Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

poruka: 128
|
čitano: 17.828
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di".
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 

Zato što pritišću Irsku, tj. ucjenjuju. Da im hoće to naplatiti ovi bi se pokupili i otišli negdje drugdje. Irska bi više izgubila kad bi oni otišli već što gubi s oprostom poreza.

Kao što smo i pročitali, EU ih tjera, Irska i ekipa se protive. Gdje to još ima da se neka država protivi uzimanju poreza? Daj, nemoj me!

Već odavno ustanovljeno na ovom forumu.

Sam si rekao da bi Irska više izgubila kad bi išla naplatiti poreze. Zašto bi ih onda naplatila. I nitko ne pritišće Irsku. To je čista računica. Ja idem poslovat tamo gdje mi je najjeftinije, a ti vidi hoće li to biti tvoja zemlja ili neka druga. Irci su odlučili da to bude Irska.

 

Možda bi i Hrvatska trebala odlučit da digitalni nomadi odaberu nju, a ne neku drugu zemlju.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 21:05 (markoBT).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Tipično Balkansko razmišljanje.

Pritišće ju EU jer nije fer da veliki ne plaćaju, a imaju najviše dok mali plaćaju sve, a imaju najmanje. Naravno to ne znaš jer te boli tuki, ti nisi neka tamo kompanija.

I iskreno, nema neke koristi od digitalnih nomada. Ako znaš jednu, dvije, slobodno napiši!

 

11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...

Tipično Balkansko razmišljanje.

Pritišće ju EU jer nije fer da veliki ne plaćaju, a imaju najviše dok mali plaćaju sve, a imaju najmanje. Naravno to ne znaš jer te boli tuki, ti nisi neka tamo kompanija.

I iskreno, nema neke koristi od digitalnih nomada. Ako znaš jednu, dvije, slobodno napiši!

 

Je, ti znaš gomilu nomada i znaš da od njih nema koristi. Sve si izračuna, pratija im navike, zbrojio koliko troše, ukalkulira sve pluseve i minuse i zaključija da nema koristi. Kakva može bit korist od čovjeka koji zarađuje toliko da si može priuštit da se seli iz zemlje u zemlju kad mu se čefne? Vjerovatno jedu samo paštete i spavaju po parkovima.

 

p.s.

 

E da, non-stop su bolesni, vise po bolnicama i troše zdravstveni novac, a posao zbog kojih ih poslodavac plaća se obavi po duhe svetom.  

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 22:08 (markoBT).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Okej, jesi nabrojao barem jednu prednost? Nisi, samo si demantirao na svoj način.

Evo da sebe uzmem za primjer.

Recimo da radim kao kolega iz teme - programer koji može 100% vremena radit od kuće(bez potrebe za odlaskom u firmu). Kako volim motore i toplo vrijeme - spakiram kofere i otiđem u L.A., CA

Tamo postanem digitalni nomad

De mi reci kakve će koristi stanovnici CA ili cijele US imati od mene? Radim i živim kao i svi ljudi.

11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Jedeš li? Gdje jedeš? Plaćaš li to što pojedeš? Plaćaš li PDV na to što pojedeš. Komu plaćaš to što pojedeš. Plaćali taj porez US državi. Pa spavaš li gdje, plašaćaš li i to, ideli i na to PDV, a stanodavac, plaćali on porez jer ti je iznajmija stan? Odeš li katkad u kino, u kazalište, koncert na utakmicu. Triba li i to platit? I mogao bi tako dalje do sutra.

 

Svatko tko troši novac u nekoj državi posredno plaća porez državi u kojoj ga troši, plus neposredno, ako država ima PDV sustav obračuna poreza. A Hrvatska ima PDV i nije mali.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 22:24 (markoBT).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

To sve mogu i ovdje, mogu i u US. Dakle, ništa posebno što ostali ne mogu. To što ti recimo ne voliš tekme, a voliš više restorane, to je tvoja stvar.

Opet, ništa posebno što bi istaknulo digitalne nomade te time pridobili povlastice poput poreza i ko zna čega.

11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...

To sve mogu i ovdje, mogu i u US. Dakle, ništa posebno što ostali ne mogu. To što ti recimo ne voliš tekme, a voliš više restorane, to je tvoja stvar.

Opet, ništa posebno što bi istaknulo digitalne nomade te time pridobili povlastice poput poreza i ko zna čega.

Ništa ti ne razumiš. Šteta potrošenog prostora na forumu. Zamolio bih moderatora da izbriše sve ove postove.

 

 

p.s.

 

Ajde, ne moraš brisati. Možda će pročitati netko tko će razumjeti.

 

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 23:25 (markoBT).
14 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
markoBT kaže...

Jedeš li? Gdje jedeš? Plaćaš li to što pojedeš? Plaćaš li PDV na to što pojedeš. Komu plaćaš to što pojedeš. Plaćali taj porez US državi. Pa spavaš li gdje, plašaćaš li i to, ideli i na to PDV, a stanodavac, plaćali on porez jer ti je iznajmija stan? Odeš li katkad u kino, u kazalište, koncert na utakmicu. Triba li i to platit? I mogao bi tako dalje do sutra.

 

Svatko tko troši novac u nekoj državi posredno plaća porez državi u kojoj ga troši, plus neposredno, ako država ima PDV sustav obračuna poreza. A Hrvatska ima PDV i nije mali.

 Izgleda da ti imaš pun k iskustva pa daj pojasni.

Radim posao koji se može raditi "bilo gdje u svijetu" i ponekad trebaš na teren (ako želiš i ako je dogovoreno). Sveukupno ovu godinu sam bio 4 mjeseca u UK i 3 mjeseca u DE. Stan plaća firma, a firmi to opet plaća "naručitelj". Hranu plaćam sam (ista il jeftinija ko u HR). Ne štedim na hrani. al opet ono ne možeš potrošit više od 400-500€ mjesečno. 

Misliš da se UK il DE usrećila s time ? Za mojih mjesec dana u DE firma je barem dobila 12k€. Od toga je max 1500€ završilo nazad u DE (govorim o stanu i mojim troškovim). 

O kojim ti pizdarijama pričaš?

Lik se i meni svidio na Linkedinu, al kad pročitaš za koliko rade u njegovoj firmi dođeš do zaključka. Svatko bi nizozemske poreze/prireze i stvari koje idu uz to ( postoji razlog zašto je većina US,RUS itd firmi ima sjedište u Nizozemski), a opet za njih (Nizozemca/stranca) hrvatske cijene. Zato što on si može zaslužiti barem 3-4k€ i s time živjeti u HR.

Ako ima svoju firmu može si na kraju godine isplatiti dobit i platit 10% poreza na to (takva neka caka, bio sam kod računovođe). Treba radi toga svega u prvoj godini biti € milijunaš u HR?

Ja bih rađe plaćao iste poreze u HR, ali da stvari funkcioniraju i da se ne krade tolko.

16 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Na digitalne nomade se može gledati kao na turiste. Razlika je što nomadi ostaju duže i po jedinici vremena troše manje, no ukupno puno više nego netko tko dođe 1-2 tjedna na GO. Ne znam što ste se tako zapjenili protiv ljudi koji će ostaviti nešto novaca državi. Dakako da to treba dobro urediti, ali je dobro da se s tim krene što ranije i po mogućnosti napravi neka baza ljudi (super bi bilo da smo i po tome prepoznatljivi). Hrvatska ima divnu prirodu, 4 godišnja doba i finu kuhinju, a to strance jako privlači. Strani građanin će donijeti i neka svoja znanja, iskostvo i slično, pa se i društvo bolje razvija (među ostalim se učimo i toleranciji drugačijih od nas).

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 0:30 (dd.inc).
 
7 1 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...

Tipično Balkansko razmišljanje.

Pritišće ju EU jer nije fer da veliki ne plaćaju, a imaju najviše dok mali plaćaju sve, a imaju najmanje. Naravno to ne znaš jer te boli tuki, ti nisi neka tamo kompanija.

I iskreno, nema neke koristi od digitalnih nomada. Ako znaš jednu, dvije, slobodno napiši!

 

 Dobro dosao u stvarni svijet. On nije, niti je ikad bio, pravedan. 

 

Samo se pitam, je li "pravednija" Irska, gdje "pogoduju" najvecim svjetskim kompanijama, a obicni gradjani moraju placati poreze, ili Hrvatska, gdje nema takvih kompanija (jer je harac), ali bi ih se posteno haracilo da kojim slucajem tu zalutaju... Ja mislim da je hrvatski pristup pravedniji i bolji. Na stranu migracije, efekt prelijevanja, kupovna moc, razmjena znanja... Hrvatska je ovdje moralni pobjednik.

11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
mac92 kaže...
markoBT kaže...

Jedeš li? Gdje jedeš? Plaćaš li to što pojedeš? Plaćaš li PDV na to što pojedeš. Komu plaćaš to što pojedeš. Plaćali taj porez US državi. Pa spavaš li gdje, plašaćaš li i to, ideli i na to PDV, a stanodavac, plaćali on porez jer ti je iznajmija stan? Odeš li katkad u kino, u kazalište, koncert na utakmicu. Triba li i to platit? I mogao bi tako dalje do sutra.

 

Svatko tko troši novac u nekoj državi posredno plaća porez državi u kojoj ga troši, plus neposredno, ako država ima PDV sustav obračuna poreza. A Hrvatska ima PDV i nije mali.

 Izgleda da ti imaš pun k iskustva pa daj pojasni.

Radim posao koji se može raditi "bilo gdje u svijetu" i ponekad trebaš na teren (ako želiš i ako je dogovoreno). Sveukupno ovu godinu sam bio 4 mjeseca u UK i 3 mjeseca u DE. Stan plaća firma, a firmi to opet plaća "naručitelj". Hranu plaćam sam (ista il jeftinija ko u HR). Ne štedim na hrani. al opet ono ne možeš potrošit više od 400-500€ mjesečno. 

Misliš da se UK il DE usrećila s time ? Za mojih mjesec dana u DE firma je barem dobila 12k€. Od toga je max 1500€ završilo nazad u DE (govorim o stanu i mojim troškovim). 

O kojim ti pizdarijama pričaš?

Lik se i meni svidio na Linkedinu, al kad pročitaš za koliko rade u njegovoj firmi dođeš do zaključka. Svatko bi nizozemske poreze/prireze i stvari koje idu uz to ( postoji razlog zašto je većina US,RUS itd firmi ima sjedište u Nizozemski), a opet za njih (Nizozemca/stranca) hrvatske cijene. Zato što on si može zaslužiti barem 3-4k€ i s time živjeti u HR.

Ako ima svoju firmu može si na kraju godine isplatiti dobit i platit 10% poreza na to (takva neka caka, bio sam kod računovođe). Treba radi toga svega u prvoj godini biti € milijunaš u HR?

Ja bih rađe plaćao iste poreze u HR, ali da stvari funkcioniraju i da se ne krade tolko.

Ni ti ništa ne razumiš.  

42
12 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Apsolutno je nevjerojatno koliko su ljudi na ovom forumu zbunjeni. Za HR drzavu je definitivno bolje da ovim poticajima privuku ljude koji inace tu ne bi bili te umjesto nule ipak dobije jedan dio prihoda (ne kroz porez na dobit vec kroz njihovo trosenje na zivot u zemlji).

 

Ja imam pravo na DE drzavjanstvo te ako bi stvari funkcionirale kako je napisano, ne vidim zasto ne se ne bi vratili u HR, a da nastavim raditi za DE poslodavca. Zena mi u HR moze zaraditi otprilike isto kao i u DE, a cijene stanova kao i ostali troskovi su nebo i zemlja. Ono sto mi nije jasno koliko bi poreza placao u DE i u kojoj zemlji bi ostvario mirovinu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
CalvinRi kaže...

Ček, nisam baš ovo sve skupa dobro shvatio. Ja sam programer pausalac, radim za van isključivo, živim i placam porez ovdje u hr. Mogu li se ja prijaviti kao digitalni nomad, i ne plaćati ništa? Tko upada u tu kategoriju? 

 Ne možeš, jer si programer pausalac sa obrtom i prebivalištem regestriranim u HR. Da se sutra zaposliš kod tog vanjskog poslodavca te odseliš u tu zemlju (prijaviš se tamo negdje vani i odjaviš u HR) onda bi se mogao vratiti u HR i prijaviti kao digitalni nomad.

15 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
kerum kaže...

Apsolutno je nevjerojatno koliko su ljudi na ovom forumu zbunjeni. Za HR drzavu je definitivno bolje da ovim poticajima privuku ljude koji inace tu ne bi bili te umjesto nule ipak dobije jedan dio prihoda (ne kroz porez na dobit vec kroz njihovo trosenje na zivot u zemlji).

 

Ja imam pravo na DE drzavjanstvo te ako bi stvari funkcionirale kako je napisano, ne vidim zasto ne se ne bi vratili u HR, a da nastavim raditi za DE poslodavca. Zena mi u HR moze zaraditi otprilike isto kao i u DE, a cijene stanova kao i ostali troskovi su nebo i zemlja. Ono sto mi nije jasno koliko bi poreza placao u DE i u kojoj zemlji bi ostvario mirovinu.

 Ne znam što ti tu nije jasno. Porez placaš isto i ako si digitalni nomad i ako nisi, dakle u DE. Kao digitalni nomad bi samo mogao koristit pravo da legalno boraviš i radiš iz HR za DE firmu. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...

De mi reci kakve će koristi stanovnici CA ili cijele US imati od mene? Radim i živim kao i svi ljudi.

To pita stanovnik države u kojoj je 18% BDP-a turizam?

 

Najveća razlika je što digitalni nomadi u pravilu ne odsjedaju u hotelima i apartmanima, iako ima onih koji se pogode za nižu cijenu apartmana za čitavu zimu ili odsjedaju u kampovima, ali prošlo je vrijeme kad je uspješna turistička destinacija najveću zaradu u turizmo ostvarivala od noćenja.

 

Digitalni nomad nije došao u neku zemlju da bi nakon posla otišao loviti akcije po Lidlu i Kauflandu, pa do večeri pisao s djecom domaći i na večer se zacementirao ispred TV-a, već se radi o mladim ljudima bez djece, koji žele vidjeti svijeta i zabaviti se.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
I dalje nije vrijedno da dobiju povlastice 🤷🏿‍♂️
12 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Zanimljivo bi bilo vidjeti neku statistiku, koliki je to broj ljudi otprilike, je li to neštp spomena vrijedno odakle dolaze i koje bi poslove konkretno obavljali za svoje matične firme. Ima tu još otvorenih pitanja, tipa zaštita na radu, tko bi ih nadzirao kao što nadziru naše, hoće li biti logistika narko kartelima ili će raditi nacrte za poštene i ugledne firme tipa Nikola Trucks ili Theranos u suradnji s FIMI mediom. Neka iskustva s nomadima već imamo, nekoć je ovdje radio izvjestan doktor Dabić, u svojoj zemlji poznatiji kao Karadžić, a u zadnje vrijeme ima dosta IT nomada porijeklom iz Sirije i većinom testiraju softver za satelitsku navigaciju na potezu Cazinska Krajina - Lika - Šentilj - Salzburg - München, a provakserske nomade na Zrću koji testiraju razna cjepiva i pilule smatramo turistima. Ako postavimo dobre uvjete možda dođe Pjudipaj jutjubirat po Hrvatskoj, neki Ameri već streamaju s Balkana. Trebalo bi takve stimulirati da se stacioniraju u Slavoniji jer ako dođe u Zagreb, u neki elitni kvart tipa Kozari Bok i Bandić ga tamo vidi, povući će mu novu inox ogradu na dvorištu bez potrebe kad ovaj nema pravo glasa, a vlasnik kuće živi u Njemačkoj. Treba voditi računa ima li kakvih špijuna među tim igračima koji bi bili nelojalna konkurencija i otimali kruh iz usta domaćim leakerima. Sad bi Ihush rekao da je ovo šansa Bugu, kontaktirati nekoga od tih ljudi i napraviti intervju. Bugovci su školovana i svestrana ekipa, znaju jezike, neće im biti problem napraviti informativni razgovor s jednim nomadom koji dolazi iz neke daleke zemlje koja nije u EU tipa Srbija ili Crna Gora. Za cijene najma se ne moramo bojati, cijene Zagreba i priobalja smo si nabili sami, a ionako od najma živimo kad smo rentijerska ekonomija.

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Krasna porezna rupa za iskorištavanje i IMHO loša ideja (u smislu Irski model je stoput bolji), te bi trebalo ograničiti na max. 6 mjeseci boravka. Zašto? Redom:

- državljanin RH koji radi za stranu kompaniju i provodi više od 6 mjeseci izvan RH (npr. pomorac) ne plaća porez u RH,

- državljanin RH koji živi u RH (dakle dulje od 6 mjeseci) i radi za stranu kompaniju (npr. programer) normalno plaća porez u RH,

- državljanin bilo koje druge države, koji živi u RH i radi dulje od 6 mjeseci ne mora plaćati porez u RH?!

 

Što nas na kraju dovodi do pitanja: ako je dovoljno plaćati režije, hranu i trošarine na benzin da bi sudjelovao u BDP-u RH - čemu onda državljani RH uopće plaćaju poreze i prireze?

Gledam te!
 
8 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
CalvinRi kaže...

Ček, nisam baš ovo sve skupa dobro shvatio. Ja sam programer pausalac, radim za van isključivo, živim i placam porez ovdje u hr. Mogu li se ja prijaviti kao digitalni nomad, i ne plaćati ništa? Tko upada u tu kategoriju? 

 

Možeš radit i za domaće, samo moraš bit nevezan za lokaciju.

Maltene možeš putovati svijetom i raditi.

Al mislim da se moraš odreć državljanstva. Predstavi se kao Srbin recimo :D

 Ili Estonac, kod njih se sve može obaviti online. Sve više me privlači takva ideja no ne znam koliko bih onda morao plaćati Estoncima?

danen kaže...

Grdite one koji kupuju, a zašto ne grdite one koji prodaju? Zar bi stranac (kupac) trebao biti veći Hrvat od Hrvata (vlasnika nekretnine)? I što imate prodiv digitalnih nomada? Ljudi će živjeti u Hrvastskoj, ovdje trošiti svoje velike zarade i još će stvarati pozitivno okružje za razvoj digitalne tehnologije u nas. Zatvaranje tržišta nikad nije dobro. Bilo bi nam bolje da mislimo kako bismo i mi bili konkurentni na međunarodnom tržištu. 

 Eno ja imam naslijeđenu zemlju u Sv. Roku. Krasan kraj, divna parcela, da mogu živio bih tamo odmah. No ne mogu: treba školovat djecu, treba zaradit novce. Takvih sam znanja da novce mogu zaradit jedino fizičkim prisustvom na radnom mjestu stoga moram biti blizu radnog mjesta jer mi se ne isplati putovati radi posla i na taj način zarađujem dovoljno da mogu normalno živjeti i priuštiti sebi i djeci normalne stvari (primjera radi, vozim auto niže srednje klase star 13 godina, dizel). Uz najbolju volju, jednostavno nemam novaca išta učiniti s tim zemljištem u Sv. Roku. No ne prodajem ga jer se nadam da kad djeca mogu počet radit i brinut se o sebi, ću moći prodati ovo što imam u Zg kako bih otišao dolje i možda, MOŽDA, pokrenuo farmu. No to je vrlo optimističan plan, da ja s 50god pokrećem farmu od koje bih se mogao prehraniti. No ako odustanem od te ideje kad vrijeme za nju dođe, onda ništa ne mogu sve do penzije jer neću imati izvor novaca s kojim bih dolje mogao živjeti.

I onda se nameće pitanje: što će mi taj predivni dio zemlje kad ne mogu ništa s njime a moju djecu ne privlači da se njime bave? Odgovor je: prodaj ju nekome tko se želi baviti njome. E sad, kome da ju prodam? Sirotom Peri što dolje ima neke ovce i nudi mi 20.000kn jer je toliko uštedio kroz godine svog seljačkog života? Ili Hansu za 50.000€? Ili Pyong-Laou za 60.000€? ili Floydu za 80.000Ł? Ili možda Goranu Štroku što je uložio u obližnji Lovinac 14mil. kn pa eto jer je "naš" mu prodati, ako je zainteresiran, za nekih 15.000€?

Ukratko: ne laprdajte bezveze

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 9:26 (Ges).
3 godine
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
AquaDomba kaže...
veliki pero kaže...

Sto je sa hrvatskim digitalnim nomadima. Da li i mozemo odseliti na otok i prestati placati porez? Naravno, ako posao obavljamo za stranu firmu.

 Inace placas porez u zemlji u kojoj si... Njemacka recimo ima 6 poreznih skupina. Sesta je najveci porez. U ovom slucaju to kaci, jel nemas adresu u Njemackoj... Tako da recimo placas porez u Slavoniji, zivis na Hvaru... Zasto ne?

 

zelenapaprika kaže...
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 Vidiš da ih EU polako stišće i traži način da im sve naplati. I neki im naplati. I to masno.

 

Hrvati ne odlaze samo i isključivo zbog ekonomskih razloga. To ti je, nadam se, jasno. Ovdje je toliko nepravde na tako malome prostoru, da ljudi dižu ruke od svega i idu van u nadi da će im životna okolina biti zdravija i da će usput zaradit penziju. A onda će se, poput mnogih, vratiti ovdje umrijeti.

 

Novac u ITu u Hrvatskoj nije problem. Poslodavci su. U mom slucaju direktorica koja nema veza sa ITem, tehnologijom, i slicnim. Primjeri. Lijep dan, kolega sa kojim sa radio pusi ko turcin, nama isporucena 4 server. Slozeni u rack, instaliran Linux na sve. Imamo nekoliko aplikacija koje trebaju vrtiti, slazemo kako ce mo. U to doba vecinom virtualke i slicno. Sjedimo vani na terasi, ovaj dimi, laptopi kod nas i papir i guglamo zahtjeve, rijesavamo kompleksne racunice CPU i RAM i tako... Dolazi direktorica, vi ste vec 3h na pauzi... Vec sam vidio kako laptop leti... Ili jos bolji slucaj. Radim sa klijentom. Trebam nekoliko sastanaka imati, i jedan je od 16:30 do 17:00. Ja trebam raditi iskljucivo od 8:00-16:00. Pitam seficu sto da radim. Pitam par dana prije. Kaze otkazi sastanak oni se trebaju prilagoditi nama... Nisam dugo imao klijenta... Ima jos gluposti...

 

zelenapaprika kaže...
AquaDomba kaže...

Niti mog poslodavca niti moje klijente briga gdje sam. 

Imaš poslodavca koji oko toga ne radi problem. Ali nisu svi takvi.

 To je bio jedan od uvijeta kada sam birao poslodavca...

 Imam adresu i Hr i u UK. Radim za UK firmu, ali zivim u Hr 6 mjeseci. 

15 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Ako dobro kužim

 

TL;DR - Bosanci i Hercegovci od 01.01. više ne plaćaju porez u Hrvatskoj.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
ante_etna kaže...

Zanimljivo bi bilo vidjeti neku statistiku, koliki je to broj ljudi otprilike, je li to neštp spomena vrijedno odakle dolaze i koje bi poslove konkretno obavljali za svoje matične firme. Ima tu još otvorenih pitanja, tipa zaštita na radu, tko bi ih nadzirao kao što nadziru naše, hoće li biti logistika narko kartelima ili će raditi nacrte za poštene i ugledne firme tipa Nikola Trucks ili Theranos u suradnji s FIMI mediom. Neka iskustva s nomadima već imamo, nekoć je ovdje radio izvjestan doktor Dabić, u svojoj zemlji poznatiji kao Karadžić, a u zadnje vrijeme ima dosta IT nomada porijeklom iz Sirije i većinom testiraju softver za satelitsku navigaciju na potezu Cazinska Krajina - Lika - Šentilj - Salzburg - München, a provakserske nomade na Zrću koji testiraju razna cjepiva i pilule smatramo turistima. Ako postavimo dobre uvjete možda dođe Pjudipaj jutjubirat po Hrvatskoj, neki Ameri već streamaju s Balkana. Trebalo bi takve stimulirati da se stacioniraju u Slavoniji jer ako dođe u Zagreb, u neki elitni kvart tipa Kozari Bok i Bandić ga tamo vidi, povući će mu novu inox ogradu na dvorištu bez potrebe kad ovaj nema pravo glasa, a vlasnik kuće živi u Njemačkoj. Treba voditi računa ima li kakvih špijuna među tim igračima koji bi bili nelojalna konkurencija i otimali kruh iz usta domaćim leakerima. Sad bi Ihush rekao da je ovo šansa Bugu, kontaktirati nekoga od tih ljudi i napraviti intervju. Bugovci su školovana i svestrana ekipa, znaju jezike, neće im biti problem napraviti informativni razgovor s jednim nomadom koji dolazi iz neke daleke zemlje koja nije u EU tipa Srbija ili Crna Gora. Za cijene najma se ne moramo bojati, cijene Zagreba i priobalja smo si nabili sami, a ionako od najma živimo kad smo rentijerska ekonomija.

 Zaboravio si dodati da Tramp traži novu medijsku kuću koja će ga promovirati sada kad se razišao u mišljenju s Foxovcima.

E da, i ruska mafija i njihovo fejsbučenje

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 13:44 (telefon 2).
7 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Imam neki osjecaj da su pojedinci ovdje u tipinom hrvatskom raspolozenju da ce sve oprostiti, ali uspijeh ne. Tko je vidio da netko tko zaradjuje par tisuca eura mjesecno zivi par mjeseci u Hrvatskoj i ne placa porez po hrvatskim stopama. Ovako ce ti koji fino zaradjuju zapravo najvise koristiti lokalnoj zajednici. Necu reci da ih nema, ali vecina digitalnih nomada nece doci i kao sto je netko rekao traziti akcije u Lidlu. Recimo zimi van sezone mogu otici u neko mirno obalno mjesto, prijustiti svaki dan rucak u restoranu i samim time pomoci lokalnoj zajednici. To sto taj nece platiti porez na svoje tisuce eura place u Hrvatskoj ionako mi obicni smrtnici necemo osjetiti. Ja osobno dnevno nemam problema ostaviti 60-80kn za rucak u restoranu u zemlji gdje zivim. Isto tako digitalni nomadi isto nece imati problema ostaviti te novce u restoranu u Hrvatskoj svaki dan.
 
2 3 hvala 0
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
markoBT kaže...

 

Možda bi i Hrvatska trebala odlučit da digitalni nomadi odaberu nju, a ne neku drugu zemlju.

 Dio njih će izabrati Hrvatsku, samo je pitanje hoćemo li uopće imati kakve koristi od njih.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
dd.inc kaže...

Na digitalne nomade se može gledati kao na turiste. Razlika je što nomadi ostaju duže i po jedinici vremena troše manje, no ukupno puno više nego netko tko dođe 1-2 tjedna na GO.

 Imaš turista koji ovdje zimuju. Imao si već nekoliko priloga o tome na televiziji. Bolje im je ovdje na moru nego u Londonu ili Amsterdamu jer je sloboda trenutno veća. 

 

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
MrBlc kaže...
već se radi o mladim ljudima bez djece, koji žele vidjeti svijeta i zabaviti se.

Ne znam zašto ih se naziva digitalnim nomadima? To su pojedinci koji si mogu priuštiti godinu dana ne raditi ništa, putovati, snimiti to i sve to objaviti. Ima ih dosta. Jedan od njih je i super poznati Ed Sheeran koji je odlučio otić na odmor u Japan na duže ("This is my last gig for probably 18 months"). Jer mu je moglo biti.

 

Ako misliš da su tu zbog posla, onda napiši tako.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 14:24 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Ges kaže...

Ukratko: ne laprdajte bezveze

 Znaš onu, nije skupo nego si se loše udala. Tako i tvoj rant o neimanju novca netko može shvatiti da nisi uspješan u životu. Ja ne mislim tako, ali mnogi oko mene misle. Ako nemaš 3-4 stana (u jednom stanuješ, ostale rentaš), barem jednu vikendicu, dva auta, ljetovanje, skijanje, iphone 12, Apple watch i na Cvjetnom trgu suobotom ti niko ne plaća kavu, onda nisi uspješan.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
tokyu kaže...
 Ovako ce ti koji fino zaradjuju zapravo najvise koristiti lokalnoj zajednici.

 A lokalne samouprave su posebno poznate po uspješnosti i racionalnom raspolaganju novcem i imovinom. :-) 

16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Hvala de Jonže, registriraj Nomadsku stranku!
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
tokyu kaže...
Imam neki osjecaj da su pojedinci ovdje u tipinom hrvatskom raspolozenju da ce sve oprostiti, ali uspijeh ne. Tko je vidio da netko tko zaradjuje par tisuca eura mjesecno zivi par mjeseci u Hrvatskoj i ne placa porez po hrvatskim stopama. Ovako ce ti koji fino zaradjuju zapravo najvise koristiti lokalnoj zajednici. Necu reci da ih nema, ali vecina digitalnih nomada nece doci i kao sto je netko rekao traziti akcije u Lidlu. Recimo zimi van sezone mogu otici u neko mirno obalno mjesto, prijustiti svaki dan rucak u restoranu i samim time pomoci lokalnoj zajednici. To sto taj nece platiti porez na svoje tisuce eura place u Hrvatskoj ionako mi obicni smrtnici necemo osjetiti. Ja osobno dnevno nemam problema ostaviti 60-80kn za rucak u restoranu u zemlji gdje zivim. Isto tako digitalni nomadi isto nece imati problema ostaviti te novce u restoranu u Hrvatskoj svaki dan.

 

Ne radi se o uspjehu. Nek taj i taj nomad ima više keša od Escobara, samo me živcira kad vidim da ta skupina ima porezne povlastice, a ostatak naroda nema nikakve.

Pišeš kao da znaš da će oni morati otići u restoran i ostaviti keš za ručak. Kao što u članku piše - to je sve pretpostavka, a ona je majka svih zajeba.

 

Ne kažem da ne treba doneti Zakon koji bi njih regulirao da mogu plaćati zdravstveno i slične stvari, tj. da budu legalni u RH. No, to treba odraditi bez ikakvih povlastica - jer za njih nema razloga.

Nego, da čujem koliko je/će biti velika ta zajednica digitalnih nomada u RH? 10? 100? 100 000?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice