Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem Inte

poruka: 25
|
čitano: 5.591
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem Inte".
6 godina
protjeran
offline
Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem Inte

Kao i uvijek, Hrvatska radiotelevizija jedina je istinski u službi građana!

ukrućena goropadnica
 
6 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Mary Sue kaže...

Kao i uvijek, Hrvatska radiotelevizija jedina je istinski u službi građana!

 

16 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem

Ovo je teški kaos trenutno.
Po svemu sudeći nema škole od ponedjeljka.
Škole su dobile upute od ministarstva da naprave virtualne zbornice u LOOMEN-u a nastavu održavaju kroz virtualne razrede preko Microsoft Teams, Yammer i sl. Međutim, unatoč pustim milijunima utrošenim na ednevnike, loomen i carnet, organizacija i provedba nastave te formiranja razreda je pala na individualne škole i profesore informatike koji rade u njima. Danas mi je neradni dan i skupa s još dvoje kolega sam cilo popodne radio na tome. Treba ručno upisivati razredna odjeljenja i onda predmete te istim razredima pridodati sve profesore, a pola profesora nema AAI račun ili se nikad nisu logirali te ih se ne može pronaći kroz Office365.

Nikako mi nije jasno zašto se Carnetov sustav ednevnika nije mogao iskoristiti za ovo da mu dodaju mogućnost uploadanja materijala kroz ednevnik koja čak i postoji no baš i ne radi te zahtjeva suludo kompleksno uploadanje materijala preko Edutorija . Za ovu situaciju to bi bilo izvrsno no cijeli sustav je napravljen od strane ljudi koji nikad nisu vidili niti koristili računalo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 19:05 (Mar).
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Mary Sue kaže...

Kao i uvijek, Hrvatska radiotelevizija jedina je istinski u službi građana!

 znam biti opako zločest (sarkastičan) ali ti me opra jednim potezom. 

 

dodatno: još sam fascinisan kako je Mary Sue za profilnu ilustraciju izvandalizirala Vermeerovu "Djevojku s bisernom naušnicom". svaka druga čast. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.3.2020 19:23 (Ajar).
15 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Nemoj kucat svakog na ruke i pojedinačno objašnjavati, nego snimi upute na youtube i stavi link ovdje. Tko te pita, samo mu šibni link. Uštediti ćeš si beskonačno sati rada.
Idi i radi nešto korisno!
6 godina
offline
Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem Inte

Izaberu najbolje profesore,one koji to najbolje objasne,HRT snimi to i stave na youtube...na taj način i mnogi od nas koji smo odavno izašli iz škole bi mogli ponoviti gradivo.

 

ILI se sindikat boji da bi na taj način svaki sljedeći štrajk bio osuđen na propast???

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Mar kaže...

Ovo je teški kaos trenutno.
Po svemu sudeći nema škole od ponedjeljka.
Škole su dobile upute od ministarstva da naprave virtualne zbornice u LOOMEN-u a nastavu održavaju kroz virtualne razrede preko Microsoft Teams, Yammer i sl. Međutim, unatoč pustim milijunima utrošenim na ednevnike, loomen i carnet, organizacija i provedba nastave te formiranja razreda je pala na individualne škole i profesore informatike koji rade u njima. Danas mi je neradni dan i skupa s još dvoje kolega sam cilo popodne radio na tome. Treba ručno upisivati razredna odjeljenja i onda predmete te istim razredima pridodati sve profesore, a pola profesora nema AAI račun ili se nikad nisu logirali te ih se ne može pronaći kroz Office365.

Nikako mi nije jasno zašto se Carnetov sustav ednevnika nije mogao iskoristiti za ovo da mu dodaju mogućnost uploadanja materijala kroz ednevnik koja čak i postoji no baš i ne radi te zahtjeva suludo kompleksno uploadanje materijala preko Edutorija . Za ovu situaciju to bi bilo izvrsno no cijeli sustav je napravljen od strane ljudi koji nikad nisu vidili niti koristili računalo.

 

 

> "pola profesora nema AAI račun ili se nikad nisu logirali" WTF????

To se lako riješava.

Ne bi im dao plaću dok se nisu uspješno prijavili na EduHr. U tjedan dana bi 101% bilo prijavljeno.

Ali ne, treba čekati pandemiju pa da herr profesoru dođe iz gujce u glavu.
ALO, 21. stoljeće, vi učite našu djecu, a sami zabušavate sa "domaćom zadaćom"?

I sad je Carnet/sustav kriv???

 

Daklem, osobno, saučešće, netko sa više od 3 zrna soli u glavi mora odraditi posao - to je tako bilo i bit će. Mazohizam naš svagdašnji. Jer kad zagusti, netko mora, pa se onda svi prave glupi a uvale onom s najmanje kičme za otpor ili s najviše empatije.

 

@Carnet
Gomila uhljeba, preseratora, činovnika, nesposobnih, nešto poput Nadanovog HGK ali praktički bez ikakve kontrole ("jer tehnologija").
ALI: imaju pametnih ljudi i rade svoj posao stručno. Kad bi se javno fakturiralo što rade i koliko košta, vjerojatno bi ih se potaracalo u zatvor; no, obzirom na ovu čitavu državnu uhljeb piramidu, oni su primjer izvrsnosti. :)
Tako da, razumijem kritiku, ali infantilno prebacivati odgovornost na njih (makar je sigurno ima), a prethodno ne počistit ispred svog praga je ...infantilno.

OVO:

Za ovu situaciju to bi bilo izvrsno no cijeli sustav je napravljen od strane ljudi koji nikad nisu vidili niti koristili računalo.

Htio bi te vidjeti da to napišeš pod svojim imenom i prezimenom!

 

"Carnetov sustav ednevnika" nije implementiran iz 2 razloga:

1) jer su tamo uhljebi činovnici koji najjednostavnije procedure zakompliciraju do boii, kako bi sebi dali na važnosti;

2) kako ne bi došlo do zlouporabe - i tu su u pravu. Koliko znam, na svim mogućim razinama se to pokušava zlouporabiti.

 

> "organizacija i provedba nastave te formiranja razreda je pala na individualne škole i profesore informatike koji rade u njima."

A da zamolite Carnet da vam organizira i ostatak nastave pa da vi ne morate?

Tek o profesorima informatike ne bih. Od osnovne do faksa sam pratio idiotarije sa pristupom carnetu i sl; osnovna-srednja 6x ukupno nepotrebno riješavao ispočetka e-račun sinu. Dan danas se sa Xicom bori na faksu (ok do nedavno), te "ispit nije bio prijavljen", te "referada to nije zaprimila", te "lista nije ažurirana" ili naprosto "stranica privremeno ne radi" i sl.

Podučavao sam prof. informatike u osnovnoj kako omogućiti QBASIC (nastavni program! Do prije 10tak godina, nadam se da više nije) u DOSu (kojeg već taj XP nema; sad su možda dogurali do Sedmice?); naravno da nikad nije čuo za DOSBox, a Python, Lua ili nedobog Scratch mu je bilo naučna fantastika.
Naravno da nisu svi takvi, već upravo suprotno: volontiraju, požrtvovni, entuzijasti, potplaćeni... ali dosta je par gnjilana pa da čitava "berba" bude iskvarena. 

 

OVO:
"Danas mi je neradni dan  i skupa s još dvoje kolega sam cilo popodne radio na tome."

Ajde molim te odi reci onima u zaraznoj da im je neradni dan i nek korona onda pričeka.

Izabrao si mazohističko zanimanje, uživaj ili seli u Irsku - ako si sposoban. Cvilit da ti je neradni dan pokazuje nedostatak socijalne inteligencije u tolikoj mjeri da se pitam koliko vas je i kako uopće prošlo osnovno pedagoško profiliranje?

A sve jer "oni u Karneta su uhljebi". Jesu i? Za koga si glasao? Jesi li u Preporodu? Imate li sindikalnog povjerenika? Koliko ste aktivni? Jbt, kad pogledam na nastavnici.org ili škole.hr kao da gledam Pernara i "živi zid" stado; a ne kadar koji bi nam trebao školovati djecu. Populizam, glupost, nepismenost par excellence.

16 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Ne shvaćaš bit situacije. Škole su dobile naputak doslovno da koriste neke aplikacije i sustave koji nisu namijenjeni stvaranju virtualnih razreda i provedbi nastave dok s druge strane imaju ednevnik koji unatoč svojim manjkavostima je najbolji sustav za tako nešto ali je zakompliciran nepotrebno do bola, a fale mu bitne funkcije kao primjerice upload materijala, postanje linkova i sl. Čak i učenici jednostavno ne mogu vidjeti raspored i opis nastavnog sata koji bi se u ovakvoj izvanrednoj situaciji mogao koristit za linkanje na nastavne materijale.

Što se tiče informatičke pismenosti starijih profesora, to je nerealno očekivati da će profesori od 60+ godina biti vješti na radu s računalom, znati uploadati materijal, snalaziti se po mapama na računalu, podešavati postavke u aplikacijama i sl.
Sustav je problematičan, od prekomjerne kompleksnosti i zahtjeva od profesora preko Loomena i sl dok su pedagoški i odgojni elementi zapostavljeni. Djeca su sve lošije odgojena, roditelji misle da škola služi za čuvanje djece, djeci fali kulture i poštovanja, odnosa prema radu i sl jer su jednostavno previše razmaženi i navikli su dobijati sve u životu bez imalo truda i raditi što ih je volja.
8 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Mar kaže...
Ne shvaćaš bit situacije. Škole su dobile naputak doslovno da koriste neke aplikacije i sustave koji nisu namijenjeni stvaranju virtualnih razreda i provedbi nastave dok s druge strane imaju ednevnik koji unatoč svojim manjkavostima je najbolji sustav za tako nešto ali je zakompliciran nepotrebno do bola, a fale mu bitne funkcije kao primjerice upload materijala, postanje linkova i sl. Čak i učenici jednostavno ne mogu vidjeti raspored i opis nastavnog sata koji bi se u ovakvoj izvanrednoj situaciji mogao koristit za linkanje na nastavne materijale.

Što se tiče informatičke pismenosti starijih profesora, to je nerealno očekivati da će profesori od 60+ godina biti vješti na radu s računalom, znati uploadati materijal, snalaziti se po mapama na računalu, podešavati postavke u aplikacijama i sl.
Sustav je problematičan, od prekomjerne kompleksnosti i zahtjeva od profesora preko Loomena i sl dok su pedagoški i odgojni elementi zapostavljeni. Djeca su sve lošije odgojena, roditelji misle da škola služi za čuvanje djece, djeci fali kulture i poštovanja, odnosa prema radu i sl jer su jednostavno previše razmaženi i navikli su dobijati sve u životu bez imalo truda i raditi što ih je volja.

 

Dragi moj, živimo u 21 stoljeću (već par desetljeća). Ako ćemo se ravnati prema najsporijim brodovima u konvoju, nemamo budućnosti.

Ovo sa "profesorima od 60+ godina" objesi mačku o rep. Pretprošle godine sam upoznao Japance, par njih je bilo bliže 80 nego 70, planinarili su po Plješivici i koristili tablete, video chat i sl. Moja NKV pljesniva punica "skajpa" sa familijom po svijetu već preko 10 godina, sama si otvara accounte.

 

Nije "sustav kriv", sustav smo - mi! Jesi li učlanjen u Preporod? Jesi li išao na neko od ovih besplatnih predavanja? Je li netko zatražio od Preporoda da pritisne Carnet? Stipić je koliko znam u skoro svakodnevnom kontaktu s Divjakicom i fino joj i pristojno *ebe sve po spisku redom, polako - ali ne može tamo troje ljudi odraditi taj posao za vas.

A i on je starina. Kad on i kvarni Ribić odu u penziju (valjda ove godine), tko će vas predstavljati? Nepismena Šprem? Žuja Mihalinec? Infantilni anonimus admini sa nastavnici.org ili nekih fb grupa?

 

edit: uostalom, kad si to čuo / doživio da birokracija (sama od  sebe, još bez pritiska) uspješno odradi posao - da smanji nepotrebnu birokraciju? Pa čime bi se onda bavili?

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 20:41 (Zechina).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Tržište je takvo, došlo je novije doba, ako se ne prilagodiš, otpadaš. Imao ti 25 il 60 godina.
12 godina
offline
Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem Inte

Kog boli briga koliko godina profesor ima? Jel dobiva plaću? Jel mu to u opisu posla? Sjecam se kada su se davno organizirale radionice sugavog Worda i Excela pa je ekipa dolazila i pucao im je k***c sta se tamo radi. Bitno da su bili placeni za tu "izvansnastavnu" aktivnost. Para ide, izborili se za sebe i zaboli ih za druge ili djecu. I nemojte mi prodavat spiku da nisam upoznat sa materijom. Sestra i dvoje najboljih prijatelja su mi profe. Tako da dobro znam kolicinu rada, para i stava boli me k***c koji u toj profesiji prevladava!

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Nemam doticaja sa tim skolskim e-ovoono, ali ako je napravljeno kao e-građanin onda razumijem frustraciju. E-građanin je totalno nepraktican i neintuitivan, izgleda kao da ga je radio netko tko je zadnji put na racunalu radio 1999.
PSN - darklydexter
Moj PC  
7 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Ezio kaže...
Nemam doticaja sa tim skolskim e-ovoono, ali ako je napravljeno kao e-građanin onda razumijem frustraciju. E-građanin je totalno nepraktican i neintuitivan, izgleda kao da ga je radio netko tko je zadnji put na racunalu radio 1999.

 Izgleda kao da ga je radio mali od kuma. On se razumije u racunala 

Kako to kod nas vec ide kada se dodjeljuju poslovi sa drzavom...

 

7 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
SamoPitam3 kaže...
Ezio kaže...
Nemam doticaja sa tim skolskim e-ovoono, ali ako je napravljeno kao e-građanin onda razumijem frustraciju. E-građanin je totalno nepraktican i neintuitivan, izgleda kao da ga je radio netko tko je zadnji put na racunalu radio 1999.

 Izgleda kao da ga je radio mali od kuma. On se razumije u racunala 

Kako to kod nas vec ide kada se dodjeljuju poslovi sa drzavom...

 

 Pa dobro, cijelu drzavu je radio mali od kuma.

12 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Jučer vele malom "nema tabljeta do sredine druge školske godine", danas nas zovu da se nacrtamo u školi do 17h i zadużimo opremu.Ko tu koga da prostiš hebe ?
 
6 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Mary Sue kaže...

Kao i uvijek, Hrvatska radiotelevizija jedina je istinski u službi građana!

 ,

http://www.soundstream.com/
8 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem

Sila ne pita... a osim toga to je prilika za ekstra zaradu. Vidi ove kriplomajnere kako su se sad uzhjebali: te prilika za kupnju, te prilika za rudarenje (jer, i kad ljudi u qrtzu rasprodaju kriplo, ovi se nadaju da će baš na tom zaraditi). Srećom da se ne mogu rudariti tableti i maske za lice. 

 

"Aaajmo taableti, taableti: nećete valjda da vam dijete padne razred? Još malo pa nestalo, cijena sitnica, može i na rate."

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.3.2020 17:25 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
kolega i ja smo se podilili tako da ce on rijesit formalni dio s carnetom i njihovim servisima, a ja cu na nasim lokalnim serverima odradit svoj dio posla posto oboje racunamo na kolaps carneta tako da imamo alternative koje ce radit.
veceras i sutra smo u punom pogonu, ali sto je tu je, iznimna je situacija i dobro je jedino sto kod nas ima netko ko to moze odradit. zato ne triba grintat, vrimena ce bit.
ljudi koji sramote svoju struku je bilo i bit ce uvik, u svim strukama, ali ipak triba bit barem mrvu inteligentan da zakljucis kako jedan posteni dio svoj posao radi savjesno.
 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
wifi kaže...
kolega i ja smo se podilili tako da ce on rijesit formalni dio s carnetom i njihovim servisima, a ja cu na nasim lokalnim serverima odradit svoj dio posla posto oboje racunamo na kolaps carneta tako da imamo alternative koje ce radit.

  Kaj su Microsoft Teams, Yammer, Moodle i G Suite carnetovi servisi? Računate na pad Microsoftovih i Googleovih servera? 

16 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Nakon što smo jučer u Teamsu napravili virtualne razrede, predmete i dodijelili profesore, sustav dodavanja attachmenta nije radio cijeli dan :)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
rocker55555 kaže...

  Kaj su Microsoft Teams, Yammer, Moodle i G Suite carnetovi servisi? Računate na pad Microsoftovih i Googleovih servera? 

 vec je danas bilo problema u radu, a ovo je samo pripremna faza gdje ograniceni broj ljudi (po par iz svake skole u najboljem slucaju) pokusavaju do ponedjeljka osposobiti sustav. kako ce to izgledat kad se doslovce deseci tisuca ljudi pokusava spojit... hmmm... nadam se iskreno da sam potpuno u krivu i da lokalna alternativa koju pripremam nece uopce biti potrebna... iz prve ruke cu ti prenijet kako to izgleda u pon/uto... 

 

i btw, ako jedan whatsup moze imati problema u radu, u nekoliko navrata globalnih u posljednje vrijeme, doista mislis da ce ovo glatko proci? ah, kako se olako zaboravlja kako to izgleda (cak i danas, a pogotovo prije koju godinu) kad se zapocelo s e-maticom i e-dnevnikom kad svi navale... 

16 godina
neaktivan
offline
Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem Inte

tek je subota, nisu se svi ni spojili... 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Dex.pwn kaže...
Tržište je takvo, došlo je novije doba, ako se ne prilagodiš, otpadaš. Imao ti 25 il 60 godina.

Prosvjetari su izuzeti toga.  

 

 

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
12 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
DarthMarkus kaže...
Dex.pwn kaže...
Tržište je takvo, došlo je novije doba, ako se ne prilagodiš, otpadaš. Imao ti 25 il 60 godina.

Prosvjetari su izuzeti toga.  

 

 

 Nh da, kao i svi ostali u državnim firmama i službama.

13 godina
offline
Re: Hrvatske škole pripremaju se na nastavu putem
Mary Sue kaže...

Kao i uvijek, Hrvatska radiotelevizija jedina je istinski u službi građana!

Jedina? Ne bih baš rekao. Sportska televizija će također emitirati školski program u suradnji s MZO, svaki dan od 08:00.

 

Iskreno, malo mi je glupo da se nastava vrši preko dva različita TV kanala. HRT je trebao privremeno zamijeniti HRT 3 i HRT 4 sa Školski HRT I. i Školski HRT II., te na prvom (bivšem trećem) emitirati 1.-4. kao što to radi sada, a 5.-8. na drugom (bivšem četvrtom).

MUX D ima dosta slabiju pokrivenost od MUX-a B. Živim u zgradi na višljem katu; MUX A, MUX B, MUX M1, MUX M2 imaju maksimalnu jačinu i kvalitetu signala, MUX D često zna varirati. Štoviše, ljudi koji gledaju isključivo HD kanale, vjerovatno ni nemaju na listi SPTV jer se oni ne emitiraju na DVB-T2.

wifi kaže...

tek je subota, nisu se svi ni spojili...

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.3.2020 18:26 (Marko :D).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice