Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

poruka: 18
|
čitano: 61.134
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova".
15 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

Mario, ovo je (izvrstan) seminarski iz informatike . Poslije ovoga, nitko više ne smije ništa pitati o tome - sve je jasno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 10:14 (Ajar).
Moj PC  
10 0 hvala 2
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
e?
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
morrisoN
 
1 0 hvala 0
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

mila majko toliko teksta i slika oko ovako nečega, maltene pomislio da malo trolate...

 

Inače, trebalo bi možda izmisliti neki USB dodatak koji se stavi pored tipkovnice i ima samo jedan gub ... "€", onako veliki recimo 10x10cm ili slično.

Za one kojima je ALT+E kratica prekomplicirana za korištenje, naravno.

 

 

 

 

 

Moj PC  
3 3 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Inače, trebalo bi možda izmisliti neki USB dodatak koji se stavi pored tipkovnice i ima samo jedan gub ... "€", onako veliki recimo 10x10cm ili slično.

Za one kojima je ALT+E kratica prekomplicirana za korištenje, naravno. 

Pa ne mogu si svi priuštiti takvu tipkovnicu, ili možda ni nemaju mjesta za nju na stolu. 

 

15 godina
offline
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

mila majko toliko teksta i slika oko ovako nečega, maltene pomislio da malo trolate...

 

Inače, trebalo bi možda izmisliti neki USB dodatak koji se stavi pored tipkovnice i ima samo jedan gub ... "€", onako veliki recimo 10x10cm ili slično.

Za one kojima je ALT+E kratica prekomplicirana za korištenje, naravno.

 

 

 

 

 

 ali to ti nije poanta. službena oznaka valute je EUR a ne € (može se ovaj znakić rabiti kolokvijalno ali ne i službeno*: kao što je USD za $ (jer dolari su valuta u preko nekoliko država, kao i ojro). quaka je u tome da je narod lijen pritisnuti 4 tipke (shift/capslock + e + u + r), umjesto dvije (alt gr + e). 

 

ured: pogrešan link pod službeno (HNB: jutros postojao, sad 404). sad je na narodne novine i uputu o uporabi oznaka valuta.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 14:55 (Ajar).
13 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

Uvjeren sam i znam da nas koji baratamo  gadgetima i sustavima je u postotcima tu na forumu, ali izgleda kao da mi smrdimo ili što ?!?! 

Ukoliko ipak nije do toga što je možda ipak na  tipkovnicama to (i opet) bolje i jednostavnije izvedeno?!

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
ATJLučko kaže...

Uvjeren sam i znam da nas koji baratamo  gadgetima i sustavima je u postotcima tu na forumu, ali izgleda kao da mi smrdimo ili što ?!?! 

Ukoliko ipak nije do toga što je možda ipak na  tipkovnicama to (i opet) bolje i jednostavnije izvedeno?!

option+shift+2 na engleskoj tipkovnici, a mislim da je altgr+e ipak lakse ovima na inferiornijem osu kojeg vecina koristi 😆

2 godine
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

Pohvale Mariu samo zbog toga što se potrudi i inače ljudima objasniti hrpu toga vezano za informatiku (ne ostale teme) , nevezano za ovu temu.  ® (da mi netko ne ukrade post)

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 13:35 (Zaporožac).
 
2 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
Ajar kaže...

 

 ali to ti nije poanta. službena oznaka valute je EUR a ne € (može se ovaj znakić rabiti kolokvijalno ali ne i službeno: kao što je USD za $ (jer dolari su valuta u preko nekoliko država, kao i ojro). quaka je u tome da je narod lijen pritisnuti 4 tipke (shift/capslock + e + u + r), umjesto dvije (alt gr + e). 

 

 

Nije istina, oboje su ekvivalentne oznake. Jedno je simbol valute euro, a drugo je ISO oznaka valute euro kada se ne koristi simbol.

I simbol € (a i ISO oznaka) se u nekim zemljama piše prije iznosa, a u nekim nakon iznosa (kod nas).

 

https://publications.europa.eu/code/en/en-370303.htm

 

ISO kod ima najviše prednosti u strojnoj obradi, a i kako kažeš ISO kod jedinstveno definira valutu, simbol baš i ne u svim slučajevima, ali u slučaju € da.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 14:39 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
Bitanga kaže...

 

 

Nije istina, oboje su ekvivalentne oznake. Jedno je simbol valute euro, a drugo je ISO oznaka valute euro kada se ne koristi simbol.

I simbol € (a i ISO oznaka) se u nekim zemljama piše prije iznosa, a u nekim nakon iznosa (kod nas).

 

https://publications.europa.eu/code/en/en-370303.htm

 

 

 bome, upravo u dokumentu na koji si naveo poveznicu piše ono što sam napisao (kad što uporabiti; vidi pod When to use the euro sign (€)). EUR svakako, € za neobavezne stvari. još prije nekoliko desetljeća sam prestao lupati napamet. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
online
Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih zna
Ajar kaže...
Bitanga kaže...

 

 

Nije istina, oboje su ekvivalentne oznake. Jedno je simbol valute euro, a drugo je ISO oznaka valute euro kada se ne koristi simbol.

I simbol € (a i ISO oznaka) se u nekim zemljama piše prije iznosa, a u nekim nakon iznosa (kod nas).

 

https://publications.europa.eu/code/en/en-370303.htm

 

 

 bome, upravo u dokumentu na koji si naveo poveznicu piše ono što sam napisao (kad što uporabiti; vidi pod When to use the euro sign (€)). EUR svakako, € za neobavezne stvari. još prije nekoliko desetljeća sam prestao lupati napamet. 

 

Nije ništa egzaktno definirano tako da je sve i dalje prepušteno na osobnu procjenu ili stvar dogovora ili potrebe. Što je to "obavezno", a što "neobavezno"?

Ne postoji "zakon" gdje se smije i gdje ne smije koristiti, samo preporuka. Kao što u tvom linku na NN i piše, to je UPUTA. A tamo se spominju i još neke brojčane oznake valuta, jel.

Naravno da ćeš u bazi podataka pisati ISO oznaku currencya, a na frontendu možeš ovisno o potrebi kako ti paše.

 

Naravno da je puno ispravnije koristiti EUR ISO oznaku, ali i simbol € je duboko uvriježen u društvu i koristi se na sve strane.

Čak i paypal transakcije u eurima prikazuje sa simbolom €, a u dolarima kao $20 USD (znači i simbol i ISO oznaka).

Revolut također account označava simbolom. 

 

Sve ti je to li-la, nema veze sa lupanjem napamet ili ne.

Samo si tvrdio da € nije službena oznaka valute, a baš jest, to je službeni simbol valute, a simbol je oznaka jel.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 15:23 (Bitanga).
16 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

Ja bih to ovako pojednostavio:

 

- tamo gdje se pisalo "kuna", piše se "euro"
- tamo gdje se pisalo "kn", piše se "€"
- tamo gdje se pisalo HRK, piše se EUR

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

E ovo ja zovem how to tekst. Precizno objašnjeno, prvo najjednostavniji primjer, a onda i alternativne metode i proširenje teme, pa koga zanima može da nauči i nešto što će primjenjivati i u drugim stvarima.

Sve pohvale za trud.

 

Na ovo sam mislio kada sam prije nekoliko dana napisao da su članci sa savjetima za početnike koji su se pojavili u posljednje vrijeme previše šturi i nedorečeni...

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 10:02 (Widowmaker).
 
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

 

Odlican refresher. Dajte vise ovakvih stvari. Je basic ali je dobro za obnavljanje gradiva.

 
2 0 hvala 1
2 godine
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

Da, to je tekst za napraviti Screenshot, i negdje ga spremiti.

Normalno, većina nas je znala za AltGr+E, Character Map (malo nezgrpna za korištenje samo jednog znaka, simbola) no ostale cake uglavnom ljudi ne znaju, ili su znali pa zaboravili.

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

može proširenje? "kako se dočepati ojara uporabom tipkovnice?" (nisu svi programeri, prevoditelji za stranu silu, sjevernokorejsko-rusko-kineski hakeri ili nounari, a tipkali bi radije nego skupljali boce, iako ni to nije loše. svašta se nađe usput - taman sam tako do kraja godine nakupio solidnu zalihu pogubljenih ojara za ulet u tranziciju pa i šire.) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 18:51 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova

Šteta šta nije mac obrađen... 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice