Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-u?

poruka: 18
|
čitano: 6.076
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-u?".
16 godina
neaktivan
offline
Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-u?

donekle se može "odoka" usporedit po TBW

 

primjer 1TB samsung model

 

evo 860

 

evo 860 pro

 

i jedan jeftini 870qvc

 

.. proizvođači uglavnom istaknu taj podatak "habanja ćelija" terabajtima

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-u?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-u?

eo dumam i dumam i nikako pojmiti za koji q bi itko htio znati koja je vrsta flash-ćelija u ssd-u. što će s tim podatkom? počupati žohare neprihvatljivih proizvođača? pokupiti lovu od oklade? hvaliti se pred komadima - "ja znam što je u tvojem ssd-u! aha! sad sam te raskrinkao!" 

 

pe se: eo, mene zanima iz kojeg su rudnika neodimijski magneti u hdd-ima. pitam za pokojnu šukunbabu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Ajar kaže...

eo dumam i dumam i nikako pojmiti za koji q bi itko htio znati koja je vrsta flash-ćelija u ssd-u. što će s tim podatkom? počupati žohare neprihvatljivih proizvođača? pokupiti lovu od oklade? hvaliti se pred komadima - "ja znam što je u tvojem ssd-u! aha! sad sam te raskrinkao!" 

 

pe se: eo, mene zanima iz kojeg su rudnika neodimijski magneti u hdd-ima. pitam za pokojnu šukunbabu. 

 Pa vjerojatno ljude koje zanima IT i informatika, zanimaju i ove stvari. Mislim vaznije da znas kad kupujes.

11 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Ajar kaže...

eo dumam i dumam i nikako pojmiti za koji q bi itko htio znati koja je vrsta flash-ćelija u ssd-u. što će s tim podatkom? počupati žohare neprihvatljivih proizvođača? pokupiti lovu od oklade? hvaliti se pred komadima - "ja znam što je u tvojem ssd-u! aha! sad sam te raskrinkao!" 

 

pe se: eo, mene zanima iz kojeg su rudnika neodimijski magneti u hdd-ima. pitam za pokojnu šukunbabu. 

 možda zato jer se ponašaju sasvim drukčije s različitim tipovima flash ćelija

 

primjerice, usb stick od 64gb s mlc flash ćelijama piči pisanje punom brzinom za svih 64gb, konkretno moj lexar p20 ima write brzinu za veliki fajl od 60gb punih 250-270mb/s do kraja zapisivanja

pny elite 480gb koji sam uzeo nedavno sa tlc flash ćelijama ide oko 300mb/s prvih 32gb zapisivanja, nakon toga padne na cca 40mb/s

sa qlc flash ćelijama situacija je još gora, ovisiš o kešu i nakon toga je kompletna pušiona

 

slična je stvar što se tiče trajnosti

15 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
picajzla0707 kaže...

 možda zato jer se ponašaju sasvim drukčije s različitim tipovima flash ćelija

 

primjerice, usb stick od 64gb s mlc flash ćelijama piči pisanje punom brzinom za svih 64gb, konkretno moj lexar p20 ima write brzinu za veliki fajl od 60gb punih 250-270mb/s do kraja zapisivanja

pny elite 480gb koji sam uzeo nedavno sa tlc flash ćelijama ide oko 300mb/s prvih 32gb zapisivanja, nakon toga padne na cca 40mb/s

sa qlc flash ćelijama situacija je još gora, ovisiš o kešu i nakon toga je kompletna pušiona

 

slična je stvar što se tiče trajnosti

 da, ali kad već kupiš ssd, to si učinio na osnovi marke, preporuka, recenzija, iskustava, možda i kontrolera u njemu ali zbilja ne kužim koji q i wtf s "vrstama čipova". tvoj primjer je dobar: za lexar se zna da je kvalitetan a za pny da je žešći šrot (imao sam oba; lexar imam još uvijek a pny je krepao nakon dva tjedna - nevrmor). u oba slučaja govorimo o marki a ne nekakvoj "vrsti čipova" unutra. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Je, samo što imaš i samsunga, intela, cruciala sa qlc memorijom koju bi radije izbjegao s cijenom ne previše manjom od tlc. Meni osobno je taj podatak značajniji od vrste kontrolera, a što se tiče ovog pny prijenosnog ssd-a, za 500 kuna 480 gb i tri godine gare je dosta jeftinije od konkurencije pa sam riskirao
16 godina
online
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Ajar kaže...

 da, ali kad već kupiš ssd, to si učinio na osnovi marke, preporuka, recenzija, iskustava, možda i kontrolera u njemu ali zbilja ne kužim koji q i wtf s "vrstama čipova". tvoj primjer je dobar: za lexar se zna da je kvalitetan a za pny da je žešći šrot (imao sam oba; lexar imam još uvijek a pny je krepao nakon dva tjedna - nevrmor). u oba slučaja govorimo o marki a ne nekakvoj "vrsti čipova" unutra. 

Tehnički gledano, meni baš ti elementi, "vrsta čipova", "kontroler" pa tek onda proizvođač igraju glavnu ulogu u odabiru.

Preporuke, recenzije i iskustva su jako tricky.

15 godina
offline
Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-u?

ali, na većini ssd-a ionak vani piše (ili na ovitku/kutiji) kaakvi su čipovi (mlc, slc, tlc ...) (ne i proizvođač, jasno). a i neke recenzije su pouzdanije od ostalih (tom's hardware i to). na koncu konaca, nikad ne znaš i ne možeš biti 117% siguran da će i koliko trajati i kakve performance imati 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Ajar kaže...

ali, na većini ssd-a ionak vani piše (ili na ovitku/kutiji) kaakvi su čipovi (mlc, slc, tlc ...) (ne i proizvođač, jasno). a i neke recenzije su pouzdanije od ostalih (tom's hardware i to). na koncu konaca, nikad ne znaš i ne možeš biti 117% siguran da će i koliko trajati i kakve performance imati 

Naravno da ne možeš, ali možeš biti siguran da su očekivano vrijeme trajanja ili pak performanse bolje na MLC-u nego na QLC-u, bez obzira koji je proizvođač u pitanju.

Isto tako, sve su rjeđi proizvođači koji daju takve informacije van (za dobar dio se moraš potruditi pronaći), a 99% korisnika nema pojma o čemu se radi, kamoli da bi ima smisla izdvojiti nešto više za npr. MLC u odnosu na QLC.

Isto tako, ni recenzije nisu uvijek 100% pouzdane (na stranu trikovi kao glave na WD diskovima i slične stvari), recenzije su obično rijetko stvarno testirane, oprema je drugačija na različitim tržištima i slično.

U cjelini bi svaki korisnik trebao biti u mogućnosti provjeriti svaki detalj, ali ogromna većina to nije u stanju. No znati je li SLC, MLC, TLC, QLC je ekstremno bitno (daleko najvažniji dio priče).

5 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-

Backup je vazniji ;)

16 godina
online
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Posmatrač kaže...

Backup je vazniji ;)

Imaš tri bitne stvari: performanse, dostupnost, sigurnost.

Ova tema pokriva prvu, backup je treća.

5 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...

Backup je vazniji ;)

Imaš tri bitne stvari: performanse, dostupnost, sigurnost.

Ova tema pokriva prvu, backup je treća.

 Samo kazem ;)

Znam da i ti preferiras backup bez obzira na vrstu celija u SSDu ;)

16 godina
online
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...

Backup je vazniji ;)

Imaš tri bitne stvari: performanse, dostupnost, sigurnost.

Ova tema pokriva prvu, backup je treća.

 Samo kazem ;)

Znam da i ti preferiras backup bez obzira na vrstu celija u SSDu ;)

Uhhh, itekako.

Iako, ja uvijek targetiram na svo troje: npr. u piceku doma imam dva SSD-a (performanse), mirror HDD-ova za podatke (dostupnost), trostruki backup (sigurnost).

5 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...

Backup je vazniji ;)

Imaš tri bitne stvari: performanse, dostupnost, sigurnost.

Ova tema pokriva prvu, backup je treća.

 Samo kazem ;)

Znam da i ti preferiras backup bez obzira na vrstu celija u SSDu ;)

Uhhh, itekako.

Iako, ja uvijek targetiram na svo troje: npr. u piceku doma imam dva SSD-a (performanse), mirror HDD-ova za podatke (dostupnost), trostruki backup (sigurnost).

 Jbg ti si strucnjak ;)

 Ja imam 2x SSD RAID 0, backup na NAS i na cloud....

NA raidu nemam nista posebno bitno da se zamaram celijama ;) 

Trostruki? NAS CLOUD i sta jos...?

16 godina
online
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...

Backup je vazniji ;)

Imaš tri bitne stvari: performanse, dostupnost, sigurnost.

Ova tema pokriva prvu, backup je treća.

 Samo kazem ;)

Znam da i ti preferiras backup bez obzira na vrstu celija u SSDu ;)

Uhhh, itekako.

Iako, ja uvijek targetiram na svo troje: npr. u piceku doma imam dva SSD-a (performanse), mirror HDD-ova za podatke (dostupnost), trostruki backup (sigurnost).

 Jbg ti si strucnjak ;)

 Ja imam 2x SSD RAID 0, backup na NAS i na cloud....

NA raidu nemam nista posebno bitno da se zamaram celijama ;) 

Trostruki? NAS CLOUD i sta jos...?

USB pa u firmu.

Inače, kad su ćelije u pitanju, imao sam issue kad smo u cijeloj seriji servera morali mijenjati SSD-ove radi trošenja (i to na kraju su se morali promijeniti apsolutno svi). To je bio problem i lagano objašnjenje korisniku zašto nije trebao ići na najjeftinije.

No običan korisnik će ga rijetko zakucati do kraja. Čak i jedan moj star ko Biblija još ne odustaje, iako je teroriziran do kraja (na kraju su se na njemu vrtile igre u kompresiji), ali i dalje uredno radi.

5 godina
offline
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...
Posmatrač kaže...

Backup je vazniji ;)

Imaš tri bitne stvari: performanse, dostupnost, sigurnost.

Ova tema pokriva prvu, backup je treća.

 Samo kazem ;)

Znam da i ti preferiras backup bez obzira na vrstu celija u SSDu ;)

Uhhh, itekako.

Iako, ja uvijek targetiram na svo troje: npr. u piceku doma imam dva SSD-a (performanse), mirror HDD-ova za podatke (dostupnost), trostruki backup (sigurnost).

 Jbg ti si strucnjak ;)

 Ja imam 2x SSD RAID 0, backup na NAS i na cloud....

NA raidu nemam nista posebno bitno da se zamaram celijama ;) 

Trostruki? NAS CLOUD i sta jos...?

USB pa u firmu.

Inače, kad su ćelije u pitanju, imao sam issue kad smo u cijeloj seriji servera morali mijenjati SSD-ove radi trošenja (i to na kraju su se morali promijeniti apsolutno svi). To je bio problem i lagano objašnjenje korisniku zašto nije trebao ići na najjeftinije.

No običan korisnik će ga rijetko zakucati do kraja. Čak i jedan moj star ko Biblija još ne odustaje, iako je teroriziran do kraja (na kraju su se na njemu vrtile igre u kompresiji), ali i dalje uredno radi.

 Serveri su druga prica al za kucnu upotrebu... Ja sam kupio maltene najjeftinije i rade... Kad crknu bacim kupim druge vratim win za pola sata i idemo dalje ;)

Ima bitnijih stvari u zivotu ;)

16 godina
online
Re: Kako saznati koja je vrsta flash ćelija u SSD-
Posmatrač kaže...
Old Iggy kaže...

USB pa u firmu.

Inače, kad su ćelije u pitanju, imao sam issue kad smo u cijeloj seriji servera morali mijenjati SSD-ove radi trošenja (i to na kraju su se morali promijeniti apsolutno svi). To je bio problem i lagano objašnjenje korisniku zašto nije trebao ići na najjeftinije.

No običan korisnik će ga rijetko zakucati do kraja. Čak i jedan moj star ko Biblija još ne odustaje, iako je teroriziran do kraja (na kraju su se na njemu vrtile igre u kompresiji), ali i dalje uredno radi.

 Serveri su druga prica al za kucnu upotrebu... Ja sam kupio maltene najjeftinije i rade... Kad crknu bacim kupim druge vratim win za pola sata i idemo dalje ;)

Ima bitnijih stvari u zivotu ;)

Uhhhhh, kad su slike u pitanju i slično...

Da ne govorim kad bi firme za recovery nestale.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice