Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 600km/

poruka: 58
|
čitano: 10.380
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 600km/".
10 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Louis Pluto kaže...

najbolja mi je moja stara, kaže, idem odvesti unuka (mog nećaka) jedan dan, prije par godina, da vidi željeznicu, vlak... kupila je tako kartu do fužina (nisam siguran), znači rijeka - fužine i ... long story - short, vlak nije rentabilan, ne vozi, već prevoze putnike autobusom... lijep izlet ali niš od vlaka, dečko sad već ima 9 godina, vozio se već i avionom ali od željeznice ni ž, hž je još u domeni bajki, basni i ćuf-ćuf onomatopeje

 

evo prije par tjedana je u nekom dnevniku bila slična priča u HR s onim vlakom iz Splita za Zagreb (ako se ne varam)

ljudi se vraćali s mora i mama na TV priča kak su namjerno htjeli nazad ići vlakom jer bi klincu to bila avantura, kupili karte, a ovi ukinuli vlak (ili se pokvario, ne sjećam se više točno što je bilo, ali su na kraju busevima išli svi skupa sa stranim turistima)

 

netko je gore spomenuo isti vlak koji vozi 7h (Zg-St) - prije par godina sam se iz Zg-a vozio do Splita onim noćnim vlakom doslovno pola dana (skoro 12h) jer je negdje u Lici riknula lokomotiva i par sati smo čekali da dođe zamjenska iz Ogulina ili otkud već... na kraju jedva stigli na trajekt za Vis (doslovno u 10 minuta)...

 

na stranu sve ovo napisano o Kinezima gore - ja bi njima uredno dao da nam naprave cijelu željezničku infrastrukturu i dao im sve to u koncesiju... HŽ ionako radi s gubicima već desetljećima...

ni ovu "običnu" prugu prema Križevcima nismo u stanju napraviti do kraja već godinama, stalno se premašuju rokovi... gotovo ista stvar je s vezom prema Zagorju...

7 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Ajar kaže...

s obzirom na to koliko ih ima, najpametnije je izgraditi vlak "pune duljine", koji se proteže između dvije stanice. putnici (njih nekoliko milijuna) uđu na jednoj i prošeću se do sljedeće. a i uštedi se na energiji. 

 ...i postavti zapreke između vagona, 20 000 m stipl čez

15 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Slažem se, ali baš to i kažem, ta lova ima ogromnu konkurenciju i pitam se koliko je željeznica nužna uz trenutno razgranatu mrežu autocesta.

Iako možda je putnički vlak bolje usporediti s kontinentalim avio prometom, gdje je početno ulaganje ogromno ali je dugoročno znatno bolje riješenje.

Na dugi rok stvar ima smisla, a opet smo prvo izgradili autoceste dok nam pruge trunu jer nema političke volje. Mislim da je problem u tom automobil-centricnom standardu na koji smo navikli
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 15:26 (Dojitza).
12 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Na relaciji Novska-Nova Gradiška putnički vlak ide 120 km/h.(nova pruga).A od Zagreba do Novske jedva upola.
Sve da i imam,otkud mi
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 600km/

Vozio sam se u Šangajskom maglevu. Ide dosta brzo.

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
ZdravkoZ kaže...
Na relaciji Novska-Nova Gradiška putnički vlak ide 120 km/h.(nova pruga).A od Zagreba do Novske jedva upola.

 

 ide 120 i na relaciji Sesvetski Kraljevec - Dugo Selo, tih par km :) a oko 100tke na par sekundi od Trnave do Sesveta... (bar ovi lokalni novi vlakovi, za "obične" ne znam)

2 godine
protjeran
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Dojitza kaže...
 Ljudi imaju besplatno zdravstvo,
školovanje, slobodu kretanja itd itd.

 

Nemamo.

12 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
ZdravkoZ kaže...
Na relaciji Novska-Nova Gradiška putnički vlak ide 120 km/h.(nova pruga).A od Zagreba do Novske jedva upola.

Matoš, 1989. SB-ZG 1h 27min...

Redovni brzi vlak SB-ZG 1h 50min, uz 5-10 min čekanja na ulazu u ZG... putničkim se stizalo za cca 2h 30min...

32 godine poslije kad redovna "brza linija" dođe od SB-a do ZG-a za manje od 3 sata, ideš uplatiti Eurojackpot, krenulo te...

 

Ali putnički promet je tu totalno nebitan... ako prelazi 10% ukupnog to je super...

 

Ovo što pričate za auto ceste je nonsens i glupost. Jedina rentabilna auto-cesta je pravac Zagreb-Beograd. Zagreb-Spit samo generira gubitke i jao si ga njemu tko to uzme u koncesiju (puna je samo 10-ak vikenda kad su smjene turista). Trenutno je sav željeznički promet preusmjeren preko Mađarske jer Hrvatska nije bila u stanju udovoljiti zahtjevu EU da prosječna brzina pruge ZG-VK i dalje bude 160km/h. Zahtjev je iz 2005, a trebao je biti realiziran do 2015-te, ako se ne varam. Kako se razvila luka Kopar? Čekali su par godina da Hrvati napokon naprave prugu Zagreb-Rijeka. Kad su Slovenci vidjeli da to neće još 100 godina, povezali su Kopar željeznicom i priključili euro transportnim tokovima. Iz nužde i naše kilavosti. Danas je Kopar po prometu glavna luka u Jadranu, pretekao je Trst... čak i Srbija je obnovila prugu Beograd-Bar i novi Fiati idu noćnim vlakom do Bara i potom na transportni brod za Italiju... A naš ministar se hvali s 1.3km nove pruge Gradec-sv. Ivan Žabno...

 

Dva su hitna pravca na kojima treba raditi - pruga Rijeka-Zagreb (svako daljnje oklijevanje dovodi u pitanje i samu luku Rijeka), te modernizacija pruge Zagreb-Vinkovci s dizanjem prosječne brzine na 160km/h (kad kažem prosječne, onda to i mislim) i to na cijeloj dionici...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 19:41 (Corto_1973).
10 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
R36 kaže...
CPU kaže...

HŽ = Hrvatske Žalosti, 7h na relaciji Zagreb-Split, brzina uglavnom 45km/h na nekim djelovima uhvati do 80, ali rijetko, putujem 2 puta u mjesec dana.

Nekad mi stvarno dođe da uzmem avion Zagreb-Split.

Aj mi samo objasni da pored busa Zagreb - Split kojem je karta oko 150kn koristiš vlak.

 

Ne vidim uopće u ćemu je fora kad ekipa uzima vlak do Splita a 80% je to da će se nešto dogodit - kvar, kasni vlak, presjedanje i sl.

 

Šta ste mazohisti.

 

Pa prije bi došao do Splita uz Zagreba da stopiram nego s vlakom.

 Koristim zato što sam student, mene ta vožnja košta 0kn to je jedna stvar, druga stvar puno je komodnije ići vlakom jer su sjedala veća(šira), a ne ko u autobusu stisnut jedan do drugog pa pušete jedan drugom u facu(još i korona). Već sam se navikao na vlak, ali čisto pišem taj post zato da usporedim 600km/h vs 45km/h

 

Vlak je super što se komfora tiče, kupei, hodnici, protegneš noge odeš do bifea, popiješ piće.... - Kopiran kolegin post

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 20:48 (CPU).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Čuj ovoga bus bolji od vlaka,samo neznam u kojem svijetu je bolje da noge cijelim putem moraju biti zgrčene,da se ne možeš okrenit milimetra,i da nema zraka...
Iako je vlak spor u 3pm barem je ugodniji/udobniji za vozit se.
Inače mrzim sva javna prevozna sredstva i vozim se njima u ekstremnim slučajevima, više vjerujem autu i benzincu koji troši 15L opuštene vožnje.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Misliš zbog korone?

Što se tiče prethodnog oko autocesta/željeznica, Nekako mi se čini da konkretno hrvatska nema potražnje za međugradskim prijevozom koji bi željeznica zadovoljila. Autoceste su trenutno više nego dovoljne.

Slažem se da je jednom izgrađena željeznica komfornija, povoljnija i brža, ali u hrvatskoj po meni nema potražnje koja bi opravdala trošak.

Ima li netko saznanja o nekoj prometnoj znanosti koja se bavi ovom problematikom? Zanima me što se ima za reći o paralelnom održavanju autocesta i željeznice i što u kojim scenarijima ima smisla graditi.

Sjećam se da sam čitao o ideji gdje bi se lijeva traka autoceste zamijenila prugom, uz značajno povoljniju cijenu po kilometru od samostalne pruge. Riješeno je vlasništvo, dio temelja, odvod vode etc, mišljenja?
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 22:06 (Dojitza).
2 godine
protjeran
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Dojitza kaže...
Misliš zbog korone?

Što se tiče prethodnog oko autocesta/željeznica, Nekako mi se čini da konkretno hrvatska nema potražnje za međugradskim prijevozom koji bi željeznica zadovoljila. Autoceste su trenutno više nego dovoljne.

Slažem se da je jednom izgrađena željeznica komfornija, povoljnija i brža, ali u hrvatskoj po meni nema potražnje koja bi opravdala trošak.

Ima li netko saznanja o nekoj prometnoj znanosti koja se bavi ovom problematikom? Zanima me što se ima za reći o paralelnom održavanju autocesta i željeznice i što u kojim scenarijima ima smisla graditi.

Sjećam se da sam čitao o ideji gdje bi se lijeva traka autoceste zamijenila prugom, uz značajno povoljniju cijenu po kilometru od samostalne pruge. Riješeno je vlasništvo, dio temelja, odvod vode etc, mišljenja?

 

To i govorim. Jednostavno nema tolike potrebe kad cestovna infrastruktura ispunjava potrebe, a i nismo u Jugi gdje je posjetovanje auta moguće samo u snovima, a putovanje vlakom izlet. Barem sam takav dojam dobio o životu u Jugi kad su mi moji pričali.

Prednosti putovanaj vlakom dolaze do izraza kod većih zemalja, tipa Francuska, Kina, Rusija.

 

Ne, jer autocestu koriste i kamioni. Šta se treba kolona stvoriti iza kamiona, a preko pruke nije baš sigurno...

 

2 godine
protjeran
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
filipvk1000 kaže...
Čuj ovoga bus bolji od vlaka,samo neznam u kojem svijetu je bolje da noge cijelim putem moraju biti zgrčene,da se ne možeš okrenit milimetra,i da nema zraka...
Iako je vlak spor u 3pm barem je ugodniji/udobniji za vozit se.
Inače mrzim sva javna prevozna sredstva i vozim se njima u ekstremnim slučajevima, više vjerujem autu i benzincu koji troši 15L opuštene vožnje.

 

Putovao sam iz Splita do Zagreba, pogled kroz prozor je dosta dobar, dok ne dođemo do kolodvora. Većina zgrada su iz doba austougarske.

I da, nisu bili kupei već obični vagoni. Kao bus s više mjesta.

Eh sad, da l' se drndat tri+ sata u sporom vlaku s više mjesta ili se malo skupit i drndat max tri sata u busu (za manje para).

5 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Zlatno doba HŽ-a....devedesete...Pula-Split s vojnom iskaznicom za 20kn:)...je da putovanje traje isto toliko sati:)... Ali vlak ima neku magiju
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 23:43 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 600km/
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Dex.amx kaže...

 

Putovao sam iz Splita do Zagreba...

 To i je najveći problem ove države. Mitomanija stara 50 godina, priča o zeleno-plavoj Hrvatskoj. Dolaziti će bogati turisti i ostavljati "dolore" u plavoj, a hraniti ćemo ih sa polja zelene Hrvatske... Zato je jedini bitan pravac ST-ZG... "Trebalo bi satrati taj Velebit i betonirati jednu veliku šetnicu uz Jadran, da se turisti imaju gdje šetati..." zezao se Željko Pervan nekada, ali mi se čini da je bio u pravu... ove godine je recimo rodilo žito kao ludo i još je prva klasa... samo gdje ćemo ga skladištiti kad nemamo više silosa a ni mlinova... ići će u prodaju sad kad je cijena najniža jer je svima u EU super rodilo...

 

Back on topic - razvoj željezničkog prometa potiče domaću industriju, nekad su se u ovoj državi proizvodile lokomotive i vagoni, pragovi i šine. Razvoj auto cesta potiče samo farbanje tunela i naplatne kućice, te igre sa zemljištem (ne trebam ni pričati oko Slavonice, koja je većinom prazna, kakva je jagma bila sa zemljištem, a mijenjao se i tok auto ceste prema prohtjevima lokalnih moćnika)...

 

Kad imaš razvijene magistralne željezničke pravce onda zarađuješ dovoljno da riješiš prigradske i gradske vlakove te zabraniš promet u centru grada. Zabrana prometovanja kroz centre naših gradova će nastupiti puno ranije nego što svi mislimo, a osim 10-ak većih gradova stanje javnog prijevoza je katastrofa...

 

Greška je bila raditi auto ceste na dug, ali to nitko ne želi priznati. Trebalo je razvijati željeznički promet (ako treba i na dug), a auto ceste gradit onim tempom kojim se to može vlastitim sredstvima... živi bili, pa vidjeli što nosi budućnost...

15 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Dex.amx kaže...
... a i nismo u Jugi gdje je posjetovanje auta moguće samo u snovima , a putovanje vlakom izlet. Barem sam takav dojam dobio o životu u Jugi kad su mi moji pričali.

Neznam u kakvoj Jugi su TVOJI živjeli, ali u onoj kojoj sam JA živio su moji imali dva auta, a što se tiče izleta, kao klinci smo svako ljeto bili na moru barem 15 dana u dječjem odmaralištu za siću.
Starci su bili u radničkom odmaralištu, opet za siću i opet 15 dana. Nekad je odlazak na more imao jedinicu mjere "15 dana". I da se razumijemo, nisu bili komunisti, nego sasvim suprotno, na njihovoj meti jer su pokušavali biti privatnici poduzetnici. Mogao je tko je htio. Ostali su samo kukali (kao i danas) i čekali da im država nešto da đabe. U Jugi si uz malo sreće dobio čak i stan, a danas: "Nema đabe, ni u stare babe.". Zbog neplaćenog kredita nikad i apsulutno nitko nije ostao bez svoje kuće ili stana.

Da se razumijemo, Juga je bila jako daleko od meda i mlijeka, ali pun mi je kufer priča tipa "Meni su moji pričali da je bilo strašno!". To jednostavno nije točno.

12 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
CPU kaže...
R36 kaže...
CPU kaže...

HŽ = Hrvatske Žalosti, 7h na relaciji Zagreb-Split, brzina uglavnom 45km/h na nekim djelovima uhvati do 80, ali rijetko, putujem 2 puta u mjesec dana.

Nekad mi stvarno dođe da uzmem avion Zagreb-Split.

Aj mi samo objasni da pored busa Zagreb - Split kojem je karta oko 150kn koristiš vlak.

 

Ne vidim uopće u ćemu je fora kad ekipa uzima vlak do Splita a 80% je to da će se nešto dogodit - kvar, kasni vlak, presjedanje i sl.

 

Šta ste mazohisti.

 

Pa prije bi došao do Splita uz Zagreba da stopiram nego s vlakom.

 Koristim zato što sam student, mene ta vožnja košta 0kn to je jedna stvar, druga stvar puno je komodnije ići vlakom jer su sjedala veća(šira), a ne ko u autobusu stisnut jedan do drugog pa pušete jedan drugom u facu(još i korona). Već sam se navikao na vlak, ali čisto pišem taj post zato da usporedim 600km/h vs 45km/h

 

Vlak je super što se komfora tiče, kupei, hodnici, protegneš noge odeš do bifea, popiješ piće.... - Kopiran kolegin post

Ček ti kao student plačaš kartu 0kn. Onda se takvi poput tebe nemaju pravo žalit na ništa pa ni na to da se vlakom voziš 15m/h i 2 dana. 

 

I ja sam bio student pa se ne bi vozio s vlakom...jer ovo za 0kn nikako ne mogu nazvat vožnjom nego patnjom.

 

Ovi novi busevi su ti super - probaj. Išao sam ove godine po starcima novi auto u Rijeku iz Zagreb i mogu reći da sam se iznenadio koliko je bilo udobno putovanje busom. A prije toga se ne sječam kad sam putovao.

 

 

8 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
DexCro kaže...
Dex.amx kaže...
... a i nismo u Jugi gdje je posjetovanje auta moguće samo u snovima , a putovanje vlakom izlet. Barem sam takav dojam dobio o životu u Jugi kad su mi moji pričali.

Neznam u kakvoj Jugi su TVOJI živjeli, ali u onoj kojoj sam JA živio su moji imali dva auta, a što se tiče izleta, kao klinci smo svako ljeto bili na moru barem 15 dana u dječjem odmaralištu za siću.
Starci su bili u radničkom odmaralištu, opet za siću i opet 15 dana. Nekad je odlazak na more imao jedinicu mjere "15 dana". I da se razumijemo, nisu bili komunisti, nego sasvim suprotno, na njihovoj meti jer su pokušavali biti privatnici poduzetnici. Mogao je tko je htio. Ostali su samo kukali (kao i danas) i čekali da im država nešto da đabe. U Jugi si uz malo sreće dobio čak i stan, a danas: "Nema đabe, ni u stare babe.". Zbog neplaćenog kredita nikad i apsulutno nitko nije ostao bez svoje kuće ili stana.

Da se razumijemo, Juga je bila jako daleko od meda i mlijeka, ali pun mi je kufer priča tipa "Meni su moji pričali da je bilo strašno!". To jednostavno nije točno.

 Opasan nonsens.

U čijem "radničkom odmaralištu" su ti ljetovali roditelji "privatni poduzetnici" u Jugi?

Neki su godinama čekali da se dođe na red u takvim odmaralištima, pošto su kapaciteti bili manji od potražnje, vidimo "ne-komunisti" sa dva auta su mogli svake godine "barem 15 dana za siću", i to sve "privatni poduzetnici" "na meti komunista".

Dijete drago, nisi stan "dobivao" uz "malo sreće", no to nek ti netko drugi objašnjava.

 

Ovako će jednoga dana dijete HDZovca objašnjavati kako je ljetovao u stranačkom odmaralištu, ili dijete Bandićevog vozača kad mojem bude solilo pamet kako je izgradio vile na moru..kako si ono rekao "Mogao je tko je htio. Ostali su samo kukali i čekali da im država nešto da ""đabe"".

 

Jednostavno, nekad je bolje šutiti i sjećati se uspomena sa divnog jadrana.

7 godina
offline
Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 600km/

meni je stari bio nastavnik u srednjoj školi a stara službenica sa srednjom stručnom naobrazbom, svi bez ikakvih dodatnih primanja (ok, stari bi tu i tamo popravio kakav televizor u fušu), svake godine kroz 20ak godina smo bili u autokampu na otoku u kamp kućici gdje smo provodili čitavo ljeto, stari, brat i ja, stara bi došla na godišnji + degol, reno6 pa opel i dvosobni stan od 60 kvadrata, gumenjak, bicikli i gluposti... sve normalno, kao i većina susjeda, razlike minimalne s izletima do trsta i kamo se htjelo

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 12:32 (Louis Pluto).
 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Nije uopce upitno da je vecini bilo dobro.
Upitno je samo zasto su se ovi antikomunisti ovako lijepo provodili.
7 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60

edit: ...ok, bolje ne po mrtvom konju

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 12:32 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Umbel kaže...
DexCro kaže...
..

 Opasan nonsens.

U čijem "radničkom odmaralištu" su ti ljetovali roditelji "privatni poduzetnici" u Jugi? ...

Neznam zašto je nonsens, a pogotovo zašto je opasan. Čitaš samo dijelove koji odgovaraju tvom moždanom sklopu. Zato sam i napisao da "su pokušavali" biti poduzetnici. A što se tiče odmarališta, mama je veći dio radnog staža (ali ne i cijeli) bila blagajnica u seoskoj ciglani. Ciglana je bila dio velike tvrke "Tempo" koja je imala odmarališta. Kvote za odmarališa su se dijelile prema količini zaposlenih u manjim tvrtkama (OOUR-i). Negdje su bile popunjene, a negdje i ne. U njezinom slučaju, svakog ljeta je bilo viška praznih mjesta.

Sve je to nebitno za cijelu priču, odgovaram ti samo zato jer tražiš dlaku u jajetu. Bitno je da unatoč nekim velikim problemima i propustima u Jugi nitko nije bio ni gladan niti žedan, a kamoli ugnjetavan ili obespravljen. U to ne brojim kriminalce i dežurne pijance koji su glumili ustaše. Problem su bili ljenčine i neradnici kojima nitko nije mogao ništa. Danas je to rezervirano za uhljebe, ima ih puno više, ali to je potpuno druga priča.


Umbel kaže...

Dijete drago...

 Taj dio mi je posebno nejasan. Hoćeš reći da su tvoja velika mudrost, znanje i iskustvo neusporedivo veliki u odnosu na one koji se drznu biti tvoji sugovornici?

8 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Od ugnjetavanih roditelja privatnih poduzetnika došli smo do blagajnice u ciglani u čijem ste ljetovalištu ljetovali.
Baš vas je gazio sistem.

Imaš jeftinih ljetovanja i danas, samo nisi u pravom vagonu, i nemaš pravu knjižicu, za razliku od uhljeba, cija ce djeca jednom opet na nekom forumu pricati kako je bilo divno i jeftino 2021.

https://www.sdlsn.hr/odmaraliste-kamp-seget/ https://www.sdlsn.hr/odmaraliste-grada-zagreba-u-lovranu/ http://www.sindikat-hsp.hr/prijava_za_odmaraliste.php
2 godine
protjeran
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
DexCro kaže...
 Bitno je da unatoč nekim velikim problemima i propustima u Jugi nitko nije bio ni gladan niti žedan, a kamoli ugnjetavan ili obespravljen. 

 

Ovo neki vid sakrazma?

15 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Dex.amx kaže...
DexCro kaže...
 Bitno je da unatoč nekim velikim problemima i propustima u Jugi nitko nije bio ni gladan niti žedan, a kamoli ugnjetavan ili obespravljen. 

 

Ovo neki vid sakrazma?

Ne. Jesu i tebi tvoji pričali kako su jedva preživjeli?

 

Evo ti primjera kako se živjelo u doba mračnog komunizma. Čak je ontopic jer je vlak u središu radnje. :-)

1984. godine s dva prijatelja sjedam poslije podne nakon škole (srednje) u vlak u Zagrebu i odemo do Beograda na koncert Erica Claptona. Ne sjećam se koliko je koštala karta za vlak, ali karta za koncert je bila 500 tadašnjih dinara što je oko 120 današnjih kuna. Sve u skladu s tadašnjim đeparcem. Vratili se vlakom istu noć i idući dan otišli u školu jer je bio petak. Svi trojica maloljetni. Nitko nas nigdje nije pitao kamo idemo, zašto idemo niti išta slično. Koncert kao i svaki drugi, i tada i danas, alkohola i opijata gdje god se okreneš. Starci saznali nakon par tjedana i samo odmahnuli rukom. Pod dojmom Claptona osnovali smo bend. Nakon godine dana imali prvi javni nastup sponzorirani od mrske lokalne komunističke vlasti. Nisu nas čak ni pitali što ćemo svirati. Dio instrumenata i razglas smo posudili u lokalnoj vojarni gdje je služilo i nekoliko studenata zagrebačke glazbene akademije. Nitko od nas nije imao nikakve veze niti s vlašću, niti s partijom. Najobičniji klinci.

Da, slinili smo za zapadom jer se u medijima nije skrivalo što sve zapad ima, a što mi nemamo. Slobodno se putovalo po cijelom svijetu. U vrijeme srednje škole i faksa sam prošao "pola" Europe. Za tadašnje Čehe, Poljake i Mađare mi smo bili teška gospoda i bogataši.

Da, kad se sjetim, baš je bilo "gadno".

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.7.2021 3:18 (DexCro).
2 godine
protjeran
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60

S druge strane otač jednog poznanika(koji je na Bugu član već dosta dugo) je jeo banane kad mu je njegov otac doneo iz Njemačke, jer ih ovdje nije bilo.

Benzin je bio tražena roba isto.

8 godina
offline
Re: Kina predstavila maglev vlak koji će juriti 60
Prvi poljubac, prvi izlasci, prvo pijanstvo, prva šljiva...
Pa dobro, nekome se stari vratio u crnoj vreci, ali smo u globalu bili sretna djeca, tih divnih 90ih.
Ne samo da smo imali, nego smo jos i primali goste, netko kući, netko samo u razredu, svi redom divni ljudi čudnog naglaska - kao oni sa kazeta top liste nadrealiste.
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.7.2021 12:31 (Umbel).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice