Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.327
|
čitano: 438.734
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 Pa eksponencijalno širenje bez mjera je činjenica

Visak kaže...

 Hvala na poduci, ali znam što je eksponencijalna funkcija. Svaka zaraza je po svojoj suštini eksponencijalna, jer svaki zaraženi zarazi određeni broj drugih ljudi od kojih svaki ponovo zarazi isti takav broj ljudi i to je eksponencijalni rast. Pitanje je samo koji je eksponent, ukoliko je manji od jedan zaraza će se ugasiti i cilj mjera je upravo smanjenje eksponenta, jer činjenicu da se radi o eksponencijalnoj funkciji ne možemo promijeniti.

Eksponencijalni rast i eksponencijalna funkcija nisu sinonimi. Dapače, to si i sam napisao - ako je eksponent manji od jedan, imaš pad novozaraženih. U posebnom slučaju, kad je eksponent 1, imaš linearan rast.

 

Eksponencijalni rast predviđaju promašeni modeli koji uzimaju dvije pogrešne pretpostavke:

- da je R0 konstantan *

- da je R0 homogen

 

* ovo ovisi o terminologiji, objasnim.

 

Dakle, prva pretpostavka je da se eksponent neće mijenjati bez mjera dok se zaraza ne proširi dovoljno da kolektivni imunitet počne imati utjecaj. To nije točno jer će ljudi i bez mjera promijeniti svoje ponašanje. S obzirom da je ljudsko ponašanje jedan od faktora koji definira R0 i da se promijenilo prirodnim putem, možemo reći da će R0 prirodno opadati što je broj zaraženih veći zbog promjene ponašanja ljudi neuvjetovanog mjerama. S terminološke strane, nisam siguran da li se taj prirodno modificirani faktor može nazvati R0, ali ako ne može, onda je jednostavno pogrešno u model uvrstiti R0 ako će se stvarni faktor mijenjati i bez intervencije u vidu mjera.

 

Druga pretpostavka se temelji na gledanju kretanja ljudi i miješanja dobnih skupina prema nekom prosječnom faktoru. To jednostavno nije točno, ljudi u pravilu žive u klasterima, te je u nekim klasterima više ljudi koji su podložniji infekciji, dok je u drugim klasterima manje takvih ljudi. Primjerice, kad imaš proboj u više (tehnički i u jednom, ali s manjim utjecajem na ukupni broj zaraženih) staračkih domova, tamo će se zaraza proširiti brzo i imati ćeš veliki peak koji u počeku prati eksponencijalnu krivulju, a onda kako se povećava broj oboljelih u toj skupini, počinje padati.

 

Zaposlena osoba najviše kontakata ima na poslu, tek onda u krugu obitelji i prijatelja. Znači, ako sam na poslu skupio zarazu, krug ljudi koje ja mogu zaraziti se drastično smanjuje jer je većina mojih kontakata već bila izložena. Kad to spojimo s pričom u vezi prve pretpostavke, onda će moji prijatelji i članovi obitelji postati oprezniji jer je u mojoj firmi netko bolestan, što dodatno smanjuje moj potencijal širenja zaraze i bez mjera.

 

 

Na ovom topicu inače zagovornici strožih mjera često rade jednu pogrešku u razmišljanju koja ide ovako:

zagovornik: bez mjera ćemo imati eksponencijalni rast

odgovor: ne, nećemo, jer zemlje bez mjera ili s blagim mjerama nemaju eksponencijalni rast

zagovornik: da, ali to je zato što su ljudi samoinicijativno promijenili ponašanje

 

Gdje je tu greška? Ako će ljudi bez mjera promijeniti ponašanje i tako spriječiti eksponencijalni rast, onda se eksponencijalni rast neće dogoditi bez mjera, znači da prva teza i dalje nije točna.

 

Visak kaže...

Ako pogledaš grafove u većini zemalja seprimjećuje eksponencijalni rast u početku dok se nisu počele provoditi mjere.

Mnogi grafovi u prirodi imaju eksponencijalni rast na početku, ali to ne znači da ih možemo interpolirati u eksponencijalni rast.

 

Primjerice, idealni graf punjenja kondezatora eksponencijalno opada, ali ako zoomiraš sami početak grafa u realnom strujom krugu, u startu imaš eksponencijalni rast zbog parazitnih induktiviteta.

 

Visak kaže...

a blažim mjerama je ponekad moguće (u Hrvatskoj je možda bilo, u Italiji i Španjolskoj baš i ne), ali će u svakom slučaju dulje trajati i bit će više žrtava zbog preoterećenosti.

...

Znači postoji slučaj kad je prikladna? Da li u tom slučaju smanjuje broj mrtvih (jer koja bi druga korist bila opravdana s obzirom na cijenu)? Dakle došli smo do toga da ipak spašava živote.

Jesi rekao da je kod nas lockdown spasio nekoliko tisuća života? Jesi. Onda izvoli dati dokaz, za Hrvatsku, ne za Španjolsku ili Italiju.

 

Visak kaže...

Zemlje s puno žrtava su upravo one koje ga nisu uvela na vrijeme ili su ga loše provodile.

Točnije, zemlje koje nisu na vrijeme uvele mjere, općenito, množina.

 

Da usporedim s gašenjem vatre:

- ako ti se zapali kuhinjska krpa, ne treba ti vatrogasni šmrk koji će uništiti čitav stan, treba ti malo vode ili, ako je krpa masna, zatvoriš je u lonac da ostane bez kisika

- ako to na vrijeme ne napraviš i požar se proširi, trebati će ti vatrogasni šmrk za ugasiti požar, ali ćeš pritom uništiti i stan

- ako ni to ne napraviš na vrijeme, izgoriti će ti stan

 

To ne znači da je vatrogasni šmrk prikladan za gašenje zapaljene kuhinjske krpe niti da će stan izgoriti ako ne upotrijebiš šmrk, već da će vatrogasni šmrk postati nužan ako i samo ako na vrijeme ne reagiraš s blažim mjerama.

 

Visak kaže...

A imali smo ga samo kraći period. Ne razumijem zašto cijelo vrijeme pričate kao da smo zadnjih šest mjeseci konstantno u lockdownu.

Razumijem frustraciju stožerom i politikom, ali je glupo usmjeravati ju na mjeru koja se u određenom trenutku pokazala korisnom.

O tome sam ti pisao barem 10-ak puta, ne vidim više svrhu ponavljati se.

 

Visak kaže...

Kladim se da je u vrijeme Španjolske gripe uspješno uveden lockdown i umrlo 'samo' milijun ljudi, da bi se našli pametnjakovići koji bi gunđali što se zbog (doslovno) obične gripe uništava ekonomija. Vi dok doslovce ne gazite po leševima ne vidite razlog za neku ozbiljniju mjeru.

Ovo je ispod razine komunikacije koju od tebe očekujem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 8:35 (MrBlc).
11 godina
protjeran
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Svaki tjedan me razveseli jedan "anti koronaš" sa vijesti da ima koronu, i čudom se čudi kak ipak nije bezveze i bezazleno. Šute ko *ičke i od srama ne žele spomenuti ništa više.

Veseli me što ih je sve više, da se više gubice zavežu i svi se počnu ponašati kak je red.

 

To kaj određene osobe iz javnog života i stožera nespretno barataju podacima, i daju izjave kojima se sami kasnije čude, to ne znači da "korona" je muljaža i sl.

 

Kod mene doktorica ju je preboljela još u svibnju, sad je listopad, pluća su i dalje u banani, i žena jedva funkcionira na poslu, ali radi, jer je nažalost nema tko zamijeniti (jedan primjer od mnogih).

 

EDIT:

 

Zašto države poput švedske nisu imale lockdown i sad im je gospodarski ok?

 

Jer stanovnici nisu retardi koji na poziv narkomana pjevača idu na trg čagati, nemogu živjet bez jebene birtije dva dana u komadu pa se sline po terasama.

 

Da smo kulturni i disciplinirani bar 20% više, nebi imali stroge mjere ... ali smo stoka, neznamo se držati preporuka, onda ćemo imati obaveze.

 

Političari su PRVI koji nebi htjeli ovo, stožer i sve što ide uz to daje negativne političke bodove, i stvara sliku koja nije poželjna u njihovom svijetu, rade ovo preko *urca, i nadaju se da ćemo mi biti pametniji te da će sve završiti što je prije moguće, da se i oni mogu vratiti u svoje klubove.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 9:38 (Jarvan).
Moj PC  
5 6 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

-ti si kreten

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
protjeran
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Ti si nepismen i ne držiš se teme.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 10:25 (Jarvan).
Moj PC  
1 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jarvan kaže...

Ti si nepismen i ne držiš se teme.

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 

ili, možemo primjetiti da te Visak  ''lajka'', jer nekim zajedničkim jezikom opisujete narod-ljude, kao stoku? .. a to je recimo korektno? Ne vidite problem u takvoj komunikaciji?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 10:42 (ihush).
11 godina
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ihush kaže...
Jarvan kaže...

Ti si nepismen i ne držiš se teme.

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 Ne, tvoje mišljenje je da je bezveze, a ne post. Nije ni loše ustvari, kad "osoba" poput tebe kaže da je nešto bezveze, to samo potvrdi koliko je to "nešto" u redu i ispravno. Hvala ti na tome.

 

Jer ako nisi znao, postoji i opcija ne biti šupak kada se ne slažeš s nekim ili nečim. A pogotovo ako je tema zdravlje i sigurnost, onda biti šupak je jednako tome "biti kriminalac", jer ugrožavaš ljude dezinformacijama, ili ne pridržavanjem mjera u javnosti.

 

I da ... moj tata je jači.

 

Stoka EDIT:

 

Da, ne vidim problem u korištenju riječi stoka, jer ono što je bilo npr. na trgu u organizaciji narkomana u nadi da se isti narkoman još malo više opernati, nije ništa drukčije od situacije na farmi, gdje imaš par zaraženih ovci, i moraš cijepiti sve da ne pokrepaju, ostaješ bez posla, novca, egzistencija je upitna. Pa se par pamentih ovci odmetne, bogec pas možda nije vidio/stigao to okupiti. Glupe ovce (stoka) kasnije to prenesu drugoj grupi koja nije cijepljena jer nije bilo potrebe, pošto u njoj nije bilo zaraženih, na izdvojenoj su lokaciji ili nešto slično, krepaju u međuvremenu, druge zaražene prvim cijepljenim kojima cijepivo više ne drži, ili je soj mutirao ponovo vrate zarazu na početak, i farmer je opet ostao bez ovci.

Troškovi, gubitak, briga, i sto drugih problema, jer nekoliko pripadnika stoke sitnog zuba je bila uplašena, prepametna i sl. pa je izmakla mjeri koja je bila nužna za zajendički opstanak.

Stoka.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 10:50 (Jarvan).
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jarvan kaže...
ihush kaže...
Jarvan kaže...

Ti si nepismen i ne držiš se teme.

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 Ne, tvoje mišljenje je da je bezveze, a ne post. Nije ni loše ustvari, kad "osoba" poput tebe kaže da je nešto bezveze, to samo potvrdi koliko je to "nešto" u redu i ispravno. Hvala ti na tome.

 

Jer ako nisi znao, postoji i opcija ne biti šupak kada se ne slažeš s nekim ili nečim. A pogotovo ako je tema zdravlje i sigurnost, onda biti šupak je jednako tome "biti kriminalac", jer ugrožavaš ljude dezinformacijama, ili ne pridržavanjem mjera u javnosti.

 

I da ... moj tata je jači.

 -ah, siroto malo.. proći će. :) -nema na čemu..

gle šupćiću dragi.. (ekvivalentnost) neovisno o tome što misliš, nisi dovoljno evoluiran za ozbiljan razgovor, što će reći nisi kreten jer ja to mislim nego jer to dokazuješ, nerazumijevanjem ičega u temi, pa i to da npr ja podržavam mjere, nošenje maski, lockdown.. ali sam protiv besmislica. Podržavam stožer koji je odradio odličan posao dok se o virusu nije ništa znalo, .. dok odluke nisu bile politički-ekonomske nego struka, koja ponovit ću kaže da su maskice besmislene.. a ostalo nam otkrivaju činjenice-brojke kao npr smrtnost 1% oboljelih od kojih su većina u terminalnoj fazi kronične bolesti ili naprosto stari ljudi koji kad-tad moraju umrijeti (itd itd..)

-pa ako želiš kvalitetno sudjelovati, pročitaj barem post mrblc-a malo iznad, sličan stav... vrlo koncizno navedeno, također osoba koja nije protiv mjera stožera, nego protiv bezvezarija ili tumačenja da je npr horoskop u korelaciji s covid19 .. što radi visak..

 

-pa ako se odlučiš na normalnu komunikaciju, povlačim kreten i ostalo, .. imaš šansu, biraj :)

-no tad pazi kako nazivaš druge, tj opet ekvivalencija, što ne želiš sebi, ne radi drugima, pa ako ti smeta kretenćić tad razmisli smeta li drugima ono što si napisao i jel to kvalitetan post, pristojan razgovor ili je moglo bez tih nekoliko riječi.. ja mogu bez tog, no jednako tražim-inzistiram od ostalih, neovisno slažem li se s tvrdnjama ili sam s jedne-druge strane ograde kao navijači.. tj mogu se slagati s tobom, viskom, ali ne s takvim govorom o ljudima, nacijama, jer su vrijeđanje po osnovi koja je nedopustiva i ne može kvalitetno pomoći raspravi-temi nego samo služi vrijeđanju.

 

-može li tvoj post imati isti sadržaj bez riječi koje vrijeđaju? ako ne može tad je besmislen post, ako može tad razmisli čemu služi post, tema.. tj što radiš tu? Meni nije cilj-želja tebe ili druge vrijeđati, dok je ovaj 'ulet džonom' samo zato da se svi zajedno upristojimo. Isprika za možda nepotrebno vrijeđanje.. nadam se. .. ili kako želiš, tj ne diram te, ne diraš me.. pravila!

 

edit: .. ako je potrebno objašnjenje za palac-dolje, to znači ne slaganje s napisanim (a implicira odgovor.. dok bi slaganje moglo bez), u par među-postova..

-naprosto se ne slažem s time što u tim postovima pišeš, npr bit ćeš sretan ako netko oboli itd. to nije lajkanje-dislajkanje, jer ovo nije facebook ili navijanje (mada u pravilu ispadne tako)..

-tj to što se (ne)slažemo se odnosi na konkretan sadržaj posta, recimo kao činjenica-da/ne. Tvoj sadržaj postova je nešto što nema veze s činjenicama, argumentima nego isključivo vrijeđanje, koje metaforički pretočiš u sitnozubu stoku .. mada nije jasan dio-alegorija o nekom cjepivu.. imaš cjepivo za covid19? Možda vidiš nekog antivaxera?.. ne, ja sam za cjepljenje i procjepljenost, no jednako tako sam svjestan da postoji biznis-interes megakompanija kao farmaceutike koja zarađuje, ponekad na lijekovima-cjepivima, ponekad na placebu i panici.. tj novac je novac, interesi a tad je sve upitno.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 11:09 (ihush).
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ihush kaže...

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 

ili, možemo primjetiti da te Visak  ''lajka'', jer nekim zajedničkim jezikom opisujete narod-ljude, kao stoku? .. a to je recimo korektno? Ne vidite problem u takvoj komunikaciji?

 ihush je SJW. Odmah se uvrijedi na par malo jačih (i realnih) riječi.

 

Ja ne vidim problem u koleginoj komunikaciji. Nekim ljudima jednostavno treba reći da su glupi ko k***, a ne da ih tapšamo po glavi i govorimo kako su posebni.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 11:20 (Entry Point).
11 godina
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ihush kaže...
Jarvan kaže...
ihush kaže...
Jarvan kaže...

Ti si nepismen i ne držiš se teme.

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 Ne, tvoje mišljenje je da je bezveze, a ne post. Nije ni loše ustvari, kad "osoba" poput tebe kaže da je nešto bezveze, to samo potvrdi koliko je to "nešto" u redu i ispravno. Hvala ti na tome.

 

Jer ako nisi znao, postoji i opcija ne biti šupak kada se ne slažeš s nekim ili nečim. A pogotovo ako je tema zdravlje i sigurnost, onda biti šupak je jednako tome "biti kriminalac", jer ugrožavaš ljude dezinformacijama, ili ne pridržavanjem mjera u javnosti.

 

I da ... moj tata je jači.

 -ah, siroto malo.. proći će. :) -nema na čemu..

gle šupćiću dragi.. (ekvivalentnost) neovisno o tome što misliš, nisi dovoljno evoluiran za ozbiljan razgovor, što će reći nisi kreten jer ja to mislim nego jer to dokazuješ, nerazumijevanjem ičega u temi, pa i to da npr ja podržavam mjere, nošenje maski, lockdown.. ali sam protiv besmislica. Podržavam stožer koji je odradio odličan posao dok se o virusu nije ništa znalo, .. dok odluke nisu bile politički-ekonomske nego struka, koja ponovit ću kaže da su maskice besmislene.. a ostalo nam otkrivaju činjenice-brojke kao npr smrtnost 1% oboljelih od kojih su većina u terminalnoj fazi kronične bolesti ili naprosto stari ljudi koji kad-tad moraju umrijeti (itd itd..)

-pa ako želiš kvalitetno sudjelovati, pročitaj barem post mrblc-a malo iznad, sličan stav... vrlo koncizno navedeno, također osoba koja nije protiv mjera stožera, nego protiv bezvezarija ili tumačenja da je npr horoskop u korelaciji s covid19 .. što radi visak..

 

-pa ako se odlučiš na normalnu komunikaciju, povlačim kreten i ostalo, .. imaš šansu, biraj :)

-no tad pazi kako nazivaš druge, tj opet ekvivalencija, što ne želiš sebi, ne radi drugima, pa ako ti smeta kretenćić tad razmisli smeta li drugima ono što si napisao i jel to kvalitetan post, pristojan razgovor ili je moglo bez tih nekoliko riječi.. ja mogu bez tog, no jednako tražim-inzistiram od ostalih, neovisno slažem li se s tvrdnjama ili sam s jedne-druge strane ograde kao navijači.. tj mogu se slagati s tobom, viskom, ali ne s takvim govorom o ljudima, nacijama, jer su vrijeđanje po osnovi koja je nedopustiva i ne može kvalitetno pomoći raspravi-temi nego samo služi vrijeđanju.

 

-može li tvoj post imati isti sadržaj bez riječi koje vrijeđaju? ako ne može tad je besmislen post, ako može tad razmisli čemu služi post, tema.. tj što radiš tu? Meni nije cilj-želja tebe ili druge vrijeđati, dok je ovaj 'ulet džonom' samo zato da se svi zajedno upristojimo. Isprika za možda nepotrebno vrijeđanje.. nadam se. .. ili kako želiš, tj ne diram te, ne diraš me.. pravila!

 

edit: .. ako je potrebno objašnjenje za palac-dolje, to znači ne slaganje s napisanim (a implicira odgovor.. dok bi slaganje moglo bez), u par među-postova..

-naprosto se ne slažem s time što u tim postovima pišeš, npr bit ćeš sretan ako netko oboli itd. to nije lajkanje-dislajkanje, jer ovo nije facebook ili navijanje (mada u pravilu ispadne tako)..

-tj to što se (ne)slažemo se odnosi na konkretan sadržaj posta, recimo kao činjenica-da/ne. Tvoj sadržaj postova je nešto što nema veze s činjenicama, argumentima nego isključivo vrijeđanje, koje metaforički pretočiš u sitnozubu stoku .. mada nije jasan dio-alegorija o nekom cjepivu.. imaš cjepivo za covid19? Možda vidiš nekog antivaxera?.. ne, ja sam za cjepljenje i procjepljenost, no jednako tako sam svjestan da postoji biznis-interes megakompanija kao farmaceutike koja zarađuje, ponekad na lijekovima-cjepivima, ponekad na placebu i panici.. tj novac je novac, interesi a tad je sve upitno.

 

 Cjepivo kod ovci je bila metafora za mjere kod korone.

 

I da, želim da svatko tko ugrožava ostale oboli od korone za koju tvrdi da je "prevara, ne postoji, muljaža i sl.", da su mjere "bezveze, nepotrebne..." da svi koji se pridžavamo mjera smo "idioti, ovce".

Takvi ljudi ugrožavaju rizične skupine, a pod rizičnim ne mislim da ljude preko 70 godina, nego na djecu koja boluju od teških i neizlječivih bolesti.

Jel trebaju djeca počet umirat da bi se uozbiljili? Jel treba ovom ispod tata umrijeti da se uozbilji?

Nije smrt problem koliko su problem posljedice nakon korone. Srećom teške posljedice prate samo one koji su imali teške simptome.

 

Alergičan sam na stav "meni nije ništa, drugi nek krepaju".

Takve smatram nižim oblicima života.

 

Žao mi je što si moramo reći jedan drugom da smo šupci, jer inače volim pročitat pokoji tvoj komentar, često smo istomišljenici, ali ako imaš potrebu svrstati se u grupu ljudi koja NAMJERNO ugrožava one koji si nemogu pomoći, onda mi nije žao.

 

Sretan sam što imam zdravu djecu, i nisu u skupini koju će ovo pogoditi ako se zaraze, i nadam se da kad dođe to zaraze, da neće ostaviti posljedice im kasnije, ali poznajem ljude koji imaju takvu djecu doma, godinama se bore rukama i nogama da im pomognu, neki su se riješili bolesti, ali radi posljedica su podložni sranjima poput korone.

 

I sad mi reci, da imaš takvo dijete doma, što bi rekao ovom "čovjeku" kojem sam zaželio koronu? Uzmi u obzir da takvih obitelji je nažalost jako puno, to su oni koji i u autu nose masku, jer jadni već pušu na hladno i s razlogom se boje i obične prehlade.

4 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jarvan kaže...
kbenzema kaže...
Frende, prije ću dobit na lotu nego koronu.

I btw, ja sam KORONA

 Puno pametnih poput tebe je zaraženo, pa su promijenili mišljenje.

 

Žao mi resursa koji se potroše na takve u liječenju. Ako si tako jak, odrekni se prava na liječničku pomoć u slučaju korone i svih posljedica koje prate nakon oporavka od virusa.

 I puno glupih je bilo zaraženo, pa su dvaput kihnuli, pa nastavili širit paniku o smrtonosnoj pandemiji neviđenih razmjera. nemoš virovat kako je jebena medijski napuhana priča postala religija za glupane 21. stoljeća. Zašto religija? Pa zato što moraš prihvatit nešto što ne vidiš, prihvaćaš kao dogmu: da maske pomažu (nema dokaza), da je virus ozbljno opasan (daj me poškaklji, bogati), da je dobro sve što ti kaže Stožer i u to moraš VJEROVAT jer oni su stručnjaci... Kakvi redikuli. Imam prijedlog, svi koji ste se usrali ko pi*ke pred prehladom, zatvorite se u svoju špilju, nabijte dvi maske doma pred televizijom na čvalju, tuširajte se dezinficijensima, a ostale pustite da rade što žele. i problem rješen. Može? Dakle, svi radimo što želimo i svi sretni?

 

usput, pametni, ako odbijem liječenje, sada i za ubuduće, mogu li onda dobit nazad sve što sam uplatio za zdravstveno?

 

 
1 1 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...

 

Ja ne vidim problem u koleginoj komunikaciji. Nekim ljudima jednostavno treba reći da su glupi ko k***, a ne da ih tapšamo po glavi i govorimo kako su posebni.

 Slažem se: glup si ko stup.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže... 

Ja ne vidim problem u koleginoj komunikaciji. Nekim ljudima jednostavno treba reći da su glupi ko k***, a ne da ih tapšamo po glavi i govorimo kako su posebni.

Nema veze, ne mogu svi viditi problem u koleginoj komunikaciji, neki ljudi su posebni i nadareni na drugim područjima.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...

 I puno glupih je bilo zaraženo, pa su dvaput kihnuli, pa nastavili širit paniku o smrtonosnoj pandemiji neviđenih razmjera. nemoš virovat kako je jebena medijski napuhana priča postala religija za glupane 21. stoljeća. Zašto religija? Pa zato što moraš prihvatit nešto što ne vidiš, prihvaćaš kao dogmu: da maske pomažu (nema dokaza), da je virus ozbljno opasan (daj me poškaklji, bogati), da je dobro sve što ti kaže Stožer i u to moraš VJEROVAT jer oni su stručnjaci... Kakvi redikuli. Imam prijedlog, svi koji ste se usrali ko pi*ke pred prehladom, zatvorite se u svoju špilju, nabijte dvi maske doma pred televizijom na čvalju, tuširajte se dezinficijensima, a ostale pustite da rade što žele. i problem rješen. Može? Dakle, svi radimo što želimo i svi sretni?

 

usput, pametni, ako odbijem liječenje, sada i za ubuduće, mogu li onda dobit nazad sve što sam uplatio za zdravstveno?

 

 Evo ovo je jedan primjer kome treba reći da je glup ko k***, jer misli da je on važniji u društvu. On misli da njega i luđake poput njega treba pustiti da žive jer su oni posebni i odvojeni od društva.

 

Ako je tako, dragi kolega, odselite se nekud gdje za vas ne vrijede pravila civilizacije koje smo stvarali tisućama godina, pa uživajte. Garantiram 100% sreću.

 

Ako pak želite ostati u ovom društvu, poštujte pravila o kojima smo se dogovorili.

 

Nećeš nikad odbiti lječenje. Ni kad dobiješ koronu. Ni kasnije kad dobiješ nešto drugo. Sve galamđije su prvi u redu kad trebaju nekog da im pomogne. 

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Nema veze, ne mogu svi viditi problem u koleginoj komunikaciji, neki ljudi su posebni i nadareni na drugim područjima.

 Ajmo objasniti. Ekipa se koje druge zove fanaticima, budalama, sektašima, uvrijedi kad im netko malo jači post napiše? Klasik. Nedavno smo iste primjere imali u americi. Ekipa je koja bi ubijala BLM i sve ostale, kad je Trumpster završio u bolnici, odmah govorila drugima kako mogu tako okrutni biti i željeti svojem predsjedniku smrt, bolest blah blah.

 

Pa tako se i ovdje ovih par koji glume tough guy-eve oko korone, odmah uvrijede ko pravi snowflakes. Presmješno.

 

 

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 11:40 (Entry Point).
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...
ihush kaže...

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 

ili, možemo primjetiti da te Visak  ''lajka'', jer nekim zajedničkim jezikom opisujete narod-ljude, kao stoku? .. a to je recimo korektno? Ne vidite problem u takvoj komunikaciji?

 ihush je SJW. Odmah se uvrijedi na par malo jačih (i realnih) riječi.

 

Ja ne vidim problem u koleginoj komunikaciji. Nekim ljudima jednostavno treba reći da su glupi ko k***, a ne da ih tapšamo po glavi i govorimo kako su posebni.

 -ti ne vidiš problem? .. i tad to nije problem? Možda si jednostavno ćorav?

-jel po pravilima igre zabranjeno vrijeđanje po npr nacionalnoj, vjerskoj i ostalim osnovama? -je.

pa tako nije isto da ja tebi-timeni ili nekome kažeš npr kreten, no ako to kažeš za npr narod tad je to problem, neovisno vidiš li ga ili ne.

-igra bez pravila? pravila nam ne trebaju? ... a što je tema? npr mjere stožera? pravila!

-ili se pridržavamo ili ne, ne selektivno jer je tad besmisleno pravilo i dobijemo divlji zapad.

-što to ne možemo izreći bez nepotrebnog vrijeđanja u ovoj temi ili postovima? Eto, npr slažem se s ovim tvojim postom.. nije ovo kritika-svađa-odgovor nego recimo razgovor i nemam baš nikakve potrebe vrijeđati te.. 

.. no čemu sad staješ na stranu nepristojne komunikacije? Čisto hipotetski, jesi li za postove bez vrijeđanja, za-protiv? Ako si protiv vrijeđanja, pogotovo na nacionalnoj i ostalim osnovama da ne nabrajam, tad čemu ova intervencija tj upravo suprtoni bi trebao biti sadržaj tvog posta.. a ako si za vrijeđanje.. ok na recimo osobnoj razini, kretenu reći da je kreten.. no primijeti, upravo to što kažeš ja radim u ovih par postova, ne vrijeđam narod-vjeru-ostalo nego konkretnu osobu što ti sugeriraš kao ok.. pa tad opet koja je tvoja logika-kriterij, tj navodiš jedno no ponašaš se suprotno, .. kriterij? .. naravno kriterij je kao navijačka skupina, ne što kaže nego tko kaže?

-upravo protiv takvog stava ću biti u svakom postu.. tj svaki post je nešto o čemu se možemo slagati ili tvrditi suprotno, da-ne, argumenti ili mišljenja no kao da je tebi važno tko nešto kaže umjesto što kaže i pri tome ono što sam kažeš negiraš ..

-tako, nisam se ja uvrijedio zbog sebe, nego zbog besmislenog vrijeđanja po osnovi koja je zabranjena, koja baš ništa nema s argumetima jednako kao da sad međusobno kažemo jedan drugom kreten, nismo ništa argumetirali tj to je tad samo svađa, zar ne?

-narod je ok nazvati stokom? -nije.

-pri tome ću se složiti da kretenu možeš reći kreten, no time i dalje ništa ne rješavamo.. i to upravo u prošlim postovima kao igrokazom (diskretno-prikriveno) demonstriram osobi koja takvim riječima-uvredama bez smisla upadne naglavačke i misli da je nešto pametnog napravio.

-ovaj post možda nije tema, možda je.. možda je samo pokušaj da se svi zamislimo želimo li temu-formum-komunikaciju ili vrijeđanje? Želimo li argumente ili je važno 'tko' a ne 'što' piše?

-pravla igre, kriteriji.. argumenti. Dok vrijeđanje, pogotovo nepotrebno nema smisla, dok je dio toga i zabranjen zakonom, pravilima fouma i nije ono što želim podržati pa ni šutnjom..

-vrijeđanje ponekad može biti 'poticajno' tj edukativno, primjerom, jer osoba najbolje shvati kad se opeče, na svom primjeru, tj ne radi drugima što ne želiš da drugi rade tebi je vrlo dobro pravilo, treba ga provoditi, dosljedno, zar ne?

-upravo zato sam juzeru reako kreten, da ''vidi'' -osjeti razliku, da ako može prilagodi riječnik bez nepotrebnog vrijeđanja jer baš ništa se time ne dobije osim svađe ''o ćaćinim brkovima'' .. i to recimo demonstriramo oboje u tim postovima s time da sam ja pristao na tu igru edukativno, dok se druga strana refleksno brani umjesto da jednostavno ne koristi vrijeđanje u postovima tj da napiše što misli ili argument, tad se mogu složiti ili ne, ovako ''moram'' reagirati jer je međuostalim i zabranjeno (no znamo da modovi nemaju adekvatan filter..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ihush kaže...
Entry Point kaže...
ihush kaže...

 -smrdi ti iz usta.. :)

 

ili ovako, misliš da je pristojna komunikacija to što napišeš, kao; zatvoriti gubice, *ičke, *urca, retardi ili što si sretan ako netko oboli? Odnosno, mi smo stoka?

-ti si kreten. Jasnije?

-a tema je? ja se držim, tj reakcija na tvoj post, time to ne može biti nešto što s temom nema veze osim ako je tvoj post bezveze.

 

ili, možemo primjetiti da te Visak  ''lajka'', jer nekim zajedničkim jezikom opisujete narod-ljude, kao stoku? .. a to je recimo korektno? Ne vidite problem u takvoj komunikaciji?

 ihush je SJW. Odmah se uvrijedi na par malo jačih (i realnih) riječi.

 

Ja ne vidim problem u koleginoj komunikaciji. Nekim ljudima jednostavno treba reći da su glupi ko k***, a ne da ih tapšamo po glavi i govorimo kako su posebni.

 -ti ne vidiš problem? .. i tad to nije problem? Možda si jednostavno ćorav?

-jel po pravilima igre zabranjeno vrijeđanje po npr nacionalnoj, vjerskoj i ostalim osnovama? -je.

pa tako nije isto da ja tebi-timeni ili nekome kažeš npr kreten, no ako to kažeš za npr narod tad je to problem, neovisno vidiš li ga ili ne.

-igra bez pravila? pravila nam ne trebaju? ... a što je tema? npr mjere stožera? pravila!

-ili se pridržavamo ili ne, ne selektivno jer je tad besmisleno pravilo i dobijemo divlji zapad.

-što to ne možemo izreći bez nepotrebnog vrijeđanja u ovoj temi ili postovima? Eto, npr slažem se s ovim tvojim postom.. nije ovo kritika-svađa-odgovor nego recimo razgovor i nemam baš nikakve potrebe vrijeđati te.. 

.. no čemu sad staješ na stranu nepristojne komunikacije? Čisto hipotetski, jesi li za postove bez vrijeđanja, za-protiv? Ako si protiv vrijeđanja, pogotovo na nacionalnoj i ostalim osnovama da ne nabrajam, tad čemu ova intervencija tj upravo suprtoni bi trebao biti sadržaj tvog posta.. a ako si za vrijeđanje.. ok na recimo osobnoj razini, kretenu reći da je kreten.. no primijeti, upravo to što kažeš ja radim u ovih par postova, ne vrijeđam narod-vjeru-ostalo nego konkretnu osobu što ti sugeriraš kao ok.. pa tad opet koja je tvoja logika-kriterij, tj navodiš jedno no ponašaš se suprotno, .. kriterij? .. naravno kriterij je kao navijačka skupina, ne što kaže nego tko kaže?

-upravo protiv takvog stava ću biti u svakom postu.. tj svaki post je nešto o čemu se možemo slagati ili tvrditi suprotno, da-ne, argumenti ili mišljenja no kao da je tebi važno tko nešto kaže umjesto što kaže i pri tome ono što sam kažeš negiraš ..

-tako, nisam se ja uvrijedio zbog sebe, nego zbog besmislenog vrijeđanja po osnovi koja je zabranjena, koja baš ništa nema s argumetima jednako kao da sad međusobno kažemo jedan drugom kreten, nismo ništa argumetirali tj to je tad samo svađa, zar ne?

-narod je ok nazvati stokom? -nije.

-pri tome ću se složiti da kretenu možeš reći kreten, no time i dalje ništa ne rješavamo.. i to upravo u prošlim postovima kao igrokazom (diskretno-prikriveno) demonstriram osobi koja takvim riječima-uvredama bez smisla upadne naglavačke i misli da je nešto pametnog napravio.

-ovaj post možda nije tema, možda je.. možda je samo pokušaj da se svi zamislimo želimo li temu-formum-komunikaciju ili vrijeđanje? Želimo li argumente ili je važno 'tko' a ne 'što' piše?

-pravla igre, kriteriji.. argumenti. Dok vrijeđanje, pogotovo nepotrebno nema smisla, dok je dio toga i zabranjen zakonom, pravilima fouma i nije ono što želim podržati pa ni šutnjom..

-vrijeđanje ponekad može biti 'poticajno' tj edukativno, primjerom, jer osoba najbolje shvati kad se opeče, na svom primjeru, tj ne radi drugima što ne želiš da drugi rade tebi je vrlo dobro pravilo, treba ga provoditi, dosljedno, zar ne?

-upravo zato sam juzeru reako kreten, da ''vidi'' -osjeti razliku, da ako može prilagodi riječnik bez nepotrebnog vrijeđanja jer baš ništa se time ne dobije osim svađe ''o ćaćinim brkovima'' .. i to recimo demonstriramo oboje u tim postovima s time da sam ja pristao na tu igru edukativno, dok se druga strana refleksno brani umjesto da jednostavno ne koristi vrijeđanje u postovima tj da napiše što misli ili argument, tad se mogu složiti ili ne, ovako ''moram'' reagirati jer je međuostalim i zabranjeno (no znamo da modovi nemaju adekvatan filter..).

 Nemaš komentara?

Za očekivati.

 

 

12 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...

 I puno glupih je bilo zaraženo, pa su dvaput kihnuli, pa nastavili širit paniku o smrtonosnoj pandemiji neviđenih razmjera. nemoš virovat kako je jebena medijski napuhana priča postala religija za glupane 21. stoljeća. Zašto religija? Pa zato što moraš prihvatit nešto što ne vidiš, prihvaćaš kao dogmu: da maske pomažu (nema dokaza), da je virus ozbljno opasan (daj me poškaklji, bogati), da je dobro sve što ti kaže Stožer i u to moraš VJEROVAT jer oni su stručnjaci... Kakvi redikuli. Imam prijedlog, svi koji ste se usrali ko pi*ke pred prehladom, zatvorite se u svoju špilju, nabijte dvi maske doma pred televizijom na čvalju, tuširajte se dezinficijensima, a ostale pustite da rade što žele. i problem rješen. Može? Dakle, svi radimo što želimo i svi sretni?

 

usput, pametni, ako odbijem liječenje, sada i za ubuduće, mogu li onda dobit nazad sve što sam uplatio za zdravstveno?

 

 Ovo me podsjetilo na rasprave od prije 10ak godina kad se govorilo o zabrani pušenja, pa je bilo kome smetaju cigare neka se zatvori u 4 zida i nek ne izlazi u kafiće i restorane. 

 

Danas, kada imamo smrtonosan virus, ljudi se na isti način pitaju u čemu je problem širiti virus - tko se boji nek ostane u 4 zida. 

 

Stvarno, za nepovjerovat koliko se ovaj forum srozao po kvaliteti, baš naletjeh maloprije na temu raspada li se forum, pa definitivno ova tema je čisti dokaz. 

10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ihush kaže...

 TL;TR

 

Hrvati uporno dokazuju da su kreteni zadnjih 30 godina. Moš' ti to okretat sad na neki SJW, ali činjenice su činjenice.

 

Koliko puta su tu Amerikanci spominjani kao neobrazovane budale. Jesi skočio onda da obraniš narod Amerike. Nisi. Skočiš samo kad je riječ o narodu kojeg si ti dio, odnosno onaj dio naroda koji ima isto mišljenje ko ti. Textbook SJW.

 

Onaj kolega trol s index.hr-a stalno omalovažava ljude. Jesi ga upozorio? Nisi.

 

Da skratim, aj biž ća.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Ranko Kukumar kaže...

 Ovo me podsjetilo na rasprave od prije 10ak godina kad se govorilo o zabrani pušenja, pa je bilo kome smetaju cigare neka se zatvori u 4 zida i nek ne izlazi u kafiće i restorane. 

 

Danas, kada imamo smrtonosan virus, ljudi se na isti način pitaju u čemu je problem širiti virus - tko se boji nek ostane u 4 zida. 

 

Stvarno, za nepovjerovat koliko se ovaj forum srozao po kvaliteti, baš naletjeh maloprije na temu raspada li se forum, pa definitivno ova tema je čisti dokaz. 

 Mnogi su došli ovdje sa drugih foruma, jer realno, ovo je jedini kvalitetan i aktivan lokalan forum. Puno njih je ugašeno i neaktivno, pa se ekipa preselila ovdje. I voila.

 

Forum se definitivno raspada, sve u skladu sa globalnim trendovima. Diskusija više ne postoji. Priznati ili reći da si u krivu je smrtni grijeh. Svi su uvijek u pravu i svi na svoju stranu natežu. Drugi su samo trolovi. Nekima treba pomoć. I tako to... Kralj je mrtav, živio kralj.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jarvan kaže...
..

 Cjepivo kod ovci je bila metafora za mjere kod korone.

..

-pogrešna metafora.. s ostalim se slažem.

-zašto je to pogrešna metafora? zato jer cjepiva za sad nema, odnosno mjere su kao tor za ovce = lockdown, dok su maskice ništa, kaže struka. .. loša metafora i tad naravno loša reakcija. Problem je tad što pogrešno upotrijebiš metaforu, tad i problem razumijevanja što je pisac želio reći.. (no u tome sam daleko gori, moje poruke su ugl nečitljive..) :)

 

DCQE kaže...
Entry Point kaže...

 

Ja ne vidim problem u koleginoj komunikaciji. Nekim ljudima jednostavno treba reći da su glupi ko k***, a ne da ih tapšamo po glavi i govorimo kako su posebni.

 Slažem se: glup si ko stup.

-pošto sam entry navodi da to nije problem u kolegijalnoj komunikaciji eto, 'lajkam' (tj slažem se) :) .. jer kako inače biti dosljedan tj kriterij?

-no to recimo nije tema, ne pomaže, čak ne mora biti činjenica ili argumentirano .. nego samo mišljenje. Trebamo li nekoga tapšati po glavi i govoriti da su posebni? opet tko a ne što.. tj samo zbog 'vica' ''lajkam'' inače se ne slažem ako ćemo se vratiti na kriterije-pravila tj normalnu komunikaciju.

 

-možemo li to iskoristiti za povratak u ''novo normalno'' tj razgovor? (bez nastavka svađe u kojoj smo svi u pravu.. i krivu?).

 

Jarvan kaže...
..

 Nemaš komentara?

Za očekivati.

 

 

 -varaš se (i tako čitaj posljednji palac dolje, ne slažem se tj imam komentar..).

-no onako, znatiželja.. s čime se u mom postu iznad ne slažeš? (palac dolje, nije to lajkanje..) pa kad se ne slažeš, može nešto, citat s čime to?.. možda objasnim, možda prihvatim i promjenim mišljenje itd..

-i ne, nije važan palac gore-dolje, nego znatiželja.. i običan razgovor. (dok recimo tu vidim palac gore, .. a to je pogrešno ako je samo kurtoazno tj ne skupljam lajkove pa nije nužno, hvala) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 12:07 (ihush).
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jedini normalan novinar u ovoj septičkoj jami zvanoj rvacka
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...

 I puno glupih je bilo zaraženo, pa su dvaput kihnuli, pa nastavili širit paniku o smrtonosnoj pandemiji neviđenih razmjera. nemoš virovat kako je jebena medijski napuhana priča postala religija za glupane 21. stoljeća. Zašto religija? Pa zato što moraš prihvatit nešto što ne vidiš, prihvaćaš kao dogmu: da maske pomažu (nema dokaza), da je virus ozbljno opasan (daj me poškaklji, bogati), da je dobro sve što ti kaže Stožer i u to moraš VJEROVAT jer oni su stručnjaci... Kakvi redikuli. Imam prijedlog, svi koji ste se usrali ko pi*ke pred prehladom, zatvorite se u svoju špilju, nabijte dvi maske doma pred televizijom na čvalju, tuširajte se dezinficijensima, a ostale pustite da rade što žele. i problem rješen. Može? Dakle, svi radimo što želimo i svi sretni?

 

usput, pametni, ako odbijem liječenje, sada i za ubuduće, mogu li onda dobit nazad sve što sam uplatio za zdravstveno?

 

 A sad se moram i ja uključit...

 

Nažalost, kad ne može drugačije: Ti si kreten!

 

Ne, prijatelju moj dragi, ne možemo svi radit šta je koga volja, ako je bolest u pitanju i ako je cijeli svijet u opasnosti od bolesti. Ti nemaš pojma o toj bolesti, nisi doktor, nisi medicinske struke, a pogotovo nisi virolog.

 

Iznimno opasno i neodgovorno ponašanje je ovako razmišljat, NE, NE MOŽEŠ ti radit što god je tebe volja, jer time potencijalno ugrožavaš MOJE zdravlje. 

 

Ne dao ti bog nikad kroničnih srčanih mana, pa da se imaš zašto bojat više od drugih ljudi.

 

Lažeš da su maske dokazano neučinkovite, kad su upravo suprotno, dokazano učinkovite u sprječavanju širenja aerosola koji prenose viruse, ali i sama logika ti nalaže da fizička barijera preko usta smanjuje prijenos aerosola kad osoba priča, kašlje ili kiše. Glavni dokaz ovoj tvrdnji su SVI kirurzi na svijetu i razlog zbog kojeg uvijek nose maske pri operacijama.

 

Ne živite sami, živite u društvu (koliko-toliko uređenom), živite u grupama, pripadate nekoj državi i živite pod tim nekim zakonima te države. Treba se koji put i ponašat u skladu s tim društvom, zajebite te priče da smo svi mi divne individue i da smo svi mi važniji pojedinačno od grupe. Nismo i nisi. 

 

Prestanite ugrožavat druge ljude da bi se osjetili posebnim individuama, koje su pametnije od svih stručnjaka.

 

You are not a beautiful and unique snowflake, you're the same decaying organic matter as everything else. We're all part of the same compost heap.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 12:54 (Filox).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Ranko Kukumar kaže...

Ovo me podsjetilo na rasprave od prije 10ak godina kad se govorilo o zabrani pušenja, pa je bilo kome smetaju cigare neka se zatvori u 4 zida i nek ne izlazi u kafiće i restorane. 

 

Danas, kada imamo smrtonosan virus, ljudi se na isti način pitaju u čemu je problem širiti virus - tko se boji nek ostane u 4 zida.

Usporedba je promašena da ne može biti promašenija.

 

1.) Pušiti ne možeš bez da si svjestan da pušiš (barem kad pričamo o cigaretama, za neka metaforička pušenja ne vrijedi)

 

2.) Nitko se ne zalaže za "slobodu širenja virusa", već protiv pretjeranih ograničenja kojima je svrha spriječiti ako je netko možda zaražen

 

Osim par pojedinaca upitnih intelektualnih sposobnosti koji negiraju samo postojanje virusa, većina argumentirano napada način na koji se provode ograničenja.

 

Prva stvar koja mnogima ljudima koji su za mjere nije jasna jest da je procjena rizika i kompromis koji odnosi živote naša svakodnevnica. Svaki dan kad sjedneš za volan ti povećavaš šansu da netko u prometu strada. Imamo mjere koje to umanjuju na najmanju moguću mjeru, a temeljene su na dugogodišnjem iskustvu i istraživanjima, međutim, rizik i dalje postoji. Svako sjedanje u automobil koje nije nužno povećava rizik, a s druge strane, prestanak korištenja automobila (odnosno općenitog prometovanja) bi nas koštao više života nego bismo tako spasili.

 

Nepridržavanjem mjera samoizolacije osobe koja bi mogla biti zarazna ugrožavaju druge, ali isto tako, pretjerano nalaganje samoizolacije u vidu preosjetljivih testova (čovjek kojem bi manje osjetljiv test bio negativan, još nije zarazan i nema razloga da njegovi kontakti idu u samoizolaciju), izbjegavanja testiranja kontakata (s jedne strane bi se mogli lakše hvatati kontakti kontakata, a s druge skratiti samoizolaciju onima koji nisu zaraženi) i slični problemi također ostavljaju svoje posljedice, i to bez značajnog utjecaja na smanjenje širenja zaraze.

 

 

Maske smanjuju rizik od zaraze, ali inzistiranje na istima tamo gdje je vjerojatnost zaraze mala je glupo jer na kraju sve više ljudi masku počne nositi neispravno ili jednokratnu masku nose mjesecima. Poseban nonsense je ovo što sad planiraju s restoranima - zamisli, onih 15-20 sekundi koliko ti treba za doći do stola ili 3 minute za otići na WC ćeš trebati nositi masku, a za stolom ne treba. Međutim, kad se ideš dignuti sa stola, onda masku stavljaš prljavim rukama da bi ih u WC-u oprao. Koliki je rizik širenja zaraze dok odeš do stola ili do WC-a?

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...
ihush kaže...

 TL;TR

 

Hrvati uporno dokazuju da su kreteni zadnjih 30 godina. Moš' ti to okretat sad na neki SJW, ali činjenice su činjenice.

 

Koliko puta su tu Amerikanci spominjani kao neobrazovane budale. Jesi skočio onda da obraniš narod Amerike. Nisi. Skočiš samo kad je riječ o narodu kojeg si ti dio, odnosno onaj dio naroda koji ima isto mišljenje ko ti. Textbook SJW.

 

Onaj kolega trol s index.hr-a stalno omalovažava ljude. Jesi ga upozorio? Nisi.

 

Da skratim, aj biž ća.

-uf, otjeralo me.. :))

-netko omalovažava ljude, ti to primjetiš i meni sugeriraš da ga upozorim? -zašto ja, zašto ne ti?

-ameri? jesam li ja capt.amerika koji ih treba štititi? Imaju vojsku, štite se sami, štiti ih ako želiš.. trumpek-glumpek.. no ponekad je u pravu, ponekad kaže istinu, često laž-glupost.. i što tad, tj ako želiš temu o zaštiti usa građana od vrijeđanja, otvori pa sudjelujem.. možda kao i svako drugo pitanje-temu.

-skočim samo kad je riječ o narodu kojeg sam dio? .. pa gle, već objašnjeno, nisam capt.amerika, nisam javna pravobraniteljica, činim što mogu.. a ti? Štitiš koga ulaskom u ovih par postova, jarvana? Super.. no ne treba mu zaštita od mene, ja sam benigni ovčar.. :)

-.. i za razliku od tebe, kad se nešto inače zakonom zabranjeno kao i forumskim pravilima radi, tad reagiram, ako primjetim.. i tad navedem da je vrieđanje po (pa sad nabroji osnove..) zabranjeno, nepoželjno, besmisleno.. ne za svoj-moj-tvoj-tuđi nego za sve narode, vjere, rase, uklučivo i marsovce ili ravnozemljaše.. ok njih smiješ :)..

-dakle, dosljednost-kriterij.. imaš ili nemaš? .. a što bi trebalo u hr na forumu koji je na .hr domeni dozvoliti vrijeđanje hr naroda, odnosno čekati da se pojave partizani&ustaše? tj ostala vrijeđanja (jer ako može jedan narod, može i drugi.. npr možemo li napisati srbi su svinje-stoka ili židovi? .. naravno da nakon takve rečenice očekujemo reakciju modova i brisanje.. a za hrvate to ne vrijedi?)

 

.. i opet, btw, ja sam ovčar, njemački, marsovac.. bez spola/spolovila, vjere, nacije itd. imam samo ova mala slova i avatar.. nešto kao bitcoin skoro nepostojeće.. pa me ne moraš svrstavati u neku naciju kao hrvate tj ne branim ih manje-više nego se samo pridržavam pravila i etičkih normi, primarno, ne radi drugima što ne želiš... no znaš već, zar ne? Možda sam amer? Tad imam etičko pravo pljuvati ih.. no to pravo nemaš ti? .. a argumenti?  ili je stvar tko ima jači hračak? .. tko ili što? odluči se.

 

btw-2, tl-dr .. jadno moje, ''ne vidiš'', ne čitaš.. a što ću ti ja, što tad ja imam s time što tebe muči? .. kamo bi me otjerao, kao dosadnu muhu.. koja btw-3, obično dođe na fekaliju, znaš.. :)

 

btw4 postoje vicovi o bosancima.. i iznenađenje, nisu (svi) baš glupi što bi vicovi sugerirali.. nemaju svi slovenci malog, npr žene, nisu ni svi hrvati ustaše i sitnozubi, nisu ni svi ljudi jednaki, no pravila jesu, zakoni, prava. Tad nije važno jesi li bosanac-glup ii ustašoid, jednako te mora štititi zakon, pravila pa i sadržaj foruma. Ne štitimo samo druge nego i sebe, što recimo u slučaju zaraze, kao povratak na temu, covid19-mjere radimo socijalnom distancom, higijenom (ruku), nošenjem maskica (osim na bradi..) itd. tj ako nosim-nosiš maskicu jednako štitiš ''glupog bosanca i ustašoidnog sitnozubog, srba-četnika i susjeda janeza, malog'' kao i mene-ovčara anacionalno-avatarsko biće, kao i neko dijete, kao i nepoznatu osobu koja može biti najbolja na svijetu ili masovni ubojica.. tj pravila se odnose na sve jednako kao što ni virus ne bira po tom kriteriju pa ne vidim što u tome ima npr amer kao kriterij u ovom postu ili bilo koja nacija ili politička opredjeljenost.

 

-možda je samo važno za ovaj post što me upućuješ u posao javnopravobraniteljice nekih avatara na forumu, što je opet posao modova, ne moj, a tad opet, što tebe spriječava tj ne treba ti 'muha' za tvoje postove pa ako nešto primjetiš slobodno reagiraj, ''lajkat'' ću ili neću, ovisno o tome ŠTO napišeš, ne tko. No pošto te muči čitanje duže od 4 sloga ne vjerujem da će ova poruka doprijeti do tebe.. no ima i drugih, možda :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 12:39 (ihush).
12 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Usporedba je promašena da ne može biti promašenija.

 

1.) Pušiti ne možeš bez da si svjestan da pušiš (barem kad pričamo o cigaretama, za neka metaforička pušenja ne vrijedi)

 

2.) Nitko se ne zalaže za "slobodu širenja virusa", već protiv pretjeranih ograničenja kojima je svrha spriječiti ako je netko možda zaražen

 

Osim par pojedinaca upitnih intelektualnih sposobnosti koji negiraju samo postojanje virusa, većina argumentirano napada način na koji se provode ograničenja.

 

Prva stvar koja mnogima ljudima koji su za mjere nije jasna jest da je procjena rizika i kompromis koji odnosi živote naša svakodnevnica. Svaki dan kad sjedneš za volan ti povećavaš šansu da netko u prometu strada. Imamo mjere koje to umanjuju na najmanju moguću mjeru, a temeljene su na dugogodišnjem iskustvu i istraživanjima, međutim, rizik i dalje postoji. Svako sjedanje u automobil koje nije nužno povećava rizik, a s druge strane, prestanak korištenja automobila (odnosno općenitog prometovanja) bi nas koštao više života nego bismo tako spasili.

 

Nepridržavanjem mjera samoizolacije osobe koja bi mogla biti zarazna ugrožavaju druge, ali isto tako, pretjerano nalaganje samoizolacije u vidu preosjetljivih testova (čovjek kojem bi manje osjetljiv test bio negativan, još nije zarazan i nema razloga da njegovi kontakti idu u samoizolaciju), izbjegavanja testiranja kontakata (s jedne strane bi se mogli lakše hvatati kontakti kontakata, a s druge skratiti samoizolaciju onima koji nisu zaraženi) i slični problemi također ostavljaju svoje posljedice, i to bez značajnog utjecaja na smanjenje širenja zaraze.

 

 

Maske smanjuju rizik od zaraze, ali inzistiranje na istima tamo gdje je vjerojatnost zaraze mala je glupo jer na kraju sve više ljudi masku počne nositi neispravno ili jednokratnu masku nose mjesecima. Poseban nonsense je ovo što sad planiraju s restoranima - zamisli, onih 15-20 sekundi koliko ti treba za doći do stola ili 3 minute za otići na WC ćeš trebati nositi masku, a za stolom ne treba. Međutim, kad se ideš dignuti sa stola, onda masku stavljaš prljavim rukama da bi ih u WC-u oprao. Koliki je rizik širenja zaraze dok odeš do stola ili do WC-a?

 

 Promašio si totalno poantu moje prve rečenice - uopće nisam imao namjeru uspoređivati jedno s drugim, već kažem da me to jako podsjeća na te izjave kada se ekipa koja jako voli dimiti u lice drugima bunila zašto se to nama brani odjednom. Nije cilj usporedba, već kažem da pojedinci misle da imaju sva prava ovog svijeta i da ne moraju nositi maske u mjestima gdje se njihovo nošenje smatra korisnim. 

 

Vezano za drugo, ne slažem se. 

 

Tebi ako izjave poput: "umrli likovi stariji od osnutka partizanskog pokreta", "trump izašao za 1 dan iz bolnice", "maske su potpuno štetne i beskorisne" i sl. nisu kretenske - nemam zaista namjeru objašnjavat. 

 

Nitko ne kaže da su mjere idealne i da nema problema među njima (osim eventualnog političkog vrha), no jasan je kontekst ekipe koja pljuje po svim živim mjerama i ismijava se sa vijestima. 

5 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

 

Prva stvar koja mnogima ljudima koji su za mjere nije jasna jest da je procjena rizika i kompromis koji odnosi živote naša svakodnevnica. Svaki dan kad sjedneš za volan ti povećavaš šansu da netko u prometu strada. Imamo mjere koje to umanjuju na najmanju moguću mjeru, a temeljene su na dugogodišnjem iskustvu i istraživanjima, međutim, rizik i dalje postoji. Svako sjedanje u automobil koje nije nužno povećava rizik, a s druge strane, prestanak korištenja automobila (odnosno općenitog prometovanja) bi nas koštao više života nego bismo tako spasili.

 

Nepridržavanjem mjera samoizolacije osobe koja bi mogla biti zarazna ugrožavaju druge, ali isto tako, pretjerano nalaganje samoizolacije u vidu preosjetljivih testova (čovjek kojem bi manje osjetljiv test bio negativan, još nije zarazan i nema razloga da njegovi kontakti idu u samoizolaciju), izbjegavanja testiranja kontakata (s jedne strane bi se mogli lakše hvatati kontakti kontakata, a s druge skratiti samoizolaciju onima koji nisu zaraženi) i slični problemi također ostavljaju svoje posljedice, i to bez značajnog utjecaja na smanjenje širenja zaraze.

 

 

Maske smanjuju rizik od zaraze, ali inzistiranje na istima tamo gdje je vjerojatnost zaraze mala je glupo jer na kraju sve više ljudi masku počne nositi neispravno ili jednokratnu masku nose mjesecima. Poseban nonsense je ovo što sad planiraju s restoranima - zamisli, onih 15-20 sekundi koliko ti treba za doći do stola ili 3 minute za otići na WC ćeš trebati nositi masku, a za stolom ne treba. Međutim, kad se ideš dignuti sa stola, onda masku stavljaš prljavim rukama da bi ih u WC-u oprao. Koliki je rizik širenja zaraze dok odeš do stola ili do WC-a?

 

 Ja se slažem da su neke mjere malo stupidno napisane, očito se samo prepisuje, bez razmišljanja. To za restoran zvuči glupo, ali meni je puno gluplja i opasnija situacija bila prije par dana u ambulanti. Na ulazu stoji 300 natpisa o obavezi nošenja maske, zabrani ulaska bez maske, dezinfekciji ruku, ne ulaziti ako se ima temperaturu, posebni brojevi za COVID pozitivne i slično. Čekam ja tako red, ispred mene starija gospođa, bivši onkološki bolesnik, slušam što priča sa sestrom i doktoricom, pa čujem i da je još po kontrolama. Masku nosim ja, ta gospođa, 2 sestre i doktorica i to smo svi u ambuilanti. Na to ulazi lola, faca, tipični splitski krkan i KRETEN, STOKA (imam potpuno pravo ovako pisat o tom idiotu ihush i ostali koje to vrijeđa) bez maske, drži je u ruci, a s njim cura koja nosi masku. Gledam ja njega, on ogroman, teretana, čelav, klasični debilni izraz lica splitskog tuduma "ja sam najveća faca". Mislim se da mu rečem za masku ili ne, potuč se i primit batine ili ne? Cura mu kaže da stavi masku nakon nekog vremena i on sebi napravi pelenu na bradi i tako ostane sjedit u čekaonici, gdje su jedini ljudi onkološki pacijent u godinama i mlađa osoba sa kroničnom srčanom manom. Uzeo što mi treba i otišao, bez rasprave i bez tuče, jer znam da rasprava ne bi vodila ničemu, potukli bi se vrlo vjerojatno, slomio bi me ko budalu jer je dupli od mene, i ja bi riskirao puno više aerosola, pljuvačke i krvi po sebi, pa bi i zaraza bila puno izglednija.

 

I šta sad da ja radim??? Sad je on pametan građanin, a ja sam divljak i debil s ovakvim razmišljanjem? Ma dajte ljudi molim Vas, nas 5 u ambulanti smo idioti, 6 u biti, jer mu je i cura nosila masku, a on jedan je pametan i u pravu?!? A ne govorimo o restoranu ili kafiću, nego o ustanovi gdje dolaze bolesni ljudi, oni puno podložniji raznim bolestima, pa tako i covidu.

 

Stvarno jadno...

Live long and prosper.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Osim par pojedinaca upitnih intelektualnih sposobnosti koji negiraju samo postojanje virusa, većina argumentirano napada način na koji se provode ograničenja.

 

 

 Ne znam u kojem paralelnom svemiru ti čitaš ovaj forum, ali tu kod nas su gotovo isključivo ovi upitni. Trpimo desetke debilnih postova dnevno i na njih ponekad odgovorimo. Ovi forumaši s argumentima su izgleda samo u tvojem svemiru, a ti valjda crosspostaš u oba.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
4 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Filox kaže...

dokazano učinkovite u širenju aerosola koji prenose viruse

 Daj dokaz.

12 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...
Filox kaže...

dokazano učinkovite u širenju aerosola koji prenose viruse

 Daj dokaz.

 https://www.researchgate.net/community/COVID-19 

4 godine
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Skočiš samo kad je riječ o narodu kojeg si ti dio, odnosno onaj dio naroda koji ima isto mišljenje ko ti. Textbook SJW.

 

Ovo te pogodilo u nezgodno mjesto i sad se braniš. Kada tvoji istomišljenici prozivaju suprotnu stranu svakakvim imenima nigdje te nema, kada netko tvoj stav napadne doletiš kao Supermen. Samo pogledaj postove DCQE, kbenzeme i sličnih i broji koliko puta su ljude koji se pridržavaju mjera nazvali ovcama s brnjciama, debilima 21. stoljeća i sličnim imenima.

 

Znaš, licmjeran si, samo tako nastavi, treba i takvih. 

 

 i za razliku od tebe, kad se nešto inače zakonom zabranjeno kao i forumskim pravilima radi, tad reagiram, ako "želim" primjetiti.. i tad navedem da je vrieđanje po (pa sad nabroji osnove..) zabranjeno, nepoželjno, besmisleno.. ne za svoj-moj-tvoj-tuđi nego za sve narode, vjere, rase, uklučivo i marsovce ili ravnozemljaše.. ok njih smiješ :)..

 

dakle, dosljednost-kriterij.. imaš ili nemaš?

 

ovisno o tome ŠTO napišeš, ne tko  

 

BTW, ovo gore su tvoje izjave, odmah ću ti reći da sam ti jednu riječ prepravio da se ne ljutiš. :)

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice