Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

poruka: 127
|
čitano: 26.075
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?".
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
"Psssst. Ako mu ponudiš dobre uvjete (u što ulazi i ta edukacija) šansa za odlazak je puno manja.

Ako ga 2 godine siluješ a on silom prilika nešto i nauči, naravno da će pobjeći čim mu se ukaže prilika."

Riskirao bih. Poznavajući mentalitet nekih juniora.

Mentalitet:
- hoću pare (i poslodavac bi pare)
- hoću edukaciju (a što si radio na faksu/školi do sada)
- hoću radit vani kad mi date pare i edukaciju. (a što si se uopće prijavljivao u hrvatsku firmu )
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.5.2021 7:57 (ccc2002).
10 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Dakle ako smo realni, većina IT firmi u HR su softverske agencije i rade sa 90+% stranim klijentima kojima naplaćuju isto ili neznatno manje nego što bi njihovi klijenti platili agencije u matičnim državama.

Kod nas davanja na plaću su u nekom EU prosjeku, čak nešto manje nego u DE ili AT. Plaće u tim agencijama su 2x manje nego EU prosjek, ili kako vole reći daju "tržišni" standard ili možda nešto malo više od tog "standarda" u HR. Čak i porezi na dobit itd su u EU prosjeku ili čak nešto niži.

Zato su ostali u HR. Štede na plaćama a pare iste kao da imaju ured u Londonu, NY, Njemačkoj itd.

 

I onda još kukaju kako nema ljudi u HR. Ima ih, samo oni žele supermene sa doktoratima, 50 godina iskustva, 350 certifikata i 20 godina starosti. Pa samo gledajte kako najveće od tih agencija stalno imaju iste oglase za posao. Izvrtjeli tonu ljudi, odjebali ih, pa opet isti oglas (jer će se čudom baš sad naći netko ko odgovara njihovim ludim kriterijima), i onda kuknjava po medijima koji im drže ljestve u tim iluzijama da nema ljudi. Ekipa je odustala od javljanja na njihove natječaje, ili su otišli van ili su otvorili nešto svoje i smiju se sami sebi što su se uopće javljali.

 

Da ne pričam kakve sam priče čuo o slanju mejlova devovima u drugim firmama da se jave na njihove natječaje. 

 

A tek cijeli taj proces sa HR, ispričavam se "People & Culture" bullshitima u 3 kruga, koje kao da ih je neko djete napisalo a oni svi samo ponavljaju.

 

 

Nadglednik dina
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Uglavnom regrutiramo juniore sa fakulteta i to sa druge treće godine, ako ostanu super, ako ne nikom ništa. Dodijeli im se senior koji im objašanjava ako negdje zapnu, dobivaju jednostavne zadatke i ako ih znaju riješiti, idu teži, neki nakon godine dana postanu dobri developeri, neki ostanu za stalno, neki eto nakon dvije godine već rade na ozbiljnim stvarima. Napretka ima u plaći, a kad dođe do određenog limita sa plaćom, dobivaš auto/karticu, srećom HR je popustio sa testiranjima i gluparijama pa sada uzima ljude bez onih testova gdje je masa ljudi popadala. Bitno je da zna i želi raditi.

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

@zbuzanic

 

Misliš na pshio testove sa strane HR. Pa, moraš vidjeti tko je kakav. Testovi nikada ne lažu. 

Kao da dadneš nekome oružje u ruke bez psiho testa.

 

@Friday

 

Petko,...

Junior ili juniorka?

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
6 godina
protjeran
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Entry Point kaže...

Dakle ako smo realni, većina IT firmi u HR su softverske agencije i rade sa 90+% stranim klijentima kojima naplaćuju isto ili neznatno manje nego što bi njihovi klijenti platili agencije u matičnim državama.

Kod nas davanja na plaću su u nekom EU prosjeku, čak nešto manje nego u DE ili AT. Plaće u tim agencijama su 2x manje nego EU prosjek, ili kako vole reći daju "tržišni" standard ili možda nešto malo više od tog "standarda" u HR. Čak i porezi na dobit itd su u EU prosjeku ili čak nešto niži.

Zato su ostali u HR. Štede na plaćama a pare iste kao da imaju ured u Londonu, NY, Njemačkoj itd.

 

I onda još kukaju kako nema ljudi u HR. Ima ih, samo oni žele supermene sa doktoratima, 50 godina iskustva, 350 certifikata i 20 godina starosti. Pa samo gledajte kako najveće od tih agencija stalno imaju iste oglase za posao. Izvrtjeli tonu ljudi, odjebali ih, pa opet isti oglas (jer će se čudom baš sad naći netko ko odgovara njihovim ludim kriterijima), i onda kuknjava po medijima koji im drže ljestve u tim iluzijama da nema ljudi. Ekipa je odustala od javljanja na njihove natječaje, ili su otišli van ili su otvorili nešto svoje i smiju se sami sebi što su se uopće javljali.

 

Da ne pričam kakve sam priče čuo o slanju mejlova devovima u drugim firmama da se jave na njihove natječaje. 

 

A tek cijeli taj proces sa HR, ispričavam se "People & Culture" bullshitima u 3 kruga, koje kao da ih je neko djete napisalo a oni svi samo ponavljaju.

 

 

 jel se zna tko je izmislio te selekcije u par krugova i trajanje procesa više od mjesec dana? 

10 godina
suspendiran
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
neampojma kaže...
Entry Point kaže...

Dakle ako smo realni, većina IT firmi u HR su softverske agencije i rade sa 90+% stranim klijentima kojima naplaćuju isto ili neznatno manje nego što bi njihovi klijenti platili agencije u matičnim državama.

Kod nas davanja na plaću su u nekom EU prosjeku, čak nešto manje nego u DE ili AT. Plaće u tim agencijama su 2x manje nego EU prosjek, ili kako vole reći daju "tržišni" standard ili možda nešto malo više od tog "standarda" u HR. Čak i porezi na dobit itd su u EU prosjeku ili čak nešto niži.

Zato su ostali u HR. Štede na plaćama a pare iste kao da imaju ured u Londonu, NY, Njemačkoj itd.

 

I onda još kukaju kako nema ljudi u HR. Ima ih, samo oni žele supermene sa doktoratima, 50 godina iskustva, 350 certifikata i 20 godina starosti. Pa samo gledajte kako najveće od tih agencija stalno imaju iste oglase za posao. Izvrtjeli tonu ljudi, odjebali ih, pa opet isti oglas (jer će se čudom baš sad naći netko ko odgovara njihovim ludim kriterijima), i onda kuknjava po medijima koji im drže ljestve u tim iluzijama da nema ljudi. Ekipa je odustala od javljanja na njihove natječaje, ili su otišli van ili su otvorili nešto svoje i smiju se sami sebi što su se uopće javljali.

 

Da ne pričam kakve sam priče čuo o slanju mejlova devovima u drugim firmama da se jave na njihove natječaje. 

 

A tek cijeli taj proces sa HR, ispričavam se "People & Culture" bullshitima u 3 kruga, koje kao da ih je neko djete napisalo a oni svi samo ponavljaju.

 

 

 jel se zna tko je izmislio te selekcije u par krugova i trajanje procesa više od mjesec dana? 

 

Ljudi u informatickim firmama toliko izgore zbog pritiska nad stalnim trazenjem za nivim tehnologijama, bombardiranjem HR managementa indoktriniranim company bullshitom, svakodnevnim sastancima, nazalost cestim provjerama znanja kod novih klijenata, urigiranjem na tome da se "iskoristi sav potencijal zaposlenika", sve manjeg osjecaja da si nakon 17 sati zavrsio svoj posao i da se ne moras nikome javljati, ... da prije ili kasnije napuste IT sektor i predju u neko drugo zanimanje.

 

bas pricao s kolegom iz engleske, ima prijatelje koji su mu se nedavno vratili u HR. Nitko od njih nije htio raditi vise u IT. Otisli na farmu, bave se uzgojem stoke i krumpirom.

 

I sam osjecam s nepunih 40 godina. Radim jos 7 godina max, a onda odlazim u vrtlare i laganini do penzije. Jebes ovo.

 

 

 

 

 

 

10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
@nemampojma Vjerojatno netko kome je bilo jako dosadno.
Nadglednik dina
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Jehonan kaže...
zelenapaprika kaže...
Jehonan kaže...
zelenapaprika kaže...
Jehonan kaže...
 

Da, osim toga, i na faxu te uče (bar ovi STEM s kojima imam osobnih isjustava) baš takvom svojevrsnom pokorničkom ponašanju, bez propitivanja i izgradnje vlastitog samopouzdanja.

 

 Koji to fakulteti uče pokorničkom ponašanju? Prilično oštre riječi.

 

 dobra, dobra!

 

Nego hajd', u dobroj namjeri i neimanja volje za silnu raspravu ( s moje strane) rekao bih, a niti jedan!

 

Eto, jel' sada OK?!

 

Svi su naš fakulteti odreda uzor dobre suradnje između profesora, asistenti i studenata te krajnje ljubopitljivosti prema znanju, tako da zbilja ne znam što mi bi da napišem te prilično oštre riječi.

 

Živjela politička korektnost, auto cenzura, svi su ljudi braća te bratstvo i jedinstvo!

 

Sve je super!

 Čudna neka ekipa obitava ovdje na forumu. Prvo nešto izjavite, a onda kreće povlaćenje na rezervne položaje. 

 

Suradnje uvijek ima, ovisi kakav si ti kao profesor, asistent ili student.

Ma dobar je strah tko ga ima, nema to veze sa čuđenjem i ekipom!

 

Osim toga, relativizacija je fantastična stvar, zar ne?!

 Malo si se izgubio. :-)

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...

- hoću edukaciju (a što si radio na faksu/školi do sada)

 Svađao se s nastavnicima i profesorima. Ne ja, takvi koji se bune.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Zaposliš par ljudi, nakon godine dana juniori odlaze ko u pjesmi od Thompsona "Loša bila četrdesetpeta, rasula nas širom svijeta"

Samo napominjem da se to može dogodit kad zapošljavaš juniore.

Poslodavac tu mora kalkulirati, koliko će i hoće li uopće uložiti u edukaciju juniora.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2021 8:10 (ccc2002).
10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...
Zaposliš par ljudi, nakon godine dana juniori odlaze a ti pjevaš Thompsona "Loša bila četrdesetpeta, rasula nas širom svijeta"

Samo napominjem da se to može dogodit kad zapošljavaš juniore.

Poslodavac tu mora kalkulirati, koliko će i hoće li uopće uložiti u edukaciju juniora.

 To se događa i događat će se svugdje u svijetu, kod nas malo više, jer Hrvatska, ali to je sasvim normalno. Juniori su mladi ljudi željni konstantne promjene, kako poslovne tako i okoline (grad, država, kontinent). Neki nisu takvi pa ostanu, za te se treba boriti da ne odu u druge firme.

 

Problem je kad iskusni seniori žele otići. E onda znaš da nešto nije u redu.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2021 8:13 (Entry Point).
11 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Idući mjesec mi stiže junior ili juniorka, ovisno o rezultatima razgovora i testiranja.


 

 

Ja upravo dobio jednog

 

A valjda će mi ostatti netko nakon razgovora. Zbog nekog razloga ih isprepadam.

Možda ću imati problema jer u Irskoj još nemam pravi ekvivalent za eliminacijsko pitanje "Đesbijodevedesprve?".

16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
PzKpfw kaže...

 

Junior ili juniorka?

 

 Uvijek juniorke. Ako vec nis nezna, (oni koji znaju su jos za vrijeme faksa otisli van), bar da lijepo izgleda. 

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...
Zaposliš par ljudi, nakon godine dana juniori odlaze ko u pjesmi od Thompsona "Loša bila četrdesetpeta, rasula nas širom svijeta"

Samo napominjem da se to može dogodit kad zapošljavaš juniore.

Poslodavac tu mora kalkulirati, koliko će i hoće li uopće uložiti u edukaciju juniora.

 Pametan i kvalitetan poslodavac mora stvorit takvu okolinu u kojoj će ljudi željeti ostati. Ovakav koji radi "kalkulacije" neće zadržat ni svoju ženu, a kamoli zaposlene.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Točno, u poslovnom svijetu nema kalkulacija. Nisam bio pri sebi kad sam to pisao.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2021 19:14 (ccc2002).
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...
imaš pravo. U poslovnom svijetu nema kalkulacija.

 Ima, ali postoji prefriganost i karakterna pokvarenost raznih poslodavaca koja kod nekih ispliva na površinu vrlo brzo (bolje ranije nego kasnije) i od takvih ljudi bježe. S pravom.

 

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Da, takvi ljudi čak i izgledaju pokvareno. Sve je očito na prvi susret.
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...
Da, takvi ljudi čak i izgledaju pokvareno. Sve je očito na prvi susret.

 O nekima se raspitaš unaprijed, što je i inače pametna strategija kod traženja posla. Neke se stvari mogu saznati od sadašnjih i bivših zaposlenika. O nekim se ne uspiješ na vrijeme raspitati ali uz malo životnog iskustva i pameti shvatiš da je bolje posao tražiti negdje drugdje kada imaš posla s kalkulantom. Nije sve u novcu, ima nešto i u organizacijskoj klimi.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Jel ti to kalkuliraš (unaprijed) ?

Uzmi kalkulator.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2021 7:56 (ccc2002).
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...
Jel ti to kalkuliraš (unaprijed) ?

Uzmi kalkulator.

 Opet ću dobiti privatnu poruku Mire Rosandića, ni kriv ni dužan. :-) 

 

Daj napiši u kojoj to firmi radiš, da se prenerazimo koliko ti je dobro.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2021 18:17 (zelenapaprika).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Ja radim na bug.hr forumu, volonterski


Sad ti:
Daj mi svoj CV. Ime, prezime, DOB. Adresu.

Te gdje radiš, s kime, koju plaću imaš.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.5.2021 8:54 (ccc2002).
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ccc2002 kaže...
Ja radim na bug.hr forumu, volonterski


Sad ti:
Daj mi svoj CV. Ime, prezime, DOB. Adresu.

Te gdje radiš, s kime, koju plaću imaš.

Evo, ovdje su ti svi detalji, pa čitaj pažljivo:

16 godina
odjavljen
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Ajde sad stvarno - kolike su place iskusnih developera (15+ godina) u HR? Razmisljam sto mi je ciniti kad bude vrijeme za povratak iz Irske. Ostati raditi za nekog irskog poslodavca ili se zaposliti kod nekog u HR. Ili neki freelancing kao obrt/jdoo...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
A sta mislis?

Kolike god da su, nikad neces imati koliko sad tu imas.

Imas od onog iz bornfighta analize placa po godinama i tehnologijama pa si pogledaj, rekao bih da je poprilicno tocno.

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Pero Dinamit kaže...

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.

 

Pas mater pa ne bih se za to vracao nikako...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Pero Dinamit kaže...

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.

 

Pas mater pa ne bih se za to vracao nikako...

 

Pa radi para se sigurno nećeš vraćat :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Bitanga kaže...

 

Pa radi para se sigurno nećeš vraćat :-)

 

Ma znam ali mislio sam da je mozda bolje od toga. Svim managerima koji se javljaju tu na bugu puna usta ovoga i onoga a place nikakve. Jebali ih stolni tenisi i kosare sa vocem...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Bitanga kaže...

 

Pa radi para se sigurno nećeš vraćat :-)

 

Ma znam ali mislio sam da je mozda bolje od toga. Svim managerima koji se javljaju tu na bugu puna usta ovoga i onoga a place nikakve. Jebali ih stolni tenisi i kosare sa vocem...

 

A pare ko pare, kako dođu tako i odu :-P Imamo dovoljno za pristojan život. Samo neka je zdravlja :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
5 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

A mislim odgovor na pitanje "kolika je placa u HR" ima 2 strane... 

 

Jedna je konvencionalna strana "firmi koje rade u HR", sto god to znacilo. Gore je netko dobro napisao: to su softverske agencije nekoga tko se pametno dosjetio prodavati developera amerima za americku naknadu, a placati ga hrvatsku placu (npr 15k neto). Razliku zadrze sebi i onda drze govore na konferencijama kako su uspjesni. Eto ti odgovora ako radis za HR firmu

 

Ako ti je rezidencija RH, jer su ti tu prijatelji i stogod drugo (volis prirodu, ljude, stranke, nesto deset), ali se cijenis malo vise (i znas da moze bolje), onda izrezes posrednika iz cijele price i radis direktno za strance. Tu nema veze jel sjedis u sobi u Luksemburgu ili Donjem Dragonoscu: ako radis za amere, placa je americka. 

 

Oboje se da "u RH", ali razlika je ogromna. Naravno, nije sve za svakoga: 

- netko nemre radit od doma: ima djecu, treba kolege, voli igrat korporativni stolni pod pauzom

- netko je junior tek izisao s faksa i zeli mentorstvo, znanje, iskustvo. Prvo nauci hodati da bi trcao, to je isto validan put

 

Nema osude ni za jedan pristup, ali tko se cijeni, ima nacina da ostati u HR

 
9 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
encoding kaže...

A mislim odgovor na pitanje "kolika je placa u HR" ima 2 strane... 

onda izrezes posrednika iz cijele price i radis direktno za strance. Tu nema veze jel sjedis u sobi u Luksemburgu ili Donjem Dragonoscu:

ako radis za amere, placa je americka

 

Bilo bi super da je tako, ali nisu ni ameri bas glupi.

Dobiti ces malo vise od Indijca ili Ukrainca, osim ako nisi u top 0.1%

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice