Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

poruka: 135
|
čitano: 38.110
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Visak kaže...

Možeš kao novinar pokušati tražiti eksplicitan odgovor hoće li se ta naknada primjenjivati na IOSS pošiljke i time okončati debatu.

Vjerojatno ne može: prije objave novog cjenika HP-a, isti mora dobiti odobrenje HAKOM-a. HP sigurno neće izaći s takvom informacijom prije nego dobije odobrenje HAKOM-a, a ne vjerujem ni da bi HAKOM dao odgovor na hipotetsko pitanje bi li takav cjenik odobrili, a još manje bi dao odgovor na pitanje u vezi predmeta koji je trenutno u postupku ukoliko je HP već poslao cjenik na odobrenje.

 

Ova trenutna formulacija vjerojatno znači da su takav cjenik poslali na odobrenje, ali ga još nisu dobili, pa su dovoljno nejasni da mogu promijeniti tu stavku ako im HAKOM ne odobri.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Jel se to odnosi na robu placenu prije 1.7 ili kako njima bude dolazila na carinu

 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Ag008 kaže...

Tko je pisao ovaj članak i zašto je napisan tako loše?

 

Zašto autor kaže "neće biti carinskih troškova" kada hoće- nije naveo da ako naručite za 1$ iz Kine tj cca 6kn kaljeno staklo, da ne samo da plaćate 2kn PDV-a, za sve pošiljke do 100$ plaćate i 18.5kn "troškova carinjenja".

Znači svako pismo ćemo plaćati 18.5kn ako je vrijednost ispod 100Eura, iznad 37kn.

 

Zašto autor nije usporedio naknade u drugim EU zemljama? Tipa Mađarskoj?

U Mađarskoj imamo hrpu razreda od 1-10 Eura gdje je naknada samo 8kn za troškove carinjenja, u HR je 18.50 kn....

Nitko više neće naručivati proizvode do 5$ kada bi još morali plaćati 20kn na svaku pošiljku+ PDV.

 

Druge EU zemlje imaju duplo manje troškove.

https://www.posta.hu/vam2021

 

 

 

 Ali druge zemlje "nisu" mala Švicarska poput nas kolega. 

 ako me razumiješ :)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
MrBlc kaže...
Visak kaže...

Možeš kao novinar pokušati 

Vjerojatno ne može

 Naravno da može - pokušati.

 

Nabrojao si gomilu pretpostavki, koje su samo pretpostavke neinformiranog autsajdera, nikako nisu razlog da se ne pokuša. Možda uopće nema razloga da ne odgovore, možda se nekome omakne pa odgovori, možda su dobili odgovor HAKOMA, možda se baba iz zaleđa napokon cijepila.

Pretpostavka je majka svih zaj...

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Visak kaže...

Naravno da može - pokušati.

Jep, krivo sam se odrazio - može pokušati, ali je mala vjerojatnost da će uspjeti.

 

Visak kaže...

Nabrojao si gomilu pretpostavki, koje su samo pretpostavke neinformiranog autsajdera, nikako nisu razlog da se ne pokuša. Možda uopće nema razloga da ne odgovore, možda se nekome omakne pa odgovori, možda su dobili odgovor HAKOMA, možda se baba iz zaleđa napokon cijepila.

Pretpostavka je majka svih zaj...

Ono što sam napisao je educated guess. Naravno da ne škodi pitati, ali, kao što sam napisao, ako nekom ne omakne, mala je šansa da ćemo dobiti neku neslužbenu informaciju prije nego HP dobije odobrenje od HAKOM-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Cjenik poštanskih usluga u međunarodnom prometu koji stupa na snagu 1. srpnja 2021. biti će objavljen na HP-ovim mrežnim stranicama istog datuma.
U tom novom Cjeniku dvije su nove usluge:
• kontrolni pregled pošiljke iz trećih zemalja koje sadrže robu vrijednosti do 150 eura (H7 deklaracija) sa cijenom 18,50 kn i
• kontrolni pregled pošiljke iz trećih zemalja koje sadrže robu vrijednosti od 150 do 1000 eura (H6 deklaracija) sa cijenom 37,00 kn.
Sukladno novim propisima EU, koje je primijenila i Republika Hrvatska, HP će naplaćivati navedene usluge neovisno o tome je li PDV za robu u predmetnim pošiljkama plaćen u trećim zemljama ili nije, je li plaćen putem IOSS sustava ili nije, budući je HP obvezna, pod nadzorom Carinske uprave RH, za svaku pošiljku koja sadrži robu iz trećih zemalja izraditi sigurnosnu (ENS) i carinsku deklaraciju (H6 ili H7).


https://www.facebook.com/HAKOM/posts/4138338986224162?comment_id=4142917959099598&reply_comment_id=4153977381326989

HP će naplaćivati i 18.50kn ako je pdv već plaćen. I Hakom se slaže s time.
Prestrašno.

 

Druge EU zemlje nemaju nikakvu naknadu za IOSS (ako je pdv plaćen jer tada samo skeniraju), a i 18.50kn je jako puno jer Mađarska recimo ima samo 8kn naknadu za do 10 Eura vrijednosti ako pdv nije plaćen.

Recenzije kineskih mobitela na anton008.com +Banggood kuponi za -10$ na PP
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.6.2021 20:13 (Ag008).
11 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Znači hrvati moji, što smo jeftino kupovaki kupovali smo. Nemože čovjek vjerovati, bio pdv plaćen ili ne u kini kada dođe kod nas trošak pošte isti, nek mi neko objasni kako je to moguće?
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Druge EU zemlje su pravno uređene države, a nisu uhljebničke birokracije.
Poskupilo je i gorivo danas.
U uhljebistanu si možeš kaznu za dvostruko ubojstvo prolongirati na 01.12.
Možeš i vući konce državne nogometne vrste iz druge države i biti osuđen za krađu milijuna €, ma tko te pita, ne može nam nitko ništa.
Zato izađimo na bilo koje izbore i ne glasajmo nikada više za još goru djecu, zle matere zvane SKJ.
Minorizirano je pravo na bilo kakav razumni referendum, neka je samo njima dobro, neka imaju jahte, vile, otoke i gejše.
Zato jer mogu.
Ne dopuštajte im to više.
Ili samo platite 18.5kn. I šutite.
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Znači sve kako je i bilo očekivano. HP je opet uspio dodati svoj harač, ovaj put još veći. Čekamo Borzaničin potez.

 

Ovo s izdavanjem carinske deklaracije je nekakvo izmišljanje novih biljega i pečata. U IOSS bazi postoji zapis o plaćenom PDVu, pošta prilikom skeniranja zapiše u bazu dodatne podatke (datum i što već treba) i Carina si iz te baze može raditi izvještaje kakve želi. Ako to rade zbog kupca, hvala niste trebali, pogotovo po toj cijeni, meni ne treba nikakva carinska deklaracija, jer mi je prodavatelj prilikom plaćanja sve izračunao.

 

Ako druge zemlje stvarno nemaju dodatne troškove za IOSS pakete, a još imaju i manji PDV, onda će trebati tražiti neku shemu s dostavom u drugu zemlju.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Mene samo zanima kako je formirana cijena od 18.5 kn?

Tko je došao do te cifre i po kojoj formuli?

Jel to možda po nekom EU standardu ili izvlače cifre iz guzice po običaju?

Još nisu htjeli ni zaokružit na 18 ili 19 kn nego kao 18.5, da ispadne da je cijena detaljno i opsežno izračunata. :facepalm:

 

Ne treba to pustit tek tako, trebamo svi zajedno sad od 1.7. početi slati mejlove/upite na sve moguće adrese, ne samo usranom hakomu od kojeg nema nikakve koristi.

Hakom im je držao zaleđe i za one 4.5 kn pa se to svejedno pokazalo kao nelegalna metoda naplaćivanja.

 

Treba ići na neke više EU instance i konstantno propitkivati legalnost ovog svega, i usporediti tu cifru s ostalim državama.

Ne može ovo sranje proći samo tako.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
uniball kaže...
Jel to možda po nekom EU standardu ili izvlače cifre iz guzice po običaju?

Još nisu htjeli ni zaokružit na 18 ili 19 kn nego kao 18.5, da ispadne da je cijena detaljno i opsežno izračunata. :facepalm:

"Nemamo 50 lipa za vratiti".

 

Ja sam spreman, imam za prvih par pošiljki hrpu kovanica po 5, 10 i 20 lipa. Preporučam i vama da im tako platite tu naknadu... Čisto onako malo protest, kao na Krčkom mostu kad su tako plaćali cestarinu.

3 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Stvar je u tome kaj takvim protestom najviše jebeš službenice i poštare koji nisu nimalo krivi za te namete. A direktorima će biti tak svejedno jesi ti platio s kovanicama od 10 lipa ili novčanicom od 1000 kn.
8 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Pa sa tim stavom sigurno neće razmisliti o tom nametu od 18,5kn. Tipično "ne idem na izbore, svi su isti, moj nema šanse".

11 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Kako, ali kako, "trošak" pošte može biti isti za paket koji je ili nije u IOSS sistemu? A namet od 18.50 kn govori da im JE "trošak" isti. Ajde da je poštin trošak 5kn za IOSS paket, ali 18.50 to je ipak previše (ako ovo stvarno bude ovako dvaput ću razmisliti što ću i ako ću kupiti u kini)
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.6.2021 9:10 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

znaci u principu placamo pdv vani, placamo nas pdv i carinu ( takoder "vrsta pdv-a ).

vrhunska drzava, znaci sve pizdarijice koje vec cekam dobrih mjesec dana
naravno sletjeti ce sljedeci mj pretpostavljam i za te gluposti od 5kn
ja cu za svaku platiti 18,50kn ili ti ga 12 paketa koje cekam x 18,50 je 220kn

a vrijednost tih pizdarijica je 18$

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
mAa+_ kaže...

znaci u principu placamo pdv vani, placamo nas pdv i carinu ( takoder "vrsta pdv-a ).

vrhunska drzava, znaci sve pizdarijice koje vec cekam dobrih mjesec dana
naravno sletjeti ce sljedeci mj pretpostavljam i za te gluposti od 5kn
ja cu za svaku platiti 18,50kn ili ti ga 12 paketa koje cekam x 18,50 je 220kn

a vrijednost tih pizdarijica je 18$

traži da vrate pošiljatelju, xD

nemam za potpis
2 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
tenac kaže...
mAa+_ kaže...

znaci u principu placamo pdv vani, placamo nas pdv i carinu ( takoder "vrsta pdv-a ).

vrhunska drzava, znaci sve pizdarijice koje vec cekam dobrih mjesec dana
naravno sletjeti ce sljedeci mj pretpostavljam i za te gluposti od 5kn
ja cu za svaku platiti 18,50kn ili ti ga 12 paketa koje cekam x 18,50 je 220kn

a vrijednost tih pizdarijica je 18$

traži da vrate pošiljatelju, xD

 Razmišljam o tome, radije popušim tih 18$ nego preplatim
 te gluposti 200kn. ionak se podosta stvari da naručiti iz EU.

2 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

U komentaru se nalazi odgovor, barem kako sam ih ja shvatio.

https://www.facebook.com/HAKOM/posts/4138338986224162?comment_id=4142917959099598&reply_comment_id=4156919317699462

Koliko sam shvatio situaciju - plaćat će se 18.5kn bez obzira je li porez plaćen pri kupnji ili naknadno. A navodno je EU natjerala da se još nešto mora platiti.

 

Ukoliko se bude organizirala kakva peticija, kolektivna tužba ili nešto slično - I'm fuckin' in.

Definitivno postoji sumnja(barem s moje strane po svemu viđenom) na gušenje slobodne trgovine i neopravdano nabijanje troškova.

16 godina
neaktivan
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Davatelji poštanskih usluga naplaćivat će primateljima na sve pošiljke vrijednosti do 150 EUR-a (približno 1.135,00 HRK) dodatni iznos za uslugu popunjavanja novih deklaracija sukladno novim carinskim propisima.

https://www.hakom.hr/hr/na-sve-postanske-posiljke-koje-sadrze-robu-iz-trecih-zemalja-od-1-srpnja-naplacivat-ce-se-pdv-i-dodatni-iznos/6569

Znači izmislili su nekakve carinske deklaracije koje Pošta treba popunjevati, a što će biti običan ispis papira s već dostupnim podacima iz IOSS (znači cca 1 kn troška s amortizacijom printera), i to će pošta naplatiti 18.5 ili 37 kn, ovisno o vrijednosti pošiljke, iako ih ispis deklaracije košta u oba slučaja jednako. To je očit dokaz da ne naplaćuju stvarne troškove rada nego da se ugrađuju u cijenu pošiljke s ciljem zarade, što nemaju pravo. Nevjerojatno je kako naša birokracija nije u stanju razmišljati na legalistički način.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Jedina nada je Aliexpress standard shipping i PostNl. Platis preko Aliexpress-a lijepo pdv, oni u nizozemskoj prelijepe naljepnicu kao i obicno te u RH posiljka stize kao iz NL, provjere IOSS broj, pdv placen, nema 18,5kn jer je iz EU. Jedino ako ne smisle nesto i za ovaj slucaj.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
MrBlc kaže...

Ono što sam napisao je educated guess. Naravno da ne škodi pitati, ali, kao što sam napisao, ako nekom ne omakne, mala je šansa da ćemo dobiti neku neslužbenu informaciju prije nego HP dobije odobrenje od HAKOM-a.

 Onda je edukacija bila loša, pa i pripdajući guess, jer je HAKOM to objavio još 23.6.

https://www.hakom.hr/hr/na-sve-postanske-posiljke-koje-sadrze-robu-iz-trecih-zemalja-od-1-srpnja-naplacivat-ce-se-pdv-i-dodatni-iznos/6569

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Čini mi se da su kinezi doskočili tom problemu, šibaju u Nizozemsku, Mađarsku, Belgiju pakete, tamo ih prepakiraju i iza toga naravno za HR šalju.

 

Što nebi trebalo imati carine :) 

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Bitno je ovo "nebi".

Ekipa je pokušala kupit na aliexpressu neke stvari za koje piše da se šalju iz EU pa im je svejedno obračunat pdv 25%.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
foofajter kaže...
Bitno je ovo "nebi".

Ekipa je pokušala kupit na aliexpressu neke stvari za koje piše da se šalju iz EU pa im je svejedno obračunat pdv 25%.

Svaki shop koji posluje u EU mora, za article poslane dostavom, naplatiti PDV po adresi kupca, osim ako ne prelaze određeni prag vrijednosti robe koju prodaju u tu zemlju. Taj prag je prije bio 35 000 € ili 100 000 € (kako koja država), a sad je spušten i unificiran na 10 000€.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
kruskar kaže...

Čini mi se da su kinezi doskočili tom problemu, šibaju u Nizozemsku, Mađarsku, Belgiju pakete, tamo ih prepakiraju i iza toga naravno za HR šalju.

 

Što nebi trebalo imati carine :) 

Zajeb pajdo... Na takve pakete obavezno ide i markica sa slike pa ti paketi opet završe na carini. 

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...
kruskar kaže...

Čini mi se da su kinezi doskočili tom problemu, šibaju u Nizozemsku, Mađarsku, Belgiju pakete, tamo ih prepakiraju i iza toga naravno za HR šalju.

 

Što nebi trebalo imati carine :) 

Zajeb pajdo... Na takve pakete obavezno ide i markica sa slike pa ti paketi opet završe na carini. 

 https://tompai.pro/ecommerce/goods-not-fulfilling-conditions-laid-articles-28-29-treaty-functioning-european-union/

 

Na IOSS paket više ne bi smjeli ljepiti tu naljepnicu, sva davanja su plaćena, i taj paket bi po nekoj logici trebao biti u slobodnoj cirkulaciji unutar EU, jer je u biti poslan iz Nizozemske. Na gornjem linku piše da se paket u biti preko NL agenta direktno šalje u Nizozemsku i onda od tamo prema daljnjem odredištu.

Kina (sva davanja plaćena putem IOSS) -> Nizozemska. Nizozemska (slobodna cirkulacija jer su sva davanja plaćena)-> HR.

12 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
foofajter kaže...
Stvar je u tome kaj takvim protestom najviše jebeš službenice i poštare koji nisu nimalo krivi za te namete. A direktorima će biti tak svejedno jesi ti platio s kovanicama od 10 lipa ili novčanicom od 1000 kn.

 Pogrešno. Službenica i poštar su tu da odrade svojih 7,5h i jebe im se hoće li za to vrijeme brojati kovanice ili pečatirati markice. Jebeš samo one u redu iza tebe.

Nažalost, ne postoji način za jebati službenice i poštare. Njima je tako svejeno. Oni su uvijek ti koji jebu nas.

 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
BlueMax kaže...
foofajter kaže...
Stvar je u tome kaj takvim protestom najviše jebeš službenice i poštare koji nisu nimalo krivi za te namete. A direktorima će biti tak svejedno jesi ti platio s kovanicama od 10 lipa ili novčanicom od 1000 kn.

 Pogrešno. Službenica i poštar su tu da odrade svojih 7,5h i jebe im se hoće li za to vrijeme brojati kovanice ili pečatirati markice. Jebeš samo one u redu iza tebe.

Nažalost, ne postoji način za jebati službenice i poštare. Njima je tako svejeno. Oni su uvijek ti koji jebu nas.

 

Sumnjam da poštar može odraditi svojih 7.5h i reći dosta je za danas, ako mu je još pola torbe puno računa koje treba dostaviti, i pogotovo ako je nešto od toga preporučeno.

13 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...
kruskar kaže...

Čini mi se da su kinezi doskočili tom problemu, šibaju u Nizozemsku, Mađarsku, Belgiju pakete, tamo ih prepakiraju i iza toga naravno za HR šalju.

 

Što nebi trebalo imati carine :) 

Zajeb pajdo... Na takve pakete obavezno ide i markica sa slike pa ti paketi opet završe na carini. 

 Jutros mi stigao paket s AliExpress-a naručen 23.6
1.7 je bio u Mađarskoj, bez carine je došao :)

Vidjet ćemo kad stigne Riser Multipler, on je 17$ bio, 1.7 je bio u Nizozemskoj.

Također još čekam par paketa i baš si mislim da će to proći kao i ovaj :)

Javim svakako ishod :)

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
13 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Ja imam paket koji je poslan PostNL-om još 17.05 i evo je izgleda danas stigao u HR konačno.

Baš me zanima koliki će iznos naplatiti jer doslovno sve što mi je išlo iz Kine od prošle godine mi je završilo na carinjenju.

Ono, vrijednost je 25 EUR-a ako se ne varam.

Već sam bio odustao od misli da će ikada stići.

robimarko@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2021 18:49 (robimarko).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice