Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

poruka: 69
|
čitano: 27.625
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!".
16 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

I opet ni glasa ni traga kolko je to "šalica". I da li 3 šalice dnevno znači svakih 8 sati jedna ili sve za pol čuke. Ja npr. pijem "tursku" (grčku, bosansku) kavu iz šalice od 3 deci. Čisto sumnjam da je litra kave dnevno preporučena doza. Makar nekad popijem i litru, al ajde. Ja sam onda prezdrav.

 
7 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Znači, popijem četiri šalice i istjeram doktoricu iz kuće... Okej. A kome idu djeca?!
Moj PC  
28 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
tww kaže...

I opet ni glasa ni traga kolko je to "šalica". I da li 3 šalice dnevno znači svakih 8 sati jedna ili sve za pol čuke. Ja npr. pijem "tursku" (grčku, bosansku) kavu iz šalice od 3 deci. Čisto sumnjam da je litra kave dnevno preporučena doza. Makar nekad popijem i litru, al ajde. Ja sam onda prezdrav.

 

Pa pise 353 mg kofeina.

Mozes ic na internet i za svaku vrstu kave i nacin pripreme naci koliko samljevena sadrzi kofeina, a prema tome racunas koliko sebi stavljas.

 

A i od te litre sto popijes, vecina je voda, bitnije je koliku zlicu koristis.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 8:35 (Renesis).
16 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Renesis kaže...
tww kaže...

I opet ni glasa ni traga kolko je to "šalica". I da li 3 šalice dnevno znači svakih 8 sati jedna ili sve za pol čuke. Ja npr. pijem "tursku" (grčku, bosansku) kavu iz šalice od 3 deci. Čisto sumnjam da je litra kave dnevno preporučena doza. Makar nekad popijem i litru, al ajde. Ja sam onda prezdrav.

 

Pa pise 353 mg kofeina.

Mozes ic na internet i za svaku vrstu kave i nacin pripreme naci koliko samljevena sadrzi kofeina, a prema tome racunas koliko sebi stavljas.

 

A i od te litre sto popijes, vecina je voda, bitnije je koliku zlicu koristis.

 

(vrhom žličica) * deci vode + one for the pot.

 

Kava marke "povoljna".

15 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

uf. dobro da nisam doktorirao. sad bih morao van iz kuće 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Falim te Bože da ima još normalnih doktora odnosno istraživača koji razbijaju godinama uvriježene stereotipe o štetnosti svega i svačega. Sjećam se onih davnih vremena sa sirovom kavom, pa njenim prženjem u rerni (koji je to fenomenalni miris), pa ručnih mlinaca za kavu i na kraju kuhanja i ispijanja. Desetak žena iz ulice svakog dana ujutro u 9h bi se okupile i najmanje sat vremena "kafenisale" o svemu i svačemu. Kakvi doktori, psihijatri i sl. Kad bi se usudio pitati da i meni daju kave, dobio bi odgovor da sam mali i da će mi rep izrasti ako budem popio kavu.

Kradi bagro, kradi. Dabogda vam za lijekove trebalo!
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 9:02 (Jura iz druge galaksije).
Moj PC  
19 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Jura iz druge galaksije kaže...

Falim te Bože da ima još normalnih doktora odnosno istraživača koji razbijaju godinama uvriježene stereotipe o štetnosti svega i svačega. Sjećam se onih davnih vremena sa sirovom kavom, pa njenim prženjem u rerni (koji je to fenomenalni miris), pa ručnih mlinaca za kavu i na kraju kuhanja i ispijanja. Desetak žena iz ulice svakog dana ujutro u 9h bi se okupile i najmanje sat vremena "kafenisale" o svemu i svačemu. Kakvi doktori, psihijatri i sl. Kad bi se usudio pitati da i meni daju kave, dobio bi odgovor da sam mali i da će mi rep izrasti ako budem popio kavu.

 Podsjetio si me na djetinjstvo provedeno na selu.

Djed i ja ujutro idemo po nesto kroz selo. Ispred jedne kuce upravo ta scena, 10tak bakica piju kavu i divane onako ispod glasa.

Djed uredno pozdravi, bakice odzdrave, a kad smo odmakli kakvih 5-6 metara, djed se nagne prema meni kaze:" Vidis, dijete moje, sad one nekome j..u mater". (imao sam 9 godina tada)

 

Djed nije nesto bio elokventan, ali je bio brutalno iskren. Nikada nije okolisao nit je pokusavao nesto prikazati drugacijim nego sto je. Svaka mu cast!

 

sorry za off topic, al' ovo je jednostavno samo izbilo iz mene.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 10:18 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Sigurno i rak lijeci. Cigareta uz svaku salicu i besmrtan si, malo zestice prije i poslije spavanja pa golim rukama drobite cigle.

Joj, i jednom dnevno malo onog smotat i jebeni supermen postanes.

 

A joj i cokolada, dodajte cokoladu navodno i to pomaze za nesto, cudotvorno je.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 9:43 (Ante).
 
6 5 hvala 1
7 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

negdje sam pročitao da kava povoljno utječe kod prevencije alzheimerove bolesti, kao kofein lako prelazi krvnomoždanu barijeru i razbija plak ili nešto slično... je li to istina ili sam krivo čuo?

čaša vina ili piva se preporuča kod krvožilnih bolesti vezanih za infarkt srca, isina ili laž?

 

unaprijed hvala!

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 9:58 (Louis Pluto).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Baš me podsjetilo, kad sam prije 2 godine bio u bolnici par tjedana zbog ekstrasistolije i ventrikularne tahikardije pa nisam baš imao pristup kavi sam imao dojam da se pogoršalo. Jedan dan mi donese majka kavu s automata i odjednom se toliko smirilo da par sati nisam imao ni jedan VES.

Bijah iznenađen i nisam bio siguran jesam li zabrijao ili je stvarno povezano. Čini se da ipak ima nešto u tome... 

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

mbaksa i reci mi sta sada? :D

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Uffff... Znaci na granici sam, ja kroz dan ubim oko + - 4 salice kave. 😅😇
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Zanima me tko je, kad i na temelju čega proglasio kavu štetnom za zdravlje.

 

Je li to samo radi toga što kava nije neophodna za život pa je se smatra porokom, a svaki porok je, jeli, štetan.  

 
0 0 hvala 0
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

I obična voda je zdrava za tijelo.

 

Ali ako je popiješ 10 litara, umrijeti ćeš. Dakle možemo reći da je voda potencijalno štetna? Da li bi na pakiranju Jane, ili iznad svake špine trebalo pisati upozorenje o mogućim smrtnim posljedicama?

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

navodno je i 5 kg cokolade dnevno smrtonosno, zato pojedem svaki dan po 4 kg da ostanem ziv

Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
markoBT kaže...

Zanima me tko je, kad i na temelju čega proglasio kavu štetnom za zdravlje.

 

Je li to samo radi toga što kava nije neophodna za život pa je se smatra porokom, a svaki porok je, jeli, štetan.  

 Možda jer povisuje puls i tlak pa kao umrijet ćeš automatski 

7 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
markoBT kaže...

Je li to samo radi toga što kava nije neophodna za život pa je se smatra porokom, a svaki porok je, jeli, štetan.  

 kofein, aktivni sastojak kave, kaže vikipedija... spada u psihotropne supstance iz grupe stimulansa, dakle kofein je psihoaktivna supstanca, odnosno droga

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 12:41 (Louis Pluto).
11 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

To je u redu. Ali zar svaka droga mora, po definiciji, biti štetna?

5 godina
protjeran
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

ja pijem kavu godinama i super se osjećam, nemam visok tlak, nisam ovisnik.

samo bih napomenuo, pijem bezkofeinsku kavu.

a, taj doktor i sam kaže da voli pivce, kobasice i pljugice. vjerojatno ne živi po liječničkim pravilima pa se uhvatio jednog od nekoliko tisuća istraživanja o štetnosti-korisnosti kave s kofeinom..

normalno, izabrao je ono koje njemu odgovara, kao i svaki ovisnik.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 13:18 (Dipsomaniac).
 
0 6 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
markoBT kaže...

To je u redu. Ali zar svaka droga mora, po definiciji, biti štetna?

ne razmišljam o kavi... kako vidiš ima i pozitivnih strana, ali kod nekih stvara ovisnost tako da je ne prestaju piti ni kada im škodi... inače pijem kavu tu i tamo, nisam neki naročiti obožavatelj...

ravna zemlja i šupalj mjesec
10 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Jura iz druge galaksije kaže...

Falim te Bože da ima još normalnih doktora odnosno istraživača koji razbijaju godinama uvriježene stereotipe o štetnosti svega i svačega. Sjećam se onih davnih vremena sa sirovom kavom, pa njenim prženjem u rerni (koji je to fenomenalni miris), ...

 Meni taj miris pržene kave smrdi  a mom mužu je to divan miris i gnjavi me cijelo vrijeme da bi on doma pržio kavu jer mu je takva najfinija. Na kraju budem radi mira u kući popustila i sjedila na balkonu dok on filozofira. 

 

Što se članka tiče moram priznat da nikad nisam ni čula da se srčanim bolesnicima zabranjuje kava. Čula sam da im govore kava u razumnim količinama, al ne da je potpuno zabranjena. Kofein je vrlo blag stimulans i uopće ne vidim razloga zašto bi bila zabranjena. Ako ti kava koja minimalno diže tlak ili otkucaje srca toliko šteti onda nekaj ne štima sa terapijom koju primaš a ne sa kavom. Pretpostavljam da takve zabrane trtljaju lječnici koji automatski smatraju da svi bolesnici sve konzumiraju u ogromnim količinama pa onda ako zabrane ljudi budu pili u malim količinama. Odprilike kao genijalci koji ti kad kažeš da uopće ne konzumiraš alkohol upišu u povijest bolesti "povremeno". 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
moderator
online
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Deutsch kaže...

mbaksa i reci mi sta sada? :D

Ak si betežni na srce, ak ti srčeko preskače, onda si razmisli o njoj.  Ak nisi, i ne želiš joj biti rob, stvari su jasne. 

8 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
mbaksa kaže...
Deutsch kaže...

mbaksa i reci mi sta sada? :D

Ak si betežni na srce, ak ti srčeko preskače, onda si razmisli o njoj.  Ak nisi, i ne želiš joj biti rob, stvari su jasne. 

 Bas tak, kad vidim ove s posla kak se drmaju ujutro  odma mi se kava zgadi  :D
Tak da ne hvala, isto kao i za cigarete.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 14:45 (Santana).
8 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Vezano za alzheimera, postoje neka povezanost s masnoćama, odnosno izbjegavanjem istih. Špek, kava i jedna rakijica ujutro kak su naši stari... epidemija dijabetesa je došla nakon uvođenja nemasnih proizvoda, danas obični jogurt ima 10-12 posto dodanog šećera u vidu fruktoznog sirupa iz kukuruza jerbo je bez prirodnih masnoća koje su odstranjene odvratan, nejestiv.
Ja rekoh
15 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

nego, kad smo već pri izopćenju liječničkog kadra (koji ionako bježi van i bez kave), smiju li bar neke medicinske sestre ostati na kavi? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 17:42 (Ajar).
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Radio sam sa kolegom nekih 5 mjeseci. Svaki put kada bi dolazio na posao pio je 3,4,5 kava jednu za drugom i popušio koju cigaretu (za to vrijeme svijet bi stao).
Na rastanku je izgledao kao smrt.
Čudio se kako mogu raditi noćne smjene bez da pijem kavu.
Ljudi si pune glavu svakakvim glupostima.
vicious
Moj PC  
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!
Jura iz druge galaksije kaže...

Sjećam se onih davnih vremena sa sirovom kavom, pa njenim prženjem u rerni (koji je to fenomenalni miris), pa ručnih mlinaca za kavu i na kraju kuhanja i ispijanja. 

 

Netom prije rata sam gostovao u Čapljini, kod plemena od frenda. Tetka me štela impresionirati, pa je zapalila u dvorištu neko mini ognjište, nad kojim je drmala nešto cilindrično puno sirove kahve, sve nabijeno na neki roštiljni štap. Meni bilo glupo i neugodno, ali fino je mirisalo i nije baš tako dugo trajalo. Onda je to pečeno bacila u neki avan (mužar, tucanik?) i ručno "mljela". Aroma koja se širila je poput neke droge, intenzivno ali čudno privlačno. I onda tek slijedi ritual kuhanja, pa fildžančiči, džezva, posebna tacna... jedino je (valjda) falilo ono, rahatluk (ili kak se zove) i meza.
Uglavnom suludo iskustvo, ali doista ponajbolja kava koju sam pio u životu.

 

Louis Pluto kaže...

negdje sam pročitao da kava povoljno utječe kod prevencije alzheimerove bolesti, kao kofein lako prelazi krvnomoždanu barijeru i razbija plak ili nešto slično... je li to istina ili sam krivo čuo? 

Feudalac kaže...
Vezano za alzheimera, postoje neka povezanost s masnoćama, odnosno izbjegavanjem istih.

 

Gledao sam prije par mjeseci neki dokumentarac o Alzheimerovoj bolesti, neka njemica, vodeća stručnjakinja u istraživanju danas, imala je bitan dio. Nije htjela ništa potvrditi ni osporiti, pričala je s optimizmom o budućim lijekovima i istraživanjima, no jedna od rijetkih stvari koju je egzaktno potvrdila jest da kava pomaže u zaustavljanju ranog širenja bolesti te da znanstvenici imaju razloga vjerovati u prevenciju putem kave. Nažalost, nisam pratio od početka i ovlaš sam uopće pratio... Mislim da je bilo rečeno nešto oko stimuliranja neke moždane aktivnosti.
Bio je spomenut i lecitin, ali ne kao lijek već da kao posljedica bolesti ne dolazi do neurona (u funkciji nužnog neurotransmitera ako se ne varam). Lecitin (odn. kolin itd) kao emulgator masnoća ima tu neku bitnu ulogu u "razbijanju" "zločestih" masnoća... ali se ne mogu sjetiti koja je točno bila relacija s kavom.

 

Hm, podosta se ne mogu sjetiti, izgleda da je taj zločesti nijemac i meni počeo skrivati stvari po kući, vrijeme je da popijem kavu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 16:13 (Zechina).
10 godina
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Ovo je dobro došla vijest za ljude koji boluju od bolesti srca, a vole piti kavu ili pak čaj.


Veliki broj pacijenta koji je obrađen sigurno nije zanemariv, te oni koji su skloni kavi, imali su čak bolje rezultate od onih kaj nisu izloženi koefinu.
Hm, eto zašto nam treba prava znanost, a ne ona ravnozemljaška preseravanja.
Uvijek će netko nešto govoriti kontra znanosti, ali to su uglavnom kompleksaši.

 

BTW, da li drinkate kavu ili energetske napitke, morate biti svjesni da to nikako nisu čarobni napitci, te da ako hoćete generalno poboljšati svoje zdravlje,
bez obzira u kakvom ste stanju, bez promjena loših životnih navika(negativne misli, neaktivnost, prehrana, lijenost...), nikada se nećete dovosti do boljeg stanja organizma.
Stoga, poslušajte znanost, a ne dilere zagrobnog života i njima slične...
I, dakako počnite raditi na sebi.

 

 

Ako nekoga zanima sami članak, evo: Caffeine and Arrhythmias: Time to Grind the Data

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
online
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Dobra tema za vikend:) Inače, problem sa kavom (koji potpuno zaboravljamo) je što izaziva ovisnost i u biti je psihoaktivna droga. Dapače, najraširenija substanca za promjenu psihičkog stanja i raspoloženja na svijetu. Ako čovjek postane redoviti konzument (što sam ja postao sa dvije šalice jake instant gold sa mlijekom dnevno), bez nje je strahovito pospan. Također i diuretik je, pa treba paziti pri jako vrućem vremenu. Obično pripazim da smanjim unos po jakoj vrućini jer lakše dehidriram zbog toga.
Kaže istraživanje da trajanje odvikavanje od kave iznosi 9 do 11 dana. https://bebrainfit.com/caffeine-addiction-withdrawal/ Dakle., rioječ je o doslovno substanci koja pravi ovisnike. Zasad se ne žalim što sam ovisan, eto i pomaže u metabolizmu i srčanom ritmu, ali nije naodmet imati na umu o čemu je riječ. Nekad mi se da dogoditi da se "predoziram" (prazan želudac ili previše kave u krivo vrijeme) i bome je loš osjećaj. Drhtavica, nemoć i hladan znoj, treba neko vrijeme da čovjek dođe u normalno stanje. 
Energetska pića mi nisu nešto. Previše glukozno fruktoznog sirupa i umjetnih aroma. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
3 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kava - tri šalice na dan, doktor iz kuće van!

Ako se ne varam najprije su kave bile dobre za zdravlje pa onda loše. Zatim su opet bile na zlu glasu pa opet dobre. Onda je bila vijest da su loše za zdravlje i to jako. Zatim nekakav newsflash da su ipak dobre. Da bi se to promijenilo uskoro time da su rekli da su loše za zdravlje. Nekoliko mjeseci kasnije bombastičan naslov da kave apsolutno nisu dobre za zdravlje da bi se kasnije to pobilo da su čak esencijalne za život. Nakon toga clickbaitovi zašto kave nisu dobre u 10 točaka, a kasnije clickbait u 5 točaka zašto kavu treba piti i to dosta. Nekoliko puta kasnije kave su tretirane kao opasnost u medijima da bi sad opet bile supač za zdravlje? Čekaj malo, šta je ovo?

Moj PC  
6 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice