U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

poruka: 84
|
čitano: 21.093
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b".
13 godina
neaktivan
offline
U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

Možda se reaktor neće direktno hladiti vodom, ali ako gledamo širu sliku onda će se nuklearka, tj. njen kondenzator sigurno hladiti s vodom. Pošto ta voda u pustinji neće dolaziti iz nekog jezera ili rijeke, morati će vodu hladiti u rashladnim tornjevima. 

Baš zato što neće imati konkretan izvor rashladne energije, snaga ovih nuklearki se procjenjuje da ide do 100 MW što je jako malo za nuklearku. Krško ima oko 600 MW. Bez jezera, rijeke ili mora, nema većih snaga.

Malo zbunjujuće zvuči ovaj naslov, a vidim da u tekstu također to nije spomenuto.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 13:40 (Keops).
 
5 0 hvala 1
11 godina
offline
U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

To će pak omogućiti iskorištavanje inače pustih prostora kako bi se osigurala energija za tamošnju brojnu populaciju.

 

malkice nespretno složena rečenica 

Moj PC  
15 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ja na ovo više gledam kao na PoC tako da je proizvodni kapacitet manje bitan. Čekamo samo dežurne "eko naciste" da nas sve uvjere da je ovo puno gore od spaljivanja ugljena.
Moj PC  
14 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ja pozdravljam konacni napredak na podrucju torijskih reaktora s rastaljenim solima.
Nadam se da ce projekt biti uspjesan i da cemo se konacno maknuti od nuklearne tehnologije iz 60ih i 70ih
 
15 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Skroz nejasno napisan članak. Malo piše da je hlađen tekućom soli, malo da je gorivo tekuća sol :/
 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

da smo resurse uložili u nuklearne elektrane a ne gluposti poput solarnih panela i vjetroturbina
sada bi svi imali zelenu i jeftinu energiju bez uništavanja okoliša nakaradnim solarima i vjetro turbinama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 16:58 (MadDogMattis).
 
17 3 hvala 0
5 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ovo stoljeće očito pripada Kinezima...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
9 3 hvala 0
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Glupost. Vjetroelektrane imaju manji utjecaj na okoliš od NE, a solarne treba stavljati na krovove pa na kraju uopće ne bi uništavale (lokalno) okoliš.
A ako misliš da je cijena NE niska:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/3-Learning-curves-for-electricity-prices.png
Svake godine ide samo gore i gore...
15 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt

Kad ti usred vruce noci stane povjetarac klimatizirat ces prostor lepezom.

Linux, Arch Linux.
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Imamo 6TW hidropotencijala i preko 20TW solarnog i vjetropotencijala. Ne fali nam potencijala obnovljivih izvora.
Nego reci mi, odakle misliš da bi RH mogla iskeširati 5+ milijardi eura za neku NE?
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Zanimljivo kako su za vjetar i solar našli podatke za desetljeća unatrag, a za ugljen i nuklearke - ništa. Kao da su pali s neba.

I da, šta ti podatci uopće predstavljaju? Cijenu golog kapaciteta po MW ili cijenu struje bazirano na životnom ciklusu postrojenja?
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt

Pa nece instant trebat kesirat 5 milijardi eura, gradnja ce trajat barem 10 godina (ili?).

To su 4 milijarde kuna godisnje do kraja izgradnje.

Bandic je potrosio 750 milijuna kuna za zicaru.

Ukini vatikanske ugovore i evo ti jos 400 milijuna kuna godisnje, oporezuj crkvu i evo ti jos par stotina milijuna godisnje.

Itd..

 

Za 5 minuta imas potrebno financiranje.

 

Ako to radi netko od nasih firmi/ljudi, jos bolje, lova se vrati opet u proracun + nova radna mjesta.

 

 

Linux, Arch Linux.
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Solar košta 1€ po watu koji na godišnjoj razini u našim uvjetima kontinentalne hrvatske generira 0,13 W. Nuklearka koja košta 5€ po W zapravo generira 0,95 W i ispadne 40% jeftinija. I da, taj solar radi samo po sunčanom danu, ljeti. Dodaj baterije za dnevno i neku drugu formu za sezonsko spremanje i solar postaje skuplji za red veličine. Besplatno generirana Struja spremljena preko baterije košta preko pola kune po kWh u uradi sam varijanti, komercijalno, kao Tesla powerwall košta dvije kune.

Te gluposti o jeftinom vjetru i solaru treba nabiti vrit onima koji ih izmišljaju. Nema niti jedne komercijalne elektrane u svijetu da radi bez subvencija ove ili one vrste. Nijemci su najavili prvu takvu elektranu (vjetar u sjevernom moru), koristit će 15mw turbine i “trebala” bi početi s radom 2025. Sve ostalo je SUBVENCIONIRANO
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
To je cijena struje po životnom ciklusu. Nebitno je kolko je nekad koštala.
Vjetar i sunce su jeftiniji kako god okreneš.
Sunce ne radi zimi? Prvi put čujem :)
Ljeti nam je i potrebnije više energije... Jer znamo razlog.
Onaj graf koji sam ti dao je LCA za nesubvencionirane elektrane, znači nema x0,19 ili x0,95. To je konačna cijena.
Uz to - vidiš valjda da cijena obnovljivih pada, a cijena nuklearne raste?
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 19:35 (Gallu).
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Obnovljive izvore financira EU sa barem 50% subvencija. Bilo bi glupo da to ne uzmemo.
Za nuklearnu ti nitko neće niti dat kredit zbog neizvjesne budućnosti. A koja bi to naša firma radila NE? :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 19:31 (Gallu).
14 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Koliko sam ja upoznat s torijevskom elektranom, ona je vrlo dobra stvar pošto između ostalog može uništiti nuklearni otpad koji nastaje u klasičnoj NE. Otpad kojeg stvara torijska elektrana je opasan max. 300 godina a klasične NE i desetke tisuća godina. Kinezi su shvatili da bez nuklearki neće imati dovoljno energije i da je to jedini način da se smanji CO2. Torijevke su idealne za to jer su najsigurnije i imaju najmanje opasnog otpada. U razvoj torijskih elektrana ulažu Kina i Indija koje trebaju goleme količine energije bez uništavanja okoliša. Inače, torij je tu u obliku soli, kako je navedeno u članku.
dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
15 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu kaže...
Glupost. Vjetroelektrane imaju manji utjecaj na okoliš od NE, a solarne treba stavljati na krovove pa na kraju uopće ne bi uništavale (lokalno) okoliš.
A ako misliš da je cijena NE niska:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/3-Learning-curves-for-electricity-prices.png
Svake godine ide samo gore i gore...

Hm da: https://www.planettechnews.com/germany-solar-and-wind-is-triple-the-cost-of-frances-nuclear-and-will-last-half-as-long/
A cijena NE raste zbog političara koji stalno uvode neke nove regulative.

3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ne možeš uspoređivati cijene između dvije države samo tako. Evo, naša HE je upola jeftinija od Francuske NE.
Najbolje da ne postoje regulative pa nuklearni otpad bacamo u more... I jebeš ako je koja pukotina na reaktoru, ajmo dalje. Dolje regulatori!!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 20:11 (Gallu).
2 godine
protjeran
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
MadDogMattis kaže...

da smo resurse uložili u nuklearne elektrane a ne gluposti poput solarnih panela i vjetroturbina
sada bi svi imali zelenu i jeftinu energiju bez uništavanja okoliša nakaradnim solarima i vjetro turbinama.

 

Hodaš po tankom ledu :D

2 godine
protjeran
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu kaže...
Imamo 6TW hidropotencijala i preko 20TW solarnog i vjetropotencijala. Ne fali nam potencijala obnovljivih izvora.
Nego reci mi, odakle misliš da bi RH mogla iskeširati 5+ milijardi eura za neku NE?

 

Hrvatska ni ne treba imati svoju NE.

Ne zato što mislim da je grozna za okoliš, već što će neko kumče lupit po nekoj tipki i sve će otić bummmm....

Šala, razumiješ što mislim?

8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Ima sunca zimi, ima. Samo jedno šeat puta manje. A to da ljeti trebamo više, objesi mačku o rep. Najveća potrošnja ikad u HR je bila u jednom decembru…
Ja rekoh
3 godine
offline
U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

Izabrali ste krivog autora članka, ovaj ni približno ne razumije kako rade nuklearni reaktori. Reaktor je jednostavno ogromni grijač, i proizvodi toplinsku energiju koja proizvodi paru i treba mu ogromba količina vode.

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

Ne kužim odakle ljudima tolika averzija prema solarnoj energiji i vjetroelektranama. Korištenje obnovljivih izvora je u ogromnom porastu u zadnjim godinama i taj rast će se nastaviti.

Dovoljno je pogledati ovaj graf. Nuklearna energija je stagnirala, ugljen i plin su počeli padati prije 2 godine. Jedini izvori energije čija upotreba raste su obnovljivi.
Solarne elektrane su prije 10 godina generirale 30 TWh energije. Danas generiraju 844 TWh, odnosno 28 puta više! Očekuje se da će ta brojka 2030. iznositi preko 3000 TWh.

Nuklearna energija nije loša stvar. Daleko je bolja od elektrana na ugljen koje bi trebalo zatvoriti po hitnom postupku.

U budućnosti će biti još i bolja (torijski reaktori, nuklearna fuzija), ali treba ju koristiti zajedno sa obnovljivim izvorima, a ne kao jedini izvor.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 22:21 (Shamrock).
 
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Hmm... Baš gledam. Ovisi od godine do godine. Nekad je veća potrošnja ljeti, nekad zimi. Ko bi reko :)
Nije važno što je insolacija manja zimi. Ipak je ima. Ima manje sunca al ima više vjetra i vode. Komplementaran sustav...
15 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Kako je Korado Korlević objasnio - Torijske elektrane su najbolje rješenje.

Daju puno energije, apsolutno su bez radijacije, mogu spaljivati nuklearni otpad iz fuzijskih elektrana, mogu biti malih gabarita....

Jedina mana im je što s njima ne možeš napraviti atomsku bombu - ne mogu obogaćivati uran. I zato je zaustavljen, nekada davno, razvoj tih elektrana.

Sad je napokon došao red i na njih :-)
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Shamrock kaže...

Ne kužim odakle ljudima tolika averzija prema solarnoj energiji i vjetroelektranama.

 Kakvim ljudima? Uvijek nekoliko istih trolova neumorno kukaju i žale se na sve što je drugačije nego što su oni navikli.

5 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
tokyu kaže...
Ja pozdravljam konacni napredak na podrucju torijskih reaktora s rastaljenim solima.
Nadam se da ce projekt biti uspjesan i da cemo se konacno maknuti od nuklearne tehnologije iz 60ih i 70ih

 
Mda... iz teksta:
"Koncept nuklearnog reaktora pogonjenog tekućom soli umjesto urana osmišljen je još četrdesetih godina prošlog stoljeća."

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
ZGrobnika kaže...

Izabrali ste krivog autora članka, ovaj ni približno ne razumije kako rade nuklearni reaktori. Reaktor je jednostavno ogromni grijač, i proizvodi toplinsku energiju koja proizvodi paru i treba mu ogromba količina vode.

 

 
Da, tekst je malkice sam sebi kontradiktoran... na drugom mjestu i sam autor piše:
"Reaktor će bit će visok samo 3 metra i širok 2,5 metra, iako će sama elektrana naravno biti veća jer uključuje ostalu opremu, poput parne turbine i pratećih pogona."

A zašto bi ga gradili u pustinji?
Pa zato što su tako uvjereni u njegov štrumfastično siguran i pouzdan rad! 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 2:13 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
dankodr kaže...
Kako je Korado Korlević objasnio - Torijske elektrane su najbolje rješenje.

Daju puno energije, apsolutno su bez radijacije, mogu spaljivati nuklearni otpad iz fuzijskih elektrana, mogu biti malih gabarita....

Jedina mana im je što s njima ne možeš napraviti atomsku bombu - ne mogu obogaćivati uran. I zato je zaustavljen, nekada davno, razvoj tih elektrana.

Sad je napokon došao red i na njih :-)

 
Ako je sve to K.K. zaista rekao, onda mu je žalosno maleno znanje o tim pitanjima.

A najveća im je mana kao i onima fuzijskim - uvijek postoje u nekoj budućnosti. 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 1:10 (Al Crane).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice