Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

poruka: 13
|
čitano: 6.103
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o".
3 godine
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Hm nadam se da nisam bunovan, ali da niste nešto okrenuli (nezasićene masne kiseline i masti životinjskog porijekla). Zar masti životinjskog porijekla nisu većinom zasićene, a biljnog nezasićene.

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Imate pravo. Baš sam se zabunio! Ispravit ću to. 

 
4 0 hvala 1
3 godine
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Ali to povlači i drugo pitanje, s kojim mastima nastaje EO nezasićenim ili zasićenim.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Reakcija peroksidacije događa se na dvosturkim vezama, dakle na nezasićenim kiselinama. No nije toliko važno kakvu hranu jedemo jer i u mastima (životinjskog porijekla) ima nezasićenih masnih kiselina, mada manje nego u biljnima. Lipida ima i u staničnim membranama, pa i to doprinosi djelovanju EO. Ne može se u članku sve reći, pa podatke treba shvatiti više kao ilustraciju komplelksnog metabolizma EO, a ne kao preciznu analizu njegovog djelovanja.  

 
7 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisut
Jedanput sam pricao s profesorom Poljoprovrede, tema Bosna - netaknuta priroda, potencijal za uzgoj zdrave hrane...
Kaze on, tesko da moze biti nesto od toga jer je vec dobrim dijelom zagadjena (ratna dejstva, pesticidi, divlje depnije...) do te mjere da se ne moze naci velika parcela dovoljno udaljena od zagadjenog dijela.
sve ti znas, ali nista ne kontas
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

tekst čak 12 puta izrijekom (i unešto eufemizmima) navodi etilen-oksid, što je znatno iznad neškodljive doze (ako se čita odjednom). ipak, nadam se da ga neće "povući s polica", jer je standardno hranjiv i poučan. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisut
Sevdalija kaže...
Jedanput sam pricao s profesorom Poljoprovrede, tema Bosna - netaknuta priroda, potencijal za uzgoj zdrave hrane...
Kaze on, tesko da moze biti nesto od toga jer je vec dobrim dijelom zagadjena (ratna dejstva, pesticidi, divlje depnije...) do te mjere da se ne moze naci velika parcela dovoljno udaljena od zagadjenog dijela.

 

Ja sam imao slicna razmisljanja u Slavoniji. Dugi niz godina sam se na posao vozio cestom koja vozi kroz poprilicno veliko minsko polje. To je bila crta razdvajanja i bilo je minirano sve. Beskrajna ravnica koja barem 15-20 godina nije vidjela nikakve pesticide. Ogroman potencijal za bio-uzgoj bilo cega. Medjutim, cim su razminirali odmah se to dobro natopilo uobicajenim otrovima

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisut
Friday kaže...

 

Ja sam imao slicna razmisljanja u Slavoniji. Dugi niz godina sam se na posao vozio cestom koja vozi kroz poprilicno veliko minsko polje. To je bila crta razdvajanja i bilo je minirano sve. Beskrajna ravnica koja barem 15-20 godina nije vidjela nikakve pesticide. Ogroman potencijal za bio-uzgoj bilo cega. Medjutim, cim su razminirali odmah se to dobro natopilo uobicajenim otrovima

 malo je čupavo saditi dok se ne razminira. mislim, nije uljena repica toga* baš vrijedna ... ili? 

 

(*susret s bezosom u svemiru, u najboljem slučaju, ili izravno s precima)

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Čisto informativno pitanje jer sam naišao na kritike oko PCR testova - da li etilen-oksid kojim su tretirani štapići za uzimanje uzoraka mogu jednako naštetiti ljudskom organizmu, odnosno da li je poznata koncentracija etilen-oksida kojeg se na taj način unese u vrlo delikatni dio ljudskog organizma?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisut
Sevdalija kaže...
Jedanput sam pricao s profesorom Poljoprovrede, tema Bosna - netaknuta priroda, potencijal za uzgoj zdrave hrane...
Kaze on, tesko da moze biti nesto od toga jer je vec dobrim dijelom zagadjena (ratna dejstva, pesticidi, divlje depnije...) do te mjere da se ne moze naci velika parcela dovoljno udaljena od zagadjenog dijela.

 

Meni nikako nije jasan taj pojam netaknuta priroda. Kad svi znamo što se zadnjih 200 godina ispušta u zrak (ja to zovem 'vulkan' na nivou cijele planete). Nije mi jasno kako se može smatrati da je išta ostalo pošteđeno. Pa onda ova tzv. organska proizvodnja hrane a nitko nije objasnio kako je spriječio utjecao ovakvog zraka i svega što u njega ispušteno unazad 200 godina (znamo da se to taloži u tlo s kišama i snijegom ali time još gore). Je li to njima samo znači da se koriste tzv. manje štetni pesticidi (je li itko napravio istraživanje od 20 ili 30 godina da se može potvrditi takav zaključak, vjerojatno nije jer su u upotrebi puno manje od tog perioda). 

8 godina
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Čisto informativno pitanje jer sam naišao na kritike oko PCR testova - da li etilen-oksid kojim su tretirani štapići za uzimanje uzoraka mogu jednako naštetiti ljudskom organizmu, odnosno da li je poznata koncentracija etilen-oksida kojeg se na taj način unese u vrlo delikatni dio ljudskog organizma?

 

Etilen-oksid služi na štapićima očito za dezinfekciju, pa ga je malo na njima zaostalo. I onda koliko se etilen-oksida sa štapića može prenijeti na sluznicu nosa? I to bi se moglo, dakako, istražiti, no već je unaprijed više-manje jasno da to ne može biti opasno. Teoretski bi i jedna jedina molekula EO mogla izazvati rak, ali samo teoretski. Sve je rizično, samo je pitanje koliki smo rizik spremni prihvatiti. Zato i služe ekotoksikološka istraživanja, jer ona daju kvantitativnu procjenu rizika. Bez toga, kvantitativne procjene, može se sijati strah bez pravog razloga. 

 
11 0 hvala 1
15 godina
offline
Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisutni o

Tako mi karcinogenih cigli iz termoakumaliconih peći - i ovja članak C/P ide u moju vlastitu arhivu.

Čestitam danen!

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#41): etilen-oksid – sveprisut
Točno tako - da bi nešto bilo certificirano organski, ne smiju se upotrebljavati uobičajeni preparati krmijske industrije već samo ono što priroda daje.
Na globalne ispuste, isto tako, ne možemo utjecati.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice