Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

poruka: 128
|
čitano: 17.779
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di".
16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
zelenapaprika kaže...
nixass kaže...
ne cuvaju lovu na tekucem racunu (najgluplja moguca stvar koju mozes napraviti sa novcem) nego aktivno ulazu, pracenja koja te drzava sto manje dere na placi/porezima/dionicama/ETF-ovima, itd..

 Priznajem da tu nisam na domaćem terenu. Previše je propalih investicija u Hrvatskoj u zadnjih 20+ godina, da bih se odlučio staviti životnu ušteđevinu u fondove, dionice ili borbu prijetlova.

 

Zovu iz banke, pa nude fondove i sl. Ja im velim, koliki je prinos. I onda ispadne da je prinos manji od godišnje inflacije. A mnogi i popuše. Bilo je u novinama. Preporučili bankari običnim ljudima fondove (da im lova ne stoji na tekućem računu) i otišla lova u vjetar. 

 

zato odjebes fond manager i banke, malo procitas how-to, nadjes brokera na razini EU (sa ih zbilja ima more) i izbjegnes hrvatske managere bez problema.

ETF-ove je zbilja lagano proucit, pogledati prinose unazad 5-10-15 godina, vidjet godisnji rast, napravit projekciju za iducih 10-20 godina i to je to.

pocnes pomalo, i kak samopouzdanje raste i kak pocnes vise kuzit stvari, tako ti bude i lakse sve pratit.

 

npr jedan iShares ili Vanguard all world pojedu inflaciju, i jos ti ostane

https://www.justetf.com/uk/etf-profile.html?isin=IE00B4L5Y983#chart

 

jednom kad pocnes, mjesecno ti treba ravno 30 sekundi za administriranje.

cak mislim da je ETF-ove pozeljno imati u hrvatskoj, zbog dobro nacina (ne)oporezivanja ako ih drzis duze od par godina.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 15:38 (nixass).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Mi pricamo o 2 razlicite stvari. Jedno je utaja PDV-a i poreza na dobit od strane poslodavaca i poduzetnika, drugo je kad fizicka osoba utajuje porez. Mi ovdje pricamo o fizickim osobama. Iako utaja kod njih nije precesta jer ipak primas neto placu na racun, kad se i dogada je produkt visokih poreza i komplicirane birokracije. Glavobolje dobijes nakon 5 minuta s nasom poreznom, neke stvari cesto ne mozes ni saznat kako prijavit. Ako i uspijes prijavit, postoji sansa da ce porezna krivo izracunat i naplatit ti vise nego dugujes, znam za situacije gdje su krivo tumacili zakon. Pa se dalje natezi s njom. Nije to IRS gdje rade ljudi koji su za to kvalificirani. Ali to i dalje ne znaci da digitalni nomadi mogu dobit free pass. Da budemo jasni, ja se zalazem za kompletno ukidanje poreza na dohodak ili brutalno smanjenje, ali to treba biti omoguceno svima.

12 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Znaš onaj vic kad pitaš Bosanca oće li u Njemačku ili Irsku, sad će biti Hrvatsku. A Hrvat u Irsku i Njemačku, a ček pa već iseljavamo zadnjih 30 god tamo.

everyday i'm shuffling...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Ne razumijem kako su stranci poželjni u dva ljetna mjeseca i onda se vidi zarada od njih, ali ako ostanu 6-7 mjeseci onda je ta zarada upitna. Ovo je efektivno produljenje turističke sezone, ono što oduvijek kukamo da bi trebalo napraviti.

Nije nepravedno, jer ti ljudi plaćaju porez, ali u zemlji u kojoj su prijavljeni. Cijela priča je max godinu dana, pa se ne može uspoređivati s državljanima HR.

Ako je povećanje cijena nekretnina problem, onda treba ukinuti turizam potpuno, pa će cijene stanova u Splitu biti 500€/m2, to je ono što želimo?

Svi pozitivni i negativni efekti su kao i kod turizma. Ovdje napokon vidimo da zakonodavstvo brzo reagira na društvene promjene i nove trendove. Nadam se da će novi zakon o radu biti kvalitetno napisan, jer je rad van ureda sve rašireniji trend, a korona ga je još dodatno ubrzala. Recimo u Hr ako radiš od kuće moraš uvijek s iste adrese, zbog zaštite na radu, prireza i ostalih birokratskih veselja (bar moja firma tako tvrdi). Pošto država služi kao servis građana ona je ta koja bi se trebala prilagoditi potrebama građana, a ne nametati formu koja im ne odgovara.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 2 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dok izmjene ostalih, puno bitnijih zakona stoje negdje na dnu ladice nekog uhljeba...
Da bi došao do tih izmjena moraš zavuć ruku dublje neg u duboko po 'ladnu pivu.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
Dok izmjene ostalih, puno bitnijih zakona stoje negdje na dnu ladice nekog uhljeba...
Da bi došao do tih izmjena moraš zavuć ruku dublje neg u duboko po 'ladnu pivu.

 Nemaš ništa pametno za reći, pa si izvukao nekakav whataboutizam. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Drzava nemoze rjesiti bitnije digitalne nomade odnosno pomorce njihov status je prepun gluposti sto je po meni vevi prioritet od rjesavanja nekih digitalnih nomada koji ce ili mozda nece doci ovdje.  Ipak pomorci donose kesevinu i utjecu na benefite  cca 500 000 do miljun ljudi i po meni jedna od najvaznijih skupina rh a ponasa se drzava kao gradanima 3 reda... 

Rjesimo mi prvo to pa onda rjesavaj nesto za nekog popisanog vitalija iz ukrajine koji ce ic u bjelorusiju jer mu je tamo jeftinije... 

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...
Dex.pwn kaže...
Dok izmjene ostalih, puno bitnijih zakona stoje negdje na dnu ladice nekog uhljeba...
Da bi došao do tih izmjena moraš zavuć ruku dublje neg u duboko po 'ladnu pivu.

 Nemaš ništa pametno za reći, pa si izvukao nekakav whataboutizam. 

 

Možeš li dokazati svoje tvrdnje, odnosno dokazati da su moje tvrdnje neistinite, da izmišljam i sl.?

Tebi je izgleda okej ovdje, ništa ne treba mijenjati(zakone) jer su taman pogođeni.

Ali da, bitno je da se zakon prilagodio o nomadima u tren oka iako će njih bit manje od 100(ako i toliko), dok s druge strane imaš zakone u kojima se spominju njemačke marke... WTF?!?!?!

 

Da ne ispadne da kakam - evo da krenem od izbornog zakona.

Jedna izborna jedinica, bez dijaspore, za valjane izbore treba 2/3 ili 1/2 i neizlazak na izbore kaznit s X kn(ne DEM).

Naravno, to nikad neće zaživit.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 9:11 (Dex.pwn).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Horatio_Hornblower kaže...

 

Rjesimo mi prvo to pa onda rjesavaj nesto za nekog popisanog vitalija iz ukrajine koji ce ic u bjelorusiju jer mu je tamo jeftinije... 

 Možeš li shvatiti da jedno nema veze s drugim? Sabor ima veći kapacitet od jednog zakona, ako se tvoj problem ne rješava to sigurno nije zato što se neki drugi riješio. Donesene su stotine drugih zakona, ali tebe smeta baš ovaj, baš zbog njega pomorci nisu dobili svoj?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...

Možeš li dokazati svoje tvrdnje, odnosno dokazati da su moje tvrdnje neistinite, da izmišljam i sl.?

 Ti si odgovorio na moj post, pa bi ti trebao navesti što u njemu nije točno. Ne da mi se pogađati što točno trebam dokazivati.

 

Dex.pwn kaže...

 

Tebi je izgleda okej ovdje, ništa ne treba mijenjati(zakone) jer su taman pogođeni.

Super ti je zamjena teza, pohvalio sam brzu izmjenu zakona vjerojatno zato što mislim da ne treba mijenjati zakone. 

 

Dex.pwn kaže...

 

Ali da, bitno je da se zakon prilagodio o nomadima u tren oka iako će njih bit manje od 100(ako i toliko), dok s druge strane imaš zakone u kojima se spominju njemačke marke... WTF?!?!?!

 Ajde proguglaj pojam whataboutism, pa će ti se možda (ali samo možda) razjasniti zašto ovakvi argumenti nemaju nikakvu težinu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...

 Možeš li shvatiti da jedno nema veze s drugim? Sabor ima veći kapacitet od jednog zakona, ako se tvoj problem ne rješava to sigurno nije zato što se neki drugi riješio. Donesene su stotine drugih zakona, ali tebe smeta baš ovaj, baš zbog njega pomorci nisu dobili svoj?

 Ne smeta ali mi smeta sto zakon za cca 30 000 do 50000 hrvatskih državljana nije reguliran jalov je nikakav a s druge strane neko tko nema vezu s nasom državom niti mu je tu dom e to ce se za 100 ljudi odmah realizirat.

Smeta mi sto sam gradanin 3 reda a uplacujem pare u drzavni proracun kao da sam korporacija...

16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...
Dex.pwn kaže...
Dok izmjene ostalih, puno bitnijih zakona stoje negdje na dnu ladice nekog uhljeba...
Da bi došao do tih izmjena moraš zavuć ruku dublje neg u duboko po 'ladnu pivu.

 Nemaš ništa pametno za reći, pa si izvukao nekakav whataboutizam. 

 bitno da lupa minuse svima redom, nisu mu jos ni dlake na jajcima pocele rast a pametuje drugima o stvarima kroz koje nikad prosao nije

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Pohvalio si izmjenu koja većini ljudi ne koristi, niti većina ima koristi od nje.
Na to sam napisao post s ostalim zakonima koji su puno puno bitniji od ovog, a stoje negdje u dubini ladice.
Vidim da ti i dalje nije jasno što je i očekivano 🤷🏿‍♂️
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Mda, većina ljudi ne koristi prava koja proizlaze iz manjinskih zakona, onih za invalide, nezbrinutu djecu... pa bi bilo dobro da sve to odgodimo dok se ne riješe oni koje pojedinci smatraju 'važnijima'.

Neki ljudi bi trebali ujutro popit rakijicu ili opalit glavom u zid, možda mozgu treba malo jači poticaj da se pokrene
16 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Horatio_Hornblower kaže...

 Ne smeta ali mi smeta sto zakon za cca 30 000 do 50000 hrvatskih državljana nije reguliran jalov je nikakav a s druge strane neko tko nema vezu s nasom državom niti mu je tu dom e to ce se za 100 ljudi odmah realizirat.

Smeta mi sto sam gradanin 3 reda a uplacujem pare u drzavni proracun kao da sam korporacija...

Pomorci nemaju nikakve veze s digitalnim nomadima.

Što to točno toliko plaćaš?

11 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Da ti ne pisem sve u detalje mozea ic na pomorac.hr odi na forum nadi podsekciju za drzavu pa samo čitaj... 

Gradani 3 reda i 6 kolone.... 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Horatio_Hornblower kaže...

Da ti ne pisem sve u detalje mozea ic na pomorac.hr odi na forum nadi podsekciju za drzavu pa samo čitaj... 

Gradani 3 reda i 6 kolone.... 

I opet: kakve veze imaju pomorci s digitalnim nomadima?

Kao da uspoređuješ kruške i getribe...

 

Što je točno problem kod pomoraca?

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Vjerojatno prigovara zato što su se dig. nomadi riješili, no zakoni od kojih lokalno stanovništvo ima koristi se ne rješavaju (u ovom slučaju pomorci)?
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
Vjerojatno prigovara zato što su se dig. nomadi riješili, no zakoni od kojih lokalno stanovništvo ima koristi se ne rješavaju (u ovom slučaju pomorci)?

Pitanje je što se to točno ne rješava.

za pomorce je sve odavno definirano, samo se mnogima to ne sviđa ili im je komplicirano.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Pa zakon koji je kompliciran i kojima se većini ne sviđa. Sam si napisao odgovor na pitanje 🤷🏿‍♂️
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Nemere to tako preko reda, pomorski zakonik se mijenjao sedam puta, dakle kad se ovaj za digitalne nomade promijeni sedam puta, tek onda može pomorski u osme izmjene :D
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Šta imamo single core vladu/sabor? 😅
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
Pa zakon koji je kompliciran i kojima se većini ne sviđa. Sam si napisao odgovor na pitanje 🤷🏿‍♂️

Realno je taj dio jako jednostavan. Ako imaju problema lako angažiraju savjetnika.

To što se nekima ne sviđa je njihov problem, no odnosi jesu uređeni.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Pa naravno da su odnosi definirani/uređeni, no pitanje je kako i koliko dobro.

S obzirom da hornblower tvrdi da nisu najbolje, onda vjerojatno nisu.
Ista stvar i s petardama. Sve je fino uređeno, no većini smeta pa se ide na zabranu.
Eh, da je tako i s cigarama i alkoholom.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
Pa naravno da su odnosi definirani/uređeni, no pitanje je kako i koliko dobro.

S obzirom da hornblower tvrdi da nisu najbolje, onda vjerojatno nisu.
Ista stvar i s petardama. Sve je fino uređeno, no većini smeta pa se ide na zabranu.
Eh, da je tako i s cigarama i alkoholom.

Pa on mi i nije neka referenca za jesu ili nisu dobro uređeni.

A većina definira (bar bi tako trebalo biti), bez obzira jesu li petarde, cigarete ili pomorci.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Hle, čovjek je pomorac koliko sam skužio, dakle poprilično je imao kontakta s tim zakonom.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Horatio_Hornblower kaže...

Da ti ne pisem sve u detalje mozea ic na pomorac.hr odi na forum nadi podsekciju za drzavu pa samo čitaj... 

Gradani 3 reda i 6 kolone.... 

Nema pomorac.r, ima pomorac.net.

Mora se i registrirati, za to mi se ne da.

 

Konkretno, konkretnije...

 

Edit: @Dex, to što je imao kontakt ne znači da je relevantan ni da ga tumači ni da ga proglašava dobrim ili ne.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 12:52 (Old Iggy).
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
jurica1001 kaže...

Mi pricamo o 2 razlicite stvari. Jedno je utaja PDV-a i poreza na dobit od strane poslodavaca i poduzetnika, drugo je kad fizicka osoba utajuje porez. Mi ovdje pricamo o fizickim osobama. 

 Ne, ja sam mislio na sve, i na privatne osobe i na poslovne subjekte svih vrsta. Utaja poreza kao takvog, kako god se on nazivao. Još je gore kada bilo kakav poslovni subjekt potkrada državu, a onda od nje traži pomoć.

 

Proguglaj malo koliko se kod nas zamrači novca. Nešto prestrašno. 

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...
Ne razumijem kako su stranci poželjni u dva ljetna mjeseca i onda se vidi zarada od njih, ali ako ostanu 6-7 mjeseci onda je ta zarada upitna. Ovo je efektivno produljenje turističke sezone, ono što oduvijek kukamo da bi trebalo napraviti.

 Produljenje turističke sezone imaš samo u nekim dijelovima Hrvatske. Na primjer, u Istri. Nisu u pitanju hoteli od kojih su malobrojni otvoreni zimi, nego iznajmljivanje vila Talijanima, Austrijancima i inima koji vole doći kada nije gužva i imaju malo dublji džep.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
zelenapaprika kaže...

 Produljenje turističke sezone imaš samo u nekim dijelovima Hrvatske. Na primjer, u Istri. Nisu u pitanju hoteli od kojih su malobrojni otvoreni zimi, nego iznajmljivanje vila Talijanima, Austrijancima i inima koji vole doći kada nije gužva i imaju malo dublji džep.

 Nisam baš shvatio što si htio reći.

Ne govorim o trenutnom stanju, nego o mogućem. Nomad je efektivno turist. To što on u svojoj sobi na laptopu ne stavlja slike s plaže na Fejs nego radi svoj posao (koji u slučaju nomada influencera može biti također stavljanje slika na Fejs) je nama nebitno, bitno je da tu svoju plaću koju je zaradio kod inozemnog poslodavca djelomično potroši kod nas, kao i svaki drugi turist. Ako su nam turisti iz nekog razloga prihvatljivi onda su iz tih istih i nomadi. Dapače, ovi bi bili tu i van sezone, što je dodatni plus.

 

Pošto ne rade za domaće firme niti na našem tržištu, nisu nikakva konkurencija, a zbog prirode posla ne opterećuju infrastrukturu, bar ne više nego turisti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 17:11 (Visak).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice