Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

poruka: 33
|
čitano: 7.192
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn".
9 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Čekaj malo, a što je s pričom o nastanku života u vodi? I gdje su se pogubili podvodni vulkani kao izvori energije i kemikalija za nastanak života? Panspermija više nije aktualna?

I što ako se Bog spustio međuzvjezdanim svemirskim brodom i donio život na zemlju? 

Ovim pitanjem pomirio sam i kreacioniste, i darwiniste i panspermaše, 

 
3 5 hvala 0
12 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...

Čekaj malo, a što je s pričom o nastanku života u vodi? I gdje su se pogubili podvodni vulkani kao izvori energije i kemikalija za nastanak života? Panspermija više nije aktualna?

I što ako se Bog spustio međuzvjezdanim svemirskim brodom i donio život na zemlju? 

Ovim pitanjem pomirio sam i kreacioniste, i darwiniste i panspermaše, 

 Bilo bi dobro procitat clanak. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
15 godina
online
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

-panspermija.. ok, priča drži vodu (bez koje nema života...?) :) .. i tako spermić luta svemirom pa se negdje primi. Postoji određena sličnost, makro-mikro skala koja se ponavlja kad gledamo zvijezde i atome, pa zašto ne i jajne stanice + spermij i svemir, tj ista-slična stvar je i običnog spermića, putuje do 'planete' koju oplodi.. priča drži vodu.

 

... no istovremeno, kvaka-22 (kao što je starije, kokoš-jaje..) time uvijek i pitanje kako je nastao, gdje.. tj može vječno putovati ali je ipak negdje nekako nastao-prvi.. a ako je negdje nastao tad ne mora panspermić putovati nego može nastati.. tad je the-Zemlja posebnija od ostalih trilijarde planeta, slučajnost, grom, .. nešto. Opet bliže kreacionistima, višoj volji-inteligenciji itd.. no ako je to 'Bog' tad ne treba neki nastanak, statiskika-sreća-slučaj.. tj on tad to stvori. A ako je to stvorio samo jednom i nikad više.. tad sumnjam u njegovu inteligenciju jer to tad impicira 'zajeb'.. :) što ga eliminira kao više-svjestno biće na razinu prosječnog čovjeka koji griješi.

 

-ako dnk nastaje takvim skupom okolnosti, tad u trilijardama planeta postoji dovoljno šanse, kao na lotu, i tad je život raširen, siguran, vječan tj ako i nestane, opet se može stvoriti + eliminira potrebu za panspermizmom ali je i to moguć naćin prijenosa, tj ne isključuje ga. Time je nastanak bolji-jači od panspermizma koji ako astronaut putuje, kao objašnjenje .. no to smo 'znali' ili barem nagađali i prije, tj jednako nagađamo i dalje neovisno o ovom članku koji je samo za jednu loto kombinaciju recimo potvrdio da je moguća ali time nismo puno bliže jackpotu.

 

-jedini koji su nepotrebni neovisno što je od tog točno, su viša bića ili kreacionisti, bogovi (ako može jednina, može i množina?) .. dok nam jedino ravnozemljaši i dalje čvrsto stoje na Zemlji :))

 

-ne znam, nisam ništa pametniji  (bez navodnika) :) .. tj ne vidim kako ta studija nešto riješava, odgovara osim kao još jedna tema-post o kojoj danas možemo tipkati a već sutra nešto treće. Možda je važna samo ideja-misao, sloboda duha dok se istražuje duboka povijest nastanka dok možda nikad ne otkrijemo ili ne potvrdimo činjenice jer jedna od činjenica je i tijek vremena-odmak od nazovimo bigbanga pa osim vremeplovom ne možemo nazad poslikati nastanak i donjeti dokaz ostalima kao slikopisni.. i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

 Bilo bi dobro procitat clanak. 

 

Poštovani kolega, ja sam pročitao članak i baš temeljem toga napisao sam pitanja. Ta pitanja bi trebalo možda pročitati s razumijevanjem i razmisliti ako nešto u pitanju ne štima pa to argumentirano obrazložiti. To je poanta foruma.

Dakle, da razjasnim, objašnjeno je kako su nastale supstance uz koje se teoretski mogao stvoriti život, moje pitanje je kako se to uklapa u teorije gdje je život nastao u vodi. Hint: grom i ako udari u vodu ne stvori potrebne supstance. Znači, ispada da je život nastao u blatnoj bari a ne u moru/oceanu. Blatna bara nije stanište koje ima ujednačene i stabilne životne uvjete. Dakle, nekako mi se čini da među brdom teorija o nastanku života najviše šansi ima ona koja propagira nastanak života u stabilnom okruženju, podvodni vulkani mi onda izgledaju kao veći kandidati za stvaranje okoliša za nastanak života.

A sada te molim da obrazložiš svoj stav i svoje mišljenje koje se temelji na tome da ja nisam pročitao članak. To se zove rasprava...

15 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

napokon dokaz da je thor sve zakuhao i zbog čega se filmovi snimaju baš njemu u čast. iako, nije ni sveti ilija za baciti ali nije to - to. i nema filmova o njemu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 2 hvala 0
5 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...
SimeKZ kaže...

 Bilo bi dobro procitat clanak. 

 

Poštovani kolega, ja sam pročitao članak i baš temeljem toga napisao sam pitanja. Ta pitanja bi trebalo možda pročitati s razumijevanjem i razmisliti ako nešto u pitanju ne štima pa to argumentirano obrazložiti. To je poanta foruma.

Dakle, da razjasnim, objašnjeno je kako su nastale supstance uz koje se teoretski mogao stvoriti život, moje pitanje je kako se to uklapa u teorije gdje je život nastao u vodi. Hint: grom i ako udari u vodu ne stvori potrebne supstance. Znači, ispada da je život nastao u blatnoj bari a ne u moru/oceanu. Blatna bara nije stanište koje ima ujednačene i stabilne životne uvjete. Dakle, nekako mi se čini da među brdom teorija o nastanku života najviše šansi ima ona koja propagira nastanak života u stabilnom okruženju, podvodni vulkani mi onda izgledaju kao veći kandidati za stvaranje okoliša za nastanak života.

A sada te molim da obrazložiš svoj stav i svoje mišljenje koje se temelji na tome da ja nisam pročitao članak. To se zove rasprava...

 Možda i za nastanak u vodi treba fosfora, a ovdje se upravo govori o tome kako je fosfor kao element mogao nastati. Udari grom u zemlju, stvori se fosfora, to završi u vodi i eto mogućnost za život. Možda se istodobno razvio život i na više mjesta, nešto se počelo stvarat kraj podvodnih vulkana, nešto u malo većoj blatnoj bari, možda je fosfor otpuhan u još veće bare, pa su se tu počeli formirat kemijski spojevi potrebni za prvi život ili proto-život. 

 

Po ovome što sam pročitao, meni djeluje kako ima više teorija o nastanku proto-života, ali je bio problem odakle fosfor dolazi. Očito je i da fosfor kao element mora postojat, jer nema početka života bez tog elementa i ovdje je objašnjeno kako je nastao fosfor na Zemlji.

Live long and prosper.
12 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...
SimeKZ kaže...

 Bilo bi dobro procitat clanak. 

 

Poštovani kolega, ja sam pročitao članak i baš temeljem toga napisao sam pitanja. Ta pitanja bi trebalo možda pročitati s razumijevanjem i razmisliti ako nešto u pitanju ne štima pa to argumentirano obrazložiti. To je poanta foruma.

Dakle, da razjasnim, objašnjeno je kako su nastale supstance uz koje se teoretski mogao stvoriti život, moje pitanje je kako se to uklapa u teorije gdje je život nastao u vodi. Hint: grom i ako udari u vodu ne stvori potrebne supstance. Znači, ispada da je život nastao u blatnoj bari a ne u moru/oceanu. Blatna bara nije stanište koje ima ujednačene i stabilne životne uvjete. Dakle, nekako mi se čini da među brdom teorija o nastanku života najviše šansi ima ona koja propagira nastanak života u stabilnom okruženju, podvodni vulkani mi onda izgledaju kao veći kandidati za stvaranje okoliša za nastanak života.

A sada te molim da obrazložiš svoj stav i svoje mišljenje koje se temelji na tome da ja nisam pročitao članak. To se zove rasprava...

Tvoja logika bi cak bila ok da ne gledas kratki vremenski rok. Zemlja je stara 4,5mlrd godina. U tih 4,5mlrd godina podrucja na planeti su prelazili iz pustopoljina u sume, iz suma u morem prekrivene povrsine. Dakle, logika iza nastanka supstance odgovorne za zivot je sasvim logicna. Posto je zemljina atmosfera bila izuzetno nestabilna i nabijena u ranim vremenima, cesti udari munje u tlo su mogli stvoriti ogromne kolicine supstance. Nekoliko milijuna godinu unaprijed, to podrucje je postalo morsko dno. Voda kao otapalo je otopilo tu supstancu i ''napunila'' jednu veliku ''baru'' njom. Uzmes u obzir veliku kolicinu ostalih supstanci, uz toplinu ''podvodnih dimnjaka'' dobijes jednu kvalitetnu smjesu za nastanak slozenijih organskih spojeva. 

 

Također sta se tice panspermije. Posto tardigrade mogu prezivjeti u vakumu svemira, vrlo realan nacin dolaska ''zivota'' na zemlju. No, prije bi panspermija bila u vidu dolaska jednostavnih organskih spojeva koji se nalaze u kometima i meteorima. 

 

Ocekivao sam, da kao netko tko proziva odredenu skupinu znanstvenika ima nekakvo sire razumijevanje evolucije i evolucijskih mehanizama. Tako da, ti svojim pitanjem u prvom postu nisi nikoga prozvao. Samo pokusaj pametovanja, filozofiranja.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.3.2021 14:50 (SimeKZ).
5 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Ajar kaže...

napokon dokaz da je thor sve zakuhao i zbog čega se filmovi snimaju baš njemu u čast. iako, nije ni sveti ilija za baciti ali nije to - to. i nema filmova o njemu. 

 Ma koji crni sveti Ilija... Misliš na Peruna, vrhovnog boga ovih prostora? Bog munja i gromova, među ostalim. Nemojte boguhlit s tim nekim Thorovima i Ilijama, sram vas bilo.

 

Evo slika reljefa iz Žrnovnice, Perun vs. Veleš.

Live long and prosper.
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

Tvoja logika bi cak bila ok da ne gledas kratki vremenski rok. Zemlja je stara 4,5mlrd godina. U tih 4,5mlrd godina podrucja na planeti su prelazili iz pustopoljina u sume, iz suma u morem prekrivene povrsine. Dakle, logika iza nastanka supstance odgovorne za zivot je sasvim logicna. Posto je zemljina atmosfera bila izuzetno nestabilna i nabijena u ranim vremenima, cesti udari munje u tlo su mogli stvoriti ogromne kolicine supstance. Nekoliko milijuna godinu unaprijed, to podrucje je postalo morsko dno. Voda kao otapalo je otopilo tu supstancu i ''napunila'' jednu veliku ''baru'' njom. Uzmes u obzir veliku kolicinu ostalih supstanci, uz toplinu ''podvodnih dimnjaka'' dobijes jednu kvalitetnu smjesu za nastanak slozenijih organskih spojeva. 

 

Ocekivao sam, da kao netko tko proziva odredenu skupinu znanstvenika ima nekakvo sire razumijevanje evolucije i evolucijskih mehanizama. Tako da, ti svojim pitanjem u prvom postu nisi nikoga prozvao. Samo pokusaj pametovanja, filozofiranja.

 

Poštovani kolega, ja ne gledam to na kratki vremenski rok, upravo suprotno, kao što sam i napisao, blatna bara ima kratkoročno stabilne uvjete za nastanak života. Dakle, na duži vremenski rok trebamo imati stabilno okružje u kojem može nastati život, uz pretpostavku da imamo točno određen omjer potrebnih supstanci, temperature i tlaka potrebih za nastanak života. Stoga ponavljam, mogu prihvatiti da su gromovi mogli stvoriti potrebne supstance ali onda naslov treba isto imati "mogli" u naslovu. Distribucija tih supstanci u vodi je ono što mene zanima u cijeloj priči. Kaže da fosfor kad se smoči stvara šajbersit i da fosfor uz pomoć nikla stvara organske molekule. Po tome zaključujem da je za cijelu priču potrebna voda a od ranije znam da čisti fosfor izvede spontano samozapaljenje na zraku. Opet se vraćam na ono - točno određen omjer potrebnih supstanci, temperature i tlaka potrebih za nastanak života pri čemu treba voditi i računa o kiselosti vode kao medija u kojem se sve to odvija. Moje pitanje u cijeloj priči je kako se fosfor iz udara groma našo u cijeloj priči, fosfora ima i u stijenama i mineralima pa zašto to nije dostatna količina za nastanak života u nekom pješčanom zaljevu?

Druga stvar, koga sam ja to točno prozvao? Koju skupinu znanstvenika?

12 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...
SimeKZ kaže...

Tvoja logika bi cak bila ok da ne gledas kratki vremenski rok. Zemlja je stara 4,5mlrd godina. U tih 4,5mlrd godina podrucja na planeti su prelazili iz pustopoljina u sume, iz suma u morem prekrivene povrsine. Dakle, logika iza nastanka supstance odgovorne za zivot je sasvim logicna. Posto je zemljina atmosfera bila izuzetno nestabilna i nabijena u ranim vremenima, cesti udari munje u tlo su mogli stvoriti ogromne kolicine supstance. Nekoliko milijuna godinu unaprijed, to podrucje je postalo morsko dno. Voda kao otapalo je otopilo tu supstancu i ''napunila'' jednu veliku ''baru'' njom. Uzmes u obzir veliku kolicinu ostalih supstanci, uz toplinu ''podvodnih dimnjaka'' dobijes jednu kvalitetnu smjesu za nastanak slozenijih organskih spojeva. 

 

Ocekivao sam, da kao netko tko proziva odredenu skupinu znanstvenika ima nekakvo sire razumijevanje evolucije i evolucijskih mehanizama. Tako da, ti svojim pitanjem u prvom postu nisi nikoga prozvao. Samo pokusaj pametovanja, filozofiranja.

 

Poštovani kolega, ja ne gledam to na kratki vremenski rok, upravo suprotno, kao što sam i napisao, blatna bara ima kratkoročno stabilne uvjete za nastanak života. Dakle, na duži vremenski rok trebamo imati stabilno okružje u kojem može nastati život, uz pretpostavku da imamo točno određen omjer potrebnih supstanci, temperature i tlaka potrebih za nastanak života. Stoga ponavljam, mogu prihvatiti da su gromovi mogli stvoriti potrebne supstance ali onda naslov treba isto imati "mogli" u naslovu. Distribucija tih supstanci u vodi je ono što mene zanima u cijeloj priči. Kaže da fosfor kad se smoči stvara šajbersit i da fosfor uz pomoć nikla stvara organske molekule. Po tome zaključujem da je za cijelu priču potrebna voda a od ranije znam da čisti fosfor izvede spontano samozapaljenje na zraku. Opet se vraćam na ono - točno određen omjer potrebnih supstanci, temperature i tlaka potrebih za nastanak života pri čemu treba voditi i računa o kiselosti vode kao medija u kojem se sve to odvija. Moje pitanje u cijeloj priči je kako se fosfor iz udara groma našo u cijeloj priči, fosfora ima i u stijenama i mineralima pa zašto to nije dostatna količina za nastanak života u nekom pješčanom zaljevu?

Druga stvar, koga sam ja to točno prozvao? Koju skupinu znanstvenika?

 Pa ima ga iz danasnje perspektive. Tada ga najvjerovatnije nije bilo u izobilju, vec je nastao u velikom broju na nacin prikazanim u clanku. Vrlo je jednostavna logika stoji iza svega toga. Nikakva blatna bara. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

 Pa ima ga iz danasnje perspektive. Tada ga najvjerovatnije nije bilo u izobilju, vec je nastao u velikom broju na nacin prikazanim u clanku. Vrlo je jednostavna logika stoji iza svega toga. Nikakva blatna bara. 

 

Poštovani kolega, pokušavaš li ti to ustvrditi da su gromovi porondali cijelu Zemlju uzduž i popreko da bi nastao fosfor u stijenama i mineralima?   

12 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...
SimeKZ kaže...

 Pa ima ga iz danasnje perspektive. Tada ga najvjerovatnije nije bilo u izobilju, vec je nastao u velikom broju na nacin prikazanim u clanku. Vrlo je jednostavna logika stoji iza svega toga. Nikakva blatna bara. 

 

Poštovani kolega, pokušavaš li ti to ustvrditi da su gromovi porondali cijelu Zemlju uzduž i popreko da bi nastao fosfor u stijenama i mineralima?   

Ne znam sta tocno u ''tada ga nije bilo u izobilju'' nije jasno. Tako da, ako cemo cjepidlacit, onda takoder mozemo rec' da fosfor, kao fosfor ne postoji u prirodi zasebno. Vec u obliku fosfata. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
14 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Meni nešto drugo nije jasno. Kažu da od udara groma nastaje taj šajbersit u kojem ima fosfora. Ja sam mislio da fosfora ima u zemlji i stijenama još od nastanka Zemlje. O.K. dio je mogao doći i meteorima. Koliko ja znam razni kemijski elementi nastaju u zvijezdama u nukleosintezi od helija pa nadalje, pa mi ovaj nastanak fosfora udarom groma nije baš jasan. Osim ako se misli da se na taj način iz biološki neaktivnog fosfora ( kojkeg ima u stijenama) dobije biološki aktivan fosfor potreban u biološkim procesima.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
učo kaže...

Meni nešto drugo nije jasno. Kažu da od udara groma nastaje taj šajbersit u kojem ima fosfora. Ja sam mislio da fosfora ima u zemlji i stijenama još od nastanka Zemlje. O.K. dio je mogao doći i meteorima. Koliko ja znam razni kemijski elementi nastaju u zvijezdama u nukleosintezi od helija pa nadalje, pa mi ovaj nastanak fosfora udarom groma nije baš jasan. Osim ako se misli da se na taj način iz biološki neaktivnog fosfora ( kojkeg ima u stijenama) dobije biološki aktivan fosfor potreban u biološkim procesima.

 sjeti se mary shelley. samo je ponovila ehperiment. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Čitam ovo, pa mislim da se trebam (ipak) uključiti. Nije problem ima li ili nema fosfora, nego u kojem je on kemijskom obliku. Problem s forsforom je da se nalazi ponajviše u obliku netopljivog i kemijski neaktivnog kalcijeva fosfata. Da bi fosfor postao aktivan, treba prijeći u pirofosfornu kiselilnu, a za to tarebaju 1.) kiselili uvjeti koji bi sprečavali nastajanje kalcijeva fosfata, 2.) temperatura koja bi ortofosfornu kiselinu prevela u pirofosforunu. Ima i drugih hipoteskih ruta, no inače je kemija i geokemija fosfora vrlo komplicirana, a posebice u uvjetima prije 4,5 milijardi godina, za koje ni sami ne znamo kakvi su zapravo billi. Stoga je svaka nova spoznaja u tom smjeru dobrodošla. 

 
15 0 hvala 10
15 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Just another theory... :)

 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,

danenovo objašnjenje je zapravo ključni dio članka koji nedostaje. Meni je prva pomisao nakon čitanja bila "zar udar groma ima dovoljnu energiju za pokrenuti nuklearnu reakciju" - jer je to jedini način da fosfor nastane u doslovnom smislu te riječi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
to svatko tko nije slijep pored zdravih očiju zna(se)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Bit će da ima nešto u onome vicu Fata i zubalo 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Fosfor: Prvi oblik života

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5-Mix2-Mi9SE-Mi9-OP6T-Mi9-P3-Note9-P3
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

Ne znam sta tocno u ''tada ga nije bilo u izobilju'' nije jasno. Tako da, ako cemo cjepidlacit, onda takoder mozemo rec' da fosfor, kao fosfor ne postoji u prirodi zasebno. Vec u obliku fosfata. 

 

Poštovani kolega, za tvrdnju tipa "tada ga nije bilo u izobilju" treba imati neku znanstvenu činjenicu ili barem teoriju na raspolaganju da bi ta tvrdnja bila vjerodostojna, osobno mišljenje kojim pokušavaš omalovažiti moju tvrdnju nema nikakvu znanstvenu važnost niti vjerodostojnost.

Molim te pogledaj Wikipediju gdje kaže: "Fosfor je jedanaesti element po rasprostranjenosti u Zemljinoj kori. Ima ga oko 700ppm." Dakle, tvrdnja da su gromovi preorali Zemlju da bi nastao fosfor odnosno spojevi na bazi fosfora ne stoji niti u naznakama.

Vratimo se na moje tvrdnje. Kolega danen zna u kojem grmu leži zec, lijepo je objasnio problematiku koja se sastoji u neupitnosti toga postoji li neki spoj ili ne postoji već kolika je njegova upotrebna vrijednost kao katalizatora u kojem nastaje život. Moj prvi post i pitanje gdje se pogubila teorija o nastanku života u vodi ima svoju znanstvenu težinu koju ti možda nisi odmah shvatio. Većina znanstvenika priklanja se teoriji da je život nastao u vodi i da je tekuća voda potrebna za održanje živih bića. Ako malo pogledaš uvjete postojanja tekuće vode, ispada da su temperatura, tlak i stabilno geološko okružje preduvjet za postojanje vode u tekućem obliku, to ujedno znači i da je ta tekuća voda pogodna za nastanak/održanje života jer je stabilno okružje. Sve teorije o nastanku života uz utjecaj vulkana, sunčeve svjetlosti, udara groma itd. za sada ostaju samo teorije koje na žalost nisu otišle dalje od stvaranja organskih spojeva. Pri svemu tome treba voditi računa o tome da su to uvjeti za stvaranje života koji je zasnovan kao sav život na Zemlji, na bazi ugljika, znanstvenici su ostavili mogućnost da se negdje u svemiru možda može razviti život na bazi silicija u uvjetima u kojima život na bazi ugljika nije moguć, bilo zbog visoke temperature ili tlaka ili nekog drugog ekstremnog uvjeta.

Stoga, poštovani kolega, uz sam članak pročitao sam još štošta pa si dozvoljavam slobodu da postavim pitanja koja su, barem po mom mišljenju, koliko-toliko znanstveno utemeljena i spreman sam za daljnju raspravu.

12 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

Ja pricam kako je udar groma stvorio vise dostupnog i topivog fosfora u obliku spoja... Koji se kasnije oslobodio u morima. Ti i dalje kako udar groma nije stvorio zivot na zemlji. Ja sumom ti drumom.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

Ja pricam kako je udar groma stvorio vise dostupnog i topivog fosfora u obliku spoja... Koji se kasnije oslobodio u morima. Ti i dalje kako udar groma nije stvorio zivot na zemlji. Ja sumom ti drumom.

 

Čekaj malo, jel se sad opet vraćamo u vodu? Daj se odluči, molim te. Inače, nisam nigdje ustvrdio da udar groma nije stvorio  život na Zemlji (veliko početno slovo jer je u pitanju naziv planete a ne tlo po kojem hodamo) već sam postavio pitanje kako se nastanak spojeva na bazi fosfora nastalih udarom groma uklapa u teoriju o nastanku života. Dakle, moje pitanje je koliki utjecaj ima fulgurit nastao iz udra groma u odnosu na spojeve fosfora koji se nalaze u stijenama i meteorima (jer je potreban nikal kao dodatni metal da se stvore organski spojevi). Ono što sam već i napisao ponovit ću opet - naslov bi trebao glasiti "Iskru života na Zemlji možda je zapalio udar groma, točnije milijarda gromova". To napominjem jer je ovo teorija, ne znači da će znastvenici u laboratoriju visokonaponskim iskrama bombardirajući blato, dodajući vodu i nikal uspjeti dobiti "život u epruveti".

12 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...
SimeKZ kaže...

Ja pricam kako je udar groma stvorio vise dostupnog i topivog fosfora u obliku spoja... Koji se kasnije oslobodio u morima. Ti i dalje kako udar groma nije stvorio zivot na zemlji. Ja sumom ti drumom.

 

Čekaj malo, jel se sad opet vraćamo u vodu? Daj se odluči, molim te. Inače, nisam nigdje ustvrdio da udar groma nije stvorio  život na Zemlji (veliko početno slovo jer je u pitanju naziv planete a ne tlo po kojem hodamo) već sam postavio pitanje kako se nastanak spojeva na bazi fosfora nastalih udarom groma uklapa u teoriju o nastanku života. Dakle, moje pitanje je koliki utjecaj ima fulgurit nastao iz udra groma u odnosu na spojeve fosfora koji se nalaze u stijenama i meteorima (jer je potreban nikal kao dodatni metal da se stvore organski spojevi). Ono što sam već i napisao ponovit ću opet - naslov bi trebao glasiti "Iskru života na Zemlji možda je zapalio udar groma, točnije milijarda gromova". To napominjem jer je ovo teorija, ne znači da će znastvenici u laboratoriju visokonaponskim iskrama bombardirajući blato, dodajući vodu i nikal uspjeti dobiti "život u epruveti".

Sad vec polako mislim da trolas. Ti se moras odlucit, ne ja. Jer ti ocito moje postove uopce ne citas. Hvala na objasnjenju na to da je Zemlja velikim slovom zapravo planet... nisam znao. To tvoje pisanje s visoka, jer si procitao par znanstvenih redaka ti ocito daje pravo da suptilno isprdavas. Tvoje citanje clanaka i moje slusanje/polaganje predmeta tipa evolucija ocito nejdu pod ruku.

 

Ja ne pricam da je udar groma stvorio zivot na zemlji. 

Objasnio sam ti, sada vec u 5-6 mojem postu. No, ajde... budem ovako. 

 

Grom -> Udar u zemlju -> Fosfor u random obliku -> 1mil godina ( karikiram ) -> Ogromne kolicine vode preko te iste zemlje ( danas to zovemo morem ) -> otapanje fosfora u random obliku -> energija podvodnih ''dimnjaka'' + fosfor u random obliku + random organska materija = zivot u najjednostavnijoj formi. 

 

Ne znam jel mogu jednostavnije objasniti. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

Sad vec polako mislim da trolas. Ti se moras odlucit, ne ja. Jer ti ocito moje postove uopce ne citas. Hvala na objasnjenju na to da je Zemlja velikim slovom zapravo planet... nisam znao. To tvoje pisanje s visoka, jer si procitao par znanstvenih redaka ti ocito daje pravo da suptilno isprdavas. Tvoje citanje clanaka i moje slusanje/polaganje predmeta tipa evolucija ocito nejdu pod ruku.

 

Ja ne pricam da je udar groma stvorio zivot na zemlji. 

Objasnio sam ti, sada vec u 5-6 mojem postu. No, ajde... budem ovako. 

 

Grom -> Udar u zemlju -> Fosfor u random obliku -> 1mil godina ( karikiram ) -> Ogromne kolicine vode preko te iste zemlje ( danas to zovemo morem ) -> otapanje fosfora u random obliku -> energija podvodnih ''dimnjaka'' + fosfor u random obliku + random organska materija = zivot u najjednostavnijoj formi. 

 

Ne znam jel mogu jednostavnije objasniti. 

 

Oprosti ako si se našao uvrijeđen, ja samo odgovaram na tvoj prvi post u kojem si ti ustvrdio da ja nisam pročitao članak. Ja ću opet ponoviti osnovno pitanje - kako se spojevi fosfora nastalih udarom groma uklapaju u cijelu priču oko nastanka života na Zemlji. To, na žalost, ne piše nigdje u članku, imam premalo informacija, od toga kolika je uopće topljivost/razgradivost fulgurita u odnosu na neki drugi spoj fosfora pa do toga koliko je uopće nikla potrebno da bi fosfor stvarao organske spojeve. I nije to pisanje s visoka kako si se ti zapravo postavio već argumentirana rasprava. Ja u svakoj raspravi tražim da se uz tvrdnje stave argumenti inače rasprava bude besmislena. Slušanje/polaganje predmeta tipa evolucija ima svoju težinu, jednako kao i slušanje predavanja tipa geologija i paleontologija. Pri tome se ne trudim ispasti pametniji od tebe već od tebe tražim da stojiš iza onoga što pišeš i da tvrdnje pišeš na zdravim temeljima a ne na osobnom mišljenju.

Moje osobno mišljenje je da minerali koji sadrže fosforne spojeve mogu jednako tako biti izvor fosfora potrebnog za stvaranje života, čak i prije nego što se atmosfera pradavne Zemlje napunila oblacima koji uzrokuju gromove. I to svoje mišljenje temeljim na činjenicama koje su navedene recimo na ovim stranicama OVDJE. Računaj da vulkanska prašina ne stvara gromove, stvaraju ih isključivo oblaci, dim je samo električni vodič koji pospješuje el. pražnjenje oblaka, računaj da je dim bogat ugljikovim česticama koje su odličan el. vodič i da, da ti odmah i potvrdno odgovorim, grom može udariti u požarište, i to više puta ukoliko oblaci iznad požarišta imaju dovoljno elektriciteta.

Sad ću ja ovdje tebe zamoliti da ne podcjenjuješ nikoga od kolega koji ovdje pišu jer se bilo tko može naći uvrijeđen tvojim načinom pisanja, jednako kao što si se ti našao uvrijeđen. 

12 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Thinker kaže...
SimeKZ kaže...

Sad vec polako mislim da trolas. Ti se moras odlucit, ne ja. Jer ti ocito moje postove uopce ne citas. Hvala na objasnjenju na to da je Zemlja velikim slovom zapravo planet... nisam znao. To tvoje pisanje s visoka, jer si procitao par znanstvenih redaka ti ocito daje pravo da suptilno isprdavas. Tvoje citanje clanaka i moje slusanje/polaganje predmeta tipa evolucija ocito nejdu pod ruku.

 

Ja ne pricam da je udar groma stvorio zivot na zemlji. 

Objasnio sam ti, sada vec u 5-6 mojem postu. No, ajde... budem ovako. 

 

Grom -> Udar u zemlju -> Fosfor u random obliku -> 1mil godina ( karikiram ) -> Ogromne kolicine vode preko te iste zemlje ( danas to zovemo morem ) -> otapanje fosfora u random obliku -> energija podvodnih ''dimnjaka'' + fosfor u random obliku + random organska materija = zivot u najjednostavnijoj formi. 

 

Ne znam jel mogu jednostavnije objasniti. 

 

Oprosti ako si se našao uvrijeđen, ja samo odgovaram na tvoj prvi post u kojem si ti ustvrdio da ja nisam pročitao članak. Ja ću opet ponoviti osnovno pitanje - kako se spojevi fosfora nastalih udarom groma uklapaju u cijelu priču oko nastanka života na Zemlji. To, na žalost, ne piše nigdje u članku, imam premalo informacija, od toga kolika je uopće topljivost/razgradivost fulgurita u odnosu na neki drugi spoj fosfora pa do toga koliko je uopće nikla potrebno da bi fosfor stvarao organske spojeve. I nije to pisanje s visoka kako si se ti zapravo postavio već argumentirana rasprava. Ja u svakoj raspravi tražim da se uz tvrdnje stave argumenti inače rasprava bude besmislena. Slušanje/polaganje predmeta tipa evolucija ima svoju težinu, jednako kao i slušanje predavanja tipa geologija i paleontologija. Pri tome se ne trudim ispasti pametniji od tebe već od tebe tražim da stojiš iza onoga što pišeš i da tvrdnje pišeš na zdravim temeljima a ne na osobnom mišljenju.

Moje osobno mišljenje je da minerali koji sadrže fosforne spojeve mogu jednako tako biti izvor fosfora potrebnog za stvaranje života, čak i prije nego što se atmosfera pradavne Zemlje napunila oblacima koji uzrokuju gromove. I to svoje mišljenje temeljim na činjenicama koje su navedene recimo na ovim stranicama OVDJE. Računaj da vulkanska prašina ne stvara gromove, stvaraju ih isključivo oblaci, dim je samo električni vodič koji pospješuje el. pražnjenje oblaka, računaj da je dim bogat ugljikovim česticama koje su odličan el. vodič i da, da ti odmah i potvrdno odgovorim, grom može udariti u požarište, i to više puta ukoliko oblaci iznad požarišta imaju dovoljno elektriciteta.

Sad ću ja ovdje tebe zamoliti da ne podcjenjuješ nikoga od kolega koji ovdje pišu jer se bilo tko može naći uvrijeđen tvojim načinom pisanja, jednako kao što si se ti našao uvrijeđen. 

Topljivost u vodi. Udar groma nije direktni ''krivac'' nastanka zivota, vec je samo jedan dio u slagalici. O tome ja pricam cijelo vrijeme. Jer Zemlja nije od pocetka svog nastanka ''vodeni'' planet, pa nije niti bilo mogucnosti otapanja.

 

Mogu, nitko ne osporava.

 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
16 godina
offline
Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma, točn

A zašto bi trebalo biti jedno mjesto postanka?

Ako postoji više načina za dobivanje organskih spojeva mogao je i život započeti na više mjesta.

Svemir.
 
2 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
SimeKZ kaže...

Topljivost u vodi. Udar groma nije direktni ''krivac'' nastanka zivota, vec je samo jedan dio u slagalici. O tome ja pricam cijelo vrijeme. Jer Zemlja nije od pocetka svog nastanka ''vodeni'' planet, pa nije niti bilo mogucnosti otapanja.

 

Mogu, nitko ne osporava.

 

 

Poštovani kolega, da nisi toliko svadljivo pristupio raspravi, vidio bi da sam ja zapravo i ustvrdio to što ti pišeš - može i ne mora - i baš zbog tog pogodbenog načina bi naslov trebao glasiti kako sam već u jednom prošlom postu i napisao...

14 godina
offline
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,

Zaboravljaš jedno - površina Zemlje je bila dosta dugo bez vode...

 

S obzirom na udarac i energiju oslobođenu pri otkidanju mase koja je postala Mjesec, pred cca 4.5 mlrd. godina - nema vode na površini sigurno...

 

dokazi najstarijih površina vode su stari cca 3.8 mlrd. godina...

 

a čitavo to vrijeme, Sunčev sustav se "izgrađuje", mase materijala se okupljaju i gravitacijom grade planete i sveudilj tutnje meteori, gromovi itd... takve stijene, opisane u članku POSLIJE su potopljene.... capisci ????

Ju je je? Je ju je!
15 godina
online
Re: Iskru života na Zemlji zapalio je udar groma,
Stric_Jura kaže...

..

a čitavo to vrijeme, Sunčev sustav se "izgrađuje", mase materijala se okupljaju i gravitacijom grade planete i sveudilj tutnje meteori, gromovi itd... takve stijene, opisane u članku POSLIJE su potopljene.... capisci ????

 -da/ne tj za gromove je potrebana atmosfera, zrak-voda-kiša-oblak.. tak da nema nekih 'dokaza' o grmljavini prije voda pa ni na planetama koje dohvaćamo teleskopima, tj preduvijet je atmosfera.. ne bez kao mjesec.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice