Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

poruka: 55
|
čitano: 15.660
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k".
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
Vandit kaže...

Ja imam 30+ godina, završio sam fakultet društvenog smjera i prije 2 godine sam sam počeo učiti programiranje. Krenuo sam polako, vidio sam da me interesira i nastavio sam učiti. Sada radim u IT firmi i u mom timu je od nas 10 ravno pola nas je samokupih. 

 

Nemam (za sada) nikakvih certifikata, diploma i ostalog vezano za programiranje. Učio sam isključivo preko youtube-a i tekstualnih tutorijala. :) 

 

Dobrodosao u klub

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

Hvala. 

 

Upravo idem dalje učiti. 

 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
Friday kaže...
Zgusrcu kaže...
 

No nije ga lose imati sebe radi

 

Upravo to. Meni je i dan danas zao sto ga nisam zavrsio ali nikako se ne mogu oteti dojmu da tesko da bi mi bilo bolje nego mi je sada

 

Ja sam ga upisao sa trideset i kusur i završio u roku. U zivotu mi ye praktički nista nije promjenilo osim sto imam vise slobodnog vremena otkad nema faxa, ali je jako velika osobna satisfakcija. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
digitall kaže...
CrossDeath kaže...
Friday kaže...

 

Nisi jos ni poceo zivjeti

E ovo mi je drago čuti haha

Mišljenja se mijenjaju, tako da je moguće da će se i moje mišljenje o odlasku u inozemstvo promijeniti. Slažem se da koja godina vani ne može škoditi, možda mi je to treutno odbojno jer nisam neki ljubitelj putovanja općenito. Živi bili pa vidjeli.

 kad malo bolje razmislis skuzis da je IT (pogotovo nakon ove pandemije) takav posao u kojem je potpuno nebitno gdje se nalazis.. osim ako ti je u opisu posla fizicki dodir sa serverima i sl.

tako da danas mozes raditi za manje-vise bilo koju firmu u svijetu iz svoje vikendice na moru. one koje to jos ne prakticiraju bit ce ubrzo prisiljene da moraju, zbog trzista koje se vec oblikovalo na taj nacin.

bit ce im sve teze nalaziti ljude koji ne zele work from home i koji zele selidbu na udaljenost 1000km, promjenu klime, zivota i placanja stana 800 umjesto 200 e

 

Tocno to. Ja sam trenutno u finalnoj fazi pregovara rada za Austrijance s naglaskom na rad od doma. 

Nudili su naravno relokaciju ali sam to odbio i ipak su mi ponudili posao sto im prije korone nije ni bilo opcionalno. IT je deficitarno zanimanje svagdje i kvalitetne ljude je jako tesko naci

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
Zgusrcu kaže...

 

Ja sam ga upisao sa trideset i kusur i završio u roku. U zivotu mi ye praktički nista nije promjenilo osim sto imam vise slobodnog vremena otkad nema faxa, ali je jako velika osobna satisfakcija. 

 

Meni bi ga firma platila, samo da hocu. Ali ne da mi se. A sa troje djece i privatnim projketima ne znam gdje bih ga ugurao. Nije to certifikat pa da traje koji mjesec nego godine odricanja. Radije ciljano brusim skillove sa onime sto treba

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca

Moje iskustvo je slično. Upisao faks sa 33, evo sad zadnji semestar, sve u roku. Krenuo sam frontend učiti sam. Na faksu sam nastavio sa backendom i sad ne znam što mi se više sviđa. :) Htio sam ga upisati najviše radi sebe, da li bi mi bilo pametnije da sam nastavio učiti sam što me zanima – možda. Ali vrijeme će pokazati, volja postoji, a nada umire posljednja.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
digitall kaže...

 kad malo bolje razmislis skuzis da je IT (pogotovo nakon ove pandemije) takav posao u kojem je potpuno nebitno gdje se nalazis.. osim ako ti je u opisu posla fizicki dodir sa serverima i sl.

tako da danas mozes raditi za manje-vise bilo koju firmu u svijetu iz svoje vikendice na moru. one koje to jos ne prakticiraju bit ce ubrzo prisiljene da moraju, zbog trzista koje se vec oblikovalo na taj nacin.

bit ce im sve teze nalaziti ljude koji ne zele work from home i koji zele selidbu na udaljenost 1000km, promjenu klime, zivota i placanja stana 800 umjesto 200 e

E pa da, inače i živim na moru, u Zagrebu sam samo zbog faksa, tako da mi je sigurno prioritet vratiti se dolje. Nema do vrućih ljetnih dana i mora.

10 godina
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

 

 

Vro dobra emisija. Dragan je uvijek u tijeku sa najnovijim tokovima unutar IT.

Uskoro pada 100-ka, pa bi bilo lijepo kada bi to bila emisija o emisiji. Pozovu se svi bugovci u nju, te pričaju o sebi samima, odnoso BUG-u.

Drago, Herr Miro, Šuštinjo, Baksa, Denis, Hrvoje, Vinko, Oleg,...

 

 

Kako početi u IT? Vrlo jednostavo, kreniti raditi na sebi. Ako oćete ovo radi para, mani se toga.

Prije ćete pare naći ako se bavite recimo neki vidimo napredne trgovina, samo trebate biti proaktivni. Ili igrajte nogomet.

 

Samo ako krenete sa IT-em, nemojte svaštatiti. Ako se molite i kunete u C++, nemojte onda griješiti sa tamo nekim "bezveznim" tehnologija i programski jezicima za djecu i žene.

 

Nemojte svaštariti. Ima takvih.

 

Lajkam komentare od sudionika ove rasprave. Petka za predsjednika.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 4 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
digitall kaže...
CrossDeath kaže...
Friday kaže...

 

Nisi jos ni poceo zivjeti

E ovo mi je drago čuti haha

Mišljenja se mijenjaju, tako da je moguće da će se i moje mišljenje o odlasku u inozemstvo promijeniti. Slažem se da koja godina vani ne može škoditi, možda mi je to treutno odbojno jer nisam neki ljubitelj putovanja općenito. Živi bili pa vidjeli.

 kad malo bolje razmislis skuzis da je IT (pogotovo nakon ove pandemije) takav posao u kojem je potpuno nebitno gdje se nalazis.. osim ako ti je u opisu posla fizicki dodir sa serverima i sl.

tako da danas mozes raditi za manje-vise bilo koju firmu u svijetu iz svoje vikendice na moru. one koje to jos ne prakticiraju bit ce ubrzo prisiljene da moraju, zbog trzista koje se vec oblikovalo na taj nacin.

bit ce im sve teze nalaziti ljude koji ne zele work from home i koji zele selidbu na udaljenost 1000km, promjenu klime, zivota i placanja stana 800 umjesto 200 e

osim ako nije riječ o IT edukacijama, onda se ne može ništa online, moraš doći živiti u lipik ili novsku 6 mjeseci

3 godine
neaktivan
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

OK, zavrsim neki tecaj od doma, dobijem certifikat i kako dalje?

 

Nisam u Zagrebu, daleko sam, kako da nadem posao od doma?

 

P.S. mozda tema za slijedecu emisiju.

Pomoc za nas koji nismo u Zagrebu.

 

Znam da puno ljudi kaze da ako se vec selim 300km do Zagreba, onda je bolje otici do Austrije ili Njemacke.

Govorio mi je susjed da je bolje do Irske tj prije on stigne iz Irske avionom nego neko autom iz Zagreba.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

Upisao i završio za bakalara u ranim tridesetima. Donijelo mi je dva dana godišnjeg. Na predavanjima sam uspio pročitati more fantazi knjiga pošto sam napokon imao slobodnog vremena i upoznao sam jako puno ljudi iz struke što drugih studenata što predavača, koji su svi iz privatnog sektora. Odradio sam i godinu dana specijalističkog diplomskog ali to je sada na pauzi. 6 mjeseci jedva da sam vidio obitelj. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
wukela kaže...

OK, zavrsim neki tecaj od doma, dobijem certifikat i kako dalje?

 

Nisam u Zagrebu, daleko sam, kako da nadem posao od doma?

 

P.S. mozda tema za slijedecu emisiju.

Pomoc za nas koji nismo u Zagrebu.

 

Znam da puno ljudi kaze da ako se vec selim 300km do Zagreba, onda je bolje otici do Austrije ili Njemacke.

Govorio mi je susjed da je bolje do Irske tj prije on stigne iz Irske avionom nego neko autom iz Zagreba.

 

Zavisi koji tečaj. 99% "certifikata" koje dobiješ nakon tih nekih tečajeva vrijedi koliko i wc papir, možda i manje.

 

Ono što trebaš je nastaviti učiti i raditi na sebi, proširivati svoje znanje. Ako misliš odmah zarađivati neke pare, bolje ti je odmah odustati od svega toga.

Počni raditi na svojim projektima, šta god ti padne na pamet i sve to stavljaj negdje, najbolje na git. Pa lagano kreneš raditi sitnice za druge, na početku najčešće besplatno, a kasnije kako bude.

Možda gledati i ubaciti se u neku firmu na "praksu" ili nastaviti s edukacijom samostalno.

 

Najbitnija je volja, i sve ovisi o tome koliko te to sve zanima i koliko si se spreman "žrtvovati".

 

Meni je bilo super zanimljivo dok sam učio i isporbavao svašta, a čim sam počeo raditi za druge, osjećaj je bio kao da radim po kazni

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2021 14:15 (Laca).
15 godina
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
CrossDeath kaže...
..

.. Svjestan sam da je tamo bolja lova, ali u Hrvatskoj sam cijeli život, tu su mi i prijatelji, obitelj, zato nakon diplome ostajem ovdje. ..

 

CrossDeath kaže...
Friday kaže...

 

Nisi jos ni poceo zivjeti

E ovo mi je drago čuti haha

Mišljenja se mijenjaju, tako da je moguće da će se i moje mišljenje o odlasku u inozemstvo promijeniti. ..

 -  tek počinješ (živjeti, raditi..). Trenutno su ti društvo-frendovi (zabava) važniji.. no dođe obitelj, obveze, kao i društvo-ekipa koja ima isti problem (vrijeme-obaveze-obitelj) i tad počneš 'za istač' raditi, za sebe, ne za druge, društvo-državu, ideale.. Tad ti je svejedno radiš u desincu ili grenlandu, radiš, kao nekad bauštelci-dojč.. s razlikom, oni su odlazili privremeno s idejom povratka, danas tog nema, digneš sidro i odeš. Nakon 10-više godina ako si uspio vratiš se tj biraš mjesto po želji, no tad možda i razočarenje jer stara ekipa više nije ona stara, .. jer to je život, vrijeme.

-što je bolje? što izabrati? .. novac je važan dio u životu jer omogućuje ostale potrebne stvari, možemo reći da je nevažan ili prevažan, oboje, samo sredstvo za život i gušt. Lako je kad ga se ima dovoljno, teško kad se nema a često su siromašni sretniji-nasmijani pogotovo ako uspoređujemo s milijarderima koji se stalno brinu.. što tad izabrati? nema dobo-loše, moj put nije tvoj .. tj izaberi za sebe, ne što ja ili x-avatar sugerira. Ti znaš za sebe najbolje, čak i ako pogriješiš .. + sve treba probati, svako iskustvo je 'pozitivno' (dobro, čak i loše..) kao svako zananje. Bez tog iskustva ne znaš koliko vrijediš, moraš probati a jednako je važno i guštati u svemu tome, kao prijetelji-društvo jer će ti netko od njih biti žena-suprug itd itd..

-moraš raditi u dobroj firmi ali moraš i u lošoj upravo zato da bi vidio razliku dobro-loše, za sve, sladoled, auto, cipele vrijedi isto, tek kad porobaš tad znaš i tek tad stvarno biraš ako imaš mogućnost.. a griješiti? to je ljudski, tako se i uči i za život je to izgleda jedini način, ne tuđe savijete nego 'za sebe'. Sretno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

Jebote ja baš sporo napredujem. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

Odlična tema. Mene su uvijek zanimala računala i IT,ali sam od malena htio otići raditi na brod, pa sam upisao Pomorski fakultet. Završio ga i odma na posao u internacionalnoj plovidbi za stranu firmu.

Nakon koju godinu plovidbe shvatio sam da sam pogriješio i odlučio sam dati otkaz, prestati se baviti s tim poslom. Kad sam se vratio kući (sa navršenih 27 godina) odlučio sam na promjenu karijere.

Prije toga iako sam dosta čačkao po kompu nisam nikad ušao baš u neku granu programiranja. Krenuo sam istraživati sve o IT-ju i odakle početi. Svi su predlagali web development kao neki najlakši ulaz u industriju, stoga sam počeo učiti 

html,css i javascript (i okolne framework-e tih tehnologija). Nakon možda godinu dana (nažalost s pauzama - jer sam od učenja malo pregorio pa sam upao u fazu beznađa i odustajanja) učenja napravio sam par web stranica i evo napredujem.

Uz učenje ulete neki poslovi (izvan IT-ja), ali cilj mi je prebaciti se potpuno u IT i tu graditi karijeru.

 

Sve što više učim shvaćam da toga svega ima sve više i nikad dosta znanja i učenja. Zna biti teško i obeshrabrujuće, ali je ujedno i zabavno i ispunjava čovjeka kad napravi neki dobar projekt i postigne nešto znajući koliko je truda uložio.

 

Odlučio sam ove godine upisati fakultet informatike u Puli, iako znam sve priče o tome kako formalno obrazovanje nije potrebno za posao itd. ali i dalje imam osjećaj da bi tu dobio neka potrebna temeljna znanja, koja se ne tiču samo specifičnih tehnologija, već filozofija računalnog inžinjeringa itd., plus mogućnost prakse u nekim od naših IT firmi. Faks sam po sebi nije dovoljan ja bih rekao,ali je odlična nadopuna, tj. odlično ide uz samostalno učenje specifičnih tehnologija.

Sada planiram učiti C# jer s njime je obuhvaćen i web i mobile i desktop development, pa čak i AI.

Volim web development, ali se pitam, možda bi mi nešto drugo još bolje leglo i zato mi je drago što fakultet nekako pruža generalnu sliku svega i provede te kroz razne grane informatike, te se možeš lakše naći u onome što ti leži. Možda sam u krivu, volio bi čuti vaše mišljenje.

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

Koliko su relevantna i aktualna znanja koja se danas stjecu na IT smjerovima na fakultetima? Jel ima netko tko je sad na faksu ili da ga je frisko zavrsio?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
IT Fakulteti se trude biti što relevantniji, pogotovo oni koji imaju suradnju sa našim IT tvrtkama.Ne mogu potvrditi još iz prve ruke, ali po tehnologijama koje se uče(koje oni navode u svom curriculumu) mislim da da. Recimo za web se uči vue.js, django, express itd. sve relevantne tehnologije..
16 godina
online
Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

Evo mojih par misli.. Nisam mogao odoliti da ne napišem nešto.

Nakon povratka u Hrvatsku, primijetio sam da ovdje mladi ljudi doživljavaju IT samo kao programiranje i siguran posao s kojim mogu zarađivati vani. Istina da imamo klasne programere ali realno, imaju ih i Indija, Malezija, Bugarska, Rumunjska, Poljska, Latvija, Ukraina koji su redom jeftiniji od nas. Primijetio sam veliki nedostatak: IT Projekt Managera, Security, UX, Business Intelligence experta, itd.. koji su redom bolje plaćeni poslovi od programiranja.

Kako sam imao prilike vidjeti dosta projekata koji se tu rade, moram priznati sam ostao začuđen koliko dobrih, briljantnih ideja i projekata je ustvari uništeno lošim Projekt Managementom, Kompliciranim sučeljem (neintuitivno), razvijeno na lošim platformama, zastarjelim. Daleko najveći šok mi je bio sučeljavanje s Državnom upravom. Pa ta je platfona u startu bila osuđena na propast, jer samo održavanje tog polu promišljenog proizvoda koje je sklapan bez glave i repa, je sada nemoguć zadatak. Koja si država može priuštiti tisuče različitih rješenja koja nemaju šanse da komuniciraju jedna s drugim. Sve državno je tako loše napravljeno bez vizije, plana i pameti ili na zastarjelim tehnologijama koje nemaju budućnost. Čast izuzetcima kao što su neka osiguranja i banke ostali proizvodi su jako loše koncipirani i neke briljantne stvari koje su napravljene su se pogubile u svom tom košmaru. Zašto vam sve ovo govorim, jer Hrvatska treba i druge IT stručnjake u svim drugim područjima IT-a kojih je jako puno. Kad kažem stručnjaci - mislim na ljude koji se specijaliziraju za određenu tematiku i potroše svojih 1000-4000 ili više sati da se specijaliziraju i nauče što trebaju znati za odredeni posao. Jedan takav stručnjak će uvije pronaći posao kakav želi i po plaći koja mu odgovara kako tu tako i vani.

 

Molio bih BUG, koji ima veliki utjecaj na razmišljanje mladih ljudi da ne gura tako silno težački, robovski posao programiranja, developera.

e.......
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca

Kao netko tko je zavrsio FOI - smjer Informaccijski Sustavi prije cca. 2.5 godine, mogu dati nekoliko rijeci u vezi toga.

 

Kao i na svakom sveucilisnom studiju, uci se sve i svasta. Konkretno na mojem fakultetu, ucila se 50% ekonomija, 50% IT. 
Iskreno, ovaj dio sa ekonomijom mi je trenutno nebitan. Zasto nebitan? Saznajte u nastavku

 

Sto se tice IT dijela, mislim da je percepcija o tom segmentu kriva kod ljudi. Cim spomenes IT, odmah se okrecu programiranju, sto je KRIVO.

Na faks se nejde iz razloga da budes programer, na faks se krece iz razloga da ti naucis osnove programiranja. Pod time mislim da naucis vrednovati vrijeme programera (jako sturi opis ali nadam se dovoljan).

Stvar je sto puno osoba dodje na faks misleci da ce nakon faksa postati Project Manageri, Content Manageri i svasta.. Za to je potrebno iskustvo koje dobijes kroz programiranje. Opisat cu dvije razlicite situacije, jednu situaciju od prijatelja u Hrvatskoj i vlastitu u Austriji.

 

Prijatelj u Hrvatskoj radi u jednoj poznatoj firmi u ne tako velikom gradu. Njegov Project Manager je osoba koja u zivotu nije napisala vise od dva programa. Zadaje im vremenske rokove/zahtjeve/prohtjeve takve da vjerojatno najbolji programeri svijeta nebi uspjeli u tom vremenskom periodu to implementirati. Razlog? Iskustvo. Osoba je dosla na poziciju Project Managera bez dana iskustva u programiranju i nema apsolutno nikakve ideje o vremenskim periodima potrebnim za odredjena rjesenja. Project manager je zavrsio neki faks, ali jednostavno mu nedostaje to znanje/iskustvo iz programiranja da bi znao raditi svoj posao kako treba.

 

Moja situacija gdje je Project Manager osoba sa zavrsenim faksom i sa iskustvom u programiranju 5+ godina. Tu dolazi onaj dio spajanja ekonomije i IT-a. Project manager mora valjano koristiti resurse i znati procijeniti koliko je sto potrebno za izvrsenje zadatka. Tu faks dolazi do izrazaja. Koliko puta sam se nasao u situaciji - "aha, pa to sam radio na faksu" i kopanje po starim biljeznicama i sve to. Iako sam jos uvijek samo Software Developer, polako pocinjem koristiti resurse sa faksa da bih upravljao sam sa sobom. Nakon nekoliko godina, vrlo vjerojatno i kao Project Manager nekog tima, pod kojim developeri nece zavrsiti na Normabelima i slicni antidepresivima, kao u gore navedenom slucaju kod prijatelja, jer cu imati iskustvo i znati procijeniti koliko svaki developer vrijedi.



Nakon poduzeg uvoda, evo i odgovor na koliko su relevantna znanja stjecena na fakultetu.

Vrlo su relevantna. Ovisno na sto se cilja.

  • Ako ides na faks, da bi naucio programirati - krivo.
  • Ako ides na faks, da bi naucio cijeniti programiranje, naucio upravljati prvenstveno zivotom (ucenje), zatim naucio cijeniti programiranje (koliko treba radnih sati za odredjeni projekt) i na kraju svega, naucio baratati resursima (ekonomija [novac, ljudi], upravljanje developerima [project manager]), onda faks stvarno je za tebe.

    Jer trosenje 5 godina na studiranje ako Vas ovo sve gore ne zanima nema smisla. Bolje se onda posvetiti 5 godina programiranju, postanite ekspert u tih 5 godina u odredjenom programskom jeziku i posla ce uvijek biti!



     

    16 godina
    odjavljen
    offline
    Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

    Dobar project manager nije onaj koji zna programirati ili je ikad programirao. Niti je onaj koji zna dobro procjeniti koliko vremena za nesto treba.

    Dobar project manager ce sa developerima (ali prvenstveno team leadom) imati odnos povjerenja u kojem ce njemu biti receno koliko je koja etapa projekta kompleksna i koliko vremena treba za istu. S godinama project manager dobije osjecaj za to koliko bi neke stvari mogle trajati ali NIPOSTO nije on taj koji ce doci sa zadacima pred developere i reci im "imate toliko dana/tjedana/mjeseci da ovo napravite". Ne, u normalnim firmama to tako ne ide. Stvar mora biti dvosmjerna i zasnovana na povjerenju. Isto tako project manager mora vjesto zonglirati izmedju developera i managementa i truditi se da su svi svjesni ocekivanja i trenutnog stanja stvari.

    Vecina project managera sa kojima sam radio nisu nikad u zivotu programirali. I vecina ih je dolazila sa pitanjem "sta mislis koliko nam vremena treba za ovo?". Tako to funkcionira. Bilo sta drugacije od toga je silovanje. A dobri developeri ne trpe takva sranja i jasno to daju do znanja.

    Ako za nesto treba 4 tjedna a ti mi dodjes sa spikom da mora biti gotovo za 2 tjedna - razgovor nece bas dobro proci. Da, postoje situacije kad je nesto tipa da se moras baciti na glavu. Ali u normalnim okolnostima nema pressinga...

     

    EDIT:

    A posebno treba istaknuti cinjenicu da pod jednim project managerom u cross functional teamu cesto bude ljudi raznih profila - backed developeri, frontend developeri, build engineeri, database engineeri (cak i zaseban DBA), QA, performance engineer...

    Pa nije razvoj softvera samo programiranje. Zar bi onda PM trebao imati prakticno iskustvo u svim tim podrucjima da bi mogao voditi projekt?

    Freak Show Inc.
    Poruka je uređivana zadnji put sri 10.3.2021 12:34 (Friday).
     
    6 0 hvala 2
    14 godina
    offline
    Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca i k

    Naravno da postoje Project Manageri i bez iskustva u programiranju, daleko od toga.

    Ja sam samo naveo taj konkretan primjer prijatelja (imam ih jos nekoliko) kojima se zadaju nemoguci zadaci u odredjenom vremenskom perioud - bas kao sto si i naveo, cisto silovanje.

     

    Svi znamo kako se nazalost odnosi u nekim firmama kod nas - "ja bum tebi rekel kaj bus ti radil, ne ti meni, ja sam tvoj sef".

    Moj PC  
    1 0 hvala 0
    5 godina
    neaktivan
    offline
    Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
    Friday kaže...

    Isto tako project manager mora vjesto zonglirati izmedju developera i managementa i truditi se da su svi svjesni ocekivanja i trenutnog stanja stvari.

     

     Kao project manager koji je radio na Cyberpunku 

    15 godina
    offline
    Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
    Sheeva kaže...

    Naravno da postoje Project Manageri i bez iskustva u programiranju, daleko od toga.

    Ja sam samo naveo taj konkretan primjer prijatelja (imam ih jos nekoliko) kojima se zadaju nemoguci zadaci u odredjenom vremenskom perioud - bas kao sto si i naveo, cisto silovanje.

     

    Svi znamo kako se nazalost odnosi u nekim firmama kod nas - "ja bum tebi rekel kaj bus ti radil, ne ti meni, ja sam tvoj sef".

     Ono kako u firmi gdje ja radim (Zagreb) to funkcionira je da developer sam kaže koliko mu treba za pojedini task vremena, nakon toga project manager u dogovoru sa product ownerom (ako se radi o projektima za druge firme) odredi koje stvari ulaze u iduci sprint, s time da se uvijek uzme rezerva (ako je kapacitet 30-35 sati tjedno, uzet će se posla za tipa 45-50, a ostatak će biti bugfixing). Za drukčiji pristup nisam čuo osim firmi koji ne rade po scrum-u, a takvih je malo tipa fina i sl.

    Što se tiče faksa, negdje sam pisao već, korisno ukoliko si u javnoj firmi, u privatnom sektoru ako si počeo radit kao student pa manje firme iskorištavaju na način da za jeftiniju lovu educiraju ljude o svojim procesima). Par kolega radi sa SSS i po pozicijama i plaći su bili daleko iznad svih drugih. U HR vrijedi kao i vani, ako znaš platit će te, osim ako radiš u javnom sektoru..

    Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
    16 godina
    odjavljen
    offline
    Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
    Sheeva kaže...
     

    Svi znamo kako se nazalost odnosi u nekim firmama kod nas - "ja bum tebi rekel kaj bus ti radil, ne ti meni, ja sam tvoj sef".

     

    To prolazi kod mladje ekipe i onih koji nemaju dovoljno samopostovanja.

    Radio sam sa project managericom koja je zapravo bila samo potrcko za CEO i nije bas imala ni people skills ni tech skills. Svako jutro smo imali totalno bezvezan standup gdje stanemo u krug i onda kazes sta si radio jucer, jel bilo nekih blockera i kakav ti je plan za danas. To je inace normalno ali sa njom je to sve bilo bezveze.

    Jedan dan smo zaposlili voditelja cijelog dev odjela. Izuzetno pametan lik koji je doveden da radi na frameworku i opcenito low level stvarima. Jedan dan ode one do njega da mu kaze da mora sudjelovati na standupima ujutro. On ju pogleda, odbrusi "ja ne radim standupe" i nastavi raditi svoje. Ona pozelenila, okrenula se i otisla.

    Mozda zvuci bezobrazno ovako prepricano ali standupe smo imali iskljucivo vezano za poslove koje obavljamo za klijente. On kao covjek koji radi na frameworku od firme nema sta raditi na tom standupu. Ona je to naucila na tezi nacin...

    Kad imas dovoljno iskustva i samopouzdanja onda te nitko nece jebati. To ne znaci da se seniori odnose kao govna prema drugima, naprotiv. To samo znaci da nakon nekog vremena znas koliko vrijedis i da ocekujes od firme i kolega da to uvazavaju.

    Freak Show Inc.
    16 godina
    moderator
    offline
    Re: Kako započeti karijeru developera ili IT-jevca
    Friday kaže...

    drpetric jel bi mogao jednom dovuci par vlasnika iz nekih manjih firmi (tipa 10-30 zaposlenika) pa s njima porazgovarati o istim problemima? Cime se bave, kako zadrzavaju zaposlenike i kako ih uopce pronalaze. Bas me zanima kakvo je njihovo vidjenje situacije i sa kakvim se problemima oni susrecu.

    Ja npr radim u bas izuzetno velikoj firmi ali svejedno nam ljudi odlaze cesto. Neke povuku giganti tipa Facebook ili Amazon a neke povuku malecke firme/startupi sa visokim placama i pozicijama kakve bi na trenutnom poslu mogli samo sanjati. Bas sam ovaj tjedan saznao da jedna indijka koja nam je Build Engineer odlazi u startup firmu raditi kao Release Manager. Izuzetno vedra, pametna i simpaticna cura i bas ce nam jako nedostajati. Ali eto, dobila je priliku za nesto sto se mozda na kraju ispadne prava bomba za nju. A ako nakon godinu-dvije i ne bude sve najbolje - opet je stekla golemo iskustvo i moci ce bez problema naci jako dobar posao.

     Sorry Friday tek sada sam ubrao tvoje pitanje...  Da, bit će sigurno i takvi gosti jer dolazi .debug u lipnju i sve više emisija će biti posvećeno developerskoj "problematici". Imao sam već u jednoj emisiji ekikpu iz Amoda i Includea, bili su na istu temu i iz Nanobita i Infinuma (ok, oni su daleko veći), a i bit će sigurno sve više togau Tech Radaru.

    drpetric
    Nova poruka
    E-mail:
    Lozinka:
     
    vrh stranice