Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

poruka: 50
|
čitano: 17.551
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B".
6 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Ja imam sve i glavi. Ako sto treba mogu napisati ili fotorealisticno nacrtati.

 
5 2 hvala 0
14 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Ovo je backup kompletnog diska ili određenih podataka... nemam windowse.. al me zanima, ,,, primjerice jel omogucavaju windowsi povrat glavnog diska kao Time machine od Mac OS-a.. znaci krepa glavni disk,,, ubodes drugi disk, upalis komp, kazes vrati mi na taj datum i sat... odes na kafe i sve te ceka za nastavak rada, bez potrebe za bilo kakvim daljnjim podesavanjem OSa i podataka 

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
bus kaže...

Ovo je backup kompletnog diska ili određenih podataka... nemam windowse.. al me zanima, ,,, primjerice jel omogucavaju windowsi povrat glavnog diska kao Time machine od Mac OS-a.. znaci krepa glavni disk,,, ubodes drugi disk, upalis komp, kazes vrati mi na taj datum i sat... odes na kafe i sve te ceka za nastavak rada, bez potrebe za bilo kakvim daljnjim podesavanjem OSa i podataka 

 mozes koristit vec spomenuti aomei backuper... napravi image kompletnog diska, i u slucaju potrebe samo ga vrati citavog natrag... 

 

mozda sam propustia u clanku, ali slabo je pokriven backup mobitela, a s obzirom da je danas to prvo na udaru, padom, kupanjem u vodi, a s njim se sve vise slika i pohranjuje desetke GB podataka, onda se definitivno ne smi zaboravit na njega... 

10 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Za pocetak ne treba koristit windows nego linux, jer je mogucnost za takve zlonamjerne programe na linuxu vrlo blizu nuli, a rekao bi da je i na samoj nuli.

Jedan razlog je nacin funkcioniranja linuxa gdje je za svaku admin radnju (sudo) potrebno iznova unijeti osobnu sifru ili zaporku. Ukljucujuci i instalaciju koja se zbog toga ne moze odvijati u pozadini bez znanja korisnika (jer maliciozni program ne zna zaporku). 

 

Drugo potrebno je imati 2 vanjska diska,nesto poput ovoga

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-vanjski-1000-gb-seagate-external-backup-plus-ultra-touch-sthh1000402-2-5-usb-c-bijeli-051520603

Jer ako otkaze jedan disk trebao bi ostat drugi nepokvaren

 

I trece neki servis u oblaku.

Mislim da ovaj daje najvecu kolicinu besplatno, 50GB

https://mega.nz/

 

Postoji hrpa besplatnih programa koji ce napravit back up kao UNISON

 

 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
4 15 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

A zar se u Windowsima se ne može raditi kao obični korisnik, bez admin prava?

 

ali su svi turbo pametni i SVI rade kao lokalni admini....

 

prevencija prije liječenja i "oživljavanja"...

 

ne znam ak se sjećate prilikom izlaska Windowsa XP - imate onu sliku di lik drži prženi DVD s Win XP Pro i onim FCKGW ključem ispred onog stupa ispred sjedišta M$-a koji odbrojava do "izlaska" Win XP-a ?

 

To su bili Windowsi XP Pro, i svaki klinac je kao dresirani tuljan samo klikao Next-Next...

 

a XP su odmah kreirali korisnika Administrator, ali nitko od tuljana nije stavio lozinku, što će to hax0r1ma....

 

i tako ste imali hrpu WIn XP računala, dostupnih s praznom Admin lozinkom...

 

Danas tek nakon net use komande imaš aktivirane Administrator korisnike, ali opet tuljani neće postaviti lozinke, /active:yes im je vrhunac...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Radije mrezni disk, osobito ako ces raditi dnevno inkrementalni backup, i na tjednoj bazi bare metal backup.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

 Samo nemoj seagate/maxtor...

 

U 12om mjesecu kupio 4TB eksterni. Ako je imao 20-30 sati rada kada je, prije tri tjedna, krepao. Kaže raw particija... Dobio sam drugi nakon reklamacije, ali još uvijek stoji u kutiji neotpakiran...

Srećom je "DiskGenius" vidio particiju "ispod" toga i sa njegovim recovery-em sam uspio spasiti podatke, ali opet... nekako više ne vjerujem njihovim diskovima...

 

 

Mada istina, to nije bio SSD nego HDD, no koristio sam ga za backup. Za backup mi je nekako logičnije koristiti HDD-ove umjesto SSD-ova jer za cijenu jednog "većeg" SSD-a dobiješ puno više kapaciteta. Sigurnije od korištenja SSD-a bi bilo par HDD-ova i u raid polje tako da ako i neki od tih HDD-ova kihne podatci nisu bye bye. A cijenom bi vjerojatno bilo tu negdje kao neki veći SSD.

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.4.2020 10:24 (Solo761).
14 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Investirao sam dosad oko stotinjak dolara u TrueImage i zadovoljan sam brzinom backupa i sigurnošću. Nije jeftin, ali radi što se očekuje od njega.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Solo761 kaže...
lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

 Samo nemoj seagate/maxtor...

 

U 12om mjesecu kupio 4TB eksterni. Ako je imao 20-30 sati rada kada je, prije tri tjedna, krepao. Kaže raw particija... Dobio sam drugi nakon reklamacije, ali još uvijek stoji u kutiji neotpakiran...


 

Ja imam 2 Maxtora od 4TG, rade već mislim 2 godine bez greške... sad il si ti pegula ili ja imam sreće :))) .. i nekoliko WD starijih 1TB,2TB... imam uglavnom sve radi uredno... naravno disk se ne dira dok radi i oprezno se rukuje sa njim, ne povlači dok radi, baca na stol .... 

15 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

kao što texs.bug reče, mega.nz daje 50 GB jabba (a google disk je nekih 15), što je sasvim dovoljno oblaka većini za backup samo dokumenata (jer svega nema smisla; softver ponovo instaliraš). i usb sitckovi od 64 GB naviše nisu više skupi. kvaka je u nečem drugom: prevenciji i urednosti. kao osmo, ne izazivati vraga i klik na bilo što bez provjere. dok je mozak brži od prsta, sve će biti u redu. tu je, svakako, i praćenje "zdravlja" radnog diska (HD sentinel, primjerice). kao treće, uredno čuvati sve dokumente, razvrstane prema "žanru" u podmape, u jednoj mapi (ne mora biti "my documents" a nipošto ne na radnoj površini). tad su dovoljni besplatni programi tipa freefilesync. jedna kopija u oblak, druga na usb/vanjski (mehanički!) hdd. i mir u kući. bez stotina dolara za hardvere i softvere (za velike firme je drugi par kobasa). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Solo761 kaže...
lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

 Samo nemoj seagate/maxtor...

 

U 12om mjesecu kupio 4TB eksterni. Ako je imao 20-30 sati rada kada je, prije tri tjedna, krepao. Kaže raw particija... Dobio sam drugi nakon reklamacije, ali još uvijek stoji u kutiji neotpakiran...

Srećom je "DiskGenius" vidio particiju "ispod" toga i sa njegovim recovery-em sam uspio spasiti podatke, ali opet... nekako više ne vjerujem njihovim diskovima...

 

 

Mada istina, to nije bio SSD nego HDD, no koristio sam ga za backup. Za backup mi je nekako logičnije koristiti HDD-ove umjesto SSD-ova jer za cijenu jednog "većeg" SSD-a dobiješ puno više kapaciteta. Sigurnije od korištenja SSD-a bi bilo par HDD-ova i u raid polje tako da ako i neki od tih HDD-ova kihne podatci nisu bye bye. A cijenom bi vjerojatno bilo tu negdje kao neki veći SSD.

 Imam 60ak seagte diskova i do sad je samo jedan crkao na playstationu sto se koristio za igre non-stop.

5 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
texas.bug kaže...

Za pocetak ne treba koristit windows nego linux, jer je mogucnost za takve zlonamjerne programe na linuxu vrlo blizu nuli, a rekao bi da je i na samoj nuli.

Jedan razlog je nacin funkcioniranja linuxa gdje je za svaku admin radnju (sudo) potrebno iznova unijeti osobnu sifru ili zaporku. Ukljucujuci i instalaciju koja se zbog toga ne moze odvijati u pozadini bez znanja korisnika (jer maliciozni program ne zna zaporku). 

 

Drugo potrebno je imati 2 vanjska diska,nesto poput ovoga

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-vanjski-1000-gb-seagate-external-backup-plus-ultra-touch-sthh1000402-2-5-usb-c-bijeli-051520603

Jer ako otkaze jedan disk trebao bi ostat drugi nepokvaren

 

I trece neki servis u oblaku.

Mislim da ovaj daje najvecu kolicinu besplatno, 50GB

https://mega.nz/

 

Postoji hrpa besplatnih programa koji ce napravit back up kao UNISON

 

 

 Ja koristim adobe programe rade na Linuxu? Savjet ti je u rangu nemojte paliti komp...

lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

Bolje investira u neki mrezni disk na kojem mozes automatizovati backup....

Ajar kaže...

kao što texs.bug reče, mega.nz daje 50 GB jabba (a google disk je nekih 15), što je sasvim dovoljno oblaka većini za backup samo dokumenata (jer svega nema smisla; softver ponovo instaliraš). i usb sitckovi od 64 GB naviše nisu više skupi. kvaka je u nečem drugom: prevenciji i urednosti. kao osmo, ne izazivati vraga i klik na bilo što bez provjere. dok je mozak brži od prsta, sve će biti u redu. tu je, svakako, i praćenje "zdravlja" radnog diska (HD sentinel, primjerice). kao treće, uredno čuvati sve dokumente, razvrstane prema "žanru" u podmape, u jednoj mapi (ne mora biti "my documents" a nipošto ne na radnoj površini). tad su dovoljni besplatni programi tipa freefilesync. jedna kopija u oblak, druga na usb/vanjski (mehanički!) hdd. i mir u kući. bez stotina dolara za hardvere i softvere (za velike firme je drugi par kobasa). 

 Jel ti to predlazes USB stick za backup? cccccc

15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

Bilo koji Synology uređaj, počevši od najmanjih u koje stanu 2 diska, poput DS218J, DS216J: https://www.synology.com/en-global/products/series/home

Zahvaljivat ćeš mi poslije.

Ako uzmeš sam vanjski disk (USB) kako si planirao, to te ne štiti od ransomwarea, jer će ti i njega kriptirati čim ga spojiš.

Ovaj NAS te štiti, jer pristup preko shared folder ograničiš tako da samo poseban account može pisati po njemu, a tvoj account NE. Tako ransomware koji se vrti pod tvojim accountom nema pristup i ne može kriptirati backup.

Ovo je detaljan postupak i popis softvera kojeg možeš koristiti posve besplatno:

https://blog.sqlxdetails.com/crypto-virus-resistent-backup/

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Ako backupirate u cloud, izračunajte si vrijeme za restore - moglo bi biti tjedni ili mjeseci, ovisno o količini GB koju imate i brzini downloada. U članku piše da brzinom 10 Mbps uploadate 100GB dnevno. Pa si izračunajte za 5TB podataka koliko treba vremena: 50 dana!!! Jel vam koristan backup kojeg restorate 50 ili 10 dana? Možda je a možda i nije. Jer downtime od 50 dana vaš posao možda ne može prebroditi, iako "imate backup". U cloudu. Da vam je cijeli posao u cloudu i da restore ide između backup lokacije i servera u istom data centru, onda bi brzina restora bila brža, usporediva s vašom lokalnom mrežom.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.4.2020 11:47 (Keso).
 
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Mrežni diskovi su katastrofa rješenje, jer ih kripto virusi obožavaju. Za podesiti ih da budu sigurni treba imati prilično IT znanja.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
1 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

Slijediš upute kao kuharicu za kolače, ne treba ti neko posebno znanje:

https://blog.sqlxdetails.com/crypto-virus-resistent-backup/

Idi i radi nešto korisno!
12 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
andrijam kaže...

Mrežni diskovi su katastrofa rješenje, jer ih kripto virusi obožavaju. Za podesiti ih da budu sigurni treba imati prilično IT znanja.

 Mrežni disk sa šifrom?

Šifru uneseš u program za backup, a kako će ga kripto virus saznati ili zaobići?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
O_O_O kaže...

 Imam 60ak seagte diskova i do sad je samo jedan crkao na playstationu sto se koristio za igre non-stop.

 kod mene su vec 3-4 od njih 16, identicnih, seagate 1tb crkli... jedno vrijeme su bili diskovi u individualnim racunalima, a zatim grupirani u NAS i/ili server u neku od redundantnih konfiguracija. Ovo je samo posljednji u nizu...

 

 

 

 

14 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

sve je to u redu, samo je pitanje lijenosti. Zato je možda dobro imati NAS da čovjek ne misli o backupu. Svojevremeno sam nabavio besplatno nekoliko istovjetnih 1TB diskova za backup (otpisani iz servera, svi ispravni), radio sam backup kružno svaka 2-3 dana tako da sam imao kopiju od jučer i od prije 4 dana i od prije 7 dana, a imao sam i jednu dvotjednu kopiju koju sam držao na drugoj adresi. S vremenom se oddiscipliniraš, zaboraviš... Naravno, baš onda sam imao i crkavanje jednog diska pa sam nešto sitno podataka izgubio. Sad imam 2 diska za backup (1,5TB) i sjetim ih se svakih mjesec dva, ali onda je ah, sutra ću možda. Iako ih samo trebam ubacit u dock i na njemu pritisnuti prekidač. Backup je za kućnog (SOHO) korisnika jednostavno tlaka, u korporativnom okruženju je nekome posao pa postane rutina.
Naravno, radi se backup onoga što je čovjek sam stvorio, vlastiti medijski zapisi, projekti, dokumenti, jedinstvene stvari, a ne softwarea koji je ionako dostupan.

Moj PC  
1 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

A ima li taj linuxić Microsoft Office (radi istovremenog korištenja vise osoba preko onedrive-a sa sigurnošću da će se pravilno dokument prikazati i na tuđem Microsoft Office), Ima li OneNote (i ako ne to neku drugu koja radi preko svih mojih uređaja + mora imati pen support), ima li aplikacije poput paint.net (gimp je za neke stvari prenapredan za neke preloš da bih koristio), jel dobro iskustvo na 2u1 uređajima kada se koriste u tablet modu, ima li za njega ijedna popularna igrica ili kvalitetan nvidia driver, ili onih hrpu mini programčića koji rade samo na windows i ničem drugom.

 

Nije linux sam po sebi loš (štoviše bolji je nego windows), ali čim uzmeš u obzir da os bez potrebnih aplikacija ni čemu ne služi ispada da je windows triput bolji.

Super za one koji mogu bez pol toga ili su našli alternative, kao ti, ali to ti i nije neki savjet.

 

PS: svaka admin radnja zahtjeva sudo, ali pol ljudi što znam da koriste linux stave sudo (jasno da je to krivo, ali činjenica je da dosta ljudi tako koristi) kod pokretanja skoro svake aplikacije ili komande tako da ih to baš i ne štiti ako pokrenu neki malware.

7 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

@hmmmmm

Trend je da je toga čim više u clodu a čim manje na tvom devicesu, a taj trend će se i pojačavati, tako da će za koju godinu biti posve svejedno sa kojeg uređaja ili os-a pristupaš i koristiš sve to.

Naravno da je online office daleko okljaštreniji naspram desktop officea, no činjenica je da realno jako mali broj ljudi koristi te napredne mogućnosti kojih nema u online verziji. A nekako sam siguran da će te online verzije vremenom biti sve naprednije i da će nakraju nestati potreba da ih imaš instalirane u offline obliku, a tada će i nestati te offline verzije.


Daj zamisli kupus sa offline sustavima tipa egrađanin, eporezna, fiskalizacija računa, cezih, razni payment sustavi i sl... Sve to mora biti max centralizirano i sigurno, i takva sudbina čeka i office, onedrive i sve ostalo...

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.4.2020 12:35 (bunker).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

Bez problema.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
7 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

 radje kupi dva ista hdd-a za cjenu i napravi raid1, tako da imaš podatke bez obzira na fizicki kvar ili kvar na elektronici uvik moš iskombinirat 1 disk npr jednom ide elektronika drugom fizicki kvar i opet imas podatke. ili na jednom izgori jedan cip na drugom drugi i opet mozes iskombinirat.

nedavno sam kupi innodisk ssd navodno industrial grade za napravit backup svega, jer ssd se nemoze pokvarit jel, tako govore i onda taman kad san završi backup svega sve otišlo u 3 popodne.


10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Posmatrač kaže...

 

 Ja koristim adobe programe rade na Linuxu? Savjet ti je u rangu nemojte paliti komp...

 Koliko kucnih korisnika nuzno moraju koristit adobe?

Na stranu sto se preko wine moze pokrenuti na linuxu.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Ne mora li ransomveru tijekom cijelog postupka enkripcije biti dostupan pristup internetu?
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
texas.bug kaže...
Posmatrač kaže...

 

 Ja koristim adobe programe rade na Linuxu? Savjet ti je u rangu nemojte paliti komp...

 Koliko kucnih korisnika nuzno moraju koristit adobe?

Na stranu sto se preko wine moze pokrenuti na linuxu.

 Koliko user vulgaris ti znas da koriste linux? Tehnicki si ti u pravu prakticno neprovedivo i cista utopija....

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
hmmmmmmm kaže...

A ima li taj linuxić Microsoft Office (radi istovremenog korištenja vise osoba preko onedrive-a sa sigurnošću da će se pravilno dokument prikazati i na tuđem Microsoft Office), Ima li OneNote (i ako ne to neku drugu koja radi preko svih mojih uređaja + mora imati pen support), ima li aplikacije poput paint.net (gimp je za neke stvari prenapredan za neke preloš da bih koristio), jel dobro iskustvo na 2u1 uređajima kada se koriste u tablet modu, ima li za njega ijedna popularna igrica ili kvalitetan nvidia driver, ili onih hrpu mini programčića koji rade samo na windows i ničem drugom.

 

Nije linux sam po sebi loš (štoviše bolji je nego windows), ali čim uzmeš u obzir da os bez potrebnih aplikacija ni čemu ne služi ispada da je windows triput bolji.

Super za one koji mogu bez pol toga ili su našli alternative, kao ti, ali to ti i nije neki savjet.

 

PS: svaka admin radnja zahtjeva sudo, ali pol ljudi što znam da koriste linux stave sudo (jasno da je to krivo, ali činjenica je da dosta ljudi tako koristi) kod pokretanja skoro svake aplikacije ili komande tako da ih to baš i ne štiti ako pokrenu neki malware.

MS office se moze preko wine pokrenuti na linuxu.

Međutim kucni korisnik vulgaris i "istovremenog korištenja vise osoba preko onedrive-a sa sigurnošću da će se pravilno dokument prikazati i na tuđem Microsoft Office"?

Koliko ima kucnih korisnika da im je to bitno? Jos nisam naisao na dokument koji libre office ne otvori kako treba prilikom otvaranja raznih dokumenata za osobne ili kucne potrebe. Poslovno okruzenje je nesto drugo.

Ako netko ima takav dokument nek mi posalje, bas me zanima kako to izgleda.

 

 

Onaj tko svjesno ide iskljucit sigurnosnu postavku zna sto radi. Sumnjam da je pola ljudi.

 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
bus kaže...

Ovo je backup kompletnog diska ili određenih podataka... nemam windowse.. al me zanima, ,,, primjerice jel omogucavaju windowsi povrat glavnog diska kao Time machine od Mac OS-a.. znaci krepa glavni disk,,, ubodes drugi disk, upalis komp, kazes vrati mi na taj datum i sat... odes na kafe i sve te ceka za nastavak rada, bez potrebe za bilo kakvim daljnjim podesavanjem OSa i podataka 

 -backup je kao automobil.. kao da pitaš ima li auto volan-sic-kočnice.. sve je to isto/različito. Naravno da ima i da se može (sam os, dodatni appsi..) a ovisi o želji-potrebi klik-next ili nešto specifičnije. Svako rješenje ima prednosti i mane, svako je bolje od ničeg (backup!)

-članak je za oboje, image diska i klasični backup user fileova odnosno ovisi koji soft-app čitaš-izabereš, 'specijalizacija-opcije'..

-win naravno da ima sve potrebno, ali naravno juzeri u neznanju obično pljuckaju sve by MS.. (mada koriste win, ljudi su čudni, juzeri pogotovo).. :)

-što će se desiti kad se vratiš s kafe, ovisi o 'znanju', ponekad o sreći.. može i oboje. Da bi se nešto restoralo mora prije toga biti backupirano, prvi korak je izrada backupa a tad i određuješ što i kako, kojim alatom, pa time i koje su mogućnosti povratka. Ako imagiraš disk-sys.. tad ga možeš i restorati, ako backupiraš (samo) dokumente, tad ne možeš resotrati os-sys (zapravo i to možeš, jer defaulti-automatika često nešto radi i bez juzerovog znanja, pa ovisno o sreći i znanju ..

 

wifi kaže...
..

 

mozda sam propustia u clanku, ali slabo je pokriven backup mobitela, a s obzirom da je danas to prvo na udaru, padom, kupanjem u vodi, a s njim se sve vise slika i pohranjuje desetke GB podataka, onda se definitivno ne smi zaboravit na njega... 

 -s razlogom, jer ovo je ipak IT-PC forum :) ali i važnije, mobitel ovisi o proizvođaču, dostupnim appsima i mogućem HWu kao konektor-kabel (kao npr spojit ext.usb.hdd.. što na računalu možeš..), ali recimo da svaki dolazi s nekim softom, koji ako ti treba provjeriš i tad znaš. Ako nisi već provjerio tad ti ne treba (mada pitaš..) :)

-odnosno, svaki se može spojiti na računalo a tad se ugl nudi kopiranje npr fotki na računalo, to nije ni probližno klasičnom backupu ili još manje za oporavak sys .. tj da bi nešto restorao kao npr image moraš prvo bootati a bootanje mobitel-tableta je specifično za taj uređaj, ugl andorid, može sa usb ili sd  kartice i to je to.. nema veze s PC ili win-lin.. tj imaš tvornički reset koji napravi upravo to, reset i stanje je kao kad si ga izvadio iz kutije prvi put (tj ako kvar nije takav da to ne radi)... + problem rootanja i sl.

-većina nudi neki backup, većina nudi i neke aktivacije servisa, registracije, kao što i npr neovisno o tome google nudi backup .. divlji zapad, ali onaj kog to zanima je već to barem čačkao.. no pouzdanost (ili sigurnost) su upitni, tj tko kaže da će mi neki online servis biti dostupan za recimo godinu? Možda se ugasi.. to nije 'backup' (to nije rezerva u koju se možeš ili u koju se ja mogu pouzdati..). To je sve više ''možda'' a tad to ne smatram (pravim) backupom. (+ znanje oko mobitela npr kako se boota-roota i sl. mada je to sve ''isto'' kao na računalima.. tj sve za mobitele se raudi-proizvodi na računalima i naravno da je tad sve moguće ali ne znači da je svakome dostupno, resursi osim nekog specifičnog HWa i SW uključiti i znanje).

 

texas.bug kaže...

Za pocetak ne treba koristit windows nego linux, jer je mogucnost za takve zlonamjerne programe na linuxu vrlo blizu nuli, a rekao bi da je i na samoj nuli.

Jedan razlog je nacin funkcioniranja linuxa gdje je za svaku admin radnju (sudo) potrebno iznova unijeti osobnu sifru ili zaporku. Ukljucujuci i instalaciju koja se zbog toga ne moze odvijati u pozadini bez znanja korisnika (jer maliciozni program ne zna zaporku). 

 

Drugo potrebno je imati 2 vanjska diska,nesto poput ovoga

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-vanjski-1000-gb-seagate-external-backup-plus-ultra-touch-sthh1000402-2-5-usb-c-bijeli-051520603

Jer ako otkaze jedan disk trebao bi ostat drugi nepokvaren

 

I trece neki servis u oblaku.

Mislim da ovaj daje najvecu kolicinu besplatno, 50GB

https://mega.nz/

 

Postoji hrpa besplatnih programa koji ce napravit back up kao UNISON

 

 

 -za početak, lupetaš. :)

-malware je stvar raširenosti-zastupljenosti, dok npr crypt nema ništa s OSom, ima s mogućnostima novijih oseva tj enkripcija, jednako je win-lin-mac.. ili bilo koji os pa i andorid.

-virusi? virusi su samo dio malwarea (i provlem je možda što se termin kolokvijalno koristi za sve iz te kategorije..). Možda ovako (kao objašnjenje) da linux nema veze s virusima, tad bi ih već istrijebili, tj internet = mreža, a mreža je 90% linux (obrnuto od desktopa).. i da je to stvar osa, tad bi virus bio klinički mrtav. Malware je stvar biznisa, politike, savršenih isprika za probleme banaka i sl.. kao i hakeri.. bolje ne ići u tom smjeru jer je uzaludno..

-želiš pohvaliti lin, popljuvati win? .. ok? no nepotrebno, beskorisno a time i besmisleno.

 

Čitatelj kaže...

Radije mrezni disk, osobito ako ces raditi dnevno inkrementalni backup, i na tjednoj bazi bare metal backup.

 -da. (ali ima raznih backupa, čak ne jedan nego možda dva, kombinacija.. npr mrežno sync uz rizik malware-cryptoa ali flexibilno-praktično koji može biti npr mjesečno na neki vanski medij ili online..) rekla bi fata, 2 put je 2 put.. i imala pravo. Pravi backup je samo kad si 100% (ili više) siguran da možeš na potrebno stanje a jedan backup je kao jedna košara za jaja. Kad je takva potreba imam dva identična-redundantna backupa, kad je potrebno neki storage stoji u sefu dok je drugi (recimo) 50km udaljenosti itd.. tj to sve ovisi o nivou-rezistentnosti koja se traži, pa i od poplave-požara-komete... i sl. katastrofe.

-mreža je super, praktično. Kućnima ipak ne toliko kao poslovnim mada i kućni sad imaju mrežu ili više od jednog računala.. no nema ostatka kao resursa (storage+znanje).

-odnosno, kućni imaju često problem kriterija.. 'što backupirati' (jer tek kad znamo što tad možemo znati i kako + koliko mjesta i sl.), pa će tako 'mali perica' backupirati filmove&igre (mada ih može downloadati brže nego vratiti iz restorea..) dok će 'uredska štefica' backupirati neki shorcut na stikić (ikonu-link, ne sam file, + sve ima u mailu ali naravno nema pojma user&pass i sl. nego joj je to stojalo tu na ekranu uz simboličku gestu prstom na području ekrana-monitora..). Osobni/podaci su ono što je nenadoknadivo ako se izgubi, podaci firme i sl. i to ''mora'' biti backupiano, ali obično nije na kvalitetan-adekvatan način dok se osoba ne opeče..

 

Keso kaže...
lendl kaže...

pozdrav svima, ima li netko koji prijedlog za eksterni ssd disk koji bi sluzio ovoj srvsi?

 

Bilo koji Synology uređaj, počevši od najmanjih u koje stanu 2 diska, poput DS218J, DS216J: https://www.synology.com/en-global/products/series/home

Zahvaljivat ćeš mi poslije.

Ako uzmeš sam vanjski disk (USB) kako si planirao, to te ne štiti od ransomwarea, jer će ti i njega kriptirati čim ga spojiš.

Ovaj NAS te štiti, jer pristup preko shared folder ograničiš tako da samo poseban account može pisati po njemu, a tvoj account NE. Tako ransomware koji se vrti pod tvojim accountom nema pristup i ne može kriptirati backup.

Ovo je detaljan postupak i popis softvera kojeg možeš koristiti posve besplatno:

https://blog.sqlxdetails.com/crypto-virus-resistent-backup/

 -i dalje si vrlo površan (ili plošan.. ne vidiš višedimenzionalno..) :)

-objašnjavati u čemi griješiš? -kraće, varaš se, tj ako misliš da je neki jadni virusić ovisan o tvojem acc-permisionu tad je to stvarno jadan virusić.. onaj 'pravi' je 'jači' (ne zabrinjava ga tvoj permision.. a ima i kasnije nastavak, post ispod no ista je osnova a tebi ionako nema koristi objašnjavati..) :))

 

CyberDemonVZ kaže...
andrijam kaže...

Mrežni diskovi su katastrofa rješenje, jer ih kripto virusi obožavaju. Za podesiti ih da budu sigurni treba imati prilično IT znanja.

 Mrežni disk sa šifrom?

Šifru uneseš u program za backup, a kako će ga kripto virus saznati ili zaobići?

 -super rješenje.. :) .. (ma da, pogđate?) ali naravno, nije. Banalno-bolno. Crypt ne otvara file, ne čita ga.. ne treba mu permision. Crypt enkripcijom kriptira i jedini problem je što vlansik podataka nema ključ-šifru tj ima onaj tko je kriptirao (i tad ide ransom). Imaš tako neki backup, neki file s extenzijom npr ''.bak'' ali je kriptiran, imaš backup, ali ne možeš do njega dok nemaš ključ. Enkripcija je mogućnost koja nema veze s juzerom-permišnom-adminom.. (bilo bi bolje da sam os to nema.. no kad smo svi 'jamesbodnovi' sa super tajnim podacima moramo se zaštitit.. i tad smo sami najgore štetočine + automatika koju nude svi moderni osevi i samo po tome je linux 'sigurniji'.. tj nije jer je danas to isto.. a u skorije vrijeme se to očekuje na andoridu koji je ekšli linux samo ne /gnu).

-za test, možeš koristiti npr winzip/winrar (ili preporuka, čist-free, 7z) i napraviti neki file, možeš postaviti pass, možeš kriptirati ga. Pošto bi bilo prerizično igrati se s 'virusom' može samo objašnjenje tj ono u čemu se varaš misleći da 'virus' nešto ne može ako nisi admin..

-pa ovako, nisi admin nego običan user, permisioni usera.. i možeš po svom folderu raditi tj. to znači da na npr deskopu imaš R/W permision tj to znači da MOŽEŠ, kao što je svaki creator dokumenta njegov ovner (ne admin, admin je samo admin, admin ima ovlasti, može preuzeti tuđi file i tad može što želi ali nije vlansik..). Ako možeš ti kao juzer-user, može i svaka skripta koja se pokrene tvojim ovlastima na tvom folderu u kojem imaš te ovlasti (neće ti dati npr po C:\.. što muči stare kliperaše i uredsko-knjigovodstvene mastadonte koji sve trpaju na c:..). Ako radiš backup, tad se taj file snima-kreira, tad imaš pravo writea-permišne i ako radiš backup tad ga možeš obrisati ili kriptirati a to može i skripta-malware (ne virus kao specifična kategorija malwarea ili možemo reći virus.. ak kao btw u klasičnom napadu hakera, virusi su razni, trojanci, crvi, spavači itd..).

-odnosno (jer našla bi se neka kontraargumetacija..) :) ... ne, ni to, tj svaka app se može instalirati kao user ili kao poseban user, npr admin, pa tako postoji i npr backup user, remote user, za svaku 'ozbiljniju' app tipa baze su useri za tu bazu, interni admini.. i takav user može sve s npr backupom ili bazom, kao što većina igara traži admin pristup ili elevated permisioni.. a postoji bezbroj načina kako se npr kroz browser može proći u računalo i dobiti elevadet-admin permisione za izvršavanje malicioznog koda-skripte.. i klasično, prvi na godišnjim najtecanjima pada macos jer je nagrada macpro, chrome, safari, edge, ff.. su rupe, samo dio postojećih. Da rupa nema 99% stvari bi bilo nemoguće ili reži mrežni kabel (nema mreže-interneta...). Tj kriterij sigurnosti je kao imati auto, voziti.. u dvorištu gdje nema prometa i time rizika sudara ili na prometnici .. ali ako nisi na cesti tad ti auto ne treba, u dvorištu je beskoristan, zar ne?)

-nije to stvar osa, win-lin-mac, sve platforme, svi isti browseri, rade isto, izgledaju isto, koriste iste resurse.. i sve je to isto. Ostaje glavna varijabla *juzer* i (ne)znanje + sreća.

 

**

pa na temu-članak.. :)

- nabrajanje: Aomei, trueimage, easeus, ..

-bezbrojni appsi-mogućnosti za istu stvar. Juzer bi trebao izabrati ono što je za njega, njegove potrebe dobro ili potrebno.

-da bi juzer izabrao, mora znati što se nudi, što koja app radi, kako.. i najvažnije (što malo koji juzer ikad proba), probati.. :) ne instalirati app i napaviti backup, nego taj backup iskoristiti npr vratiti sys i vidjeti da sve pripremljeno stvarno radi, da će raditi i sutra, da ima npr bootabilan medij da nije npr trial ili istek licence za mjesec/godinu (kad će možda zatrebati a neće raditi..). Što ako crkne disk, što ako je crypt, što ako ne radi internet, što ako.. ta pitanja svaki juzer sebi postavi i ovisno koliko su mu podaci važni imat će pitanja a tad možda i odgovore. Izbor je tek tad izbor, ovako je na ćoravo neko mutno možda ili pacebo.

-problem, npr u textu spomenut aomei, kreira image u svojem vlasničkom formatu. To je ograničenje tj time se ovisi o tom konkretnom softwareu. Hoće li sutra raditi? Licenca? Jeste li probali npr boot/crtica iznad..? Svaki zatvoreni format je problem, npr soft za snimanje CD-DVDa.. univerzalni ISO podržavaju svi, ostalo svatko ima svoj (i u pravilu ne dozvoljavaju drugima ili nekompatibilno..). Po tom kriteiju je bolje koristiti univerzalne-standardne formate koje možemo raznim alatima-platformama koristiti. Juzer ne mora imati taj kriterij, ali mora imati npr bootmedij, mora probati i mora znati da će to raditi jednog dana kad mu zatreba (licenca). Pirat-crack ili trial, kao i neka ograničenja koja ima neka free verzija (npr restore samo 1GB.. i tek tad juzer pročita da za punu funkcionalnost mora kupiti pro licencu..).

 

-koji soft? pa svaki disk/part manager nudi i image diska-medija. Pošto su tu ipak 90% win juzeri, može se koristiti win, tj ako netko ima win install medij (stikić-dvd..) tad ima i restore koji je bootabilan (ne mora raditi kao za druge alate) osim toga da se kreira i zasebna particija, ali to ovisi prvo o stanju diska kad se instalira os kao i mogućnosti da je npr disk crkao, a tad se mora s medja-stikića ne sa crknutog..

-svaki image soft radi isto, istu stvar i rezultat mora biti isti kao što je to kod svaog copy-pastea (digitalno kopiranje, kopija=original do u byte). Praktičnost, brzina.. ako juzer ima kriterij može i po boji ikone izabrati, legitiman kriterij, važno je da radi ono što treba, kad treba. Ako ne radi?

 

-image osa-sysa je jedna stvar, realno to danas nema ni smisla tj brže je clean install win sa stikića nego restore (tj isto-slično vrijeme kao i sam postupak..) istina, štedi se podešavanje a tad i 'veći' posao ovisno koliko i koje apps se koristi, office, igre i tisuće nepotrebnih sitnica koje možda nikad ne klikne osim kod installa, mail i sl. favoriti.. no sam sys nema nekog smisla kopirati-imigirati tj to radi i sam win automatski tj ovisi o postavkama. Ima smisla kad je ušteda vremena odgovarajuća (za sve ostale appse + podešavanja) npr firma koja ima desetke istih-identičnih računala/usera.. i kad je ušteda od par sati važna kao kriterij (novac-vrijeme), dok je u pravilu clean install preporučljiv kao i povremeni reset. Dodatni problem image sysa je update-upgrade i tad bi bilo poželjno napraviti svaki put s novim wimver-buildom tj kod svakog važnijeg ažuriranja jer se inače može desiti problem povratka u vremenu na stanje prije i problemi nekih klauzalno-posljedičnih updateova. Štoviše, prije upgradea to win radi automatikom i ostavi za restore-povratak na prethodno stanje koje nakon tog brišemo.. (ali ga ne možemo iskoristiti kao backup..). Slično je i sa samim downloadom-install medijem tj 'bolje' je skinuti iso i napraviti install medij-stikić i imati ga nego online upgrade.. mada će zapravo biti isto, ako sve prođe ok. Ako ne prođe? Kad se ima bootmedij-stikić tad se može sve + služi za restore i poželjno ga je imati. Zato prednost-preporuka, skinite-napravite stikić, ne automatika online upgrade (bar u kontekstu ove teme) mada je u slučaju kad sve radi ok nepotrebno, no tad ne treba ni backup.. :)

 

-backupirati treba podatke, tj ono što ne možemo instalirati-nabaviti-downloadati.. ono što ako nemamo tad je izgubljeno i naravno ovisi o važnosti a oni koji do ovdje čitaju ili imaju nešto važno ili ih je korona svladala.. :))

-poželjno je u kombinaciji imati odvojeno os-sys od user-foldera-podataka.. tad može i image osa i zasebno podataka što možete raditi svaki dan ili po potrebi-želji tj riziku koji je (ne)prihvatljiv.

-sam win backup nudi sve dovoljno jasno-jednostavno.. npr kod izrade imagea se automatski uključuje i boot disk-particija, sys .. dok dodatne foldere-particije/diskove juzer može dodati. No to je nepraktično, preveliko, teško za održavati-sinkronizirati.

-firme-poslovno ili oni koji trebaju stalno (dnevno-trenutno) rezervu-backup koriste neki sync (ne čisti backup kategorija) ili verzioning.. to ima i sam win, sve kroz zapravo istu stvar-fičer, shadow, pa tako juzer može vratiti worddoc u stanje prije izmjene.. ili se spasiti od crypta, no i malware to zna.. :) i ovisi o podešenim opcijama kao i veličini diska, količini podataka i to (najgore) što to nije ''pravi'' klasični backup (kojeg ja kad napravim znam točno što je..) ovo je automatika za 'perice&štefice' koji klikaju next i to je bolje nego ništa.

-problem je što ako je sve to na c: nema filtera-selekcije, tad je image prevelik + gubi se smisao.. jer ok ako je crypt, ok ako je crko disk, pa sad na istom računalu vraćamo image/backup.. ali što ako je npr crkla MBO? Win licenca? Drugo računalo.. ne radi isti restore zbog zaštite-licence, zbog drivera (novi chipset jer danas u trgovini možete kupiti samo novo) itd.. tad image/backup pokrivaju samo dio mogućih kvarova-problema, dok pravi backup pokriva sve situacije, ne samo jedan od bezbrojnih mogućih problema nego ako smo dobro predvidjeli, sve moguće probleme pa i novo-drugo računalo. .. A tad je izrada image sysa beskorisna. Linux ima live, ima to i win ali zbog licence ms to ne promovira juzerima, miniPE. Odgovarajuće pripremljen stikić, kao win2go i juzer može sve na bilo kojem računalu.. no nije za piroke narodne mase pa ne nudim kao rješenje (osim moguće njurganje pingvinaša koji misle da win to nema..) :)

 

-sad kad ste (još živi?) spoznali sve te dodatne info.. nismo ni započeli za istač, još bi se moglo satima, no tad nitko ne bi preživio. Pa samo disklejmer, kome je predugo, prekoči, kome nije zanimljivo igonrira, tko želi nešto kritizirati, super.. ali može konkretno ne dinamo-hajduk.. (mada kažu da će ovaj mjesec bez poraza..) :)))

 

-'moja' filozofija backupa je da ga mogu u svim uvjetima, kombinacijama obaviti. Što manje se oslanjati na treće strane (dodatni soft, koji je uz os-install besmislica, tj bolje imati win-lin installere ili live.. tj to su tad upravo takvi mediji ali samo za tu app i samo za tu funkciju, alternativa je npr nešto kao hirens ili većina popularnih distri kao win2go).

-dodatno, svaki zarvoren format je također problem, image-backup, ako se može samo nekim softwareom tad je to ograničenje, može to biti i npr rar (čisto kao banalan primjer). Preferiram free-open-foss kad je to moguće i tad mi je izbor npr 7z, kao i to da ću radije napraviti 'ručno' backup tj skriptu ako želim automatizirati, tj to rade svi wizardi-appsi koji to nude, uz klikanje-browsanje foldera no ako to napravim sučno s npr 7z tad mogu to otvoriti-koristiti-vidjeti na bilo kojem osu-platformi, ne samo na win.. odnosno, eliminiram svaku ovisnost o bilo kojem dijelu hw+sw (osim navika..) :))

-win ima schredduler.. lako se poklika i zada automatika tj isto/slično što već pola automatike radi kao update ili backup kod upgradea. Ako se jednom složi skripta (batch file ili kako već želite) to je to tj user folder uz filter kopirati-syncati-usproediti na backup ili iz backupa izvuči željeno ili sve ili sync..

 

-da, zgodno je imati brzu mrežu, nas, računala, servere.. imam i mogu tako. Backup na mreži lako automatiziram ako i sync uz dodatno ručni po potrebi tog bakcupa koje je recimo rizičan. Može i cloud, sigurnije od crypta i mreže prosječnog kućnog juzera + eliminira se kvar diska ali pitanje je dostupnosti i upotrebljivosti. Zgodno je imati i poneki ext.usb disk pa ga se drži u ladici dok ne zatreba a jedino divezifikacijom portfelja (jesam ga prosro?) se eliminira rizik, kao neće istovremeno.. khm, neće virus? +potres? + snijeg? :))) kaže muprhy da hoće. Ja kažem imam ili nemam backup. Nema između.

-koji soft preporučiti? Tad je ovaj text promašaj, tj ni jedan tj svaki radi (možda) ali ako i radi tad ste ovisni o tom softwareu, ako ne radi, što tad? Installer=restore i tad mi je za image jedino logičan win ili bilo koji live-minipe (na kojima se obično nalaze navedene apps, tj onaj tko ih pribavlja zna što si je pribavio). Ali nakon izrade backupa probajte-provjerite .. tad znate da barem danas to radi, tad je taj soft ok inaće je smeće-višak-placebo a često i smeće-malware-spyware koje se ugurava u računalo. Besmisleno je imati ga instalirano za npr jednom godišnje izradu imagea, tad svakako prednost ima neki live-boot itd.

-backup podataka, sync + increment (pametni backup koji će samo dodatke-izmjene ažurirati u postojećem backupu). Podržava svaki napredniji arhiver kao i filemanager.. neki soft je zgodniji, neki ima lijepe ikone.. ali svi sync temelje na rsyncu, kompresija je lzw-zip, dok se ovisnost o formatu može smatrati problemom ili je nevažno. Ako je važno koristitie ručno (na žganjce, skripta..) ili klik-next a tad je ovaj u win sasvim ok i radi svoj task a veličina-praktičnost ovisi o juzeru, kako je podešen sys, jesu li podaci odvojeni od sys diska ili je sve na 'C:' ..)

-pametan backup-sync soft je skoro neprimjetan u radu i može konstantno to raditi (ali to je stvar više za firme).

-NAS? .. bolje nego ništa, za kućnu mrežu ok, poslovno ipak radije 'pravi' server tj pc-os s kojim mogu sve što želim, ne samo ono što mi proizvođač kutijice omogući (ali je to također 99% ok-dovoljno). Rekao bi da je to za lijene admine ili kompenzacija znanja novcem :)

-npr permisioni i crypt? ima juzer pristup ili ne? mreža je sigurna ili nije.. ako je crypt ušao u poslovnu mrežu tad nije problem backup nego mjesto ulaza malwarea. (za plastičnu usporedbu, u firmu ne može ušetati neka osoba s ceste, dok se poslovni papiri nalaze na stolu, ako osoba dođe nije problem papir na stolu nego što nije trebao proći portu.. ili mrežno antivirus, firewall, juzerska pravila itd.. mada 100% zaštite nema.. ono što se dešava po firmama je katastrofično-neobiljno-pacerski.. pa i ponekad ljuti djelatnik koji je dobio otkaz..).

-ako juzer ima pristup share folderu (nevažno server-nas ili obično računalo), tad je potencijalno mjesto ulaza malwarea, ali ne samo to, može npr obrisati file-dokument.. ne štitimo se samo od virusa nego i običnih grešaka, nas samih.. a backup mora biti takav da je otporan na sve. Ako backup radi juzer, tad je to rupa (moguć ulaz za malware), ako ne radi juzer, nego server, tad juzer uopće nema pristup, čitavo računalo, uopće nema sharanog backupa .. tj ako to ne radi juzer nego server side, tad je jedna rupa manje a tad nas možda nije zadovoljavajući (ovisno o opcijama-mogućnostima, teorestki sve ostalo je isto).

ako server radi sync, ako radi backup, ako admin backupira servera.. tad je jedino što se može desiti loša volja admina, sve ostalo je u backupu :)) i nakon što mu se ponude palačinke s čokoladom djelatnici ushićeni dobiju željene fileove.

 

-enkripcija? crypt-ransom? Tema za sebe, stvarno preduga .. :) no, malo i o tome..

pravila igre, interno dekriptano, extrerno kriptano, tako bi trebalo biti za sve poslovne i osobne podatke (no kako vidimo institucije-kompanije često nije...). Enkripcija je na nivou kontrolera diska, biosa, osa ili appsa..

-enkripcija u normalnom radu (kad ne treba) može samo biti smetnja ili (idealno) neprimjetna. Kad zatreba (jamesbond scenarij).. no to je za firme-institucije a tu tipkam za perice&štefice.

-problem crypta nije zaštita nego ključ, kojeg juzer tad nema.. a zaštite nema, tj ako se pokrene skripta/naredba izvršava se skoro trenutno za sav sadržaj (brže nego delete.. slikovito, čupanje strujne žice u toj sekundi možda spasi nešto ili je prekasno..) i to nije stvar nekog osa kao win nego svih modernih mogućnosti i automatike. Ako maliciozni kod dođe do računala ne može ga se antivirusom spriječiti jer je legitimna operacija juzera-mogućnosti sysa kao što je to npr copy-paste-del.. i kao s koronom, bolje je izbjeći. Antivirus može štiti neki filder-file od izmjena ali ovo nije izmjena filea.. nije isti level, ovo je kat ispod tod. Za usporedbu, svi appsi koriste disk na nivou FSa, ne kao raw i tek kad se medij formatira dosutpan je appsima za korištenje dok npr filemanager nudi formatiranje. Disk-part manageri rade s diskom-particijama, ne sa FSom koji se kreira na particiji .. slična razlika je antivirus-crypt (inače bi već odavno bio blokiran-eliminiran..)

-enkripcija nije zaštita od malwarea, jer ako je nedostupno tad nije dostupno ni korisniku, ako je dostupno tad je dekritirano-otkjučano i malwareu identično kao da se ulogirate u os svojim passom i tad netko sjedne za računalo i radi.. tj ako niste logirani ne može, ako jeste tad ste mu dozvolili pristup jednako kao i otvoriti nekome vrata ili dati ključ auta. Lopov može ukrasti auto i bez provale, ako mu damo ključ.. (ali to tad nije krađa.. no crypt ne gleda filozofsko tumačenje zakona) jednako je s enkripcijom i zaštitom od virusa, ne pomaže ako je otvoreno-dostupno. Antivirus nije svemoguć, tj po sasvim drugim metodama će detekritati prijetnju, tj neće zaustaviti sam napad nego će prepoznati da je to napad kombinacijom koja se povezuje heuristikom (drugim riječima, na sreću.. ili kad u avio simulatoru glas kaže you are landed.. skršen, tj nakon pada obavijest o padu ne pomaže) :)) tj antivirus će zaustaviti (nadamo se) npr trojanca-virus preko kojeg bi se npr pokrenuo crypt-rasnom virus (druga vrsta.. virusi su ugl koktel raznih virusa-sorti) a da se pokrene, tad je kasno..

 

** .. da, i korona će proći :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
ihush kaže...
 .. da, i korona će proći :)))

 a s njom i mir i tišina 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice