Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

poruka: 19
|
čitano: 3.740
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje".
15 godina
offline
Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

Ovo je MALO žešća glupost. 

 

Isplativost i korisnost ovog robota - NULA BODOVA

 
2 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
dankodr kaže...

Ovo je MALO žešća glupost. 

 

Isplativost i korisnost ovog robota - NULA BODOVA

 Da... tko je god u životu išta brao zna kako je to pimpljav posao i kako je svak plod problem za sebe za ubrati. Koliko god planiraš biti pažljiv, u roku od 15 minuta si zasran zgnječenim plodovima i izgreban granama. 
Čak i na ovakvoj jabusi, 70% plodova je unutar krošnje. I kako oni misle da se dron probije među grane i lišće?

11 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
overhaul kaže...
dankodr kaže...

Ovo je MALO žešća glupost. 

 

Isplativost i korisnost ovog robota - NULA BODOVA

 Da... tko je god u životu išta brao zna kako je to pimpljav posao i kako je svak plod problem za sebe za ubrati. Koliko god planiraš biti pažljiv, u roku od 15 minuta si zasran zgnječenim plodovima i izgreban granama. 
Čak i na ovakvoj jabusi, 70% plodova je unutar krošnje. I kako oni misle da se dron probije među grane i lišće?

 da... jer je danas izuzetno teško proguglat i vidjeti kako to izgleda kod njih i kako se sade jabukova stabla na kojima ovi dronovi ne moraju ulaziti 'unutar krošnje'

 

link

14 godina
offline
Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

Men' se čini, a pod uvjetom ako krenemo razmišljati izvan "kutije", kako bi ovo prije moglo poslužiti za fino te minuciozno postavljanje micro kamera na mjesta gdje ti nikada ne bi palo na pamet te gdje bi čovjek na prvu pomislio "ma nema teorije", tako da.... aškenazi su oduvijek bili "nezgodni" te domišljati (u pozitivnom smislu).

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
picajzla0707 kaže...
overhaul kaže...
dankodr kaže...

Ovo je MALO žešća glupost. 

 

Isplativost i korisnost ovog robota - NULA BODOVA

 Da... tko je god u životu išta brao zna kako je to pimpljav posao i kako je svak plod problem za sebe za ubrati. Koliko god planiraš biti pažljiv, u roku od 15 minuta si zasran zgnječenim plodovima i izgreban granama. 
Čak i na ovakvoj jabusi, 70% plodova je unutar krošnje. I kako oni misle da se dron probije među grane i lišće?

 da... jer je danas izuzetno teško proguglat i vidjeti kako to izgleda kod njih i kako se sade jabukova stabla na kojima ovi dronovi ne moraju ulaziti 'unutar krošnje'

 

link

 I... koliko si ti berbi jabuka obavio? Nekako mi se ne čini da si upućen. Iako su plantažne jabuke, poput agruma donekle najlakše za branje (dakle tko bi se pritom onda uopće davio pimplavim dronovima - jedna ručna beračica je ne samo lakša za biranje nego i daleko jeftinija?) na tom linku koji si proslijedio iz članka, i na naslovnoj fotografiji nisi ni primjetio da je "jabuka" u hvataljci drona fejk crvena loptica (sve druge jabuke su nijansirane crveno zelene boje)? Pogledaj malo krošnje, pa probaj ako si ikad brao, promisliti kako bi taj dron ubrao npr. ove jabuke koju sam naznačio. Ako si i dalje uvjeren da ih jedan dron odatle može samo tako pokupiti, što misliš što bi im tek napravio običan vjetar?
Ima sto stvari koje bi nekakvi rover roboti mogli korisno obavljati. npr, čišćenje od korova, lov na kukce nametnike ili barem skupljanje obrezanih grana s poda. Ali osjeltjivi quadcopter dron kojemu bi na ovoj duljini krakom sile jabuka čak bila preteška za držati (da nije fejk loptica) a da ne spominjem kako bi se hrvao da ju otrgne s peteljkom od stabla, usred lišća, grana i ostalih jabuka.  

16 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
Jehonan kaže...

Men' se čini, a pod uvjetom ako krenemo razmišljati izvan "kutije", kako bi ovo prije moglo poslužiti za fino te minuciozno postavljanje micro kamera na mjesta gdje ti nikada ne bi palo na pamet te gdje bi čovjek na prvu pomislio "ma nema teorije", tako da.... aškenazi su oduvijek bili "nezgodni" te domišljati (u pozitivnom smislu).

 Ma ovo su privatne kompanijice od kojih pola radi ovakve "viral" samoreklame na principu "fake it, 'till you make it" ili imaju žnjore pa se uvale birokratima poput tog "world economic forum" da dobiju sredstva za ladit muda. Sad je najlakše nabit na dućanski quadcopter sve što ti padne napamet pa to proglasiti izumom. 

11 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
Ne, nisam upućen, osim što mi je agronomija struka. :)
Imaš i kod nas nasada gdje bi dron bez problema brao jabuke, nije to samo izrael i nije to samo jedna farma 'prilagođena' za takvo branje. U nedostatku radne snage itekako bi mogli biti korisni, a u detalje oko 'loptica' i tehničkih mogućnosti neću ulaziti, to mi ipak nije struka
14 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
overhaul kaže...
Jehonan kaže...

Men' se čini, a pod uvjetom ako krenemo razmišljati izvan "kutije", kako bi ovo prije moglo poslužiti za fino te minuciozno postavljanje micro kamera na mjesta gdje ti nikada ne bi palo na pamet te gdje bi čovjek na prvu pomislio "ma nema teorije", tako da.... aškenazi su oduvijek bili "nezgodni" te domišljati (u pozitivnom smislu).

 Ma ovo su privatne kompanijice od kojih pola radi ovakve "viral" samoreklame na principu "fake it, 'till you make it" ili imaju žnjore pa se uvale birokratima poput tog "world economic forum" da dobiju sredstva za ladit muda. Sad je najlakše nabit na dućanski quadcopter sve što ti padne napamet pa to proglasiti izumom. 

 Ima i to smisla, a i ne bi me previše začudilo .

16 godina
offline
Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

Umjetna inteligencija - ne znam koji se izraz vise forsira, taj ili pandemija kod covida... U isto vrijeme imam proljev kad citam o tome... (tj. ne citam)

Efikasnost ove zujalice je na razini drvene peći...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2021 21:49 (Batista).
 
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
U zemljama koje imaju pristup visokoj tehnologiji, a isto tako imaju i problem uvjetno rečeno preskupe radne snage i manjkom iste, već odavno se razvijaju strojevi za branje, od vakuumskih beračica jabuka, koje prepoznaju zrele plodove, do strojeva za branje jagoda sa više desetaka 'ruku' koje beru svaku faking jagodu pojedinačno.
Koliko je dron bolje ili lošije rješenje od toga može biti upitno, no tehnologije strojnog branja se razvijaju i poznate su već dugo. Osim naravno 'znalcima' s bug foruma koji se kuže u sve, znaju sve i koji su probali sve, pa onda ovdje 'stručno' lamentiraju o gustim krošnjama, zelenim jabukama i crvenim lopticama
14 godina
offline
Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

Nek im europa pošalje migrante da im beru jabuke

 
2 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

Bolje da su napravili robota koji trese šljivu pa ju onda, bez okretanja očiju, ide kupit.

Skil pečenja rakije nije potreban :D

Life is meant to die. Accept your fates.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br

Tvrdnja "postoje isplativa i funkcionalna tehnoška rješenja za branje voća" ne implicira da je svako tehnološko rješenje takvo. Niti jednom riječju se nisi osvrnuo na probleme na koje je overhaul upozorio, već samo pišeš da ima tehnoloških rješenja jer je radna snaga skupa. Overhaul nije pisao općenito protiv tehnoloških rješenja, već protiv ovog konkretnog koje ima svoje probleme koje je dobro obrazložio.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2021 7:27 (MrBlc).
11 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
MrBlc kaže...

Tvrdnja "postoje isplativa i funkcionalna tehnoška rješenja za branje voća" ne implicira da je svako tehnološko rješenje takvo. Niti jednom riječju se nisi osvrnuo na probleme na koje je overhaul upozorio, već samo pišeš da ima tehnoloških rješenja jer je radna snaga skupa. Overhaul nije pisao općenito protiv tehnoloških rješenja, već protiv ovog konkretnog koje ima svoje probleme koje je dobro obrazložio.

već sam napisao da neću ulaziti u tehnološke detalje berbe s dronovima i rekao sam je upitno može li dron biti bolje rješenje od postojećih strojnih beračica

no mensčini da ni ti nisi pogledao video u linku, već kao i overhaul samo laprdaš na osnovu ovlaš pogledane naslovne fotke

 

na što da se osvrnem?

- na 'crvenu lopticu' koju dron drži u naslovnoj slici jer navodno nemere držat težinu jabuke - pogledaj video

- probijanje drona u krošnju? - pogledaj video

- zgnječeni plodovi? - pogledaj video

- vjetar vs dron? - ne znam što bih uopće rekao

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br

Pogledao sam i reklamu za super krečko, pa ne mislim da ću s njim ofarbati stan bolje od profesionalnog molera.

 

Ne kažem da nije moguće, ali za branje dronom moraš riješiti sve navedene probleme koje kod nekih drugih tehnoloških metoda nemaš. Video uspoređuje s ručnim branjem (i to još na ljestve, bez ikakve pomoći platforme, traktora, ičega), tamo gdje je radna snaga skupa je to sigurno skuplje od najsloženih tehnološkog rješenja, ali to ne znači da je baš to tehnološko rješenje uspredivo s drugima. Traktor koji vuće platformu na kojoj je više berača na različitim visinama, tako da svaki berač bere u visini dohvata ruku podiže efikasnost ručnog branja za nekoliko redova veličine. A to rješenje praktički ne smatramo niti tehnološkim. Gdje su tek tehnološka rješenja strojnog branja koja postoje i koja su jednostavnija od ovog novog izuma?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
MrBlc kaže...

...

Ne kažem da nije moguće, ali za branje dronom moraš riješiti sve navedene probleme...

ne kažem niti ja da je to rješenje bolje, dapače dvaput sam se ogradio, ne znam čemu uopće ulijećeš s takvim pitanjima kad sam jasno naznačio da je to upitno 

 

i koji su to 'navedeni' problemi koje treba riješiti, a koje je overhaul navodno dobro obrazložio?

gusta krošnja kroz koju se dron mora probijati? - nema je na tom tipu farme 

preteška jabuka? - dron bere jabuku u videu i nosi je

zgnječeni plodovi? - ne vidim problem

vjetar? - nemam pojma što bih rekao

15 godina
odjavljen
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br

Gusta krošnja - imaš je upravo na njihovoj naslovnoj reklamnoj slici. Ako ništa, to je dovođenje ljudi u zabludu. Slika prodaje jedno, video dokazuje drugo. Voćnjak iz videa je jeftiniji za bilo koji oblik berbe od naslovne slike.

Preteška jabuka i vjetar - nije blokirajući problem, ali značajno komplicira situaciju, a time i rješenje, što diže cijenu.

Zgnječeni plodovi - ovo je jedino što stvarno nije problem, odnosno, ako jest, onda je za sve metode branja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za br
MrBlc kaže...

Gusta krošnja - imaš je upravo na njihovoj naslovnoj reklamnoj slici. Ako ništa, to je dovođenje ljudi u zabludu. Slika prodaje jedno, video dokazuje drugo. Voćnjak iz videa je jeftiniji za bilo koji oblik berbe od naslovne slike.

Preteška jabuka i vjetar - nije blokirajući problem, ali značajno komplicira situaciju, a time i rješenje, što diže cijenu.

Zgnječeni plodovi - ovo je jedino što stvarno nije problem, odnosno, ako jest, onda je za sve metode branja.

 'gusta krošnja' na naslovnoj slici je stvar perspektive u istom tipu voćnjaka

dovođenje ljudi u zabludu , da, onih koji obično komentiraju nešto na osnovu naslova ne pročitavši tekst, ili - u ovom slučaju - uopće ne gledajući video

 

mda, preteška jabuka i vjetar mogu biti problem za dronove, samo što si ih ti ovdje mudro povezao da bi ispao problem

u prvotno navedenim i 'dobro obrazloženim problemima', , teška jabuka je bila problem sama po sebi jer dron navodno nemere nosit jabuku, pa nosi crvenu lopticu

a vjetar je ubacio kao problem za jabuke, ako se ne varam

overhaul kaže...

Pogledaj malo krošnje, pa probaj ako si ikad brao, promisliti kako bi taj dron ubrao npr. ove jabuke koju sam naznačio. Ako si i dalje uvjeren da ih (jabuke?)jedan dron odatle može samo tako pokupiti, što misliš što bi im (jabukama?) tek napravio običan vjetar?

 

ajd, jel možemo prekinuti besmislenu raspravu za koju uopće nemam pojma zašto si započeo, osim što vjerojatno na početku uopće nisi pogledao video, pa kao i overhaul donosiš 'stručne' zaključke na osnovu slike u kojoj vidiš umišljene probleme 

vjerujem da postoje stvarni tehnički problemi oko berbe jabuka dronovima, no to nisu ovi 'dobro obrazloženi' i uopće ne želim ulaziti u besmislenu polemiku oko stvari koje su, kako kažeš, možda moguće ili bi možda mogli imati problema sa, štatijaznam, krošnjama, vjetrom, lopticama itd 

a možda su zapravo u šumi, ha 

 

14 godina
offline
Izraelska tvrtka osmislila leteće robote za branje

Jabuke se ne smiju jako stisnuti prstima, a kamoli onako bacati kako je prikazano u videu

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice