Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

poruka: 55
|
čitano: 10.833
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil".
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4592517/

Kao i u svemu, bitna je kolicina. Jusna zlica meda dnevno nema sanse da ti naskodi.
16 godina
odjavljen
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Med je mozda stetan "na papiru" ali u praksi mislim da bas i nije. Kad sam bio mladji jeo sam bas puno meda - i do kilogram tjedno. I to je tako funkcioniralo godinama. Jednostavno obozavam med i mogu prakticki zivjeti samo na madu namazanom na kruh. Ali iskljucivo bagrem - ni jedan drugi mi ne odgovara.

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
kerum kaže...

 

Ovo o toksicnosti fruktoze za ljude mi je nova informacija, a uz to mi lagano pali alarm kritickog razmisljanja - ima li kakav izvor za to?

 

A upišeš u Google "fructose toxicity" i dobiješ tonu što stručnih članaka što njihovih verzija u popularnoznanstvenim i drugim publikacijama:

 

https://www.pennmedicine.org/news/news-releases/2020/june/the-gut-shields-the-liver-from-fructose-induced-damage

https://bmcbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7007-10-42

https://archive.unews.utah.edu/news_releases/fructose-more-toxic-than-table-sugar-in-mice/

https://sugarscience.ucsf.edu/the-toxic-truth/#.YZOLzrr-hhE

 

 

Ukratko - umjereno fruktoze ti neće škoditi ništa više nego umjereno šećerenje, šećerenje svega fruktozom nije dobro i metabolizacija fruktoze je drugačija nego metabolizacija saharoze i glukoze zbog mjesta na kojem se događa - fruktozu metaboiziramo kroz crijeva i pohranjujemo u jetri u vidu masnih naslaga što dovodi do bolesne, masne "alkoholičarske" jetre i to kod ljudi i djece koji alkohola vidjeli nisu.

 

Svi noviji planovi sportske prehrane savjetuju izbacivanje fruktoze iz svega.

 

EDIT

Ovaj tip ima dobar kanal, a ovo je (jedan od njegovih) videa o fruktozi. Profi trener:

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.11.2021 11:55 (Drago).
15 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Šećer kao nutrijent je naravno potreban ljudskom organizmu kao što je već netko spomenuo. Međutim rafiniranišećer je štetan za zdravlje, s naglaskom na rafiniran. On je toliko obrađen da u njemu više nema prirodnih minerala i vitamina i bilo čega vrijednog za naša organizam. Rafinirani prazni ugkljikohidrat i ništa više. Po meni je jednako zdravo koristiti sirovi šećer šećerne repe kao i steviju. Čak sam u zadnje vrijeme skeptičan oko meda jer se svaša tu miješa, a i pčele se često nadohranjuju tim prije spomenutim rafiniranim šećerom pa tako na kraju dobiješ skupi bijeli šećer u tekućem obliku.

Ista stvar je i s pšenicom. Današnja industrijska rafinirana pšenica je otrov kao i šećer. U društvu se često spominje gluten kao glavni krivac, što po meni nije (osim za one kojima baš smeta, celijakija...), al to je sad druga priča. Da je pšenica ista kao i prije 100 godina, to bi bila zdrava namirnica, kao i sirovi šećer koji je prije bio luksuz a sad hrana za siromašne...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

Identicna stvar - nema nikakve razlike.

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
kerum kaže...
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

Identicna stvar - nema nikakve razlike.

 Da, velikom većinom ovaj šta se može naći u trgovinama je ubiti bijeli rafinirani s naknadno dodanom melasom (sadrži esencijalne aminokiseline, željezo, kalcij, kalij, fosfor i magnezij...), koja je inače prirodni sastojak sirovog šećera šećerne trske/repe. Ono što se u nas kolokvijalno kaže da je to obojani bijeli je poprilično točna definicija.

A "pravi", skupi smeđi se dobije nekom minornom (ali skupljom!) obradom sirovog šećera i pri tom procesu melasa prirodno ostaje. Zašto se kod jeftinije varijante napravi prvo rafinirani pa dodaje? Jer je tako jeftinije...


Poruka je uređivana zadnji put uto 16.11.2021 14:20 (SHELBY_09).
16 godina
moderator
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

 

Porez na budale.

 

This space for rent!
5 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
SHELBY_09 kaže...

Šećer kao nutrijent je naravno potreban ljudskom organizmu kao što je već netko spomenuo. Međutim rafiniranišećer je štetan za zdravlje, s naglaskom na rafiniran. On je toliko obrađen da u njemu više nema prirodnih minerala i vitamina i bilo čega vrijednog za naša organizam. Rafinirani prazni ugkljikohidrat i ništa više. Po meni je jednako zdravo koristiti sirovi šećer šećerne repe kao i steviju. Čak sam u zadnje vrijeme skeptičan oko meda jer se svaša tu miješa, a i pčele se često nadohranjuju tim prije spomenutim rafiniranim šećerom pa tako na kraju dobiješ skupi bijeli šećer u tekućem obliku.

Ista stvar je i s pšenicom. Današnja industrijska rafinirana pšenica je otrov kao i šećer. U društvu se često spominje gluten kao glavni krivac, što po meni nije (osim za one kojima baš smeta, celijakija...), al to je sad druga priča. Da je pšenica ista kao i prije 100 godina, to bi bila zdrava namirnica, kao i sirovi šećer koji je prije bio luksuz a sad hrana za siromašne...

Zbog strogih zahtjeva o čistoći hrane smeđi šećer je uglavnom bijeli šećer poprskan sokom od melase. To se često is vidi kad ga se stavi u npr. čaj - smeđa boja odmah nestane. Ali i "pravi" smeđi šećer je skoro sav saharoza, a onih nekoliko postotaka koji nije sigurno ne mogu čudotvorno poništiti negativnu stranu saharoze. To je kao da staviš krišku paradajza na svinjsko pečenje pa je onda sve u redu.

Inače mi ne leži tvoja crno-bijela logika. Rafinirani šećer je otrov, smeđi je super. Moderna pšenica otrov, stara super. Med super, ali ako se pčele hrane šećerom - onda otrov. Svijet je u pravilu puno kompleksniji i ne može se sve tako pojednostaviti.

12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Drago kaže...
kerum kaže...

 

Ovo o toksicnosti fruktoze za ljude mi je nova informacija, a uz to mi lagano pali alarm kritickog razmisljanja - ima li kakav izvor za to?

 

A upišeš u Google "fructose toxicity" i dobiješ tonu što stručnih članaka što njihovih verzija u popularnoznanstvenim i drugim publikacijama:

 

 

Nije lako probrati zito od kukolja u bespucima interneta.

Na primjer, Layne tvrdi da je stvar u kolicini kalorija, a ne u fruktozi:

 

 

Nekako sam mu skloniji vjerovati nego da par jabuka ili uzivanje u bobicastom vocu mogu stetiti. Ne tvrdim da je jedno tocno, a drugo nije vec da sam suzdrzan dok ne uhvatim malo vise vremena da proucim linkove koje si dao.

14 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Kakvo je stanje sa erythrit om osobno mi ima skoro isti okus kao normalan secer doduse nesto je i manje sladi nego obican ali ima 0 kalorija sad za zdravlje neznam.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

 Ma ovaj smedi secer je sranje ko i bijeli.

 Trebas proizvod od nerafinirane melase.

 

 Konkretno ovak nesto, puno drugaciji okus, a opet zasladuje skoro u isto mjeri ko i secer. Finog je okusa.

 

Realno nemam neku potrebu za slatkim, nit pijem bas sokove osim blendanog voca (mozda 2x tjedno)

 

 

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.11.2021 15:37 (Batista).
10 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
kerum kaže... 

Nije lako probrati zito od kukolja u bespucima interneta.

Na primjer, Layne tvrdi da je stvar u kolicini kalorija, a ne u fruktozi:

 

 

Nekako sam mu skloniji vjerovati nego da par jabuka ili uzivanje u bobicastom vocu mogu stetiti. Ne tvrdim da je jedno tocno, a drugo nije vec da sam suzdrzan dok ne uhvatim malo vise vremena da proucim linkove koje si dao.

Drzi se Nortona i nes se zajebat...covik je sam znanstvenik uz to sportas i natjecatelj cak je i obarao rekorde u cucnju mislim...a pun k...je ovih kvazi trenercica sto ih je progurao instagram i razni trendovi po internetu (dijeta ova,dijeta ona,kurac palac)sto realno nema veze s vezom...od svih komentara ovdje kolega lllnuclearlll zna sta prica...mogao bi sad o vocu i ovom pisat koliko os,ali nema smisla jer imas google strucnjaka koliko oces i za sve ces nac za i protiv tako da...cuj voce stetno hrana koja je puna vitamina,minerala,vlaka itd...normalno da je kolicina bitna,pa i voda ce te ubit ako pretjeras ali ne zelim ulazit u nikakve rasprave,znam da ih ima vise ovdje koji znaju na sta mislim ali vecina nema volje ni komentirat.

Uglavnom slobodno gledaj Nortona,zna sta prica,za sve ima znanstvene studije i dokaze ne prica bezveze nikad,a i sam je prosao dosta toga...cesto pizdi po instagramu radi tvrdnjik kao ovo "voce stetno,secer deblja" onda ih pobije u komentarima ili ih zove na debate itd...

Origin_Steam: hrka11
16 godina
moderator
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl

Počeo si s time da sladiš kavu medom i jedeš kolače s medom kao zdravom zamjenom za šećer, a sada si na tome da malo voća neće štetiti. Nije isto. Malo bilo koje hrane neće štetiti. Da je fruktoza loša za jetru slažu se svi osim ovog tipa i tog jednog navodnog istraživanja (na koje donji puknuti linkovi ne vode): https://en.wikipedia.org/wiki/Non-alcoholic_fatty_liver_disease#Diet.

Najbolji savjet koji sam čuo glede voća je "Razmišljajte o njemu kao o kolačima", a najbolji savjet kao o medu kao "zdravom" sladilu je "To je šećer".

 

Ako nisi u stalnom kalorijskom deficitu (dijeta ili izuzetne fizičke aktivnosti) ja ne bih ni u snu razmišljao o "150 grama fruktoze dnevno bez ikakvih posljedica" što savjetuje ovaj tip - ukupno preporučena dnevna doza svih šećera je 25 grama. Ili je sva ostala medicina stubokom u krivu pa se možemo valjati u šećerima općenito i posebno fruktozi, ili je ovaj tip nešto krivo shvatio.

 

 

This space for rent!
8 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Hajedemo razjasniti neke stvari:

1.) Obični šećer (saharoza) se razgrađuje (hidrolizira) u želucu na glukozu i fruktozu. 

2.) Med sadrži invertni šećer, dakle već razgrađenu saharozu (smjesu gluoze i fruktoze).

3.) Smeši šećer je saharoza uz dodatke kojih ima tako malo da nikako ne mogu utjecati na ukupni unos nutrijenata.

Zaključak: šećer = med = smeđi šećer; dakle sve je isto. Razlika je jedno što se med (invertni šećer) lakše probavlja, a smeđi šećer drugačije izgleda te ima drugačiji okus. 

 
4 0 hvala 3
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
kerum kaže...
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

Identicna stvar - nema nikakve razlike.

 

Kako nema razlike?!?!? Ima bolji okus :)

10 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Drago kaže...

Počeo si s time da sladiš kavu medom i jedeš kolače s medom kao zdravom zamjenom za šećer, a sada si na tome da malo voća neće štetiti. Nije isto. Malo bilo koje hrane neće štetiti. Da je fruktoza loša za jetru slažu se svi osim ovog tipa i tog jednog navodnog istraživanja (na koje donji puknuti linkovi ne vode): https://en.wikipedia.org/wiki/Non-alcoholic_fatty_liver_disease#Diet.

Najbolji savjet koji sam čuo glede voća je "Razmišljajte o njemu kao o kolačima", a najbolji savjet kao o medu kao "zdravom" sladilu je "To je šećer".

 

Ako nisi u stalnom kalorijskom deficitu (dijeta ili izuzetne fizičke aktivnosti) ja ne bih ni u snu razmišljao o "150 grama fruktoze dnevno bez ikakvih posljedica" što savjetuje ovaj tip - ukupno preporučena dnevna doza svih šećera je 25 grama. Ili je sva ostala medicina stubokom u krivu pa se možemo valjati u šećerima općenito i posebno fruktozi, ili je ovaj tip nešto krivo shvatio.

 

 

Voce = kolac...ne slazem se bas...ti izjednacujes jabuku,narancu,bananu s kolačem...oces rec da je kolac pun vitamina(neki od njih C,D,E,K,B,A),minerala,vlakana i drugih stvari npr. fitonutrijenata (lutein,kumarin,izoflavin,polifenoli itd) i svi oni imaju svoju ulogu u organizmu da sve funkcionira kako treba....jedino ako mislis da ako s unosom kolaca ili vocem prelazis dnevni unos tj.prelazis u suficit i debljat ces se to je istina...(a ovo oko meda se slazem,mada eto kao neka vrsta prirodnog antibiotika ali ima puno boljih vrsta prirodnih "antibiotika").

Vrlo bitno je unosit dovoljnu kolicinu voca isto tako razlicitog voca jer gledas osigurat tijelu sto vise mikronutrijenata.

Problem je zadnjih 10ak godina kad su se okomili na secer pa tako i na voce jer eto voce sadrzi te secere,a sve ostalo se zanemaruje.

Voce sadrzi glukozu i fruktozu,razlicito voce razlicite omjere tih secera.Oba spadaju pod monosaharide tj. najprostije secere i radi tog je pocelo "udebljat ces se od voca,istrulit ce u zeludcu,fruktoza ce se pretovrit u masti bla bla i najgore od svegfa sto pun k...poznatih trenera,nutricionista govore protiv voca jer eto to je trend i ljudi koji nemaju pojma osnovne stari nego samo znaju guglat(normalno da ces za sve nac protiv) plase se secera i nece da jedu voce,a onda posle kuknjava slab mi imunitet,vitamin c mi je u deficitu itd...

Mislim dovoljno je i logike..imas voce sto sam spomenio vec sadrzi sve  vitramine,minerale koji su kljucni za funckioniranje i dobro zdravlje,vlakna koja utjecu na regulaciju secera u krvi,usporavaju apsorpciju secera i samim tim dolazi do postepenog opustanja secera u krvi i dosta manjeg lucenja inzulina,povecava sitost,gdje za razliku od fruktoznog sirupa gdje se unese secer bez iceg drugod ili u ovom slucaju kolac.

 

Kome je do istrazivanja evo i to,sa malo ozbiljnijih stranica ne misszdrava krava ili nesto takvo.

 

Meta-analiza vise istrazivanja pokazala da unos voca umanjuje sansu za razvoj dijabetesa tipa 2 ko i inzulinske rezinstencije...a ovo je smao mali djelic utjecaja voca.

 

Evo link.

 

"We found that individuals in the highest category of fruit intake had a reduced risk of type 2 diabetes (relative risk 0.92, 95 % confidence interval 0.86-0.97, p = 0.003) compared to those in the lowest category, with moderate evidence of between-study heterogeneity (I (2) = 37.6 %, p = 0.12). There was an evident non-linear association of fruit intake with type 2 diabetes (P for nonlinearity <0.001). A non-linear threshold of 200 g/day of fruit intake was identified and the risk of type 2 diabetes reduced by about 13 % at this cut-off. Our findings are consistent with diet recommendations to consume about 200 g/day of fruits to prevent type 2 diabetes."

 

Evo jos jedno istrazivanje gdje su ljudi unosili 150gr fruktoze zbog tvrdnji da ce zbog visokog unosa fruktoze iz voca ljudi dobit masnu jetru i da ce vecina preci u masnocu.

 

(niko nista nije zamastio niti poremetio jer su drzali ukupni unos na odrzavanju kilaze,sto opet dokazuje da nisu problem ni seceri,ni masti nego prizderavanje)

 

Evo link.

 

"Conclusions: Ingestion of a high dose of fructose for 8 wk was not associated with relevant metabolic consequences in the presence of a stable energy intake, slightly lower body weight, and potentially incomplete absorption of the orally administered fructose load. This indicated that young, metabolically healthy subjects can at least temporarily compensate for increased fructose intake. This trial was registered at www.clinicaltrials.gov NCT02075164"

 

ps.layne norton nije tamo neki tip da ga pratis duze znao bi koji je to strucnjak i znalac,a sve sto prica iza njeg stoji znanstveno istrazivanje koje je to dokazalo i njegovo iskustvo u radu na sebi i s puno drugih ljudi...jedan od rijetih kojeg bas treba zapratit i poslusat.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.11.2021 10:47 (hrka11).
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Batista kaže...
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

 Ma ovaj smedi secer je sranje ko i bijeli.

 Trebas proizvod od nerafinirane melase.

 

 Konkretno ovak nesto, puno drugaciji okus, a opet zasladuje skoro u isto mjeri ko i secer. Finog je okusa.

 

Realno nemam neku potrebu za slatkim, nit pijem bas sokove osim blendanog voca (mozda 2x tjedno)

 

 

 

Na proizvodu treba pisati nerafinirani smeđi šećer i onda bi valjda to trebala biti prava stvar.

16 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Ako nije dobro uzimati antibiotike bespotrebno, jer bakterije mogu razviti rezistenciju, ne vrijedi li isto za med?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Drago kaže...

Počeo si s time da sladiš kavu medom i jedeš kolače s medom kao zdravom zamjenom za šećer, a sada si na tome da malo voća neće štetiti. Nije isto. Malo bilo koje hrane neće štetiti. 

Zalosno je sto sam sebe moram citirati kako bi ukazao na netocne navode:

iz link1 - S obzirom na to koliko se šećera stavlja u sve prerađevine, kroz njih se unese poprilična količina svaki dan.

iz link2 - Ma jasno je meni za med, ali zena se ne da. Bas je jucer ispekla kolac, a kad sam je pitao zasto je tako sladak, ponosno kaze - koristila sam med. 

 

Dakle, ja osobno ne koristim ni med ni secer kao dodatke bilo cemu sto spravljam. Medutim kako jedna osoba ne mora biti jedini clan kucanstva, ova izjava ne iskljucije da netko drugi u kucanstvu koristi med. Zenu je nedavno uhvatilo pecenje kolaca i iako je do sada koristila steviju, ovaj zadnji je napravila s medom sva sretna kako nije koristila secer. Caj i dalje pije iskljucivo s medom. U tom ratu sam davno kapitulirao, tako da svatko koristi ono sto zeli.

 

U vezi linkova koje si postao, oni se fokusiraju na high fructose corn syrup, osobito u industrijski procesiranoj hrani (mainly from sweetened beverages, sweet snacks, and cereal products with added sugar) jer je to goruci problem u US, a manje na nornalno voce i povrce. Stovise, zakljuciju:

 

"There is no evidence, however, that fructose is the sole, or even the main factor in the development of these diseases, nor that it is deleterious to everybody, and public health initiatives should therefore broadly focus on the promotion of healthy lifestyles generally, with restriction of both sugar and saturated fat intakes, and consumption of whole grains, fresh fruits and vegetables rather than focusing exclusively on reduction of sugar intake."

 

"For most people, there's nothing wrong with eating fructose in its natural state, in fruit. But today, manufacturers extract and concentrate the fructose from corn, beets and sugarcane, removing the fiber and nutrients in the process. Getting frequent, high doses of fructose throughout the day, without fiber to slow it down, is more than our bodies were designed to handle."

 

Tvoja izjava nije skroz skladu sa tim zakljuckom link3 - Jedna jabuka na dan doktor iz kuće van, ali dvije ili više jabuka (ili bilo kojeg voća) na dan ili šopanje medom=masna jetra.

 

Mislim da ne bi trebalo demonizirati voce i povrce  radi toga sto sadrze fruktozu nego (ponovno) izopaceno kapitalisticko ponasanje koje rezultira umjetnim tvorevinama (HFCS) koje ljudsko tijelo dovode u situaciju u kojoj se konzumiranjem normalnih namirnica nikada ne bi naslo.

 

PS ni kavu ne pijem (nikad nisam mogao prihvatiti gorki okus), a caj koji pijem ili ne sladim ili stavim steviju (kod kuce), odnosno saharin (bas sam sada pogledao na deklaraciju paketica na poslu; do nedavno smo i na poslu imali steviju).

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.11.2021 14:24 (kerum).
12 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Ja jedem i pijem sve što volim i zaboli me ona stvar kad ću otegnuti papke. Više vrijedi godina uživanja nego deset godina odricanja. 

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl

Da prisnažim:

 

Sve što je dobro je ili deblja ili je štetno ili nemoralno...

 

 

ali da, šećer je najveće zlo ne zato jer je šećer, nego jer je uguran u sve...kad naši mali mozgovi najviše otkidaju na masti i šećere....

 

samo pogledajte sastav ugljikohidrata, od toga šećera ... u svemu ih ima, i sve to doprinosu dnevnom unosu...

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Drago kaže...
Friday kaže...

Koliko je smedji secer bolji od bijelog? Nikad mi to nije bas bilo jasno...

 

Porez na budale.

 

 Osim ako gledaš okus/ukus. Pijem kavu sa smeđim šećerom i pored nje dvije baklave. Oni kojima baklava predstavlja šećer, ugljikohidrate, masti, kalorije... nek je ne jedu. Meni predstavlja baklavu.

2 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
BlueMax kaže...

 Osim ako gledaš okus/ukus. Pijem kavu sa smeđim šećerom i pored nje dvije baklave. Oni kojima baklava predstavlja šećer, ugljikohidrate, masti, kalorije... nek je ne jedu. Meni predstavlja baklavu.

 Med vole samo ljubitelji meda i misle da je ljekovit, no znanstveno je dokazano, nije.....

Reče meni jedan poznanik endokrinolog.

 

Već smo napisali da je sva hrana u prevelikim količinama štetna, jesmo... i u tome je cijela poanta svih ovih tema, štetno je "ovo", štetno je "ono"....

 

Mjesecima su me mučili otečeni zglobovi nogu i otečeni rist stopala.

 

Baš su me godinu dana ranije eksperti ortopedi uvjeravali da je otok zbog operacije kralježnice, odn limfedem, no isti taj kolega mi je rekao da smanjim unos mesa, ja sam to napravio i nemoš vjerovati, u roku od četiri dana su mi se otekline zgloba i rista povukli...

 

Dijagnoza, povišeni purini odn. mokraćna kiselina... zbog slabijeg kretanja nakon op. kralježnice..

 

Strašno.

 

Rekao mi je; Uvijek traži "drugo" mišljenje, ako treba, a  "treće" od specijalista koji je univerzalko.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 13:46 (Zaporožac).
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl

Jedan pogled na labartorij otkriva dali je giht sto ti imas ili treba traziti dalje. Nazalost ortopedi cesto nevide dalje od svog nosa

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice