Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

poruka: 25
|
čitano: 7.403
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts".
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Ako netko pita, adobe.com je maliciozna stranica, i radi toga ju blokiram u hosts fileu.

Moj PC  
9 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

treba napraviti nekakav hosts updater - balkan edition (adobe, catia, etc... ) - naravno, student edition...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Za sve zainteresirane

 

https://someonewhocares.org/hosts/

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

-prigovor po meni nepotrebnojm-lošem načinu, tj čačkanje prava pristupa. Nepotrebno+rizik. To se ne nudi amaterima koji tad izazivaju probleme..

-bolji način, kopirati hosts npr na desktop/doc.. tad nema zabrane editiranja-sejvanja (sve u win-sys folderima je zaštićeno, admin više nije pravi admin.. i to je ok, s razlogom).

-kad se obavi editiranje copy (ili move) nazad u hosts i tad win.popup traži potvrdu, ok.. i to je to. Bez modificiranja permišna a time i nepotrebnog rizika. Pošto se hosts ne modificira svaki dan nema potrebe za 'bržim' načinom.

-upravo zato je uveden UAC i sl. ili zaštita koju spominje text za S&D, tj osnovna razlika da juzer pojedinu naredbu može izvršiti potvrdom-upozorenjem OSa, dok se skripte-automatika moraju blokirati, ne dozvoliti uklanjanjem pernišna i sl. jer tad stvarno nepotrebno korisnik stvara rizik za malware. Djeci ne dajemo šibice.. isto pravilo vrijedi (ako je smisao članka pomoći ili educirati juzere).

 

+ edit.. i kad je već nešto edukativnog, može biti i korisno :)

Da, hosts je kao DNS intranet/internet.

-pa jedna praktična primjena, tko ima više računala može iskoristiti tj bindati ip-ime tj upravo isto kao što utipkamo web adresu buga i sl. može za ip-lan.. to se koristilo prije routera/dhcp-a u vrijeme ručnih postavki mreže bez servera i sl. ali ako imamo router i dhcp tad je to nepotrebno (i računala u mreži već vidimo po nazivu ne po ip).. ali ponekad to ne radi, jednostavno neko računalo nije u browseru vidljivo mada sve radi i upisom ip uđemo u share folder, tad ovo može pomoći .. ali ip moraju biti fixne (zbog promjene) no tad možemo iskoristiti uobičajenu mogućnost routera tj rezerviranje ip adrese po macu.. tad su 'fixne' i tad ovakva lista ima smisla mada vrlo mali broj korisnika može imati stvarnu potrebu za takvim podešavanjem, možda manje firme pogotovo kad ovise o operaterovoj opremi (router-modem).. i ako im se dešavaju 'nestanci' mrežnih računala mada sve radi. Zapravo i to je nepotrebno, tj kad korisnik jednom kroz mrežu browsa do drugog računala može napraviti shortcut na desktopu i po ipu radi uvjek (po imenu ovisno o refreshanju i sl..) i zato se kao zastarjelo-nepotrebno hosts danas ne koristi ali tu je i ostat će još duže vrijeme.. ako ništa drugo za 'nepoćudni adobe.com' :))

-problem hostsa je ažuriranje na više računala, tj to sve je ok na jednom serveru ili routeru tj to oni upravo i rade.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.1.2020 13:15 (ihush).
 
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

ihuše, droga je zlo, ali ono što tebe puca je nenadjebivo...

 

dobio si palac gore jer stoji sve to što si napisal, mislim kaj je takva frka iskopirati hosts na desktop, editirati da, snimiti (na Desktop) i onda  pregaziti sistemski i pritom odgovoriti na pitanje da li želiš to napraviti kao admin? bez prtljanja po dozvolama...

 

da naučiš što znači lakonski odgovor:

 

Filip II (mladoga Aleksandra oča) posla Lakedemoncima (aka Sartancima) ljupku poruku:

 

Savjetujem vam da mi se odmah podčinite, jer ako vam pošaljem vojsku i ako pobijedim, spalit ću vam sela, pobiti i porobiti ljude i sravnit ću vam grad....

 

Lakonski (spartanski) odgovor:

 

Ako...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h

upravo suprotno.. tj usporedi kopiranje hostsa na desk vs promjenu prava pristupa.. što je jednostavnije? što je 'bolje' za juzera? (početnik-korisnik/štetočina.. vs onaj koji zna i sama tema mu nije potrebna..).

-KISS (ne tebi, nego pravilo) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Onda ja radim krivo. Ja ga kopiram u C:\New folder (8), tamo ubacim što treba npr. nečiju fiksnu adresu i alias i vratim natrag u C:\Windows\System32\drivers\etc. Ne idem preko desktopa.

 
1 0 hvala 0
4 godine
online
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Pokrene se Notepad sa admin pravima, otvori host, editira, save-a te restarta komp. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.1.2020 15:39 (herya).
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

može i to zadnje...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Ja ima PI Hole, pa tamo na razini domacinstva blokiram sve. Kakvi Windowsi kakvi bakraci. Hosts file rjesenje za nekakve ljude iz pecine.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Neš ti yebenog kunsta, editirat datoteku za koju treba admin ovlast, kada imaš admin ovlasti.

 

Kunst je to napraviti kada nemaš te ovlasti, kao na nerootanom Andoridu.

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
herya kaže...

Pokrene se Notepad sa admin pravima, otvori host, editira, save-a te restarta komp. 

 Upravo to, start, notepad, desni klik i run as admin i vozi. Nikakva kopiranja, preštimavanje ovlasti i kojekakvi bakrači.

12 godina
protjeran
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Meni je sve jasno šta kako editirat i šta napravit. Al nije mi jasno kako to tocno treba izgledat i gdje tocno da krenem upisivati ovaj kod, odmah u novi red ispod ovog #::1 localhost il šta??

 

Ne žimku. Hvala unaprijed.

 

127.0.0.1 lmlicenses.wip4.adobe.com
127.0.0.1 lm.licenses.adobe.com
127.0.0.1 na1r.services.adobe.com
127.0.0.1 hlrcv.stage.adobe.com
127.0.0.1 practivate.adobe.com
127.0.0.1 activate.adobe.com

 

 

zivot svoj, ljubav svu...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
Zrinjski kaže...

Meni je sve jasno šta kako editirat i šta napravit. Al nije mi jasno kako to tocno treba izgledat i gdje tocno da krenem upisivati ovaj kod, odmah u novi red ispod ovog #::1 localhost il šta??

 

Ne žimku. Hvala unaprijed.

 

127.0.0.1 lmlicenses.wip4.adobe.com
127.0.0.1 lm.licenses.adobe.com
127.0.0.1 na1r.services.adobe.com
127.0.0.1 hlrcv.stage.adobe.com
127.0.0.1 practivate.adobe.com
127.0.0.1 activate.adobe.com

 

 

 Da, ispod ovog 1 localhost na dnu kopiraš. I ne treba ovaj hash znak stavljati. Kopiraj tako kako si postao.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
JackIsBack kaže...
Zrinjski kaže...

Meni je sve jasno šta kako editirat i šta napravit. Al nije mi jasno kako to tocno treba izgledat i gdje tocno da krenem upisivati ovaj kod, odmah u novi red ispod ovog #::1 localhost il šta??

 

Ne žimku. Hvala unaprijed.

 

127.0.0.1 lmlicenses.wip4.adobe.com
127.0.0.1 lm.licenses.adobe.com
127.0.0.1 na1r.services.adobe.com
127.0.0.1 hlrcv.stage.adobe.com
127.0.0.1 practivate.adobe.com
127.0.0.1 activate.adobe.com

 

 

 Da, ispod ovog 1 localhost na dnu kopiraš. I ne treba ovaj hash znak stavljati. Kopiraj tako kako si postao.

 Samo da te malo ispravim kolega, NE SMIJE se hash stavljati, barem ne ako želiš da ti windows koristi to što si dodao u hosts file. Naime hash ispred reda govori winsima da ignoriraju taj red. Pa ćeš hash korisitti za npr pisanje komentara, napomena, podsjetnika i slično, u smislu zašto si ubacio neku liniju, ili na što se odnosi ili što god takvoga, što windowsima ne treba i nije korisno. Pa im staviš hash ispred da znaju da tu liniju ignoriraju.

 

6 godina
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Thank you linux for simplicity...

Trust nobody, become the best !
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
miki1981 kaže...
JackIsBack kaže...
Zrinjski kaže...

Meni je sve jasno šta kako editirat i šta napravit. Al nije mi jasno kako to tocno treba izgledat i gdje tocno da krenem upisivati ovaj kod, odmah u novi red ispod ovog #::1 localhost il šta??

 

Ne žimku. Hvala unaprijed.

 

127.0.0.1 lmlicenses.wip4.adobe.com
127.0.0.1 lm.licenses.adobe.com
127.0.0.1 na1r.services.adobe.com
127.0.0.1 hlrcv.stage.adobe.com
127.0.0.1 practivate.adobe.com
127.0.0.1 activate.adobe.com

 

 

 Da, ispod ovog 1 localhost na dnu kopiraš. I ne treba ovaj hash znak stavljati. Kopiraj tako kako si postao.

 Samo da te malo ispravim kolega, NE SMIJE se hash stavljati, barem ne ako želiš da ti windows koristi to što si dodao u hosts file. Naime hash ispred reda govori winsima da ignoriraju taj red. Pa ćeš hash korisitti za npr pisanje komentara, napomena, podsjetnika i slično, u smislu zašto si ubacio neku liniju, ili na što se odnosi ili što god takvoga, što windowsima ne treba i nije korisno. Pa im staviš hash ispred da znaju da tu liniju ignoriraju.

 

Hvala kolega, znam da ne treba. To sam i napisao da ne treba ovaj hash znak stavljati.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
JackIsBack kaže...
Hvala kolega, znam da ne treba. To sam i napisao da ne treba ovaj hash znak stavljati.

 Pa da, baš to sam te i ispravio. Jer kad meni netko kaže to ti ne treba - ja pomislim da mi to nije nužno, ali može i tako i onako. To mi znači "ne treba". Ali ovdje ni slučaj da ne treba, ovdje je slučaj da NE SMIJE. AKO želi da mu ono što piše u određenom redu ima ikakvu funkcionalsnot onda NE SMIJE korisititi #

15 godina
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
miki1981 kaže...
JackIsBack kaže...
Hvala kolega, znam da ne treba. To sam i napisao da ne treba ovaj hash znak stavljati.

 Pa da, baš to sam te i ispravio. Jer kad meni netko kaže to ti ne treba - ja pomislim da mi to nije nužno, ali može i tako i onako. To mi znači "ne treba". Ali ovdje ni slučaj da ne treba, ovdje je slučaj da NE SMIJE. AKO želi da mu ono što piše u određenom redu ima ikakvu funkcionalsnot onda NE SMIJE korisititi #

 👍sve pet kolega. Odgovor sam srocio jednostavno i koncizno bez ulaženja u neke detalje i objašnjenja sto treba napraviti kako bi mu sve funkcioniralo. 

Keep it simple keep it sane 😁

U svakom slucaju hvala na dopuni i pojašnjenju, nadamo se da je kolega Zrinjski sada malo educiraniji.

6 godina
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
syncmaster245b kaže...

Za sve zainteresirane

 

https://someonewhocares.org/hosts/

 i pazi sad ovo odem tamo i gledam... okeee oke... i posaljem frendu - i kao frend "ma super mi je to ali moram moci disable*ati hosts anyway... napravio ja skriptu za auto update:

 

https://i-vlad.com/utilities/hosts.7z (pass 1234)

 

pa ako kome treba neka baci oko :) - bit ce i na mom youtube kanalu objasnjenje kada snimim video jer je krenula kao "enable-disable" a sada ima i downlader, updater :D itd...

 

ako sam sta zajebao slobodno korigirajte

 

(skripta je cisti tekstualna tako da se moze vidjeti sve sto je u istoj tako da se ne misli da ima mumbo-jumbo) - a dllovi koje koristim su WIN-GNU (open source - takoder vidljivo) jer koristim wget za download sa ovog cuda :)))

 

also - ako imate ideje sta jos da dodam derite se :D ++ako nes ne radi javite :)

 

**** sa time da napravite backup starog hosts file-a

 

** also, mozete i editirati hosts bez da se J sa pravima itd...

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.12.2020 1:19 (VladRi).
12 godina
protjeran
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Opet ja na istoj temi. Instalirao sam Win 10 i kad editiram hosts file i idem ga spremiti izbacuje mi ovo. ??

 

 

EdIT:

Radio sam po ovom tutorialu i proslo je. 

who died and made you king?
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.3.2021 20:15 (Zrinjski).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h

.. naravno, sys brani pristup sys fileovima, recimo malwareu..

ako želiš editirati.. moraš koristiti alat-soft ili level koji to dozvoljava, npr najjednostavnije, snimi editirani file na npr desktop (tamo smiješ jer je tvoje vlaništvo-folder) i nakon tog ga muvneš ili copypasteaš u sys-folder.. tad ti sikoči prozor koji traži dozvolu (koji ovako direktno ne iskače, tj time prevenira skripte-maliciozni kod, automatiku koja bi mogla svašta..) .. klikneš ok i to je to.

 

-btw, kad gledaš yt klipiće važno je koji os, verzija, datum.. sve je važno a još važnije razumjeti moguće posljedice ako nešto čačkaš tj poželjno je znati što će se desiti prije čačkanja ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke h
ihush kaže...

.. naravno, sys brani pristup sys fileovima, recimo malwareu..

ako želiš editirati.. moraš koristiti alat-soft ili level koji to dozvoljava, npr najjednostavnije, snimi editirani file na npr desktop (tamo smiješ jer je tvoje vlaništvo-folder) i nakon tog ga muvneš ili copypasteaš u sys-folder.. tad ti sikoči prozor koji traži dozvolu (koji ovako direktno ne iskače, tj time prevenira skripte-maliciozni kod, automatiku koja bi mogla svašta..) .. klikneš ok i to je to.

 

-btw, kad gledaš yt klipiće važno je koji os, verzija, datum.. sve je važno a još važnije razumjeti moguće posljedice ako nešto čačkaš tj poželjno je znati što će se desiti prije čačkanja ...

 Nisam znao da funkcionira na taj nacin. Izvrsno hvala.

Kuzim da no za sad je sve ok valjda ce tako i ostati. :-D

who died and made you king?
15 godina
odjavljen
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Najjednostavnija opcija je desni klik na notepad ili neki drugi editor i run as admin, otvoriš file kroz open file dialog (pri čemu je moguće i pasteati putanju u dialogu) i najnormalnije možeš saveati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako modificirati sadržaj sistemske datoteke hosts

Jbga eto nisam znao ja tu neke pizdarije izvodio mozda sam nesto i sjebao, nadam se da nisam.

who died and made you king?
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice