Jeste li memorije gladni?

poruka: 31
|
čitano: 28.992
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jeste li memorije gladni?".
12 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

Nema mog odgovora. 12 GB, LGA 1366 dakle tripple channel.

Xeon X5670 kaj sam nedavno kupio s ebaya, dotad i7-920.

1070 graficka.

 

Za moje potrebe sasvim ok, vidim mu jos dugu buducnost.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

U normalnom koristenju/gamingu cak mi je i previse 32gb koje imam, ali kad nesto hostam ili dignem koji VM zao mi je sto nemam i 64... Sve ovisi o upotrebi.

Gamers Don't Die, They Respawn.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

Polako 32 GB postaje standard. Zbog toga sam prošle godine nadogradio upravo na tu količinu. Sada sam miran godinama.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
online
Jeste li memorije gladni?

Danas za normalnu upotrebu i gaming prolazi 16 GB bez problema, dok računala koja obavljaju uredske poslove tipa office, mail prolaze i sa 8 GB bez problema.

Tko zna dobro prilagoditi OS svojim potrebama te pogasiti 80 posto stvari nije potrebna velika količina RAMa.

 
3 6 hvala 1
15 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

ne baš. nisam još k'o brus vilis. uglavnom pamtim no, kak veli moja usjeda, "i pametni si pišu", pa i ja uokolo nosim papiriće s podsjetnicima + na stolni kalendar 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Jeste li memorije gladni?
F10EXX kaže...

Nema mog odgovora. 12 GB, LGA 1366 dakle tripple channel.

Xeon X5670 kaj sam nedavno kupio s ebaya, dotad i7-920.

1070 graficka.

 

Za moje potrebe sasvim ok, vidim mu jos dugu buducnost.

 Slično, 10 GB tripple channel, i7-920.

Amenoum
17 mjeseci
protjeran
offline
Jeste li memorije gladni?

Ako imam 4x8 GB RAMa dal i dalje rade u dual channel modu?

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
Na poslovnom 32, i to mi je mimimum, na 16 je neupotrebljivo, Chrome i Firefox i 2 VS napuni do vrha, uključim li docker, gotovo, a doma 16 niti ne primjetim da mi fali
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
SaintGriz kaže...

Ako imam 4x8 GB RAMa dal i dalje rade u dual channel modu?

 Da 

10 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

Workstation mi je na 256GB, Dva Renderslavea svaki po 128GB i "stari" workstation isto 128GB. Tako da za jos 2 godine sam miran, a onda polako preci stepnicu vise (512/256)....

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
3 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
SaintGriz kaže...

Ako imam 4x8 GB RAMa dal i dalje rade u dual channel modu?

 -možda ili vjerojatno :) tj ovisi o mbo-chispetu (mogućnostima), postavkama u biosu, tipu single-dual-triple-quad memkontrolera koje taj chipset podržava pa do tog da je preporučljivo imati iste parove ili setove.. mada 90% radi mix ..

-a to lako vidiš bilo kojim hwinfo.. kao mogućnost-aktivno stanje uz naravno količinu i ostale podatke..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
Valentin17 kaže...

Danas za normalnu upotrebu i gaming prolazi 16 GB bez problema, dok računala koja obavljaju uredske poslove tipa office, mail prolaze i sa 8 GB bez problema.

Tko zna dobro prilagoditi OS svojim potrebama te pogasiti 80 posto stvari nije potrebna velika količina RAMa.

8gb je neupotrebljivo za rad s officeom, prođi malo po uredima i snimi kako se radi, gomile otvorenih office dokumenata i tabova po browseru, dok onedrive uploada u pozadini i još se radi u nekoj specijaliziranoj aplikaciji i razgovara na teamsu... već je i 16gb premalo.

Obično se šefićima guraju najbolji laptopi koji su za njihov posao realno nepotrebni dok obična raja koja obavlja najviše posla ima sporo smeće sa 8gb i grbavi se stići rokove.

13 godina
online
Re: Jeste li memorije gladni?
notloB kaže...

8gb je neupotrebljivo za rad s officeom

Opet ovisi što i kako radiš te na koji način si organiziran. Nekom nije dosta ni 32 GB ako baš idemo direktno.

14 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

O cemu vi pricate, DDR5 je osjetno jeftiniji nego sto je bio... 

 

DDR5 64GB (2x32GB) = 2177kn

 

DDR4 64GB (2x32GB) = 1550kn

 

 

Pred samo nekoliko mjeseci istih tih 64GB je bilo duplo skuplje....  

 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Jeste li memorije gladni?
Kruha gladni ali memorije - nikad!

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
DDR5 5200Mhz 64Gb. Taman. Zasad 😂
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
notloB kaže...
Valentin17 kaže...

Danas za normalnu upotrebu i gaming prolazi 16 GB bez problema, dok računala koja obavljaju uredske poslove tipa office, mail prolaze i sa 8 GB bez problema.

Tko zna dobro prilagoditi OS svojim potrebama te pogasiti 80 posto stvari nije potrebna velika količina RAMa.

8gb je neupotrebljivo za rad s officeom, prođi malo po uredima i snimi kako se radi, gomile otvorenih office dokumenata i tabova po browseru, dok onedrive uploada u pozadini i još se radi u nekoj specijaliziranoj aplikaciji i razgovara na teamsu... već je i 16gb premalo.

Obično se šefićima guraju najbolji laptopi koji su za njihov posao realno nepotrebni dok obična raja koja obavlja najviše posla ima sporo smeće sa 8gb i grbavi se stići rokove.

 8GB RAM-a danas nije dovoljno samo ako se na kompu idalje kojim cudom (i nedo dragi Bog nikome) jos uvijek nalazi HDD. 

 

Ne vidim razlog kako bi vecinu danasnjeg uredskog posla usporavalo 8GB RAM-a, iz iskustva znam da je to idalje sasvim dovoljna kolicina za neki normalan rad. 

Naravno ako netko nikada ne gasi tabove na Chrome-u i konstantno otvara nove onda imamo problem ali velika vecina ljudi vrti word, excel, koji tab otvoren i mail klijent i za to je 8GB idalje savim dovoljno uz SSD na racunaru. 

17 mjeseci
protjeran
offline
Re: Jeste li memorije gladni?

Na poslu dok sam imao Win10 sa 8GB RAMa sve je radilo ko po špagi. Napravio update na Win11 komp počeo trzati i štucati. Ubacio još jedan keks i sada radi glatko. Win11 je gladan RAMa, bar u mom slučaju.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
notloB kaže...
Valentin17 kaže...

Danas za normalnu upotrebu i gaming prolazi 16 GB bez problema, dok računala koja obavljaju uredske poslove tipa office, mail prolaze i sa 8 GB bez problema.

Tko zna dobro prilagoditi OS svojim potrebama te pogasiti 80 posto stvari nije potrebna velika količina RAMa.

8gb je neupotrebljivo za rad s officeom, prođi malo po uredima i snimi kako se radi, gomile otvorenih office dokumenata i tabova po browseru, dok onedrive uploada u pozadini i još se radi u nekoj specijaliziranoj aplikaciji i razgovara na teamsu... već je i 16gb premalo.

Obično se šefićima guraju najbolji laptopi koji su za njihov posao realno nepotrebni dok obična raja koja obavlja najviše posla ima sporo smeće sa 8gb i grbavi se stići rokove.

 Upotrebljivo je. Znam iz neposrednog iskustva s takvim korisnicima. I zbog toga jer ne mogu dobiti više od 8GB, a većina nema pojma ni koliko njihova računala imaju RAM-a, a i ne moraju to znati.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
SaintGriz kaže...

Na poslu dok sam imao Win10 sa 8GB RAMa sve je radilo ko po špagi. Napravio update na Win11 komp počeo trzati i štucati. Ubacio još jedan keks i sada radi glatko. Win11 je gladan RAMa, bar u mom slučaju.

 Svaki novi softver je sve gladniji RAM-a. A da korisnik pritom ne može uvijek saznati što je to konkretno novoga u najnovijoj verziji softvera kojeg koristi (čast iznimkama).

14 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

64 gb aman taman :)


Paralelka:

- PTgui za stitchanje panorama, gladno rama
- Pano2VR za slaganje panorama, gladno rama
- Photoshop za obradu velikih fotki i development 26 x 50 megi teskih raw fotki po panorami, od drona, isto gladno rama
- 2 browsera sa po par tabova, i to hoce ram
- 10ak utlitiya u trayu, daj rama, treba

Tako da.. :)

Dalo bi se to i s 32 Gb,  no kad popalim sve ovo gore imam, workflow bez gubitka vremena na paljenje i gasenje programa i preslagivanja prozora.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?

Iskreno mi nije jasno kako jedan moj kolega u macu mini m1 sa 8gb rama sticha panorame brže nego ja sa i7 32gb rama. doduše, to mu je jedini program upaljen. ali svejedno ide mi na živce.... 

i ja planiram isto na 64gb... no prvo moram utopiti ove 2x16gb prije kupnje novog. 

Infarkt... ma kakav god da je... od srca je.
3 godine
online
Re: Jeste li memorije gladni?
sbcreation kaže...

Iskreno mi nije jasno kako jedan moj kolega u macu mini m1 sa 8gb rama sticha panorame brže nego ja sa i7 32gb rama. doduše, to mu je jedini program upaljen. ali svejedno ide mi na živce.... 

i ja planiram isto na 64gb... no prvo moram utopiti ove 2x16gb prije kupnje novog. 

 Pa ono vjerovatno jer imas usrane windowse gdje ti app sve sprema i čupa s c diska, em imas i7 star jedno 15g, đaba tebi tj nama i 320tb rama kad to radiš/mo na još usranijem i neoptimiziranom Adobeu

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2023 23:38 (Boris grozni).
2 godine
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
Dr. Vicko kaže...
notloB kaže...
Valentin17 kaže...

Danas za normalnu upotrebu i gaming prolazi 16 GB bez problema, dok računala koja obavljaju uredske poslove tipa office, mail prolaze i sa 8 GB bez problema.

Tko zna dobro prilagoditi OS svojim potrebama te pogasiti 80 posto stvari nije potrebna velika količina RAMa.

8gb je neupotrebljivo za rad s officeom, prođi malo po uredima i snimi kako se radi, gomile otvorenih office dokumenata i tabova po browseru, dok onedrive uploada u pozadini i još se radi u nekoj specijaliziranoj aplikaciji i razgovara na teamsu... već je i 16gb premalo.

Obično se šefićima guraju najbolji laptopi koji su za njihov posao realno nepotrebni dok obična raja koja obavlja najviše posla ima sporo smeće sa 8gb i grbavi se stići rokove.

 8GB RAM-a danas nije dovoljno samo ako se na kompu idalje kojim cudom (i nedo dragi Bog nikome) jos uvijek nalazi HDD. 

 

Ne vidim razlog kako bi vecinu danasnjeg uredskog posla usporavalo 8GB RAM-a, iz iskustva znam da je to idalje sasvim dovoljna kolicina za neki normalan rad. 

Naravno ako netko nikada ne gasi tabove na Chrome-u i konstantno otvara nove onda imamo problem ali velika vecina ljudi vrti word, excel, koji tab otvoren i mail klijent i za to je 8GB idalje savim dovoljno uz SSD na racunaru. 

 

NetkoNegdje kaže...
notloB kaže...
Valentin17 kaže...

Danas za normalnu upotrebu i gaming prolazi 16 GB bez problema, dok računala koja obavljaju uredske poslove tipa office, mail prolaze i sa 8 GB bez problema.

Tko zna dobro prilagoditi OS svojim potrebama te pogasiti 80 posto stvari nije potrebna velika količina RAMa.

8gb je neupotrebljivo za rad s officeom, prođi malo po uredima i snimi kako se radi, gomile otvorenih office dokumenata i tabova po browseru, dok onedrive uploada u pozadini i još se radi u nekoj specijaliziranoj aplikaciji i razgovara na teamsu... već je i 16gb premalo.

Obično se šefićima guraju najbolji laptopi koji su za njihov posao realno nepotrebni dok obična raja koja obavlja najviše posla ima sporo smeće sa 8gb i grbavi se stići rokove.

 Upotrebljivo je. Znam iz neposrednog iskustva s takvim korisnicima. I zbog toga jer ne mogu dobiti više od 8GB, a većina nema pojma ni koliko njihova računala imaju RAM-a, a i ne moraju to znati.

 

Ja pak iz osobnog iskustva tvrdim da je nedovoljno, ne mogu cijeli dan bdjeti nad juzerima i govoriti im da zatvaraju nepotrebne tabove i nekorišćene dokumente, ponekad odnosno vrlo često je potrebno imati više otvorenih dokumenata, programa, pogotovo kod zoom, teams prezentacija, uspoređivanja, kopiranja. Kod "nas" se dosta radi i sa multimedijom, za to pak više ni 16gb nije dovoljno, majke mi! :prekrst:.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
notloB kaže...

 

Ja pak iz osobnog iskustva tvrdim da je nedovoljno, ne mogu cijeli dan bdjeti nad juzerima i govoriti im da zatvaraju nepotrebne tabove i nekorišćene dokumente, ponekad odnosno vrlo često je potrebno imati više otvorenih dokumenata, programa, pogotovo kod zoom, teams prezentacija, uspoređivanja, kopiranja. Kod "nas" se dosta radi i sa multimedijom, za to pak više ni 16gb nije dovoljno, majke mi! :prekrst:.

 Sve ovisi o vrsti posla.

 

Oni koji su preopterećeni otvorenim aplikacijama, a nepotrebno, sami su sebi neprijatelji. Premda nisu oni krivi, nego softver.

 

Postoje razdoblja u kojima je RAM jeftin, pa ga tada treba nakupovati. Ako se želi biti miran i ne bdjeti nad korisnicima. I ne treba kupovati računala s premalo resursa općenito, samo da se kupi novo. Uvijek sam za to, da se kupi skuplje i jače, pa da potraje.

 

Svoj kućni PC kupio sam prije kojih 13 godina i još je u pogonu. Kupio sam već tada 8GB RAM-a iako je standard bio 2-4GB RAM-a. I dugo, dugo mi je to bilo dovoljno s više aplikacije koje sam koristio. Tek pred 5-6 godina dokupio sam još 8GB RAM-a i imam ukupno 16GB, s čime ću vjerojatno umiroviti PC. Jesu, ove nove verzije aplikacija su nevjerojatno gladne i procesora i memorije. Za isti posao kao i ranije. Samo ovaj browser u kojem pišem komentar i sve ostalo što su Windowsi pokrenuli, sada troše 7,3GB RAM-a. Debelo previše za pisanje jednog komentara i s još jednim tabom za jednu Webu aplikaciju.

 

Opet ulazimo u eru nasilnog tjeranja korisnika da kupe nove kompjutere. A cijene pojedinih komponenti baš nisu povoljne.

14 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
Lewis kaže...

Workstation mi je na 256GB, Dva Renderslavea svaki po 128GB i "stari" workstation isto 128GB. Tako da za jos 2 godine sam miran, a onda polako preci stepnicu vise (512/256)....

 Meni je isto 128GB već premalo. Šteta što klasa više iziskuje bolju matičnu

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
2 godine
offline
Re: Jeste li memorije gladni?
NetkoNegdje kaže...
notloB kaže...

 

Ja pak iz osobnog iskustva tvrdim da je nedovoljno, ne mogu cijeli dan bdjeti nad juzerima i govoriti im da zatvaraju nepotrebne tabove i nekorišćene dokumente, ponekad odnosno vrlo često je potrebno imati više otvorenih dokumenata, programa, pogotovo kod zoom, teams prezentacija, uspoređivanja, kopiranja. Kod "nas" se dosta radi i sa multimedijom, za to pak više ni 16gb nije dovoljno, majke mi! :prekrst:.

 Sve ovisi o vrsti posla.

 

Oni koji su preopterećeni otvorenim aplikacijama, a nepotrebno, sami su sebi neprijatelji. Premda nisu oni krivi, nego softver.

 

Postoje razdoblja u kojima je RAM jeftin, pa ga tada treba nakupovati. Ako se želi biti miran i ne bdjeti nad korisnicima. I ne treba kupovati računala s premalo resursa općenito, samo da se kupi novo. Uvijek sam za to, da se kupi skuplje i jače, pa da potraje.

 

Svoj kućni PC kupio sam prije kojih 13 godina i još je u pogonu. Kupio sam već tada 8GB RAM-a iako je standard bio 2-4GB RAM-a. I dugo, dugo mi je to bilo dovoljno s više aplikacije koje sam koristio. Tek pred 5-6 godina dokupio sam još 8GB RAM-a i imam ukupno 16GB, s čime ću vjerojatno umiroviti PC. Jesu, ove nove verzije aplikacija su nevjerojatno gladne i procesora i memorije. Za isti posao kao i ranije. Samo ovaj browser u kojem pišem komentar i sve ostalo što su Windowsi pokrenuli, sada troše 7,3GB RAM-a. Debelo previše za pisanje jednog komentara i s još jednim tabom za jednu Webu aplikaciju.

 

Opet ulazimo u eru nasilnog tjeranja korisnika da kupe nove kompjutere. A cijene pojedinih komponenti baš nisu povoljne.

 Kod mene prolaze samo laptopi, ovi moji cijelo vrijeme putuju, radilo se i od kuće za vrijeme korone tako da kištre ne dolaze u obzir, srećom pristojni laptop je relativno neskup, već za 700tinjak eura, do 5 i pol milja kuna može se naći odličan lap sa r7, i5 ili i7, 512ssd, i 16gb meme s licencom winsa, nažalost u tom cjenovnom razredu 1 keks je lemljen na ploču a drugi u slotu tako da je apgrejd bezvezan, općenito ukoliko je vrijeme za dodavanje memorije već je vjerojatno vrijeme i za promijeniti cpu, tako da se onda kupuju novi laptopi a stari prosljeđuju nezahtjevnijim korisnicima ili nose doma.

14 godina
offline
Re: Jeste li memorije gladni?

Da li stitchate slicne stvari? jpg? Raw? velicina fajla?

Koji program koristite?

Mozda njegov program koristi grafu a tvoj ne.

 

Koristim PtGui pro (koristi grafu) i postitcha 26 jpg fotki, photoshopom razvijeni raw file od Mavic 2 Pro drona,
za 10 sekundi u panoramu od 25000x12500 px


Probao i neke druge programe koji su se vukli ko krepane kokoši.

14 godina
offline
Jeste li memorije gladni?

Jednostavan uredsko-školski rad, tu i tamo koja igrica i sve fercera bez greške na 16 Gigi.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Jeste li memorije gladni?

Memorije nikad nikad dosta, za sada imam svega, od 16 GB do 64 GB.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice