Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

poruka: 19
|
čitano: 6.094
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar".
15 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

hoyleove sf-romane imam po policama (uključiv i klasike: crni oblak i a kao andromeda). spoznaja, pak, da čitavim svemirom vlada atomski incest/nepotizam je zastrašujuća i nimalo ne pridonosi biološkoj raznolikosti. zamišljam da se iskrcam negdje blizu tau-cetija a dolje me, umjesto sedmoglavih zmajova, dočeka mongoloidni klinac s bendžom. i još tvrdi da mi je neki rod u 4.876.931. koljenu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
Ajar kaže...

hoyleove sf-romane imam po policama (uključiv i klasike: crni oblak i a kao andromeda). spoznaja, pak, da čitavim svemirom vlada atomski incest/nepotizam je zastrašujuća i nimalo ne pridonosi biološkoj raznolikosti. zamišljam da se iskrcam negdje blizu tau-cetija a dolje me, umjesto sedmoglavih zmajova, dočeka mongoloidni klinac s bendžom. i još tvrdi da mi je neki rod u 4.876.931. koljenu. 

 Onda ne zaboravi ponijeti gitaru

 

on topic:

 

Prvi put tu cinjenicu sam davno davno cuo od Carl Sagana u njegovom slavnom "Cosmosu" i priznajem ta spoznaja je promjenila moje poimanje svijeta oko sebe.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
online
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

We are all made of stardust..

 

Ne možemo niti zamisliti koliko specifičnih nasumičnosti i slučajnosti je potrebno da bi nastao jedan sistem sa manje/više fiksnim zakonima kao što je naš svemir, i još koliko slučajnosti da se u njemu stvore svjesna bića..

 

ALI u beskonačnosti postojanja ičega, svaka se kombinacija i nasumičnost beskonačno puta može desiti, tako da će se desiti SVE što je MOGUĆE da se desi...

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

obđekšn, on to najbolje veli:

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

U astronomij samo su vodik i helij nematali, ostali su kemjski elementi metali. No i vodik ima metalnu modifikaciju. Sve skupa zaguljeno. Koga zanima više, neka pogleda:  

 

http://silverstripe.fkit.hr/kui/assets/Uploads/5-527-531.pdf

 
0 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
danen kaže...

U astronomij samo su vodik i helij nematali, ostali su kemjski elementi metali. No i vodik ima metalnu modifikaciju. Sve skupa zaguljeno. Koga zanima više, neka pogleda:  

 

http://silverstripe.fkit.hr/kui/assets/Uploads/5-527-531.pdf

 i plinovi se vode pod metale?! (ono: argon, ksenon, neon ...) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

Da, u astonomiji... Drugo je kemija, a treće tehnika (metalurgija). 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
danen kaže...

Da, u astonomiji... Drugo je kemija, a treće tehnika (metalurgija). 

 Upravo to, pretpostavljam zbog uvjeta koji se moraju obezbjediti da bi nemetali se poceli ponasasti kao metali, a na Zemlji ih je tesko replicirati.

 

Negdje sam bio procitao da jezgra Jupitera je sastavljena od vodika koji zbog enormnog pritiska poprimio svojstva metala i da upravo ta jezgra je generator ogromnog magnetnog polja kojeg Jupiter posjeduje.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.6.2020 15:00 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
AFARON kaže...

We are all made of stardust..

 Nisam mogao izdrzati a ne linkati video iz Cosmosa (onog jedinog pravog) koji prica o tome.

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
7 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
syncmaster245b kaže...
danen kaže...

Da, u astonomiji... Drugo je kemija, a treće tehnika (metalurgija). 

 Upravo to, pretpostavljam zbog uvjeta koji se moraju obezbjediti da bi nemetali se poceli ponasasti kao metali, a na Zemlji ih je tesko replicirati.

 

Negdje sam bio procitao da jezgra Jupitera je sastavljena od vodika koji zbog enormnog pritiska poprimio svojstva metala i da upravo ta jezgra je generator ogromnog magnetnog polja kojeg Jupiter posjeduje.

 nema ti to veze, metali u astronomiji su svi oni elementi koji su teži od helija, oni su nastali u zvijezdama dok su vodik, dio helija i nešto litija nastali netom nakon big banga... pa se onda kod zvijezda gleda primjerice metallicity, udio tih težih elemenata u sastavu zvijezda pa se prema tome može vidjeti koje je generacije određena zvijezda etc... dakle, astronomska podjela metal, nemetal nema veze s kemijskom podjelom, kako ti je uostalom već objasnio danen

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.6.2020 17:58 (Louis Pluto).
15 godina
neaktivan
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

Prema tablici kisik i ugljik nastaju u malim zvijezdama, koje se samo ugase i ne rasprše svoj sadržaj. Pretpostavljam da ti (i svi ostali) elementi nastaju i u većim zvijezdama, a da tablica prikazuje dokle neki tip zvijezde maksimalno može dogurati na periodnom sustavu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
Louis Pluto kaže...
syncmaster245b kaže...
danen kaže...

Da, u astonomiji... Drugo je kemija, a treće tehnika (metalurgija). 

 Upravo to, pretpostavljam zbog uvjeta koji se moraju obezbjediti da bi nemetali se poceli ponasasti kao metali, a na Zemlji ih je tesko replicirati.

 

Negdje sam bio procitao da jezgra Jupitera je sastavljena od vodika koji zbog enormnog pritiska poprimio svojstva metala i da upravo ta jezgra je generator ogromnog magnetnog polja kojeg Jupiter posjeduje.

 nema ti to veze, metali u astronomiji su svi oni elementi koji su teži od helija, oni su nastali u zvijezdama dok su vodik, dio helija i nešto litija nastali netom nakon big banga... pa se onda kod zvijezda gleda primjerice metallicity, udio tih težih elemenata u sastavu zvijezda pa se prema tome može vidjeti koje je generacije određena zvijezda etc... dakle, astronomska podjela metal, nemetal nema veze s kemijskom podjelom, kako ti je uostalom već objasnio danen

 tj. svi mislimo rvacki - kovine - tvari koje se daju kovati...tko veli da hrvatski nije precizan jezik znanosti...

 

kakvi bakrači, metali, nemetali, koji to jesu ili nisu...

 

ili kuj il ne mrči gaća!

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
Visak kaže...

Prema tablici kisik i ugljik nastaju u malim zvijezdama, koje se samo ugase i ne rasprše svoj sadržaj. Pretpostavljam da ti (i svi ostali) elementi nastaju i u većim zvijezdama, a da tablica prikazuje dokle neki tip zvijezde maksimalno može dogurati na periodnom sustavu.

 Koliko znam zadnje sto super velika zvijezda proizvede je zeljezo (Fe), nakon toga je supernova (u nekoliko dokumentaraca vidio)

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
5 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
Stric_Jura kaže...

obđekšn, on to najbolje veli:

 

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
8 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

Alkemičari su stoljećima tražili način za dobiti zlato, a nisu imali pojma da je to kemijskim putem nemoguće, nego samo ovako, nuklearnim reakcijama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
Inače se kroz ta stoljeća sve ostalo znalo, ali baš to sa zlatom im je promaklo?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na
syncmaster245b kaže...
 Koliko znam zadnje sto super velika zvijezda proizvede je zeljezo (Fe), nakon toga je supernova (u nekoliko dokumentaraca vidio)

 onda si vidio i da sinteza željeza ne oslobađa dovoljnu nuklearnu energiju... odnosno potrebna je puno veća energija sinteze nego što je energija koja se sintezom oslobađa... ukratko, kod sinteze željeza ne postoji dovoljan tlak suprotan tlaku koji bi se suprotstavio onom koji proizvodi gravitacijska sila... gravitacija je u tom trenutku nadjačala sve suprotne sile i dolazi do kolapsa zvijezde, koliko će zvijezda kolabirati ovisi o njezinoj masi, pa tako gravitacijska sila može uistinu nadjačati sve ostale poznate sile (crna rupa) ili ne može biti jača od odbojne elektromagnetske sile neutrona (neutronske zvijezde) gdje dvije istovrsne čestice ne smiju dijeliti isto fizičko stanje na istom mjestu... imo

HCMAA kaže...
Stric_Jura kaže...

obđekšn, on to najbolje veli:

 

 

 može i ... we are all nuclear waste

EricCartman kaže...

Alkemičari su stoljećima tražili način za dobiti zlato, a nisu imali pojma da je to kemijskim putem nemoguće, nego samo ovako, nuklearnim reakcijama.

Rudenford je prvi koji je to pokazao...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2020 16:52 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Kako su nastali kemijski elementi: sjećanje na Mar

Usporedba nukleosinteze s alkemijskom transmutacijom elemenata sasvim je promašena. Za alkemičara zlato nije bilo kemijski element, nego najsavršenija kovina ili, općenito, najsavršenija tvar. Svi metali sazrijevaju do zlata, kao što rude sazrijevaju do metala, a zadatak alkemičara je da to sazrijevanje omogući. Kemijske su se promjene shvaćale dakle čisto biološki - baš poljoprivedno: olovo je sjeme za zlato, a kamen mudraca ono što sjemenu treba dodati da bi moglo proklijati, izrasti i sazrijeti u biljku (zemlja, voda). Takvo tumačenje nema ama baš ništa ni s fizikom ni s kemijom. Nije čak ni u skladu s našim suvremenim predodžbama o zlatu. Zlato više nije podloga valute, a u srednjem vijeku je bilo znak moći jer se zlatom, i samo zlatom plaćala vojska - pa tko je imao zlata mogao je i ratovati. Mogle bi se povračiti i druge usporedbe, no mislim da su suvišne. To me podjeća na moje djetinjstvo kada sam bacio igračku kroz prozor, pa pomislio kako i ona može letjeti - poput aviona. 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice