Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

poruka: 26
|
čitano: 30.948
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada ".
15 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Off-Topic: naslov? 
Ajde, kada dečki iz reprezentacije HNS-a pobjede neku utakmicu, još ću shvatiti motivaciju naslova tipa "Hrvatska je pobijedila".
Time se podilazi velikim emocijama navijača koji poistovjećuju suverenitet države s natjecanjima švicarske udruge ljubitelja lopte.

 

Da li kupovina hardvera jedne znanstvene institucije iz Zagreba isto zavrijedilo naslov "Hrvatska dobila najsnažnije..."?

 

Kad izađe novi broj najdražeg mi časopisa, očekujem naslov "Hrvatska je dobila novi broj buga!" 

 

 
1 14 hvala 0
16 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Hrvati su poznati da gundaju kao narod no fakat mi se ovo ne cini nest super-duper, narocito kolicina RAM-a.

Premda vjerujem da su izracunali potrebne resurse i dosli do zakljucka da im vise ne treba.

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Ovo je kraj kaže...

Off-Topic: naslov? 
Ajde, kada dečki iz reprezentacije HNS-a pobjede neku utakmicu, još ću shvatiti motivaciju naslova tipa "Hrvatska je pobijedila".
Time se podilazi velikim emocijama navijača koji poistovjećuju suverenitet države s natjecanjima švicarske udruge ljubitelja lopte.

 

Da li kupovina hardvera jedne znanstvene institucije iz Zagreba isto zavrijedilo naslov "Hrvatska dobila najsnažnije..."?

 

Kad izađe novi broj najdražeg mi časopisa, očekujem naslov "Hrvatska je dobila novi broj buga!"

Krivo!

 

Srce je hrvatsko. Jer je dio zagrebačkog Sveučilišta, koje je dio hrvatskog školstva i znanstvene hrvatske zajednice.

Da je privatna kompanija, razumio bih tvoj komentar. Ali ovako, kad je nešto za opće hrvatsko dobro - ne kužim poantu.

 



Da ne budem off-topic skroz: nema spomena cijene?

 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
15 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

-da-ne.. ili ovisi :)

-npr naslov kaže 'dobila' dok sadržaj kaže izgradila, a naravno netko je nešto i platio.. a ono što je plaćeno nije dobiveno (kao dar) ili je.. odnosno tad je kupljeno, možda plaćeno, možda povoljno ili preplaćeno što bi žalac mogla komentirati da je slobodna u komentiranju :) ..

no kao stilska figura može se reći i tako, da je hr nešto dobila, kao što u nogometu dobije gol...

-zapravo samo još jedan domjenak, dernek dok se brodske kobilice i službeno krste razbijenim bocama a oni pravi derneci završe pršutom na ćelu vrlih predstavnika vlasti i institucija.. 

... i mogu dvojako gledati na sve to, kao tužno jer ništa nemamo svoje, sve je uvoz, žica, router, čipovi, no imamo nešto znanja pa je to dobro a ako se dio sufinancira eu fondovima tad je super jer netko drugi plaća mada opet to plaćamo mi porezima... i samo je na kraju pitanje derneka i tko je osim plaće za stvarni rad dobio i penkale-diplome ili pršut na ćelo.. :) .. ili ćemo za neko vrijeme čitati o novom slučaju žalac-2, šupak-3, dok će superračunalo vračnić postati svrakić ili muzejski primjerak kao teslino jaje. .. pri čemu nije važno što od alata-računala imamo nego što ćemo time napraviti, stvoriti, zaraditi, iduću generaciju znanja-vrijednosti, iduću generaciju poslova.. dok sve više 'filipinaca' nosi glovo torbe i zuje gradom..

 

-nogomet je bolja stvar, povremeno malo veselja, potreban kao ostale zanimacije u životu, kao sladoled.. i često ozbiljniji biz od ovog ozbiljnog koji bi ozbiljno trebao osigurati nešto sutra, budućnost tu, ne tamo.. a osigura se samo dernek i penkale koje se dijele dok se nasmješeni likovi guraju u kadar jer su tako nešto postali važni dok u idućem kadru na drugoj stranici isti lik ne zvarši u crnoj kronici za prevare i sl. a jeidni 'pošten' kao maminjo im preko grane prca sve živo izvan dosega pravde-kazne dok istovremeno odlučuju o tome tko je ili nije the-šef.. a to ni superračunalo ne može izračunati, treba ver.2b.. jače.

-država je u naletu entuzijazma, plenkijevi puleni (još na slobodi..) tako slave uspjehe hr, kao porinuće nove trabakule za hitne intervencije po otocima, jer stiže izborna godna, treba osigurati fotelju.. pa eto stiže i najjače računalo u hr, supek ili šupek.. pitanje kako tko izgovara riječ 'sport' sa š ili bez :) .. odnosno često omen est nomen ili kamo to sve ide.. :)) mada smiješko nije primjeren jer sam recimo tužan što ne ide bolje-konkretnije, razvoj-jače..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
5 8 hvala 0
14 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Dal pogoni krajsis? Windose 12?? Flopsa li 4 taba u chromeu?

 

Za koliko novaca smo to "dobili"?

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
3 4 hvala 0
6 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
ivan dragi kaže...

Dal pogoni krajsis? Windose 12?? Flopsa li 4 taba u chromeu?

 

Za koliko novaca smo to "dobili"?

 ili.... koliko Monera (novaca) mozemo dobiti za to :D

NULL!=NULL
2 godine
online
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Ovo je kraj kaže...

 

 

Da li kupovina hardvera jedne znanstvene institucije iz Zagreba isto zavrijedilo naslov "Hrvatska dobila najsnažnije..."?

 

Kad izađe novi broj najdražeg mi časopisa, očekujem naslov "Hrvatska je dobila novi broj buga!" 

 

 

ihush kaže...

 

-država je u naletu entuzijazma, plenkijevi puleni (još na slobodi..) tako slave uspjehe hr, kao porinuće nove trabakule za hitne intervencije po otocima, jer stiže izborna godna, treba osigurati fotelju.. pa eto stiže i najjače računalo u hr, supek ili šupek.. pitanje kako tko izgovara riječ 'sport' sa š ili bez :) .. odnosno često omen est nomen ili kamo to sve ide.. :)) mada smiješko nije primjeren jer sam recimo tužan što ne ide bolje-konkretnije, razvoj-jače..

Ovo je jedan od kvalitetnijih članaka gdina Vrbanusa, i ne znam što tebi i kolegi iznad nije jasno ?

Koja jebena Vlada RH, Plenky, kakve to sad ima veze s tim da su se okupili stručnjaci kojima vi niste ni do koljena...

 

Trebali su vas dvojicu pozvati, da bi ugođaj bi potpun..

Ovako, bez vas dvojice ova vijest je nebitna, glupa.... niste mi jasni.... ?!

 

Još se sprdaš s prezimenom našega svjetski poznatoga genija Ivana Supeka ?!

 

Sramota, dođe mi da više ne čitam blesave komentare isfrustriranih forumskih glibeža, te nekada poželim da se vrati Galićev oštri mač .

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
16 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Zaporožac kaže...
Ovo je jedan od kvalitetnijih članaka gdina Vrbanusa, i ne znam što tebi i kolegi iznad nije jasno ?

Koja jebena Vlada RH, Plenky, kakve to sad ima veze s tim da su se okupili stručnjaci kojima vi niste ni do koljena...

 

Trebali su vas dvojicu pozvati, da bi ugođaj bi potpun..

Ovako, bez vas dvojice ova vijest je nebitna, glupa.... niste mi jasni.... ?!

 

Još se sprdaš s prezimenom našega svjetski poznatoga genija Ivana Supeka ?!

 

Sramota, dođe mi da više ne čitam blesave komentare isfrustriranih forumskih glibeža, te nekada poželim da se vrati Galićev oštri mač .

Po kakvoj ti to logici mjeriš,  ili da pitam valjda znaš da je Bug prvenstveno ipak Informatički portal?

 

 

Sad odi opet pročitaj ovu Bug vijest, i vidit češ da se baš nigdje ne spominje kakav serverski CPU/GPU hardver pogoni Supeka.

 

Smješno ili apsurdno, kao da informacije nisu dostupne pa da nitko ništa ne zna itd.

 

Dakle vijest je napisana onako površno=šlampavo, ili samo da se odradi bez navođenja onih najbitnijih sitnica za svako Superačunalo.

 

Dakle kakav hardver ima Supek, pa eto fotke dakle Supek je baziran na AMD Zen 3/Epyc 7763 64/128 serverskom procesoru.

 

https://rep.hr/vijesti/tvrtke-i-trzista/predstavljen-supek-najjace-hrvatsko-superracunalo/9072/

 

https://rep.hr/images/upload/b7/supek.jpeg

 

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-epyc-7763

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2023 16:46 (rambox).
2 godine
online
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
rambox kaže...
Dakle kakav hardver ima Supek, pa eto fotke dakle Supek je baziran na AMD Zen 3/Epyc 7763 64/128 serverskom procesoru.

 

https://rep.hr/vijesti/tvrtke-i-trzista/predstavljen-supek-najjace-hrvatsko-superracunalo/9072/

 

https://rep.hr/images/upload/b7/supek.jpeg

 

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-epyc-7763

 

 

Eto, dokaz da je vijest uspješna...

Nisi imao blage veze da je to računalo u funkciji i sada kada si nakon ovoga članka to spoznao, guglao si i došao do "hrpe" informacija..

 

Čudno mi je da ti, ljubitelj AMD arhitekture još uvijek nisi prije gospodina Sandra Vrbanusa objavio tu vijest prije njega ?!

 

Možda jesi, no nisi..

 

Znaš po čemu znam ?

 

Znam po tome, jer bi ti već opalio jedno dvadeset poveznica na tvoje degeniozne postove...

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
15 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Zaporožac kaže...
Ovako, bez vas dvojice ova vijest je nebitna, glupa.... niste mi jasni.... ?!

Upravo to, vijest je odlična! Moja poruka: zavrijedila je bolji naslov.

Kod članaka gdina Vrbanusa cijenim što uvijek daje link na izvor vijesti, za one koji žele znati više.

 

Imam erekcije na spomen Craya, 32TB RAM-a su woow! A u naslovu je najvažnije: Hrvatska. Ništa od erekcije.

Eto umjesto "Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada – Supek", meni bolje paše: "Najsnažnije računalo u Hrvatskoj - Supek", još bolje: "Prvo petaskalarno računalo u Hrvatskoj"

I to je to, naglasiti IT aspekt vijesti, a ne državljanstvo/nacionalnost/geografski položaj.

 

Priznajem, star sam. Odgojen sam na bugovima i pedantnoj ljubavi redakcije prema harverskim karakteristikama digitalnih strojeva. I taj odgoj je stvorio očekivanja da kod ovakve hardverski sočne vijesti, clickbait bude specifikacija, a ne domovnica. 

2 godine
online
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Ovo je kraj kaže...
Priznajem, star sam. Odgojen sam na bugovima i pedantnoj ljubavi redakcije prema harverskim karakteristikama digitalnih strojeva. I taj odgoj je stvorio očekivanja da kod ovakve hardverski sočne vijesti, clickbait bude specifikacija, a ne domovnica. 

Brate, iritira me tvoj nick.. 

Ja sam 1963 rođen..... 

 

Nego, mi jednostavno nismo poput naših (mojih pokojnih) roditelja...

Oni su se već s 50 godina ponašali kao da imaju 80, ne znam, takav sam imao dojam...

 

U kurac, ja sam tjelesno u 30-im godinama života...no nisu svi..moga godišta....

Sport me je formirao tjelesno, no nekada se osjećam da sam emocionalno Enfant terrible 

 

Moj sin je mentalno zreliji od mene, sa svoje  32 godine. 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
15 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Zaporožac kaže...
..

Koja jebena Vlada RH, Plenky, kakve to sad ima veze s tim da su se okupili stručnjaci kojima vi niste ni do koljena...

 

..

 -znaš li išta? hipotetsko.. pa ako ne znaš, evo ti, ministarsto a to je ako ne znaš vlada.. u rasponu projekta od 2017-do danas pa mogu reći plenkijeva.. odnosno, pjeniš se bezveze :)

-vrbanus? svašta..

-galićev mač? .. svašta-2.

-komentar može biti dobar-loš, za-protiv.. ja sam za 'jače' ne po samoj computing snazi nego svemu što uz to ide.. i zato sam tužan, dok igra riječi oko šupka je samo igra riječi pri čemu me ne zanima to što netko ima ime-prezime koje je za vic savršeno, odnosno nije sveta krava i zabranjeno, pa eto.. u drugim igrama riječima 'pohrvaćenih' izraza kao šprot mi na pamet pada ševerina ili njena brodska avantura i kraći oblik naziva ševka.. a može i bez š-kvačice, no tad nisi pravi kockasti rvat koji će po standardnom dojču prednost dati izgovoru š, kao što je i posljednji eurohit ŠČ.. koji ide do jaja u krajnost i ako ti to smeta, ne guzi se.. ok?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
online
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
ihush kaže...

Bez smisla je sve što si napisao, tako da nisam mogao izdvojiti bar jedan citat. 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
14 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Oče moč vrtit najnovije igrice... pitam za frenda???
 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Zaporožac kaže...

Čudno mi je da ti, ljubitelj AMD arhitekture još uvijek nisi prije gospodina Sandra Vrbanusa objavio tu vijest prije njega ?!

 

Znam po tome, jer bi ti već opalio jedno dvadeset poveznica na tvoje degeniozne postove...

 + brčkanje flomasterima

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
13 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Mene vise zanima da li su osigurana sredstva za odrzavanje i zaduzene ljude, da ne bi bilo kao i s ostalim superracunalima u hrv (bura..)
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

 

 

Joj, daj prestanite pisati gluposti. Niš ne kužite, nego samo filozofirate. Oćete ispati kao nešt pametni, al vam ne ide baš. 

 

Ako vam vijest nije zanimljiva ili ak' nemate kaj smislno napisait, kaj se opće javljate?

 

Dok pišete ili izgovarate ime i prezime našeg Ivana Supeka ima da stojite u stavu mirno.

Zakaj morate pisati svoje primitvne komentare? Koga su primitivne komentari učinili boljim stručnjakom ili pak čovjekom?

 

Daj si rađe pročitajte neku knjigu, nekaj naučite, neki znastveni rad itd.

 

Sandro je vrhunski novinar.

 

Evo vezano za ovu temu, javljanje iz centralnog dnevnika nekadašenje Televizije Zagreb.

Danas je to HRT, al može i Televizija Zagreb. Onak da bude zgodnije.

 

Ostavite se primitivizma, niskosti i mržnje. Samo znanost, ljubav i mir.

 

 

dzg
Moj PC  
1 9 hvala 1
14 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
PzKpfw kaže...

 

Ostavite se primitivizma, niskosti i mržnje. Samo znanost, ljubav i mir.

 

 

 

 

Some people are so poor... all they have is money!
13 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Pa kad smo kod igre riječi, naziv je odličan. Umjesto da kažeš, radio sam to na super računalu , reći ćeš na supek računalu (kao Kraševi prekrašni kolačići :).  Super -Supek  prolazi na svim jezicima. Bravo za ideju (igra riječi a zahvala velikoj osobi) 

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Zaporožac kaže...

 

Znam po tome, jer bi ti već opalio jedno dvadeset poveznica na tvoje degeniozne postove...

  UMIREM!

15 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Koliko smo mi iza ovo je strasno.

Moramo se vise otvorit stranom kapitalu kao Irska, inace nema napretka nazalost.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2023 0:13 (Mitch).
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
Ovo je kraj kaže...
Zaporožac kaže...
Ovako, bez vas dvojice ova vijest je nebitna, glupa.... niste mi jasni.... ?!

Upravo to, vijest je odlična! Moja poruka: zavrijedila je bolji naslov.

Kod članaka gdina Vrbanusa cijenim što uvijek daje link na izvor vijesti, za one koji žele znati više.

 

Imam erekcije na spomen Craya, 32TB RAM-a su woow! A u naslovu je najvažnije: Hrvatska. Ništa od erekcije.

Eto umjesto "Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada – Supek", meni bolje paše: "Najsnažnije računalo u Hrvatskoj - Supek", još bolje: "Prvo petaskalarno računalo u Hrvatskoj"

I to je to, naglasiti IT aspekt vijesti, a ne državljanstvo/nacionalnost/geografski položaj.

 

Priznajem, star sam. Odgojen sam na bugovima i pedantnoj ljubavi redakcije prema harverskim karakteristikama digitalnih strojeva. I taj odgoj je stvorio očekivanja da kod ovakve hardverski sočne vijesti, clickbait bude specifikacija, a ne domovnica. 

Ma da, još bolje bi bilo najjače superračunalo u regionu jer ipak sve je bolje nego spomenuti Hrvatsku, zar ne?!

 

Ako baš treba te ako se baš mora onda onako stidljivo, na marginama.

 

Koji smo mi mamlazi - stidimo se svoje zemlje, svoje nacionalnosti i svojih znanstvenika!

 

Zbilja, Jugoslavija je odradila dobar posao u Hrvata, mora se priznati!

 

I dan danas stide se sebe, svoje kulture, svoga jezika, svoje nacionalnosti, svojih postignuća!

 

Žalosno!

7 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s
PzKpfw kaže...

 

 

Joj, daj prestanite pisati gluposti. Niš ne kužite, nego samo filozofirate. Oćete ispati kao nešt pametni, al vam ne ide baš. 

 

Ako vam vijest nije zanimljiva ili ak' nemate kaj smislno napisait, kaj se opće javljate?

 

Dok pišete ili izgovarate ime i prezime našeg Ivana Supeka ima da stojite u stavu mirno.

Zakaj morate pisati svoje primitvne komentare? Koga su primitivne komentari učinili boljim stručnjakom ili pak čovjekom?

 

Daj si rađe pročitajte neku knjigu, nekaj naučite, neki znastveni rad itd.

 

Sandro je vrhunski novinar.

 

Evo vezano za ovu temu, javljanje iz centralnog dnevnika nekadašenje Televizije Zagreb.

Danas je to HRT, al može i Televizija Zagreb. Onak da bude zgodnije.

 

Ostavite se primitivizma, niskosti i mržnje. Samo znanost, ljubav i mir.

 

 

 Matija vam je svoje rekao

nemojte ljutiti Matiju 

9 godina
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

Jeftinije bi bilo nastackat ps3 jedan na drugi i oke, cjena<preformanse u tom slucaju 

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do s

Offtopic, al nemrem vise izdrzati. ihush  Koja ti je rezolucija ekrana ako se smije znati? 128k? Monitor je od zida do zida, 5x4, 6x10? Stvarno me zanima, neki su si izbijali caps lock, a tebi enter pobjegao? Zamolio bi te u ime citavog bug foruma da ga malo cesce lupis, vrat me boli kad citam odzumirano, a glava kad ne, dobijem odmah disleksiju. Jednom si u jednom redu napisao roman, moral sam modati firefox da mogu odzumirati i izmjeriti duzinu. Stvarno mi je zao kad naletim na tvoj komentar, al ga nemrem citati zbog formatiranja. Molim te mozes li ubuduce malo bolje formatirati postove?

Linux, Arch Linux.
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatska dobila najsnažnije superračunalo do sada

teško se te stvari ispravlja.

ja imam poremećaj od prije 20 i kusur godina.

ispisane enormne količine teksta na IRC-u, na kojem je hereza koristit caps lock.

 

oči i mozak su navikli na sirovu ponavljačku mehaniku.  čak mi se dogodi da bitan mail nakucam bez caps locka...teeeek sa velikim odmakom, mozak počne vrištat od muke i sramote.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
4 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice