Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim farma

poruka: 52
|
čitano: 11.965
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim farma".
11 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Jarvan kaže...

 

 

Ne, ne mislim da je povrće uzrok bolesti i poremećaja, ali sam mišljenja da je jedan od faktora koji pridonosi svemu negativnom. Ipak smo ono kaj jedemo.

 

Žalosno je da ljudi jako paze na hranu za psa ili mačku dok je kupuju, rade nauku oko toga i mudruju, ali kad je hrana za njihovu djecu ... ko ga šljivi.

 Ne radi se o istim skupinama ljudi. Je, istina je, postoje ljudi koji svojim kućnim ljubimcima paze da kupuju losos i slične mazoficline, ali malo je vjerojatno da ti isti ljudi zanemaruju istovremeno svoju djecu, njihovo zdravlje. Iako je to s klincima jako teško svrstavati u rubrike jer klinci često najviše vole pizzu, sladoled ludih boja i okusa, hrenovke, kolu i često ima natezanja s njima da se pojede zdravo. 

11 godina
protjeran
offline
Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim farma

Sve 5, mi smo užasni lešinari, nema kaj nemožemo progutati i preživjeti.

Ali sve to osjetimo kao negativne posljedice već u srednjim godinama života. I onda svatko uz svoje poteškoće nekako izgura do smrti, netko prije netko poslije.

Ja osobno jedem nepravilno, grozno, jučer se natrpao sranjima u KFC, danas umirem (čir na jednjaku, hemoroidi koji obožavaju začinjenu hranu, tlak) ... jebiga retardirani smo.

 

Klinci još gori od odraslih, daj pogle koliko pretile i nezdrave djece.

Susjeda ima klinca 9 godina koji ima problema s tlakom, izgleda ko da germu jede umjesto kruha, nezdravo debeo, bljedolik i mliječno debel (neznam se bolje izraziti).

 

I moji klinci jedu sranja tu i tam, ali gledamo skuhati varivo bar 4 puta tjedno, povrtnu juhu i sl. I naravno, potičemo ih da su što aktivniji fizički.

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 13:10 (Jarvan).
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Joj
Kupujem u konzumu i na pijaci. Jedem i boli me briga. Život je kratak da bi se radila analiza gdje šta kako.
 
4 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Djevojka moja, imala problema s bubrezima zbog soli, ali i dalje soli (jebi me ak stavi manje od 5g soli u tanjur juhe). Kaže da joj jednostavno nije to to.

Isto i sa salamom, paštetom, hrenovkama i ostalim. I onda se čudi što je hormonskih neuravnotežena 🤷🏿‍♂️

S djecom se ide linijom manjeg otpora. Vidim po nećaku.
5 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Prasetina....Janjetina...Pršut...Panceta...Kulen...iz vertikalnog uzgoja

Inače vi gmo čistunci...bilo kakvo ljudsko djelovanje bi bilo gmo...kad presadiš krumpir iz njegove prave domovine u novu...to je isto gmo...domaća pomidora...A prije 500 godina je u europi nije bilo

Uvik sam se pitao zašto ovo iz staklenika nema isti okus...znači kemija koja stoji iza okusa se ne može ubrzati

Sadašnje banane i one od prije 500 godina...?
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 13:24 (HCMAA).
Moj PC  
4 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Nekako ne vjerujem da nema špricanja, jedino ako su uvjeti 100% sterilni, u samom zraku ima gljivica,pljesni,virusa,bakterija,o recikliranoj vodi da ne pričamo.Kemija koja se dodaje u otopinu u kojoj biljke rastu,bog te pitaj čega sve unutra ima.Nažalost to je budućnost, hrvatski seljak je uništen uvozničkim lobijem i sad narode glasajte za HDZ i jedite qovna iz uvoza.
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Jarvan kaže...

Duboko se ispričavam o velikosti vaša, što ne dijelimo isto mišljenje, drugi put ću se potruditi podati se vašoj velikosti da vas slučajno ne uvrijedim.

 nemas se kaj podati, samo nemoj srati po ljudima zbog necega kaj nisu rekli, nego si ti sam poceo temu ljut na cijeli svijet.

 

dakle tvoja argumentacija i razgovor s tobom:

 

ti: hrana je plasticna

netko: ok

ti: jebes aldi, hrana je plasticna, ja imam doma vrt i patke

netko: ok

ti: svi ste glupi, drkajte si

netko: wtf

ti: ok, iduci put cu vam se podati

netko: wtf2?

 

jel vidis problem?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 13:52 (nixass).
11 godina
protjeran
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
nixass kaže...
Jarvan kaže...

Duboko se ispričavam o velikosti vaša, što ne dijelimo isto mišljenje, drugi put ću se potruditi podati se vašoj velikosti da vas slučajno ne uvrijedim.

 nemas se kaj podati, samo nemoj srati po ljudima zbog necega kaj nisu rekli, nego si ti sam poceo temu ljut na cijeli svijet.

 

dakle tvoja argumentacija i razgovor s tobom:

 

ti: hrana je plasticna

netko: ok

ti: jebes aldi, hrana je plasticna, ja imam doma vrt i patke

netko: ok

ti: svi ste glupi, drkajte si

netko: wtf

ti: ok, iduci put cu vam se podati

netko: wtf2?

 

jel vidis problem?

 Dolje su postovi, ne treba tvoje tumačenje koje nije ni blizu onoga kak je razgovor tekao.

Biti ću toliko bahat da neću kopirati/citirati prve postove ... jer neda mi se gubiti dodatno vrijeme (i ovako sam ga previše izgubio) na populističkog trola.

Razgovaraš se kao što "novinari" indexa i 24 sata pišu članke.

 

EDIT:

nemam se kaj ispričavati, ok si lik prema ovih par godina kaj vidim tvoje postove i općenito komunikacija sa nama ostalim forumašima, ali sad me *ebeš bezveze.

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 14:18 (Jarvan).
11 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f

Planet je u balansu. To što nama taj balans ne odgovara je naš, a ne planetov problem.

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 14:43 (markoBT).
16 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Jarvan kaže...
nixass kaže...
Jarvan kaže...

Duboko se ispričavam o velikosti vaša, što ne dijelimo isto mišljenje, drugi put ću se potruditi podati se vašoj velikosti da vas slučajno ne uvrijedim.

 nemas se kaj podati, samo nemoj srati po ljudima zbog necega kaj nisu rekli, nego si ti sam poceo temu ljut na cijeli svijet.

 

dakle tvoja argumentacija i razgovor s tobom:

 

ti: hrana je plasticna

netko: ok

ti: jebes aldi, hrana je plasticna, ja imam doma vrt i patke

netko: ok

ti: svi ste glupi, drkajte si

netko: wtf

ti: ok, iduci put cu vam se podati

netko: wtf2?

 

jel vidis problem?

 Dolje su postovi, ne treba tvoje tumačenje koje nije ni blizu onoga kak je razgovor tekao.

Biti ću toliko bahat da neću kopirati/citirati prve postove ... jer neda mi se gubiti dodatno vrijeme (i ovako sam ga previše izgubio) na populističkog trola.

Razgovaraš se kao što "novinari" indexa i 24 sata pišu članke.

 

EDIT:

nemam se kaj ispričavati, ok si lik prema ovih par godina kaj vidim tvoje postove i općenito komunikacija sa nama ostalim forumašima, ali sad me *ebeš bezveze.

 na poslu sam trenutno pa se nemrem posvetit forumu kolko bi htio :D
peace

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Zato jer cilj takvog uzgoja nije okus i kvaliteta nego isključivo veći profit i konzistentniji uzgoj.
Poljoprivreda tradicionalno ovisi dosta o vanjskim faktorima i "laboratorijskim" uzgojem to se minimizira ali takvo uzgojeno voće i povrće nema veze sa ičim. Imam sreće redovito imati dostupnost povrća uzgojenog u vrtu bez ikakvih pesticida i to je neusporedivo s kupovnim.
Ista je stvar s ribom ili mesom, Cromaris orade i brancini su tragedija u usporedbi s najobičnijom srdelom ili lancardom.

Zato je u zadnje vrijeme veliki trend sve začinjavati sa svakakvim okusima jer jednostavno "stock" namirnice su nikakve o okus im je po ničemu.
Ljudi radije daju 2-3k kn za novi romobil, grafičku, mobitel i sl pizdarije ili izađu na "craft" pivo po 30kn, a teško im je dati 15, a ne 9kn za domaće pome iz OPGa, 200kn za pravi pršut ili kulen, nego kupuju plastične šunke od 120kn, "ružne" jabuke i kruške dok one iz supermarketa doslovno stoje mjesec dana u frižideru bez promjena.
12 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
tjodalv kaže...

Ne kužim, kaj je loše u tome? Bubneš na skladište solarne panele i imaš energiju za napajanje LED-ica, voda se ionako reciklira ... Po meni ovo je odlično, jer dobiješ na kraju vrhunski ukusan proizvod, nezagađen od kemijskih sredstava. Osim toga ako to usavršimo onda ćemo moći vrlo vjerojatno proizvoditi hranu u svemiru što nam je bitno zbog eventualnih kolonija ili dalekih putovanja svemirom. Osim toga i manje se prostora koristi jer se uzgaja u vertikalu.

 Jesi ti ikada probao domaci proizvod, pogotovo iz vlastitog vrta?

4 godine
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Batista kaže...

 

 

Kolko fali da se zabrani sex (jer ce ispast da je nehigijenski, bla bla...) pa da se ljudi proizvode iz epruveta ?

 

 

 

4 godine
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
tjodalv kaže...

Ne kužim, kaj je loše u tome? Bubneš na skladište solarne panele i imaš energiju za napajanje LED-ica, voda se ionako reciklira ... Po meni ovo je odlično, jer dobiješ na kraju vrhunski ukusan proizvod, nezagađen od kemijskih sredstava. Osim toga ako to usavršimo onda ćemo moći vrlo vjerojatno proizvoditi hranu u svemiru što nam je bitno zbog eventualnih kolonija ili dalekih putovanja svemirom. Osim toga i manje se prostora koristi jer se uzgaja u vertikalu.

 Pretjerat ću u svom odgovoru, ali ti očito nisi nikada pojeo kvalitetno voće ili povrće. Ovo što se prodaje u trgovinama i što je raslo na vodi, nema već odavno okusa ni mirisa. Prođem kraj jabuka u trgovini, nemaju mirisa. Uzmem paradajz (s iznimkom grapola, koji je zadnji put čak mirisao), nema mirisa. Zagrizem voće ili povrće, sve postaje bezukusna masa (što ide na ruku trgovcu jer ih prodaje na kile).

 

"Šest je osnovnih tipova hidroponskih sistema - neki koriste čvrsti supstrat, a neki ne. Od supstrata se zahtijeva da je porozan (kisik), da istovremeno dobro zadržava i otpušta vodu (hranjivu otopinu). Trebaju biti relativno sterilni i inertni (bez hranjiva). Najčešće se kao supstrat koristi kamena vuna, kokosova vlakna, perlit, vermikulit, vulkanski pijesak i dr."

 

https://www.agroklub.com/hortikultura/hidroponski-sistemi-uzgoja-biljaka/2431/

 

Jadni smo.

 

4 godine
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
MrBlc kaže...

Mineralnim sastavom, selekcijom sjemena i sličnim tehnikama se može poboljšati okus, a umjetnom selekcijom smo i došli do okusa voća i povrća iz domaćeg uzgoja. 

 Bogme nismo. Sve ostalo što si napisao u poruci stoji.

4 godine
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
nixass kaže...

hrpa neargumentiranih blanket statements, u rangu prilozene slike (koju btw ne mozes pobiti kao ni dokazati svoje tvrdnje)

 

 Bezukusno je. Kupio nedavno borovnice od nekog "OPG-a". Puno vode, s vrlo malo okusa. Prodaju na kile. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 20:03 (zelenapaprika).
5 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
#Mar

Između bile ribe i plave ja više volim plavu ribu...srdele.... lokarde se ne mogu krivotvoriti:)

Nije ni čudo što američani koriste razne dressing-e za spizu....komad plastike+ dressing="hrana"

Znam ja vrlo dobro što je pršut....i onda imaš sajam opg-ova na kojem probaš pršut koji kao ima zlatnu medalju...i onda se sitim didovog od prije 30 godina... babini kukumari...ubereš...otreseš zemlju i poideš

Ima toga još samo triba kupovati na pazaru...kod koliko toliko provjerenih izvora

Jaja su najbolji primjer...ova iz dućana...ona jesu zdravstveno ok...ali okus i miris...nije to to
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
zelenapaprika kaže...
MrBlc kaže...

Mineralnim sastavom, selekcijom sjemena i sličnim tehnikama se može poboljšati okus, a umjetnom selekcijom smo i došli do okusa voća i povrća iz domaćeg uzgoja

 Bogme nismo. Sve ostalo što si napisao u poruci stoji.

Misliš na boldano?

 

Za sjeme su se ostavljale sočnije, zdravije, mesnatije i slađe jedinke. Probaj divlji badem, pa domaći - ta razlika je nastala umjetnom selekcijom. Slično je i s drugim vrstama.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim farma

-ideja je popularna u npr japanu, logika, puno ljudi, visok-hiteč standard, malo zemlje.. za nas idućih parstogodina nezanimljivo, osim ako postanemo niskozemska, napućeni i sl.

-eksperimentalni uzgoj može bez herbicida-pesticida.. u kntroliranoj-sterilnoj okolini ili eksperimentalno kad to nije biz, nema profita nego se troše fondovi za inženjere i sl. dok u biz, industrijskoj proizvodni vrijede sasvim druga pravila, primarno zarada ili razlika prihoda-rashoda/troška.

 

-može se, no ljudi mješaju npr GMO i sortno sjeme.. za npr paradajz. Ovo nije gmo (ali ne navode ništa konkretnog, npr imaju li svoju bazu sjemena ili je čak gmo..).

-istina, npr transport-skladištenje .. lupanje-truljenje, s polja na stol, u ovom slučaju je to idealno-najkraći put, no postoje problemi, pravno-fiskalni npr .. kako kontrolirati ulazčizlaz račune, npr sadašnji restoran i nabava? Ako postoji npr skladište (a mora) tad je samo stvar udaljenosti-transporta, a čim krene industrijska skala tad je to i kontaminacija sterilne okoline, trulež itd..

 

-no sve to je ok, ideja-razvoj, može se.. i ima smisla, no ne za sve, ne sad, ne kod nas, pa ni nigjde, tj za sad je to idejno-eksperimentalna faza a možda sutra ili nikad produkcijska-isplativa-biz. Kad bude biz, tad možemo o ukusu, zdvalju-prirodno, gmo, eko itd. tj tad ćemo imati realne brojke, dok ove to nisu.

 

npr, jedna od udarnih brojki.. 95% uštede vode.

-zvuči odlično? -da. (znate onu poslovicu, ako zvuči predobro da bi bilo istinito...) ovo čak je istinito, nije fejk osim možda malo natezanja-zaokruživanja, ali za brbljanje ok, točno. No što je 'greška', zašto ta brojka 95% ima u sebi grešku? Prvo, da, svaki biz bi na recimo takvu uštedu u potrošnji bilo čega barem podigao obrvu, zainteresirao se.. jer plaća milijune godišnje. Obrnuto, oni koji nešto propagiraju upravo u reklami guraju takve cifre, potrošnja auta, potrošnja frižidera.. realnost? No tako se privuče kupac, no jel to stvarno ušteda? Možda, tj ovisi što gledamo kao potrošnju.

 

-biljka raste, sve treba vodu. Može li ovaj paradajz biti štedljiv? Može li tražiti manje vode za rast? -ne. tj karikirano, za kilu paradajza trebaš u njega ugraditi cca kilu (malo manje) vode. Paradajz troši vodu.

-kako funkcionira ovaj sustav? Funkcionira kao zatvoreni sustav, reciklira (vodu).. tj uđe iz pipe litra, iskoristi se za navodnjavanje, biljke rastu, stvara se puni krug-ciklus, otpadna voda se reciklira i vraća na počenu pipu-ulaz i kad je taj krug zatvoren (kao jednom napunjen bazen) tad nadalje ide samo dopunjavanje onih 5% koji se ipak 'gubi', no u čemu je greška? Previd? .. isto to radi i priroda, svaki seljo, osim što nema svoj zatvoren ciklus-krug, nego ima oblak, cijevi, rijeke, vodovod .. i svaki mjesec plati račun za potrošene kubike vode, koja uđe-izađe, odnosno, paradajz u oba slučaja zadrži istu vodu, no seljo je svaki mejsec plaća vodovodu dok u ovom slučaju plaća samo onih 5% dopunjene-potrošene nove vode. .. ali to je ista voda planete Zemlje, ciklus oblak-kuša-rijeka.. do pipe ili stola i do wc školjke kad ode u kanalizaciju, do mora pa opet u oblake i to je zatvoren krug s jedinom razlikom da vodovod to naplaćuje svaki mjesec 100% dok u zatovrenom mini-eko sustavu plaća dopunu 5%.. no sve ostalo je isto, identično, jer kila vode je kila vode i nema paradajza ili bilo čega bez vode. Može ta zgrada skupjati i kišnicu? Možda države uvede koncesiju na kišu? Možda država porezom odredi kao za kopanje ruda dubinu, udaljenost u visinu iznad koje voda nije vlasništvo vlasnika zemljišta nego države, tj pravno ne vidim razliku rudnik-oblak.. samo dok se to država-vodovod sjeti.. tj šbb-kbb da jednog dana seljo ima zatvoren sustav, troši samo 5% dok stedi 95%.. vodovod bi jednostavno promijenio tarifu i zaračunao tih 5% po cijeni starih 100% + malo više za svaki slučaj ili bi država uvela porez-koncesiju ili ..

-ako zapravo ne štedimo vodu, tj voda je dio prirodnog ciklusa i možemo je držati u flaši-bazenu ili je u oblaku.. to je ista količina vode na Zemlji, gruda snijega ili kocka leda ili paradajz-lubenica-piva.. što više roba proizvedemo, to smo više vode vezali tj izvukli iz zatovrenog prirodnog ciklusa tj napravili poremećaj, dok o uštedi vode tad ne može biti govora, tj fizika na djelu kao o ograničeni-konačni resursi koji postoje (dok samo u matematičkom svemiru imamo beskonačnost..).

-šbbkbb, što ako se ledenjaci ne tope, nego su recimo pretvodeni-pretočeni u glečersku vodu koja stoji na polici konzuma? Što smo time napravili? globalno ništa... tj i dalje je suma ista, 1komad Zemlje/vode planete ali smo time poremetili prirodni ciklus, suša-vjetrovi, razina mora i soli itd.. i tu je problem kad se bilo što gleda izolirano i mirkosvemiru i zaboravi se globalno tj Zemlja. Efekt je isti kao kad seljo na svojoj zemlji napravi branu na rijeci .. ima vodu, čuva je.. ali seljo nizvodno nema, suša.. voda je ono što imamo, 100%, ne možemo imati 101% osim ako doputuje asteroidom .. ne možemo imati ni 99% ali može biti u drugom obliku ili agregatnom stanju, može biti na drugoj poziciji globalno, u rijeci, oblaku ili boci trgovine, paradajzu.

-ovo je zatvorenu sustav? reciklira? .. da, to radi priroda jednako. Problem je što nikad ne možemo imati 101% nečeg Zemaljskog, ali možemo poremetiti tokove-klimu i možemo prodavati maglu, tj možda će takav poljoprivrednik u početku plaćati manji račun za vodu, time extra profit, dok ostali koji to nemaju jednako kao do sad, ali tad po zakonu tržišta kapitala i biznisa, svi krenu u navodnjavanje pa u recikliranje.. i dođemo do rezultata da vodovod-država podigne cijenu, dok zapravo takvi sustavi 'kradu' (kao brana) resurs iz globalnog sustava, tj flaširana boca vode je upravo to, ''krađa'' globalne vode koja bi bila rijeka, led, oblak.. i kiša tamo gdje je sad suša, odnosno klimatski poremećaji-extremi su i dio toga, melioracija-navodnjavanje.. npr kiliko je prije stoljeća uljevao mississipi u mex.zaljev, koliko sad vode ne dođe do zaljeva jer je zarobljeno navodnjavanjem, a time se stvore drugi uvjeti nad morem, gustoća-slanost, morske struje i novi-jači elninjo.. ..

 

-reciklirati bez zadržavanja, filtrirati i puštati dalje u cirkulaciju-sustav nije isto kao i dražti u zatvorenom sustavu, zarobljeno jer tad je izvan prirodnog globalnog sustava koji je ogrnaičen 100% resursom, no to svaki pojedinac za sebe ne vidi kao što mrav/čovjek ne vidi zakrivljenost planete jer je naprosto premal u toj skali. Tek kad se odmakne u perspektivi može to vidjeti, no opet ne mora razumjeti.

 

-vode ima koliko ima, neće biti ni litra više-manje ovom štednjom, jer nije štednja globalno, jer je potrošnja tj paradajz ne može nastati ni iz čega, ako ga uzgoje tad je ta količina vode zarobljena i to je potrošnja, neovisno koliko vide pri tome pustimo u wc-kanalizaciju ili zagadimo, voda u sustavu-Zemlje je ista. Povećana proizvodnja bilo koje robe istovremeno povećava udio zarobljene vode u tom proizvodu dok zatvoren sustav izuzeima taj resurs.

 

-što kad to ubacimo u formulu? koje je tad benefit recikliranja vode ili udarne reklame od 95% smanjene potrošnje vode?

-ekpserimentalno bez zaštitnih sredstava, industrijski-komercijalno? Hoće li u konzevrvi istog tog paradajza biti konzervansi isti koji su u dosadašnjem? Što se tad mijenja (osim možda sorte-sjemena-ukusa.. no to je nešto treće jer o sjemenu ne znamo ništa, o ukusu još manje..).

-što da se ta tehnolokija dokaže, postane ispaltiva-profitabilna (više od dosadašnje).. bi li bila free ili licenca? Kome tad plaćamo što? Seljaku paradajz, državi porez, proizvođaču sjemena, led-panela, patenta.. ili plaćamo vodovodu iste kubike-potrošnju ili će uvesti koncesiju na oblake kao za parking itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
Cijela rasprava na ovu temu uglavnom ima dvije pretpostavke koje su potpuno pogresne:
1. Uzimanje Hrvatske kao referentnog primjera
2. Ovakav uzgoj kao zamjena za “domaci” uzgoj


Krenimo s argumentom za broj 1. U Hr manje vise bilo koji veci grad je na sat vremena bilo kojim vozilom do nekih polja. Kod nas ovakav uzgoj ne bi imao pretjerano smisla. Onda uzmimo neki azijski grad koji ima stanovnika kao barem jedna Hrvatska i gdje je, kako bi pokojni Ekrem opjevao, beton do betona. Kako nahraniti sve te ljude. Kolika polja bi trebala za takvo sto? U takvim gradovima se da prenamijeniti par hangara u industrijskoj zoni za ovakav uzgoj i eto ti svjezeg povrca. Ne treba ti skladiste, beres po potrebi i svi sretni. Na povrsinu jednog hangara je izlaz sigurno visestruko veci nego da je polje iste velicine u pitanju. Onda se mozemo nadovezati na broj 2. Hrana iz ovakvog uzgoja ce biti jeftinija, ali nece biti toliko ukusna. To je cinjenica. Druga cinjenica je da je nemoguce zadovoljiti potraznju za svjezim povrcem da sve bude “domace”. Zasto domace stavljam pod navodnike? Nekima je domace ono sto raste u Hrvatskoj, nije bitno sto moze to biti zadnji skart, ali neki ljudi ce kupiti to skart povrce iz Hrvatske samo jer je hrvatsko, ostalo je njima nebitno. Meni je domace ono sto ljudi brizno sade u malim kolicinama gdje ce plod biti kvalitetan i ukusan. Kada nam je pokojna baka slala ono sto je ona sadila to je razlika nebo-zemlja u odnosu na bilo sto kupovno. Opet, po svijetu imate supermarket povrce koje je prihvatljive cijene i ok kvalitete, a opet mozete odrijesiti kesu i poci do specijaliziranih prodavaonica gdje je isto skuplje, ali i kvalitetnije. U takvim prodavaonicama mozete dobiti ono sto je najblize “domacem”, ali cete takvo sto i platiti.
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
- duplikat posta, admin moze brisati ovaj post
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.7.2020 13:10 (tokyu).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrana budućnosti uzgajat će se u vertikalnim f
zelenapaprika kaže...
Batista kaže...

 

 

Kolko fali da se zabrani sex (jer ce ispast da je nehigijenski, bla bla...) pa da se ljudi proizvode iz epruveta ?

 

 

 

 Ovo ti je odlična ilustracija razlike između prave stvari i nadomjestka. Nadam se da nas to ne čeka u nekoj bližoj budućnosti, za ono što će biti za 30-40 godina mi se j**e, neću to doživjeti. Isto tako i sa klopom, bolje je iz moga vrta, ali koliko nas to može imati? A ostali su osuđeni na "plastiku". Inače, što je netko rekao bez GMO. Pa GMO su svi modificirani organizmi, ovako ili onako. To su razne sorte svih biljaka i životinja koje uzgajamo. Dobro, stari ljudi nisu znali (karikiram) ubaciti gen stonoge u svinju da dobiješ svinju sa 100 šunki (Zenonova svinja, po mom učitelju iz fizike koji je rekao da bi on volio uzgajati takve svinje), ali su se birali bolji primjerci, križali jedni s drugima i na taj način petljalo sa genetikom, tako da je i to GMO.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.7.2020 13:38 (učo).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice