iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka

poruka: 18
|
čitano: 6.033
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka".
5 godina
offline
iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka

Fantastično! Ni ne znaš da se može dok to netko ne napravi. A taj netko je obično Apple

 

Meanwhile Šjaomi koji "nije ništa bolji od Ajfona" štanca dvadesetosmu seriju istog mobitela

 
3 14 hvala 0
15 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat

Znaš li da je ovo puko softversko rješenje?

 

Znaš li da i  na Ali Expresu za 200ak dolara možeš kupiti Android POS koji ima sve funkcije smartphonea, ali i POS i printer za račune/slipove?

https://www.aliexpress.com/item/32905823954.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.15a46ed4EizInA&algo_pvid=baee50a2-a6d5-4565-ae69-81abb9128c8c&algo_exp_id=baee50a2-a6d5-4565-ae69-81abb9128c8c-9

 

Use case za ovo bi bio nekakav samostalan obrt pa da vlasnik koristi svoj postojeći iPhone i za POS - jer nijedna budala neće zaposlenicima kupovati skupe iPhone da zamjeni klasnični POS koji košta 3-5 puta manje, a iPhone ne dodaje nikakvu drugu pogodnost uodnosu na njih.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka

eu je po obicaju spavala na usima - sva rjesnja nakon ovog, a ameri su u biti prvi gurali mDL ce jako tesko uloviti zamah i progurat inesto novo, makar i iz EC-a.

 

2000. godine sam radio u firmi koja je rijesil problem mobile banking placanja - gsm phone je imao mali dodatak koji je bio citac kreditne kartice -

znaci samo ispod baterije dodatni utor u koji se gurnula ista. sistem je bio pouzdan, enkriptiran i za ono vrijeme jako napredan i siguran.

 

u barceloni su se smijali rjesnju, jer su firme to radile tada potpuno nezasticenom komunikacijom, ako uopce.

 

samo 22 godine kasnije - evo ti rjesnja...

 

zanima me samo hoce li to dozvoliti nadlezni organi (koji su USA korumpirani ko u hrvatistanu) - u kini Alipay-u je drzava stala za vrat.

previse uvida i moci u osjetljive podatke koji ce se opet masni monetizirati, bez da paraziti koji inace bezbrizno floriraju "ovod" omaste brk - j* banke.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
nikola kaže...

 

zanima me samo hoce li to dozvoliti nadlezni organi (koji su USA korumpirani ko u hrvatistanu) - u kini Alipay-u je drzava stala za vrat.


 

 

Neće, bar ne tako jednostavno.

POS nije samo uređaj, to je cijeli sustav. HW je manje bitan dio priče.

15 godina
offline
iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka

Čisto radi širenja konteksta ove vijesti još malo podataka:

samsung ima takav NFC čip na više svojih uređaja i sam je pokušao nuditi takvu usluga primanja plaćanja.

Još bolje, u članku spomenuta tvrtka mobeewave je prvo sa samsungom radila na širenju takve usluge: https://news.samsung.com/global/samsung-and-mobeewave-partner-to-deploy-mpos-payments-worldwide

 

kao što je Old Iggy  mudro zabilježio, uspjeh te usluge nije u tehnologiji, čipu, nego u infrastrukturi iza nje.
U nekim zemljama banke preuzimaju širenje te infrastrukture (recimo Njemačka: https://www.sparkasse-pos.de) a negdje samsung sam (npr Kanada: https://www.samsung.com/ca/business/microsite/samsung-pos/)

U Hrvatskoj je obavezna fiskalna blagajna, koja mora izdati PAPIRNATI račun, zar ne?

 
4 0 hvala 0
16 godina
online
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
Ovo je kraj kaže...

Čisto radi širenja konteksta ove vijesti još malo podataka:

samsung ima takav NFC čip na više svojih uređaja i sam je pokušao nuditi takvu usluga primanja plaćanja.

Još bolje, u članku spomenuta tvrtka mobeewave je prvo sa samsungom radila na širenju takve usluge: https://news.samsung.com/global/samsung-and-mobeewave-partner-to-deploy-mpos-payments-worldwide?

Imaš takvih rješenja već duže vrijeme i kod nas, bilo kao samostalni POS, bilo kao dio fiskalne blagajne.

Ovo je klasično "otkrivanje tople vode".

16 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
Ovo je kraj kaže...

Čisto radi širenja konteksta ove vijesti još malo podataka:

samsung ima takav NFC čip na više svojih uređaja i sam je pokušao nuditi takvu usluga primanja plaćanja.

Još bolje, u članku spomenuta tvrtka mobeewave je prvo sa samsungom radila na širenju takve usluge: https://news.samsung.com/global/samsung-and-mobeewave-partner-to-deploy-mpos-payments-worldwide

 

kao što je Old Iggy  mudro zabilježio, uspjeh te usluge nije u tehnologiji, čipu, nego u infrastrukturi iza nje.
U nekim zemljama banke preuzimaju širenje te infrastrukture (recimo Njemačka: https://www.sparkasse-pos.de) a negdje samsung sam (npr Kanada: https://www.samsung.com/ca/business/microsite/samsung-pos/)

U Hrvatskoj je obavezna fiskalna blagajna, koja mora izdati PAPIRNATI račun, zar ne?

 nema to veze čak ni s infrastrukturom, dostupnost te opcije je čisto političke prirode... raspoloženje banki, kartičara, pravne regulative. Tehnički gledano, Samsung još na Nexus S mobitelu je imao NFC čip (2010. g. https://www.nfcw.com/2010/12/07/35385/google-unveils-first-android-nfc-phone-but-nexus-s-is-limited-to-tag-reading-only-for-now/ ) sa secure elementom koji je bio sposoban to odraditi, ali nije bilo političke volje. Davnih dana sam i sam nešto prtljao u bivšoj firmi oko toga pa znam...

15 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
Ovo mi izgleda predivno.

Umjesto jeftinog POSa ti si kupiš bijesni ( skupi) akfon da bi odradio istu stvar - naplatio novce s kartice.

A i nadaš se da će te Jabučari oderati manje nego banke 😂😂😂😂😂
 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
dankodr kaže...
Ovo mi izgleda predivno.

Umjesto jeftinog POSa ti si kupiš bijesni ( skupi) akfon da bi odradio istu stvar - naplatio novce s kartice.

A i nadaš se da će te Jabučari oderati manje nego banke 😂😂😂😂😂

 Ja čekam da to naprave sa iMacom, pa da svoje zaposlenike ovako opremim!

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
online
iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka

I'm just gonna leave this here

 

https://www.vivawallet.com/hr_hr

 

Rješenje postoji, samo nema sluha kartičara i bankara da se sve objedini, već svatko tjera svoju politiku. Danas svaki mobitel a NFCom može biti blagajna, samo treba software. Ovaj Viva wallet je samo jedna od mnogih aplikacija namijenjena tome.Ali...fali regulature, s čime će se i Apple susresti kada i ako pokuša nuditi tu uslugu u EU. SAD je tako tržište i svijet za sebe. Pohvalno je barem vidjeti da netko pokušava to tržište maknuti od magnetnih zapisa i uvesti u moderno doba(dan danas njihov platni sustav kartice masovno čita samo kroz magnetni zapis,a ne kroz čip [pohvala onima koji su to implementirali,ali većina još nije]).

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.1.2022 18:29 (WackyZG).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
online
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
WackyZG kaže...
 

Rješenje postoji, samo nema sluha kartičara i bankara da se sve objedini, već svatko tjera svoju politiku.

Upravo obrnuto, jako je sve unificirano i standardizirano, kao jako malo stvari u stvarnom životu. Zato i je problem.

Tehnički je najjednostavnija stvar napraviti uređaj koji će to raditi (dapače, već rade desetljećima). Mobitel je samo računalo koje može i to odrađivati.

No, da bi se to računalo ponašalo kao POS, mora biti u uređenom sustavu, poštivati određene standarde na međunarodnom nivou itd.

15 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
Old Iggy kaže...

Upravo obrnuto, jako je sve unificirano i standardizirano

A jel, zato u prodavaonicama na blagajni imaju kolekciju čitača kartica od svake financijske institucije po jedan, jer je sve unficirano i standardizirano.
Npr:

 

 

5 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
wyks kaže...

Znaš li da je ovo puko softversko rješenje?

 

Znaš li da i  na Ali Expresu za 200ak dolara možeš kupiti Android POS koji ima sve funkcije smartphonea, ali i POS i printer za račune/slipove?

https://www.aliexpress.com/item/32905823954.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.15a46ed4EizInA&algo_pvid=baee50a2-a6d5-4565-ae69-81abb9128c8c&algo_exp_id=baee50a2-a6d5-4565-ae69-81abb9128c8c-9

 

Use case za ovo bi bio nekakav samostalan obrt pa da vlasnik koristi svoj postojeći iPhone i za POS - jer nijedna budala neće zaposlenicima kupovati skupe iPhone da zamjeni klasnični POS koji košta 3-5 puta manje, a iPhone ne dodaje nikakvu drugu pogodnost uodnosu na njih.

Naravno da je softversko.... i? Tko to koristi? 

 

Od ovog što si naveo, postoji i jeftinije, npr SumUp

 

Ne vidiš širu sliku. Nitko ne misli blagajnicama kupovati iPhone, ali kad na iPhone to dođe, onda tek ostalima dođe iz guzice u glavu pa dođe i na Samsung, Huawei, Šjaomi možda jednog dana... naravno da je softversko rješenje, kao što je i Google Pay, Garmin Pay, Apple Pay, pa ipak Zaba se hvali kako je "odobrila" Google Pay, pa PBZ naknadno itd. Tehnologija je tu već godinama, implementacija je ono što manjka. Ovo je super jer znači da, ako mali poduzetnik koji ima mobitel (a svatko ima mobitel) može na njemu prihvatiti plaćanje karticom, onda će to i biti raširenije, moći ćeš na placu ili kod OPG-a platiti karticom / mobitelom, a ne ko danas "jel imaš papirnato, nemamo POS jer nam kožu deru s naknadama" (što ih i razumijem, poznajem par OPG-ovaca). 

 

To je vijest, ne iPhone. Ali počinje od iPhonea jer sigurno neće od Samsunga (ili bilo koga drugog)

12 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat

Mislim da ovo "jel imaš papirnato, nemamo POS jer nam kožu deru s naknadama" neće biti rješeno s ovim pretvaranjem iPhonea u POS jer ta naknada nije od POS uređaja nego od kartičarskih kuća koliko ja znam.

15 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat

Gle, oprosti, ne znaš o čemu pričaš.

 

Već je spomenuto u temi da nije problem ni hardver ni softver već je sve u standardu banaka i karticarakih kuca.

 

Spomenuo je i kolega iznad da si izvalio glupost oko naknada, koje veze nemaju ni sa softverom a još manje sa hardverom.

Kao da kažeš da ti Netflix neće naplatiti pretplatu jer ga gledaš na iPhoneu.

 

A tu je još i činjenica da do pandemije plaćanje isključivo preko NFCa (bezkontaktno) nije bilo moguće ako si mislio imati bilo kakav biznis, jer je većina US kartica bila na swipe, a većina EU na čip.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćati ka

ovo će nam znatnije pojednostaviti transakcije s tihim obrtnicama. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
Ovo je kraj kaže...
Old Iggy kaže...

Upravo obrnuto, jako je sve unificirano i standardizirano

A jel, zato u prodavaonicama na blagajni imaju kolekciju čitača kartica od svake financijske institucije po jedan, jer je sve unficirano i standardizirano.
Npr:
 

 

Tako je nekad bilo, radi naknada. Danas ćeš to rijetko vidjeti.

A u pozadini je sve identično.

encoding kaže...

Ne vidiš širu sliku. Nitko ne misli blagajnicama kupovati iPhone, ali kad na iPhone to dođe, onda tek ostalima dođe iz guzice u glavu pa dođe i na Samsung, Huawei, Šjaomi možda jednog dana...

Nisi shvatio, potpuno je nebitan HW i SW koji se vrti na tom HW-u.

Bitno je ono iza. Imaš iPhone, čitač... I? Kako ćeš odraditi transakciju?

Svaka banka može prihvatiti neki uređaj, odraditi certifikaciju i ubaciti u svoj TMS ukoliko zadovoljava. problem je što je to spor, kompliciran i skup proces koji se neće raditi za uređaje koji izlaze na godišnjoj bazi van.

8 godina
offline
Re: iPhone će, poput POS terminala, moći prihvaćat
encoding kaže...
Ovo je super jer znači da, ako mali poduzetnik koji ima mobitel (a svatko ima mobitel) može na njemu prihvatiti plaćanje karticom, onda će to i biti raširenije, moći ćeš na placu ili kod OPG-a platiti karticom / mobitelom, a ne ko danas "jel imaš papirnato, nemamo POS jer nam kožu deru s naknadama" (što ih i razumijem, poznajem par OPG-ovaca). 

 

To je vijest, ne iPhone. Ali počinje od iPhonea jer sigurno neće od Samsunga (ili bilo koga drugog)

Ovo appleovo "rješenje" je rješenje koje traži problem jer kao što Iggy kaže, može biti space shuttle ali ako te kartičari ne žele u svojoj mreži, možeš se slikati. Od svih "velikih" institucija sa kojima sam radio, oni su uvjerljivo najzahtjevniji. I neće naknade za plaćanje karticama magično nestati jer imaš svoj "POS" - hardver je najmanja stavka u cijeloj toj priči. Plaćat ćeš ili kartičarima ili Appleu. 1-3% ne bi baš nazvao "deranjem".

 

Inače, za OPG i slične - jedno od hrpe rješenje na HR tržištu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice