Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički akc

poruka: 13
|
čitano: 4.932
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički akc".
15 godina
neaktivan
offline
Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički akc

Sve jasno! Uživah u textu!

 
19 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički
Palac gore na ovakvim člancima vrijedi pe puta više nego na ostatku
Ja rekoh
Moj PC  
14 0 hvala 0
14 godina
offline
Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički akc

Odličan tekst, posebno za početnike u astrofizici. BTW, prirodna čestica s najvećom energijom koja je ikad detektovana na Zemlji je O(h)M(y)G(od) čestica kozmičkih zraka, detektovana 1991.godine pomoću Fly's Eye kamere visoke rezolucije u američkoj državi Utah. Procjenjena energija OMG čestice je oko (3.2±0.9)×10 na 20-tu eV, odnosno 51±14 J. Zraka je imala 100 triliona puta energiju fotona vidljive svjetlosti, što je ekvivalentno bejzbol loptici težine 140 grama koja putuje brzinom 26 m/s (94 km/h). Imajući u vidu da je ova čestica proton koja je putovala brzinom 99.99999999999999999999951% brzine svjetlosti, bilo je potrebno preko 215 000 godina da bi jedan foton dobio jedan centimetar prednosti nad ovom česticom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 22:07 (phoenix2003).
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički
Ne kužim i totalno sam se pogubio.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički
bik kaže...
Ne kužim i totalno sam se pogubio.

Ma kuži se lagano, frend mi priča kako nema pojma o fizici ali ono ništa... a ovo je lako skužio.

Pročitaj si opet sve i polako sa razumjevanjem, shvatit ćeš.

 

Tekst je odličan.

5 godina
protjeran
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički
... i taman kad pomisliš da (skoro) sve znamo ukaže se neki peta jarac - u konkretnom slučaju peta Hrupec ;)
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 0:19 (Antiseptik).
3 godine
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički
Hvala!
Odlično objašnjeno za nas amatere😄,jedva čekam nastavak.
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički akc

Čekaj, jel ti fotoni dođu do Zemljine atmosfere sa tako malom valnom duljinom, odnosno tako velikom energijom, ili je taj 1PeV procijenjena energija fotona pri samom izvoru zraćenja? Jer znam da se valna duljina elektronu kroz putovanje svemirom povećava, što bi značilo da je foton pri izvoru imao još kraću valnu duljinu. Može li netko to malo pojasniti. Kolika bi onda bila energija takvog fotona pri izvoru ako on dolazi recimo iz središta naše galaksije? I također pretpostavljam da, iako ovakvi fotoni visokih energija stignu do naše atmosfere, da je njihov broj izrazito malo, tj. takvo zraćenje je rijetko.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički

Svemir je (u glavnom) prazan prostor. Ne izgubi čestica mnogo energije od izvora. Uzmi u obzir da se detektira i priličan broj antimaterije koja je rijetka prirodna pojava. Osim toga vrijeme na tim brzinama ne teče onako kako ga mnogi zamišljaju već gotovo pa stoji. I to je razlog zbog čega čestica ne gubi energiju. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički

Iako foton ima neka svojstva čestice, gubitak energije je valna pojava, a javlja se zbog širenja svemira - crveni pomak.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički akc

Dobro ali onda ako imamo već PeV, to se da mjeriti i džulima ili ne?
I ako je masa energija.... nemaju li onda već elektroni i potencijalnu masu? Ako imaju masu, onda nemogu ići brzinom svjetlosti... uh boli glava :P

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički

Ponovno, elektroni imaju masu mirovanja i ne mogu ići brzinom svjetlosti. Povećanjem energije elektrone se kreće sve bliže brzini svjetlosti, ali je "nikad" (tehnički, u beskonačnosti) ne dostiže.

 

Foton, o kojem se u članku radi, nema masu mirovanja i kreće se brzinom svjetlosti. Ima energiju i impuls gibanja, ali nema masu mirovanja.

 

Potencijalna masa ne postoji, postoji ekvivalent energiji izražen preko mase, ali kad pričamo o masi i ograničenju brzine, pričamo o masi mirovanja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Kineski opservatorij otkrio ekstremni kozmički
MrBlc kaže...

Iako foton ima neka svojstva čestice, gubitak energije je valna pojava, a javlja se zbog širenja svemira - crveni pomak.

Sad sam skužio da kozmološki crveni pomak postaje uočljiv tek na udaljenostima većima od 50 milijuna svjetlosnih godina, a ovo gama zračenje dolazi iz izvora udaljenog tek nekoliko stotina svjetlosnih godina.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice