Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

poruka: 38
|
čitano: 10.288
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji".
10 godina
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Super mašine, mogu se koristiti ko light desktop ali i za puno drugih primjena. Imam i5 verziju s kojom sam zamjenio home server.

Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Nekako mi se čini da im to nije ni namjena (zamijeniti full desktop). Media server, lagani gaming, dok je stroj spojen na TV.

Otkad imam PS4 PC gotovo da ni ne koristim osim za Plex/DLNA server, pa bi NUC za neke laganije Steam igre bio pun pogodak (Steam Link je malo prespor, LAN konekciji unatoč).
14 godina
neaktivan
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Vrhunska stvar za ono što je namijenjeno (i nisu zamjena za desktop, ni laptop) - imam ga priključenog na TV, montiran na VESA rupe pa je praktički nevidljiv. Kodi, Popcorn i odličan media server za ostale smart TV-e koje imam po kući. Čak je i za prikaz 4K filmova sasvim dovoljan jeftiniji i stariji model sa Celeronom J3455 procesorom.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
robogo kaže...
Nekako mi se čini da im to nije ni namjena (zamijeniti full desktop). Media server, lagani gaming, dok je stroj spojen na TV.

* * *

Bez bilo kakvih problema mogu zamjeniti Full Desktope.. čak su i namjenjeni da se kačaju na leđa monitora.

Ehh sada kao Media servere teško - jer na njega moraš i NAS kačati sa makar 2 HDD-a od makar 12+ TB. Ovi USFF  računari su mini bogovi, jedan mi je prošao kroz ruke ali nisam ga uspio zadržati.

Ima ih i Lenovo već duže vrijeme:

lenovo-tiny-desktop-thinkcentre-m900-front-with-pencil-1.jpg (1060×596)

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.4.2021 19:08 (Envy).
10 godina
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Mogu oni itekako zamjeniti desktope, jer postoje i verzije sa desktop procesorima. Pa čak i neke gejming verzije ako se na varam. Ove serije sa U procesorima su u biti laptop-i u malom. Nema neke razlike.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Postoji hrpa raznoraznih USFF PC-jeva. Jedan od novijih proizvođača jest Minisforum.

Imaju odlična (i ne pretjerano skupea) Ryzen 5 i 7 računala koja definitivno mogu zamijeniti desktop kante za barem 70% populacije.

Sa novim Vega grafikama možete čak odraditi i osrednji gaming, ne samo ono najosnovnije.

Nemam ništa protiv da imam jedan takav Nuc ili što već priključen na TV te da mi služi kao Steam Link, Plex, emulator, NAS...

 

Naravno, ništa od toga se ne može mjeriti sa Mac Mini. The future is ARM!

Jao, kad bi barem AMD razvio ARM procesor za Windowse koji može barem donekle parirati Appleu glede performace-per-watt.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Entry Point kaže...

Mogu oni itekako zamjeniti desktope, jer postoje i verzije sa desktop procesorima. Pa čak i neke gejming verzije ako se na varam. Ove serije sa U procesorima su u biti laptop-i u malom. Nema neke razlike.

 Da to su Mobilni procovi, i to brutalno preskupi eto kolko košta taj Intel 6/12 procesor 440$=2800kn.

 

Dakle dobiš tu kutijicu, i to bez memorije i pohrane za sitnih 4700kn a to je odurno preskupo.

 

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/196448/intel-core-i7-10710u-processor-12m-cache-up-to-4-70-ghz.html

 

 

 

 

Asrock X300 je puno bolje rješenje, i eto kaj dobiješ za samo 4300kn.Još sam izabral malo skuplje komponente, dakle može to ispast ispod 4000kn bez frke.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/asrock-deskmini-x300/276992.aspx

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-ryzen-5-pro-4650g-tray-cooler-s-am4-100-100000143mpk/66453/product/


https://www.adm.hr/asrock-deskmini-x300-barebone-hdmidpd-sub-usb31-90bxg3t01-a10ga0w/68075/product/


https://www.adm.hr/ddr4-8gb-1x8-crucial-3200mhz-sodimm-ct8g4sfra32a/67191/product/


https://www.adm.hr/ddr4-8gb-1x8-crucial-3200mhz-sodimm-ct8g4sfra32a/67191/product/

 

https://www.mall.hr/diskovi/kingston-a2000-ssd-disk-500gb-m2nvme-pcie-sa2000m8-500g-

 

https://www.mall.hr/usb-hubovi/ugreen-hub-usb-3-0-4ports-50cm-crni

 

Takvim kombinacijama obično fali USB utora, pa eto jedan fini ugreen USB hub sa 50cm kabelom.

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
odjavljen
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Imam jedan 5. generacije i jedan 8. generacije. Obozavam ih. Da mi ovaj noviji crkne odmah bih uzeo novi. Izuzetne masinice, tihe, kompaktne i stedljive. Naravno da mozes proci bolje za iste pare ali ovo ima neki poseban sarm. Dusu dalo za staviti ispod TV-a kao media player / minecraft igracka ili za uredski rad.

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

zbilja nisam toliko tehnološki verziran no nekako mi se čini da su i "desktop" i "laptop" (nuc) kompnente isti q samo drugačije pakirane (smanjene za laptop, radi prenosivosti + baterija i time skuplje, jer je tehnološki zahtjevno) te da nema nikakve razlike u performansama. jednako s pločama (atx, matx itd.): za sve ima mjesta i na najmanjoj ali to ne bi opravdalo razliku u cijeni pa se "umjetno" reduciraju performanse/mogućnosti. nuc je samo prepakiran laptop (i time meni bolji, jer mogu birati monitore, tipkovnice itd.) samo bez laptopastih ograničenja. u zbilji ne bi trebalo biti nikakve razlike u performansama između memorija ili procesora ili diskova ili čak grafike za laptop i desktop, samo u veličini (i cijeni), odn. zapreke da si svatko sam složi "desktop" s komponentama za "laptop" (tj. kućni nuc-složenac), osim profita industrije koja se time bavi. ili je to "car je gol" fora pa se ne smije javno reći? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.4.2021 15:59 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Friday kaže...

Imam jedan 5. generacije i jedan 8. generacije. Obozavam ih. Da mi ovaj noviji crkne odmah bih uzeo novi. Izuzetne masinice, tihe, kompaktne i stedljive. Naravno da mozes proci bolje za iste pare ali ovo ima neki poseban sarm. Dusu dalo za staviti ispod TV-a kao media player / minecraft igracka ili za uredski rad.

 Rekao bi i da na sam dodir "odiše" kvalitetom. Nije to neki plastikaner sklepani na brzinu sa šit komponentama. Treba imati i to na umu.

 

Moj je 10-te generacije i služi ko server. Nextcloud, docker, lxc/lxd, gitlab vrti i još par stvari.

Nadglednik dina
16 godina
odjavljen
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Entry Point kaže...

 Rekao bi i da na sam dodir "odiše" kvalitetom. Nije to neki plastikaner sklepani na brzinu sa šit komponentama. Treba imati i to na umu.

 

Moj je 10-te generacije i služi ko server. Nextcloud, docker, lxc/lxd, gitlab vrti i još par stvari.

 

Upravo to!

 

A s obzirom na Thunderbolt prikljucak - mozes na njega pokaciti sve i svasta i imati server koji ne trosi gotovo nista struje i ne zauzima gotovo nista mjesta sam po sebi. Strasne stvarcice...

Freak Show Inc.
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
rambox kaže...
Entry Point kaže...

Mogu oni itekako zamjeniti desktope, jer postoje i verzije sa desktop procesorima. Pa čak i neke gejming verzije ako se na varam. Ove serije sa U procesorima su u biti laptop-i u malom. Nema neke razlike.

 Da to su Mobilni procovi, i to brutalno preskupi eto kolko košta taj Intel 6/12 procesor 440$=2800kn.

 

Dakle dobiš tu kutijicu, i to bez memorije i pohrane za sitnih 4700kn a to je odurno preskupo.

 

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/196448/intel-core-i7-10710u-processor-12m-cache-up-to-4-70-ghz.html

 

 

 

 

Asrock X300 je puno bolje rješenje, i eto kaj dobiješ za samo 4300kn.Još sam izabral malo skuplje komponente, dakle može to ispast ispod 4000kn bez frke.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/asrock-deskmini-x300/276992.aspx

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-ryzen-5-pro-4650g-tray-cooler-s-am4-100-100000143mpk/66453/product/


https://www.adm.hr/asrock-deskmini-x300-barebone-hdmidpd-sub-usb31-90bxg3t01-a10ga0w/68075/product/


https://www.adm.hr/ddr4-8gb-1x8-crucial-3200mhz-sodimm-ct8g4sfra32a/67191/product/


https://www.adm.hr/ddr4-8gb-1x8-crucial-3200mhz-sodimm-ct8g4sfra32a/67191/product/

 

https://www.mall.hr/diskovi/kingston-a2000-ssd-disk-500gb-m2nvme-pcie-sa2000m8-500g-

 

https://www.mall.hr/usb-hubovi/ugreen-hub-usb-3-0-4ports-50cm-crni

 

Takvim kombinacijama obično fali USB utora, pa eto jedan fini ugreen USB hub sa 50cm kabelom.

 
To je potpuno drugačija klasa uređaja. Ovo što si ti opisao je punokrvni desktop PC. Troši puno više struje te zauzima više prostora. Najvjerojatnije je i glasniji.
NUC, Minisforum i ostali takvi uređaju su znatno manji, štedljiviji, tiši.
Da, to je doslovno prepakirani laptop samo što je znatno tiši.

Ako ćeš već raditi SFF PC kao što si napisao onda usput ubaciš i grafičku jer bez grafičke nema smisla graditi toliko veliki PC ako možeš kupiti NUC (ili jeftiniju varijantu kopiju NUC-a)

16 godina
odjavljen
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 
To je potpuno drugačija klasa uređaja. Ovo što si ti opisao je punokrvni desktop PC.

 

Ima covjek problem kad netko spomene intel, pusti ga...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

imam 4 komada, tri u uredu a jedan radi kao backup mašina, služi kao desktop na telki, vrti kodi sa nas-a i seeda torrente.

djecu ne čuva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 
To je potpuno drugačija klasa uređaja.Ovo što si ti opisao je punokrvni desktop PC. Troši puno više struje te zauzima više prostora. Najvjerojatnije je i glasniji.
NUC, Minisforum i ostali takvi uređaju su znatno manji, štedljiviji, tiši.
Da, to je doslovno prepakirani laptop samo što je znatno tiši.

Ako ćeš već raditi SFF PC kao što si napisao onda usput ubaciš i grafičku jer bez grafičke nema smisla graditi toliko veliki PC ako možeš kupiti NUC (ili jeftiniju varijantu kopiju NUC-a)

 Ne nije, i kolko vidim nisi jedini koji nema poima kaj je to Renoir APU+mjere se ili važu samo potrošnja=performanse.Provjeri opet kaj je to Asrock A300/X300, i pogledaj kaj sam sad malo prije napisal na dolnjem linku.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=2&jumpto=6342946&sort=asc&view=flat

 

Bugovci su probali 4/8 Intel proc, ili barem se nadam jer su spomenuli i5.Valjda se nisu zabunili, pa 6/12 i7 pomješali sa i5.Ukratko to ti je potrošnja kompletnog sistema dakle maksimalno izmjereno 55W.

 

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/195436/intel-core-i5-10210u-processor-6m-cache-up-to-4-20-ghz.html

 

i5-10210u, cTDP do 25W

 

"Na raspolaganju za test nam je bio model s procesorom i5 koji pod punim opterećenjem ubrzava do takta od 3,6 GHz, što traje 15-ak sekundi i dovodi do vršne temperature procesora od 98 °C uz potrošnju od oko 55 W."

 

Dakle ako je testirana i5 verzija, kaj ti misliš tko nudi bolje performanse u istoj potrošnji kompletnog sistema?7nm Renoir APU je vrlo štedljiv proc na nižim TDP postavkama, to su činjenice ili realnost u praksi.

 

- 6/12 Renoir APU oko 55W potrošnje,7nm CPU

 

- 4/8 Intel, 55W potrošnje, 14nm CPU

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.4.2021 17:22 (rambox).
16 godina
odjavljen
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Opet apeliram - pravite se da nema nista...

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Ajar kaže...

zbilja nisam toliko tehnološki verziran no nekako mi se čini da su i "desktop" i "laptop" (nuc) kompnente isti q samo drugačije pakirane (smanjene za laptop, radi prenosivosti + baterija i time skuplje, jer je tehnološki zahtjevno) te da nema nikakve razlike u performansama. jednako s pločama (atx, matx itd.): za sve ima mjesta i na najmanjoj ali to ne bi opravdalo razliku u cijeni pa se "umjetno" reduciraju performanse/mogućnosti. nuc je samo prepakiran laptop (i time meni bolji, jer mogu birati monitore, tipkovnice itd.) samo bez laptopastih ograničenja. u zbilji ne bi trebalo biti nikakve razlike u performansama između memorija ili procesora ili diskova ili čak grafike za laptop i desktop, samo u veličini (i cijeni), odn. zapreke da si svatko sam složi "desktop" s komponentama za "laptop" (tj. kućni nuc-složenac), osim profita industrije koja se time bavi. ili je to "car je gol" fora pa se ne smije javno reći? 

 Po meni car nije gol jer nitko racionalan neće raditi neki posao ako od njega ne može zaraditi. Nisam ljubitelj high-end računala (kad se već u novom BUG-u spominju super duper grafičke) jer si ih ne mogu priuštiti niti realno imam potrebu za njima, a ovakve male kutijice me jako zanimaju jer bih si doma mogao osloboditi mjesto na kojem je sada PC, a i sve skupa bi izgledalo puno bolje (a kratki kablovi za slušalice od svega 1m ili 1,2m i sl. bi konačno postali upotrebljivi). Je, bilo bi super da su cijene malo niže ali...

10 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Friday kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 
To je potpuno drugačija klasa uređaja. Ovo što si ti opisao je punokrvni desktop PC.

 

Ima covjek problem kad netko spomene intel, pusti ga...

Ja više nemam snage ni da na link kliknem kada postavi nešto. a stvarno bi volio a i ući u konstruktivnu raspravu sa žutim. Da ga pitam.. ok AMD je bolji ali dokle će nas to dovesti? Ili slična ili jednostavna pitanja... ali više ne mogu niti mi se dâ. Ryzen tema mrtva a sve vezano za Intel kao dase kao krarcinom žuti proširio.

 

Friday kaže...

Opet apeliram - pravite se da nema nista...

Znam ja, i zašto ti je služio barem onaj prvi.

Ali kada netko kao žuti ubije ti želju da nešto napišeš.. onda.. bolje se praviti da uređaji koji su tu u Bug-u zapravo Magla.

PS: Vidio sam jedan stan u CH dok sam bio kod jednog lika.. dakle stol od nekog drveta skuplj ije od svega na njemu... a na njemu onaj gore Lenovo 1 litarski M900 i ogroman monitor.. Urednost niti jednoj apoteka niti labos nije ravan.

10 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
rambox kaže...
 

- 6/12 Renoir APU oko 55W potrošnje,7nm CPU

 

- 4/8 Intel, 55W potrošnje, 14nm CPU

 Po tome ispada da AMD procesori u praksi troše znatno više energije nego intelovi. Jer ako 6/12 na 7nm troši 55W, a intel 4/8 na 14nm troši 55W, onda tu AMD faila. Dakle na upola manjoj litografiji sa smo 2 jezgre više troši ko intel na sad već "zastarjeloj" litografiji.

 

Na stranu cijene i slično, po tome Intel radi odličan posao. 

 

p.s. BMK za procesore, kompanije i slično, nisam fanboj ničeg. Prestar sam za takva sranja.

Nadglednik dina
9 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Znači tebi je ok imati Intel I5 "U" za laptop 4/8 koji troši 55w a ne odgovara ti desktop varijanta AMD APU 6/12 koja troši 10w više, tj. 65w

Znači fail je kad imaš desktop koji troši kao laptop CPU iz konkurencije, a da ne kažem koliko više preformansi nudi.

Ni ja nisam fanboy, sve ovisi što je best buy za mene u trenutku kupovine.
Jedina prednost Intela je još uvijek stabilnost u radu sa office paketom. Žena na poslu ima prastari Intel i nikad problema, kod kuće na Ryzen 7 3700U joj se rušio Excel kad je uređivala bazu podataka dok nije resetirala laptop. Nakon restarta bez problema.
SSD koliko si mi života uštedio...
10 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Bur33k kaže...
Znači tebi je ok imati Intel I5 "U" za laptop 4/8 koji troši 55w a ne odgovara ti desktop varijanta AMD APU 6/12 koja troši 10w više, tj. 65w

Znači fail je kad imaš desktop koji troši kao laptop CPU iz konkurencije, a da ne kažem koliko više preformansi nudi.

Ni ja nisam fanboy, sve ovisi što je best buy za mene u trenutku kupovine.
Jedina prednost Intela je još uvijek stabilnost u radu sa office paketom. Žena na poslu ima prastari Intel i nikad problema, kod kuće na Ryzen 7 3700U joj se rušio Excel kad je uređivala bazu podataka dok nije resetirala laptop. Nakon restarta bez problema.

 

 Nije poanta u tome koji procesor imam, ovdje govorimo o Intel NUC-evima. Ne AMD NUC. Kolega je počeo spominjati neku superiornost AMD-a na temi o Intel NUC-evima pa sam samo primjetio da baš i nije neka superiornost što se potrošnje tiče u usporedbi koju je stavio. Štoviše.

 

Upravo imam taj NUC sa i5 procesorom i više nego dovoljan je za ono što trebam. Ima i mini pc-a sa AMD-ovim U procesorima (Asus), da ih ima u HR ili općenito na lageru vjerojatno bi uzeo i to.

 

55W je peak, inače je deklarirano na 25W ako se ne varam i to će trošiti 99% vremena. Uostalom usporedba je nikakva gore, ovo je mini pc koji ti u šaku stane, ono što je kolega stavio nije ni blizu.

Nadglednik dina
16 godina
odjavljen
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Entry Point kaže...

 Uostalom usporedba je nikakva gore, ovo je mini pc koji ti u šaku stane, ono što je kolega stavio nije ni blizu.

 Ono njegovo je normalan mini-itx stroj. A to je povrsinom barem duplo veca "naprava". Volumenski vjerojatno 4x vise. Totalna besmislica...

Dobro da nije linkao 19'' kuciste za rack

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 10:48 (Friday).
9 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Jasna mi je forma i ideja NUC računala ali Intel bi se zaista mogao potruditi staviti malo više GPU snage u to maleno pakiranje i time si otvoriti dodatno tržište.

Mislim da je kolega upravo na tome temeljio superiornost AMD-a.

Da gledam računalo za suprugu, dobar ekran+mini PC+ Vesa nosač i bežična periferija bi bilo rješenje.

Do nekakve veće i bolje promjene u ponudi Intela, nemam potrebe za NUC-om, a ovaj novi Ryzen 5500u samo daje Intelu još veće probleme.
SSD koliko si mi života uštedio...
16 godina
odjavljen
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Bur33k kaže...
Jasna mi je forma i ideja NUC računala ali Intel bi se zaista mogao potruditi staviti malo više GPU snage u to maleno pakiranje i time si otvoriti dodatno tržište.

Mislim da je kolega upravo na tome temeljio superiornost AMD-a.

Da gledam računalo za suprugu, dobar ekran+mini PC+ Vesa nosač i bežična periferija bi bilo rješenje.

Do nekakve veće i bolje promjene u ponudi Intela, nemam potrebe za NUC-om, a ovaj novi Ryzen 5500u samo daje Intelu još veće probleme.

 

Moj noviji NUC ima Iris grafiku koja bez problema tjera Minecraft (cak i GTA V u nekih 20fps ako se ne varam). Jaci modeli imaju neke jace graficke. Sta bi ti uopce igrao na tome?

Freak Show Inc.
9 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Ja ne bih ništa igrao na tome iako za moje potrebe ima dovoljno snage jer uglavnom prelazim RPG naslove i igre nekakve manager tematike.

Više do toga što se supruga dosta bavi istraživanjem pa to uključuje masu tabova i tablica, a ako fali performansi na novom uređaju, onda sam ja glavni krivac 😂
SSD koliko si mi života uštedio...
16 godina
odjavljen
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Bur33k kaže...
Ja ne bih ništa igrao na tome iako za moje potrebe ima dovoljno snage jer uglavnom prelazim RPG naslove i igre nekakve manager tematike.

Više do toga što se supruga dosta bavi istraživanjem pa to uključuje masu tabova i tablica, a ako fali performansi na novom uređaju, onda sam ja glavni krivac 😂

 

Za tabove i tablice je sasvim dovoljan cak i i3 NUC, vjeruj mi.Samo mu daj dovoljno memorije, naravno.

Moje klinke na njemu igraju Minecraft, Rayman i takve stvari i radi bez problema.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Bur33k kaže...
Ja ne bih ništa igrao na tome iako za moje potrebe ima dovoljno snage jer uglavnom prelazim RPG naslove i igre nekakve manager tematike.

Više do toga što se supruga dosta bavi istraživanjem pa to uključuje masu tabova i tablica, a ako fali performansi na novom uređaju, onda sam ja glavni krivac 😂

 Pa imaš gejming verziju NUC-a  Doduše veća je zbog PCI slota i hlađenja 

 

 

Nadglednik dina
16 godina
offline
Re: Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji
Entry Point kaže...
rambox kaže...
 - 6/12 Renoir APU oko 55W potrošnje,7nm CPU

 - 4/8 Intel, 55W potrošnje, 14nm CPU

 Po tome ispada da AMD procesori u praksi troše znatno više energije nego intelovi. Jer ako 6/12 na 7nm troši 55W, a intel 4/8 na 14nm troši 55W, onda tu AMD faila. Dakle na upola manjoj litografiji sa smo 2 jezgre više troši ko intel na sad već "zastarjeloj" litografiji.

 

Na stranu cijene i slično, po tome Intel radi odličan posao. 

 

p.s. BMK za procesore, kompanije i slično, nisam fanboj ničeg. Prestar sam za takva sranja.

 

A da ovo žuto, osim da ja eto nisam siguran jel se šališ ili fakat nisi svjesan te usporedbe.Ne moš bit prestar, ali moš bit debelo neupučen ili jednostavno ne razumiješ prilično jednostavne brojke ili usporedbe.

 

Intel NUC je precjenjeno smeče, a realno u praksi nije ništa puno manji u usporedbi sa Asrock A300 ili X300 modelom.

 

4/8 proc za 430$ je sprdačina, i to češ platit samo ako fakat nemaš poima kaj zapravo kupuješ.

 

Intel 14nm TDP može objesit mačku na rep.TDP=W inače nikad ne znači direktna potrošnja, ili kad mjeriš potrošnju to se izmjeri potrošnja cjele kutije a ne samo procesora. Ponavljam eto ti opet dolnji link, pročitaj opet Renoir APU je Mobile APU zašrafljen na Desktop.  

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=2&jumpto=6342946&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 12:23 (rambox).
16 godina
odjavljen
offline
Intel NUC 10 - Malen, manji, najmanji

Ne moze si pomoci, nije on kriv...

4/8 proc za 400+ dolara nema smisla a 12/24 proc za 900+ eura ima smisla odjednom? A prosla generacija sa jednakim brojem jezgri je kostala 500. Ali gle, u njegovoj glavi to tako izgleda, sta da radimo...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 12:31 (Friday).
 
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice