HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za igrač

poruka: 9
|
čitano: 19.850
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za igrač".
16 godina
online
HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za igrač

Imam prijašnju verziju ovog laptopa, sa Ryzen 5 3550H i GTX 1650, najveća mana mu je buka.

Procesor se jako kuri i čak i paljenje kompa i update windowsa natjera ventove na maks brzinu. Grafika čak i nema problema sa tim, vrti se oko 60°C pod loadom, no proc ode preko 80 samo tako.

Rješenje mi je Ryzen Controller program sa kojim mogu podesiti koliko maksimalno watta procesor smije (po)trošiti, uz hrpu drugih opcija, no ovo mi je dovoljno. Postavim ga na 20W i onda se temp procesora vrti oko 60°C i ventovi ne pokušavaju uzletjeti. 

Možda bih trebao staviti neku drugu pastu na proc, ne znam što je HP koristio. Rastavljao sam ga da nadogradim RAM i dodam 2,5" SSD, no nisam micao cooler.

Eh, kada spominjem RAM... tu je još jedan kretenizam od HP-a, barem na ovom mom. Proc ima integriranu grafiku, uz ovaj geforce, u windowsima koristi integriranu vega grafiku, a kada je potreba za većim grafičkim performansama prebacuje se na geforce.

Sve 5, no za integriranu uvijek uzme fiksnih 2 GB od rama i to se ne može podešavati, UEFI nema nikakve opcije što se tiču toga. Pa u praksi ako laptop ima 8 GB rama (koliko je moj imao out of the box) za win je dostupno 6 GB, sa 16 GB je dostupno 14 itd...
Stvarno bi me zanimlo koji HP tutlek je zaključio da za Windows rad treba 2 GB. Tim više što za zahtjevnije zadaće prelazi na dediciranu grafiku koja ima vlastitih 4 GB... Naravno, kada u device manageru disable-am vega grafiku, da ostane samo geforce nema efekta jer to samo Windowsima govori da ne koriste vegu, UEFI svoje odradi i odgrize 2 GB prije nego dođemo do windowsa...

Zanimalo bi me da li i ovaj updateani primjerak ima istu glupost...

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.1.2022 8:56 (Solo761).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i

Ja imam model s Ryzen 5 5600H 6c/12t, 16GB (2x8), 512GB NVME i nvidia RTX 3050 4GB... kod mene je Vegi dano 512MB po defaultu u Win11.

 

Inace poprilicno solidan laptop, ja sam zadovoljan - jedino mi je žao što je ekran IPS 60Hz umjesto 144Hz, ali eto, za te novce više nego dobar.

It is always darkest just before the dawn.
16 godina
online
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i

Sada sam baš upalio, kod mene stoji na 0.1/2.0 GB u Win10, ali to mislim da nema veze sa Windowsima nego UEFIem, a tamo nema postavke koja to kontrolira. Jer i kada sam disable-ao grafičku u device manageru, da mu ostane samo geforce, i dalje bi "falila" ta dva GB.

Za takve slučajeve su ljudi čak i modali BIOS-e da bi dobili tu opciju i smanjili taj broj. Jednostavno HP-ova logika... Moram probati updateati UEFI i vidjeti da li se što promjenilo. Mada mislim da jesam na zadnjoj verziji jer je zadnja dostupna iz 12. mjeseca 2020te.

15 godina
offline
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i
Solo761 kaže...

Sada sam baš upalio, kod mene stoji na 0.1/2.0 GB u Win10, ali to mislim da nema veze sa Windowsima nego UEFIem, a tamo nema postavke koja to kontrolira. Jer i kada sam disable-ao grafičku u device manageru, da mu ostane samo geforce, i dalje bi "falila" ta dva GB.

Za takve slučajeve su ljudi čak i modali BIOS-e da bi dobili tu opciju i smanjili taj broj. Jednostavno HP-ova logika... Moram probati updateati UEFI i vidjeti da li se što promjenilo. Mada mislim da jesam na zadnjoj verziji jer je zadnja dostupna iz 12. mjeseca 2020te.

Baš pogledam kad dođem s posla kako stvari stoje u mom uefi-ju pa ti javim.

It is always darkest just before the dawn.
15 godina
offline
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i
Solo761 kaže...

Sada sam baš upalio, kod mene stoji na 0.1/2.0 GB u Win10, ali to mislim da nema veze sa Windowsima nego UEFIem, a tamo nema postavke koja to kontrolira. Jer i kada sam disable-ao grafičku u device manageru, da mu ostane samo geforce, i dalje bi "falila" ta dva GB.

Za takve slučajeve su ljudi čak i modali BIOS-e da bi dobili tu opciju i smanjili taj broj. Jednostavno HP-ova logika... Moram probati updateati UEFI i vidjeti da li se što promjenilo. Mada mislim da jesam na zadnjoj verziji jer je zadnja dostupna iz 12. mjeseca 2020te.

 Imam isti model samo sa 16GB, također je 2GB rezervirano za Vegu.

 

Koliko si platio taj model? Koliki je SSD? U ovome je 256GB.

U Santi je bio 6100kn, prije godinu i pol.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
online
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i
wyks kaže...
Solo761 kaže...

Sada sam baš upalio, kod mene stoji na 0.1/2.0 GB u Win10, ali to mislim da nema veze sa Windowsima nego UEFIem, a tamo nema postavke koja to kontrolira. Jer i kada sam disable-ao grafičku u device manageru, da mu ostane samo geforce, i dalje bi "falila" ta dva GB.

Za takve slučajeve su ljudi čak i modali BIOS-e da bi dobili tu opciju i smanjili taj broj. Jednostavno HP-ova logika... Moram probati updateati UEFI i vidjeti da li se što promjenilo. Mada mislim da jesam na zadnjoj verziji jer je zadnja dostupna iz 12. mjeseca 2020te.

 Imam isti model samo sa 16GB, također je 2GB rezervirano za Vegu.

 

Koliko si platio taj model? Koliki je SSD? U ovome je 256GB.

U Santi je bio 6100kn, prije godinu i pol.

 Moj je bio 5300, bila je neka akcija u Svijetu Medija, isto tako prije cca godinu i pol, 8 GB rama, 256 GB SSD je bio. Stavio sam 16 GB i dodao SSD od 720 GB (čudna veličina, Netac marka, ali bio je jeftin prije cca 4 godine za svoj kapacitet, a radi OK :D) 

15 godina
offline
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i
Solo761 kaže...

Moj je bio 5300, bila je neka akcija u Svijetu Medija, isto tako prije cca godinu i pol, 8 GB rama, 256 GB SSD je bio. Stavio sam 16 GB i dodao SSD od 720 GB (čudna veličina, Netac marka, ali bio je jeftin prije cca 4 godine za svoj kapacitet, a radi OK :D) 

 Malo me iznenadila ta tvoja cijena ali krivo sam gledao, moj je kupljen prije dvije godine, jedan drugi laptop sam kupio prije godinu i pol. Tako da je razlika u cijeni očekivana.

 

Mislim da je Netac jedan od onih "polu-proizvođača" koji sudjeluju u proizvodnom procesu za brendove, pa od dijelova sastave i svoj proizvod. Koriste ih i kineski proizvođači no-name laptopa, koji masovno otkupljuju neprodane zalihe dijelova za brend računala pa od toga slažu svoja računala.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
online
Re: HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za i
wyks kaže...

 Malo me iznenadila ta tvoja cijena ali krivo sam gledao, moj je kupljen prije dvije godine, jedan drugi laptop sam kupio prije godinu i pol. Tako da je razlika u cijeni očekivana.

 

Mislim da je Netac jedan od onih "polu-proizvođača" koji sudjeluju u proizvodnom procesu za brendove, pa od dijelova sastave i svoj proizvod. Koriste ih i kineski proizvođači no-name laptopa, koji masovno otkupljuju neprodane zalihe dijelova za brend računala pa od toga slažu svoja računala.

 Sa aliexpressa je i stigao taj SSD, mislim da je bio $60 za taj kapacitet što je u to vrijeme bilo wow :). A radi sasvim soldno, bio mi je prije ovoga glavni SSD u starijem laptopu. 

Kapacitet je malo čudan, no kada prebrojiš čipove na PCB-u stvarno je tako, nije da su neki neispravni pa da su samo disableani. Generalno kinezi imaju svakakvih tih "nestandarnih" kapaciteta u ponudi, npr. i 360 GB, tj. pola ovog mog). 

15 godina
offline
HP Pavilion Gaming 15 - Zelenko s Ryzenom za igrač

Sorry što kasnim s odgovorom... totalno sam zaboravio neki dan. Uglavnom, gledao sam u UEFI-ju i nigdje nema mogućnosti niti se spominje količina memorije na integriranoj Vega grafici. Meni po defaultu ima 512MB dodijeljeno, tako da nisam siguran gdje se to i može li se uopće podešavati. Možda kroz Ryzen Master? Nemam ga instaliranog..

 

Btw što se tiče temperatura Ryzen 4xxx/5xxx procesora u laptopima, po defaultu imaju postavljen Aggressive boost i na bateriji i na struji. Postoji registry hack da omogući mijenjanje tog unutar power planova - boost se na taj način može kompletno disableati. Meni Ryzen 5600H bez boosta radi na defaultnih 3.3Ghz stalno i temp je oko 20 stupnjeva manja u loadu dok recimo igram (60-61c umjesto prije 80-84c). Tako da ako igrate neke manje zahtjevne igre gdje nije bitno da procesor stalno boosta na 4+ Ghz, ovo smanjivanje temp na taj način je poprilično dobro i efektivno - uz to ni laptop ne puše kao sumanut jer ventovi nisu na max kao kod full boosta.

 

EDIT: Naravno da su performanse lošije na taj način, tako da ako je bitno da vam proc radi punom snagom (renderanje, obrada videa ili pak kakav high cpu demanding igranje) onda ovo nije the right way 

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.2.2022 16:02 (mrsmith).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice