Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija

poruka: 7
|
čitano: 2.939
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija".
15 godina
offline
Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija

ovo je trebal biti centrifugalni zahod. em gravitacija, em dio sebe svako toliko pošalješ u svemir. oni s opstipacijom bi se dulje privikavali. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija

Bit je da je platforma zatvorena kako osoba u njoj nebi vidjela da se vrti. Osim toga teško ju je testirati na zemlji budući da već imaš 1g komponentu okomito na umjetnu 1g što rezultira s 1.41g pod kutem od 45°, dakle trebalo bi ju se testirati u padajućem zrakoplovu, ali to u praksi znači samo 30 sekundi...

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija
Byron kaže...

Bit je da je platforma zatvorena kako osoba u njoj nebi vidjela da se vrti. Osim toga teško ju je testirati na zemlji budući da već imaš 1g komponentu okomito na umjetnu 1g što rezultira s 1.41g pod kutem od 45°, dakle trebalo bi ju se testirati u padajućem zrakoplovu, ali to u praksi znači samo 30 sekundi...

 

 Ne samo, to centrifuga u ovako malom rotatoru ne može djelovati kao gravitacija jer ti je u njoj glava daleko manje pod djelovanjem centrifuge od stopala, i jer kretanje u smjeru rotacije pojačava osjećaj centripetalne sile, a u smjeru suprotnom od rotacije smanjuje, a kombinirano s time djeluje i coriolisova sila  pa tek onda imamo čudan osjećaj tj. garantiranu morsku bolest. Dakako, ukoliko ne koristimo ogromne rotacijske diskove od parsto metara u dijametru. Odavno je ustanovljeno da se ne uznemiri unutrašnje uho i ne izazove mučninu i povraćanje, broj okretaja nebi smio iznositi više od 2 okreta u minuti. Nije problem izračunati koliko bi veliki disk morao biti da tako djeluje silom od 1g. Dalje je problem sa "žiroskopskim efektom". Takav rotacijski disk nebi dozvoljavao skretanje broda, jer bi sve popucalo. Da ne spominjem o inžinjerskim izazovima spajanja rotacijskih i nerotacijskih dijelova da budu zrakonepropusni. I čime ubrzati disk ili ga usporiti.. i tako. sve je razmatrano još 50tih godina, pa nevidim po čemu je ovo vijest?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
8 godina
offline
Re: Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija
Byron kaže...

Bit je da je platforma zatvorena kako osoba u njoj nebi vidjela da se vrti.

 

Jer je to jednostavnije za izvesti nego li staviti masku preko očiju, poput onih za spavanje?

8 godina
offline
Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija
Kako ja gladam na stvari, to nije stroj za stvaranje umjetne gravitacije (težine) nego za prelijevanje krvi iz glave u noge. To je simulacija efekta stajanja, dakle djelovanja hidrostatskog tlaka na krvotok. No o tome bi se moglo mnogo toga reći, jer je zapravo bolje da krv ide više u glavu nego u noge. Djelovanje je slično kao kad ležimo, pa naginjemo krevet ili prema glavi ili prema nogama. Stoga nije ni potrebno imati centrifugalnu akceleraciju a =1 g = 9,81 m s-2 u nogama, nego - rekao bih - mnogo manju. Sve bi ovo trebalo dodatno eleboritati, kako u pogledu fizike, tako i u pogledu fiziologije, no ne da mi se, iskreno govoreći, dublje ulaziti u taj problem.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija

Ovo mi je dosta zanimljivije i bolje predstavljeno:

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Iz filmova u stvarnost: umjetna gravitacija
danen kaže...
Kako ja gladam na stvari, to nije stroj za stvaranje umjetne gravitacije (težine) nego za prelijevanje krvi iz glave u noge. To je simulacija efekta stajanja, dakle djelovanja hidrostatskog tlaka na krvotok. No o tome bi se moglo mnogo toga reći, jer je zapravo bolje da krv ide više u glavu nego u noge. Djelovanje je slično kao kad ležimo, pa naginjemo krevet ili prema glavi ili prema nogama. Stoga nije ni potrebno imati centrifugalnu akceleraciju a =1 g = 9,81 m s-2 u nogama, nego - rekao bih - mnogo manju. Sve bi ovo trebalo dodatno eleboritati, kako u pogledu fizike, tako i u pogledu fiziologije, no ne da mi se, iskreno govoreći, dublje ulaziti u taj problem.

 

Mislim da je glavni pozitivni efekat to što kosti i mišići "osjećaju" gravitaciju, pa manje propadaju. Samo ne znam baš da li će biti dovoljno tih par minuta dnevno što će se vrtjeti..

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice