Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

poruka: 242
|
čitano: 39.100
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol".
10 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

hvala ti elone musce sto si nam otkrio teslu :) da nije tebe, imali bi rudjera boskovica...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 18:17 (trolaslavonska).
 
20 0 hvala 1
15 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Nije da je previše bitno, u tekstu se spominje da je Tesla rođen 1856. godine na području Austro-Ugarske. To je i inače vrlo raširena tvrdnja.

Tada je na tom području bilo Austrijsko Carstvo (1804-1867). Austro-Ugarska je osnovana 1867. dakle 11 godina kasnije.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Austrijsko_Carstvo

Ako sam u krivu volio bih da me neko od povjesničara ispravi.

Ako nema takvih, dobri su i forumski stručljaci.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 21:00 (DexCro).
 
10 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
DexCro kaže...

Nije da je previše bitno, u tekstu se spominje da je Tesla rođen 1856. godine na području Austro-Ugarske. To je i inače vrlo raširena tvrdnja.

Tada je na tom području bilo Austrijsko Carstvo (1804-1867). Austro-Ugarska je osnovana 1867. dakle 9 godina kasnije.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Austrijsko_Carstvo

Ako sam u krivu volio bih da me neko od povjesničara ispravi.

Ako nema takvih, dobri su i forumski stručljaci.

 

 Ovako napamet i na brzinu (bez guglanja, pijuckam Kozel) rekao bih da Austro-Ugarska nije osnovana te godine nego je bila Austro-ugarska nagodba kojom je Ugarska dobila jako punooo, i umjesto austrijskog carstva nastala je dvojna monarhija. Mozda grijesim ali Kozel ce mi prijati svakako :))

10 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Komšije na aparatima!

Moj PC  
18 5 hvala 0
11 godina
online
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
@dex, te priče oko tesle i austrougarske ionako služe u dnevnopolitičke svrhe trolanja. Tesla je rođen u smiljanu, koje je i onda i sad bilo u hrvatskoj, zato ga se i smatra hrvatskim znanstvenikom, po rođenju. Nebitno koje je carstvo vladalo tim područjem.
U suprotnom, jel onda netko smatra da je benjamin franklin britanska povijesna ličnost, a ne američka, samo zato jer je rođen u području koje je bilo dio britanskog carstva.
Ili još bolje, jel Karađorđe, inače osnivač srpske kraljevske loze karađorđevića, zapravo turčin a ne srbin samo zato jer je rođen u području koje je tada bilo tursko carstvo?
Kažem, to su sve gluposti kojima se bave idioti za raznorazna prepucavanja
16 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

I nije u Rakovcu kraj Karlovca nego NA Rakovcu u Karlovcu, jer je ulica i istoimeni kvart dio grada Karlovca (bio i ostao)

 
2 1 hvala 1
8 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Sjajno je što je Tesla u igri. Imamo se čime hvaliti. Čast Ruđeru, Faustu Vrančiću, Ružički, Penkali i drugima, ali Tesla je za njih liga iznad.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
3 1 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Onda je i Vojvoda Momčilo Đujić po toj logici Hrvat. Realno, Nikola Tesla je Srbin, rođen na području današnje Hrvatske u vrijeme Austrougarskog carstva. On je ujedno i Amerikanac. TAMO JE PROVEO VEĆINU ŽIVOTA. Glupo je uopšte raspravljati o tome u 21. vijeku. Realno, Tesla je danas nadnacionalan i pripadnik je čitavog svijeta.
16 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Casperius kaže...

I nije u Rakovcu kraj Karlovca nego NA Rakovcu u Karlovcu, jer je ulica i istoimeni kvart dio grada Karlovca (bio i ostao)

Danas da, ali 1870. ne. 

Gledam te!
8 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Azmo kaže...

Komšije na aparatima!

 

Mi smo komšijama đentlmenski ostavili Dubrovnik da ga stave na svoj Euro ;)

15 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Nikola Tesla je Srbin rodjen na teritoriji Hrvatske i to je činjenica, po logici nekih ovde i Mustafa Nadarević je srpski glumac jer je rodjen u Banja Luci...jest al malo sutra.

Moj PC  
6 3 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Macumba kaže...
Sjajno je što je Tesla u igri. Imamo se čime hvaliti. Čast Ruđeru, Faustu Vrančiću, Ružički, Penkali i drugima, ali Tesla je za njih liga iznad.

 Je, bitno se hvaliti s takvim glupostima koje su totalno nebitne, a to što većina ljudi neće imati tih eura nema veze.

To je sve zabava za masu i blesavi narod.

15 godina
online
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Nije li Nikolin djed ili tko vec s hrvatske strane itd. tako da, ako cemo dublje ulaziti u to (vise u povijest, "od - do",sve ovisi), mozda nije ni jedno od navedenog (od XX koljena).....  na kraju krajeva i sam se "nije dijelio" po nacionalnosti i ulazio u takve rasprave jer to je igra za glupe i besposlicare (osim onima kojima je to posao), a ako on karakterno i njegovi doprinosti te radovi nisu dokaz da je tomu tako, onda ne znam sto je. Pametnome dosta...

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 21:08 (lovac82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Tesla je bio po rodnom mjesto hrvatski znastvenik. Po nacionalnosti srpski znastvenik, a po svom osobnom izboru američki znastvenik. Tako da ga ima za pravo svak prisvojit.

Moj PC  
13 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Da je ostao u Hrvatskoj neemigriravši u SAD nebi postigao 1 posto od onoga što je postigao. Fućkas znanje i sposobnost ako sustav u kojem živiš ne nagrađuje sposobnost. Shvatio je to cijelo stoljeće prije većine. Da je ostao ovdje njegovo ime nebi bilo sinonim za genij i svijet bi bio zakinut za izume kojima je unaprijedio civilizaciju. Možete se pohvaliti da ste ga "otjerali". Uspješno.
 
3 3 hvala 1
14 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Tesla je stavljen valjda zato da ga danas-sutra ne bi stavili Srbi. Bilo je boljih izbora, i boljih znanstvenika s ovog područja. A to je li bio Srbin ili Hrvat, zapravo nitko ne zna. Njegovi su došli u Smiljan iz Kupresa i ako uzmete povijesne popise stanovništva koje su Turci provodili po imenima (prezimena su se kod nas u ruralnim krajevima počela koristiti jako kasno) je vidljivo da je tamo bilo i Srba i Hrvata, i Muslimana, pa i još nekih manjina. Mogao je biti bilo što. Jasno je da je njegov otac postao pop iz financijskih razloga, ali moguće da je bio Srbin/pravoslavac i ranije. Vjerojatno bi njegovo porijeklo bilo moguće utvrditi DNA analizom (njegovi posmrtni ostaci su u Beogradu, ali ako se ne varam postoji grob njegove sestre u RH), ali to se nitko ne usudi. Jer ovako mi možemo govoriti da je bio Hrvat, Srbi da je Srbin... a zamisli da se ispostavi da je bio Židov ili Albanac... što ćemo onda? Nemo'š ga više svojatat!
Na kraju krajeva, nema on nikakve veze ni sa Srbijom niti sa Hrvatskom. Rodio se u Austrougarskoj, školovao u Mariboru, Pragu i Beču, pa otišao u Budimpeštu, Pariz a onda u SAD gdje je doživio veliki uspjeh/slavu. Ja tu ne vidim kako ga je oblikovala Srbija ili Hrvatska. Da se oslonio na Srbiju i Hrvatsku okopavao bi krumpire u Smiljanu. Jedino bi opet umro kao razočarani siromah, to bi bilo isto.

Moj PC  
4 8 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
picajzla0707 kaže...
@dex, te priče oko tesle i austrougarske ionako služe u dnevnopolitičke svrhe trolanja. Tesla je rođen u smiljanu, koje je i onda i sad bilo u hrvatskoj, zato ga se i smatra hrvatskim znanstvenikom, po rođenju. Nebitno koje je carstvo vladalo tim područjem.
U suprotnom, jel onda netko smatra da je benjamin franklin britanska povijesna ličnost, a ne američka, samo zato jer je rođen u području koje je bilo dio britanskog carstva.
Ili još bolje, jel Karađorđe, inače osnivač srpske kraljevske loze karađorđevića, zapravo turčin a ne srbin samo zato jer je rođen u području koje je tada bilo tursko carstvo?
Kažem, to su sve gluposti kojima se bave idioti za raznorazna prepucavanja

Wikipedija za mjesto rođenja uvijek navodi stanje koje je bilo u trenutku rođenja, odnosno smrti što je meni najispravniji pristup. U trenutku rođenja Nikole Tesle, rečeni teritorij bio je pod vojnom upravom kao Hrvatska vojna krajina unutar Austro-Ugarske.

 

Posve je druga stvar kako to netko kasnije tumači, a za ovu je raspravu to posve irelevantno.

 

S jedne strane Hrvatska može na svoje kovanice staviti što god želi. S druge strane, ako je poanta bila staviti nešto po čemu je Hrvatska poznata u inozemstvu, onda je trebalo pitati strance što im padne napamet kad se spomene Hrvatska. Iskoristio sam svoja poznanstva da pitam te strance što je za njih karakteristično za Hrvatsku i odgovor je, zapravo nimalo iznenađujuće, u najvećem broju slučajeva bio Dubrovnik. S druge strane, Dubrovnik je motiv koji se meni osobno, uz glagoljicu, najmanje sviđao, dok mi se najviše sviđala karta Hrvatske, a potom "šahovnica".

 

Osobno mi je također drago vidjeti da nakon što na kune nikad nije dospio netko iz STEM-a, da je sad netko dospio tko s tim ima veze.

15 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Macumba kaže...
Sjajno je što je Tesla u igri. Imamo se čime hvaliti. Čast Ruđeru, Faustu Vrančiću, Ružički, Penkali i drugima, ali Tesla je za njih liga iznad.

 Iznad Ružičke i Preloga (kojeg nisi spomenuo) definitivno nije.

8 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
E moj Lenovo. Gluposti ili ne, to nema veze s time što su neki sirotinja. A ak druge zemlje u EU imaju isto, zašto ne bismo i mi. To je pitanje identiteta i prepoznatljivosti, a još je važnije za male nacije. Nemamo baš puno toga čime se možemo hvaliti. Tesla je sigurno najveća i najvažnija globalno poznata osoba rodom iz Hrvatske. I ne, ne treba spominjati sportaše.
Life is jazz. Play it cool.
8 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Ovaj.... Rimac?

Sala naravno, kako netko rece, kad se spomene hrvatska rijetkima je prva asocijacija tesla....

Pored njega, moglo se tu jos svasta staviti, no, nedostatak kreativnosti, pa njegov lik ide na vise kovanica, koliko sam shvatio?
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
picajzla0707 kaže...
@dex, te priče oko tesle i austrougarske ionako služe u dnevnopolitičke svrhe trolanja. Tesla je rođen u smiljanu, koje je i onda i sad bilo u hrvatskoj, zato ga se i smatra hrvatskim znanstvenikom, po rođenju. Nebitno koje je carstvo vladalo tim područjem.
U suprotnom, jel onda netko smatra da je benjamin franklin britanska povijesna ličnost, a ne američka, samo zato jer je rođen u području koje je bilo dio britanskog carstva.
Ili još bolje, jel Karađorđe, inače osnivač srpske kraljevske loze karađorđevića, zapravo turčin a ne srbin samo zato jer je rođen u području koje je tada bilo tursko carstvo?
Kažem, to su sve gluposti kojima se bave idioti za raznorazna prepucavanja

 Uff, nemoj samo Talijanima da je Marco Polo Hrvat.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
BMT kaže...

S jedne strane Hrvatska može na svoje kovanice staviti što god želi. S druge strane, ako je poanta bila staviti nešto po čemu je Hrvatska poznata u inozemstvu, onda je trebalo pitati strance što im padne napamet kad se spomene Hrvatska. Iskoristio sam svoja poznanstva da pitam te strance što je za njih karakteristično za Hrvatsku i odgovor je, zapravo nimalo iznenađujuće, u najvećem broju slučajeva bio Dubrovnik. S druge strane, Dubrovnik je motiv koji se meni osobno, uz glagoljicu, najmanje sviđao, dok mi se najviše sviđala karta Hrvatske, a potom "šahovnica".

 

 Iznad Ružičke i Preloga (kojeg nisi spomenuo) definitivno nije.

Teško je uspoređivati ljude iz različitih vremena. Nema sumnje da su svi velikani. Meni je ipak Bošković broj 1, i pored njega mi Tesla djeluje kao neki bezveznjak. Pomogle su sve priče i mitovi o njemu da ga se idolizira.

 

A zašto bi morali staviti nešto po čemu nas već znaju? Bolje promovirati nepoznato, neka nauče nešto o nama. Meni je glagoljica ipak najbolji motiv pa mi je žao što je na kraju dobila tako minornu ulogu.

15 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
jozef kaže...
BMT kaže...

S jedne strane Hrvatska može na svoje kovanice staviti što god želi. S druge strane, ako je poanta bila staviti nešto po čemu je Hrvatska poznata u inozemstvu, onda je trebalo pitati strance što im padne napamet kad se spomene Hrvatska. Iskoristio sam svoja poznanstva da pitam te strance što je za njih karakteristično za Hrvatsku i odgovor je, zapravo nimalo iznenađujuće, u najvećem broju slučajeva bio Dubrovnik. S druge strane, Dubrovnik je motiv koji se meni osobno, uz glagoljicu, najmanje sviđao, dok mi se najviše sviđala karta Hrvatske, a potom "šahovnica".

 

 Iznad Ružičke i Preloga (kojeg nisi spomenuo) definitivno nije.

Teško je uspoređivati ljude iz različitih vremena. Nema sumnje da su svi velikani. Meni je ipak Bošković broj 1, i pored njega mi Tesla djeluje kao neki bezveznjak. Pomogle su sve priče i mitovi o njemu da ga se idolizira.

 

A zašto bi morali staviti nešto po čemu nas već znaju? Bolje promovirati nepoznato, neka nauče nešto o nama. Meni je glagoljica ipak najbolji motiv pa mi je žao što je na kraju dobila tako minornu ulogu.

 Nisam ja rekao da trebamo staviti nešto po čemu smo poznati. Rekao sam da je natječajna komisija to odredila kao mjerilo.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Severina?
sve ti znas, ali nista ne kontas
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

koliko su teslu za života izvozali belosvetski hoštapleri rekao bih da je bio 100% hrvat, hlebinac.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Jel bi tesla da igra nogomet bio u Hrvatskoj, Srpskoj, Austrijskoj, Mađarskoj, Austro-Ugarskoj, Austrijsko carstvo-j, Američkoj ili nekoj drugoj reprezentaciji?
 
0 7 hvala 0
7 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Dojitza kaže...
Jel bi tesla da igra nogomet bio u Hrvatskoj, Srpskoj, Austrijskoj, Mađarskoj, Austro-Ugarskoj, Austrijsko carstvo-j, Američkoj ili nekoj drugoj reprezentaciji?

 zajebava jadnog portira...

 

da je kojim slučajem ostao živjeti u smiljanu vjerojatno bi skončao u jasenovcu 42' ili slično

6 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Najbolje da pitamo one iz 1991 koji su se igrali brojanja krvnih zrnaca... Pa je OŠ Nikole Tesle u mom gradu promijenila ime... I šta je najgore ti koji su to radili sad se prave blesavi i i puna su im usta hvale.

Onog trenutka kada bude moguće analizom dnk odrediti te pripadnosti onda pričajmo o tome a sve dok je to nemoguće.. Okanimo se tog ljudskog pišanja po TABULI RASI

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i N
Posve je neupitno da je bio Srbin i pravoslavac. Jednako je tako neupitno da je to posve nebitno. Nacionalizam, prebrojavanje zrnaca je ionako posao ljudi nizeg intelekta, kad se odmaknete od ovog tu podneblja vidite sto je u razvijenom svijetu bitno: sposobnost i vjestine. Naravno i osobnost, ali u kalitalizmu ne u toj mjeri.

A za one kojima je ipak bitno za Teslu je li Srbin, dovoljno se prisjetiti s kakvim gustom smo mu rusili spomenike po RH i uklanjali ih i iz predvorja ucilista 90-ih.

Pitam se hocemo li se ikad odmaknuti od te razine ovdje. Mnostvo Srba je znacajno za hrvatsku znanost i kulturu, od himne do fizike, a svi su oni bili prvenstveno ljudi, onda znanstvenici, onda.,....a tek negdje pri dnu je bilo bitno (nekima) jesu Srbi i kojeg datuma slave Bozic (jer Isus rodjen 25.12. ipak nije isti onaj 7.1. ( iako vjerojatno ne znamo ni godinu, kamoli datum ))
 
15 0 hvala 2
2 godine
protjeran
offline
Na hrvatskim kovanicama eura nalazit će se i Nikol

Očekivao sam lik i dijelo našeg veličanstvenog Plenkovića

S druge strane bi mogla dobro sjest kuverta ili prikaz "ruka ruku mije"

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 23:16 (Dex.amx).
 
4 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice