Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

poruka: 128
|
čitano: 17.778
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di".
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Dakle imat će zdravstveno ali neće plaćati porez i doprinose? Kako to točno šljaka? Što će se desit već ionako jako napuhanom tržištu nekretnina kad dođe hrpa pojedinaca koji imaju kupovnu moć veću od prosječnog hrvata?

Moj PC  
13 2 hvala 0
14 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Dobra stvar, ali tog lika nikako ne mogu podnijeti. Toliko pretjerivanja i susramlja nisam duže vidio nigdje. Jedina osoba koju sam ikada blokirao na LinkedInu.

www.adriaesports.net
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
peroko kaže...

Dakle imat će zdravstveno ali neće plaćati porez i doprinose? Kako to točno šljaka? Što će se desit već ionako jako napuhanom tržištu nekretnina kad dođe hrpa pojedinaca koji imaju kupovnu moć veću od prosječnog hrvata?

 Zdravstveno osiguranje će ostvariti sa europskom karticom zdravstvenog osiguranja (EKZO). Ta je kartica dokaz da je ossoba osigurana u jednoj od država EU-a.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Ovdje se radi o "digitalnim" nomadima iz cijelog svijeta a ne samo EU. A EKZO ti je već na snazi kod nas tako da za to nisu potrebne izmjene zakona koje se u članku spominju....

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 14:30 (peroko).
11 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Super eto nama digitalnih nomada a za 10 godina ai pise kod sam ali da netko ce trebat pisat kod za ai... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

"Regulira".

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
peroko kaže...

Što će se desit već ionako jako napuhanom tržištu nekretnina kad dođe hrpa pojedinaca koji imaju kupovnu moć veću od prosječnog hrvata?

 Taj problem već dugo postoji. Oni koji imaju novca, ionako godinama po malo kupuju nekretnine po Hrvatskoj, a bili bi najsretniji da sve mogu kupiti po 1 kunu. Ne jednom se pisalo i pričalo o liberalizaciji prodaje nekretnina u priobalju i na otocima, jer, što mi imamo kome braniti da nešto kupi. Nerijetko to završi tako da taj netko nakon što kupi nekretninu ili plac za vilu ili hotel, lijepo sve ogradi, pa i šetnjice i javne površine.

8 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Grdite one koji kupuju, a zašto ne grdite one koji prodaju? Zar bi stranac (kupac) trebao biti veći Hrvat od Hrvata (vlasnika nekretnine)? I što imate prodiv digitalnih nomada? Ljudi će živjeti u Hrvastskoj, ovdje trošiti svoje velike zarade i još će stvarati pozitivno okružje za razvoj digitalne tehnologije u nas. Zatvaranje tržišta nikad nije dobro. Bilo bi nam bolje da mislimo kako bismo i mi bili konkurentni na međunarodnom tržištu. 

 
12 7 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
"Ovakav način reguliranja njihovog boravka u Hrvatskoj pretpostavlja da će, dok žive u našoj zemlji, digitalni nomadi svoju zaradu trošiti ovdje, te tako pozitivno utjecati na domaće gospodarstvo."

Pretpostavka je majka svih zajeba.
Ne vidim zašto bi se ta skupa posebno tretirala od ostatka radnog naroda?
 
12 0 hvala 3
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
"Ovakav način reguliranja njihovog boravka u Hrvatskoj pretpostavlja da će, dok žive u našoj zemlji, digitalni nomadi svoju zaradu trošiti ovdje, te tako pozitivno utjecati na domaće gospodarstvo."

Pretpostavka je majka svih zajeba.
Ne vidim zašto bi se ta skupa posebno tretirala od ostatka radnog naroda?

Da, digitalni nomad će svakog prvog u mjesecu otići u vlastitu zemlju, pokupavat namirnice za sljedeći mjesec, odgledati sve filmove, posjetiti sve koncerte i kazališne prestave za sljedeći mjesec, otići desetak puta u restoran na večeru, odvježbati sve u teretani za sljedeći mjesec, ošišat se, pokupovat garderonu i ostalo i onda se vratit u Hrvatsku. U Hrvatskoj će koristit samo one usluge koje su besplatne.

 

Jer digitalni nomad nije došao u Hrvatsku jer mu se sviđa ovdje živjet, došao je izrabljivat ovu napaćenu zemlju.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 19:07 (markoBT).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Sjeti se kako je prije bilo - ljudi odlazili raditi u DE. Veći dio plaće se slao doma.
Ako ćeš živjeti ovdje, ne vidim ni jedan razlog zašto bi imao poreznu olakšiću.
Ovo je glupo na razini prednosti koje djeca branitelja imaju(tu i ja spadam).
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

42
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
peroko kaže...

Dakle imat će zdravstveno ali neće plaćati porez i doprinose? Kako to točno šljaka?

Piše da neće plaćati porez na dohodak, a doprinosi se ne spominju. Izmjena zakona o zdravstvenom će regulirati taj dio.

 

Mislim da bi neki vid poreza trebao postojati, makad prirez, s obzirom da će koristiti lokalnu infrastrukturu.

 

Također, mislim da bi tu moglo biti dodatnih komplikacija - što ako firma za koju rade ili njihova firma odradi jedan posao u Hrvatskoj? Da li će već jedan posao, tipa od 100 kn uzrokovati ukidanje statusa nomada ili će ipak postojati neki limit prema udjelu u ukupnom poslovanju?

 

peroko kaže...

Što će se desit već ionako jako napuhanom tržištu nekretnina kad dođe hrpa pojedinaca koji imaju kupovnu moć veću od prosječnog hrvata?

Sama ideja digitalnih nomada ide u smjeru mobilnosti, a kupovina nekretnine se u to baš ne uklapa. Mislim da će prije takvi ljudi napraviti pritisak na tržište s povećanom potražnjom uređenog dugoročnog najma nego kupovinom nekretnima, što bi u konačnici moglo napokon uvesti reda u taj model. 

 

Dex.pwn kaže...
Sjeti se kako je prije bilo - ljudi odlazili raditi u DE. Veći dio plaće se slao doma.
Ako ćeš živjeti ovdje, ne vidim ni jedan razlog zašto bi imao poreznu olakšiću.

Ljudi su odlazili raditi u DE zato što su željeli njemački posao i njemačku plaću, kako bi istu mogli slati doma. Digitalni nomadi imaju posao u drugoj državi, a zbog prirode tog posla ga mogu obavljati bilo gdje i žele to koristiti. Slažem se da bi trebali plaćati neki vid kompenzacije za infrastrukturu, makar lokalnu, ali njihov status je po prirodi bliži turizmu nego ekonomskoj migraciji.

 

Ti ljudi i sad mogu dolaziti kod nas na 3 mjeseca kao turisti, nositi laptop i raditi, a ovo im samo uređuje status kako bi se moglo ponuditi dodatne usluge poput zdravstvenog osiguranja, dugoročnog najma stana, slanje i primanje pošte (posebno bitno kod opreme koju primaju poštom, a ne prodliježe carini jer je u vlasništvu firme za koju rade).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
odjavljen
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Sto je sa hrvatskim digitalnim nomadima. Da li i mozemo odseliti na otok i prestati placati porez? Naravno, ako posao obavljamo za stranu firmu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Ja vec godinama radim remote. Niti mog poslodavca niti moje klijente briga gdje sam. Nisam u Hrvatskoj, u Njemackoj sam. Kako mi se supruga preselila u Njemacku puno manje radim od kuce. E sada bio sam prijavljen u Njemackoj, radio iz Hrvatske, doduse nikada nisam ostao duze od 3 mjeseca u komadu, ali na godisnjoj razini jesam sigurno bio duze od  3 mjeseca, mozda i duze od 6 mjeseci. E sada vecina toga pretpostavljam da nije bilo legalno. Sada kada se to moze legalno izvesti je to super stvar za nas koji smo vezani samo za laptop(e). Dakle mozemo legalno biti bilo gdje u Hrvatskoj i trositi svoje novce. Sa jedne strane drzava ce nesto pokupiti, sa druge strane ljudi ce nesto pokupiti i svi ce biti sretniji.

 

Meni dio sto nisam imao adresu u Hrvatskoj nije smetalo, imao sam gdje biti, imao sam Internet, dakle placao hrvatskog providera, trosio hrvatsku struju, vodu.. Auto tankirao na Ini, hranu kupovao u Konzumu... Nisam vukao sleper iz Njemacke.

 

S tim da nije Hrvatska jedina drzava iz koje sam radio, radio sam i iz Spanjolske, Poljske, Malte... Da supruga moze raditi offsite vjerovatno bih zimu bili u toplijim krajevima.

 
13 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Ne znam nekako mi se ta cijela ideja tj njezina izvedba čini polu sfušana.

 

 

A što se tržišta nekretnina tiče nisam striktno na kupovinu mislio. I iznajmljivanje isto prate visoke cijene i slabo je regulirano, pa zašto jedan gazda ne bi cijenu poduplao ako ima tko platit,  baš njega briga jel najmoprimac hrvat ili švabo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 17:38 (peroko).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
peroko kaže...

Ne znam nekako mi se ta cijela ideja tj njezina izvedba čini polu sfušana.

To je onaj vic:

- ja sam brz u množenju

- ok, koliko je 58*168

- 6958

- nije nego 9744. kako to?

- rekao sam da sam brz, to ne znači da sam i točan.

 

Tako i Hrvatska, biti će među prvima u svijeto koja će regulirati to pitanje, ali to ne znači da će rješenje biti dobro.

 

peroko kaže...

A što se tržišta nekretnina tiče nisam striktno na kupovinu mislio. I iznajmljivanje isto prate visoke cijene i slabo je regulirano, pa zašto jedan gazda ne bi cijenu poduplao ako ima tko platit,  baš njega briga jel najmoprimac hrvat ili švabo.

Naravno, ali da bi strancu mogao naplatiti tu veću cijenu, morati će mu ponuditi ugovor koji tom strancu garantira da ga ovaj neće izbaciti kad mu dođe prva rezervacija za apartman, pa će onda to susjedi viditi, pa će i oni nuditi takve ugovore nadajući se da će tako privući stranca koji će više platiti. Kako broj takvih stranaca ipak nije usporediv s brojem podstanara kod nas, s vremenom će se udomaćiti ideja da je takav ugovor normalna stvar...

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
danen kaže...

Grdite one koji kupuju, a zašto ne grdite one koji prodaju? Zar bi stranac (kupac) trebao biti veći Hrvat od Hrvata (vlasnika nekretnine)? I što imate prodiv digitalnih nomada? Ljudi će živjeti u Hrvastskoj, ovdje trošiti svoje velike zarade i još će stvarati pozitivno okružje za razvoj digitalne tehnologije u nas. Zatvaranje tržišta nikad nije dobro. Bilo bi nam bolje da mislimo kako bismo i mi bili konkurentni na međunarodnom tržištu. 

Tvoja poruka traži kao odgovor esej, a meni se to ne da pisati.

 

Nama treba zdrava pamet. A mi toga više nemamo. Sve je interes.

 

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
markoBT kaže...

 

Jer digitalni nomad nije došao u Hrvatsku jer mu se sviđa ovdje živjet, došao je izrabljivat ovu napaćenu zemlju.

 Nisi daleko od istine. Nema tu ljubavi, samo interes.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 Vidiš da ih EU polako stišće i traži način da im sve naplati. I neki im naplati. I to masno.

 

Hrvati ne odlaze samo i isključivo zbog ekonomskih razloga. To ti je, nadam se, jasno. Ovdje je toliko nepravde na tako malome prostoru, da ljudi dižu ruke od svega i idu van u nadi da će im životna okolina biti zdravija i da će usput zaradit penziju. A onda će se, poput mnogih, vratiti ovdje umrijeti.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
MrBlc kaže...

Sama ideja digitalnih nomada ide u smjeru mobilnosti, a kupovina nekretnine se u to baš ne uklapa. Mislim da će prije takvi ljudi napraviti pritisak na tržište s povećanom potražnjom uređenog dugoročnog najma nego kupovinom nekretnima, što bi u konačnici moglo napokon uvesti reda u taj model. 

 

 Nema tu reda, samo oportunizam. Dok je bio festival Ultra Europe, iznajmljivalo se sve. Moja kolegica je otišla iz Splita nekoj rodbini da iznajmi svoj stan. A ove godine nije bilo toliko turista, pa je automatski i manje love, pa se opet stanovi iznajmljuju studentima i zove se s kontinenta one koji bi baš taj duži najam za rad na daljinu. Nitko tu ništa ne radi planski. Sve je od danas do sutra. Što i razumijem.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
AquaDomba kaže...

Niti mog poslodavca niti moje klijente briga gdje sam. 

Imaš poslodavca koji oko toga ne radi problem. Ali nisu svi takvi.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
MrBlc kaže...
 ali njihov status je po prirodi bliži turizmu nego ekonomskoj migraciji.

slanje i primanje pošte (posebno bitno kod opreme koju primaju poštom, a ne prodliježe carini jer je u vlasništvu firme za koju rade).

 

 Ovo dvoje je u sukobu. Onda to nije više turizam.

11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
zelenapaprika kaže...
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 Vidiš da ih EU polako stišće i traži način da im sve naplati. I neki im naplati. I to masno.

 

Hrvati ne odlaze samo i isključivo zbog ekonomskih razloga. To ti je, nadam se, jasno. Ovdje je toliko nepravde na tako malome prostoru, da ljudi dižu ruke od svega i idu van u nadi da će im životna okolina biti zdravija i da će usput zaradit penziju. A onda će se, poput mnogih, vratiti ovdje umrijeti.

Jedno je što će EU uradit, a drugo što o tome misli Irska. A pitanje je zašto Irska, zemlja kojoj bi trebali platiti porez, o tome ima drugo mišljenje od EU.

 

42
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 

Zato što pritišću Irsku, tj. ucjenjuju. Da im hoće to naplatiti ovi bi se pokupili i otišli negdje drugdje. Irska bi više izgubila kad bi oni otišli već što gubi s oprostom poreza.

Kao što smo i pročitali, EU ih tjera, Irska i ekipa se protive. Gdje to još ima da se neka država protivi uzimanju poreza? Daj, nemoj me!

Već odavno ustanovljeno na ovom forumu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 20:04 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Ček, nisam baš ovo sve skupa dobro shvatio. Ja sam programer pausalac, radim za van isključivo, živim i placam porez ovdje u hr. Mogu li se ja prijaviti kao digitalni nomad, i ne plaćati ništa? Tko upada u tu kategoriju? 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
veliki pero kaže...

Sto je sa hrvatskim digitalnim nomadima. Da li i mozemo odseliti na otok i prestati placati porez? Naravno, ako posao obavljamo za stranu firmu.

 Inace placas porez u zemlji u kojoj si... Njemacka recimo ima 6 poreznih skupina. Sesta je najveci porez. U ovom slucaju to kaci, jel nemas adresu u Njemackoj... Tako da recimo placas porez u Slavoniji, zivis na Hvaru... Zasto ne?

 

zelenapaprika kaže...
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 Vidiš da ih EU polako stišće i traži način da im sve naplati. I neki im naplati. I to masno.

 

Hrvati ne odlaze samo i isključivo zbog ekonomskih razloga. To ti je, nadam se, jasno. Ovdje je toliko nepravde na tako malome prostoru, da ljudi dižu ruke od svega i idu van u nadi da će im životna okolina biti zdravija i da će usput zaradit penziju. A onda će se, poput mnogih, vratiti ovdje umrijeti.

 

Novac u ITu u Hrvatskoj nije problem. Poslodavci su. U mom slucaju direktorica koja nema veza sa ITem, tehnologijom, i slicnim. Primjeri. Lijep dan, kolega sa kojim sa radio pusi ko turcin, nama isporucena 4 server. Slozeni u rack, instaliran Linux na sve. Imamo nekoliko aplikacija koje trebaju vrtiti, slazemo kako ce mo. U to doba vecinom virtualke i slicno. Sjedimo vani na terasi, ovaj dimi, laptopi kod nas i papir i guglamo zahtjeve, rijesavamo kompleksne racunice CPU i RAM i tako... Dolazi direktorica, vi ste vec 3h na pauzi... Vec sam vidio kako laptop leti... Ili jos bolji slucaj. Radim sa klijentom. Trebam nekoliko sastanaka imati, i jedan je od 16:30 do 17:00. Ja trebam raditi iskljucivo od 8:00-16:00. Pitam seficu sto da radim. Pitam par dana prije. Kaze otkazi sastanak oni se trebaju prilagoditi nama... Nisam dugo imao klijenta... Ima jos gluposti...

 

zelenapaprika kaže...
AquaDomba kaže...

Niti mog poslodavca niti moje klijente briga gdje sam. 

Imaš poslodavca koji oko toga ne radi problem. Ali nisu svi takvi.

 To je bio jedan od uvijeta kada sam birao poslodavca...

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Hajmo ovako - Digitanlni nomadi bi trebali:

- Plaćati prirez prema mjestu gdje žive i to bez olakšica

- Plaćati porez državi u kojoj žive jer koriste njezine infrastrukture. Također, i to bez olakšica

- Plaćati osnovno zdravstveno (16.5%, kao i svi ostali) jer pobogu neće valjda zvat hitnu i koristiti usluge iz tamo neke Nijemačke ili koje god već države

 

Baš me zanima da li bi se Plenki tako potrudio primiti recimo mene koji radim kao i svaki normalan građanin, koji plaćam porez i prirez kao i svi ostali. Bi, da ne kažem šta!

Ne vidim niti jedan razlog zašto bi digitalni nomad imao nekakve privilegije nasram nas Rvata.

 

Da ne ispadne da serem, redardirano mi je i to što je Vlada spustila porez(ili što već) za mlade do 30 godina. Il nek spuste za sve il nek ga ne diraju mogli bi ga spustit bome.

Ovako samo prave razlike!

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
CalvinRi kaže...

Ček, nisam baš ovo sve skupa dobro shvatio. Ja sam programer pausalac, radim za van isključivo, živim i placam porez ovdje u hr. Mogu li se ja prijaviti kao digitalni nomad, i ne plaćati ništa? Tko upada u tu kategoriju? 

 

Možeš radit i za domaće, samo moraš bit nevezan za lokaciju.

Maltene možeš putovati svijetom i raditi.

Al mislim da se moraš odreć državljanstva. Predstavi se kao Srbin recimo :D

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
markoBT kaže...
zelenapaprika kaže...
markoBT kaže...

Zašto Google i slični imaju porezne olakšice u Irskoj? A onda Hrvati odlaze u tu Irsku radit za njih.

 Vidiš da ih EU polako stišće i traži način da im sve naplati. I neki im naplati. I to masno.

 

Hrvati ne odlaze samo i isključivo zbog ekonomskih razloga. To ti je, nadam se, jasno. Ovdje je toliko nepravde na tako malome prostoru, da ljudi dižu ruke od svega i idu van u nadi da će im životna okolina biti zdravija i da će usput zaradit penziju. A onda će se, poput mnogih, vratiti ovdje umrijeti.

Jedno je što će EU uradit, a drugo što o tome misli Irska. A pitanje je zašto Irska, zemlja kojoj bi trebali platiti porez, o tome ima drugo mišljenje od EU.

 

Sjeverna Irska kao dio VB neće više biti dio EU ALI će u mnogočemu morati i dalje paziti na EU pravila i EU standarde: Brexit: What will happen in Northern Ireland? - BBC News.

Što će biti s IT kompanijama, ruku na srce, ne znam. Vidjet ćemo. Kako god bilo, velikim IT kompanijama treba naplaćivati porez.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice