Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 80.167
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
10 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ako ne preracunavas, kako ces provjeriti za koliko se promjenila cijena. 

 
19 0 hvala 1
11 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Izuzetno lagano sam prezivio prelazak na euro,sad vise ne moram mjenjat eure u kune kad dolazim u Hr 🥂

 

I mislim da su ljudima sad puno jasnije razlike u cijenama u Hr naspram ostalih drzava u EU.

 

Takodjer je lakse usporedit trziste rada sa placama izrazenim u eurima.

Moj PC  
29 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Euro je previše jak za nas.
 
7 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

I potrosacima i trgovcima bi bilo lakse da su presli iskljucivo na eure, nikakvo prijelazno razdoblje za placanje u kunama. Naravno uz mogucnost da se kune kao i sada zamijene u eure dokle god ih bude. Ovako platis eurima, negdje ti nemaju za vratiti eure i dobis kusur u kunama.

 
29 2 hvala 0
15 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Jos uvijek imam 15 kuna u novcaniku, nadobudno sam se uputio u mlinar neki dan da si kupim dva kroasana i konacno potrosim zadnje kune, kad ono racun 16,25kn :( 

super mi je euro, ali jos su mi bolji nasi ugostitelji, trgovci i ostali koji su marljivo dizali cijene cijelu proslu godinu, pa su jos samo malo zaokruzili s dolaskom eura... 

Moj PC  
63 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Još uvijek nemam osjecaj za eure... kad si planiram prihode, rashode, troskove, izdatke, brojevi su mi nekako premali, kao da sam opet student...

Moj PC  
36 0 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Pošto hrvatska ne štampa svoj novac od 1997 te nemamo uopće zlata u zalihama da održavamo kunu ovo je jedini logičan korak. Sada će nam njurganja morati biti usmjerena prema EU i njihovoj politici pošto smo izgubili suverenost odavno.
 
10 6 hvala 0
10 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Novce nisam nikad držao u novčaniku već u stražnjem desnom džepu od hlača. Sad u ovom prijelaznom razdoblju eure imam u desnom a kune u lijevom džepu pa malo pomalo 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Treba se naviknuti na "male" cifre. Mi smo naučili plaćati sa puno nula. Koji je ono bio omjer HR dinar = kuna?
Sve da i imam,otkud mi
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 11:08 (ZdravkoZ).
Moj PC  
10 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Treba prihvatit da je 5kn postalo 1e, a plata ostala ista.
Neki dan bio u mjesečnoj kupnju u Konzumu. 100e račun. Slične stvari prošli mjesec smo platili oko 500kn.
9 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

ma ja nemam nikakvih problema s prelaskom, od 1. siječnja sam bio potpuno u eurima. Odlučili smo se za prelazak i nema više nazad i bolje je što prije prestati razmišljati "u kunama"

 

ionako smo veće stvari kao npr nekretnine i aute uvijek obračunavali u eurima, a ja sam redovito u svom poslu imao pojavljivanje eura, tako da sam se prešaltao bez problema. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

nisam preživio no ni prije nisam bio baš pretjerano živ, tako da ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
19 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
U lokalnom kafiću cijena otišla s 11kn na 1.8€. Bude to Plenković sve popravio 🤣🤣
 
12 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Prelazak je lagan, ali ovo šamaranje cijena nije. Ali okej, dok se priviknemo moći ćemo filtrirati skupe od jeftinih. Sad je još uvijek sve kaos.
Nadglednik dina
Moj PC  
16 0 hvala 0
2 godine
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Meni to ništa ne igra ulogu.

Pun sam kao brod, i svejedno mi je, je li što poskupjelo, pojeftinilo...

Neka se sirotinja s tim zamara...

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
 
13 11 hvala 2
16 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ode eto i zadnji kvant neovisnosti pa makar je efektivno bio samo simboličan. 

Generalno, da ista banka/vlada kontrolira [istu] valutu u jednoj Njemačkoj i jednoj Hrvatskoj je bizarno, tj. fantastično za Nijemce, uključujući i one koji se prave Hrvatima. 

Dobro došli u Grčku.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 13:09 (PaleRider).
 
5 9 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Zaporožac kaže...

Meni to ništa ne igra ulogu.

Pun sam kao brod, i svejedno mi je, je li što poskupjelo, pojeftinilo...

Neka se sirotinja s tim zamara...

Falio mi sarkazam :D

3 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Da, jer se njemačka monetarna politika za sada pokazala značajno lošijom od hrvatske :D
14 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Inače ne koristim gotovinu ali uvijek imam neki sitniš za pekarnicu, sladoled ili slično. Od 20.12. sam si ostavio samo 139kn u novčaniku, tek 5.1. sam ih potrošio. Možda sam nekome izgledao blesavo dok sam upisivao stvari u google sheets na mobitelu ali na kraju je račun u samoposluzi bio samo 1 cent manji od 139kn :-)
U novčaniku imam oko 150€ sitnog (5-10-20-50) koji stoje tamo tko zna otkad i sad će preuzet ulogu gotovine "za svaki slučaj". Prelazak odrađen.

Inače prije nekog vremena sam gledao isplati li se shopping na Amazon.it ili u Sloveniji i neke stvari su bile povoljnije ali sveukupno je to tu negdje. Sad s ovim poskupljenjima lako moguće da je shopping preko granice postao isplativ.

Moj PC  
5 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
gocc01 kaže...

Novce nisam nikad držao u novčaniku već u stražnjem desnom džepu od hlača. Sad u ovom prijelaznom razdoblju eure imam u desnom a kune u lijevom džepu pa malo pomalo 

 

Bolje ih stavi u prednji džep pa ćeš imati para do jaja.

 

16 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

kao što sam i očekivao, nekad tiltam ko fliper dok kupujem sitnice u centima tj kada treba dati kovanice. od onog žutila buffer mi iscuri počne teški lag.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Entry Point kaže...
Sad je još uvijek sve kaos.

I kao i uvijek, najcesce, namjerno izazvan kaos.....

 

Prelazak je divno zamisljen, no jedini problem je sto je realizacija ostavljena polupismenim kretenima, bahatim "bizmismenima" i slicnim levatima....

 

Dodaj tome i poslovicnu bahatost trgovackog lobija, samoprozvanih serifa i lokalnih bozanstava, i evo ti sranja gdje god se okrenes....

 

Ja jednostavno tvrdim da normalan covjek, u 99% slucajeva, na danasnji dan, jednostavno ne moze imati neku znacajniju svotu u kunama. Ili je potrosio, ili je promjenio, ili uplatio na racun.

 

No, scene raznih "baja" koje dolaze na blagajne trgovina s punim novcanicima krupnih kunskih novcanica su toliko ucestale, svaki drugi dolazi s kunama, pravi guzvu na blagajni, nece kusur u eurima, nece kusur u sitnim kunama, oce ovo ili ono....

 

Pa onda raznorazna samoproglasena pravila poput - placas u kunama, kusur u kunama, placas u eurima, kusur u eurima, osim ako nama vise odgovara u kunama.....

 

Pa raznorazne obavijesti po trgovinama da NE primaju novcanice od 200 ili 500eur, ili 200 ili 500kn.....

 

Mozda grijesim, no nigdje nisam cuo niti dozivio da u trgovini nemozes platiti legalnim sredstvom placanja, nebitno dali pricamo o novcanicama, kovanicama.... No, odi u trgovinu s 200eura novcanicom - nece je primiti. 

 

I ne govorim o onome "oprostite, no, ja vam nemam za vratiti kusur, kupili ste nesto za 0.27 eur a dajete 200 ili 500 eur novcanicu", pricam o bahatom a-priori ODBIJANJU da uzmu novcanicu od 200eura.... PA makar kupovao i televizor koji kosta 199.99eur... njih ne zanima, oni NE primaju. Pazi, ONI ne primaju. Yebes drzavu, yebes zakon, yebes sve - ONI su tako odlucili.

 

Ista stvar i sa sitnim kovanicama - puhanje, prijekorni pogledi i podsmjeh kad npr 7.34eur racun ides platiti koristeci kovanice od 1 eur i sitnije (50,20 i 10 centi).... gledaju te kao da si prosio pred crkvom, uz negodovanje kako moraju brojati tolike kovanice.....

 

No, kad primitivno pleme gurnes u financijsku "situaciju", valjda se bolje ni nije moglo ocekivati....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
12 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Nisam se naviknuo da kovanice nesto vrijede. Al evo tek danas sam platio sa zadnjih 30 kn u pekari nesto sto je kostalo 27 i konacno se rijesio kuna.

 

Sad cemo vidjet, bio sam vracat kovanice kuna u automat i taman je bilo 100 kn i reko idem kupit pocetni paket kovanica u poslovnicu. Sad od svake imam jednu u novcaniku i ogroman je. 

 

Nemrem reci da nisam ocekivao zaokruzivanja, jasno mi je da nece nesto kostat 1.54 eura nego ce se ic na zadnju nulu ili 9.

 

Sto se tice opce inflacije, raslo bi to i da nema eura, sve je poskupilo, al reximo ja sam prosle gpdime dobio 24% povisice, dio zbog inflacije. Plus nove isplate povecanih neoporezivih primitaka.

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
BTW u Irskoj svi plaćaju sve s karticama, taman da koštalo pola eura. Ali teže je onda izbjeći plaćanje porez, pa to u HR vjerojatno neće nikada zaživjeti
 
8 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Meni koji dolazim iz DE je prelazak na € izvrsno sjeo. Ulazak u Schengen također. Zadnji milestone je da se svugdje može plaćati beskontaktno, a ne da za popit kavu moraš prvo na bankomat.
Moj PC  
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Prelazak na Euro?

 

Da vidimo od četvrtka na ovamo, da ne otežem.

U Dubravici platio kunama, u 2 navrata, vratili mi kune, nemaju eura.

Na placu plačao kunama, vračali mi u kunama., četvrtak i danas.

U tisku u četvrtak i danas kupovao PS bonove, vratila mi u kunama, nije imala.

Na kavi bio 4 puta, 3 puta mi vratili u kunama.

Upravo se vračam iz restorana gdje je bio ceh 285 kn , htio mi je vratiti 15 kn .

 

Imam kuna jer sam si ostavio par tisuća kuna da imam kada su digli paniku pred novu da kartice neće prolaziti a očekivao sam neke troškove.

Sutra ću ih razmijeniti "na silu" u banci i neću više prihvaćati kune, jer nije moja stvar što ekipa ne želi/ne može doći do iznosa kovanica sitnih novčanica koje treba.

 

Eh da bio u jednom šoping centru danas , na Žitnjaku, aparati za sokove primaju samo kune ...

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
keš ne koristim pa mi je potpuno svejedno.
još samo da pekare i birtije uvedu plaćanje karticama...
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
digitall kaže...
keš ne koristim pa mi je potpuno svejedno.
još samo da pekare i birtije uvedu plaćanje karticama...

 Tebi i onom tko plaća svejedno, bankama odlično, a svakome tko nešto radi pa mu se plaća karticama ostaje kraći za 1-2% što ode banci  

13 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
digitall kaže...
keš ne koristim pa mi je potpuno svejedno.
još samo da pekare i birtije uvedu plaćanje karticama...

A neće nikad jer izbjegavaju drugu nepotrebnu ruku u lancu naplate! 

ATJ Lučko
14 godina
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

naviknuo sam na prelaske, jugo dinar, HR dinar, kuna i sad euro...a usporedno su se koristile dojč marke, ili $ ili lira...tak da je ovo meh.

Moj PC  
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice