Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kamenom

poruka: 7
|
čitano: 4.277
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kamenom".
15 godina
offline
Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kamenom

Hvala na još jednom poučnom članku.

Keep up good work, doc!

Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kamenom

mislio sam da dovoljno kamenca popijemo s vodom no i kamenje će da jedemo, ako treba 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kamenom

U vodi ima oko 50 mg kalcija na litru, dok su dnevne potrebe za kalcijem oko 800 mg. Ni uz najbolju volju ne bismo vodom mogli nadoknaditi sav kalcij (16 litara dnevno!), jer je letalna doza vode 8 litara. 

 
5 0 hvala 6
9 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kameno
danen kaže...

U vodi ima oko 50 mg kalcija na litru, dok su dnevne potrebe za kalcijem oko 800 mg. Ni uz najbolju volju ne bismo vodom mogli nadoknaditi sav kalcij (16 litara dnevno!), jer je letalna doza vode 8 litara. 

 Sto ako ne jedemo kruh i ne pijemo mlijeko, gdje da dobijemo kalcij. 

3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kameno
Zelenom lisnatom povrću i siru
8 godina
offline
Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kamenom

Točno, kalcijem je najbogatiji sir i lisnato povrće. Sav kalcij (800 mg) može se dobiti jedenjem samo 100 g tvrdog sira ili 400 g kelja. Nažalost, naš se narod hrani kombinacijom meso + krumpir. Da bi se kalcij nadoknadio takvom dijetom trebalo bi dnevno pojesti 5 kg krumpira sa 6 kg svinjetine, što je nemoguće. (Ljudi nažalost vežu prehrambenu vrijednost hrane s težinom koju stvara u želucu.) 

 
6 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#33): prehrana kredom i kameno
Danen:

Malo je zavaravajuće koristiti termin “nadoknaditi” jer on može značiti svašta. Ako jedemo 5 grama kalcija dnevno, na kruhu, izbacit ćemo sve pa ćemo zaključiti da zapravo trebamo jesti pet grama dnevno. Tijelo je prilagodljivo, ako smo na dijeti koja ne sadrži kalcij, izbacivat ćemo samo 10-20 mg i samo toliko treba nadoknaditi (prevedeno, trebala bi nam desetljeća da osjetimo problem na gustoći kosti) Ista stvar je s natrijem i drugim elementima ishrane. Dodaci kalcija su posve nepotrebni u ishrani prosječnih ljudi (nula benefita) a postoje i sasvim dobri dokazi o štetnosti već pri dozi od 1000 mg dnevno (bubrežni kamenci, infarkt)
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.5.2021 10:08 (Feudalac).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice