Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

poruka: 50
|
čitano: 10.200
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta".
15 godina
offline
Kemčar u kući (#2): Tajna gemišta

Izvrstan odabir teme, odlican clanak.

Sjedi, odlican!

 

Nedjeljno jutro je dobro zapocelo, naucih nesto novo.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
12 0 hvala 0
11 godina
offline
Kemčar u kući (#2): Tajna gemišta

Odličan članak, samo ima jedan tipfeler baš u naslovu (kemčar umjesto kemičar)

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kemčar u kući (#2): Tajna gemišta
telefon 2 kaže...

Odličan članak, samo ima jedan tipfeler baš u naslovu (kemčar umjesto kemičar)

 

 nije t to tifeler, jorgovane. to namjerno. 

 

profesore, a kak je sa špricerom u odnosu na gembać (2 u 8)? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Kemčar u kući (#2): Tajna gemišta

ma nije greška, kemčar je kratica od ''kemijska čarolija''

waaagh ; #boycottTurkey
 
6 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kemčar u kući (#2): Tajna gemišta

E pa u nas se kaze kemčar

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Mora da je Bosanac u djiru
7 godina
offline
Re: Kemčar u kući (#2): Tajna gemišta
Ajar kaže...

profesore, a kak je sa špricerom u odnosu na gembać (2 u 8)? 

Kaj se još uvijek špricer negdje pije, ja to nisam vidio nikada, pričao mi deda pokojni?

Ja sam više za škropec - prst vodoravno, prst horizontalno (nije neka nauka) 

(premda često zaboravim ovaj horizontalni prst )

 

Uglavnom, ispada da ja instinktivno pazim na svoje zdravlje -pivu na sobnoj temperaturi pijem proziv kamenaca, a gemišt za cjelokupno zdravlje organizma, rakiju protiv bakterija i virusa.

Nije ni čudno da nikad u životu nisam bio kod doktora (osim na obaveznim pregledima, i vodene kozice).

A za svaki slučaj ću pojačat doze ovih dana, ipak je korona u zraku...

Živjeli !!! 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2020 10:50 (fer-de-lance).
6 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Ne mogu a da ne dopunim ovaj divni i edukativni tekst informacijama koje vuku korijene iz mojeg djelomično mađarskog porijekla.

 

U mađarskih poštovatelja špricera postoji enormno bogata tradicija i vrlo maštovita nomenklatura tog omiljenog osvježavajućeg napitka.
Pa tako u boljim birtijama Baranje (one mađarske, nama Hrvatima prekogranične), možete naručiti i dobiti:


• nagyfröccs (veliki špricer): 2 dl vina + 1 dl sode
• hosszú lépés (dugački korak): 1 dl vina + 2 dl sode
• kisfröccs (kratki korak): 1 dl vina + 1 dl sode
• házmester (vratar): 3 dl vina + 2 dl sode
• viceházmester (zamjenik vratara): 2 dl vina + 3 dl sode
• lakófröccs (kućepazitelj): 1 dl vina + 4 dl sode
• polgármester (gradonačelnik): 6 dl vina + 4 dl sode
• maflás (cigla) 5 dl vina + 5dl sode
• Krúdy-fröccs (Krudy-špricer): 1 dl vina + 9 dl sode
• forditott hosszúlépés (obrnuti dugi korak): 2 dl sode + 1 dl vina
• fordítottja a vicehazmester (obrnuti zamjenik vratara): 2 dl vina + 3 dl sode
• haziur/bivalycsok (gazda/bivolji poljubac): 4 dl vina + 1 dl sode
• csatos (stisnuti špricer): 1 litra vina + 1/2 litre sode
• lampas (fenjer): 1 1/2 litre vina + 1/2 litre sode

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
 
24 0 hvala 13
12 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Koja je onda poanta bevande? Porijeklom sam iz Dalmacije, ali ne mogu smisliti to "piće" i uvijek se čudim ljudima koji to piju.

Svetogrđe mi je razvodnjavati fino crno vino, a ako mi ne valja radije ga neću ni piti (u kakvoj god kombinaciji).

Graševina je u principu gotovo uvijek vino za gembač (bogami i većina chardonnay-a koje sam probao) iako ima iznimaka poput Krauthakera ili Adžića, ali im je zato i cijena takva kakva je.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
10 0 hvala 0
14 godina
online
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Znači taj "puferski sustav" u našoj krvi služi kao neka vrsta PH buffera koji nas održava na životu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Hvala na izvrsnom članku iako se uvijek pogubim pored svih tih kiselina.

Naučio sam lekciju: ne pijem vino, a neću ga piti ni ubuduće.

 

S ovakvim kvalitetnim prilozima BOL je najbliže onome što je u svijetu New Scientist i The Conversation. Uredništvu predlažem da razmisle da se umjesto benchmarka i čistog IT-a koncentriraju na popularizaciju znanosti, te da omoguće objavljivanje i na engleskome. Ovakvi tekstovi, napišu li se na engleskome, imali bi važan međunarodni odjek.

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
BarbaVeli kaže...

Uredništvu predlažem da razmisle da se umjesto benchmarka i čistog IT-a koncentriraju na popularizaciju znanosti, te da omoguće objavljivanje i na engleskome. Ovakvi tekstovi, napišu li se na engleskome, imali bi važan međunarodni odjek.

 Možda bi bilo bolja za početak prevoditi na mađarski? 

...
15 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Zanimljiv članak, ali nisam shvatio poantu. Da li gazirana voda na kraju utječe na kiselost vina ili ne? I zašto ljudi kupuju loša vina koja onda treba neutralizirati sodom bikarbonom?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Visak kaže...

Zanimljiv članak, ali nisam shvatio poantu. Da li gazirana voda na kraju utječe na kiselost vina ili ne? I zašto ljudi kupuju loša vina koja onda treba neutralizirati sodom bikarbonom?

 Za to ti ne treba kemičar, natoči si i probaj 

I to si uzmi malo jače noje, graševine i silvanca - graševinu kad razrijediš mineralcem pitka ko sokić, nema kiselosti, silvanac ostane blago kisel, a prije noje si popi svete vodice da te spasi 

 

Zezam se, svi znaju da gembač mora biti kisel, samo sumpora izbjegavaj 

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
pr0n_addict kaže...

Koja je onda poanta bevande? 

Vino se pije za gušt nakon ručka, a bevanda je za gašenje žeđi bez opijanja. Iz današnje perspektive možda nema smisla, ali iz perspektive seljaka koji je radio na polju, gdje nerijetko voda nije bila ugodnog okusa, puno se znojio i uzimao puno tekućine, te je trebao nadoknaditi elektrolite, slava bevanda je itekako imala smisla.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
MrBlc kaže...
pr0n_addict kaže...

Koja je onda poanta bevande? 

Vino se pije za gušt nakon ručka, a bevanda je za gašenje žeđi bez opijanja. Iz današnje perspektive možda nema smisla, ali iz perspektive seljaka koji je radio na polju, gdje nerijetko voda nije bila ugodnog okusa, puno se znojio i uzimao puno tekućine, te je trebao nadoknaditi elektrolite, slava bevanda je itekako imala smisla.

 

Ne pijem alkohol uopce vec godinama ali znam da kad sam pio - znojio sam se za poluditi od alkohola.

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Zato se i pila bevanda koja bi tek malo mirisala po vinu.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Vidim da se postavilo dosta pitanja i problema, pa ću na njih nastojati odgovoriti:

1.) Gemišt nije špricer. Špricer je smjesa vina i soda vode (gazirane vode, CO2 + H2O = H2CO3). Soda voda zakiseljava, ali ne puferira. 

2.) Bez pufera u organizmu ne bismo mogli prežijveti jer bi nas sve što kiselo pojedemo odvelo u acidozu. Pa i sama želučana kiselina (HCl) bi nas ubila.

3.) Bevanda je poznata još od vremena starih Grka; spomen na nju nalazimo u Platona. Tada je naime bio običaj da se vino miješa s vodom u svim omjerima,

   već prema raspoloženju gostiju. To je činio domaćin koji je naređivao robu u kojem omjeru da miješa vino. A one koji loše misle o bevandi, upitao bih je li 

   ugodnije piti kišnicu (bljutava okusa) iz čatrnje ili od nje napravljenu bevandu? 

 
13 0 hvala 6
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
MrBlc kaže...
pr0n_addict kaže...

Koja je onda poanta bevande? 

Vino se pije za gušt nakon ručka, a bevanda je za gašenje žeđi bez opijanja. Iz današnje perspektive možda nema smisla, ali iz perspektive seljaka koji je radio na polju, gdje nerijetko voda nije bila ugodnog okusa, puno se znojio i uzimao puno tekućine, te je trebao nadoknaditi elektrolite, slava bevanda je itekako imala smisla.

danen kaže...

3.) Bevanda je poznata još od vremena starih Grka; spomen na nju nalazimo u Platona. Tada je naime bio običaj da se vino miješa s vodom u svim omjerima,

   već prema raspoloženju gostiju. To je činio domaćin koji je naređivao robu u kojem omjeru da miješa vino. A one koji loše misle o bevandi, upitao bih je li 

   ugodnije piti kišnicu (bljutava okusa) iz čatrnje ili od nje napravljenu bevandu? 

 

Je, potpisujem oboje.
Blaga bevanda nam je bila standardna okrijepa nakon podvodnog ribolova (nisam siguran za nadvodni), a dugo smo jedinu vodu imali iz gustijerne.
Fetivi su mahom bili ribari/težaci i bevanda je išla pod opremu za rad.

12 godina
online
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Miro kaže...
BarbaVeli kaže...

Uredništvu predlažem da razmisle da se umjesto benchmarka i čistog IT-a koncentriraju na popularizaciju znanosti, te da omoguće objavljivanje i na engleskome. Ovakvi tekstovi, napišu li se na engleskome, imali bi važan međunarodni odjek.

 Možda bi bilo bolja za početak prevoditi na mađarski? 

 Mislim da bi trebali kreniti od ovog. Međunardoni odjek bi bio nemjerljiv.

 

Iza  termina „kisela voda“ krije se pak naša mineralna voda, kiselica. A što se tiče pijenja NaHCOs vinom to se činilo ovako (kako mi je ispričala neka od mene mnogo starija kolegica): njezin bi otac progutao žlicu sode bikarbone, a onda  isprao grlo čašom vina – uživajući kako mu mjehurići ugljikova dioksida miluju jednjak i čine klo, klo, klo. Svatko ima svoje veselje. No vratimo se na gemišt.

 

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
15 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

kaj nema stručnih radova izvjesnog badelova manekena emmeritusa - m. grdovića? 

 

(mislim, znamo da se alkoholom ne mogu rješavati problemi. ali ni mlijekom ili sokovima, ne?) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2020 14:30 (Ajar).
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
danen kaže...
3.) Bevanda je poznata još od vremena starih Grka; spomen na nju nalazimo u Platona. Tada je naime bio običaj da se vino miješa s vodom u svim omjerima,

   već prema raspoloženju gostiju. To je činio domaćin koji je naređivao robu u kojem omjeru da miješa vino. A one koji loše misle o bevandi, upitao bih je li 

   ugodnije piti kišnicu (bljutava okusa) iz čatrnje ili od nje napravljenu bevandu? 

 Stari grci su pili vino vecinom u omjeru 3 voda 1 vino, rijetko 3 voda 2 vino a vrlo rijetko skoro nikako 1 voda 1 vino. A buduci da se vino konzumiralo svakodnevno da bi bas utazili zed vojnici su mijesali vino i sa octom a za glad umijesali bi u vino med. A cisto vino su pili samo barbari!

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Eld kaže...
danen kaže...
3.) Bevanda je poznata još od vremena starih Grka; spomen na nju nalazimo u Platona. Tada je naime bio običaj da se vino miješa s vodom u svim omjerima,

   već prema raspoloženju gostiju. To je činio domaćin koji je naređivao robu u kojem omjeru da miješa vino. A one koji loše misle o bevandi, upitao bih je li 

   ugodnije piti kišnicu (bljutava okusa) iz čatrnje ili od nje napravljenu bevandu? 

 Stari grci su pili vino vecinom u omjeru 3 voda 1 vino, rijetko 3 voda 2 vino a vrlo rijetko skoro nikako 1 voda 1 vino. A buduci da se vino konzumiralo svakodnevno da bi bas utazili zed vojnici su mijesali vino i sa octom a za glad umijesali bi u vino med. A cisto vino su pili samo barbari!

 Da ali isto tako, prema nekom dokumentarcu o vinima , anticka vina su bila i znatno jaca i sladja, te su se gotovo morali piti ko Lero sok za razredjivanje da bi uopce postala pitka.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

ako mogu postaviti jedno pitanje

 

Je li zdravo / preporučljivo svakodnevno piti gaziranu mineralnu vodu? (Umjesto obične)

 

Imao sam povišene jetrene probe i doktorica me pitala pijem li puno gazirana pića... pijem jedino gaziranu vodu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
bArut pLahor kaže...

ako mogu postaviti jedno pitanje

 

Je li zdravo / preporučljivo svakodnevno piti gaziranu mineralnu vodu? (Umjesto obične)

 

Imao sam povišene jetrene probe i doktorica me pitala pijem li puno gazirana pića... pijem jedino gaziranu vodu.

 Nadam se da se šališ. Svakodnevno pijenje gazirane umjesto obične vode zbilja? Tebi je to normalno i zdravo? Gazirana voda i zdravo?? 

16 godina
odjavljen
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Ja isto pijem iskljucivo mineralnu gaziranu

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Friday kaže...

Ja isto pijem iskljucivo mineralnu gaziranu

 Onda treba razrjediti s vinom. Domace vino nije alkohol....

Pozdrav iz zagorja 

Black Spider
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
amd freak kaže...
bArut pLahor kaže...

ako mogu postaviti jedno pitanje

 

Je li zdravo / preporučljivo svakodnevno piti gaziranu mineralnu vodu? (Umjesto obične)

 

Imao sam povišene jetrene probe i doktorica me pitala pijem li puno gazirana pića... pijem jedino gaziranu vodu.

 Nadam se da se šališ. Svakodnevno pijenje gazirane umjesto obične vode zbilja? Tebi je to normalno i zdravo? Gazirana voda i zdravo?? 

ne šalim se, ne tvrdim niti da je to ispravno ili da nije, zato sam i postavio pitanje da mi odgovori netko tko zna bolje, a ti osim zgražanja nisi ponudio nikakvo objašnjenje

 

https://www.jamnica.hr/hr/blagodati-vode/mjehurici-u-jamnici-doznajte-zasto-gazirano-nije-nezdravo/

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2020 9:28 (bArut pLahor).
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
bArut pLahor kaže...
amd freak kaže...
bArut pLahor kaže...

ako mogu postaviti jedno pitanje

 

Je li zdravo / preporučljivo svakodnevno piti gaziranu mineralnu vodu? (Umjesto obične)

 

Imao sam povišene jetrene probe i doktorica me pitala pijem li puno gazirana pića... pijem jedino gaziranu vodu.

 Nadam se da se šališ. Svakodnevno pijenje gazirane umjesto obične vode zbilja? Tebi je to normalno i zdravo? Gazirana voda i zdravo?? 

ne šalim se, ne tvrdim niti da je to ispravno ili da nije, zato sam i postavio pitanje da mi odgovori netko tko zna bolje, a ti osim zgražanja nisi ponudio nikakvo objašnjenje

 

https://www.jamnica.hr/hr/blagodati-vode/mjehurici-u-jamnici-doznajte-zasto-gazirano-nije-nezdravo/

 

 Naravno da nije zdravo to pit svaki dan. Zbog sastava sama po sebi mineralna djeluje negativno na zube i kosti, također povecava razinu kiseline želuca što s vremenom dovodi do gastritisa i sličnih bolesti želuca. Za jutru da ne pišem. 

 

A to što jamnica i ostali koji ih proizvode navode da je zdravo ti je isto kao što ni koka kola nikad nije izjavila da je njihovo pice zdravo a reklamira se da je pice za sve uzraste. Dakle piju je sve da li to znaci da je zdravo?

 

Životni recept je da sve u čemu pretjeruješ može postati nezdravo, treba bit umjeren u svemu. 

11 godina
online
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Ajar kaže...

kaj nema stručnih radova izvjesnog badelova manekena emmeritusa - m. grdovića? 

dogovarao se zajednički rad s drugim badelovim manekenom, izvjesnim d. dretarom, no rasprava kisela vs obična je završila ispod stola 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice