Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

poruka: 100
|
čitano: 19.499
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5".
12 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Isprobao danas u Rijeci, max 70mbps na 5G..
Testirano na Redmi K30 Pro.

Xiaomi Mi Note 10 Pro + POCO F2 Pro
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.10.2020 20:56 (Cromaki).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Evogana pet ge i kemtrejlzi i čipiranje i bilgejtsov kineskivirus i kokažedajezemljaokrugla... Sadsmogotovi, nemadalje, motajkablove... 😂👍
Life is jazz. Play it cool.
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.10.2020 21:07 (Macumba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Index možda ima jednog ili dva novinara, sve ostalo je hrpa klinaca koji prepisuju i prevode članke drugih i trolovi koji pišu članke koji podilaze sumnjivim likovima sa estrade. Tako da definitivno nije promašio sa indexom.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Evo, danas popodne na Jankomiru https://twitter.com/mkbhd/status/1321828085839269888?s=21


Haha, just kidding, možda za 5-10 godina
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
fer-de-lance kaže...
dankodr kaže...
Ne kužim čemu toliki hajp oko tog 5G.

Za obični mobitel (surfanje, društvene mreže, video, igrice) je nepotreban. Sve to sasvim ok radi i na 4G.

Druga stvar su samovozeći automobili i neki ekstra zahtjevni korisnici.

Automobila je izuzetno malo a ni ovih zahtjevnih korisnika nema baš nešto puno.

Dakle.... kod nas 5G može pričekati još koju godinu

 Lako tebi kad si usred nekog većeg grada pa imaš optiku.

Ali više od 95% stanovništva RH nema mogućnost optičkog priključka, a i ADSL i slične stvari im nisu dostupne (ili su tak spore da nema smisla), i kak onda uopće do internet priključka?

Mogu ti reći iz svog primjera, ADSL nam je jedva 3 Mbps ako imamo sreće (kad grah dobro padne), optike ne bude još nekih 200-400 godina, jedino mobilne mreže ok.

S tim da je jedino na Tele 2 dobra brzina, a sad su i oni ukenjali, pa smo morali uzeti još i A1 flatbox jer koristimo oko 300-400 GB mjesečno, welcome to the 21. stoljeće...

A u stranim državama bude i gore, vidljiv je trend deurbanizacije (ruralizacije) ili kak se već to zove, a internet priključak je danas osnova.

Znam da buš sad rekao, tko im kriv, nek se presele svi u Zagreb, ali to jednostavno većini nije dostupno zbog preniskih plaća itd.

Tak da je to dosta zeznuta tema.

baš su šupci iz Tele2, brzina je stalno bila sranje i od ljeta se sve popravilo i eto sad ograniče promet na 200GB mjesečno 

14 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Cromaki kaže...

Isprobao danas u Rijeci, max 70mbps na 5G..
Testirano na Redmi K30 Pro.

znači za sad krajnje beskorisno, vjerojatno ćeš imati veću brzinu ako uređaj ograničiš na 4G.

8 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
NEW_MAN kaže...
Lako moguce. Danas je Wifi svugdi i svi ga imaju besplatno. Znaci gdi god ides i kud god se okrenes imas neki Free Wifi dostupan. 5G je gimmick da bi operateri mogli prodavat nove telefone i nabijat tarife. Ove price o autima koji se sami voze mogu prodavat mojoj baki.

Skoro si pogodio.

 

5G i iduće generacije mreža su dio plana da telekomi isprave apsolutno najveću grešku koju su si (sami sebi) ikad napravili - wifi.

 

Wifi nema pretplatu, ima veliki domet, može u mesh, nema nikakvih ograničenja po pitanju broja uređaja i nema načina da ograničiš koliko netko drži doma APova, uređaja i kome pušta da se spaja na jedan fiksni link. To je telekomu izgubljeni prihod - zamisli da za svaki uređaj doma plaćaš pretplatu.

 

Svako malo izleti neki članak, video ili podcast raznih novinara koji su usko povezani sa tom branšom u kojem pričaju o tome kako je 5G budućnost, kako su brzine velike, usluga praktična jer nema lozinki, access pointova i ostalih "kompliciranih" stvari - it just works (kad platiš pretplatu).

 

Mobilnom provideru je neodrživo da ti tamo negdje imaš AP za kojeg nitko nikome nije platio licencu (na netu ima nekoliko specifikacija wifi čipova, od ASIC do FPGA izvedbi) i koristiš tu vezu dok SIM kartica čami - uz silne messengere, WhatsAppove i ostala čuda jedino što ti ustvari treba je internet.

 

5G je kao standard užasno kompliciran, sva oprema i softver je closed source i samo izabrani imaju pristup. Čak idu toliko daleko da promoviraju male bazne stanice za lokalni pristup, nešto kao 5G AP za firme. Zamisli, svaki mobitel, laptop i PC u firmi mora imati SIM/eSIM i pretplatu.

 

Mobilne mreže (u odnosu na rezidencijalnu optiku/bakar) su nula održavanja, samo backhaul - nema tehničara na terenu, nema terminalne opreme kod korisnika koju treba kupiti, održavati i mijenjati.

 

Već sam pisao o ovome - još par godina, ajfon 15 će se pojaviti bez wifi čipa sa free 5G/6G na godinu dana i onda je gotovo. Zabranjuju tethering odavno, to je sve dio iste igre.

 

Vrlo je drsko imati doma mrežu u koju provider ne može zavirivati, throttlati i još da mu ne plaćaš za 4 mobitela, 1 tablet, 2 televizije i komp. Kad već spominjemo te tablete, zašto i tko ih je gurao kao alternativu kućnim PCjima i za kućne korisnike?

 

Zvuči kao teorija zavjere ali sve se to događa - bnet nije davao wifi router free, jedino je prva MAC adresa imala pristup netu... Ovi blentavi routeri koje daju isto lagano imaju ograničenje broja wifi uređaja iako veza može podnesti više (A1, HT...).

 

Ameri (comcast valjda) dio kućnog neta na posebnom ssid shareaju dalje kao "javni" AP, HT radi to isto kod nas u sklopu one usluge čijeg se imena ne mogu sjetiti, odnikud se pojavio VoWiFi - zašto? Pokušaj iskorištavanja dijela tog nikad naplaćenog spektra.

14 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Svi koji su danas testirali 5g mrezu i bili u doticaju s njom, sutra neka se obavezno testiraju na koronu.

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
A i mobiteli s 5g podrškom nisu zastupljeni još toliko zastupljeni kod krajnjeg korisnika.
Svaka akcija ima svoju reakciju.
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Eh, oh ... 

 

https://www.romania-insider.com/orange-full-5g-coverage-bucharest

 

 

https://www.nperf.com/en/map/5g

 

 

 

"Thus, those with an Orange 5G subscription and a compatible phone will benefit from maximum download speeds of up to 1.2Gbps."

"Orange offers 5G subscriptions at prices between EUR 15 and EUR 25 per month"

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 8:06 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
HCMAA kaže...
nano chipovi za kontrolu uma rade isključivo na 5G...ovaj novi val pandemije nije bezveze sad krenuo... cjepiva s nano chipovima su skoro spremna... slijedeći mjesec izlaze konzole nove generacije...nije to slučajno...one će biti iskorištene za sublimacijske poruke...braćo i sestre probudite se...dok ne bude kasno...

 Napokon da i ja doživim osjet nanobota u tijelu,inače sin mi se zove Crysis Mlađi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

D.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 8:55 (MUĆAK).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Vi se sprdajte koliko hoćete ali je istinito nije 5G ali je  za 5K ....

 

👇

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 8:54 (MUĆAK).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
jozef kaže...
Cromaki kaže...

Isprobao danas u Rijeci, max 70mbps na 5G..
Testirano na Redmi K30 Pro.

znači za sad krajnje beskorisno, vjerojatno ćeš imati veću brzinu ako uređaj ograničiš na 4G.

 Meni je općenito krajnje beskorisno imati velike brzene na mobitelu, pogotovo uz limitiranu potrošnju. 

Aplikacije koje kao prosječni korisnici svakodnevno koristimo, isto rade na 40mbps ili na 400mbps.

 

Više bi me obradovalo da svi imaju pristup fiksnom internetu sa ~100mbps nego ova magla...

Xiaomi Mi Note 10 Pro + POCO F2 Pro
16 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Za koriscenje 5G treba imati i prikladan mobitel.

Ne znam, da li treba mjenjati SIM karticu, kao sto je bio slucaj kod 4G. s uSIM karticama.

I trenutno moj stari Huawei G7  no5G moby. ne vidi u listi raspolozivih mob mreza. Da li samo 5G Mobiteli mogu vidjeti raspolozivost 5G mreza? Mene samo zanima da li ima 5G tu kod mene, ne da koristim.

Zg-Jarun

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Šaljem mi frend sliku...

Savska - ZG.

S20+ 5G.

Kakva brzina  (slika) 

 

Danas ću probat s svojim knezom P40 Pro

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 11:24 (R36).
 
1 0 hvala 0
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
R36 kaže...

Šaljem mi frend sliku...

Savska - ZG.

S20+ 5G.

Kakva brzina  (slika) 

 

Danas ću probat s svojim knezom P40 Pro

 

Ne kužim, naveli su da se očekuje cca 20% povećanje brzine od 4G. Ovo je mnogo brže od realistično maksimalnih 100 megabita za 4G.

11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R36 kaže...

Šaljem mi frend sliku...

Savska - ZG.

S20+ 5G.

Kakva brzina  (slika) 

 

Danas ću probat s svojim knezom P40 Pro

 

Ne kužim, naveli su da se očekuje cca 20% povećanje brzine od 4G. Ovo je mnogo brže od realistično maksimalnih 100 megabita za 4G.

 Brzina ništa posebno,kolega sa foruma ima na 4g+ preko 300mbit-a.Znači kao i obično tresla se brda rodio miš.4g nema max 100 mbita to je kriva informacija.

14 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

obratite pažnju da nije isto 4G/LTE (teoretski max 300Mbit, ali u praksi 100Mbit) vs. 4G+/LTE-Advanced koji u praksi postiže 2-3 puta veće brzine

U budućnosti sigurno možemo očekivati puno veće brzine sa 5G, ali pitanje je treba li nam to. Mislim da postoje ruralna područja gdje je fiksni internet <5Mbit a 4G signala baš i nema.

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal


Jozef , naravno da nam to treba ... 😄  Vidi mi speed na 4g+.

Mojih 20-tak devicesa doma vapi za 5g-om preko hotspota...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 13:47 (bunker).
4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Jebodiah kaže...
 Da li samo 5G Mobiteli mogu vidjeti raspolozivost 5G mreza?

 Šališ se?

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
jozef kaže...

obratite pažnju da nije isto 4G/LTE (teoretski max 300Mbit, ali u praksi 100Mbit) vs. 4G+/LTE-Advanced koji u praksi postiže 2-3 puta veće brzine

U budućnosti sigurno možemo očekivati puno veće brzine sa 5G, ali pitanje je treba li nam to. Mislim da postoje ruralna područja gdje je fiksni internet <5Mbit a 4G signala baš i nema.

 Iskon/HT 4G.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 17:29 (zelenapaprika).
16 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
zelenapaprika kaže...
Jebodiah kaže...
 Da li samo 5G Mobiteli mogu vidjeti raspolozivost 5G mreza?

 Šališ se?

 Pa moj ne vidi u listu mreza...  A1 Tele2 i HT sve od 2.3.4G- ali 5 ne vidi.

Pa pitam .... da li samo Moby s ugradenim 5G vide njih ili ..... moj corav ili kod mene nema jos 5G.

ono informativno pitam....

5 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Zagreb,Branimirova ul.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Jebodiah da.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 0:21 (Oldy).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

Dakle, u principu smo još dosta daleko od prave 5G mreže. Brzina i latencija su klasično, u rangu 4G mreže.

 

Moram priznati, još uvijek mi nije jasna prednost 5G mreže za krajnjeg korisnika. Štoviše, osim brzine od 1 Gb/s koja realno na mobitelu nikome nije potrebna (sve što se može s tom brzinom, može se i s 150 Mb/s), korisnik više toga gubi nego što dobiva. Recimo, zbog slabe 5G pokrivenosti, baterija će se brže trošiti jer mobitel konstantno izmjenjuje 4G/5G kako se hoda ulicom.

 

Nekako mislim da su mobiteli trebali ostati na 4G+ mreži, a 5G mreža biti dostupna isključivo za IoT.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 10:55 (Marko :D).
 
1 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Marko :D kaže...

Dakle, u principu smo još dosta daleko od prave 5G mreže. Brzina i latencija su klasično, u rangu 4G mreže.

 

Moram priznati, još uvijek mi nije jasna prednost 5G mreže za krajnjeg korisnika. Štoviše, osim brzine od 1 Gb/s koja realno na mobitelu nikome nije potrebna (sve što se može s tom brzinom, može se i s 150 Mb/s), korisnik više toga gubi nego što dobiva. Recimo, zbog slabe 5G pokrivenosti, baterija će se brže trošiti jer mobitel konstantno izmjenjuje 4G/5G kako se hoda ulicom.

 

Nekako mislim da su mobiteli trebali ostati na 4G+ mrežu, a 5G mreža biti dostupna isključivo za IoT.

 Zapravo upravo suprotno, trebali su sve niže dijelove spektra standardizirati za 5G, pa bi pokrivenost bila bolja, a 5G je ipak i inkrementalno dobio na energetskoj efikasnosti, a 4G ostaviti na višim frekvencijama i koristiti za IoT itd., jer ionak je svejedno, a to su obično uređaji koji su spojeni na gradsku mrežu konstantno pa im nije problem veća potrošnja energije.

Ali da, u pricipu nema nikakve razlike ako se ne koristi viši dio spektra (zato jer tamo ima puno više bandwidtha), a onda je domet mizeran pa se anuliraju sve te prednosti.

Trebalo bi općenito cijeli spektar na kojem je DVB-T pročistiti i organizirati, pa bi se lako očistio pojas od 600 MHz pa na više, pa onda to standardizirati za mobične mreže, ali to trk u sljedećoj specifikaciji, jer je 5G već gotovi standard.

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal

Da, to bi imalo smisla. Možda brzina 5G mreže ne bi bila toliko bajna, ali pokrivenost bi bila odlična. S operaterove strane to bi se isplatilo jer 5G donosi veći kapacitet i energetsku učinkovitost, kao što si rekao. 

 

Ovako nekakve koristi koje korisnik ima od 5G mreže, baš i nema, naspram 4G+.

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal

.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 11:17 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
Marko :D kaže...

Dakle, u principu smo još dosta daleko od prave 5G mreže. Brzina i latencija su klasično, u rangu 4G mreže.

 

Moram priznati, još uvijek mi nije jasna prednost 5G mreže za krajnjeg korisnika. Štoviše, osim brzine od 1 Gb/s koja realno na mobitelu nikome nije potrebna (sve što se može s tom brzinom, može se i s 150 Mb/s), korisnik više toga gubi nego što dobiva. Recimo, zbog slabe 5G pokrivenosti, baterija će se brže trošiti jer mobitel konstantno izmjenjuje 4G/5G kako se hoda ulicom.

 

Nekako mislim da su mobiteli trebali ostati na 4G+ mreži, a 5G mreža biti dostupna isključivo za IoT.

Kada krene upotreba viših frekvencija, moći ćemo očekivati nešto bolje. 

 

Stvarno izgleda kao da do sada nisi pročitao baš ništa o 5G, pa niti BUG-ov broj čija je bila tema. U prošlosti je izgledalo kao da nam ne treba ništa bolje od GPRS-a ili EDGE-a, pa smo vrlo brzo spoznali koji je to jad bio dolaskom 3G. I 3G je bio jad, osim što si mogao brže otvarati Web stranice. 4G je tek prva prva mobilna mreža s kojom si mogao ugodno koristiti mnoge servise na internetu. 5G će to još unaprijediti. S vremenom. To se neće dogoditi od danas na sutra. Onima koji su očekivali skok preko noći predlažem da malo istraže povijest razvoja npr. 4G, od trenutka objave da postoji, pa sve do 2019. ili 2020. kada je za mene 4G postala mreža stvarno ugodna za upotrebu. 

 

"Recimo, zbog slabe 5G pokrivenosti, baterija će se brže trošiti jer mobitel konstantno izmjenjuje 4G/5G kako se hoda ulicom." - tako je bilo krajem 1990.-ih i početkom 2000-ih kada su Cronet i VIPnet razvijali svoje mreže. VIPnet je odmah u početku omogućio ispis naziva bazne stanice na ekranu mobitela, pa si npr. vozeći se tramvajem ili hodajući mogao vidjeti koliko dugo ili daleko te je "držala" pojedina bazna stanica. Postavljanjem većeg broja baznih stanica, takvo praćenje njihove povezanosti s mobitelom prestalo je imati smisla. Danas još ima smisla kada želiš otkriti na koju je baznu stanicu povezan mobitel, ali za to koristiš druge alate.

 

Ne budu se izmenjivale 4G i 5G mreže ništa češće nego što se danas izmjenjuju 3G i 4G u područjima slabije pokrivenosti ili 2G, 3G i 4G dok se voziš nekim također slabije pokrivenim područjem.

 

4G+ će se brzo zagušiti brojem ljudi koji već sada koriste mobilne mreže za sve i svašta. Primjer ti je pokućni internet Tele2. Bolji primjer od toga stvarno nije potreban.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice