Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu inv

poruka: 8
|
čitano: 4.127
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu inv".
15 godina
offline
Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu inv

"Naši strojevi percipiraju svijet kao i mi – obrađuju vizualne inpute te razumijušto ih okružuje i kako se to odnosi na njihove zadatke", rekao je Matija Kopić, glavni izvršni direktor i suosnivač Gideon Brothersa. 

 

razumiju oni i percipiraju moj q, jednako kao i radijator iza mene/smartfon/vešmašina/računala/tosteri/bla ... strojevi čine samo ono za što ih se i kako programira (uključiv očitanja iz senzora i posljedičnu "reakciju") 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu
Ajar kaže...

" strojevi čine samo ono za što ih se i kako programira (uključiv očitanja iz senzora i posljedičnu "reakciju") 

Mislim da nisi upoznat s konceptom strojnog učenja i rekurzivnih neuronskih mreža. Njih se u početku, istina, programira, ali one kasnije zaista "uče" iz situacija u kojima se nađu i redefiniraju vlastite algoritme. Drugim riječima, reprogramiraju same sebe u procesu i prilagođavaju svoj rad. Nakon izvjesnog vremena ljudima računalne neuronske mreže postaju "crne kutije" koje (bolje ili lošije) odrađuju poslove za koje su osmišljene, no bez da tvorci znaju kako su točno došle do tih rezultata.

 

Evo jedan prilično detaljan video koji taj proces opisuje:

 

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
15 godina
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu
izith kaže...

Mislim da nisi upoznat s konceptom strojnog učenja i rekurzivnih neuronskih mreža. Njih se u početku, istina, programira, ali one kasnije zaista "uče" iz situacija u kojima se nađu i redefiniraju vlastite algoritme. Drugim riječima, reprogramiraju same sebe u procesu i prilagođavaju svoj rad. Nakon izvjesnog vremena ljudima računalne neuronske mreže postaju "crne kutije" koje (bolje ili lošije) odrađuju poslove za koje su osmišljene, no bez da tvorci znaju kako su točno došle do tih rezultata.

 

 

 videom na video: 

 

 

strojevi ne percipiraju (doživljavaju) išta i apsolutno ništa ne "razumiju" bez ljudskog programiranja. strojno učenje (u lingvistici) mi je bila tema doktorske. nešto malo znam o tome.  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.10.2019 14:17 (Ajar).
16 godina
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu

Nisam uopće htio reći da da strojevi percipiraju ili razumiju (očito je da se Kopić izrazio u prenesenom značenju), nego sam osporavao tvoju izjavu koju sam i citirao: "strojevi čine samo ono za što ih se i kako programira". To u slučaju strojnog učenja nije točno, ili barem ne sasvim. Strojevi su sada sposobni sami sebe reprogramirati, ljudi im daju tek inicijalne "upute". Drugi dio citiranog, "uključiv očitanja iz senzora i posljedičnu reakciju" također ne odgovara činjeničnom stanju jer se kroz "učenje" modificira i reakcija stroja na inpute senzora.

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
15 godina
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu
izith kaže...

Nisam uopće htio reći da da strojevi percipiraju ili razumiju (očito je da se Kopić izrazio u prenesenom značenju), nego sam osporavao tvoju izjavu koju sam i citirao: "strojevi čine samo ono za što ih se i kako programira". To u slučaju strojnog učenja nije točno, ili barem ne sasvim. Strojevi su sada sposobni sami sebe reprogramirati, ljudi im daju tek inicijalne "upute". Drugi dio citiranog, "uključiv očitanja iz senzora i posljedičnu reakciju" također ne odgovara činjeničnom stanju jer se kroz "učenje" modificira i reakcija stroja na inpute senzora.

je, vjerojatno smo se pogrešno razumjeli. napisao sam (i stojim iza toga) da kopić sere (metaforički, možda povremeno i doslovce, kad mu prigusti). onako, marketinški, do kocena, nemilice. usput, na osnovi tih, ljudskih, "početnih uputa" (i poslije samostalno) funkcionira otpočetka i google translate. i ne ide mu loše. no okvir djelovanja (kao i ovim skladišnim roombama) daje čovjek, programiranjem. čak i "prilagodljivost" promjenama (poput tzv. ai u igrama). ili čak (općenito) početak rada. stroj je u nekim stvarima bolji (točniji, snažniji, brži ...) no daleko, možda nedostižno, od percepcije i razumijevanja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu
Ajar kaže...
izith kaže...

Nisam uopće htio reći da da strojevi percipiraju ili razumiju (očito je da se Kopić izrazio u prenesenom značenju), nego sam osporavao tvoju izjavu koju sam i citirao: "strojevi čine samo ono za što ih se i kako programira". To u slučaju strojnog učenja nije točno, ili barem ne sasvim. Strojevi su sada sposobni sami sebe reprogramirati, ljudi im daju tek inicijalne "upute". Drugi dio citiranog, "uključiv očitanja iz senzora i posljedičnu reakciju" također ne odgovara činjeničnom stanju jer se kroz "učenje" modificira i reakcija stroja na inpute senzora.

je, vjerojatno smo se pogrešno razumjeli. napisao sam (i stojim iza toga) da kopić sere (metaforički, možda povremeno i doslovce, kad mu prigusti). onako, marketinški, do kocena, nemilice. usput, na osnovi tih, ljudskih, "početnih uputa" (i poslije samostalno) funkcionira otpočetka i google translate. i ne ide mu loše. no okvir djelovanja (kao i ovim skladišnim roombama) daje čovjek, programiranjem. čak i "prilagodljivost" promjenama (poput tzv. ai u igrama). ili čak (općenito) početak rada. stroj je u nekim stvarima bolji (točniji, snažniji, brži ...) no daleko, možda nedostižno, od percepcije i razumijevanja. 

Da, Kopić je trebao reći: "Naši roboti su glupi k'o kurac, ne razume ništa i prije ili posle će sjebat stvar i razjebat vam skladište. Zato je bolje da ih ne kupujete."  

42
7 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu
markoBT kaže...
Ajar kaže...
izith kaže...

Nisam uopće htio reći da da strojevi percipiraju ili razumiju (očito je da se Kopić izrazio u prenesenom značenju), nego sam osporavao tvoju izjavu koju sam i citirao: "strojevi čine samo ono za što ih se i kako programira". To u slučaju strojnog učenja nije točno, ili barem ne sasvim. Strojevi su sada sposobni sami sebe reprogramirati, ljudi im daju tek inicijalne "upute". Drugi dio citiranog, "uključiv očitanja iz senzora i posljedičnu reakciju" također ne odgovara činjeničnom stanju jer se kroz "učenje" modificira i reakcija stroja na inpute senzora.

je, vjerojatno smo se pogrešno razumjeli. napisao sam (i stojim iza toga) da kopić sere (metaforički, možda povremeno i doslovce, kad mu prigusti). onako, marketinški, do kocena, nemilice. usput, na osnovi tih, ljudskih, "početnih uputa" (i poslije samostalno) funkcionira otpočetka i google translate. i ne ide mu loše. no okvir djelovanja (kao i ovim skladišnim roombama) daje čovjek, programiranjem. čak i "prilagodljivost" promjenama (poput tzv. ai u igrama). ili čak (općenito) početak rada. stroj je u nekim stvarima bolji (točniji, snažniji, brži ...) no daleko, možda nedostižno, od percepcije i razumijevanja. 

Da, Kopić je trebao reći: "Naši roboti su glupi k'o kurac, ne razume ništa i prije ili posle će sjebat stvar i razjebat vam skladište. Zato je bolje da ih ne kupujete."  

 Ne nego je trebao reci nasi roboti imaju percepciju slicnu prosjecnom skladistaru, s time da ne traze odmor rade cijeli dan i noc i nemaju zenu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska tvrtka Gideon Brothers dobila je novu
Ajar kaže...

strojevi ne percipiraju (doživljavaju) išta i apsolutno ništa ne "razumiju" bez ljudskog programiranja. strojno učenje (u lingvistici) mi je bila tema doktorske. nešto malo znam o tome.  

Stvar je u tome da ni za drugu osobu ne možeš reći da nešto razumije, osim preko pomatranja ponašanja i autorefleksije. Kad osobu vidiš kao osobu, onda to pojača autorefleksiju, a kad vidiš stroj, onda smanji. Zato je gospodin Turing osmislio test u kojem ne vidiš radi li se o osobi ili stroju. Današ strojevi sa strojnim učenjem mogu proći taj test ukoliko se isti ograniči na područje za koje su specijalizirali, dapače, neke čak možeš prepoznati po efikasnosti koja je za čovjka nemoguća, odnosno, morali bi se ograničiti da bi mogli glumiti ljude.

 

Najveća razlika leži u tome što su strojevi programirani ciljano za određene vještine, koje onda dalje učenjem razvijaju, a ljudi, kako izgleda, imaju slobodnu volju odabrati što će razvijati i usavršavati. Međutim, što više proučavam ljude, to mi je jasnije da nemožemo biti sigurni da ni mi nismo programirani putem genetske predispozicije, hormona, te socijalnih i drugih vanjskih podražaja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice