Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

poruka: 14
|
čitano: 6.178
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka".
3 godine
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

ne štima vam formula (3 ide kod Li ne kod N)

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

Hvala na ispravci - najočitije pogreške najteže se vide. Malo sam pomiješao, podsvjesno, sa skupinom N3 (azidi) koja se pojavljuje i u organskoj i u anorganskoj kemiji. Poznat je olovni azid Pb(N3)2, koji služi kao inicijalni eksploziv. Teoretski, na katodi je mogao nastati i litijev azid, LiN3. Sve ovo ne pišem zato da bih se opravdavao, nego da bih pokazao kako i zašto nastaju pogreške. Pogreška nikad nije slučajna, ona uvijek ima svoj podsvjetni uzrok (tako kaže Freud). No, dobro, ipravio sam - a to je najvažnije. 

 
5 0 hvala 0
3 godine
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

Mislio sam da vam je možda u brzini promaklo .

 

Recimo znam okretati redoslijed slova (a ovo mi skoro spada u to) kad pišem na tipkovnici pa moram 5 puta provjeriti prije nego pošaljem (a nekad se žurim pa zaboravim provjeriti).

 

Živjela sintaksne provjere (riješile me u većini slučajeva ovog gore problema )

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

Nažalost, ovakava vrsta pogreške ne bi se mogla otkriti nikakvim algoritmom, jer su obje formule, Li3N i LiN3 točne. Progam bi možda mogao signalizirati da kemijska jednadžba u tekstu nije uravnotežena, ali ne znam kakvu bi AI kompjutor mogao imati da to uoči. Bojim se da se prviše uzdamo u kompjutore, u svakakve algoritme, umjesto da ih shvatimo samo kao pomoćno sredstvo. 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

na vježbama iz organske u tadašnjoj kemijskoj (sad je prelog?) rekla bi drugarica: "nema veze kaj je, sam nek smrdi." i "ak ne znate kaj je, bacite u labavo." (baš tak, ne "lavabo") 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

Izgleda da bi ovaj proces proizvodnje amonijaka kao goriva mogao biti i rješenje za višak energije iz obnovljivih izvora i njihovo efikasno skladištenje. Na taj način bi tako dobiven amonijak bio potpuno "zelen"

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

Prednost ovakve tehnologije je da bi se amonijak mogao proizvoditi u malim pogonima, i s promjenjivim kapacitetima. Uzmimo recimo jednu elektrolitičku ćeliju dimenzija 1 x 2 m. U nju bi se moglo smjestiti podvršina od 2000 m2 elektroda koja bi proizvodila 64 kg amonijaka na sat ili 1,5 tona na dan! Postrojenje bi usput frakcioniralo zrak, dušik trošilo za proizvodnju amonijaka, a kao nusprodukt davalo kisik i argon. Eto, tako izgleda moj mali pogled u budućnost. 

 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amoni
danen kaže...

Prednost ovakve tehnologije je da bi se amonijak mogao proizvoditi u malim pogonima, i s promjenjivim kapacitetima. Uzmimo recimo jednu elektrolitičku ćeliju dimenzija 1 x 2 m. U nju bi se moglo smjestiti podvršina od 2000 m2 elektroda koja bi proizvodila 64 kg amonijaka na sat ili 1,5 tona na dan! Postrojenje bi usput frakcioniralo zrak, dušik trošilo za proizvodnju amonijaka, a kao nusprodukt davalo kisik i argon. Eto, tako izgleda moj mali pogled u budućnost. 

 A koliko bi struje trebalo za tako nešto. Bi li višak iz solara mogao pokretati takav mali pogon i bi li to bilo ekonomski isplativo?

dolazim odmah - Godot
9 godina
offline
Re: Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amoni

...

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.6.2021 23:25 (pravi_covijek).
8 godina
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

Da odgovorim uči. Teško je sada o svemu tome govoriti o čemu pitate. Ovo je kemijsko, a ne tehnološko rješenje. No kakva god tehnologija bude, bit će bolja od postojeće, jer se radi na nižim tlakovima i pri sobnoj temperaturi, a pogon se može projektirati modularno. Sastojao bi se od: 1.) elektolitičke jedinice na proizvodnju vodika, 2.) uređaja za izvajanje dušika iz zraka (alternativno: dušik bi se moga dovoziiti u bocama ili isporučivati cjevovodom), 3.) ćelije za proizvodnju amonijaka, 5.) kompresora za ukapljivanje amonijaka, 6.) rezervoara za ukapljeni amonijak te 7.) sustava za hlađenje - jer se u navedenim procesima oslobađa otpadna toplina. No otpadna bi se topina mogla koristiti za grijanje ili za pokretanje Stirlingova motora. Ima mnogo mogućnosti koje tek treba tehnološki osmisliti. 

 
8 0 hvala 4
3 godine
offline
Re: Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amoni
učo kaže...

Izgleda da bi ovaj proces proizvodnje amonijaka kao goriva mogao biti i rješenje za višak energije iz obnovljivih izvora i njihovo efikasno skladištenje. Na taj način bi tako dobiven amonijak bio potpuno "zelen"

 Ovisi što je energetski efikasnije - ovo ili elektroliza vode...

3 godine
offline
Re: Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amoni
Ajar kaže...

na vježbama iz organske u tadašnjoj kemijskoj (sad je prelog?) rekla bi drugarica: "nema veze kaj je, sam nek smrdi." i "ak ne znate kaj je, bacite u labavo." (baš tak, ne "lavabo") 

 Najgori savjet koji je mogla dati.

Vrlo često sam nailazio zbog toga na totalno zaštopanje odvode sa smjesama 'sličnim betonu'. 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2021 17:00 (ceha965).
3 godine
offline
Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amonijaka

jedini je problem amonijak sam kao takav i kako ga se čuva (ni pod razno za automobile).

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kemijskim šatlom do ekološke proizvodnje amoni
ceha965 kaže...

jedini je problem amonijak sam kao takav i kako ga se čuva (ni pod razno za automobile).

 
U čemu bi bio problem?
Praksa pokazuje da problema nema.

https://www.nh3fuel.com/index.php/faqs/16-ammonia/37-what-are-some-surprising-details-about-using-ammonia-as-a-fuel

https://www.motorbeam.com/toyota-gt86-r-eco-explorer-specifications-pictures/




Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.6.2021 3:01 (Al Crane).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice