Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

poruka: 127
|
čitano: 25.886
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?".
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Bitanga kaže...
 a danas idem na svatove i moram ostavit para i više nego kolko košta PS5. :-)

 

 

 Više ne idem na svadbe. Em su se poženili i poudavali oni koji su to mislili napraviti sa svadbom kao dodatkom, ostali se žene i udaju potiho, a previše ih se rastaje, em je to papilova. Pozove se što više ljudi da se zaradi, a ne da se proslavi. I onda si papak ako ne daš dovoljno mladencima. A mladenci su nerijetko potkoženiji od gostiju kojima je frka ne doći jer od poznanstava i veza imaju koristi. 

 

15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
zelenapaprika kaže...
Bitanga kaže...
 a danas idem na svatove i moram ostavit para i više nego kolko košta PS5. :-)

 

 

 Više ne idem na svadbe. Em su se poženili i poudavali oni koji su to mislili napraviti sa svadbom kao dodatkom, ostali se žene i udaju potiho, a previše ih se rastaje, em je to papilova. Pozove se što više ljudi da se zaradi, a ne da se proslavi. I onda si papak ako ne daš dovoljno mladencima. A mladenci su nerijetko potkoženiji od gostiju kojima je frka ne doći jer od poznanstava i veza imaju koristi. 

 

 

Ma ja isto generalno ne idem, al ovo je ženin brat, pa moram :-) Nisu svatovi, više ručak, al svejedno moramo neke pare dat :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Daj ime, sta sutis izdo :)
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

OK, vidim da ispada da sam nezahvalna volusina pa ajmo ovako...

 

Trenutno mi je placa ovdje u irskoj poprilicno izdasna. Uz to imam i bonus, zivotno osiguranje, bla bla. Netko je spomenuo amerikance i njihova 2 posla - ja uz ovo u Irskoj odrzavam i jednu banku u HR i imam klijente u Svicarskoj (sporadicne stvari, tu i tamo im nesto odradim). Zena ovdje radi a uz to ima i svoj biznis sa tortama/kolacima koje prodaje.

E sad, sa tog stajalista reci da bi mi u HR bilo dovoljno 15 tisuca kuna je suludo. Ne kazem ja da je to generalno gledano mala placa. Ja kazem da bi MENI i mojoj obitelji to bilo premalo. Sad sam prije koji dan uzeo necaku PS5 za pricest. Otisao u trgovinu i kupio ga kao da je karton mlijeka. Kad su tek izasle nvidia 2080 kartice uzeo sam si jednu za 900 eura bez da sam trepnuo. Takve stvari uz sve zivotne troskove u HR sa 15 tisuca kn nisu moguce. Barem ne tako lako kako je ovdje. Da nije bilo korone proslu novu godinu bismo docekali na maldivima jer je zena htjela ici tamo.

Da, dok sam bio u HR 15 tisuca kn je bila solidna lova. Sada vise nije. Oni koji su vani (ili rade za klijente vani) to jako dobro znaju

 Super, naveo si par sporaficnih stvari koje mozes i u hr bez problema.

Dobri seniori imaju bez problema 20k +, dodaj zeninu placu i to ide blizu 30k.

Dobiju se i tu bonusi, zdravstveno i sl, govorim konkretne stvari iz iskustva i od ljudi s kojima se druzim.

Eto skesirao sa i ja tv od 20k kn, jaka stvar, ne kupujem to svaki mjesec pa nije problem, idem na izlete kad hocu i kud hocu, isto tako i u restorane. Znaci ne nadmecem se ciji je veci nego hocu reci da i u hr mozes luksuzno zivjeti.

Imam i dvoje djece i puno love ode i na sportske aktivnosti.

 

A da stavimo stvari u kontekst nije isti trosak zivota u hr i u irskoj.

Nekako mi se cini da imam bolji standard sa dvojim primanjima tu u hr nego ti sa svojim u irskoj. A tu mislim i na komfor zivljenja i sl.

 

Evo reci gdje zivis, u kojoj kvadraturi, putujes li na posao, koliko daleko, imas li auto (ili vise njih) ? 

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Pixel kaže...
 

Evo reci gdje zivis, u kojoj kvadraturi, putujes li na posao, koliko daleko, imas li auto (ili vise njih) ? 

 

 

Gle, ne zelim se ni ja nadmetati ciji je veci ali stvarno mi se jako tesko cini da bih imao isti komfor u HR kakav imam u Irskoj.

Ti kazes dobri seniori imaju 20+, ostali kazu da seniori imaju 15. I da je 20+ svejedno kad zbrojim zeninu i moju placu ovdje (i njen biznis sa strane) to ispada znatno vise nego sto bismo nas dvoje mogli tamo zaradjivati.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
No šit šerlok.

Mislis da bi imao vise u irskoj nego u hrv. Ti mora da si matematičar :)

Gle, nikad u hrv neces imati placu kakvu sada imas. A ni onda.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
10 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Sad se natežete oko tehničkih detalja.

 

Nakon neke visine primanja više nije pitanje jel zarađuješ 50k mjesečno ili 100k mjesečno. To je nebitno. Ono što je bitno koliko si sretan životom u nekoj sredini, a u to ulazi više faktora, kao društvo, obrazovanje, zdravstveni sustav i sve ono što utječe na osobnu sreću i sigurnost.

 

Pa tako ima ljudi koji su sretni s manje primanja, a ima ljudi kojima nisu dosta ni ogromna primanja jer imaju neka očekivanja koja njihova okolina (i oni sami) ne mogu ispuniti.

 

Imate definiranu granicu primanja nakon koje vas ni jedna količina novaca ne čini ništa sretnijim. Naravno ta granica je drugačija od države do države.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Pixel kaže...
 

Evo reci gdje zivis, u kojoj kvadraturi, putujes li na posao, koliko daleko, imas li auto (ili vise njih) ? 

 

 

Gle, ne zelim se ni ja nadmetati ciji je veci ali stvarno mi se jako tesko cini da bih imao isti komfor u HR kakav imam u Irskoj.

Ti kazes dobri seniori imaju 20+, ostali kazu da seniori imaju 15. I da je 20+ svejedno kad zbrojim zeninu i moju placu ovdje (i njen biznis sa strane) to ispada znatno vise nego sto bismo nas dvoje mogli tamo zaradjivati.

 Kako si vjesto izbjegao odgovor.

Ne, ne tvrdim da ovdje imam veca primanja nego sto bi imao u Irskoj, iako ako pogledam svoja, nisu niti u irskoj toliko puno veca.

Ja ne zbrajam biznis sa strane, i ja sam jedno vrijeme radio dodatno i s time kad se zbroji sam mogao bolje zaradivati nego ti u irskoj.

I sad bih mogao sastrane jer tehnologija na kojoj trenutno radim se poprilicno dobro placa, pogotovo u ulogama konzultanata i sl.

Ali stvar je u tome da ne zelim, imam dosta od place i zelim svoje slobodno vrijeme.

 

Ponavljam pitanje, u koliko kvadrata zivis, kakve aute vozite ...

Evo ja sam u 200+ m2, lijepa i prostrana okucnica, mali grad na rijeci (mir malog grada ne bih mijenjao za nista),  vozim  limuzinu visoke klase, zena dobar auto srednje klase, luksuzno rijecno plovilo za ljetne razonode ... znaci to u hr mozes bez ikakvih problema s manje od 30k mjesecno. 
U irskoj mislim da nema sanse da bih to sve mogao s placama koje ima nas sektor.

Da lakse kupis mizda tv i te sitnice, aki ove velike lujsuzne stvari puno teze.

A o vremenu u irskoj vs hr da i ne govirim

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Pixel kaže...

Ponavljam pitanje, u koliko kvadrata zivis, kakve aute vozite ...

Evo ja sam u 200+ m2, lijepa i prostrana okucnica, mali grad na rijeci (mir malog grada ne bih mijenjao za nista),  vozim  limuzinu visoke klase, zena dobar auto srednje klase, luksuzno rijecno plovilo za ljetne razonode ... znaci to u hr mozes bez ikakvih problema s manje od 30k mjesecno. 
U irskoj mislim da nema sanse da bih to sve mogao s placama koje ima nas sektor.

Da lakse kupis mizda tv i te sitnice, aki ove velike lujsuzne stvari puno teze.

A o vremenu u irskoj vs hr da i ne govirim

 

Zanimljivo kako ne zelis o tome ciji je veci a samo sto nisi postavio link na svoju Instagram stranicu sa Gucci papucama na nogama

 

Napisao sam ogroman post i obrisao ga jer mi mislim da nema smisla ulaziti u rasprave sa covjekom koji je svjestan da su u irskoj vece place ali svejedno tvrdi da si u HR mozes prisutiti vise luksuza. To vjerojatno polazis od "cinjenice" da u Irskoj nova C klasa kosta 300 tisuca eura ili sta?

Ne znam o kojem ti sektoru pricas ali ja pricam o IT sektoru u kojem su moja godisnja bruto primanja sesteroznamekasta. I to samo MOJA a ne moja i zenina ukupno. I to samo od permanent zaposlenja, ne brojim fus...

 

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Imati auto visoke klase, srednje klase i luksuzno riječno plovilo sa manje od 30k kn mjesečno znači da si zakopan u kreditima. Govorim ako je sve kupljeno novo.
Ili je bilo potkovano nekim nasljedstvom.
Da ne govorim o cijenama nekretnina.

Friday zarađuje koliko zarađuje i ako čovjek kaže da mu povratak nikako ne bi bio dobar za njegov način života onda nemate tu šta raspravljati jer je to sve subjektivno.
Nadglednik dina
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Entry Point kaže...

Friday zarađuje koliko zarađuje i ako čovjek kaže da mu povratak nikako ne bi bio dobar za njegov način života onda nemate tu šta raspravljati jer je to sve subjektivno.

 

Da ne bi bilo zabune - povratak je u planu za nekih 5-6 godina vjerojatno. U planu je kupovina nekretnine na moru i nastavak rada za poslodavca u Irskoj kroz nekakav oblik contractinga (ili eventualno neka druga solucija)

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Pixel kaže...

Ponavljam pitanje, u koliko kvadrata zivis, kakve aute vozite ...

Evo ja sam u 200+ m2, lijepa i prostrana okucnica, mali grad na rijeci (mir malog grada ne bih mijenjao za nista),  vozim  limuzinu visoke klase, zena dobar auto srednje klase, luksuzno rijecno plovilo za ljetne razonode ... znaci to u hr mozes bez ikakvih problema s manje od 30k mjesecno. 
U irskoj mislim da nema sanse da bih to sve mogao s placama koje ima nas sektor.

Da lakse kupis mizda tv i te sitnice, aki ove velike lujsuzne stvari puno teze.

A o vremenu u irskoj vs hr da i ne govirim

 

Zanimljivo kako ne zelis o tome ciji je veci a samo sto nisi postavio link na svoju Instagram stranicu sa Gucci papucama na nogama

 

Napisao sam ogroman post i obrisao ga jer mi mislim da nema smisla ulaziti u rasprave sa covjekom koji je svjestan da su u irskoj vece place ali svejedno tvrdi da si u HR mozes prisutiti vise luksuza. To vjerojatno polazis od "cinjenice" da u Irskoj nova C klasa kosta 300 tisuca eura ili sta?

Ne znam o kojem ti sektoru pricas ali ja pricam o IT sektoru u kojem su moja godisnja bruto primanja sesteroznamekasta. I to samo MOJA a ne moja i zenina ukupno. I to samo od permanent zaposlenja, ne brojim fus...

 

 Pa reagiram tako jer mi je (da budem pristojan) preko glave ekipe koja je otisla van i sad tu patronizira kako je tamo raj na zemlji, a ovdje pakao.  Cijene auta nisu iste u svim zemljama, porezi  na luksuz nisu isti, hrpa ostalih davanja nije ista, cihene nekretnina ...

Briga me za bruto, zivis od neto. 
Znam da je irska u nekim stvarima povoljnija, ali nije u svim. 
Ti mene prozivas za pokazivanje, a na svim temama se javljas i patroniziras kako ti je super u irskoj i kako dobro zaradujes.

Drago mi je zbog tebe, nadam sr da je svima tako koji odu, ali moze se i kod nas itekako dobro i zaraditi i zivjeti.

Ja sam pristao na kompromis nesto manje zarade nego vani jer su primanja dobra i to  mi vise ne igra bitnu ulogu, puno su mi bitnije neke druge stvari koje jedna mi irska ne moze ponuditi.

 

 

15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Entry Point kaže...
Imati auto visoke klase, srednje klase i luksuzno riječno plovilo sa manje od 30k kn mjesečno znači da si zakopan u kreditima. Govorim ako je sve kupljeno novo.
Ili je bilo potkovano nekim nasljedstvom.
Da ne govorim o cijenama nekretnina.

Friday zarađuje koliko zarađuje i ako čovjek kaže da mu povratak nikako ne bi bio dobar za njegov način života onda nemate tu šta raspravljati jer je to sve subjektivno.

 Ne nisam zakopan u  nikakvim kreditima, treba planirati i znati s lovom. 
Dio se moze brzo ustediti kad su primanja velika. A i kad imas kucni budget oko 30k u crmu je problem mjesecno izdvojiti npr 10k za kredite, pa tu imas dosta i za dobar stambeni i za luksuzno vozilo (ne uzimam skroz novo , ali 2 g star ima prihvatljivu cijenu), A za novu srednju klasu ustedis za 2 god ako ne zelis kredit.

i da ti ostane 15 k imas tu i vise nego dovoljno za sve ostalo.

Znaci s tom lovom u hr zivis poprilicno luksuzno.

 

Ne kazem da bi njemu bilo ovdje bolje, moguce da se njegov profil manje placa u hr, ali rasorava se vodi oko toga da ti u hr mozda ne treba tolika lova da bi zivio luksuzno, tj moze se i sa seniorskim placama

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Pixel kaže...

 Pa reagiram tako jer mi je (da budem pristojan) preko glave ekipe koja je otisla van i sad tu patronizira kako je tamo raj na zemlji, a ovdje pakao.  Cijene auta nisu iste u svim zemljama, porezi  na luksuz nisu isti, hrpa ostalih davanja nije ista, cihene nekretnina ...

Briga me za bruto, zivis od neto. 
Znam da je irska u nekim stvarima povoljnija, ali nije u svim. 
Ti mene prozivas za pokazivanje, a na svim temama se javljas i patroniziras kako ti je super u irskoj i kako dobro zaradujes.

Drago mi je zbog tebe, nadam sr da je svima tako koji odu, ali moze se i kod nas itekako dobro i zaraditi i zivjeti.

Ja sam pristao na kompromis nesto manje zarade nego vani jer su primanja dobra i to  mi vise ne igra bitnu ulogu, puno su mi bitnije neke druge stvari koje jedna mi irska ne moze ponuditi.

 

 

 

Kakav raj na zemlji? Pa Irska je jedna neuredjena rupcaga. Djecu saljem na studij u HR cim bude vrijeme jer je skolstvo ovdje malo zesci fail i svi koji dodju ovdje to shvate nakon nekog vremena.

Ali ono sto me jos uvijek koci da se vratim u HR je grozna razina korupcije i rodijacki nacin poslovanja. I radi toga cu radije imati manje suncanih dana u irskoj nego da se vratim u HR i gledam sta se dogadja.

Cak sam prije nekih godinu i nesto poceo ozbiljno razmatrati odlazak u Austriju. Cekam da mi iz human resources jave da li mogu nastaviti raditi ako se preselim u Austriju.

 

Ali to nema nikakve veze sa onime o cemu smo pricali - mogucnosti da si priustis luksuz ovdje. Pa naravno da si mozes priustiti luksuzne stvari. Evo kolega iz firme je prije 5 godina zavrsio fakultet, zaposlio se kod mene u firmi nakon diplome i prije nekih 4-5 mjeseci je kupio kucu za kojih 300 tisuca eura na sjeveru Dublina. Znaci skupio je za depozit i sve troskove (kojih 50 tisuca eura) i banka mu je odobrila solidan kredit na njegovu placu koja nije seniorska.

Ne znam odakle proizlazi ideja da se sa vecom ili barem istom kolicinom novca (kad se odbiju troskovi) u HR moze luksuznije zivjeti nego u Irskoj?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

Ne znam odakle proizlazi ideja da se sa vecom ili barem istom kolicinom novca (kad se odbiju troskovi) u HR moze luksuznije zivjeti nego u Irskoj?

pa recimo taj tvoj kolega što je kupio kuću za 300k eura, istu takvu bi sigurno platio manje kod nas 

https://www.statista.com/statistics/722905/average-residential-square-meter-prices-in-eu-28-per-country/

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
loky4i4 kaže...
Friday kaže...

Ne znam odakle proizlazi ideja da se sa vecom ili barem istom kolicinom novca (kad se odbiju troskovi) u HR moze luksuznije zivjeti nego u Irskoj?

pa recimo taj tvoj kolega što je kupio kuću za 300k eura, istu takvu bi sigurno platio manje kod nas 

https://www.statista.com/statistics/722905/average-residential-square-meter-prices-in-eu-28-per-country/

 

Pa naravno, vec sam spomenuo da su cijene nekretnina u irskoj vece

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

E'o tematski film:
http://kinotuskanac.hr/movie/ludi-dani

Ako se nadmećete čiji je veći, uvijek se netko pojavi i ostavi vas posramljene.

Nije da se hvalim...

 

Nego, ono što bih savjetovao bilo kome tko planira okušati se u programiranju.

Ako ste na studiju, kada prođe najgori dio priče oko epidemije, ganjajte Erasmus. Otiđite negdje van na jedno vrijeme.

Vratite se u RH, ostanite vani, svejedno. Ali provedite barem 6 mjeseci negdje vani.

 

Ako planirate studirati, idite za onime što vam se čini zanimljivo. Nemojte ići za krdom, požaliti ćete to kasnije, jer većina toga u ovoj branši slijedi modne trendove.

Dok završite studij, to što ste htjeli raditi možda će već biti izvan mode.

Google je trenutno u poziciji da sahrani trenutnu Android arhitekturu i izbaci Linux kernel iz priče. Prije 5-6 godina to nije baš bilo izgledno.

 

Prije malo više od tjedan dana smo stavili oglas za junior embeded programere, od gomile primljenih životopisa, 40 uopće ima nekakve veze s IT-em.

Od tih 40 većina ih je web, Android, baze, i jako puno "data scientists". Ljudi dakle ne čitaju oglase, nego samo pogledaju naslov.

Na tržištu je trenutno gomila ovih koji su poslušali što je trenutno traženo, otišli na studij, no nemaju nikakvog praktičnog iskustva.

Od ovih par koji su prošli filtriranje, većina ih je "mi smo tu zbog para". Jok, otpadaš.

Uža konkurencija, za sada troje, od toga samo jedan je tu zato što ga zapravo zanima područje na kojem radimo i očito je da je ulagao u svoj razvoj i izvan studija.

 

Da sam sada pri završeku studija ovako bih odradio - pronađi nišu koja te zanima. Ne mora biti profitabilna, jer ćeš 10 godina kasnije raditi na nečemu posve desetom.

No, OK, pronađi nešto. Današnja ulaganja u opremu su minimalna u odnosu na ono što možeš izvući iz toga. Arduino ili RaspberryPi 3 bi trebali biti unutar studentskog budžeta.

Qemu je besplatan. VirtualBox i VMware u besplatni.

Misliš raditi IoT prikupljanje podataka? Cijela mreža se može sastaviti za 100 kuna.

Pronađi nekakav open-source projekt i pokušaj malo raditi na tome. Ako imaš par prihvaćenih commitova, već si daleko ispred ostalih kolega.

Ako znaš upogoniti nekakav embedded Cortex-M unutar Qemu i natjerati firmware da proradi u tom okruženju, tada si već daleko ispred većine mojih matorih kolega.

Kako mi je rekao jedan pajdaš kada smo odlazili iz jedne multinacionalke - "Razlog zašto sam dobio unaprijeđenje i povišicu bio je zato što sam sjeo i pročitao Bluetooth specifikaciju. Ostatak tima koji je radio na implementaciji Bluetooth stacka to nije učinio." Da, stvari znaju biti toliko loše u velikim firmama.

 

Naši fakulteti forsiraju teoriju, nedostatak praktične nastave nadoknadite sami.

Tužno, ali istinito. No, na vama je da se odlučite hoćete li za posao biti konkurencija zapadnjacima koji su puno jači na praktičnoj strani, ali usko specijalizirani, ili off-shore ekipa koja pokušava nadmetati se niskom cijenom i općenito lošim predznanjem.

 

Nakon što si dokažete da znate i možete, nemojte prihvaćati rad za kikiriki.

Ono što ne mogu trenutno prežaliti je 6-7 izgubljenih godina radeći za loše poslodavce, jer sam očekivao da će se stvari poboljšati.

Umjesto da sam radio na proširivanju znanja, bio sam u onom vječitom krugu "aaaaa, treba hitno ovo završiti!".

 

Imate ogromnu kuću, super za vas. Imamo i mi, a onda je potres sravnio sve oko nje.

Sada bih mogao možda dobiti 50k eur za nju. Ako.

 

U idućoj krizi, vlast će doći pred izbor - ili uvesti porez na nekretnine, ili prebaciti sredstva iz privatnih mirovinskih fondova u državni proračun. Da se kladim, stavio bih lovu na brisanje mirovinskih fondova.

Idu opet usrana vremena, iskoristite mozak i pripremite se za njih.

 
7 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Djuro von Prekoplotovich kaže...

E'o tematski film:
http://kinotuskanac.hr/movie/ludi-dani

Ako se nadmećete čiji je veći, uvijek se netko pojavi i ostavi vas posramljene.

Nije da se hvalim...

 

Nego, ono što bih savjetovao bilo kome tko planira okušati se u programiranju.

Ako ste na studiju, kada prođe najgori dio priče oko epidemije, ganjajte Erasmus. Otiđite negdje van na jedno vrijeme.

Vratite se u RH, ostanite vani, svejedno. Ali provedite barem 6 mjeseci negdje vani.

 

Ako planirate studirati, idite za onime što vam se čini zanimljivo. Nemojte ići za krdom, požaliti ćete to kasnije, jer većina toga u ovoj branši slijedi modne trendove.

Dok završite studij, to što ste htjeli raditi možda će već biti izvan mode.

Google je trenutno u poziciji da sahrani trenutnu Android arhitekturu i izbaci Linux kernel iz priče. Prije 5-6 godina to nije baš bilo izgledno.

 

Prije malo više od tjedan dana smo stavili oglas za junior embeded programere, od gomile primljenih životopisa, 40 uopće ima nekakve veze s IT-em.

Od tih 40 većina ih je web, Android, baze, i jako puno "data scientists". Ljudi dakle ne čitaju oglase, nego samo pogledaju naslov.

Na tržištu je trenutno gomila ovih koji su poslušali što je trenutno traženo, otišli na studij, no nemaju nikakvog praktičnog iskustva.

Od ovih par koji su prošli filtriranje, većina ih je "mi smo tu zbog para". Jok, otpadaš.

Uža konkurencija, za sada troje, od toga samo jedan je tu zato što ga zapravo zanima područje na kojem radimo i očito je da je ulagao u svoj razvoj i izvan studija.

 

Da sam sada pri završeku studija ovako bih odradio - pronađi nišu koja te zanima. Ne mora biti profitabilna, jer ćeš 10 godina kasnije raditi na nečemu posve desetom.

No, OK, pronađi nešto. Današnja ulaganja u opremu su minimalna u odnosu na ono što možeš izvući iz toga. Arduino ili RaspberryPi 3 bi trebali biti unutar studentskog budžeta.

Qemu je besplatan. VirtualBox i VMware u besplatni.

Misliš raditi IoT prikupljanje podataka? Cijela mreža se može sastaviti za 100 kuna.

Pronađi nekakav open-source projekt i pokušaj malo raditi na tome. Ako imaš par prihvaćenih commitova, već si daleko ispred ostalih kolega.

Ako znaš upogoniti nekakav embedded Cortex-M unutar Qemu i natjerati firmware da proradi u tom okruženju, tada si već daleko ispred većine mojih matorih kolega.

Kako mi je rekao jedan pajdaš kada smo odlazili iz jedne multinacionalke - "Razlog zašto sam dobio unaprijeđenje i povišicu bio je zato što sam sjeo i pročitao Bluetooth specifikaciju. Ostatak tima koji je radio na implementaciji Bluetooth stacka to nije učinio." Da, stvari znaju biti toliko loše u velikim firmama.

 

Naši fakulteti forsiraju teoriju, nedostatak praktične nastave nadoknadite sami.

Tužno, ali istinito. No, na vama je da se odlučite hoćete li za posao biti konkurencija zapadnjacima koji su puno jači na praktičnoj strani, ali usko specijalizirani, ili off-shore ekipa koja pokušava nadmetati se niskom cijenom i općenito lošim predznanjem.

 

Nakon što si dokažete da znate i možete, nemojte prihvaćati rad za kikiriki.

Ono što ne mogu trenutno prežaliti je 6-7 izgubljenih godina radeći za loše poslodavce, jer sam očekivao da će se stvari poboljšati.

Umjesto da sam radio na proširivanju znanja, bio sam u onom vječitom krugu "aaaaa, treba hitno ovo završiti!".

 

Imate ogromnu kuću, super za vas. Imamo i mi, a onda je potres sravnio sve oko nje.

Sada bih mogao možda dobiti 50k eur za nju. Ako.

 

U idućoj krizi, vlast će doći pred izbor - ili uvesti porez na nekretnine, ili prebaciti sredstva iz privatnih mirovinskih fondova u državni proračun. Da se kladim, stavio bih lovu na brisanje mirovinskih fondova.

Idu opet usrana vremena, iskoristite mozak i pripremite se za njih.

 bravo, da je barem više ovakvih konstruktivnih postov i autora..

 

Ja sam završio faks i eto kako život zna biti surov bio premoran počet radit van struke...i tako je eto prošlo vec 7 godina. Napredovanja više nema, a bome ni nekog znanja.

 

Jesam ucio u slobodno vrijeme? Lijenost, malo dijete, poslovi oko kuce su napravili svoje.

 

Volio bih pocet u it-u mada imam preko 30 ( uvijek se tjesim nikad nije prekasno) ali sve se vise bojim da to nece uspjeti. 

 

Svaka čast Vama koji ste vlastitim trudom došli do ovakvih placa....meni je tipa 8k plafon...i nisam siguran da cu ikada vidjet vise ( mozda da se rastanem i pocnem zivjeti sam i 12 sati rokat po kodu ). Jbt pa da imam 20k neto u hrv nebi to znao ni potrosit :D

10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

@amd freak

 

Prestar? Hm, za kaj?

 

Pitao sam na jednom sajmu poslova koji je prvenstveno bio namijenjen za mlađu ekipu sa faksa i oni koji su netom izišli iz istoga. I tako potaknuti tim famoznim "godinama", idem pitati jednu co., dal' bi uzeli recimo developera koji zna posao od 42 godine? Odgovor je bio potvrdan. Godine sam samo ovako lupio, moglo je biti pitanje i sa godinama 49 i 55.

Okay, nisu bitno toliko godine, nego više što ti znaš i kolko se možeš uklopiti u radnu ekipu tamo na poslu. 

 

Znaš job? Upadaš!

 

O.K., imade i kompanija koje traže mlađu ekipu, da bi ih mogli formirati kako oni žele i tako to, al' godine, dosadašnje iskustvo i slično tome nisu prepreka.

Sam sebi se najveći saveznik i dušman.

Samo naprijed!

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
16 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Haha mislim da smo se jos mi dvojica huškali za it prije koju godinu ovdje kad sam pricao da bi krenuo sa javom...od onda sam valjda efektivno učio 50 sati.

 

U tome vrijeme sam naučio jedva neke osnove osnova...čim sam dulje učio postojalo je sve teže...pa sam jednostavno odustao...i umjesto učenje nakon posla lakše je bilo bacit se na trosjet i igrat plejku.

 

Godine idu a struka pati :D

 

Kako si ti? Radiš u struci? Napreduješ?

 

Cak sam razmisljao pocet negdje radit od nule tipa kao u it call centru pa polako probat napredovat.

 

Najgore je to kaj me u it zanima sve pomalo ali ništa konkretno najviše. Nekad bi volio radit s ljudima direktna komunikacija, nekad bi mozda samo programirao, mreže iskreno neznam gdje naučit, za menadžera nemam ni znanja ni iskustva, kao ni za web developera ili project managera.

 

Sve se svodi na programiranje ili support call centar...a za ovo prvo s vremenom izgubim volju.

 

Velim mislio sam proc osnove i napravit neki mali projekt pa pocet sa prijavama za posao...ali nikako doc do toga.

 

Meni bi bilo idealno da me netko moze zaposlit za 4k kuna, da imam mentora i da me tjeraju naprijed...onda nebi imao izbora.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Friday kaže...
Pero Dinamit kaže...

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.

 

Pas mater pa ne bih se za to vracao nikako...

 

Dobro sad si skroz izgubio pojam sa realnoscu. 15000kn mjesecno je OGROMNA placa i apsolutno svakome u HR je to dovoljno za prekrasan zivot.

To ti je dovoljno i za lijepi stambeni kredit a da ne pricam o izdasnom gotovinskom kreditu, sto za kuhinju od 100,000kn sto za "menadjerski" auto, bilo sto. Tako da, izgubio si potpuno pojam o ugodnom zivljenu u HR.

 

A ako hoces vise od toga, onda pausalni obrt, 3300€ mjesecno nije problem dobiti kod stranca, to je limit da ne placas PDV nego porez na dohodak i uplacivanje u mirovinski stup. Otprilike 23000kn mjesecno bi ostalo. Naravno kao pausalac ne mozes uzimati kredite nego koliko ustedis toliko potrosis. 

 

Jel ti i 23000kn mjesecno premalo za ugodni zivot u HR, gospodine predsjednice??

 

 

 

Za ovo što si nabrojao 15k kn nije dosta. Osim ako ti menađerski auto nije osnovni Golf.

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

Naši fakulteti forsiraju teoriju, nedostatak praktične nastave nadoknadite sami.

 

 Da, tehnologije se mijenjaju i treba pratiti korak promjena. Bilo tokom studija bilo kasnije.

 

Fakulteti forsiraju teoriju jer teorija nije bez veze. Ako netko želi raditi bez teorije, neka preskoči fakultet, pa mu pola toga kasnije neće biti jasno. I najgori tvrdoglavci iz moje generacije ("Ma kaj će meni faks! To je bez veze! Znam ja i bez toga puno.") nakon valjda 20 godina su pitali za faks ali ga nisu nikada upisali. Neki su prošli bolje, većina je prošli lošije u životu, što se posla tiče.

 

Praktična nastava može biti bolja ali kao što ti kažeš / pišeš, to se da nadoknaditi i ovisi o volji pojedinca.

 

U jednoj ovakvoj temi prenio sam popis programskih jezika koji se vani traže i svi ti jezici su više manje stabilni i taj se popis sporo mijena. Što ipak jamči da će se nečije znanje ipak duže održati.

 

 

11 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
zelenapaprika kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

Naši fakulteti forsiraju teoriju, nedostatak praktične nastave nadoknadite sami.

 

 Da, tehnologije se mijenjaju i treba pratiti korak promjena. Bilo tokom studija bilo kasnije.

 

Fakulteti forsiraju teoriju jer teorija nije bez veze. Ako netko želi raditi bez teorije, neka preskoči fakultet, pa mu pola toga kasnije neće biti jasno. I najgori tvrdoglavci iz moje generacije ("Ma kaj će meni faks! To je bez veze! Znam ja i bez toga puno.") nakon valjda 20 godina su pitali za faks ali ga nisu nikada upisali. Neki su prošli bolje, većina je prošli lošije u životu, što se posla tiče.

 

Praktična nastava može biti bolja ali kao što ti kažeš / pišeš, to se da nadoknaditi i ovisi o volji pojedinca.

 

U jednoj ovakvoj temi prenio sam popis programskih jezika koji se vani traže i svi ti jezici su više manje stabilni i taj se popis sporo mijena. Što ipak jamči da će se nečije znanje ipak duže održati.

 

 

 

Za naše fakultete pada mi na pamet izreka - "ne jebe lijep, nego uporan".

Klinci s kojima sam povremeno radio bli su ili na stažiranju ili friško diplomirani, zemlje su Irska, Njemačka, prije toga Hrvatska.

Ako usporedim to s ovima koji su nam stizali sa FER-a i FOI-a, nema razlike u inteligenciji, ali strejndžerima je trebalo manje vremena da se priviknu na okruženje i postanu produktivni.

Bolonja također nije donijela neke velike razlike.

 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
PzKpfw kaže...

@amd freak

 

Prestar? Hm, za kaj?

 

Pitao sam na jednom sajmu poslova koji je prvenstveno bio namijenjen za mlađu ekipu sa faksa i oni koji su netom izišli iz istoga. I tako potaknuti tim famoznim "godinama", idem pitati jednu co., dal' bi uzeli recimo developera koji zna posao od 42 godine? Odgovor je bio potvrdan. Godine sam samo ovako lupio, moglo je biti pitanje i sa godinama 49 i 55.

Okay, nisu bitno toliko godine, nego više što ti znaš i kolko se možeš uklopiti u radnu ekipu tamo na poslu. 

 

Znaš job? Upadaš!

ovo je negdje hrvatska vani sigurno jel

10 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Po meni drzavni fakulteti bi se trebali ugledati na privatne fakultete. Studenti koji idu na privatne fakultete vrlo lako nadju praksu jer im fakulteti imaju ugovore sa odredjenim firmama isto tako nakon zavrsetka studija vrlo lako nalaze posao. Ne znam razlog zasto drzavni fakulteti ne rade istu stvar pretpostavljam da privatni fakulteti placaju firme da prime njihove studente ako je to slucaj drzavni fakulteti bi trebali pritisnuti drzavu da daje odredjene poticaje firmama koji sklapaju ugovore sa fakultetima. Tako bi rjesili problem teskog zaposlenja mladih nakon fakulteta. Nije mi jasno zasto se nista ne radi po tom pitanju. Svi bi bili sretniji kad bi uveli nesto takvo. Mladi ljudi koji su zavrsili fakultete bi bili sretniji jer bi znali teoriju sa fakulteta i znali bi praksu to jest znali bi raditi, odmah bi nasli stalno zaposlenje nakon fakulteta. Poslodavci bi takodjer bili sretniji jer bi dobivale mlade ljude koji znaju raditi i ne bi ih trebali uciti kako raditi.

Moj PC  
0 4 hvala 0
15 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Pa svake godine na feru je sajam, hrpa firmi tamo lovi studente i bore se za njih, od kud to da se nema gdje raditi i malo ispraksirati.

Mnoge firme traze studente koji zele praksu, u mojoj firmi dosta studenata , u prijasnjoj je isto bilo studenata.

Tko hoce raditi ima dosta opcija, tako da nema potreba okrivljavati niti fakultet niti firme.

Vise je to individualno do studenata tko zeli/moze raditi uz studiranje.

 

 
6 0 hvala 0
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
PzKpfw kaže...

Okay, nisu bitno toliko godine, nego više što ti znaš i kolko se možeš uklopiti u radnu ekipu tamo na poslu

 

 

 

mislim da je taj dio strahovito bitan. Ljudi će uvijek radije htjeti prosječnog deva (svi smo prosječni) koji je sjajan za team, nego supermana kojeg ne mogu smiliti.

 

Na kraju krajeva poanta svega je da budeš korektan, kolegijalan i da se drugi mogu osloniti na tebe kad zatreba. Jer samo jedna osoba je potrebna, samo jedan drkoš, samo jedan kreten koji će u vrlo kratko vremena razjebati cijeli team i radi kojeg će drugi devovi poželjeti promijeniti svoje radno mjesto. A taj kreten je uglavnom uvijek "super dev" kojem nikad nitko nije dovoljno dobar.

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Djuro von Prekoplotovich kaže...
zelenapaprika kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

Naši fakulteti forsiraju teoriju, nedostatak praktične nastave nadoknadite sami.

 

 Da, tehnologije se mijenjaju i treba pratiti korak promjena. Bilo tokom studija bilo kasnije.

 

Fakulteti forsiraju teoriju jer teorija nije bez veze. Ako netko želi raditi bez teorije, neka preskoči fakultet, pa mu pola toga kasnije neće biti jasno. I najgori tvrdoglavci iz moje generacije ("Ma kaj će meni faks! To je bez veze! Znam ja i bez toga puno.") nakon valjda 20 godina su pitali za faks ali ga nisu nikada upisali. Neki su prošli bolje, većina je prošli lošije u životu, što se posla tiče.

 

Praktična nastava može biti bolja ali kao što ti kažeš / pišeš, to se da nadoknaditi i ovisi o volji pojedinca.

 

U jednoj ovakvoj temi prenio sam popis programskih jezika koji se vani traže i svi ti jezici su više manje stabilni i taj se popis sporo mijena. Što ipak jamči da će se nečije znanje ipak duže održati.

 

 

 

Za naše fakultete pada mi na pamet izreka - "ne jebe lijep, nego uporan".

Klinci s kojima sam povremeno radio bli su ili na stažiranju ili friško diplomirani, zemlje su Irska, Njemačka, prije toga Hrvatska.

Ako usporedim to s ovima koji su nam stizali sa FER-a i FOI-a, nema razlike u inteligenciji, ali strejndžerima je trebalo manje vremena da se priviknu na okruženje i postanu produktivni.

Bolonja također nije donijela neke velike razlike.

 

 Za diplomiranje na svakom fakultetu potrebna je određene doza upornosti. A za to neki nisu sposobni, jer im je studiranje izgovor za tulumarenje i ganjanje komada (tzv. "studentski život") dok starci šalju lovu od rentanja stanova i apartmana ili dok se sami snalaze radom u call centrima. Fakultet je obaveza. I kod nas i vani. Samo se vani fakultet uglavnom poštuje, dok su kod nas fakulteti popljuvani. A ne mislim da su svi naši fakulteti loši, samo ima loših pojedinaca među nastavnicima koji se tamo zaposle uz pomoć politike (imamo super svježi primjer s lokalnih izbora). Mi smo i dalje siromašna zemlja koja ne ulaže dovoljno u obrazovni sustav, a htjeli bi genijalce koji se "priviknu na okruženje i postanu produktivni". Uložiš mizeriju i onda očekuješ čuda. Meni se plače kad uđem u svoju osnovnu školu i vidim u kakvom je stanju. Sada je čak nešto bolje, ali donedavno je to bila najsiromašnija zagrebačka škola (ili među tri najsiromašnije). Kako ćeš u takvoj okolini išta napraviti?

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
The_K kaže...

Po meni drzavni fakulteti bi se trebali ugledati na privatne fakultete.

 

drzavni fakulteti bi trebali pritisnuti drzavu da daje odredjene poticaje firmama koji sklapaju ugovore sa fakultetima. Tako bi rjesili problem teskog zaposlenja mladih nakon fakulteta. Nije mi jasno zasto se nista ne radi po tom pitanju.

Ne znam kome privatni fakultet može biti uzor.

 

Neke firme su vrlo aktivne i kontaktiraju s raznim fakultetima (i STEM i društveno humanističkim) i tako regrutiraju novu radnu snagu među studentima kroz ljetne akademije, praksu, projekte i sl. I to bi trebao biti ključ povezivanja. Ne znam samo bi li bilo dobro da se država upliće u to.

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

 

Da ne bi bilo zabune - povratak je u planu za nekih 5-6 godina vjerojatno. U planu je kupovina nekretnine na moru

 To je specifičan način života. Mnogi ljudi žele mir i tišinu i slično. Ali kad dođe zima, a na otoku ili manjem priobalnom mjestu ili gradiću nema žive duše, odsjećen si od kopna zbog juga ili orkanske bure i kada ti je sve udaljeno, onda to više nije romantično.

 

Ja bih volio imati kućicu u podsljemenskoj zoni u Zagrebu ali onakvoj zoni kakva je bila prije 1990. Ili čak 1980. Prije nego su je skorojevići i kriminalci uništili.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 14:27 (zelenapaprika).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice