Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

poruka: 51
|
čitano: 9.296
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di".
10 godina
neaktivan
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Profesore, prije svega hvala za clanak - jako korisno.
Imam 2 pitanja:
- da li se ovaj proces vec negdje koristi, i kada bi se mogoa koristiti kod nas (Balkanaca) da ne moramo izvoziti sirovine za npr Svedsku/Irsku/Francusku?
- da li se slican proces moze uraditi i sa ostalim nerazgradivim otpadom (najlon, plastika,...)?

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Postupak se još ne koristi, tek je u fazi istraživanja. Katalizaotor je prilagođen polietilenu, no to ne znači da se ne bi mogao prilagoditi i drugim umjetnim polimerima. Uvijek je problem s kemijom i kemijskom tehnologijom da se od jedne sirovine hoće dobiti jedan produkt, no to teško uspijeva osim ako je produkt sasvim jednostavan (recimo ugljik i vodik kao što sam pisao u prošlom članku). Ovdje se od jedne vrlo jednostavne molekule, čija se formula može napisati ...-CH2-CH2-CH2-... ili -(CH2)-n može dobiti smjesa parafina (alkana). Ti se parafini mogu koristiti kao dizelsko gorivo, no i za druge svrhe, recimo za izradu svijeća, parafiniranje bačava ili za skladištenje topline u solarnim grijačima. Alkani (parafini) od metana do butana (C1-C4) su plinovi, oni s 5-15 ugljikovih atoma tekućine, a sa 16 i više ugljikovih atoma krutine. Upravo "enzimska" konstrukcija katalizatora garantira selektivnost, tj. da se od definirane polazne tvari dobivaju definirani produkti. No možemo zamisliti budući postupak u kojem bi se koristila smjesa katalizatora, svaki katalizator prilagođen drugoj vrsti polimera u smjesi. 

 
3 0 hvala 5
14 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

Koliko energije se potroši za ovaj postupak? Koliko energije bude u novom gorivu?

8 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Teško je sada napraviti bilans energije, jer treba utrošiti energiju i za dobivanje vodika, no reakcija katalitičke hidrogenolize je egzotermna, a to znači da se u njoj oslobađa toplina, pa autoklav ne treba grijati (osim da se pokrene reakcija), nego hladiti - pa se može iskoristiti i oslobođena toplina. 

 
1 0 hvala 2
5 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
nema toga što kemija i znanost ne mogu Ali dok ne nalete na Politiku

dosta toga bi već izašlo iz laboratorija da živimo u meritokraciji a ne u demo(n)kraciji
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2020 12:09 (HCMAA).
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
HCMAA kaže...

dosta toga bi već izašlo iz laboratorija da živimo u meritokraciji a ne u demo(n)kraciji

imaš to na Kubi, u Rusiji pa lagano tamo :) 

3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Što ne bi bilo efikasnije jednostavno paliti PE? To je čisti ugljikovodik...
8 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Polietilen je, istina, čisti ugljikovodik pa njegovim potpunim sagorijevanjem ne nastaje ništa drugo nego H2O i CO2. No potpuno spaljivanje ne postiže se lako, pa uz CO2 i H2O nastaje CO, čađa (lebdeće čestice), da ne govorimo o kancerogenim dioksinima i sličnim užasima. Usto pri visokoj temperaturi nastaju i dušikovi oskidi, ako se spaljuje u zraku, a ne u čistom kisiku. 

 
4 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Danen:

Pa isto se događa i u dizelskom motoru. Njegovi dani su odbrojani
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

Znaš li ti uopće gdje se sve dizelski motor koristi?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Hmmm... Kako dioksini? Što nije potrebno da u spoju bude klor za dobivanje dioksina?
8 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Kad sam napisao "dioksin" onda sam mislio na osnovni spoj, koji može biti ili ne biti kloriran. No dobro, nije sad bitno nastaje li baš dioksin, bitno je da nepotpunim izgaranjem polietilena nastaje mnoštvo spojeva, jer je reakcija posve nekontrolirana. Riječ je naime o reakciji slobodnih radikala i to još u plinskoj fazi kojom može sve i svašta nastati. Osnovana ideja kemije nije da se nešto dobije, nego da se dobije samo ono što se traži. Tome i služe katalitičke, a posebice enzimske reakcije. Razlika između jednog i drugog postupka je kao bacanje tepiha bombi (u 2. svjetskom ratu) i gađanje mete laserski navođenim projektilima. S problemom nepotpunog izgranja susrećemo se dizelskog goriva, pa i benzina u motoru, posebice ako motor nije dobro "naštelan". A ako nam neće više trebati dizelsko gorivo? Pa ugljikovodici će se moći i za drugo iskoristiti. 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Feudalac kaže...
Danen:

Pa isto se događa i u dizelskom motoru. Njegovi dani su odbrojani

Nema šanse, kamioni, prekooceanski tankeri/transporteri, radni strojevi ,previše toga, trenutno nema tehnologije koja bi to zamjenila, eventualno konverzija na plin (CNG).

3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

@danen - da, tako sam i ja mislio - bolje koristiti u nečemu drugome nego u motorima s unutarnjim izgaranjem jer npr. neko kogeneracijsko postrojenje na PE može imati puno bolju energetsku iskoristivost, puno bolju kontrolu izgaranja i puno bolje filtriranje ispušnih plinova nego vozila s unutarnjim izgaranjem koja koriste čak i lakše ugljikovodike.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2020 22:15 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

mGT - kako nema, već se na veliko testiraju elektro i brodovi na vodik npr. Što je najbolje biti će i isplatljivije jer je za takve motore jednostavnije i jeftinije održavanje. Već danas su brodovi pokretani električnim motorima, a ne osovinama spojenim na radilicu. Samo čeka na malo gušće izvore električne energije da se izbace fosilna goriva. Jedino što će u relativno bližoj budućnosti ostati na ugljikovodicima su avioni.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2020 22:06 (Gallu).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

Ne bih se kladio u tako izvjesnu i skoru budućnost. Većina teških strojeva i većih brodova ima poprilično vrijeme eksploatacije, a nadogradnja nije isplativa jer znači down time + trošak ulaganja u staro. Da je danas dostupna tehnologija gušće pohrane (izvora već ima - dizel) električne energije, trebalo bi poprilično vremena za migraciju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

Ne traju brodovi vječno. 10 god je danas neko srednje vrijeme životnog ciklusa. Ne rade se više za 50+ god kao što je bilo prije...

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2020 22:20 (Gallu).
15 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

a mlade plastične boce? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Povijest tehničkih pronalazaka slična je povijesti (evoluciji) živih bića. Prvo se pronađe tehničko rješenje za specijalne potrebe (vojne svrhe, špijunaža, sport, raznoda, luksuz i sl.), a zatim rješenje širi upotrebu. No pri dolasku novih rješenja stara izlaze iz upotrebe no još se uvijek zadržavaju u ekološkim nišama. Tako je bilo i bit će s dizelskim motorima i hibridnim pogonom. Dizelski motori + hibridni pogon izumljen je za podmornice, zatim su se pojavili dizel-električne lokomotive, pa dizel-električni (hibridni) automobili i brodovi. Da će dizelski pogon zamijeniti gorivne ćelije je neupitno, no on će još uvijek ostati u upotrebi za neke posebne svrhe, sada je teško predvijdjeti koje (možda za lakše građevinske strojeve, male bagere i sl.). Jesu li bageri ukinuli lopatu, a buldožeri motiku? Nisu, samo su im suzili upotrebu. Jesu li motori s unutrašnjim izgaranjem ukinuli parni stroj? Nisu, jer veliki brodovi (uključujući i one na nuklearni pogon) još uvijek idu na paru, na parnu turbinu. U mezozoiku su papratnjače činile većinu vegetacije, no to ne znači da ih se u naše vrijeme ne može naći u prirodi. Ima mnogo takvih primjera, i u prirodi i u tehnici. Uzmite primjerice povijest papira, balona, aviona ili laptopa.  

 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Gallu kaže...

mGT - kako nema, već se na veliko testiraju elektro i brodovi na vodik npr. Što je najbolje biti će i isplatljivije jer je za takve motore jednostavnije i jeftinije održavanje. Već danas su brodovi pokretani električnim motorima, a ne osovinama spojenim na radilicu. Samo čeka na malo gušće izvore električne energije da se izbace fosilna goriva. Jedino što će u relativno bližoj budućnosti ostati na ugljikovodicima su avioni.

 Je testiraju se pogoni na vodik zadnjih 60 godina,dok ima nafte i naftnog lobija biti će i diesel motora, to ti je okrutna istina.

12 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

Ne znam je li ON- il OFF topic, ali ima li ovaj proces zajedničkih značajki s procesom koji su bombastično najavili u srpnju 2013 s tvornicom za prozvodnju dizela iz "plastičnog" otpada u Osijeku?

Jel' taj projekt još živ ili je sve to propalo?

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z

mGT - danas to nije samo testna tehnologija. Već se rade primjerci koji su pogonjeni vodikom i sličnim tehnologijama. Ne samo to - već ima i modernih high tech putničkih jedrenjaka, a rade se i teretni jedrenjaci.

Kina npr nema nekog svojeg velikog izvora fosilnih goriva i oni jako guraju tehnologiju obnovljivih izvora. Europa prati radi legislative, Japan nema izvora i guraju "alternativne izvore". Tako i većina ostalog svijeta koja ovisi o uvozu nafte. Jedva čekaju da se taj lanac prekine. Što se tiče USA i njezinog naftnog lobija... ne znam, možda stvari i krenu na bolje sada kada je Biden pobjedio. Jedan od temelja njegove kampanje je bilo smanjenje ovisnosti o nafti, a i u zadnje vrijeme se i kod njih više ulaže u OI nego naftu. Valjda je došlo do glave da će ta pipa kad tad presušiti...

8 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
mGT:

Ja nisam ponudio vremenaki okvir, ali u automobilima je u pitanju svega par godina. Kamioni velikog dometa i brodovi su teži zalogaj no radni strojevi nisu. Sve više ih je na baterije pa su tako dani dizela odbrojani.
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Feudalac kaže...
mGT:

Ja nisam ponudio vremenaki okvir, ali u automobilima je u pitanju svega par godina. Kamioni velikog dometa i brodovi su teži zalogaj no radni strojevi nisu. Sve više ih je na baterije pa su tako dani dizela odbrojani.

Stvarno misliš da u Africi,Južnoj Americi,Aziji su spremni za prelazak na struju ?

Pa daj im pogledaj infrastrukturu i gradove koji je to kaos pun smeća,natiskani jedni na druge,žice od struje vise posvuda,zamisli kad se to optereti sa više desetaka kW/h potražnje energije, mi nismo spremni koji smo kak ti zapadni svijet,treba realno gledati svijet kao cijelinu ne samo EU i USA/Japan.

Nemam niš protiv da se motori sa unutarnjim sagorjevanje unaprijede (primjer su motori F1 sa efikasnošću od skoro 50%) ili zamjene električnim,al realno stanje je nešto sasvim drugo.

8 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
mGT:

Kad već tražiš kontekst, odi do kraja. Kina+EU+SAD=55 milijuna godišnje. Sve ostalo 15-20 a tu su i bogate zemlje poput Japana, Koreje, Kanade itd. Ako ove tri legislative pređu na struju, to znači da je prešlo 80% svijeta automobila. Još veći omjer je u transportu stvari. Afrika je kusur u toj priči kao i ostale siromašne regije skupa s njima

Unaprjeđenje motora s unutarnjim sagorijevanjem je došlo do točke kada su novi dobici minimalni a troškovi ogromni. Osim toga, vani je toliko njih da i kad bi bili 100% efikasni još uvijek ispuštamo previše stakleničkih plinova
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.11.2020 11:51 (Feudalac).
12 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Gallu kaže...

mGT - danas to nije samo testna tehnologija. Već se rade primjerci koji su pogonjeni vodikom i sličnim tehnologijama. Ne samo to - već ima i modernih high tech putničkih jedrenjaka, a rade se i teretni jedrenjaci.

Kina npr nema nekog svojeg velikog izvora fosilnih goriva i oni jako guraju tehnologiju obnovljivih izvora. Europa prati radi legislative, Japan nema izvora i guraju "alternativne izvore". Tako i većina ostalog svijeta koja ovisi o uvozu nafte. Jedva čekaju da se taj lanac prekine. Što se tiče USA i njezinog naftnog lobija... ne znam, možda stvari i krenu na bolje sada kada je Biden pobjedio. Jedan od temelja njegove kampanje je bilo smanjenje ovisnosti o nafti, a i u zadnje vrijeme se i kod njih više ulaže u OI nego naftu. Valjda je došlo do glave da će ta pipa kad tad presušiti...

Pipa neće presušiti daljnih 30-40 godina,nije problem EU i USA nego ostatak svijeta koji je nerazvijen, nema infrastrukture, gradovi pretrpani, vlade korumpirane, uostalom pogledaj oko sebe, stvarno misliš da je moguće za 10-etak godina zamjeniti sva prometala u RH sa elektro mobilima ?

Ja bih prvi zamjenio svoj CR motor, samo sam kratak za 50.000€.

Vodik je teški hazard za skladištenje, po prirodi je vrlo sitan i rado će pobjeći iz spremnika/spojeva cijevi i vezati se gromoglasno sa kisikom iz zraka.

Tu je problem kada si na Oceanu udaljen tisućama kilometara od kopna.

Eventualno Metanski klatrat ("led koji gori") tu vidim dobru alternativu vodiku, u prirodi ga ima u izobilju.

http://www.kina-danas.com/kina-uspela-eksploatirati-metanski-klatrat/ - Kinezi su već na tome.

 

Dakle problem nije u znanosti i tehnologiji nego u politici i velikim korporacijama, kada se politika i korporacije promjene tada će svijet biti bolje mjesto, (radim u velikoj koorporaciji pa sam svjestan kako to sve sporo i korumpirano ide).

 

 

 

 

 

 

8 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Zašto bi mijenjali za 10 godina? Automobil traje 20 godina. Kada bi nekim čudom ove godine HR kupila 100.000 električnih automobila, za to bi trebala samo 100 brzih punjača uz pretpostavku da su iskorišteni samo 25%. To nije neki problem, zar ne
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Feudalac kaže...
Zašto bi mijenjali za 10 godina? Automobil traje 20 godina. Kada bi nekim čudom ove godine HR kupila 100.000 električnih automobila, za to bi trebala samo 100 brzih punjača uz pretpostavku da su iskorišteni samo 25%. To nije neki problem, zar ne

I onda 4 dana čekaš u redu da napuniš auto,nije ti baš računica na mjestu.

Dragi moj ova država nije u stanju zbrinuti 1000 bolesnika a kamoli darovati 100k vozila.Ti očito ne živiš u RH.Elektrifikacija voznog parka za sobom povlači puno stvari koje je potrebno prije napravit,a uz razne Bandiće i Plenkoviće na vlasti to nebu baš jeftino,pogle žičaru koja se lova tu pere.

15 godina
offline
Kako stare plastične boce preraditi u gorivo za di

mislim da je ovo prezahtjevno i da valja nastaviti s recikliranjem dinosaura. tijekom milijuna godina ta se gamad opako namnožila a i moj motor ih dobro prihvaća kao ogrjev. osim par nečasnih iznimaka, mahom su bili biljkotarijanci, tako da i to sadrži okolišnu konjponentu. tijekom milijuna godina koliko su haračili po šumama i gorama, toliko su zasrali tlo da nije ni čudo da su izumrli (i tako spriječili daljnju devastaciju zelenih površina te pravošuma). ovako bar neka korist od njih. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kako stare plastične boce preraditi u gorivo z
Kao što je Saudijski princ rekao - nafte će biti ali biti će vrijedna koliko i pustinjski pijesak. Jednostavno neće više biti dovoljno ekonomična da se vadi.
A i nebitno je što niskoekonemske zemlje neće još neko vrijeme preći na obnovljive izvore. Neće Shell vaditi naftu za Haiti. Ne isplati im se. Najbogatije zemlje imaju nekih 75% potrošnje energije i one diktiraju.
Vodik nije ništa značajno kompliciranije skladištiti od metana.
A što se i tog metana u kaltatima tiče - neće ni to dugo potrajati. To je prijelazno rješenje. Kinu puno više zanimaju drugi izvori...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice