Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

poruka: 1.608
|
čitano: 685.949
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
djigibao kaže...

Do danas je bilo placanje GPay, danas bio neki update i dosao je Wallet od Google a Gpay je nesto.

Znaci sada ide placanje preko tog Wallet-a?

 

 Da. Google ekipa ne zna što bi od dosade. 

 

https://www.cnet.com/tech/mobile/is-google-wallet-the-same-as-google-pay-well-explain/

8 godina
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

jel vi imate problema sa dodavanje loyalty kartica u google pay/wallet?

meni kad treba poslikati bar kod kartice je crn ekran, kamera ne snima a ima dopuštenje u postavkama.

ručno dodavanje broja ispod bar koda kartice radi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2022 10:32 (HowYesN0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

Malo sam obilazio bankomate, pa evo kakvo je stanje za podizanje gotovine sa Revolut kartice.

 

 RBA - nije moguće provesti transakciju (u zadnje vrijeme su u banani pa je moguće da je to bilo privremeno, provjerim opet za koji dan)

 

 OTP - prvo ponudi odabir konverzije i to sa tečajem za GBP, ne znam zašto, tu se može odabrati da prihvaćaš konverziju ili da će izdavatelj kartice to odraditi, nakon toga prikaže obavijest da OTP banka naplaćuje 35kn transakciju, mislim da je to fiksno bez obzira na iznos, ali nisam provjeravao sa drugim iznosima

 

 HPB - sve pohvale jer sve radi bez greške i bez dodatnih naknada

 

Ako je netko isprobao i druge bankomate neka stavi kakvo je trenutno stanje.

 
9 0 hvala 11
10 godina
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

Osim OTP-a kojeg si već napisao, ovo je moje iskustvo:
Zaba - funkcionira bez naknade
Euronet - funkcionira bez naknade
PBZ - naknada 36 kn

Moj PC  
9 0 hvala 11
13 godina
online
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

copy paste s drugog foruma.

 

neki dobiju od 25 do 115 kn. 

Moj PC  
10 0 hvala 10
10 godina
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

Super, svi odgovori su tocni!

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

Znate li, jel još uvijek vrijedi onaj referal program ako preporučiš nekog da dobiješ nešto para na karticu?

Nigdje ne mogu to naći u aplikaciji da stoji kao opcija.

 

Hvala

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
Odes gore ljevo na profil, pa ispod imena imas Pozovi prijatelja, tamo su sva uputstva
11 godina
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

Addiko - prošli mjesec (06.2022.) mi nije skinulo nikakvu naknadu. Ne znam ima li vrsta kartice kakve veze, ali to sam obavio s Mastercardom, a s novom Visom nisam još probao.

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

To znam, nego nigdje mi ne piše ako nekog pozovem da dobijem nešto. Ili se to više ne reklamira nego te iznenade kad nekog pozoveš? :)

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
12 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
Meni se to periodično pojavi, stigne mi mail i obavijest aplikacije da ću dobiti x kuna ako se netko registrira preko mene. Uvijek ima neki određeni rok koliko dugo ta ponuda vrijedi.
Ali uglavnom mi nakon što istekne rok opet aktiviraju tu mogućnost nakon tjedan-dva.
Prestao sam se već obazirati na to jer svi oko mene već imaju revolut ili ih ne zanima.
12 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
mzopg kaže...

Malo sam obilazio bankomate, pa evo kakvo je stanje za podizanje gotovine sa Revolut kartice.

 

 RBA - nije moguće provesti transakciju (u zadnje vrijeme su u banani pa je moguće da je to bilo privremeno, provjerim opet za koji dan)

 

 OTP - prvo ponudi odabir konverzije i to sa tečajem za GBP, ne znam zašto, tu se može odabrati da prihvaćaš konverziju ili da će izdavatelj kartice to odraditi, nakon toga prikaže obavijest da OTP banka naplaćuje 35kn transakciju, mislim da je to fiksno bez obzira na iznos, ali nisam provjeravao sa drugim iznosima

 

 HPB - sve pohvale jer sve radi bez greške i bez dodatnih naknada

 

Ako je netko isprobao i druge bankomate neka stavi kakvo je trenutno stanje.

 

Kresaux kaže...

Osim OTP-a kojeg si već napisao, ovo je moje iskustvo:
Zaba - funkcionira bez naknade
Euronet - funkcionira bez naknade
PBZ - naknada 36 kn

 Hvala dečki na trudu!

Je netko ponovno provjerio RBA, je stvarno bilo nešto privremeno, il ne radi sa Revolutom?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

Hvala, ZeryX. Dobio nekih 75 Kn u DOT-u.

 

Jel' netko to prebacivao na obični račun, koliko uzmu?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
Srednji kaže...

Znate li, jel još uvijek vrijedi onaj referal program ako preporučiš nekog da dobiješ nešto para na karticu?

Nigdje ne mogu to naći u aplikaciji da stoji kao opcija.

 

Hvala

Svako malo to zavrte pa traje oko tjedan dana. Meni je baš jučer stiglo ponovno, bonus 300kn. Prije toga su nudili 250kn. Zna između biti rupa desetak dana pa ti onda opet nude.

16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
mzopg kaže...
Srednji kaže...

Znate li, jel još uvijek vrijedi onaj referal program ako preporučiš nekog da dobiješ nešto para na karticu?

Nigdje ne mogu to naći u aplikaciji da stoji kao opcija.

 

Hvala

Svako malo to zavrte pa traje oko tjedan dana. Meni je baš jučer stiglo ponovno, bonus 300kn. Prije toga su nudili 250kn. Zna između biti rupa desetak dana pa ti onda opet nude.

 I treba napomenuti da sada moraju prije nego ti istekne rok sve obaviti kako bi dobio novce, nije dovoljno da bude samo registracija u roku pa ostalo kada bude (ne dobiješ novce).

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
15 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
Srednji kaže...

To znam, nego nigdje mi ne piše ako nekog pozovem da dobijem nešto. Ili se to više ne reklamira nego te iznenade kad nekog pozoveš? :)

 Ma to ti je aktivno cijelo vrijeme. Svakih par dana dobijem mail koj obavještava da imam još samo X dana... provjeri si spamove, možda ti je tamo.

 

 Zadnji mail koji sam dobio kaže slijedeće

 

Kako mogu pozvati prijatelje?

1. Otvorite aplikaciju i dodirnite pločicu za preporuke na početnom zaslonu.

2. S popisa kontakata odaberite prijatelje koje želite pozvati.

Možete pozvati najviše 5 prijatelja. Oni moraju ispunjavati uvjete za otvaranje Revolut računa i ne smiju već biti Revolutovi korisnici.
Što moji prijatelji moraju učiniti?

1. Otvoriti Revolut račun koristeći se vašim jedinstvenim linkom za preporuku.

2. Potvrditi svoj identitet i proći provjere ''Upoznaj svog klijenta'' (engl. KYC).

3. Dodati novac povezivanjem svog bankovnog računa ili debitne kartice.

4. Naručiti fizičku Revolut karticu (mogu se primjenjivati naknade).

5. Izvršiti najmanje 3 kupovnih transakcija pomoću svoje nove Revolut kartice. Minimalni iznos za svako plaćanje je 25 kn. Za transakcije koje podliježu izuzećima, pogledajte Uvjete i odredbe. (Napomena: dok čekaju fizičku karticu, mogu koristiti virtualnu karticu za kupnju.)

6. Imaju vremena do 2. kolovoza 2022. 23:59 GMT.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.7.2022 13:11 (Gnjavator).
15 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
191x7 kaže...

Hvala, ZeryX. Dobio nekih 75 Kn u DOT-u.

 

Jel' netko to prebacivao na obični račun, koliko uzmu?

 trenutno je nanada 1.88kn

10 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

Znate li da ako zaradite vise od 112 kn godisnje (nije greska sto i dvanaest kuna) na dionicama, crypto,... onda morate prijaviti poreznoj dodatni prihod!

Bas me zanima tko je izmislio tu svotu mogli su onda staviti i 1kn.

Evo dokumenta gdje se to spominje, 7 stranice ili search: 112:

 

https://web.erstebroker.hr/documents/002/Uputa-Kapitalna_dobit_Erste.pdf

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.7.2022 7:31 (10alex).
12 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
10alex kaže...

Znate li da ako zaradite vise od 112 kn godisnje (nije greska sto i dvanaest kuna) na dionicama, crypto,... onda morate prijaviti poreznoj dodatni prihod!

Bas me zanima tko je izmislio tu svotu mogli su onda staviti i 1kn.

Evo dokumenta gdje se to spominje, 7 stranice ili search: 112:

https://web.erstebroker.hr/documents/002/Uputa-Kapitalna_dobit_Erste.pdf

 Nisam siguran iz teksta, dal se ovo odnosi samo na isplaćene iznose na račun, ili i promjene stanja na recimo Revolut Crypto ulaganju? Jer mi ovo drugo ne bi imalo nikakvog smisla. Jedne godine imaš prromjenu na Crypto računu +113 kn i moraš plaćati porez, a druge godine izgubiš pola milijuna kuna i nikome ništa. A nit si si isplaćivo, ni nikad vidio te kune...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.7.2022 9:13 (CyberDemonVZ).
16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

Odnosi se kao i na svaku drugu kapitalnu dobit.

 

Recimo, kupiš BTC ili dionice Atlantic grupe za 100.000kn. 2 godine nakon kupnje ako prodaješ ne plaćaš nikakv porez, ako u 2 godine prodaješ plaćaš porez na kapitalnu dobit u iznosu od 10% plus prirez.

 

U praksi.

 

Nakon 3 mjeseca tvoja investicija vrijedi 500.000kn. Ako nisi prodao nemaš na šta ni platiti porez, logično, trenutna vrijednost je nebitna, može biti i 500kn.

 

Ako prodaš za 500.000 u roku od 2 godine, plaćaš porez samo na dobit, znači 500.000 - ulog 100.000 - naknada transakcije ako postoje = 400.000 kn dobit, na to 10% porez, na porez tvoj prirez.

 

Porez na 'unrealised gains' ne postoji, logično. Odnosi se i na kripto i na udjele u tvrtkama, bile one dd ili doo.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
14 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
display name ivo kaže...

Pozdrav. Nov sam u Revolutu. Može mi netko ukratko pojasniti koje su mi prednosti korištenja Revoluta u inozemstvu u odnosu na recimo Visu od moje banke?

 

Hacker002 kaže...

R ti mijena po srednjem tečaju, nekada i povoljnije od srednjeg, dok je kod banke to prodajni. To vrijedi pon-čet. Pet-ned ti R bude tečaj isto kao banka ili 0,01 različit.

 

mzopg kaže...
display name ivo kaže...

Pozdrav. Nov sam u Revolutu. Može mi netko ukratko pojasniti koje su mi prednosti korištenja Revoluta u inozemstvu u odnosu na recimo Visu od moje banke?

 Uz ovo što ti je kolega napisao kod Revoluta imaš daleko bolju kontrolu preko aplikacije, možeš postavljati limite kako ti odgovara, možeš koristiti jednokratne virtualne kartice... uglavnom veliki korak naprijed u odnosu na klasičnu bankarsku karticu.

 

Pozdrav!

Ako odem u Njemacku i u trgovini platim sa fizičkom Revolut karticom, da li ce mi se naplatiti neka naknada? Jer nedavno kada sam bio u Njemackoj, sa PBZovom VISA karticom mi se naplatila neka manja naknada od 10 KN na iznos od cca. 60€.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.8.2022 23:30 (avantgard).
15 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
avantgard kaže...
display name ivo kaže...

Pozdrav. Nov sam u Revolutu. Može mi netko ukratko pojasniti koje su mi prednosti korištenja Revoluta u inozemstvu u odnosu na recimo Visu od moje banke?

 

Hacker002 kaže...

R ti mijena po srednjem tečaju, nekada i povoljnije od srednjeg, dok je kod banke to prodajni. To vrijedi pon-čet. Pet-ned ti R bude tečaj isto kao banka ili 0,01 različit.

 

mzopg kaže...
display name ivo kaže...

Pozdrav. Nov sam u Revolutu. Može mi netko ukratko pojasniti koje su mi prednosti korištenja Revoluta u inozemstvu u odnosu na recimo Visu od moje banke?

 Uz ovo što ti je kolega napisao kod Revoluta imaš daleko bolju kontrolu preko aplikacije, možeš postavljati limite kako ti odgovara, možeš koristiti jednokratne virtualne kartice... uglavnom veliki korak naprijed u odnosu na klasičnu bankarsku karticu.

 

Pozdrav!

Ako odem u Njemacku i u trgovini platim sa fizičkom Revolut karticom, da li ce mi se naplatiti neka naknada? Jer nedavno kada sam bio u Njemackoj, sa PBZovom VISA karticom mi se naplatila neka manja naknada od 10 KN na iznos od cca. 60€.

 

poanta Revoluta je da ne deru naknadama.

 

16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
avantgard kaže...
 

Pozdrav!

Ako odem u Njemacku i u trgovini platim sa fizičkom Revolut karticom, da li ce mi se naplatiti neka naknada? Jer nedavno kada sam bio u Njemackoj, sa PBZovom VISA karticom mi se naplatila neka manja naknada od 10 KN na iznos od cca. 60€.

 Ne, nema naknada kao što ih HR banke naplaćuju, ako imaš eure na RLT skine ti točno koliko je iznos transakcije, ako imaš kune automatski ti preračuna u tečaju u toj sekundi i to je to.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
Hacker002 kaže...

Odnosi se kao i na svaku drugu kapitalnu dobit.

 

Recimo, kupiš BTC ili dionice Atlantic grupe za 100.000kn. 2 godine nakon kupnje ako prodaješ ne plaćaš nikakv porez, ako u 2 godine prodaješ plaćaš porez na kapitalnu dobit u iznosu od 10% plus prirez.

 

U praksi.

 

Nakon 3 mjeseca tvoja investicija vrijedi 500.000kn. Ako nisi prodao nemaš na šta ni platiti porez, logično, trenutna vrijednost je nebitna, može biti i 500kn.

 

Ako prodaš za 500.000 u roku od 2 godine, plaćaš porez samo na dobit, znači 500.000 - ulog 100.000 - naknada transakcije ako postoje = 400.000 kn dobit, na to 10% porez, na porez tvoj prirez.

 

Porez na 'unrealised gains' ne postoji, logično. Odnosi se i na kripto i na udjele u tvrtkama, bile one dd ili doo.

Ovo je točno, ali treba samo istaknuti da se porez obračunava godišnje, znači do kraja veljače se predaje prijava za prethodnu godinu.

 

Što ovo znači?

Znači da ako npr. sada (2022.) uplatite 100.000 eura i kupite kripto ili dionice i tih 100.000 eura postane 500.000 eura, ali ih pretvorite nazad u FIAT u 2023. onda nema više odbitka početnog uloga od 100.000 eura jer je on uplaćen u 2022. i u toj godini se koristi za obračun poreza i u tom slučaju za 2023. plaćate 10% + prirez na tih 10% na svih 500.000 eura. Druga opcija je držati kripto/dionice još godinu dana da istekne rok od dvije godine i tada nema nikakvog poreza ili pretvoriti u FIAT krajem 2022. kako bi se mogao odbiti početni ulog, odnosno sve uplate u toj godini. Potpuno loše i pogrešno objašnjeno, mozak je već otišao na godišnji. 

 

Porez na "gubitak", odnosno nekakva olakšica mislim da kod nas na žalost ne postoji (trebam provjeriti je li moguće "gubitak" koristiti za umanjenje drugih dobitaka), ali Amerikanci imaju i tu opciju.

https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/100515/heres-how-deduct-your-stock-losses-your-tax-bill.asp

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.8.2022 17:04 (mzopg).
16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

Apsolutno netočno, tko god ti je to rekao ako se bavi financijama treba ga prijaviti i kazniti.

 

Od cijelog tvog posta je točno jedino da se porez obračunava godišnje te se do kraja veljače predaje prijava za prethodnu godinu - tu ti nedostaje da se do kraja veljače porez mora i platiti, ne samo obračunati.

 

Ostalo sve je 700% netočno i funkcionira točno onako kako sam napisao. Apsolutno je nebitno u kojem periodu si kupio i prodao, jedina relevantna stvar je ako je u roku od 2 godine plaća se porez isključivo na ČISTI profit, ako je nakon 2 godine ne plaća se ništa. Uvijek možete nazvati poreznu upravu pa dodatno provjeriti, bolje i tako nego se voditi ovim tvojim netočnim postom.

 

Nadalje, olakšica prilikom gubitka je moguća, ali koliko sam upoznat ona vrijedi samo u tekućoj godini, ne može se prenijeti.

 

Primjer.

 

Kupio si BTC za 100.000kn 1.3.22 i prodao ga 1.7.22 za 40.000kn. Gubitak je 60.000kn i on se može koristiti za umanjenje porezne obveze na drugoj strani, npr kupio si dionice Atlantic grupe za 100.000kn, prodao ih u roku 2 godine te u istoj godini kada si ostvario gubitak u BTC-u za 150.000kn, što znači da imaš 50.000kn profita na koji bi trebao platiti porez. Ali s obzirom da u istoj godini imaš 60.000 budžet od gubitaka, ne plaćaš ništa poreza. Da imaš dobitak 70.000, a gubitak 60.000, platio bi porez samo na razliku od 10.000.

Koliko mi je poznato gubitak se ne može prenijeti za umanjenje porezne obveze u idućoj godini, aka sada imaš 60.000 gubitak na BTC a nagodinu zaradiš 50.000 na Atlanticu, ne može jedno drugo poništiti jer su u različitoj kalendarskoj godini.

No kažem, nisam 100% siguran da se ne može prenijeti (prije se nije moglo a nisam vidio promjene zakona), ali svakako koga više zanima opet nazove Poreznu upravu i potvrdi si.

 

 

Minimalizacija porezne obveze na primjeru gore može ići ovako. Kupljena Atlantic grupa i čisti profit 50.000kn na koji je potrebno platiti porez jer je u roku od 2 godine. BTC u minusu 60.000 trenutno. Prodate BTC, ako ga baš želite imaš odmah ga kupite nazad i to vam je nova ulazna cijena. A s obzirom da ste ga prodali sa gubitkom, taj gubitak vam poništava profit Altantic grupe i vi ne plaćate ništa poreza a jednako novca imate. To ne funkcionira ako vam je kratkoročno problem što ste izgubili na BTCu, ali ako ga planirate imati dugoročno koristi vam jer ćete ga potencijalno prodati sa zaradom svakako nakon 2 godine i nećete platiti porez, a ovdje ste uštedjeli na porezu jer ste realizirali gubitak. Kada shvatite zapravo jako jednostavno funkcionira.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
Hacker002 kaže...

Apsolutno netočno, tko god ti je to rekao ako se bavi financijama treba ga prijaviti i kazniti.

 

Od cijelog tvog posta je točno jedino da se porez obračunava godišnje te se do kraja veljače predaje prijava za prethodnu godinu - tu ti nedostaje da se do kraja veljače porez mora i platiti, ne samo obračunati.

 

Ostalo sve je 700% netočno i funkcionira točno onako kako sam napisao. Apsolutno je nebitno u kojem periodu si kupio i prodao, jedina relevantna stvar je ako je u roku od 2 godine plaća se porez isključivo na ČISTI profit, ako je nakon 2 godine ne plaća se ništa. Uvijek možete nazvati poreznu upravu pa dodatno provjeriti, bolje i tako nego se voditi ovim tvojim netočnim postom.

 

Nadalje, olakšica prilikom gubitka je moguća, ali koliko sam upoznat ona vrijedi samo u tekućoj godini, ne može se prenijeti.

 

Primjer.

 

Kupio si BTC za 100.000kn 1.3.22 i prodao ga 1.7.22 za 40.000kn. Gubitak je 60.000kn i on se može koristiti za umanjenje porezne obveze na drugoj strani, npr kupio si dionice Atlantic grupe za 100.000kn, prodao ih u roku 2 godine te u istoj godini kada si ostvario gubitak u BTC-u za 150.000kn, što znači da imaš 50.000kn profita na koji bi trebao platiti porez. Ali s obzirom da u istoj godini imaš 60.000 budžet od gubitaka, ne plaćaš ništa poreza. Da imaš dobitak 70.000, a gubitak 60.000, platio bi porez samo na razliku od 10.000.

Koliko mi je poznato gubitak se ne može prenijeti za umanjenje porezne obveze u idućoj godini, aka sada imaš 60.000 gubitak na BTC a nagodinu zaradiš 50.000 na Atlanticu, ne može jedno drugo poništiti jer su u različitoj kalendarskoj godini.

No kažem, nisam 100% siguran da se ne može prenijeti (prije se nije moglo a nisam vidio promjene zakona), ali svakako koga više zanima opet nazove Poreznu upravu i potvrdi si.

 

 

Minimalizacija porezne obveze na primjeru gore može ići ovako. Kupljena Atlantic grupa i čisti profit 50.000kn na koji je potrebno platiti porez jer je u roku od 2 godine. BTC u minusu 60.000 trenutno. Prodate BTC, ako ga baš želite imaš odmah ga kupite nazad i to vam je nova ulazna cijena. A s obzirom da ste ga prodali sa gubitkom, taj gubitak vam poništava profit Altantic grupe i vi ne plaćate ništa poreza a jednako novca imate. To ne funkcionira ako vam je kratkoročno problem što ste izgubili na BTCu, ali ako ga planirate imati dugoročno koristi vam jer ćete ga potencijalno prodati sa zaradom svakako nakon 2 godine i nećete platiti porez, a ovdje ste uštedjeli na porezu jer ste realizirali gubitak. Kada shvatite zapravo jako jednostavno funkcionira.

 Da, potpuno si u pravu , ne znam što sam mislio kad sam pisao, vaditi ću se na vrućinu. 

 

Želja mi je bila objasniti ovo što si upravo objasnio preko svog primjera, ali sam pobrkao lončiće. 

 

Znači ako netko kupi 3 dionice/kripta za 150.000, svaku po 50.000, u istoj godini proda jednu na kojoj je zaradio 20.000kn, a ostale dvije drži i dalje, on će za tu godinu platiti porez na tih 20.000 bez obzira što je ukupno uložio 150.000 u sve tri dionice. Možda je banalno za objašnjavati, ali vidio sam dosta situacija gdje se ljudi zbune kod ovog izračuna jer računaju uložio sam 150.000, isplatio 70.000 zašto bi platio porez...

 

Moguće su i razne druge kombinacije, poput ovih koje si ti spomenuo u primjeru i zato je često potrebno kalkulirati kad što zatvarati.

 

Eto pa sad slobodno ispravi ako sam opet nešto promašio, kod nas je +40 trenutno 

 

EDIT: zaboravio sam spomenuti da je koliko znam obvezno i vođenje evidencije imovine prema FIFO metodi. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.8.2022 17:16 (mzopg).
16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

Sada si u pravu, FIFO, tj first-in-first-out se uvijek koristi. Nije obavezno nikakvo vođenje evidencije, preporuča se jer ti onda točno znaš ulaznu i izlaznu cijenu prilikom prijave poreza. A i ako oni ospore to onda imaš dokaz kad što zašto kako.

 

Kupiš 3 po 50k, za 12 mj prodaš jednu za 70k, profit je 70-50=20k i na to plaćaš poreze. Svaki komad je individualan bez obzira koliko ih kupuješ prodaješ po transakciji.

 

Kupiš danas 10 za 100, sutra 20 za 250, idući tjedan 50 za 700. Za pola godine prodaš 15 komada za 300.

Porez plaćaš po redu:

Prvih 10 si platio 100, prodao za 200, porez na 200-100 plaćaš

Drugih 5 si platio 62,5, prodao za 100, porez na 100-62,5 plaćaš

 

Ostalo ti je 15 za 187,5 i 50 za 700.

 

Logika je jednostavna, ali opet kažem, šta god nije jasno nazovete poreznu i budu vam objasnili.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
14 godina
offline
Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mobilni

Situacija i pitanje: trenutno imam tekući i devizni u PBZ-u, tekući koristim normalno za kupovine a devizni mi je uglavnom na 0. Kada nešto kupujem (Amazon, Ali, nešto preko PayPal ili inozemne trgovine) kupim eure na deviznom i u istom trenutku ih potrošim. Uvođenjem Eura, imati ćemo 60 dana da odlučimo hoćemo li zatvarati devizni, što vjerojatno hoću. Sad me zanima da li mogu to isto raditi preko Revoluta: znači s PBZ tekućeg prebaciti lovu na Revolut, te plaćati Paypalom, i u trgovinama usluge u inozemstvu? I da li ima naknada? Do sad me to košta 0 kuna

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob

Prebaciš kune s tekućeg na RLT, tamo promjeniš u valutu kojom trebaš platiti i platiš. Tečajevi puno bolji, povoljniji, nego tečaj koji ti da banka na deviznom. Devizni nema matematike imati kraj RLTa.

Testiraj si koliko ti sada košta 100€/$ na RLT a koliko na deviznom pa ćeš vidjeti.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.8.2022 16:02 (Hacker002).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako koristiti Revolut - digitalni pametni mob
stiffler13 kaže...

Situacija i pitanje: trenutno imam tekući i devizni u PBZ-u, tekući koristim normalno za kupovine a devizni mi je uglavnom na 0. Kada nešto kupujem (Amazon, Ali, nešto preko PayPal ili inozemne trgovine) kupim eure na deviznom i u istom trenutku ih potrošim. Uvođenjem Eura, imati ćemo 60 dana da odlučimo hoćemo li zatvarati devizni, što vjerojatno hoću. Sad me zanima da li mogu to isto raditi preko Revoluta: znači s PBZ tekućeg prebaciti lovu na Revolut, te plaćati Paypalom, i u trgovinama usluge u inozemstvu? I da li ima naknada? Do sad me to košta 0 kuna

Žašto uopće radiš ručne konverzije sa kunskog na devizni, da bi onda kupovao online? Plaćaš svojom debitnom kunskom karticom i banka će automatski napraviti konverziju, a kod paypala samo odabereš da konverziju obavlja banka, a ne paypal jer oni imaju jako loš tečaj.

 

Revolut ti je još bolja opcija jer su tečajevi još povoljniji, samo pazi da nije vikend. Dalje možeš plaćati direktno Revolutom (isto imaš zaštitu, chargeback ako zatreba), a ako baš želiš dvostruku sigurnost onda ideš preko PayPala koji je povezan sa Revolut karticom.

 

Naknada nema, jedino što te čeka su konverzije iz jedne valute u drugu. Revolut vikendom to naplaćuje, a van vikenda ovisi o paketu koji imaš kod njih.

https://www.revolut.com/en-HR/our-pricing-plans

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice