Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.327
|
čitano: 437.798
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...
Znači ako ja tebi dam 100k evra onda je ti mito - kažnjivo
Ali ako ti platim put od 100k evra onda je to lobiranje - potpuno legalno


?????

 Kod nas je zabranjeno davanje novaca, ali možeš u drugom obliku, kao što sam rekao opremom.

 

Nedavno je bila jedna lječnička praksa kažnjena zbog toga.

 

U Americi možeš i novcem, pa usporedi njihov zdravstveni sustav sa bilo kojim drugim na svijetu.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 20:30 (Entry Point).
9 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Ako on ukrade 1M kuna mogu i ja 10kuna.

Ako on vozi ferarija a ja ne mogu to je zato jer je mason.

Ako je u Njemackoj bolje to je zato jer je to Njemacka.

Ako je u Hrvatskoj nesto lose pa sta to se dogada i u (navedi primjer).

.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 20:39 (Kolacic).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Samo što je bilo dokazanih (pravomoćnom presudom) slučajeva u kojima su doktori, oduševljeni "darovima", lijekove propisivali i onima kojima nisu potrebni.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...
Znači ako ja tebi dam 100k evra onda je ti mito - kažnjivo
Ali ako ti platim put od 100k evra onda je to lobiranje - potpuno legalno


?????

Ajmo malo proširiti temu, jer se ponavljamo već duže i svatko gura svoje.

 

Mito vs lobiranje, isto si imao u U.S. sportu, pa ima i dobar film na tu temu, odmah će ti biti jasno kako stvari funkcioniraju:

 

Pa onda jedan filmić, baziran na stvarnim događajima, nešto zbog čega mnogi više ne vjeruju nikome i svugdje vide zavjere, a istina je obično u sredini:

 

I nešto što morate pogledati, aktualna tema, istina sad se prebacuje u "zdravu prehranu", ali dok je "money makes the world go round" biti će ovakvih stvari:

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Dark Waters imam skinut. Sad si me podjsetio da ga moram pogledati.

Zadnji video budem pogledao kad uhvatim slobodnog vremena. Inače sam iz Slavonije(rodom) pa imam priliku jest domaće. Sam ne znam koga jedem jer ga ne prepoznajem :D

Od tih kupovnih brlja, znam nekad uzet pršut Voštane, čisto da pregrmim kad nemam kobase. Inače sve u lokalnoj mesnici, Bogović mesnica na pijaci Špansko.

 

Lobiranje je po meni legalno podmićivanje, u većini slučajeva.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 21:53 (Dex.pwn).
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...
Jebote kak neki ne razumiju osnove tržišta. Dakle Proizvođač A nudi nekoj ordinaciji XY stvari ako promovira njegov proizvod. Proizvođač B nudi nekoj ordinaciji za isti proizvod drugačijeg imena XYZ stvari. Na ordinaciji je da odabere koga će uzeti.

Ni A ni B ne nudi otrov, ni loši lijek, jer ako niste znali svi lijekovi moraju proći kroz EMA-u i HALMED prije nego dođu do vas. Dakle nije mito nego najbolja ponuda za isti kurac da prostite.

Istu stvar možete vidjeti i na policama dućana, s time da su razlike u istim proizvodima mogu biti ogromne, za razliku od lijekova.

Eto ja sam prije par godina dobio generički lijek umjesto sumameda. Strašno.

pitanje za nas koji ne razumjemo - koje su "osnove tržišta"?

 

Po meni postoji samo jedna: zakon ponude i potražnje. Ako su 2 lijeka ista u funkcionalnosti - koji je razlog ne opredijeliti se za jeftiniji? (opet - ako su istih specifikacija)

 

jer (po meni) lobiranje i "osnove tržišta" kakve se tu spominju ne idu skupa - evo zašto:

 

Primjer koji sam osjetio na svojoj koži:

 

došao do doktorice - OMG #tlak #umireš #ljekovi do kraja života (# da bude dramatično :) )

 

i tako Vlad dobio lijek za tlak (za pit do kraja života) koji je kostao 40kn/mj... da bih nako nekog vremena skuzio da imam pravo na lijek od 13kn/mj (isti ali ga proizvodi druga firma)... Da bi na kraju+1 (through the power of allmighty google) skuzio da ako prestanem biti debela svinja mogu vratiti tlak na normalu (i magije - godinu dana kasnije - savrsen tlak bez koristenja ičega - i tako vec preko godinu dana. Sa time da sam prestao pušiti, jedem više zelenila itd (nije bio lak proces nikako...)

 

Najgore od svega - dobio sam tablete za tlak 130/90 što je nekad bio "skoro-pa-OK" tlak dok nisu skuzili da je 120/80 bolje (naravno - poboljšana prodaja tableta za tlak)

 

Da mi je doktorica odmah rekla - prase jedno smršavi - ne bih godinu dana pio ta sranja - a kolika su sranja govori činjenica da sam bio na SeaSplashu (i zaboravio tablete - jer jebiga) - da mi je tlak skocio na 170/110 (izmjereno kada sam se vratio doma) - što bez njih nije bio nikada...

 

pa se čovjek pita - najbolja ponuda za koga?

 

Ugl, cijela poanta priče je da ako je nešto kako je - ne znači da je u redu... (IMHO as always :D) && naravno bez uvrede ikome - razgovor a ne vrijeđanje.

 

** a ovo što si rekao drži vodu ako ideš kod privatnog doktora (i tu se apsolutno slažem) - pa tko voli nek izvoli (pa nek ga motiviraju kakogod i cimegod) - a na strankama je da pristanu ili ne.

NULL!=NULL
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...

 Kod nas je zabranjeno davanje novaca, ali možeš u drugom obliku, kao što sam rekao opremom.

 

Nedavno je bila jedna lječnička praksa kažnjena zbog toga.

 

U Americi možeš i novcem, pa usporedi njihov zdravstveni sustav sa bilo kojim drugim na svijetu.

 

Njihov zdrastveni sustav je bolji, da, na uštrp "stoke sitnog zuba".

Vjeruj mi, ne želiš se tamo razbolit, ne želiš past s motora i takve stvari.

 

 

Why taking an ambulance is so expensive in the United States (cnbc.com)

16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...
Dex.pwn kaže...
Znači ako ja tebi dam 100k evra onda je ti mito - kažnjivo
Ali ako ti platim put od 100k evra onda je to lobiranje - potpuno legalno


?????

 Kod nas je zabranjeno davanje novaca, ali možeš u drugom obliku, kao što sam rekao opremom.

 

Nedavno je bila jedna lječnička praksa kažnjena zbog toga.

 

U Americi možeš i novcem, pa usporedi njihov zdravstveni sustav sa bilo kojim drugim na svijetu.

Nije dozvoljeno ni darovanje, u smislu zakona je isto kao novac.

Dapače, iako smo imali akciju Hipokrat, ugovor o etičkom oglašavanju lijekova itd. i dalje je vjerojatno sve po istom.

11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...
Entry Point kaže...

 Kod nas je zabranjeno davanje novaca, ali možeš u drugom obliku, kao što sam rekao opremom.

 

Nedavno je bila jedna lječnička praksa kažnjena zbog toga.

 

U Americi možeš i novcem, pa usporedi njihov zdravstveni sustav sa bilo kojim drugim na svijetu.

 

Njihov zdrastveni sustav je bolji, da, na uštrp "stoke sitnog zuba".

Vjeruj mi, ne želiš se tamo razbolit, ne želiš past s motora i takve stvari.

 

 

Why taking an ambulance is so expensive in the United States (cnbc.com)

 https://edition.cnn.com/2018/07/03/health/subway-accident-insurance-fear-trnd/index.html

15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Old Iggy kaže...
Entry Point kaže...
Dex.pwn kaže...
Znači ako ja tebi dam 100k evra onda je ti mito - kažnjivo
Ali ako ti platim put od 100k evra onda je to lobiranje - potpuno legalno


?????

 Kod nas je zabranjeno davanje novaca, ali možeš u drugom obliku, kao što sam rekao opremom.

 

Nedavno je bila jedna lječnička praksa kažnjena zbog toga.

 

U Americi možeš i novcem, pa usporedi njihov zdravstveni sustav sa bilo kojim drugim na svijetu.

Nije dozvoljeno ni darovanje, u smislu zakona je isto kao novac.

Dapače, iako smo imali akciju Hipokrat, ugovor o etičkom oglašavanju lijekova itd. i dalje je vjerojatno sve po istom.

 -doktorski ceh je predragocjen da bi ih ozbiljnije pričepili.. jer za razliku od ostalih-većine imaju relativno sigurnu alternativu ako odu van, tj malo se zažmiri da razliku plaće pribave ovdje nekim načinom i ostanu.. štaš, kad je sve malo nenormalno ili novo normalno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže... 

Njihov zdrastveni sustav je bolji, da, na uštrp "stoke sitnog zuba".

Vjeruj mi, ne želiš se tamo razbolit, ne želiš past s motora i takve stvari.

 

 

Why taking an ambulance is so expensive in the United States (cnbc.com)

 Njihov zdravstveni sustav podržava velika većina ljudi. Razlog tome je da imaju nevjerojatnu radnu etiku, rade daleko više nego bilo koja nacija na svijetu i na svoj novac paze jako dobro.

 

A ako misliš da je tu bolje i besplatno, pogledaj si platni listić (ako radiš). Za 16.5% svoje plaće dobiješ uslugu koja ne može ni usporediti. Amerikanci mjesečno odvajaju manje od 16% za osiguranje pa imaju što imaju.

Nadglednik dina
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
To što je kvaliteta usluge gotovo nikakva (čast slučajevima kad je) je problem toga što smo mi sami zapuštali zdravstvo birajući ljude koji se ne žele bahčati s nebitnim stvarima (napisan post o tome).
A gle, ako hoćeš US zdravstvo, slobodno otiđi tamo živjet. Znaš i sam da US nije onakav kakav je na TVu - fina kućica, fin kvart, garaža za 2 auta, motor ovo ono....
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...

 Njihov zdravstveni sustav podržava velika većina ljudi. Razlog tome je da imaju nevjerojatnu radnu etiku, rade daleko više nego bilo koja nacija na svijetu i na svoj novac paze jako dobro.

Koja većina, ovi intelektualci što su glasali za Trumpa? Koji mrze obojane i prije bi krepali nego omogućili besplatno liječenje svima. I besplatno školovanje pokušavaju uništiti na sve načine.

Na svoj novac paze tako što znaju da su povlašteni i da ga ne bi imali toliko kada bi obojani imali iste šanse za školovanje i preživljavanje.

 

Bijelci tamo imaju isti pristup kao ovi antikoronaši ovdje - nama je dobro i ne bi ništa mijenjali, a to što drugi umiru nije naš problem, neka se bolje brinu za sebe.

 

Entry Point kaže...

 

A ako misliš da je tu bolje i besplatno, pogledaj si platni listić (ako radiš). Za 16.5% svoje plaće dobiješ uslugu koja ne može ni usporediti. Amerikanci mjesečno odvajaju manje od 16% za osiguranje pa imaju što imaju.

 Ako misliš da je tamo bolje i jeftinije odi i uzmi stndardno osiguranje, pa prošeći malo do bolnice da vidiš koliko ti dodatno naplate svaki zahvat. Ljudi doslovno prodaju kuće ako se ozbiljnije razbole.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
Entry Point kaže...

 Njihov zdravstveni sustav podržava velika većina ljudi. Razlog tome je da imaju nevjerojatnu radnu etiku, rade daleko više nego bilo koja nacija na svijetu i na svoj novac paze jako dobro.

Koja većina, ovi intelektualci što su glasali za Trumpa? Koji mrze obojane i prije bi krepali nego omogućili besplatno liječenje svima. I besplatno školovanje pokušavaju uništiti na sve načine.

Na svoj novac paze tako što znaju da su povlašteni i da ga ne bi imali toliko kada bi obojani imali iste šanse za školovanje i preživljavanje.

 

Bijelci tamo imaju isti pristup kao ovi antikoronaši ovdje - nama je dobro i ne bi ništa mijenjali, a to što drugi umiru nije naš problem, neka se bolje brinu za sebe.

 

Entry Point kaže...

 

A ako misliš da je tu bolje i besplatno, pogledaj si platni listić (ako radiš). Za 16.5% svoje plaće dobiješ uslugu koja ne može ni usporediti. Amerikanci mjesečno odvajaju manje od 16% za osiguranje pa imaju što imaju.

 Ako misliš da je tamo bolje i jeftinije odi i uzmi stndardno osiguranje, pa prošeći malo do bolnice da vidiš koliko ti dodatno naplate svaki zahvat. Ljudi doslovno prodaju kuće ako se ozbiljnije razbole.

 

ja bih odmah prešao na njihovo zdravstvo.. kad nešto trebam, platim to, a ne ovako da plaćam zdravstvo svaki mjesec, a kad nešto trebam, dođem na red za 2 godine, pa mogu ili čekati i nadati se da neću umrijeti u međuvremenu, ili otići privatno, pa opet platiti.. u onom slučaju barem ne plaćam dvaput, nego samo jednom i to samo ono što trebam

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Tvoj izbor i svaka čast ako možeš to priuštiti.
Ja osobno ne bi želio, da ako padnem s motora, moram naručit Uber da me odveze do ER-a.
Bez obzira što daju manji postotak plaće (namjerno kažem tako) na zdravstvo, opet moraju izlazak hitne platit. Zar izlazak hitne nije jedna od osnova zdravstva?
16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ihush kaže...

 -doktorski ceh je predragocjen da bi ih ozbiljnije pričepili.. jer za razliku od ostalih-većine imaju relativno sigurnu alternativu ako odu van, tj malo se zažmiri da razliku plaće pribave ovdje nekim načinom i ostanu.. štaš, kad je sve malo nenormalno ili novo normalno..

Točno. Zato se valjda gleda kroz prste dok ne pretjeraju.

Visak kaže...

 Ako misliš da je tamo bolje i jeftinije odi i uzmi stndardno osiguranje, pa prošeći malo do bolnice da vidiš koliko ti dodatno naplate svaki zahvat. Ljudi doslovno prodaju kuće ako se ozbiljnije razbole.

 

Poanta je da možeš dobiti razne razine osiguranja. Još gore je što razine osiguranja gledano na dohodak u odnosu na stanje i plaćanja kod nas nisu u razmjeru.

Npr. s dobrom plaćom moćeš dobiti vrhunsko osiguranje za manji postotak nego kod nas. O stvarima tipa firma plaća dio osiguranja, radiš za većinu državnih ustanova osiguranje je free i slično da ne govorim.

Nivo usluge je nezamisliv za 99% ljudi ovdje. Nezamisliv.

16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...

Bez obzira što daju manji postotak plaće (namjerno kažem tako) na zdravstvo, opet moraju izlazak hitne platit.

Ne moraju, ne znam odakle ti to. Sve ovisi o vrsti i nivou osiguranja.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ministar kaže...

 

ja bih odmah prešao na njihovo zdravstvo.. kad nešto trebam, platim to

 To govoriš zato jer nemaš pojma koliko pojedini zahvati koštaju. Uz nekakvo solidno osiguranje operacija slijepog crijeva je par tisuća dolara. Ozbiljnije i dugotrajnije bolesti poput raka ili dijebetesa su deseci i stotine tisuća.

 

Besplatno zdravstvo i školstvo imaju isti problem kao i cijepljenje. Nakon dvije generacije više se nitko ne sjeća kako je loše bilo bez njih i onda se omalovažavaju.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
ministar kaže...

 

ja bih odmah prešao na njihovo zdravstvo.. kad nešto trebam, platim to

 To govoriš zato jer nemaš pojma koliko pojedini zahvati koštaju. Uz nekakvo solidno osiguranje operacija slijepog crijeva je par tisuća dolara. Ozbiljnije i dugotrajnije bolesti poput raka ili dijebetesa su deseci i stotine tisuća.

 

Besplatno zdravstvo i školstvo imaju isti problem kao i cijepljenje. Nakon dvije generacije više se nitko ne sjeća kako je loše bilo bez njih i onda se omalovažavaju.

koliko za vrijeme radnog vijeka uplatiš za zdravstvo? koliko čekaš na bilo kakav pregled?.. za pregled vida se čeka godinu dana

 

a i kad dođeš na red, neću ni spominjati kvalitetu usluge

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Old Iggy kaže...

Npr. s dobrom plaćom moćeš dobiti vrhunsko osiguranje za manji postotak nego kod nas. 

 Koliki postotak društva ima takvu solidnu plaću? Što s ostalima?

 

Naravno da kod nas ako imaš dobru plaću plaćaš više nego što dobiješ (i ja sam jedan od takvih, da ne bi ispalo da sam muktaroš). To se zove društvena solidarnost. Tako je u svakoj normalnoj zapadnoj zemlji.

Naš problem je što je ukupna razina usluge loša, ne što dobrostojeći više izdvajaju. A usluga je loša ne zbog sustava solidarnosti, nego jer smo stoka i jer ništa u ovoj državi ne funkcionira kako treba, pa tako ni zdravstvo.

 

Nemojmo brkati koncept i realizaciju, jer bi ispalo i da su žičare zapravo prevara a ne nešto korisno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 

Besplatno zdravstvo i školstvo imaju isti problem kao i cijepljenje. Nakon dvije generacije više se nitko ne sjeća kako je loše bilo bez njih i onda se omalovažavaju.

Točno tako. Problem je što dobar dio ljudi uopće ne gleda platne liste i ne doživljava plaćanje.

 

A propos koliki dio društva - tehnički može plaćati veliki dio društva, problem je što nije obavezno pa se balansira.

Žena i ja sad plaćamo oko 80% jako dobrog američkog osiguranja (na godišnjoj razini).

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.12.2020 10:46 (Old Iggy).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Old Iggy kaže...
Problem je što dobar dio ljudi uopće ne gleda platne liste i ne doživljava plaćanje.

 Općenito je problem financijske pismenosti. Plaću bi uvijek i svugdje trebalo izražavati u bruto iznosu. 

Frendovi koji rade kod privatnika imaju uvijek neto i kad god se smanje porezi ne vide jedne kune povećanja. Nitko ne zna koliki mu je bruto 2.

 

Svi liječnički zahvati bi trebali doći s računom, a lijekovi s punom cijenom, pa da si ljudi mogu zbrojiti koliko su stvarno dobili. Vodoinstalater ti neće doći za manje od 200 kuna, a kod doktora (+ sestra) pričaš s njim u ordinaciji pola sata i misliš da to vrijeme ništa ne košta. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 Općenito je problem financijske pismenosti. Plaću bi uvijek i svugdje trebalo izražavati u bruto iznosu. 

Frendovi koji rade kod privatnika imaju uvijek neto i kad god se smanje porezi ne vide jedne kune povećanja. Nitko ne zna koliki mu je bruto 2.

 

Svi liječnički zahvati bi trebali doći s računom, a lijekovi s punom cijenom, pa da si ljudi mogu zbrojiti koliko su stvarno dobili. Vodoinstalater ti neće doći za manje od 200 kuna, a kod doktora (+ sestra) pričaš s njim u ordinaciji pola sata i misliš da to vrijeme ništa ne košta. 

Potpis.

 

10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...
To što je kvaliteta usluge gotovo nikakva (čast slučajevima kad je) je problem toga što smo mi sami zapuštali zdravstvo birajući ljude koji se ne žele bahčati s nebitnim stvarima (napisan post o tome).
A gle, ako hoćeš US zdravstvo, slobodno otiđi tamo živjet. Znaš i sam da US nije onakav kakav je na TVu - fina kućica, fin kvart, garaža za 2 auta, motor ovo ono....

Ah, te fore, idi tamo ako ti je tamo bolje i ostale gluposti. Znam da US nije kako je na TV-u, već skoro 15 godina većinu vremena radim sa Amerikancima, prijatelj sam sa mnogim od njih, radio sam i za ogromne multinacionalne kompanije. Znam više o prosječnom Amerikancu i kako živi nego jako puno ljudi ovdje, i kad ovo govorim, onda znam da je tako. 

 

 

Visak kaže...
Entry Point kaže...

 Njihov zdravstveni sustav podržava velika većina ljudi. Razlog tome je da imaju nevjerojatnu radnu etiku, rade daleko više nego bilo koja nacija na svijetu i na svoj novac paze jako dobro.

Koja većina, ovi intelektualci što su glasali za Trumpa? Koji mrze obojane i prije bi krepali nego omogućili besplatno liječenje svima. I besplatno školovanje pokušavaju uništiti na sve načine.

Na svoj novac paze tako što znaju da su povlašteni i da ga ne bi imali toliko kada bi obojani imali iste šanse za školovanje i preživljavanje.

 

Bijelci tamo imaju isti pristup kao ovi antikoronaši ovdje - nama je dobro i ne bi ništa mijenjali, a to što drugi umiru nije naš problem, neka se bolje brinu za sebe.

 

Entry Point kaže...

 

 

 Ako misliš da je tamo bolje i jeftinije odi i uzmi stndardno osiguranje, pa prošeći malo do bolnice da vidiš koliko ti dodatno naplate svaki zahvat. Ljudi doslovno prodaju kuće ako se ozbiljnije razbole.

 

 Ne pretjeruj. To nije Amerika, to je slika Amerike koju guraju i lijevi i desni mediji tamo, a to je jednio što većina svijeta vidi. Oni ne vide obične ljude, a kamoli da su u kontaktu sa njima. Isto kao što desničari pretjeruju, rekao bi da čak više pretjeruju i hiper liberali.

 

Da, naplate svaki zahvat. Ti misliš da je kod nas svaki zahvat besplatan? Sve se to plaća i zato imamo takve dugove u zdravstvu. Zato čekaš na MRI 2 godine. Plaća se svaki zavoj, svaki flaster, sve, Cijena operacije i nije nešto puno niža ovdje. 

Ljudi su u zabludi ako misle da je zdravstvo kod nas besplatno i da je jeftinije.

 

Isto tako misliš da je obrazovanje kod nas besplatno? Isto košta, tebe, mene, dex-a gore, vaše roditelje, bake i djedove. Svi to platimo fino svojim porezima. 

Ali isto tako je zabluda da je obrazovanje u Americi skupo. Jest, na elitnim sveučilištima. Moj kolega je fino prošao kroz fakultet u americi sa ukupnim troškovima oko 4000 USD. Nije bio Harvard, ali ima diplomu koja mu itekako znači (a i poslodavcima).

 

I ja sam bio tako naivan jer sam mislio isto da je sve skupo, da se ne mogu školovati, da crkavaju na cesti jer ne mogu se liječiti. Naučili su me da je istina jako daleko od toga.

 

Da imaju problema? Imaju. Naravno. Sustav im nije savršen, kao što nije ni naš. Ali nije ni približno tako kako se stvorlo naivno mišljenje ovdje (isto iz filmova i serija).

Nadglednik dina
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Evo jedan konkretan primjer. Čovjek ima osiguranje koje plaća 3000 kn, (pogledaj na listiću koliko ti plaćaš, vjerojatno manje).

Za rutinsku operaciju slijepog crijeva, zbog koje je proveo samo 8 sati u bolnici, a čiji ukupni troškovi su 180.000 kn, morao je doplatiti 19.000 kn.

Sad zamisli da se zakompliciralo, pa da je ostao par dana ležati. Pa zamisli ugradnju umjetnog kuka ili nešto slično.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Besplatno zdravstvo ne postoji. Postoji samo solidarno, a ono može biti riješeno na više načina.

 

Kod nas je riješeno kroz državne ustanove, koje ne funkcioniraju dobro, leglo su uhljebništva, medicinske sestre i liječnici se bave administracijom dok uhljebljena administracija ladi jaja i slično.

 

To ne znači da je solidarno zdravstvo loše, već da je naša implementacija istog loša.

 

 

S druge strane, SAD ima liberalno, tržišno zdravstvo, u kojem nedostaje regulacije, pa su nerijetko cijene usluga napucane u nebo samo da bi osiguranja dobila popuste.

 

 

U konačnici, rezultat je sličan: bogati plate privatno, siromašnima je usluga nedostupna ili nekvalitetna.

 

 

 

Ideja solidarnog zdravstva nije nespojiva s idejom privatnog zdravstva sve dok je isto kvalitetno regulirano.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
3 0 hvala 1
10 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Solidatno zdravstvo funkcionra sasvim okej u nekim članicama EU. Primjerice u Belgiji, što znam zbog poslovnog kolege, to radi fantastično. I plaća manje nego mi. Da bi univerzalno zdravstvo bilo kvalitetno, treba imati i radne snage koja će to pokrivati, i treba više ulagati u njega, a ne sve iz doprinosa. Hrvatska ima očajno malo radno aktivnog stanovništva, s time da svi idu u neke prijevremene penzije, pa tako oni koji odrade cijeli radni vijek su u manjiji naspram onih koji su otišli u penziju. U tom grmu leži zec.

Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jel ne moraju ili cijena ovisi o nivou osiguranja?
Zar se ti tako treba gledati? Ako imaš A osiguranje, onda platiš 50% manje od onoga tko ima B osiguranje.
Svatko bi trebao imati pravo na "besplatnu" hitnu. Hitnu je zoveš jer ti se voza pod rotacijom, već jer ti je hitno za glavu.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Zanimljiv zaključak - imamo dugove jer koristimo usluge.
Misliš imamo dugove jer smo birali gamad koja krade gdje god stigne i boli ih briga za "dugove".
Ne možeš imati dugove ako imaš koliko toliko odgovornu vlast koja plaća na vrijeme.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Zapitaj se zašto ima očajno malo radnog stanovništva. Prije je bilo četiri radnika na jednom umirovljenika, sad je skoro jedan na jedan.
Što misliš, koliko će dugo to funkcionirati?
Da imamo normalnu vlast, imali bi i ljudi (džabe ti vlast ako nemaš ljude).
Da imamo normalne ljude(i sebe Ubacujem tu) koji bi htjeli promijeniti nepto, imali bi i normalnu vlast.
I tako u krug.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice