Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne baš

poruka: 72
|
čitano: 12.405
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne baš".
12 godina
protjeran
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Pero Dinamit kaže...

A mislim, ja onda ne vjerujem ni u gripu. Nikad je nisam dobio niti se cijepio.

 

Zapravo, ne vjerujem u ništa od tih bolesti jer nikad nisam ni bio kod doktora od početka osnovne škole zbog neke bolesti. Yebote kurac, baš sam ljut. Sve sami stručnjaci, ne boje se ničega, ali ne bi malu iglicu.

A jedu samo zdravo i domaće iz svog vrta. 

 

 

Mislim, ako se nećeš cjepiti ne moraš, ali onda nemoj izlagati nepotrebno druge (starije/ljude sa drugim bolestima koji se ne smiju cijepiti/djecu....).

 Reklo bi se da nisi pohvatao sve kaj se događa. Inače i cjepljeni se mogu zaraziti, proširiti zarazu, umrijeti.... isto tako nitko nikada nije dokazao da je osoba koja nije bila zaražena, oboljela i cjepljena uopće sposobna se zaraziti covid-om. Možda postoje osobe koje imaju jednostavno imunitet... Ali opet nedokazivo jer pcr test ne prepoznaje da li se radi o zdravoj osobi ili zaraženoj.... jer i zdrava osoba po tome testu ispada zaražena ako se tako želi, isto tak zaražena može ispast zdrava. Ovisi kakav tuning testa postaviš

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne

Jedno i drugo je bazirano na mišljenjima, ne na podacima ili istraživanjima. Istina, mišljenjima stručnih ljudi, ali i dalje nema toliku znanstvenu težinu koliku bi imao znanstveni rad koji se time bavi, a mišljenja su podijeljena.

 

S druge strane, logički gledano, cjepivo je rađeno na temelju spike proteina zbog kojeg sam virus i jest toliko opasan. Ako bi se taj protein u toliko značajnoj mjeri promijenio u odnosu na onaj iz cjepiva, onda bi se i svojstva virusa značajno promijenila.

 

Ako bi takav virus postao opasniji onda bi i necijepljeni bili značajno ugroženiji, te je velika vjerojatnost da bi postali simptomatični ranije, čime bi teže širili virus.

 

Ako bi takav virus postao manje opasan, onda ne predstavlja značajnu opasnost za cijepljene, jer je sam po sebi manje opasan.

 

Naravno, uvijek postoji mogućnost da se opasnost značajnije ne promijeni, ali vjerojatnost za to uz promjenu ključnog proteina je jako mala.

 

 

Ono što znamo iz dosadašnjih iskustava, virusi u slobodnom širenju u pravilu imaju tendenciju mutirati prema manje opasnim varijantama jer to pridonosi i njihovom preživljavanju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
MrBlc kaže...
Visak kaže...

 Nažalost to ne ide tako, nego će se u bazenu neprocijepljenih događati mutacije koje će onda ubijati i one procijepljene.

Ovu "istinu" viđam redovito iznesenu, ali još je nitko nije potkrijepio nekim radom, statistikom, opservacijom koja je potvrđuje. Bi li bio toliko ljubazan da prekineš tu tradiciju?

 Mutacije su ovisne o broju zaraženih, veći bazen - više mutacija.

Već postoje indicije da neka cjepiva slabije štite od nekih mutacija.

 

Ovo dvoje su činjenice. Ona tvoja 'logika' gore je gomila proizvoljnih pretpostavki, vjerojatno će ovo, vjerojatno će ono, ali tvoja logika i tvoje pretpostavke su izgleda jedine dozvoljene.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
3 godine
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne

Kako se te mutacije događaju, tj. kada?

Ulaskom u tijelo prije napada imunosnog sustava ili nakon? 

14 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne

prilikom umnažanja virusa unutar stanice. 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
13 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Pero Dinamit kaže...

A mislim, ja onda ne vjerujem ni u gripu. Nikad je nisam dobio niti se cijepio.

 

Zapravo, ne vjerujem u ništa od tih bolesti jer nikad nisam ni bio kod doktora od početka osnovne škole zbog neke bolesti. Yebote kurac, baš sam ljut. Sve sami stručnjaci, ne boje se ničega, ali ne bi malu iglicu.

A jedu samo zdravo i domaće iz svog vrta. 

 

 

Mislim, ako se nećeš cjepiti ne moraš, ali onda nemoj izlagati nepotrebno druge (starije/ljude sa drugim bolestima koji se ne smiju cijepiti/djecu....).

 Pa zašto se nisi cijepio protiv gripe? Znači svjesno si izlagao starije i slabijeg imuniteta na koje gripa može ostaviti teže posljedice, u najgorem slučaju i smrt?

13 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
encoding kaže...

Vecina ovih antivaxxera koji misle da su edgy i "jaci od gripe" vrlo brzo promijeni plocu kad mu brat/sestricna/frend/stric/baka umre od COVID-a.

 

Za ove sto ni tad ne vjeruju (iako se nema sta vjerovati pored zdravih ociju) nema puno pomoci

 

To su zdravi mladi ljudi, jaci od bilo kakve zaraze, koje gusi prozracna kirurska maska.

 

Nece njima nitko sefovati sta da rade (osim, naravno, sefa, porezne, predsjednika vlade, ...)

 Umro mi je rođak koji je imao rak, covid ga je dokrajčio. Isto tako su mi zdravi članovi obitelji imali covid i u najgorem slučaju su imali povišenu temperaturu i nikakvih težih posljedica.

Ne guši me kirurška maska, nosim ju gdje moram. Pa nitko mi ne šefuje za cijepljenje, da se uvede kao obveza zakonom, cijepio bih se, neka uvedu to.

11 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
8 godina
protjeran
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
jacob33 kaže...

.., "ako se nisi cijepio sjedi mado" (PzKpfw) i slicni da su to neke vrste naprednog trollanja ili sarkasticnog cinizma koji je tesko shvatljiv... iako me strah da nije.

ma to su ovi koji pate za bivsim rezimom, pa misle da se ljudima more naredivati kao nekad.. takve naravno ne treba shvacati ozbiljno..

7 godina
online
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
encoding kaže...

Vecina ovih antivaxxera koji misle da su edgy i "jaci od gripe" vrlo brzo promijeni plocu kad mu brat/sestricna/frend/stric/baka umre od COVID-a.

 

Za ove sto ni tad ne vjeruju (iako se nema sta vjerovati pored zdravih ociju) nema puno pomoci

 

To su zdravi mladi ljudi, jaci od bilo kakve zaraze, koje gusi prozracna kirurska maska.

 

Nece njima nitko sefovati sta da rade (osim, naravno, sefa, porezne, predsjednika vlade, ...)

 U obitelji imam rodbinu od 75+ godina koji su preboljeli koronu uz malo veću temperaturu, kašalj i umor.

Također, znam ljude koji su umrli, ali ti ljudi su ionako bili na samrti.

Gle, umiru ljudi od raka koji je izazvan pušenjem cigareta pa se i dalje cigarete konzumiraju na veliko.

A ovdje se ne radi o šefovanju već zdravom razumu.
Da je virus smrtonosan i tako opasan, nebi nitko ljude morao tjerati na nošenje maski, lockdown i cijepljenje ;)



9 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
ivanlotz kaže...
jacob33 kaže...

..,

ma to su ovi koji pate za bivsim rezimom, pa misle da se ljudima more naredivati kao nekad.. takve naravno ne treba shvacati ozbiljno..

Kaze covjek trenutnog rezima i ostane ziv.

12 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
MadDogMattis kaže...


Gle, umiru ljudi od raka koji je izazvan pušenjem cigareta pa se i dalje cigarete konzumiraju na veliko.

A ovdje se ne radi o šefovanju već zdravom razumu.
Da je virus smrtonosan i tako opasan, nebi nitko ljude morao tjerati na nošenje maski, lockdown i cijepljenje ;)



Ako iskreno mislis to zadnje boldano sto si napisao onda si naivcina na kvadrat.

Komedija je to sto govoris, da je nesto opasno i smrtonosno ljudi nebi to radili, a netom prije kazes ljudi umiru od raka izazvanim pusenjem i da se cigarete idalje konzumiraju na veliko, sam sebi pobijas argumente. Komedija, al losa, bila bi dobra da takvi ko ti ne dovodite druge u opasnost, ovako jbg.

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 21:08 (Et_Tu_Brute?).
6 godina
offline
Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne baš

Kolega PzKpfw  je savršeno dobro rekao, "sjedi mado". Nije mislio da budeš u zatvoru, u svojoj kući, nego da se pomirite sa činjenicom putovanja u zemlje koje zahtjevaju potvrde. Vrlo jednostavno. Kome smeta neka plače i rida u svojoj državi RH/BiH/RS... Ima i tu lijepih destinacija. Bit će restorana i terasa na otvorenom, nije smak svijeta. Eto, u firmi gdje sam preko SSa, zbog moje astme me nisu htjeli cijepit. Moram kod doktorice, sa injekcijom u koferiću na hitnu, stave braunilu odmah u venu ako dođe do problema, ostaje se 2 sata na promatranju. Tko je alergičar, da zna proceduru. E sad, na mom poslu već postoje prostorije u koje ne smijem ić ako nisam cijepljen. To znači da mi se smanjuje opseg posla kojeg mogu radit. Jbg, ne moraš se cijepit, ali...

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
3 1 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Et_Tu_Brute? kaže...
MadDogMattis kaže...


Gle, umiru ljudi od raka koji je izazvan pušenjem cigareta pa se i dalje cigarete konzumiraju na veliko.

A ovdje se ne radi o šefovanju već zdravom razumu.
Da je virus smrtonosan i tako opasan, nebi nitko ljude morao tjerati na nošenje maski, lockdown i cijepljenje ;)



Ako iskreno mislis to zadnje boldano sto si napisao onda si naivcina na kvadrat.

Komedija je to sto govoris, da je nesto opasno i smrtonosno ljudi nebi to radili, a netom prije kazes ljudi umiru od raka izazvanim pusenjem i da se cigarete idalje konzumiraju na veliko, sam sebi pobijas argumente. Komedija, al losa, bila bi dobra da takvi ko ti ne dovodite druge u opasnost, ovako jbg.

 Ova mantra da se dovodi druge u opasnost je tak jadna....

12 godina
protjeran
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
cvaja997 kaže...

Kolega PzKpfw  je savršeno dobro rekao, "sjedi mado". Nije mislio da budeš u zatvoru, u svojoj kući, nego da se pomirite sa činjenicom putovanja u zemlje koje zahtjevaju potvrde. Vrlo jednostavno. Kome smeta neka plače i rida u svojoj državi RH/BiH/RS... Ima i tu lijepih destinacija. Bit će restorana i terasa na otvorenom, nije smak svijeta. Eto, u firmi gdje sam preko SSa, zbog moje astme me nisu htjeli cijepit. Moram kod doktorice, sa injekcijom u koferiću na hitnu, stave braunilu odmah u venu ako dođe do problema, ostaje se 2 sata na promatranju. Tko je alergičar, da zna proceduru. E sad, na mom poslu već postoje prostorije u koje ne smijem ić ako nisam cijepljen. To znači da mi se smanjuje opseg posla kojeg mogu radit. Jbg, ne moraš se cijepit, ali...

 Znaci kod tebe fasizam vec dosao....

13 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
cvaja997 kaže...

Kolega PzKpfw  je savršeno dobro rekao, "sjedi mado". Nije mislio da budeš u zatvoru, u svojoj kući, nego da se pomirite sa činjenicom putovanja u zemlje koje zahtjevaju potvrde. Vrlo jednostavno. Kome smeta neka plače i rida u svojoj državi RH/BiH/RS... Ima i tu lijepih destinacija. Bit će restorana i terasa na otvorenom, nije smak svijeta. Eto, u firmi gdje sam preko SSa, zbog moje astme me nisu htjeli cijepit. Moram kod doktorice, sa injekcijom u koferiću na hitnu, stave braunilu odmah u venu ako dođe do problema, ostaje se 2 sata na promatranju. Tko je alergičar, da zna proceduru. E sad, na mom poslu već postoje prostorije u koje ne smijem ić ako nisam cijepljen. To znači da mi se smanjuje opseg posla kojeg mogu radit. Jbg, ne moraš se cijepit, ali...

 Meni je nevjerojatno da je ovo zadnje vama normalno, ma ne da normalno, nego podržavate. Ne znam jel se one s HIV-om smije diskriminirat, ali zato za COVID je sve dopušteno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 22:19 (Hazar).
5 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
MadDogMattis kaže...
encoding kaže...

Vecina ovih antivaxxera koji misle da su edgy i "jaci od gripe" vrlo brzo promijeni plocu kad mu brat/sestricna/frend/stric/baka umre od COVID-a.

 

Za ove sto ni tad ne vjeruju (iako se nema sta vjerovati pored zdravih ociju) nema puno pomoci

 

To su zdravi mladi ljudi, jaci od bilo kakve zaraze, koje gusi prozracna kirurska maska.

 

Nece njima nitko sefovati sta da rade (osim, naravno, sefa, porezne, predsjednika vlade, ...)

 U obitelji imam rodbinu od 75+ godina koji su preboljeli koronu uz malo veću temperaturu, kašalj i umor.

Također, znam ljude koji su umrli, ali ti ljudi su ionako bili na samrti.

Gle, umiru ljudi od raka koji je izazvan pušenjem cigareta pa se i dalje cigarete konzumiraju na veliko.

A ovdje se ne radi o šefovanju već zdravom razumu.
Da je virus smrtonosan i tako opasan, nebi nitko ljude morao tjerati na nošenje maski, lockdown i cijepljenje ;)



Ono sto cuje je "U obitelji imam strica koji je popio antifriz i nije mu bilo nis, zato cu i ja pit antifriz. Moras od necega umrijeti, pa zas ne bi pusio"

 

Mislim sve 5 truj sebe i unistavaj si pluca (COVID, pljuge, sta god), ali kad bi druge dovodio time u opasnost (pusenje u prostorijama gdje se jede, skolama, ambulantama, putovanje COVID-zarazenih osoba), tu povlacimo crtu

Hazar kaže...
cvaja997 kaže...

Kolega PzKpfw  je savršeno dobro rekao, "sjedi mado". Nije mislio da budeš u zatvoru, u svojoj kući, nego da se pomirite sa činjenicom putovanja u zemlje koje zahtjevaju potvrde. Vrlo jednostavno. Kome smeta neka plače i rida u svojoj državi RH/BiH/RS... Ima i tu lijepih destinacija. Bit će restorana i terasa na otvorenom, nije smak svijeta. Eto, u firmi gdje sam preko SSa, zbog moje astme me nisu htjeli cijepit. Moram kod doktorice, sa injekcijom u koferiću na hitnu, stave braunilu odmah u venu ako dođe do problema, ostaje se 2 sata na promatranju. Tko je alergičar, da zna proceduru. E sad, na mom poslu već postoje prostorije u koje ne smijem ić ako nisam cijepljen. To znači da mi se smanjuje opseg posla kojeg mogu radit. Jbg, ne moraš se cijepit, ali...

 Meni je nevjerojatno da je ovo zadnje vama normalno, ma ne da normalno, nego podržavate. Ne znam jel se one s HIV-om smije diskriminirat, ali zato za COVID je sve dopušteno.

Osoba koja ima COVID ne smije putovati van.

 

Osoba s HIV-om dozivotno nemre darivat krv.

 

Kakva diskriminacija! Na lomacu s doktorima!

6 godina
offline
Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne baš

Podržavam... Što? Kome da se bunim? Podržavam covid putovnice, ovo sa poslom je izvan mojeg dosega. Ljudi u "svojoj kući" imaju pravo krojit svoja pravila. Radim, samo neke druge poslove. Bit će sve u redu.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
encoding kaže...
MadDogMattis kaže...
encoding kaže...

Vecina ovih antivaxxera koji misle da su edgy i "jaci od gripe" vrlo brzo promijeni plocu kad mu brat/sestricna/frend/stric/baka umre od COVID-a.

 

Za ove sto ni tad ne vjeruju (iako se nema sta vjerovati pored zdravih ociju) nema puno pomoci

 

To su zdravi mladi ljudi, jaci od bilo kakve zaraze, koje gusi prozracna kirurska maska.

 

Nece njima nitko sefovati sta da rade (osim, naravno, sefa, porezne, predsjednika vlade, ...)

 U obitelji imam rodbinu od 75+ godina koji su preboljeli koronu uz malo veću temperaturu, kašalj i umor.

Također, znam ljude koji su umrli, ali ti ljudi su ionako bili na samrti.

Gle, umiru ljudi od raka koji je izazvan pušenjem cigareta pa se i dalje cigarete konzumiraju na veliko.

A ovdje se ne radi o šefovanju već zdravom razumu.
Da je virus smrtonosan i tako opasan, nebi nitko ljude morao tjerati na nošenje maski, lockdown i cijepljenje ;)



Ono sto cuje je "U obitelji imam strica koji je popio antifriz i nije mu bilo nis, zato cu i ja pit antifriz. Moras od necega umrijeti, pa zas ne bi pusio"

 

Mislim sve 5 truj sebe i unistavaj si pluca (COVID, pljuge, sta god), ali kad bi druge dovodio time u opasnost (pusenje u prostorijama gdje se jede, skolama, ambulantama, putovanje COVID-zarazenih osoba), tu povlacimo crtu

Hazar kaže...
cvaja997 kaže...

Kolega PzKpfw  je savršeno dobro rekao, "sjedi mado". Nije mislio da budeš u zatvoru, u svojoj kući, nego da se pomirite sa činjenicom putovanja u zemlje koje zahtjevaju potvrde. Vrlo jednostavno. Kome smeta neka plače i rida u svojoj državi RH/BiH/RS... Ima i tu lijepih destinacija. Bit će restorana i terasa na otvorenom, nije smak svijeta. Eto, u firmi gdje sam preko SSa, zbog moje astme me nisu htjeli cijepit. Moram kod doktorice, sa injekcijom u koferiću na hitnu, stave braunilu odmah u venu ako dođe do problema, ostaje se 2 sata na promatranju. Tko je alergičar, da zna proceduru. E sad, na mom poslu već postoje prostorije u koje ne smijem ić ako nisam cijepljen. To znači da mi se smanjuje opseg posla kojeg mogu radit. Jbg, ne moraš se cijepit, ali...

 Meni je nevjerojatno da je ovo zadnje vama normalno, ma ne da normalno, nego podržavate. Ne znam jel se one s HIV-om smije diskriminirat, ali zato za COVID je sve dopušteno.

Osoba koja ima COVID ne smije putovati van.

 

Osoba s HIV-om dozivotno nemre darivat krv.

 

Kakva diskriminacija! Na lomacu s doktorima!

 Hahah dobra. Referirao sam se na upis da se ljudima koji se nisu cijepili ne dozvoljava da normalno obavljaju svoj posao. Šta kažeš na to da za osobe s HIV-om na tvom poslu postoji posebna prostorija u kojoj će jesti, poseban wc za njih, ured... :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 6:15 (Hazar).
11 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Zato što se Covid širi kontaktom, a HIV krvlju. Mala razlika
13 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
gordan0810 kaže...
Zato što se Covid širi kontaktom, a HIV krvlju. Mala razlika

 Širi se i gripa kontaktom pa se ljudi ponašaju kao da je nema. Netko se ovdje čak pohvalio kako se nikad ne cijepi protiv gripe pa kao za njega na postoji, kakti da sprda ove koji kao ne vjeruju u covid i ne žele se cijepiti. To što za starije i slabijeg imunteta može biti pogubna nije bitno, bitno je zvati se covid. Ne tvrdim da je covid isto što i gripa, ali činjenica je da i gripa može imati smrtni ishod, što je očito manje bitno kad se radi o njoj. Zapravo dosta licemjerno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 9:48 (Hazar).
5 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Hazar kaže...
gordan0810 kaže...
Zato što se Covid širi kontaktom, a HIV krvlju. Mala razlika

 Širi se i gripa kontaktom pa se ljudi ponašaju kao da je nema. Netko se ovdje čak pohvalio kako se nikad ne cijepi protiv gripe pa kao za njega na postoji, kakti da sprda ove koji kao ne vjeruju u covid i ne žele se cijepiti. To što za starije i slabijeg imunteta može biti pogubna nije bitno, bitno je zvati se covid. Ne tvrdim da je covid isto što i gripa, ali činjenica je da i gripa može imati smrtni ishod, što je očito manje bitno kad se radi o njoj. Zapravo dosta licemjerno.

 gripa != covid. 

 

zato je razlicit tretman

13 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
encoding kaže...
Hazar kaže...
gordan0810 kaže...
Zato što se Covid širi kontaktom, a HIV krvlju. Mala razlika

 Širi se i gripa kontaktom pa se ljudi ponašaju kao da je nema. Netko se ovdje čak pohvalio kako se nikad ne cijepi protiv gripe pa kao za njega na postoji, kakti da sprda ove koji kao ne vjeruju u covid i ne žele se cijepiti. To što za starije i slabijeg imunteta može biti pogubna nije bitno, bitno je zvati se covid. Ne tvrdim da je covid isto što i gripa, ali činjenica je da i gripa može imati smrtni ishod, što je očito manje bitno kad se radi o njoj. Zapravo dosta licemjerno.

 gripa != covid. 

 

zato je razlicit tretman

 To sam i napisao. Ali i jedno i drugo može imati smrtni ishod, nekom kroničnom bolesniku i jedno i drugo može prouzročiti smrt. Masovnim cijepljenjem protiv gripe bismo smanjili broj smrt u vrijeme kad gripa najjače udara. Možda smo ti i ja nekog starca u dućanu ubili tako što smo ga zarazili virusom gripe, a da to ni ne znamo. Da se razumijemo, nikad se nisam cijepio protiv gripe, i ne planiram se, barem u neko skorije vrijeme, cijepiti protiv covida. Ali nemojte mi s tim forama odgovornosti cijepi se zbog drugih, možda ubiješ babu ili djeda tako što ćeš ga zaraziti. Starci, kronični bolesnici i svi oni koji smatraju da bi im covid mogao ugroziti zdravlje ili stvoriti probleme na bilo koji način, neka se cijepe, neka se u dijelovima godine kad respiratorni virusi jače udaraju više čuvaju, ma nek nose i maske ako misle da će ih to dodatno zaštititi, ali recite onda cijepim se zbog sebe, hoće li moja baba sutra umrijet mislim da nikog od vas baš ne brine.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Visak kaže...

Mutacije su ovisne o broju zaraženih, veći bazen - više mutacija.

Već postoje indicije da neka cjepiva slabije štite od nekih mutacija.

 

Ovo dvoje su činjenice. Ona tvoja 'logika' gore je gomila proizvoljnih pretpostavki, vjerojatno će ovo, vjerojatno će ono, ali tvoja logika i tvoje pretpostavke su izgleda jedine dozvoljene.

Pritom zaboravljaš da broj mutacija nije uopće toliko bitan parametar i da postoje drugi evolucijski mehanizmi.

 

Ja nisam cijepljen i zarazim se. Da li je veća šansa da će se mutacija dogoditi na početku inkubacijskog perioda, kad je broj dijeljenja virusa relativno mali ili kasnije kad se broj dijeljenja značajno poveća (u početku zaraze, količina virusa raste gotovo eksponencijalno, a kasnije se usporava, prvo zbog borbe za resurse, a onda i zbog djelovanja imunološkog sustava)? Daleko veća šansa je da će se dogoditi kasnije upravo zbog zakona velikih brojeva.

 

I što se sad događa? Mutacija koja zaobilazi cjepivo u mom necijepljenom tijelu nema neki benefit, osim ako je opasnija i za mene. Ako je opasnija i za mene, postati ću brže simptomatski i imam manju šansu širiti zarazu. Ako krenemo od pretpostavke da u mom tijelu mutirani virus nema benefit, samo jedan mali dio ukupno viralnog loada će sačinjavati potomci mutiranog virusa. To znači da su toliko puta manje šanse da ću uopće cijepljenoj osobi koju cjepivo štiti od većinskog viralnog loada prenijeti zarazu. Treći scenarij jest onaj u kojem ista mutacija koja uzrokuje zaobilaženje cjepiva uzrokuje i teži opstanak ili manji broj kopija (u prirodi često postoji trade-off). U tom slučaju, mi necijepljeni nismo inkubator za takve viruse jer ih aktivno potiskujemo ako se i pojave.

 

Dalje, evolucija je spor i postepen proces. Mutacije s velikim posljedicama su rijetkost, većina promjena se sastoji od velikog broja manjih mutacija. Šansa da se spontano u istoj grani dogodi više takvih mutacija je zanemariva. U evoluciji se događa zbog selekcijskog pritiska - mali benefit na velik broj razmnožavanja potiskuje one bez benefita, pa se povećava šansa da se sljedeća mutacija dogodi upravo na jedinki koja nosi prethodnu mutaciju. Bez selekcijskog pritiska to ne funkcionira. Mi necijepljeni ne stvaramo evolucijski pritisak za zaobilaženje cijepiva. Dakle, mogu se pojaviti tek sporadične mutacije s jako malim efektom.

 

Rizik je izraženiji eventualno tamo gdje je necijepljena osoba u kontaktu s velikim brojem cijepljenih osoba slabijeg imuniteta, zbog čega je potrebno da se medicinsko osoblje i osoblje staračkih domova cijepi.

 

Ono gdje stvarna opasnost leži je nesterilizirajuće cjepivo. Za razliku od mene, u čijem tijelu mutacija koja zaobilazi evolucijski pritisak nema benefit, u tijelima onih cijepljenih štićenika staračkih domova koji su pozitivni, virus koji je mutirao ima benefit preživljavanja jer je manja šansa da će ga imunološki sustav uništiti, čime su takve jedinke u povoljnijoj poziciji i preuzimaju resurse, te se brže množe u odnosu na nemutirane jedinke. Takva osoba onda ima i veću šansu zaraziti drugu cijepljenu osobu jer ima veći udio mutiranih virusa, a raste i vjerojatnost da se nova mutacija javi na već mutiranoj jedinci, što dovodi do veće vjerojatnosti značajnijih razlika među sojevima. Takav proces je već evidentiran kod nesterilizirajućih cjepiva.

 

 Naravno, stvarni rizik za ovaj scenarij ovisi o tome koliko će takvi slučajevi biti vjerojatni, što je podatak kojeg trenutno nemamo.

 

I ne, nije to "moja 'logika'" već to direktno proizlazi iz istih onih znanstvenih spoznaja temeljem kojih smo zajedno u raspravama s kreacionistima branili teoriju evolucije. To je ono što me tu najviše i smeta - znam da si s tim mehanizmima dobro upoznat jer smo ih zajedno objašnjavali drugima, ali ih odbijaš primijeniti u ovom slučaju, već ih nazivaš gomilom proizvoljnih pretpostavki.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 14:36 (MrBlc).
5 godina
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
Hazar kaže...
encoding kaže...
Hazar kaže...
gordan0810 kaže...
Zato što se Covid širi kontaktom, a HIV krvlju. Mala razlika

 Širi se i gripa kontaktom pa se ljudi ponašaju kao da je nema. Netko se ovdje čak pohvalio kako se nikad ne cijepi protiv gripe pa kao za njega na postoji, kakti da sprda ove koji kao ne vjeruju u covid i ne žele se cijepiti. To što za starije i slabijeg imunteta može biti pogubna nije bitno, bitno je zvati se covid. Ne tvrdim da je covid isto što i gripa, ali činjenica je da i gripa može imati smrtni ishod, što je očito manje bitno kad se radi o njoj. Zapravo dosta licemjerno.

 gripa != covid. 

 

zato je razlicit tretman

 To sam i napisao. Ali i jedno i drugo može imati smrtni ishod, nekom kroničnom bolesniku i jedno i drugo može prouzročiti smrt. Masovnim cijepljenjem protiv gripe bismo smanjili broj smrt u vrijeme kad gripa najjače udara. Možda smo ti i ja nekog starca u dućanu ubili tako što smo ga zarazili virusom gripe, a da to ni ne znamo. Da se razumijemo, nikad se nisam cijepio protiv gripe, i ne planiram se, barem u neko skorije vrijeme, cijepiti protiv covida. Ali nemojte mi s tim forama odgovornosti cijepi se zbog drugih, možda ubiješ babu ili djeda tako što ćeš ga zaraziti. Starci, kronični bolesnici i svi oni koji smatraju da bi im covid mogao ugroziti zdravlje ili stvoriti probleme na bilo koji način, neka se cijepe, neka se u dijelovima godine kad respiratorni virusi jače udaraju više čuvaju, ma nek nose i maske ako misle da će ih to dodatno zaštititi, ali recite onda cijepim se zbog sebe, hoće li moja baba sutra umrijet mislim da nikog od vas baš ne brine.

Nitko ne spori cijepljenje, pricamo o restrikcijama putovanja, koje su opravdane u slucaju COVID-a jer je izrazito zarazna bolest (visestruko u odnosu na gripu) i to tijekom perioda inkubacije, koji moze potrajati do 14 dana, sto ne vrijedi za gripu. To su kljucni razlozi zasto mladi i naizgled zdravi (a mozda zarazni) ne smiju putovati bez posebne potvrde

 

Cijepljenje nije radi drugih jer jos nije potvrdeno da nisi zarazzan ako se cijepis tako da se tu slazemo, ali to nije ni poanta rasprave, nego restrikcija putovanja

12 godina
protjeran
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
encoding kaže...
Hazar kaže...
encoding kaže...
Hazar kaže...
gordan0810 kaže...
Zato što se Covid širi kontaktom, a HIV krvlju. Mala razlika

 Širi se i gripa kontaktom pa se ljudi ponašaju kao da je nema. Netko se ovdje čak pohvalio kako se nikad ne cijepi protiv gripe pa kao za njega na postoji, kakti da sprda ove koji kao ne vjeruju u covid i ne žele se cijepiti. To što za starije i slabijeg imunteta može biti pogubna nije bitno, bitno je zvati se covid. Ne tvrdim da je covid isto što i gripa, ali činjenica je da i gripa može imati smrtni ishod, što je očito manje bitno kad se radi o njoj. Zapravo dosta licemjerno.

 gripa != covid. 

 

zato je razlicit tretman

 To sam i napisao. Ali i jedno i drugo može imati smrtni ishod, nekom kroničnom bolesniku i jedno i drugo može prouzročiti smrt. Masovnim cijepljenjem protiv gripe bismo smanjili broj smrt u vrijeme kad gripa najjače udara. Možda smo ti i ja nekog starca u dućanu ubili tako što smo ga zarazili virusom gripe, a da to ni ne znamo. Da se razumijemo, nikad se nisam cijepio protiv gripe, i ne planiram se, barem u neko skorije vrijeme, cijepiti protiv covida. Ali nemojte mi s tim forama odgovornosti cijepi se zbog drugih, možda ubiješ babu ili djeda tako što ćeš ga zaraziti. Starci, kronični bolesnici i svi oni koji smatraju da bi im covid mogao ugroziti zdravlje ili stvoriti probleme na bilo koji način, neka se cijepe, neka se u dijelovima godine kad respiratorni virusi jače udaraju više čuvaju, ma nek nose i maske ako misle da će ih to dodatno zaštititi, ali recite onda cijepim se zbog sebe, hoće li moja baba sutra umrijet mislim da nikog od vas baš ne brine.

Nitko ne spori cijepljenje, pricamo o restrikcijama putovanja, koje su opravdane u slucaju COVID-a jer je izrazito zarazna bolest (visestruko u odnosu na gripu) i to tijekom perioda inkubacije, koji moze potrajati do 14 dana, sto ne vrijedi za gripu. To su kljucni razlozi zasto mladi i naizgled zdravi (a mozda zarazni) ne smiju putovati bez posebne potvrde

 

Cijepljenje nije radi drugih jer jos nije potvrdeno da nisi zarazzan ako se cijepis tako da se tu slazemo, ali to nije ni poanta rasprave, nego restrikcija putovanja

 Kazes nije potvrdeno da nisi zarazan ako se cjepis. A cjepis se,dobijes covid putovnicu i putujes. A sta ako si cjepljen i zarazan i putujes? Licemjerno jelda....

8 godina
protjeran
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
pravi_covijek kaže...

Kaze covjek trenutnog rezima i ostane ziv.

malo samo poradi na pravopisu i bit ce sve okej...

3 godine
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne

Znači virus pokušava "pobijediti" imunosni sustav?  Proba jednu kombinaciju, ako ne prolazi, pokušava sa drugom?

Da li to onda znači da cijepljeni predstavljaju "izazov" koji virus tjera da mutira i tako proba sa novom taktikom?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne
JozoOkidach kaže...

Znači virus pokušava "pobijediti" imunosni sustav?  Proba jednu kombinaciju, ako ne prolazi, pokušava sa drugom?

Da li to onda znači da cijepljeni predstavljaju "izazov" koji virus tjera da mutira i tako proba sa novom taktikom?

 Ne, virus ništa ne pokušava, jer jedino što je u stanju raditi je razmnožavanje, baš ništa osim toga. Mutacije nastaju spontano, jer se pri umnažanje DNA i RNA događaju greške. Te greške se zovu mutacije. Dio grešaka nema nikakav utjecaj, dio grešaka čini kopiju neupotrebljivom, a dio donosi neku novu funkcionalnost. Taj novi virus dalje radi svoje identične kopije i sad ovisno o razlici u odnosu na originalni on može biti jednako, više ili manje uspješan. Ako je znatno uspješniji (jer ga recimo imunološki sustav teže prepoznaje) velika je šansa da će se prenijeti na slijedeću osobu i nastaviti propagaciju, te postati dominantan soj.

 

Naoko izgleda da je virus 'smislio' kako pobijediti imunološki sistem, no to je samo igra slučajnosti na koju se nadovezuju neka relativno jednostavna pravila. To je tradicionalna greška ljudskog gledanja na svijet, gdje se sve nastoji antropomorfizirati, pa u želji da se objasni tako da ljudi lakše shvate, objasni se tako da shvate krivo.

 

Ako imaš sito i prosijavaš šoder, manji komadi će proći, a veliki neće. Nisu mali komadi smislili kako pobijediti sito, nego je rezultat koji dobiješ posljedica okolnosti koje su djelovale na njih.

 

Edit:

Kod virusa nije uočeno da ih otežani uvjeti tjeraju na mutacije, dok kod bakterija navodno je.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 20:38 (Visak).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kamo sve možemo s COVID putovnicom? Do 1.7. ne

I ne vidiš konflikt između edita i ostatka posta? Zar je situ bitno da li prosijava šoder ili grah, ako je veličina ista?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice