Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bolji

poruka: 69
|
čitano: 14.871
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bolji ".
15 godina
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo

da, jasniji su mi ljudi koji gledaju tenis. stvarno nema sanse da bi ikad pogledo minutu kako neko igra npr lol, call of duty ili sto se vec sve igra na tim natjecanjima.

evo sad kad su ukinuli sezonu nba-a, espn je doso na ideju da ce napravit natjecanje gdje ce igraci igrat igru jedan protiv drugog iz svoje kuce i to ce se prenosit live. reko hm bacit cu pogled, kosarka mi ionako previse fali pa bar nesto. pogledo sam ravno 3-4 minute i to uz koristenje mobitela, skuzio kolko mi je debilno gledat njih dvojicu kako igraju i ugasio. al eto barem su mi vratili malo zelju da bacim nba 2k pa sam ga opet instaliro na pc. 

 

9 godina
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo
Kad bih se ja bavio sportom, tj boksom, ja bih sigurno vecinom lezao na podu nokautiran, jesam li ja onda sportas ?
Salu na stranu, mislim da trebamo razlikovati sport i natjecanje. Tj. Sportska natjecanja razlikovati od ostalih natjecanja. Samo fizicka sportska natjecanja bi nazvao sportom, ostalo samo natjecanja. Npr Gaming natjecanje, Natjecanje u pikadu, pokeru, sahu itd.
Zasto svako kompetitivno natjecanje bacamo u ladicu koju zovemo sport.
Samo natjecanja za koja je potrebna odredena fizicka snaga tijela bih nazvao sportom. Ostale natjecanjima.
4 godine
protjeran
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo
ansha kaže...

Ja sam u iznimnoj fizickoj kondiciji 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo
jerkan kaže...
ansha kaže...

Ja sam u iznimnoj fizickoj kondiciji 

 

Jel se znamo rodjo?

4 godine
odjavljen
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo
ansha kaže...
jerkan kaže...
ansha kaže...

Ja sam u iznimnoj fizickoj kondiciji 

 

Jel se znamo rodjo?

 Nije čudno da sportaši imaju fanove

Have no fear, Vlad is here
15 godina
offline
Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bolji

Recimo da je offtopic, jer će moji komentari biti temeljeni da je esport sport :)

Ono što sam primjetio je da:

1) Fale savezi. Znam da izgleda blesavo, ali savezi su zaslužni za jako puno koordiniranja, uređivanja regularnosti itd. Problemi su što svi i svatko ima svoje pravilo i postignuća nisu komparativna ni u istom žanru igara. Recimo top tier CoD igrač uopće ne šljivi top tier igrača u Fortniteu (osim možda što su ovisni o popularnosti pa se "znaju").

2) Igre nisu pripremljene za kvalitetno gledanje. Gledaoci (uključujući i mene) trebaju raznorazne OSD stvari da mogu kvalitetno pratiti + ponekad dizajn igre je nejasan (nije recimo kao gledati utrku na 100m gdje čak i malom djetetu je jasno tko pobjeđuje i tko je pobjednik). Kamere su ograničene, treba raditi na komentarima igrača + komentarima igre... 

3) Pozitivna i negativna strana je nemjerljiv "pool" no-name sportaša. Recimo gledajte sva ova racing natjecanja. Da, oni koji prate sva moto natjecanja možda se mogu poistovjetiti sa nekim vozačima, ali i dalje ima brdo "novih" imena po svakoj utrci. Utrke su opet organizirane od strane FIA, YT kanala, medija... Kaos. 

4) Tier ili ligaški pristup je možda važniji nego ikad. 

 

Ima tu još toga, ali ovo mi je možda najvažnije što mi se mota nakon što sam probao gledati LoL, Fortnite i ostala natjecanja. Recimo Heartstone je puno lakše pratiti nego Fortnite za obične laike. Layout, intuitivno (zdravlje, broj kartica, mana) i lako gledljivo. Fortnite s manijakalnom gradnjom, skakanjem, općenito nepreglednim ekranom (gdje je konkurencija) zahtjeva puno više od produkcije. 

 

E sad, da li je sport ili ne - da li je to uopće važno? Kome i za što? Da li je kvalifikacija sportaša i sporta važna ljudima koji se natječu (zbog nekih stipendija ili državnih povlastica)? Ako se hrvanje izbaci iz Olimpijskih igara, da li je to hrvačima važno? Da li je hrvačimo važno da su u HOO? Da li će se prestati baviti hrvanjem? Ionako nisu zarađivali "ništa". Radili su za priznanje među ostalim hrvačima, jer brat bratu nikog nije ni briga to je Hrvatski prvak ili prvakinja u hrvanju. 

 

 

In vino veritas
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo
GranDaddo kaže...

 

 

E sad, da li je sport ili ne - da li je to uopće važno? Kome i za što? Da li je kvalifikacija sportaša i sporta važna ljudima koji se natječu (zbog nekih stipendija ili državnih povlastica)? Ako se hrvanje izbaci iz Olimpijskih igara, da li je to hrvačima važno? Da li je hrvačimo važno da su u HOO? Da li će se prestati baviti hrvanjem? Ionako nisu zarađivali "ništa". Radili su za priznanje među ostalim hrvačima, jer brat bratu nikog nije ni briga to je Hrvatski prvak ili prvakinja u hrvanju. 

 

 

 Argument "da li je to uopće važno" uglavnom potežu oni koji su za promjenu, u konkretnom slučaju oni koji su za to da se gaming klasificira kao sport. Znaš ono, nije da je važno, al bi mi ipak...

E pa kad nije važno zašto bi se išta mijenjalo?

 

No nije istina da nije važno. Vrlo je važno. Stara narodna kaže "ne laje pas zbog sela". Kad nisu psi u pitanju nego ljudi razlog je skoro uvijek isti - novac.

 

Svaka država, grad, lokalna samouprava... financijski potiče razvoj sporta. Zašto? Zbog fizičkog (usko vezano i psihičkog) razvoja svojih građana i to nije potrošen nego uložen novac jer se to sve vrati kroz produktivnost i zdravstvo. Klasifikacijom gaminga (namjerno ne pišem e-sporta jer u tome nema "s" od sporta) dio novca građana bi umjesto u fizički razvoj išao u potpuno suprotnom smjeru - u fizičku degradaciju jer to je ono što gaming ljudima radi. Usporedi dijete čiji dan izgleda - 7 sati u školi, još 2-3 sata doma uz zadaću i učenje i onda dva sata sporta s onim koji nakon sjedenja u školskoj klupi i sjedenja doma sjedne za računalo do spavanja. Ja kao porezni obveznik ne želim da moj novac ide za to, a kao roditelj ne želim da se moje dijete potiče na takvo ponašanje. Nemam ništa protiv toga da moje dijete nakon izvršetka školskih i sportskih obveza sjedne sat-dva za računalo. To je današnji način života (i moj je bio) i nije mi namjera stvarati asocijalno dijete, no neću gledati kako propada pod krinkom bavljenja sportom.

 

Gaming industrija je ogromna industrija uz koju je vezan ogroman novac. Nemam ništa protiv toga da imaju svoje sponzore koji se na taj način reklamiraju ali ja im ne želim biti prisilni sponzor a to je jedini razlog zašto se žele uvući u sport - malo im je, htjeli bi još.

Čemu služe svi ti kondicijski treneri, nutricionisti, šminkeri, frizeri, liječnici... koji se vrte oko gaming timova? Služe kako bi stvorili lažnu sliku o utjecaju gaminga na čovjeka. Što je s milijunima onih koji žele uspjeti a nemaju tu infrastrukturu uz sebe? Nek uspije 1 od 10 000, kako će onih 9 999 proći? Usporedi dijete kojemu je životni san biti Modrić ili Đoković s onima kojima je životni san biti Ninja ili netko drugi iz vrha gaminga. U kakvom će fizičkom i psihičkom stanju biti kad ne uspiju u tome?

 

Imam sina od 11 godina. Već 4 godine trenira vaterpolo i ok je u svom uzrastu ali, realno (možda me i iznenadi), teško da će od njega ispasti vrhunski sportaš (malo ga i genetika jebe). S druge strane, rastura u Fortniteu. Kad igramo 1 vs 1 to je doslovno silovanje. Dobije me 100:10 a nije da sam ja loš igrač. Kad bi gaming bio sport, to bi me navelo na razmišljanje "zašto ga forsirati s vaterpolom kad je očito da je u gamingu puno bolji i možda tu ostvari vrhunsku sportsku karijeru i zaradi brdo novca". Jel tako?

 

Ako odgovoriš "nije tako" svi oni razlozi zašto si tako odgovorio su i razlozi zašto gaming nikad ne bi trebao biti klasificiran kao sport.


Nije samo gaming problem nego i sve ono što se uspjelo provući pod sport a tu ne pripada. Primjera radi, prije 10-tak godina bio sam član pikado ekipe koja je igrala lokalnu ligu.
Kao jedan od dva aktivna "sportska" kluba u općini (malonogometni je i danas živ), uz dosta dobre rezultate, dobivali smo nešto novca i od te općine. Za razliku od mnogih sportskih klubova mi smo bili vrlo transparentni. Sve što smo dobili, sve smo popili. I puno više od toga. Mene u ekipu nisu uzeli zato što dobro igram nego zato što mogu puno popiti, pa ako netko iz prve ekipe ne može stati na nogama upadam ja. Liga je bila poprilično izjednačena - pogodi zašto :) - I to je sport?

15 godina
offline
Re: Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bo

Sve stoji što si napisao. Ja svoja pitanja nisam postavljao iz svoje perspektive, nego "njima". Do sada nisam previše čuo u medijima da se gameri baš bore za priznanje. 

No nemoj prikazivati samo negativne strane gaminga, jer i sport ima dosta svojih. Imaš Janičina i Ivičina koljena, imaš bodybuildere bez kralježnice i kukova, razne boksače/borce s moždanim koji samo čeka (zar ne razmišljaju u nekim državama da ne daju klincima nogometašima da igraju glavom do X godina?!)... Šta s tim hrvačem na kraju karijere?! Gdje je Pešalov? Hrgovića volimo otprilike tih 12 rundi, a onda vjerojatno kolektivno molimo da šuti i trenira. Afera u nogometu kad su se ljudi rušili mrtvi na igralištu (nešto s kljukanjem Ibuprofenom ako se ne varam)... Ne zaboravi općenito s dopingom... Tako da i ta medalja ima dvije strane. 

Infrastruktura? Da li postoji i za sportove?! Ne... Sve ostane na kraju kako se probiješ, imaš sreće, utjecaja kod trenera, pa onda i talenta.

Kupujem prijateljeve majice da može skupiti za odlazak na turnir u Spartanu za kojeg 99% Hrvata nije ni čulo... Sve je to jedna od perspektiva. Sport je, nitko ga ne podržava, čovjek se odriče ko sam vrag i nema ništa od toga (osim osobnog zadovoljstva).

 

Ja iskreno mislim da je ta diskusija već gotova i neće je biti moguće zaustaviti. Potraje li Corona još par mjeseci, zarolat će se novci još i više u gamingu i bit će to krasna alternativa možda i kad se sve vrati u normalu (recimo da gledamo natjecanja između sezona). Možda će utjecaj igranja bez publike biti i odlučujući faktor. 

 

Na tebi i meni je valjda da djecu odgajamo kako da postanu ljudi kojima možda taj gaming neće biti tako važan. Sumnjam da možemo zaustaviti novac.

In vino veritas
7 godina
neaktivan
offline
Jesu li e-sportaši „pravi“ sportaši? Jesu i bolji

Ako ima doping kontrole kao u šahu, onda je sport. Ako nema onda nije.

Ili ako u jednoj partiji izgube 2-3 kilorgama kao u šahu. onda je sport.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice