Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

poruka: 66
|
čitano: 14.948
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov".
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Čitatelj kaže...
PS - Ako kog zanima savrsen pac za meso za rostilj - tajni sastojak je med.

Svi me pitaju kako to da je meso tako mekano i socno...

 Možeš ukratko opisati kako omekšati meso medom, recimo za peći meso u pećnici ili na tavi? Da li treba puno vremena za pripremu?

Mislim, mogao bih namazati medom meso sa svih strana i baciti na tavu ali sumnjam da je tako jednostavno.

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot

Danas znanost kaže da ulje mora peći i imati miris svježe pokošene trave da bi bilo zdravo, ali isto tako, smatra se da je maslinovo ulje jedna od bitnih komponenti prehrane zbog koje su ljudi na mediteranu bili zdravi i dugovječni. E, sad tu ima jedna kvaka - ulje koje su naši stari radili nije peklo, a ako bi imalo miris svježe pokošene trave, ostavljalo se da odleži jer je to bio znak da se talog još nije odvojio. Tradicionalna izrada ulja je uključivala barem pola crnih maslina, masline su se do prerade čuvale u moru (to je imalo dva efekta - tjeralo je crve iz neprskanih maslina i konzerviralo je masline do prerade koja je bila složenija i nije bilo tehnički izvedivo raditi je odmah kad se masline uberu), a skupljala se i zadnja maslina s poda jer je svaka kap ulja bila važna.

 

Danas struka tvrdi da takvo ulje nije prikladno za ljudsku konzumaciju, ali ja, koji sam odrastao na takvom ulju, drugačije maslinovo ulje ne mogu ni jesti. Čak i ako je nezdravije od modernog ekstra djevičanskog, mislim da je i dalje zdravije od sojinog ili suncokretovog. Miris i okus takvog ulja nije usporediv ni s ovim jeftinim industrijskim uljima koja nemaju uopće okus po maslinovom ulju, ni s ekstra djevičanskim uljem kod kojeg gorčina i miris zelenjave prikrivaju onaj specifični okus maslinovog ulja.

 

P.S. O ukusima se ne raspravlja, zato samo iznosim svoj ukus, ne tvrdim da je mjerodavniji od tuđeg. Jedino me zanima da su naši stari, kojima je maslinovo ulje bila bitna komponenta zdrave prehrane, radili ulje na danas ispravan način, koliko bi tek onda živjeli...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Keso kaže...

 Možeš ukratko opisati kako omekšati meso medom, recimo za peći meso u pećnici ili na tavi? Da li treba puno vremena za pripremu?

Mislim, mogao bih namazati medom meso sa svih strana i baciti na tavu ali sumnjam da je tako jednostavno.

 

Jednostasvno je - napravis pac u kojem ostavis meso u frizideru bar preko noci,

al najbolje je bar 1 dan.

 

U pac stavis glavicu cesnjaka, par zlica meda, sol, papar, zlicu jabucnog octa (moze i vinskog, kako tko voli),

te par zlica maslinovog ulja - to dobro izmjesas i namazes meso s tim, i ostavis da meso bude u tom pacu bar preko noci.

Moj savjet je da bude u cvrstim plasticnim posudama sa poklopcom, jer onda je lako i za promiksati/promjesati meso,

svakih par sati, kad se sjetis.

 

Nakon toga kad budes pekao meso, imat ces savrsenu kombinaciju arome i socnosti, bilo da radis steak,

carsko meso, ili pak pilece batake, zabatke, ili nesto trece.

 

Takodjer sa ostatkom paca mozes zaliti cevape dok ih radis, ili pljeskavicu - dodatne prirodne arome nikad dosta.

Al pljeskavice i cevape ne ostaviti u pacu - samo zalijevati - da ti se ne raspadnu.

 

Isto vrijedi i za raznjice - mozes ih drzati u pacu ako zelis, povrcu nece biti nista, a meso na raznjicima ce biti socno.

 

Isto tako mozes narezati par sajbi luka i staviti na dno posude za pac, za dodatnu aromu. A mozes staviti i ljute ili slatke paprike,

kako tko voli.

 

Ja se drzim svog paca - meso pripremam na taj nacin preko 30 godina, i svi ga vole.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
6 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Imamo oko 150 maslina... S berbom se počinje od sredine listopada... Sad izmišljaju svakakve gluposti

Dva maslinika jedan pored drugoga... Sve isto i jedan dobije medalju drugi ne... Te nagrade su postale dim i magla
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
HCMAA kaže...
...Dva maslinika jedan pored drugoga... Sve isto i jedan dobije medalju drugi ne...

Siguran si da je SVE isto? Krajnji proizvod (ulje) ne ovise samo o maslini nego o hrpetini detalja tokom obrade, koliko minuta je provelo u kojoj fazi, na kojoj točno temperaturu, kako je reguliran dotok zraka, i tko zna koje sve finese natjecatelji rade - dobiješ različite kvalitete ulja zbog finesa u samoj obradi. Dobra sirovina (maslina) je samo početak procesa. Kad bi zagrabio isto ulje i stavio u dvije flaše, pa da onda jedno dobije nagradu a drugo kažu da ne valja, e onda bi mogao reći da to natjecanje ništa ne valja. To obično znači da nemaju ni mjerenja karakteristika nego subjektivne ocjene, što se čini neprofesionalno.

Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Ja šećer koristim za vrijeme i nakon treninga... Najčešće glukoza i palatinoza, ali ponekad pojedem i nekakvu čokoladu ili popijem sok... Nakon treninga je šećer itekako poželjan jer brzo napuni potrošene glikogenske rezerve u mišićima. I onda trebam plaćati dodatni porez jer eto netko jede kolače svaki dan i ne zna stati? Opet ponavljam, ti ljudi neće jesti manje kolača, al sad će u tim kolačima i sokovima bit aspartam i ostala kemija umjesto šećera kako bi cijena bila manja... Porez na šećer je izuzetno glupa odluka.
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Čitatelj kaže...
Keso kaže...

 Možeš ukratko opisati kako omekšati meso medom, recimo za peći meso u pećnici ili na tavi? Da li treba puno vremena za pripremu?

Mislim, mogao bih namazati medom meso sa svih strana i baciti na tavu ali sumnjam da je tako jednostavno.

 

Jednostasvno je - napravis pac u kojem ostavis meso u frizideru bar preko noci,

al najbolje je bar 1 dan.

 

U pac stavis glavicu cesnjaka, par zlica meda, sol, papar, zlicu jabucnog octa (moze i vinskog, kako tko voli),

te par zlica maslinovog ulja - to dobro izmjesas i namazes meso s tim, i ostavis da meso bude u tom pacu bar preko noci.

Moj savjet je da bude u cvrstim plasticnim posudama sa poklopcom, jer onda je lako i za promiksati/promjesati meso,

svakih par sati, kad se sjetis.

 

Nakon toga kad budes pekao meso, imat ces savrsenu kombinaciju arome i socnosti, bilo da radis steak,

carsko meso, ili pak pilece batake, zabatke, ili nesto trece.

 

Takodjer sa ostatkom paca mozes zaliti cevape dok ih radis, ili pljeskavicu - dodatne prirodne arome nikad dosta.

Al pljeskavice i cevape ne ostaviti u pacu - samo zalijevati - da ti se ne raspadnu.

 

Isto vrijedi i za raznjice - mozes ih drzati u pacu ako zelis, povrcu nece biti nista, a meso na raznjicima ce biti socno.

 

Isto tako mozes narezati par sajbi luka i staviti na dno posude za pac, za dodatnu aromu. A mozes staviti i ljute ili slatke paprike,

kako tko voli.

 

Ja se drzim svog paca - meso pripremam na taj nacin preko 30 godina, i svi ga vole.

 Majstore! Odlicno! Iako nisam postavio pitanje gore odusevljen sam odgovorom i receptom jer uzivam u rostilju i svaki "novi" nacin pripreme mi je zanimljiv!

7 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

nisam siguran to za šećer-med na roštilju, ok, karamelizacija, hrskavost, ali nije li to previsoka temperatura, otvoreni plamen, što ostane od tog meda? opet, nisam neki stručnjak za roštilj, možda da Danen objasni ukoliko mu se da?

ima li tu maillardovih reakcija pri tako visokim temperaturama ili se sve pretvori u ugljen

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Prehrambena industrija forsira aditive, secere i kojekakve nezdrave supstance fokusirajuci se samo na dobar okus a da pri tome proces proizvodnje bude najjeftiniji moguci.

S druge strane pridonose oboljevanju svojih kupaca koji opet trose pare i daju ih farmaceutskoj industriji.

 

nezdravija hrana = bolesniji ljudi = manje ljudi

 

Ljudi koji zive u gradovima statisticki zive nezdravije i nekvalitetnije jer nemaju prostora gdje bi mogli uzgojit svoju domacu hranu.

Naravno da ima ljudi iz grada koji imaju resurse da se hrane domacom hranom...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2021 9:00 (Batista).
 
0 1 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Louis Pluto kaže...

nisam siguran to za šećer-med na roštilju, ok, karamelizacija, hrskavost, ali nije li to previsoka temperatura, otvoreni plamen, što ostane od tog meda? opet, nisam neki stručnjak za roštilj, možda da Danen objasni ukoliko mu se da?

ima li tu maillardovih reakcija pri tako visokim temperaturama ili se sve pretvori u ugljen

 

Neces med ni osjetiti, ali ces imati socnost mesa, i to je ono sto zelis. Ok, netko voli da kad spece meso na rostilju,

da ima odmah i ugljen za potpalu, koliko to meso bude tvrdo i suho. Ja volim da je socno, a opet ne volim

da iz mesa pisa voda i sukrvica - po mom receptu bude dobro peceno i socno. Med je tu da balzamira socnost unutar mesa,

kao sto je sol tu da izvuce visak vode iz mesa, ocat je tu da zadrzi cvrstocu mesa i omuguci hrskavu kozicu,

a maslinovo ulje mu poveze okuse i cini ga dodatno socnim.

 

Takodjer savjet za rostilj - ne peci na "resetkama", nego da gusenim plocama sirine bar 3cm, te razmakom medju njima od 0.5cm.

Nikad na otvorenom plamenu, nego na toplini zara/ugljena. Uostalom, ne stavljas 3 kile meda, nego par zlica meda - ne balzamiras u medu,

nego radis pac za meso.

 

Priredi si dva odreska, napravi dio paca sa medom, dio bez. Stavi u fridz i slijedeci dan priredi - pa usporedi razliku.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
5 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Secer je zlo ako ga dodajes u apsolutno sve - tipa u McDonalds ne mogu jesit njihova peciva koliko su slatka. Pogledajte sastav bilo kojeg umaka (npr teriyaki, slatko-kiseli, kurac palac): na prva 2 mjesta su secer i voda. 

Ali jos gore od toga je zamjena svakog secera umjetnim sladilima. Npr. pola "zdravijih" proizvoda, proteinskih, "low carb" i sl bazira se na hrpi aditiva. Kad je to tek doslo, mislio sam si jebeno, pojest cu proteinsku cokoladicu s malo secera, em unosim proteine, em ne unosim secer

 

Kad pogledas sastav toga... bolje ti je zlicu secera s wheyem pojesti. Samo probaj citati sastav neke od proteinskih cokoladica ili "zdravih proizvoda" i popij casicu svaki put kad naides na termin kojem ne znas znacenje: sukraloza, kalijev sorbat, natrijev benzoat, antocijan, ksantan guma, guar guma...

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

problem s šećerom je što je on dodavan u SVE - osim slatkiša, pića, dodaje se u sve umake i hrpu toga - e da bi se kompenziralo smanjenje "navodno" većeg zla - masnoće...

 

ali ljudsko tijelo može skladištiti masnoću, ali ne i šećer (u tom obliku)...

 

i dok ima smisla kako vele ljudi - brza nadoknada energije nakon tjelesnog napora - sve preko toga je višak, a kako klincima je draže popiti Colu umjesto vode nakon obroka, eto viška....

 

ja mogu dobiti dijabetes s obje strane obitelji i nekako podsvjesno izbjegavam šećer gdje mogu - a najviše mrzim šećer u prahu za posipanje...

 

a ako i dodajete šećer, neka bude prirodan - npr. netko je spominjao dodavanje šećera u umak od rajčice/ketchup - pa čemu postoje grožđice? stavi žličicu njih umjesto čistog sladora...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Prihvatljivi dnevni unos aspartama (ADI – Acceptable daily intake), iznosi 40 ili 50 mg/kg tjelesne mase, ovisno koju regulatornu agenciju zaduženu za sigurnost hrane (EFSA – European Food Safety Authority ili FDA – Food and Drug Administration iz SAD-a) pitate. Prosječni unos u Europi kreće se između 3 i 10 mg/kg/dan u populacija s vrlo visokim unosom, poput dijabetičara, a u SAD-u između 5 i 13 mg/kg. Primjera radi, da bi konzument dosegao još uvijek siguran unos od 50 mg/kg TM, trebao bi popiti 6-7 litara napitka zaslađenog isključivo aspartamom. Dobro je znati da se ADI izračunava iz NOAEL-a (no observed adverse effect level – količina koja dokazano ne izaziva nuspojave u laboratorijskim životinjama) njegovim umanjivanjem za sto puta. Iz toga možemo zaključiti kako povremeni unos količine veće od propisane nije opasan za zdravlje.

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Čitatelj kaže...
Louis Pluto kaže...

nisam siguran to za šećer-med na roštilju, ok, karamelizacija, hrskavost, ali nije li to previsoka temperatura, otvoreni plamen, što ostane od tog meda? opet, nisam neki stručnjak za roštilj, možda da Danen objasni ukoliko mu se da?

ima li tu maillardovih reakcija pri tako visokim temperaturama ili se sve pretvori u ugljen

 

Neces med ni osjetiti, ali ces imati socnost mesa, i to je ono sto zelis. Ok, netko voli da kad spece meso na rostilju,

da ima odmah i ugljen za potpalu, koliko to meso bude tvrdo i suho. Ja volim da je socno, a opet ne volim

da iz mesa pisa voda i sukrvica - po mom receptu bude dobro peceno i socno. Med je tu da balzamira socnost unutar mesa,

kao sto je sol tu da izvuce visak vode iz mesa, ocat je tu da zadrzi cvrstocu mesa i omuguci hrskavu kozicu,

a maslinovo ulje mu poveze okuse i cini ga dodatno socnim.

 

Takodjer savjet za rostilj - ne peci na "resetkama", nego da gusenim plocama sirine bar 3cm, te razmakom medju njima od 0.5cm.

Nikad na otvorenom plamenu, nego na toplini zara/ugljena. Uostalom, ne stavljas 3 kile meda, nego par zlica meda - ne balzamiras u medu,

nego radis pac za meso.

 

Priredi si dva odreska, napravi dio paca sa medom, dio bez. Stavi u fridz i slijedeci dan priredi - pa usporedi razliku.

 ok, vjerujem da je tako dobro, slabo radim roštilj, ne da mi se, ukoliko i radim pečem ribe (morske) a one su najbolje na visokoj tempi, na brzinu, sol i maslinovo, sve ostalo je višak, više sam mislio da možda meštar za kemiju objasni zašto bi med bio dobar na roštilju... pa da imaš i kemijski proof... off topic, sorry

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2021 16:08 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Čitatelj:

Kiselina je ono što omekšava meso u pacu. Sol je bolje staviti na kraju, a to što ti je meso sočno je zapravo posljedica dobro pogođene temperature roštilja i vremena pečenja. Vatra je, ukratko, najvažniji faktor. Pac je potreban za zahtjevnije komade mesa
Ja rekoh
7 godina
protjeran
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Kiselina odrzava meso da se ne raspada, ako ga kuhas, i kad ga peces, omogucava da dobijes lijepu hrskavu kozicu

na carskom mesu, koja nije gumenasta ni kad se komad carskog mesa ohladi.

 

Sve u svemu, ne mozes fulati. Isprobaj i nagradi se

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Uz dužno poštovanje, pretjeruješ. Kiselina s uljem je osnova svake marinade, neš ti recepta. Med, šećer i slično možda za rebarca za mazanje, carsko je zadnji komad “mesa” koji bih nekome ponudio, al ko voli, bože moj, ne osuđujem.
Ja rekoh
7 godina
protjeran
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

To sto si rodjen na carski rez ne znaci da si car, nego da si glavonja

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Čitatelj kaže...

To sto si rodjen na carski rez ne znaci da si car, nego da si glavonja

 To ti je sve do majke, ne umišljaj si da si neki faktor u tim stvarima

Ja rekoh
15 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Cola i zaslađeni sokovi imaju još jedan naziv: "tekući šećer".

Zna Ronaldo što je dobro za vrhunski razvijeno tijelo: voda https://www.index.hr/sport/clanak/zbog-ronaldovog-poteza-cola-je-u-samo-pola-sata-izgubila-milijarde-eura/2283740.aspx

 

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

taj potez mu je bolji od svih bicikala koje je prodao, joga bonito

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Criostiano samo zdrav zivot i dobre stvari

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
encoding kaže...

Criostiano samo zdrav zivot i dobre stvari

 Tak se bori za novi reklamni ugovor - i u trenucima kad te eksplicitno ne plaćaju za to 

 

Kruha i igala...
3 godine
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Louis Pluto kaže...

taj potez mu je bolji od svih bicikala koje je prodao, joga bonito

 Da li je to ovaj momak?

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Keso kaže...
Korky kaže...
A onda upoznaš zašećereno kondenzirano mlijeko i ispijanje kave postane potpuno novi doživljaj

Ja sam upoznao pijenje gorke kave baz šećera i nikad se više ne bih vratio na šećer. Ako želiš imati six-pack trbušnjake u poznijim godinama, onda treba drastično reducirati šećer, blizu ukidanja, eventualno jesti ujutro kod doručka i to malo. Ugljikohidrate (krouh, tjestenina, krumpir, riža) također smanjiti, odnosno ne jesti nakon ručka ili ako ne možete izdržati onda minimalno.

Nadoknaditi sa zdravim mastima, poput maslinovog ulja. Drugo ulje više ni ne koristim. Vježbati. I postepeno s vremenom počnete izgledati ovako:

Najjači citat: "Some men even do not do pull-ups with weights" :)

Ajme, majko. Želim izgledati normalno, a ne ovako :) 70 kila na 176 cm, koliko sad imam je, vjerujem, normalno.

K
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Korky kaže...
Keso kaže...
Korky kaže...
A onda upoznaš zašećereno kondenzirano mlijeko i ispijanje kave postane potpuno novi doživljaj

Ja sam upoznao pijenje gorke kave baz šećera i nikad se više ne bih vratio na šećer. Ako želiš imati six-pack trbušnjake u poznijim godinama, onda treba drastično reducirati šećer, blizu ukidanja, eventualno jesti ujutro kod doručka i to malo. Ugljikohidrate (krouh, tjestenina, krumpir, riža) također smanjiti, odnosno ne jesti nakon ručka ili ako ne možete izdržati onda minimalno.

Nadoknaditi sa zdravim mastima, poput maslinovog ulja. Drugo ulje više ni ne koristim. Vježbati. I postepeno s vremenom počnete izgledati ovako:

Najjači citat: "Some men even do not do pull-ups with weights" :)

Ajme, majko. Želim izgledati normalno, a ne ovako :) 70 kila na 176 cm, koliko sad imam je, vjerujem, normalno.

 tako se i ne izgleda normalno, za ovakvo izgledanje je potrebno bar pola sata vježbe prije snimanja i napinjanje za vrijeme snimanja, imo

8 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Problem s aspartamom nije u dozi, u raspravi o tome koliko je štetan za ljudsko zdravlje (ta pitanja treba prepustiti znanstvenicima), nego u pitanju treba li nam on uopće. Nije riječ o nutrijentu s kojim se pretjeruje, nego o dodatku koji ne služi za ništa drugo nego za davanje hrani slatkog okusa. Mogli bismo dakle sasvim lijepo živjeti i bez njega. A ukusi, poput slanog i slatkog, samo su stvar navike. Moja kći ne može zaboraviti odvratnost kada je u prvom razredu američke škole za gablec dobila hrenovke sa slatkim pecivom. Došla je u takvo psihičko stanje da me je nazvala učiteljica te sam morao doći po kćer u školu i voditi je kući. Inače, uopće ne trošim šećer. Ako se baš zaželim slatkoće, pojeden jednu smokvu, datulju ili priredim nekakav miks od rogačeva brašna. Kada se navikneš na šećer, sve ti postane gorko. 

 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Vidim ovdje neke koji bi se zdravo hranili, a tamo ih radijacija ne brine... bi li onda bili i za malo radioaktivne šokolade? 


Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
danen kaže...

Problem s aspartamom nije u dozi, u raspravi o tome koliko je štetan za ljudsko zdravlje (ta pitanja treba prepustiti znanstvenicima), nego u pitanju treba li nam on uopće. Nije riječ o nutrijentu s kojim se pretjeruje, nego o dodatku koji ne služi za ništa drugo nego za davanje hrani slatkog okusa. Mogli bismo dakle sasvim lijepo živjeti i bez njega. A ukusi, poput slanog i slatkog, samo su stvar navike. Moja kći ne može zaboraviti odvratnost kada je u prvom razredu američke škole za gablec dobila hrenovke sa slatkim pecivom. Došla je u takvo psihičko stanje da me je nazvala učiteljica te sam morao doći po kćer u školu i voditi je kući. Inače, uopće ne trošim šećer. Ako se baš zaželim slatkoće, pojeden jednu smokvu, datulju ili priredim nekakav miks od rogačeva brašna. Kada se navikneš na šećer, sve ti postane gorko. 

 Jesi gledao film Idiocracy... Ovo što si opisao otprilike opisuje i ono što se događa u tom filmu... Ljudska vrsta stvarno postaje izuzetno glupa...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice