Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

poruka: 136
|
čitano: 20.154
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži".
15 godina
odjavljen
offline
Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

Osnivanje kriznih stožera se pokazalo kao jako kvalitetno rješenje koje garantira isplivavanje najstručnijih osoba u državi na ključne pozicije...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
37 1 hvala 6
2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Nemože se ništa po tom pitanju napravit.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 7:37 (Theophilus Ruy).
 
3 2 hvala 0
9 godina
offline
Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

Ne znam tko uređuje ovaj twitter account, ali mi ne izgleda kao da ga uređuju znanstvenici. Oni bi se bar potpisali, da se zna tko je iza toga...

Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 7:25 (Emilio Estavez).
Moj PC  
11 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Iza sajta stoji Greenpeace
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 7:29 (Theophilus Ruy).
3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Theophilus Ruy kaže...
Nemože se ništa po tom pitanju napravit.

 

Može može, pitanje je samo postoji li volje...

2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Nažalost nemože, neki efekti klimatskih promjena su ireverzibilni.

Evo i NASA predlaže da se adaptiramo na promjene.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 8:32 (Theophilus Ruy).
12 godina
offline
Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

"Hrvatska je mala zemlja, koja na globalnoj razini doprinosi tek s 0,05% emisija CO2. No, što se tiče emisija po glavi stanovnika, one iznose 4,61 tona CO2 po stanovniku (podatak Svjetske banke za 2019.)"

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Theophilus Ruy kaže...
Nažalost nemože, neki efekti klimatskih promjena su ireverzibilni.

Evo i NASA predlaže da se adaptiramo na promjene.

 

Neki efekti su ireverzibilni, ali možemo spriječiti neke druge neželjene posljedice koje još nisu ireverzibilne.

 

W1ck3d8u2z kaže...

"Hrvatska je mala zemlja, koja na globalnoj razini doprinosi tek s 0,05% emisija CO2. No, što se tiče emisija po glavi stanovnika, one iznose 4,61 tona CO2 po stanovniku (podatak Svjetske banke za 2019.)"

 i da se spriječi pola od tih 0,05% to je ipak bolje nego 0. Vjerujem da ni druge zemlje neće baš apsolutno sjediti prekriženih ruku i čekati sudnji dan.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 8:38 (Gallu).
14 godina
offline
Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

Dragi "znanstvenici"

Vaš je posao da ponudite neka rješenja problema a ne da samo plačete.

Evo ja vam mogu ponuditi neka rješenja problema:

  • Dajte mi 100kkn da si montiram solarne panele na kuću.
  • Daj mi barem 50k€ za električni auto koji bi mogao zamjeniti moga dizelaša.
  • Natjerajte lokalne komunalce za odvoz smeća da NE istresaju razvrtano smeće u isti kamion.

 

Ovo je nakon 8 minuta - kad budem 8h dnevno radio na ovom problemu, ponudim bolje rješenje ;)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 8:45 (Zale).
Moj PC  
24 0 hvala 1
15 godina
offline
Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

pa ima i manjih država od rvacke (127. smo na svijetu prema površini; prvi u kretenizmu) no svejedno - zbog nas će se svijet sad zasrati od straha i očas sve promijeniti nabolje. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Glede negativnog utjecaja na okolis-apsurdno je i uvreda za zdrav razum stavljati sve svjetske drzave i kontinente u isti kos. Kada bi svi cuvali prirodu kao sto trenutno europa i rusija cuvaju ovo bi bio zeleni planet. Zna se gdje se najvise sjeku sume-u juznoj aziji i africi-to su ujedno i daleko najveci zagadjivaci okolisa. Da sve drzave tretiraju plastiku kao sto to cini europa,ne bi bilo plastike u oceanima. Ali mi ocito za sve moramo biti krivi,kako gabby greti tako i globalistima i drustvu.
Prvo za pocetak nek tkz. zemlje u razvoju dodju do stupnja cuvanja prirode gdje je europa a onda cemo vidjeti dalje-samo to se nece dogoditi nikada. Ovako je apsurd da azija i afrika sve vise truju dok amerika i europa postrzuju ekoloske norme. Ja sam ekstremno za ocuvanje okolisa ali nisam za podmetanja tipa-zapad je i ovaj put kriv za sve. Uskoro ce europski nogometasi morati klecati i zbog okolisa i moliti za oprost najvece zagadjivace
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 9:06 (virtuozo).
 
7 2 hvala 1
3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
virtuozo kaže...
Glede negativnog utjecaja na okolis-apsurdno je i uvreda za zdrav razum stavljati sve svjetske drzave i kontinente u isti kos. Kada bi svi cuvali prirodu kao sto trenutno europa i rusija cuvaju ovo bi bio zeleni planet. Zna se gdje se najvise sjeku sume-u juznoj aziji i africi-to su ujedno i daleko najveci zagadjivaci okolisa. Da sve drzave tretiraju plastiku kao sto to cini europa,ne bi bilo plastike u oceanima. Ali mi ocito za sve moramo biti krivi,kako gabby greti tako i globalistima i drustvu.
Prvo za pocetak nek tkz. zemlje u razvoju dodju do stupnja cuvanja prirode gdje je europa a onda cemo vidjeti dalje-samo to se nece dogoditi nikada. Ovako je apsurd da azija i afrika sve vise truju dok amerika i europa postrzuju ekoloske norme. Ja sam ekstremno za ocuvanje okolisa ali nisam za podmetanja tipa-zapad je i ovaj put kriv za sve. Uskoro ce europski nogometasi morati klecati i zbog okolisa i moliti za oprost najvece zagadjivace

 

Zapad i proizvodi najveće količine otpada. Pa ne proizvode ga Bušmani.

Svi bi trebali napraviti koliko mogu od najvećeg zagađivaća prema najmanjem. Najveći zagađivači isto tako imaju i financijske resurse za najviše spriječiti svoje onečišćenje.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
@gallu:

Even if the world manages to limit warming to 1.5C, some long-term impacts of warming already in train are likely to be inevitable and irreversible. These include sea level rises, the melting of Arctic ice, and the warming and acidification of the oceans. Drastic reductions in emissions can stave off worse climate change, according to IPCC scientists, but will not return the world to the more moderate weather patterns of the past.

...


Samo kažem, vrijeme neće biti kao prije, makar mi srezali co2 na nulu.
3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Theophilus Ruy kaže...
@gallu:

Even if the world manages to limit warming to 1.5C, some long-term impacts of warming already in train are likely to be inevitable and irreversible. These include sea level rises, the melting of Arctic ice, and the warming and acidification of the oceans. Drastic reductions in emissions can stave off worse climate change, according to IPCC scientists, but will not return the world to the more moderate weather patterns of the past.

...


Samo kažem, vrijeme neće biti kao prije, makar mi srezali co2 na nulu.

 

 

Ovo što sam ti boldao je ono o čemu govorim. Emisije se trebaju zaustaviti inače će posljedice biti mnogo teže.

15 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Zapad proizvodi veliku kolicinu odpada,ali taj odpad se u velikoj mjeri zbrinjava-ne u mjeri i kako bi to bilo potrebno, ali nesto se radi. S druge strane tkz treci svijet goleme kolicine odpada samo razbacuje po morima,rijekama i sve po svuda.
Odpad je samo jedna stavka. Po svim drugim stavkama azija i afrika puno vise unistavaju okolis nego zapad. Puno vise unistavaju floru i faunu tj sjeku sume te na taj nacin puno vise imaju utjecaj na klimatske promjene nego sto ima zapad. Samo tu istinu globalistima nije u interesu reci,jer za njih su uvijek u pravu oni kojih ima vise a to odavno nisu tradicionalni amerikaci ili europljani. Mora se oko europe i sad-a polako oporavljaju i riblji fondovi dok su oceani azije i afrike postali mrtva mora od preizlova i oneciscenja
2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
@gallu:

Even if the world manages to limit warming to 1.5C, some long-term impacts of warming already in train are likely to be inevitable and irreversible. These include sea level rises, the melting of Arctic ice, and the warming and acidification of the oceans. Drastic reductions in emissions can stave off worse climate change, according to IPCC scientists, but will not return the world to the more moderate weather patterns of the past.

...


Samo kažem, vrijeme neće biti kao prije, makar mi srezali co2 na nulu.

 

 

Ovo što sam ti boldao je ono o čemu govorim. Emisije se trebaju zaustaviti inače će posljedice biti mnogo teže.

 

 

Ja govorim o ovome:

"according to IPCC scientists, but will not return the world to the more moderate weather patterns of the past."

 

 

Boldano ti je. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 9:51 (Theophilus Ruy).
3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
virtuozo kaže...
Zapad proizvodi veliku kolicinu odpada,ali taj odpad se u velikoj mjeri zbrinjava-ne u mjeri i kako bi to bilo potrebno, ali nesto se radi. S druge strane tkz treci svijet goleme kolicine odpada samo razbacuje po morima,rijekama i sve po svuda.
Odpad je samo jedna stavka. Po svim drugim stavkama azija i afrika puno vise unistavaju okolis nego zapad. Puno vise unistavaju floru i faunu tj sjeku sume te na taj nacin puno vise imaju utjecaj na klimatske promjene nego sto ima zapad. Samo tu istinu globalistima nije u interesu reci,jer za njih su uvijek u pravu oni kojih ima vise a to odavno nisu tradicionalni amerikaci ili europljani. Mora se oko europe i sad-a polako oporavljaju i riblji fondovi dok su oceani azije i afrike postali mrtva mora od preizlova i oneciscenja

 

U velikoj mjeri? Evo kod nas se zbrinjava 20%.

Svi bi trebali pridonjeti očuvanju okoliša - bogati, logično, mogu pridonjeti više.

15 godina
offline
Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' traži

Jel' ovo neka loša šala? Bug reklamira Twitter-zahtjev za "proglašenje izvanrednog stanja" ('aloo) koji su osmislili znanstvenici stručna savjetnica za mjerenje niskih radoaktivnosti, doktorand biološke oceanografije i ekofiziologije fitoplanktona, kemičar aktivist na polju ekologije, mira i ljudskih prava, znanstvna suradnica za socijalnu ekologiju (što god to bilo), te izvanredna profesorica biokemije prehrane, dijetoterapije i interakcije hrane i lijekova... a zapravo, očito, zagrebačka politička stranka Možemo. Bugovci, okej, svašta ste već objavljivali i prije, ali ako želite da vas odrasli ljudi drže ozbiljnijim od Imbexa i 24 sata, neka razina ipak mora postojati. Skrivati dnevnu politiku iza dimne zavjese znanosti je u najmanju ruku nepošteno.

Moj PC  
12 1 hvala 7
2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
^ Zapravo Greenpeace, ne izmišljam.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 9:56 (Theophilus Ruy).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Zale kaže...

Dragi "znanstvenici"

Vaš je posao da ponudite neka rješenja problema a ne da samo plačete.

Evo ja vam mogu ponuditi neka rješenja problema:

  • Dajte mi 100kkn da si montiram solarne panele na kuću.
  • Daj mi barem 50k€ za električni auto koji bi mogao zamjeniti moga dizelaša.
  • Natjerajte lokalne komunalce za odvoz smeća da NE istresaju razvrtano smeće u isti kamion.

 

Ovo je nakon 8 minuta - kad budem 8h dnevno radio na ovom problemu, ponudim bolje rješenje ;)

 

Koliko sam ja shvatio iz objave, pitaju kako će vladajući iskoristiti znanje znanstvenika:

"Kad će, u kolikoj mjeri te na koje načine, institucije zakonodavne i izvršne vlasti u procese donošenja klimatski relevantnih odluka iskoristiti znanstvenike, čija su istraživanja posredno ili neposredno usmjerena prema različitim aspektima klimatskih promjena i klimatske krize?"

Te su ponudili rješenja za početak:

"Zahtijevamo osnivanje znanstvenog kriznog stožera, čija bi uloga bio transfer najboljih raspoloživih znanstvenih spoznaja s područja klimatskih promjena u učinkovite klimatske politike."

I

"Zahtijevamo i hitno ukidanje svih oblika pogodovanja energetici i prometu temeljenom na fosilnim gorivima, kroz pravednu, ali rapidnu i odlučnu transformaciju energetskog i prometnog sektora. To se odnosi na sva fosilna goriva: ugljen, naftnu i njene derivate, kao i plin."

 

Znanstvenici ne mogu riješiti problem korupcije i nepotizma (i generalnog lošeg kadra) u Hrvatskoj. To što su dosadašnji krizni stožeri bili gluposti nije njihova krivica.

Nije da ih branim, ja iskreno ne znam u kakvoj je situaciji naša znanstvena scena u Hrvatskoj ali od ovih međunarodnih grupa ala IPCC čine mi se kao okej ljudi.

 

Od objave sam dobio dojam da Hrvatska još ni nema nekakvu infrastrukturu, procedure ili ljude za odgovor na klimatsku krizu.

 

Njihova pitanja i zahtjevi mi se čine fer kao neki prvi korak.

 

3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Theophilus Ruy kaže...
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
@gallu:

Even if the world manages to limit warming to 1.5C, some long-term impacts of warming already in train are likely to be inevitable and irreversible. These include sea level rises, the melting of Arctic ice, and the warming and acidification of the oceans. Drastic reductions in emissions can stave off worse climate change, according to IPCC scientists, but will not return the world to the more moderate weather patterns of the past.

...


Samo kažem, vrijeme neće biti kao prije, makar mi srezali co2 na nulu.

 

 

Ovo što sam ti boldao je ono o čemu govorim. Emisije se trebaju zaustaviti inače će posljedice biti mnogo teže.

 

 

Ja govorim o ovome:

"according to IPCC scientists, but will not return the world to the more moderate weather patterns of the past."

 

 

Boldano ti je. 

 

Pa znam sve to. I koji je zaključak? Da je neka šteta nepopravljiva i da bi emisije trebalo zaustaviti kako bi se daljnje štete spriječile. Točno ono o čemu svi pričaju.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Zaključak:,
Zaustavljanje emisija je samo jedna strana medalje, a adaptacija druga.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 10:07 (Theophilus Ruy).
3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Theophilus Ruy kaže...
Zaključak:,
Zaustavljanje emisija je samo jedna strana medalje, a adaptacija druga.

prvo nije ni po čemu bitnije od drugoga.

 

Prvo je apsolutno bitnije od drugoga jer ko i u svakoj drugoj situaciji rješavanje uzroka je daleko bitnije od rješavanja posljedica. Ako ne ukloniš uzrok, doći će do posljedica koje nećeš moći sanirati (ni adaptirati se) ni na koji način.

15 godina
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Iza sajta stoje znanstvenici od kojih većina nema veze s istraživanjem klimatskih promjena, a kolovođe su aktivisti zelenih koji onda umotaju stvarna znanstvena istraživanja (jer im je poznato kako to ide) u svoju aktivističku agendu.

Kao što se radikalne feministice lažno predstavljaju da se zalažu za ravnopravnost spolova, a zapravo agititaju za potlačivanje muškaraca i žensku dominaciju, kao što se udruga Lipa predstavlja kao udruga svih poreznih obveznika, a zapravo predstavlja (filo)buržuje, tako se i ovdje zloupotrebljavaju znanstvene spoznaje za čisto političku agendu.
Moj PC  
5 0 hvala 1
2 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Ne slažem se.

Adaptacija i preživljavanje ljudi je prioritet.

A zaštita Zemlje na drugom mjestu

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 10:23 (Theophilus Ruy).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
BMT kaže...
Iza sajta stoje znanstvenici od kojih većina nema veze s istraživanjem klimatskih promjena, a kolovođe su aktivisti zelenih koji onda umotaju stvarna znanstvena istraživanja (jer im je poznato kako to ide) u svoju aktivističku agendu.

Kao što se radikalne feministice lažno predstavljaju da se zalažu za ravnopravnost spolova, a zapravo agititaju za potlačivanje muškaraca i žensku dominaciju, kao što se udruga Lipa predstavlja kao udruga svih poreznih obveznika, a zapravo predstavlja (filo)buržuje, tako se i ovdje zloupotrebljavaju znanstvene spoznaje za čisto političku agendu.

 https://www.znanost-klima.org/o-nama/izvrsni-tim/

Koliko vidim nemaju specijalizaciju u klimatskim promjenama ali ima li takvog studija u Hrvatskoj uopće?

Čini se da je tek prošle godine osnovan prvi centar za klimatološka istraživanja u RH.


Je li netko čuo uopće za nekog akreditiranog znanstvenika za klimatske promjene u RH?

 

EDIT:

Našao sam ovo na PMF-u. Ima li netko info da postoje bolja istraživanja kod nas lokalno?

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 10:25 (Svenos).
12 godina
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Zaključak:,
Zaustavljanje emisija je samo jedna strana medalje, a adaptacija druga.

prvo nije ni po čemu bitnije od drugoga.

 

Prvo je apsolutno bitnije od drugoga jer ko i u svakoj drugoj situaciji rješavanje uzroka je daleko bitnije od rješavanja posljedica. Ako ne ukloniš uzrok, doći će do posljedica koje nećeš moći sanirati (ni adaptirati se) ni na koji način.

 

velim, hrvati ne trebaju ni prstom mrdnuti u svemu ovome... kolko mi zagađujemo atmosferu nije vrijedno nijednog članka na internetu a kamoli nekakvog efforta na tu temu... kad zadnja država na svijetu "pozeleni" i napravi sve što može da postane maksimalno ekološki osvještena onda možemo pričati o ovome tu, i hrvati će se rado prilagodit sve tome u 3 sekunde jer situacija stvarno nije dobra što se tiče klime kod nas... a druga strana medalje nije adaptacija nego uvođenje karbonske valute zbog bankrota amerike, i disanje na bonove... maske sa mjeračima CO2 već postoje, kućanski aparati su na internetu i frekv. spektar je rezerviran za komunikaciju, automobili bez navigacija i praćenja se više neće moći proizvoditi zakon je donesen, i napravit će karbonski otisak svakog čovjeka dosta lagano da bi ti odredili "kakav si"

11 godina
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t

to dvoje je neodvojivo povezano...osim ako ne planiramo evakuirati cjelokupno covjecanstvo na drugi planet

3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
Theophilus Ruy kaže...
Ne slažem se.

Adaptacija i preživljavanje ljudi je prioritet.

A zaštita Zemlje na drugom mjestu

 

Znači tvoja logika ide ovako - udaraš glavom u zid i dobiješ hematom. Tebi je primarno stavljati hladne obloge na hematom nego prestati udarati glavom u zid?!

3 godine
offline
Re: Hrvatska inicijativa 'Znanstvenici za klimu' t
W1ck3d8u2z kaže...
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Zaključak:,
Zaustavljanje emisija je samo jedna strana medalje, a adaptacija druga.

prvo nije ni po čemu bitnije od drugoga.

 

Prvo je apsolutno bitnije od drugoga jer ko i u svakoj drugoj situaciji rješavanje uzroka je daleko bitnije od rješavanja posljedica. Ako ne ukloniš uzrok, doći će do posljedica koje nećeš moći sanirati (ni adaptirati se) ni na koji način.

 

velim, hrvati ne trebaju ni prstom mrdnuti u svemu ovome... kolko mi zagađujemo atmosferu nije vrijedno nijednog članka na internetu a kamoli nekakvog efforta na tu temu... kad zadnja država na svijetu "pozeleni" i napravi sve što može da postane maksimalno ekološki osvještena onda možemo pričati o ovome tu, i hrvati će se rado prilagodit sve tome u 3 sekunde jer situacija stvarno nije dobra što se tiče klime kod nas... a druga strana medalje nije adaptacija nego uvođenje karbonske valute zbog bankrota amerike, i disanje na bonove... maske sa mjeračima CO2 već postoje, kućanski aparati su na internetu i frekv. spektar je rezerviran za komunikaciju, automobili bez navigacija i praćenja se više neće moći proizvoditi zakon je donesen, i napravit će karbonski otisak svakog čovjeka dosta lagano da bi ti odredili "kakav si"

 

znaš kako to ide. ako ne mrdnemo mi, neki naši susjed koji zagađuje više će reć nisu oni pa nećemo ni mi, pa tako i neki njihov susjed i eto problema. MORAJU SVI. Čim prije.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice