INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

poruka: 40
|
čitano: 8.745
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona".
16 godina
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Kako to da ne gostuje samoprozvani genijalac opće prakse Oleg Maštruko? Šta nije on najveći stručnjak? Već tjednima laprda po fejsi po maksimi "tko jebe stare i bolesne, ekonomija je jedino bitna" i da je ovo gripica, a lik ima preko 50 godina i oca u poprilično poznim godinama. Lupeta kao napušeni tinejdžer. Da se razumijemo, zbog ovoga imam otkazanih poslova u vrijednosti 5700 eura (na današnji dan) i nije mi svejedno, ali neću imati ništa ako ovo shvatim non šalantno i ne pridržavam se mjera.

 
35 1 hvala 0
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
ivaninho kaže...

Kako to da ne gostuje samoprozvani genijalac opće prakse Oleg Maštruko? Šta nije on najveći stručnjak? Već tjednima laprda po fejsi po maksimi "tko jebe stare i bolesne, ekonomija je jedino bitna" i da je ovo gripica, a lik ima preko 50 godina i oca u poprilično poznim godinama. Lupeta kao napušeni tinejdžer. Da se razumijemo, zbog ovoga imam otkazanih poslova u vrijednosti 5700 eura (na današnji dan) i nije mi svejedno, ali neću imati ništa ako ovo shvatim non šalantno i ne pridržavam se mjera.

 

znam, imam ga na Linkedinu. Ustvari možda mi je kontakt i dalje, moguće da me maknuo. Ne znam koji mu je vrag, iskreno svojim objavama vrijeđa medicinsku struku, vrijeđa doktore i medicinske sestre, vrijeđa tisuće umrlih ljudi u Italiji i svijetu. Znam da stav Olega Maštruka nije stav BUG časopisa i portala, ali svejedno mu ruši ugled.

 

Veli se da od dva zla treba odabrati ono manje. U ovom slučaju svijet je većinski odabrao očuvanje života starijih ljudi, na ogromnu štetu ekonomiji.

 

Njemu se to očito ne dopada, na drugom je spektru. OK, imam ja par poznanika koji su takvog mišljenja. Svodi se na negiranje pravog stanja, jer je teško prihvatiti da smo suočeni s ovako teškom situacijom, za koju nismo spremni i za koju ne možemo pronaći neko dobro rješenje.

Međutim ono što je neizbježno jest da ćemo u hrvatskoj (i svijetu) prije ili kasnije (kroz 2-3 tjedna) doći do onog u čemu se sada nalazi Italija. Nadam se i molim da se to ne dogodi. A to je bi mogao biti potpuni kolaps zdravstva te biranje koga ostaviti na životu a koga poslati u smrt, jer mjesta niti sredstava neće biti. Ako je nekako prihvaćeno da se broj oboljelih poduplava svakih 3-4 dana, to u principu znači da ćemo za 4 dana imati 200 oboljelih, za 8 dana 400 a za 40 dana 50,000 oboljelih. Ako je od tih 50,000 svega 3% kritično, to iznosi ~1500 kritičnih slučajeva (edit: onih 20% težih slučajeva nisam brojao, očekivano je da će u bolnicama biti isključivo kritični), međutim mi toliko kreveta, respiratora i osoblja vjerojatno nemamo. Ne samo mi, zdravstvo niti jedne države to ne može podnijeti. A bojim se da za 40 dana niti nije vrhunac pandemije. Eto, molim se da sam posve u krivu, da se ne može svesti na matematiku i da će biti daleko bolja situacija.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2020 23:04 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
6 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
ivaninho kaže...

Kako to da ne gostuje samoprozvani genijalac opće prakse Oleg Maštruko? Šta nije on najveći stručnjak? Već tjednima laprda po fejsi po maksimi "tko jebe stare i bolesne, ekonomija je jedino bitna" i da je ovo gripica, a lik ima preko 50 godina i oca u poprilično poznim godinama. Lupeta kao napušeni tinejdžer. Da se razumijemo, zbog ovoga imam otkazanih poslova u vrijednosti 5700 eura (na današnji dan) i nije mi svejedno, ali neću imati ništa ako ovo shvatim non šalantno i ne pridržavam se mjera.

 

znam, imam ga na Linkedinu. Ustvari možda mi je kontakt i dalje, moguće da me maknuo. Ne znam koji mu je vrag, iskreno svojim objavama vrijeđa medicinsku struku, vrijeđa doktore i medicinske sestre, vrijeđa tisuće umrlih ljudi u Italiji i svijetu. Znam da stav Olega Maštruka nije stav BUG časopisa i portala, ali svejedno mu ruši ugled.

 

Veli se da od dva zla treba odabrati ono manje. U ovom slučaju svijet je većinski odabrao očuvanje života starijih ljudi, na ogromnu štetu ekonomiji.

 

Njemu se to očito ne dopada, na drugom je spektru. OK, imam ja par poznanika koji su takvog mišljenja. Svodi se na negiranje pravog stanja, jer je teško prihvatiti da smo suočeni s ovako teškom situacijom, za koju nismo spremni i za koju ne možemo pronaći neko dobro rješenje.

Međutim ono što je neizbježno jest da ćemo u hrvatskoj (i svijetu) prije ili kasnije (kroz 2-3 tjedna) doći do onog u čemu se sada nalazi Italija. Nadam se i molim da se to ne dogodi. A to je bi mogao biti potpuni kolaps zdravstva te biranje koga ostaviti na životu a koga poslati u smrt, jer mjesta niti sredstava neće biti. Ako je nekako prihvaćeno da se broj oboljelih poduplava svakih 3-4 dana, to u principu znači da ćemo za 4 dana imati 200 oboljelih, za 8 dana 400 a za 40 dana 50,000 oboljelih. Ako je od tih 50,000 svega 3% kritično, to iznosi ~1500 kritičnih slučajeva, međutim mi toliko kreveta, respiratora i osoblja vjerojatno nemamo. Ne samo mi, zdravstvo niti jedne države to ne može podnijeti. A bojim se da za 40 dana niti nije vrhunac pandemije. Eto, molim se da sam posve u krivu, da se ne može svesti na matematiku i da će biti daleko bolja situacija.

Ima ljudi koji jednostavno vide najgori scenarij, e sad, što je gore u tom scenariju - corona koja se raširila posvuda ili kolaps gospodarstva (svjetskog)?

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2020 23:03 (love2ml86).
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko

 

Gospodarstvo se uvijek može nanovo izgraditi. Jednom kad umreš, umro si.

9 godina
neaktivan
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Znaci da se dogodi rat jednostavno bi svijet propao? 

Umre million ljudi od korone,njih nema vise. 

Ostane milion ljudi bez posla zbog korone,narod pati,drzava pati. 

Necu pisati moguce primjere kako i zasto iz jedne i druge grupe.

Iskreno ocekivao sam neke brze mjere,brze iskoristavanje svjetskog znanja i resursa i moguce sloge nas ljudi.

Treba ovdje u jednadzbu uvrstiti i kriminal,od droge do trgovanja ljudima. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2020 23:34 (Kolacic).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Gospodarstvo se uvijek može nanovo izgraditi. Jednom kad umreš, umro si.

Umrijeti se može i od neimaštine, gladi, u većem postotku (100%) od corone, zar ne?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2020 23:32 (love2ml86).
6 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Kolacic kaže...

Znaci da se dogodi rat jednostavno bi svijet propao? 

Ovisi o vrsti rata kao i intezitetu. Ali da, može se desiti.

5 godina
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Zašto hrvatskoj ide dobro u ovom ratu,postoji razlog...hrvatska se već godinama priprema za ovo...nas brani kaptol

PRVI PUT DOSTUPNI PODACI O UPLATAMA Od 2003-2013. godine Kaptol je od države dobio 6 milijardi kuna

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
love2ml86 kaže...

Umrijeti se može i od neimaštine, gladi, u većem postotku (100%) od corone, zar ne?

Istina, ali i u slučaju nekontroliranog divljanja epidemije bi nas dočekao kolaps, prvo zdravstva, što bi rezultiralo smrću svih onih koji nisu oboljeli od korone, a medicina bi ima mogla pomoći, a onda i gospodarstva zbog velikog broja ljudi na bolovanju, smrti radno sposobnog stanovništvai sličnih gadosti koje su se mogle spriječiti, što bi opet dovelo do neimaštine, gladi i smrti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
MrBlc kaže...
love2ml86 kaže...

Umrijeti se može i od neimaštine, gladi, u većem postotku (100%) od corone, zar ne?

Istina, ali i u slučaju nekontroliranog divljanja epidemije bi nas dočekao kolaps, prvo zdravstva, što bi rezultiralo smrću svih onih koji nisu oboljeli od korone, a medicina bi ima mogla pomoći, a onda i gospodarstva zbog velikog broja ljudi na bolovanju, smrti radno sposobnog stanovništvai sličnih gadosti koje su se mogle spriječiti, što bi opet dovelo do neimaštine, gladi i smrti.

Ali zamisli ovo, kontrolirano divljanje epidemije..

16 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Ajdmo sad biti realni i jednu jako jasnu prognozu dati. Sve ove mjere usporavanja pandemije, ukoliko virus sam ne odstupi ili se ne pronađe efikasan lijek/cijepivo, su neodržive na duži rok. Ovisno o gospodarskom stanju svake o država, može se duže ili kraće odgađati potpuni gospodarski slom. Po meni Hrvatska je već unaprijed slomljena ušla u ovu igru i pitanje je dana potpunog gospodarskog sloma, jer ove predložene gospodarske mjere su penis od ovce, a ne ozbiljne mjere, nakon čega sve odlazi u krasni k... Slično je i s ostatkom svijeta... pitanje je vremena samo dal se to bude dogodilo sad već u 1. valu ili u 2. ili u 7. e onda tek dolazi do teških odluka. Potpuno me razočarala znanost i medicina. Nije to nikud odmaknulo u zadnjih 50-60 godina. Svi ti znanstvenici, sve te puste utučene bilijarde dolara. Za koji K? Nisu sposobni ni uznapredovalu upalu pluća zaustaviti, a kamoli se s virusom malo jače prehlade obračunati...
Moj PC  
6 4 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Zar nije bilo bolje nakon prvog oboljelog u RH odmah lupiti maksimalnu zabranu?

Bile bi nam veće šanse da se spriječi daljjne širenje, ovako ko zna na koliko će bit zabrana, i koliko će utjecati.

 

Najviše me stvah što živim u RH, gdje se pišljvi most gradi ko zna koliko, obične avione ne mogu nabavit, sudi se po devet i više godina itd...

 

 
4 0 hvala 0
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Aldo kaže...
Ajdmo sad biti realni i jednu jako jasnu prognozu dati. Sve ove mjere usporavanja pandemije, ukoliko virus sam ne odstupi ili se ne pronađe efikasan lijek/cijepivo, su neodržive na duži rok. Ovisno o gospodarskom stanju svake o država, može se duže ili kraće odgađati potpuni gospodarski slom. Po meni Hrvatska je već unaprijed slomljena ušla u ovu igru i pitanje je dana potpunog gospodarskog sloma, jer ove predložene gospodarske mjere su penis od ovce, a ne ozbiljne mjere, nakon čega sve odlazi u krasni k... Slično je i s ostatkom svijeta... pitanje je vremena samo dal se to bude dogodilo sad već u 1. valu ili u 2. ili u 7. e onda tek dolazi do teških odluka. Potpuno me razočarala znanost i medicina. Nije to nikud odmaknulo u zadnjih 50-60 godina. Svi ti znanstvenici, sve te puste utučene bilijarde dolara. Za koji K? Nisu sposobni ni uznapredovalu upalu pluća zaustaviti, a kamoli se s virusom malo jače prehlade obračunati...

 

 

https://www.gatesnotes.com/Health/A-coronavirus-AMA?WT.mc_id=20200319223000_Coronavirus-AMA_BG-LI&WT.tsrc=BGLI&linkId=84658834

 

Bill Gates i 31 pitanje i odgovor o coroni. Uglavnom, istraživanje za viruse je praktički nepostojeće, ali najvjerojatnije je da će se nakon ove krize krenuti s masivnim, ali doslovno megalomanskim novcima u zdravstvo i istraživanje. Ovo se do sada u novijoj povijesti još nije desilo i svi su zapravo ostali zatečeni. Ovo je daleko jače od one Hong Kong gripe iz 1960ih. 

 

Financijska šteta biti će ogromna, vjerojatno najveća kriza nakon 02. svjetskog rata i svijet si ovo više neće moći priuštiti.

 

 

Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Dex.pwn kaže...

Zar nije bilo bolje nakon prvog oboljelog u RH odmah lupiti maksimalnu zabranu?

Bile bi nam veće šanse da se spriječi daljjne širenje, ovako ko zna na koliko će bit zabrana, i koliko će utjecati.

 

Najviše me stvah što živim u RH, gdje se pišljvi most gradi ko zna koliko, obične avione ne mogu nabavit, sudi se po devet i više godina itd...

 

 

Je, ali podcijenio se virus kako u Europi tako i u svijetu. I to se strahovito podcijenio. Očekivalo se da će biti daleko, daleko blaže posljedice. U početku su to doživljavali kao nešto jaču gripu, da bi s talijanskim slučajevima gdje se ispostavilo da je smrtnost nad starijim osobama od 10 - 15 posto ovo nešto posve stravično. Ali tada je već bilo kasno.

5 godina
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Ja se ne brinem. Ja sam vec 3 godine na gratis periodu. Nisu mi davali mjesec dana zivota, a eto me 3 godine ziv. A kako je prosla zadnja kontrola jos cu pozivjeti jedno "neodredjeno" vrijeme.

Sto se Olega tice, njega nikada nisam dozivljavao, ali sam mu zahvalan. Taj njegov pristup prema svemu u zivotu me previse podsjecao na mene, pa mi je pomogao da "progledam"

Sto se korone tice. Nah. Biti ce sve ok. To se samo radi recesija da ljudi osiromase i da banke pokupuju njihove nekretnine za kikiriki. Cemu uopce sluzi toliko para u opticaju ? Da mjenjamo za "bikkoine" ?!?!

Od pamtivijeka se zna da treba imati neku hizicu na selu sa malo zemlje gdje ces pobjeci. Ako ne u mirovini, onda, ako vec zatreba neka se nadje. Beton se ne glodje. Jos manje kada pocnu ispadati zubi zbog lose prehrane

 

 
4 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Smrtnost ovog sranja je nazalost oko 10% i evidentno nije kao "gripica" jer vijesti iz Italije govore o znatnom broju smrti medju mladjom populacijom (28-50). Oni tamo vise ne broje mrtve i u principu odlucuju koga spasavati, a koga ne. Stete za ekonomiju ce biti vjerojatno kao posljeratne, ali pitanje je hocemo li zaustaviti pandemiju ili joj se prepustiti.
Ako se gleda Kina cini se da ozdravljeni nisu zarazni kao sto se cinilo u nekim slucajevima.
 
6 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Inovator kaže...
Smrtnost ovog sranja je nazalost oko 10% i evidentno nije kao "gripica" jer vijesti iz Italije govore o znatnom broju smrti medju mladjom populacijom (28-50). Oni tamo vise ne broje mrtve i u principu odlucuju koga spasavati, a koga ne. Stete za ekonomiju ce biti vjerojatno kao posljeratne, ali pitanje je hocemo li zaustaviti pandemiju ili joj se prepustiti.
Ako se gleda Kina cini se da ozdravljeni nisu zarazni kao sto se cinilo u nekim slucajevima.

 Je 28-50 godina kaj ti to znači, kad imaš puno mladih/mlađih ljudi koji su zapravo prilično kilavi ili slabog imuniteta.O pušačima da ne raspravljamo, jer več nakon nekoliko godina dima njihova pluča su za posrati.Dakle recimo pušač od 30 godina, moš si mislit kolko je za njega opasna bilo kakva upala pluča a posebno ovo kaj dolazi od Koroniranja. 

 

Eto ti jedan primjer mladosti, bicikliram ja prošlo ljeto i navratim do frenda a njegova žena brzopotezno "pa kaj tebi nije zima".Inače vani je bilo oko 22 stupnja+oblačno, a realno ženska(38 godina) je fakat debelo zimogrozna i opčenito slabijeg imuniteta.

 

Pogleč ovo dole, ili večina ljudi se smrzava samo ovako gledajuči ovu "zgodnu luđakinju". 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 2:24 (rambox).
8 godina
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Smrnost ili ekonomija? I jedno i drugo! Ako sada ne stanemo na kraj virusu, on će izazvati mnogo veće štete - i u ljudskim životima i u ekonomiji. Pitajte sada Talijane koliko ih košta virus. Ne samo da su pretpjeli ekonomsku štetu uslijed zatvaranja svega i svačega, nego i opteretili zdravstveni sustav da je na rubu sloma. A kada zdravstveni sustav kolabira, a ljudi počnu naveliko umirati, gdje je onda ekonomija? Epidemije kuge su u Europi uništile upravo ekonomski sustav. Stoga je sve to bagateliziranje opasnosti od epidemije (pandemije) korona-visusa kratkovidno, da ne kažem glupo. Problem nije koliko je ljudi umrlo, nego da taj virus pogađa svakoga, i bolesnog i zdravog, na ovom ili onom dijelu svijeta. Kako god da uzmemo, stroge se mjere (karantena i sl.) moraju provesti, pa bolje da se to učini prije, nego kasnije. Ili ćemo čekati da imamo svaki dan tisuću oboljelih i stotinu mrtvih - kao u Italiji? 

 
16 1 hvala 0
4 godine
odjavljen
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Aldo kaže...
Ajdmo sad biti realni i jednu jako jasnu prognozu dati. Sve ove mjere usporavanja pandemije, ukoliko virus sam ne odstupi ili se ne pronađe efikasan lijek/cijepivo, su neodržive na duži rok. Ovisno o gospodarskom stanju svake o država, može se duže ili kraće odgađati potpuni gospodarski slom. Po meni Hrvatska je već unaprijed slomljena ušla u ovu igru i pitanje je dana potpunog gospodarskog sloma, jer ove predložene gospodarske mjere su penis od ovce, a ne ozbiljne mjere, nakon čega sve odlazi u krasni k... Slično je i s ostatkom svijeta... pitanje je vremena samo dal se to bude dogodilo sad već u 1. valu ili u 2. ili u 7. e onda tek dolazi do teških odluka. Potpuno me razočarala znanost i medicina. Nije to nikud odmaknulo u zadnjih 50-60 godina. Svi ti znanstvenici, sve te puste utučene bilijarde dolara. Za koji K? Nisu sposobni ni uznapredovalu upalu pluća zaustaviti, a kamoli se s virusom malo jače prehlade obračunati...

 Ako se ovo s virusom oduži onda je jedino rješenje ono radikalno. Koje, nabrojao je Matija Babić

https://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatska-ekonomija-je-na-samrti-ovo-vlada-mora-napraviti-sada/2166744.aspx

Have no fear, Vlad is here
15 godina
odjavljen
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
love2ml86 kaže...

Ali zamisli ovo, kontrolirano divljanje epidemije..

Ne postoji kontrolirano divljanje, postoji ili divljanje epidemije ili kontrolirana epidemija - a ove mjere za cilj imaju upravo ovo drugo.

 

Epidemija je sustav kojem izlaz (broj novozaraženih) kasni 14 dana za ulazom (zaraznost virusa, ljudski kontakti, migracije i sve ono što utječe na širenje virusa) i upravljačkim signalom (sve mjere koje poduzimamo). Onog trena kad je izlaz pokazao divljanje, sustav je izašao iz stabilnog rada još prije 14 dana. Zato se mjere moraju donositi proaktivno na temelju predviđanja i moraju biti za faktor sigurnosti jače nego bi realno trebale biti. Tu se vrlo lako može primijeniti znanje iz automatike i izračunati da se takav sustav ne može održavati u optimalnog točci niti da ga je moguće održavati stabilnim isključivo preko povratne veze s izlaza.

 

 

Aldo kaže...
Ajdmo sad biti realni i jednu jako jasnu prognozu dati. Sve ove mjere usporavanja pandemije, ukoliko virus sam ne odstupi ili se ne pronađe efikasan lijek/cijepivo, su neodržive na duži rok. 

Najvažnije pitanje je da li oni koji su preboljeli mogu ponovno biti prijenosnici, odnosno, koliko dugo nakon kontakta s oboljelim ne smiju biti u kontaktu s neimunom osobom da je ne zaraze. Ako je taj rok dovoljno kratak, kako raste broj izliječenih, tako se mjere mogu početi ublažavati jer brzina širenja virusa opada.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
neaktivan
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

Nije u potpunosti tocno da ove mjere "nemaju smisla" ako ne razvijemo cjepivo ili nam se virus igrom genetike ne smiluje. Socijalnim distanciranjem i forsiranjuem opce karantene znatno se moze usporiti sirenje virusa.

 

Ima onaj gif sto kruzi okolo, mozda ste ga vidjeli mozda ne, ali zorno pokazuje koji ucinak imaju izolacija i socijalno distanciranje za "poravnanje krivulje" (flatten the curve o kojem svi pricaju). Poravnanjem krivulje eksponencijalnog rasta slucajeva na nesto blazi rast jedini je nacin na koji cemo imati dovoljno kreveta, respiratora i ventilatora da svi bolesni (u pojedinom trenutku) dobiju tretman. Tako "spljostena" krivulja rastegne se po osi vremena, ali ukupan je pritisak an zdravstveni sustav manji i time manje ljudi umre.

 

Cinjenica je da smrtnost nije svugdje jednaka - od 0.9% u J. Koreji do preko 5% u Italiji - upravo ovisi o tome koliko je odjednom bolesnika. S vremenom se pocinje smanjivatri broj slucajeva jer je dio ljudi vec ozdravio pa nisu prenosnici, a ovi zarazni/rizicni prakticiraju izolaciju. 

 

Nemilosrdnost eksponencijalnog rasta nije razumljiva na prvu. Prije 2 tjedna 3 oboljela. Danas 100+ oboljelih. To nije stvarno broj zarazenih.

 

Ne zato jer Vlada ili masoni ne zele da se "procuje". Nego jer virus ima vrijeme inkubacije u prosjeku 14 dana. 

 

To znaci da je prije 2 tjedna, kada je dijagnosticiranih bilo 5, zapravo bilo zarazenih 100 (koliko je dijagnosticirano danas). Posto je dijagnosticiranih danas 100, ostavljam vama da interpolirate koliko je cca bolesnih danas. (hint: red velicine vise)

 

Zbog navedenog je za bilo kakve mjere totalne karantene potrebno cekati 2 tjedna da se vide prvi rezultati. Dakle ako danas sve zatvorimo i svatko od nas pocne prakticirati samoizolaciju, imajuci kontakt samo s najuzim clanovima obitelji, broj oboljelih rast ce iduca 2 tjedna.

Ne zato jer mjera ne funkcionira, nego zato jer su ti ljudi zarazeni vec danas, a kroz 2 tjedna ce biti dijagnosticirani. Tek nakon konzistentnih mjera nekoliko tjedana, mozemo ocekivati usporenje rasta broja slucajeva. Pitanje je koliko je hrvatski narod spreman na to. Ali to cini 10x razliku u broju smrtnih slucajeva.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 8:37 (crazy_luđak).
Moj PC  
10 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Gospodarstvo se uvijek može nanovo izgraditi. Jednom kad umreš, umro si.

 

Potpuno si u pravu

 

 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
11 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko

Sve pametniji od pametnijeg u picku materinu. Blazeni forum.

10 godina
neaktivan
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Dex.pwn kaže...

Zar nije bilo bolje nakon prvog oboljelog u RH odmah lupiti maksimalnu zabranu?

Bile bi nam veće šanse da se spriječi daljjne širenje, ovako ko zna na koliko će bit zabrana, i koliko će utjecati.

 

Najviše me stvah što živim u RH, gdje se pišljvi most gradi ko zna koliko, obične avione ne mogu nabavit, sudi se po devet i više godina itd...

 

 

Kod nas nije dugo bilo lokalne transmisije.

Svi slucajevi su dolazili izvana.

I to su nakon pocetka epidemije, i kad se vec znalo sto slijedi, pojedini doktori odlazili na skijanje u Austriju.

Znaci sto bi se dobilo da se odmah zatvorilo kafice i skole, kad doktor ode na austrijsko skijaliste, tamo se zarazi, presuti gdje je bio, i onda siri zarazu kolegama po bolnici kad se vrati na posao. Trebalo je valjda skijalista zatvorit, a to nije u nadleznosti nase vlade.

 

Ja se isto zalazem za zatvaranje i da su ljudi prioritet, umjesto americko-britanskog stava da je gospodarstvo prioritet.

U ovom clanku ima malo vise o mogucnostima prilikom ovakve epidemije

https://dnevnik.hr/vijesti/koronavirus/igor-rudan-za-manje-od-dva-mjeseca-mi-bismo-mogli-proglasiti-hrvatsku-coronavirus-free-zonom---597182.html

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
9 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Inovator kaže...
 Stete za ekonomiju ce biti vjerojatno kao posljeratne, 

 kakve gluposti..

kad ukljucis samo jednu mozdanu vijugu dodes do zakljucka da firme, strojevi, kamioni, brodovi, avioni, alati, pruge, ceste, luke itd nisu unistene, isto kao sto ljudi koji rade u tim firmama nisu pobijeni, oteti od strane druge drzave i sl..

 

ceka se dan kada ce isti ljudi nastaviti raditi u istim firmama s istim sredstvima

 

ja kao i svi koje poznajem jedva cekam da smijem otici kod frizera, automehanicara, na bazen, na izlet u alpe, birtiju, u shopping namjestaja... mislim da cu to sve u jednom danu odraditi od srece.. novci stoje i cekaju.. poslije rata to ne bi mogao odraditi jer to ne bi postojalo

 

normalno da ce se osjetiti nerad pojedinih firmi, ali privremeno.. nista nije unsteno, nego odgodeno, lova ceka da bude pustena u opticaj

 

i btw mislim da je zarazenih barem 800x vise nego sto se prezentira, jer znam hrpu ljudi koji su dosli iz italije i austrije, netom prije svih zabrana, manje vise svi kasljucaju, neki su bili kod lijecnika opce prakse koji im je rekao da to nije nista i da se malo odmore kod kuce, kakvo testiranje kakve gluposti.. ono no comment..

osobno mislim da je za normalno zdravnog covjeka to kao prehlada, u najgorem slucaju obicna gripa

 

negdje sam citao da uk ili nizozemska uvode imunitet krda.. pustaju da se siri, da svedska vise ne testira ljude.. mozda je fake news, ne znam, al ne bi me ni malo cudilo

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 10:59 (digitall).
16 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
ivaninho kaže...

Kako to da ne gostuje samoprozvani genijalac opće prakse Oleg Maštruko? Šta nije on najveći stručnjak? Već tjednima laprda po fejsi po maksimi "tko jebe stare i bolesne, ekonomija je jedino bitna" i da je ovo gripica, a lik ima preko 50 godina i oca u poprilično poznim godinama. Lupeta kao napušeni tinejdžer. Da se razumijemo, zbog ovoga imam otkazanih poslova u vrijednosti 5700 eura (na današnji dan) i nije mi svejedno, ali neću imati ništa ako ovo shvatim non šalantno i ne pridržavam se mjera.

naslov ovog njegovog topica otprilike opisuje cuspajz u njegovoj glavi trenutno

 

Dretva zalaza uma

https://forum.bug.hr/forum/topic/pc-igre/dretva-zalaza-uma-war-in-the-east/84389.aspx

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
Kolacic kaže...

Iskreno ocekivao sam neke brze mjere,brze iskoristavanje svjetskog znanja i resursa i moguce sloge nas ljudi.

 

eh, da imamo mindset i disciplinu dalekoazijskih zemalja..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 11:11 (nixass).
10 godina
neaktivan
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Dex.pwn kaže...

Zar nije bilo bolje nakon prvog oboljelog u RH odmah lupiti maksimalnu zabranu?

Bile bi nam veće šanse da se spriječi daljjne širenje, ovako ko zna na koliko će bit zabrana, i koliko će utjecati.

 

Najviše me stvah što živim u RH, gdje se pišljvi most gradi ko zna koliko, obične avione ne mogu nabavit, sudi se po devet i više godina itd...

 

 

Je, ali podcijenio se virus kako u Europi tako i u svijetu. I to se strahovito podcijenio. Očekivalo se da će biti daleko, daleko blaže posljedice. U početku su to doživljavali kao nešto jaču gripu, da bi s talijanskim slučajevima gdje se ispostavilo da je smrtnost nad starijim osobama od 10 - 15 posto ovo nešto posve stravično. Ali tada je već bilo kasno.

 Smrtnost je tolika jer je ogromna masa oboljelih izvan mogucnosti i kapaciteta zdravstvenog sustava.

Teze slucajeve, a ima i starijih i mlađih među njima, treba prikljucit na respirator.

 

Hrvatska ima 400 ili 500 respiratora. Znaci cijela drzava toliko.

I sto cemo kad dođe 501 slucaj koji mora na respirator? Netko u tom slucaju mora biti ostavljen sa strane i prepusten da umre. To se svakodnevno događa u Italiji.

 

Vidite sad koliko je vazno da naglo masa ljudi ne oboli, da ne idu u velike skupine bliskog kontakta gdje se virus prosiri kao pozar.

Umjesto toga kod nas je prioritet nagomilati 20 kg brasna, 30 kg mesa, 1000 vrecica digo kvasca....

https://www.034portal.hr/images/82094.jpg

Pogledaj ovu guzvu pred lidlom, idealno za sirenje virusa da je samo 1 među njima nositelj. Ovakve guzve vise ugrozavaju zivot nego sto ce nekakve zalihe ga odrzati. Mislim svega ima, police su pune i u Italiji i u Hrvatskoj i svim drzavama. Nema samo maski i medicinskog alkohola (posljedicno i rucnih dezificijensa jer im je sastojak alkohol) i to iz razloga jer je Europa ovisila o proizvodnjih tih stvari na dalekom istoku (90% maski dolazi iz Kine).

 

Tom "501.slucaju" kad dođe u bolnicu bit ce sasvim svejedno koliko kg zaliha ima, kad onoga cega nema i zivotno mu treba ne moze se nabavit (Njemacka je zabranila izvoz respiratora i proizvode samo za svoje potrebe, isto je i sa drugim drzavama koje imaju takvu proizvodnju).

 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
7 godina
offline
Re: INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li ko
crazy_luđak kaže...

 

 

Nemilosrdnost eksponencijalnog rasta nije razumljiva na prvu. Prije 2 tjedna 3 oboljela. Danas 100+ oboljelih. To nije stvarno broj zarazenih.

 

Ne zato jer Vlada ili masoni ne zele da se "procuje". Nego jer virus ima vrijeme inkubacije u prosjeku 14 dana. 

 

To znaci da je prije 2 tjedna, kada je dijagnosticiranih bilo 5, zapravo bilo zarazenih 100 (koliko je dijagnosticirano danas). Posto je dijagnosticiranih danas 100, ostavljam vama da interpolirate koliko je cca bolesnih danas. (hint: red velicine vise)

 

Zbog navedenog je za bilo kakve mjere totalne karantene potrebno cekati 2 tjedna da se vide prvi rezultati. Dakle ako danas sve zatvorimo i svatko od nas pocne prakticirati samoizolaciju, imajuci kontakt samo s najuzim clanovima obitelji, broj oboljelih rast ce iduca 2 tjedna.

Ne zato jer mjera ne funkcionira, nego zato jer su ti ljudi zarazeni vec danas, a kroz 2 tjedna ce biti dijagnosticirani. Tek nakon konzistentnih mjera nekoliko tjedana, mozemo ocekivati usporenje rasta broja slucajeva. Pitanje je koliko je hrvatski narod spreman na to. Ali to cini 10x razliku u broju smrtnih slucajeva.

 

 

Nije mi jasno zašto je toliki ljudima to neshvatljivo...

Ovo ja govorim vec skoro 2 tjedna svima oko sebe... Kada se pojavi jedan jedini slučaj, u stvarnosti ih sigurno ima 15-ak... kada ih otkrijes 50, u stvarnosti je zaraženo oko 150 ljudi sigurno... 

I svi se čude ko pura dreku zašto mjere karantene u Italiji ne donose učinka... Ljudi ne mogu svariti da kada bi svi ali doslovno svi ostali kući u roku 15 dana svi koji su se zarazili dobili bi simptome i lako bi izlorali one koji su zaraženi..

isto tako, kada je situacija usrana, i kada država potegne drastične mjere... one pokažu svoj učinak tek nakon 15 dana jer se svi koji su već inficirani u tom roku razbole..

15 godina
offline
INTERVJU: prof. dr. sc. Gordan Lauc - Je li korona

mene je pak pomelo to što je Dragan doveo nekoga kompetentnog na razgovor o nečemo bitnom, za promjenu. bez "influencerica", "kontroverzih poduzetnika", "stručnjaka za mobitele" te ostalih mlatimudana. Dr. Petric za dr. Lauca: 12 points. 

 

(ovo dolje iz zajebancije; tekst)

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 13:48 (Ajar).
Moj PC  
8 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice