Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

poruka: 44
|
čitano: 13.958
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je ".
14 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

ovaj clanak ima veze s kemijom mozda na vrtickoj razini. jos jedan povrsan i potpuno bezvezan clanak iz serijala...

 
0 40 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Ja pišem članke za one koji ne znaju, da nauče. (To i jest, uostalom, svrha popularizacije znanosti.) Znalcima i ekspertima poput Vas to ne trebam govoriti, pa je suvišno da gubite svoje predragocjeno vrijeme na čitanje mojih članaka, a još manje na njihovo komentiranje. 

 
42 0 hvala 1
15 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

ne ulazeći u kemijsko-fizikalne podrobnoće, žene doista ne znaju pošteno oprati posuđe (iako ima poštenih žena). muški to (kao i kuhanje, uostalom) čine bolje, čime se otvara pitanje stava o "ženskom (obaveznom) mjestu u kuhinji" - što će tamo?! kad ja operem posuđe, tak je čisto da se iz njega može jesti. a tek kad smućkam/termički obradim štogod ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.8.2020 11:59 (Ajar).
Moj PC  
7 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

nedjelja, nogometni dan i dan za kućne čarolije. Gospar Nenad, dobar kao u svakom nastavku .

iz zadnjeg djelića...ovaj efekt dodatnog konačnog površinskog ispiranja / razrjeđivanja, nekako sam stekao podsvjesno godinama(priča s vinom).

baš uvijek u čisti sud kapnem ono što ću ulit i mućnem/prospem.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Doc i Raos imaju najzanimljivije tekstove već duže vremena. Vjerovatno zato jer nisam do sad baš prati to stvari, pa mi to sve ispada novo i zanimljivo.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.8.2020 10:37 (Jack Sparrow).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Napomenuo bih samo:

-U ciscenju isto tako veliku ulogu ima i kolicina sredstva,vrijeme djelovanja,temperatura vode koristene za razrjedivanje sredstva,temperatura vode za grubo uklanjanje/ispiranje,te obavezno posušivanje površine za dezinfekciju.

 

 

 

....Ne pametarim se,nego kada sam radio u mesnoj industriji,morao sam proci obavezan tecaj o pranju svega i svačega.

Inace prije toga tecaja,ljudi u toj firmi su rokali nemilice velike količine sredstava za pranje,ispirali kiseline vručom vodim(pa se otrovali),te pravili "zelene gusjenice" mješajući kiseline i lužine!

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Fata je Fata, al dvaput je dvaput.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Ja stvarno ne znam zašto ljudi kupuju stroj za pranje posuđa...jednostavno ništa ne može bolje oprati nego ruka...ruke...dok se ne pojavi robot za tu svrhu

Ako bi gledali zeleno...ruke će s manje vode i bolje oprati...nove generacije...ne vole kuvati...ne vole prati...ma nabijen ih na onu stvar
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
HCMAA kaže...
Ja stvarno ne znam zašto ljudi kupuju stroj za pranje posuđa...jednostavno ništa ne može bolje oprati nego ruka...ruke...dok se ne pojavi robot za tu svrhu

Ako bi gledali zeleno...ruke će s manje vode i bolje oprati...nove generacije...ne vole kuvati...ne vole prati...ma nabijen ih na onu stvar

 Zašto onda koristiš vešmašinu? Ili možda gaće pereš na potoku?

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Diablo86 kaže...
HCMAA kaže...
Ja stvarno ne znam zašto ljudi kupuju stroj za pranje posuđa...jednostavno ništa ne može bolje oprati nego ruka...ruke...dok se ne pojavi robot za tu svrhu

Ako bi gledali zeleno...ruke će s manje vode i bolje oprati...nove generacije...ne vole kuvati...ne vole prati...ma nabijen ih na onu stvar

 Zašto onda koristiš vešmašinu? Ili možda gaće pereš na potoku?

 Jedno je prati suđe koje možeš oprati pod toplom vodom ako treba, a deterdžen obično rađen da ne šteti rukama. Napraviš to za par minuta.

A drugo je pranje veša za koji često treba kuhanje i daleko bolje ispiranje pošto se pere tkanina, a i sam prašak za pranje veša ne miluje baš ruke. 

 

Iako se štedi vrijeme sa oba uređaja, nije baš neka usporedba jer prati veš ručno je dosta teže.

15 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

o razrjeđivanju se govori i u "predstavi hamleta u selu mrduša donja", ive brešana: 

 

ŠIMURINA: Dobro, druže Mate, kad ti veliš, dobro! E, pa, drugovi, kad baš oćete, prestava je išla ovako: Najprije je bija jedan kralj. Dobar kralj, napredan, socijalistički orijentiran. Dušu bi da za radni narod i sirotinju. I taj je kralj, drugovi, ima brata koji je bija niko i ništa, neprijatelj naroda, ljuta reakcija. Pa kad je un jedanput spava u polju, dođe ovi njegov brat i ne budi lin, ulije mu ništo u uvo, razridi mu moždane i na mistu ga usmrti. I unda, kad je to napravija, počeja se meračiti na njegovu ženu udovicu. A una, vraga izila, u prvo se vrime nikako šticavala i pravila se ki da joj se ne rači. Pa sve tako, oću li, neću li, drž' ovamo, drž' onamo, un ti nju priokrene, š njome u postelju, i sutradan ti se una lipo š njime vinča.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
HCMAA kaže...
Ja stvarno ne znam zašto ljudi kupuju stroj za pranje posuđa...jednostavno ništa ne može bolje oprati nego ruka...ruke...dok se ne pojavi robot za tu svrhu

Ako bi gledali zeleno...ruke će s manje vode i bolje oprati...nove generacije...ne vole kuvati...ne vole prati...ma nabijen ih na onu stvar

 nadam se da je to samo trolanje, inaće podijeli i nama te droge koje koristiš kad lupaš takve gluposti 

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Diablo86 kaže...
HCMAA kaže...
Ja stvarno ne znam zašto ljudi kupuju stroj za pranje posuđa...jednostavno ništa ne može bolje oprati nego ruka...ruke...dok se ne pojavi robot za tu svrhu

Ako bi gledali zeleno...ruke će s manje vode i bolje oprati...nove generacije...ne vole kuvati...ne vole prati...ma nabijen ih na onu stvar

 Zašto onda koristiš vešmašinu? Ili možda gaće pereš na potoku?

 Kruške i jabuke. Ja još nisam vidio učinkovit stroj za pranje suđa (a imao sam priliku koristiti i Miele od 30kkn), dok je kod perilica rublja sasvim druga stvar.
Prvo moraš očistiti krupne otpatke (to je već pola posla), onda moraš pažljivo na ispravan način složiti suđe... a onda taj stroj sat vremena ronda i potroši vode i struje kao da se slonovi kupaju. Na kraju opet moraš vaditi suđe i gledati jel sve dobro oprano, a nije baš uvijek. Stroj možda ima smisla tamo gdje živi 10 ljudi, po mom mišljenju je za normalna kućanstva je besmislica. Mnogi suđericu i koriste samo kad dođu gosti/imaju party pa se nakupi puno suđa. Suđe se opere za par minuta, to je taman da pustiš mozak na pašu. 

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
gmit kaže...

ovaj clanak ima veze s kemijom mozda na vrtickoj razini. jos jedan povrsan i potpuno bezvezan clanak iz serijala...

a ti se onda registriraj ovdje: https://www.rsc.org/membership-and-community/join/
pa čitaj Chemical Science i slično. Ako ti i to nije ispod časti. 

6 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
jozef kaže...
Diablo86 kaže...
HCMAA kaže...
Ja stvarno ne znam zašto ljudi kupuju stroj za pranje posuđa...jednostavno ništa ne može bolje oprati nego ruka...ruke...dok se ne pojavi robot za tu svrhu

Ako bi gledali zeleno...ruke će s manje vode i bolje oprati...nove generacije...ne vole kuvati...ne vole prati...ma nabijen ih na onu stvar

 Zašto onda koristiš vešmašinu? Ili možda gaće pereš na potoku?

 Kruške i jabuke. Ja još nisam vidio učinkovit stroj za pranje suđa (a imao sam priliku koristiti i Miele od 30kkn), dok je kod perilica rublja sasvim druga stvar.
Prvo moraš očistiti krupne otpatke (to je već pola posla), onda moraš pažljivo na ispravan način složiti suđe... a onda taj stroj sat vremena ronda i potroši vode i struje kao da se slonovi kupaju. Na kraju opet moraš vaditi suđe i gledati jel sve dobro oprano, a nije baš uvijek. Stroj možda ima smisla tamo gdje živi 10 ljudi, po mom mišljenju je za normalna kućanstva je besmislica. Mnogi suđericu i koriste samo kad dođu gosti/imaju party pa se nakupi puno suđa. Suđe se opere za par minuta, to je taman da pustiš mozak na pašu. 

 nema šanse da perilica troši više vode od ručnog pranja, pogotovo kad ljudi drže upaljenu vodu cijelo vrijeme dok peru suđe

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
neampojma kaže...

 nema šanse da perilica troši više vode od ručnog pranja, pogotovo kad ljudi drže upaljenu vodu cijelo vrijeme dok peru suđe

Imaš pravo. U idealnim uvjetima ne troši više. Moja kuhinjska slavina u tuš-modu ima max protok 5,2l/min, realno u korištenju 3-3,5l/min jer ako otvoriš vodu do kraja - skida glazuru s tanjura ;-) . Perilica troši 20-tak litara po ciklusu, i ako ju napuniš do vrha troši manje vode jer to je 6 minuta pranja/ispiranja u sudoperu, što mislim da nije dostatno za oprati ručno sadržaj pune perilice. Osobno zatvaram vodu ili stavim mlaz na minimum, ali većina vjerojatno ne.

16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Ja sam isto protiv perilica suđa. Kao što je već netko bio rekao, to je ok kad je neka velika fešta. Druga stvar koja mi se ne sviđa kod perilica suđa što nije da ona ne opere ostatke hrane, u tome su danas poprilično dobre, već je veći problem što ne isperu deterdžent sa suđa pa ja moram takvo suđe isprati pod vodom prije korištenja. Evo mi u firmi koristimo perilicu, kad uzmem "čistu" čašu s police i utočim vodu sve se pjeni, pa moram onda isprati tu čašu i utočiti ponovno vodu koju ću popiti.
King in the castle, king in the castle ...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće

Dobro jutro svima. Gsp. Kemičar Danen da vas pitam nekaj. Evo sad smo djevojka i ja naletjeli na članak koji tvrdi da ocat u perilici rublja djeluje kao omekšivač za veš i da ne ostaje miris octa nakon njega. I u kometarima je netko napisao da godinama koristi bijeli ocat (ne znam jel to isti obični ocat ili neki poseban) i da je bolji od omekšivača. Pa ako možete ovdje nekaj o tome, ili vam to može biti tema za idući članak.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće

@tjodalv - ne ostane deterdžent, već sredstvo za ispiranje - ono služi da ne ostanu mrlje od kamenca na posuđu, a to postiže, između ostalog, i smanjivanjem površinske napetosti vode. Voda smanjene površinske napetosti lakše pjeni. Količina koja ostane na čašama ne bi smjela biti štetna, ali je dovoljna da zrak kojeg perlator na slavini ubacuje u mlaz zapjeni vodu.

Inače, kad se koriste tablete, one su dozirane za punu veliku perilicu i srednje tvrdu vodu. Ako ti je voda mekša, bolje koristiti odvojeno deterdžent, sol i sredstvo za ispiranje, pa možeš podesiti omjere prema tvrdoći vode.

@Dud - bijeli ocat je obični alkoholni ocat. Ostali imaju aromu i boju, pa postoji opasnost da uprlja odjeću. Ocat rastvara kamenac, pa zato rublje ostaje mekše, a za razliku od omekšivača ne sadrži masnoće, pa ručnici ne gube moć upijanja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.8.2020 9:27 (MrBlc).
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Dud kaže...

Dobro jutro svima. Gsp. Kemičar Danen da vas pitam nekaj. Evo sad smo djevojka i ja naletjeli na članak koji tvrdi da ocat u perilici rublja djeluje kao omekšivač za veš i da ne ostaje miris octa nakon njega. I u kometarima je netko napisao da godinama koristi bijeli ocat (ne znam jel to isti obični ocat ili neki poseban) i da je bolji od omekšivača. Pa ako možete ovdje nekaj o tome, ili vam to može biti tema za idući članak.

Ocat je dobar kao "fiksator" boje za rublje.

Namočiti rublje u mlaku vodu dodati alkoholnog octa i pustiti da odstoji.

 

8 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Sve ste o octu već čuli, rekli su vam drugi. Ja bih samo dodao - a u vezi je s onovnom temom članka - da miris octa (6%-tne octene kiseline) ne može zaostati, jer se ta kiselina vrlo, vrlo, vrlo razrijedi tokom ispiranja, da ne govorimo da se i neutralizira hidrogenkarbonatima ("kemencem") iz vodovodne vode. 

 
2 0 hvala 3
13 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Pošto imam odvojene vodomjere po vertikalama, jedno je samo u kuhinji, pa mogu odvojeno gledati potrošnju kuhinja / kupaona i WC.

U kuhinji se koristi voda za kuhanje, ručno pranje suđa i perilicu suđa.

U kupaoni/WCu se koristi voda za kupanje, pranje rublja u mašini i ispiranje WCa.

Odnos potrošnje je 1:10, tako mislim da je za potrošnju vode i ekološki učinak pranja suđa nepotrebno raspravljati (neovisno o tome jel ručno ili mašina).

Ako se želi štediti voda, to treba raditi u kupaonici....

 

 
8 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće

A i ne samo to, kućanstva zapravo ukupno u svijetu troše manje od 10% potrošene pitke vode....

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Mašina je praktična jer suđe ne trebaš stavljat u korito ili negdje drugdje po kuhinji. Samo staviš u mašinu i ne zauzuma mjesto. Kad se napuni upalis. I prednost je ta sta ne trebas odmah prati kao na ruke poslije ručka. Možeš npr navečer poslije 22 kad je jeftina struja. Sutra kad stigneš izvadiš i to je to. Da ne pričam tamo gdje voda ima dosta kamenca kao u Dalmaciji da masina opere kristalno čisto čaše što na ruke nije baš lako. Mora bi svaku čašu posebno brisat papirnatim ručnikom. Jedino sto na ruke perem je tepsija kad se nešto u njoj peče
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
"Dobro jutro svima. Gsp. Kemičar Danen da vas pitam nekaj. Evo sad smo djevojka i ja naletjeli na članak koji tvrdi da ocat u perilici rublja djeluje kao omekšivač za veš i da ne ostaje miris octa nakon njega. I u kometarima je netko napisao da godinama koristi bijeli ocat (ne znam jel to isti obični ocat ili neki poseban) i da je bolji od omekšivača. Pa ako možete ovdje nekaj o tome, ili vam to može biti tema za idući članak."

Kad pereš bijelo rublje na 90 stupnjeva onda u posudicu ulij pola omekšivač i pola alkoholni ocat. Nema poslije mirisa na rublju a skida kamenac sa grijača sto pozitivno utječe na trajnost grijača i potrošnje struje jer prije ugrije vodu.
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Što se tiče vina u članku
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Jozef:

Moderna suđerica troši 10 litara vode i manje od kilovata na najjačem programu. I naravno da opere dobro osim ako prljavo suđe držiš dva dana na stolu... teško da ćeš na ruke proći jeftinije
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Na moru smo zbog štednje vode suđe prali u dva desetlitarska škafa (pranje i ispiranje). Uvijek je ostao nekakav masni sloj, a nije baš ni bio užitak to raditi, pa se ljeti znalo nagomilati od par dana i fino mirisati. Suđerica s manje vode napravi čuda, a roštilj za veće društvo više ne znači sutra cijeli dan prati masno suđe, nego se samo zavrti stroj dva puta, pa su roštilji postali češći.

Jedino je problem kad se javi neka cura da bi ostala pomoći sa suđem, a ja ju moram odbiti (jer bi potrošila previše vode).

Najveći potrošač vode u domaćinstvu je kotlić, pogotovo ako je loše podešen i prazni se potpuno nakon male nužde.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Na ovom višekratnom razrijeđivanju se temelji ona placebo tehnika "liječenja" - homeopatija?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Homeopatija se upravo temelji na razrijeđivanju i to takvom da se  ekzaktno može dokazati da u dozi lijeka nije ostala nijedna molekula djelatne tvari. (To je razrijeđenje 1:10exp24, jer upravo toliko - 10exp24 (točnije: 6,022 10exp23) - ima molekula u jednom molu. To se razrijeđenje brzo postiže jer je riječ o eksponencijalnom procesu. Pa što onda u homeopatskom pripravku djeluje? Placebo (sugestija) ili parapsihološke sile? Odgovor na to pitanje ne spada više u područje kemije, posebice ne kemije u kući.  

 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice