Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19? zaključana tema

poruka: 8.530
|
čitano: 939.373
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?".
7 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Pa mRna cijepivo je ustvari kao softver koji ti svakom dozom "ažuriraš". Naravno, to je laičko i možda pogrešan stav, ali je trenutno moje shvaćanje toga. 

 

Jedan poznanik se cijepio nedavno drugom dozom i toliko ga je bolila ruka i dobio upalu da je rekao dosta više cjepiva dok je živ 

I want to believe
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
MrBlc kaže...
Visak kaže...

Ne sjećam se da sam ikada objašnjavao da Wikipedia nije relevantan izvor, al eto malo si me pljunuo, nema veze je li istina.

Sorry, moguće da sam pobrkao, ali što nisi upravo ti na nekim temama isticao da je wikipedija podložna subjektivnim utjecajima, što se posebno vidi na povijesnim i političkim temama hrvatske verzije? Bilo je jako lijepo sročeno, a bio sam uvjeren da si ti autor te tvrdnje.

 

 Ne sjećam se ni toga (bar ne u ovakvoj formi), ali jasno ti je da isticanje subjektivizna (koji postoji, a na hrvatskoj je postalo legendarno u svjetskim razmjerima) i odbijanje Wikipedije (koju i ja koristim) kao izvora naprosto nema veze jedno s drugim?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zaporožac kaže...
Maat kaže...

Gripa istrijebljena jer se ljudi drže mjera a korona divlja istovremeno jer se ljudi ne drže mjera.

Teško da oboje može biti istina istovremeno.

 

 

Pobrkao si lego kockice.

Cijepljenje protiv gripe zadnjih 50 godina je masakriralo gripu, ljudi su stekli imunitet krda a pranje ruku, držanje distance, je samo pomoglo da se ne razboli i onaj mali postotak na globalnoj razini koji nisu u "krdu".

 

Korona se je tek pojavila i srećom po nas, medicinska znanost je brzo došla do cjepiva već samim istraživanjem sličnih cjepiva protiv ebole, SARS-a iz 2003 i sl, te gle sreće, ultrabrzim računalima koja mogu hitro obraditi milijarde podataka koji su potrebni za labaratorijska istraživanja.

 

 

 


Ajme, ti niti si shvatio što ja govorim niti na što sam se referirao, a ova priča o gripi i imunitetu krda...

Trebao si citirati i što je SimeKZ rekao o gripi a ne izvući iz konteksta, možda bi tada shvatio što sam rekao komentarom.

Sad ako će SimeKZ biti konzistentan bilo bi lijepo da ti objasni da si neinformiran i da nemaš osnove znanja da bi mogao shvatiti.

 

Srećom? Je li sreća ili znanost? Jedno s drugim nema previše veze, ajmo se odlučiti.

 

Ljudi su stekli imunitet krda za gripu? Vrlo zanimljiva tvrdnja. 

Kad su ga stekli i kako, na koji se način i kada taj imunitet krda na gripu manifestira?

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 15:47 (Maat).
2 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Brki1994 kaže...

Pa mRna cijepivo je ustvari kao softver koji ti svakom dozom "ažuriraš". Naravno, to je laičko i možda pogrešan stav, ali je trenutno moje shvaćanje toga. 

 

Jedan poznanik se cijepio nedavno drugom dozom i toliko ga je bolila ruka i dobio upalu da je rekao dosta više cjepiva dok je živ 

 reci mu da to nije dosta jer uvozimo sojeve.

 ceka ga jos 5 komada puta 2 minimalno 

14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
I kakav je problem cijepiti se par puta godišnje? Meni nikakav, dolaze mi u firmu, desetak minuta zajebancije.
Moj PC  
5 7 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zaporožac kaže...

 

Pobrkao si lego kockice.

Cijepljenje protiv gripe zadnjih 50 godina je masakriralo gripu, ljudi su stekli imunitet krda a pranje ruku, držanje distance, je samo pomoglo da se ne razboli i onaj mali postotak na globalnoj razini koji nisu u "krdu".

 

Korona se je tek pojavila i srećom po nas, medicinska znanost je brzo došla do cjepiva već samim istraživanjem sličnih cjepiva protiv ebole, SARS-a iz 2003 i sl, te gle sreće, ultrabrzim računalima koja mogu hitro obraditi milijarde podataka koji su potrebni za labaratorijska istraživanja.

 

 

 opće je poznato da se protiv gripe cijepi više od 70% populacije

nemam za potpis
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...

 A kako znaš da na jesen broj neće biti veći od gripe?

Ne znam, ali nije ni moja dužnost da znam ili da dokazujem. Ako netko iznosi tvrdnju i na temelju te tvrdnje očekuje od mene da nešto napravim, na njemu je dužnost da tu tvrdnju dokaže. 

 

Sad više nije početak pandemije, pa da je neznanje opravdanje za djelovanje na slijepo (iako je i tad bio upitan opseg takvog djelovanja), na temelju dobne raspodjele preminulih, serološkog istraživanja i procijepljenosti rizičnih skupina se to može izračunati. Samo što oni koji bi to trebali računati, umjesto da se bave time, ubijaju turističku sezonu (ljudi otkazuju jer se traži Covid putovnica od ljudi koji dolaze iz zelenih zona, a naši još imaju obraza to nazvati otvaranjem, iako su zapravo uveli novi uvjet). Zadnje serološko istraživanje je rađeno u 1. mjesecu. Zašto? Taj podatak bi nam danas bio koristan.

 

Prema istraživanju iz 1. mjeseca, najviše preboljelih je u radnoj skupini. Preko 90 % preminulih je u skupini starijih od 60-ak godina. To znači da jedan cijepljeni u radnoj skupini ima veću vjerojatnost da je već imun i prije cijepljenja, a jedan cijepljeni u rizičnoj skupini ima daleko veću šansu direktno spriječiti jednu smrt.

 

 

 

Visak kaže...

Što bi bio tebi bio dokaz? 

 

Argumenti su izneseni višekratno, ali je prigodno praviti se glupim.

Korelacija strogoće mjera i manjeg viška smrtnosti, normalizirana za druge poznate faktore.

 

Primjerice, postoji jaka korelacija između BDP-a i manjeg viška smrtnosti, koju bi trebalo uzeti u obzir i testirati da li je ta varijabla neovisna o stogoći mjera (moguće je da bogatije države imaju prostora za strože mjere, a moguće je da uz istu stogoću mjera bogate države bolje prolaze).

Argumenti koji su se iznosili su se svodili na cherry picking par zemalja, te su pokazivali različite rezultate, ovisno o tome koje zemlje odabereš.

 

 

 

Visak kaže...
MrBlc kaže...

 

Za gripu imamo cjepivo. Tko je kriv za mrtve od gripe?

 Većinom oni koji se ne cijepe. 

Ti se redovito cijepiš protiv gripe? Hoćemo uvoditi restrikcije za necijepljene protiv gripe?

 

Visak kaže...
MrBlc kaže...

 

Nije pitanje trebamo li riskirati, već koji je rizik manji. 

 

 

Također, nije ista razina rizika prihvatljiva ako ćeš se cijepiti zbog sebe ili zbog drugoga.

 To je vrlo jasno. To što ti i dalje nakon stotina milijuna cijepljenih jašeš po tom argumentu govori koliko si odmaknut od stvarnosti.

U dijelu u kojeg si izrezao sam to pojasnio, ali očito te to objašnjenje ne zanima.

 

Nakon stotina milijuna cijepljenih i dalje traje prijepor oko nekih nuspojava. CDC smatra da je potvrđeno da mRNA cjepiva kao nuspojavu mogu imati miokarditis, a proizvođači još nisu ubacili na službenu listu nuspojava. Zar bismo na takve stvari trebali žmiriti. Da ne govorim o tome da postoji rizik da još nešto nismo otkrili. Taj rizik postoji i inače, ali je kod ovakvog razvoja cjepiva povećan. Ako se na nuspojave odmahuje rukom, kao kad je kod nas Capak ili Beroš odmahnuo rukom "sigurno nije ugrušak od cjepiva jer nije poznat mehanizam" - ako zbog takve logike ne prijaviš, neće ni biti poznat. 

 

Visak kaže...

Tebi je i nošenje maski bio preveliki rizik, pa nije neko čudo da si se usrao od pikice.

Gdje sam to napisao? Zašto lažeš?

 

Napisao sam da predstavlja rizik od lažne sigurnosti, a ne da samo nošenje predstavlja rizik. Dapače, na tvrdnje o skupljanju CO2 ispod maske sam se sprdao, iako se pokazalo da sam tu možda bio u krivu:

https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2781743

 

S jedne strane, studija ima mogući propust - moguće da je povećanje CO2 kratoročno dok se tijelo ne prilagodi, s druge strane, takva prilagodba bi i dalje mogla predstavljati povećano opterećenje, a ovo je mjereno u stanju mirovanja, a ne fizičke aktivnosti koja to može pogoršati.

 

Visak kaže...

U Hrvatskoj više ljudi svake godine pogine u prometu nego od cjepiva. Nemoj slučajno otići u dućan ako te netko zatraži, to je previše za riskirati za nekoga drugoga.

I više ljudi umre od srca i raka, nego od korone, pa smo opet od tih ljudi napravili pacijente drugog reda.

 

Visak kaže...

Povjerenje narušavaju oni koji prenapuhuju stvarne probleme. Svaku banku možeš uništiti pokretanjem glasina, kao što možeš i svako cjepivo ili lijek. Ništa na svijetu nije 100% sigurno i svemu se može naći mana. Gleda se cost/benefit. Je li bilo nuspojava kod polio cjepiva - bilo je, je li se isplatilo - je. Čitaš li nuspojave na lijekovima koje koristiš? 

 

 

Povjerenje najviše narušavaju oni koji probleme pokušavaju sakriti. Kad imaš transparentnost, onda ni eventualno prenapuhivanje nema nekog efekta.

 

Visak kaže...

Gleda se cost/benefit. Je li bilo nuspojava kod polio cjepiva - bilo je, je li se isplatilo - je. Čitaš li nuspojave na lijekovima koje koristiš? 

Jednostavno ne vjerujem da od tebe čujem ovu razinu argumentacije.

 

Visak kaže...

Ček, pa nisi li ti sam iznio dokaze da je aerosol krivo definiran i da si bio u krivu kad si govorio da maske nisu korisne jer ne zadržavaju aerosol?

Ovaj drugi dio nisi naravno izrekao na glas, ali to proizlazi.

Itekako sam izrekao na glas, točnije napisao, ono što jest točno: seal fitted maske (bez ventila) su efikasne u zadržavanju aerosola, odnosno, aerosolnih čestica. Međutim, iste predstavljaju veće opterećenje za respiratorni sustav i za nazivnu efikasnost traže i dobar odabir i ispravno korištenje, te kao takve nisu baš primjerene za opću populaciju. S druge strane lose fitted maske, iako im materijal zadržava aerosolne čestice, omogućuju prolaz zraka uz masku, a kako aerosolne čestice imaju jako veliki omjer površine i mase, ona se efikasno kreću sa zrakom (dok veće kapljice inercijom lete prema maski).

 

Baci pogled i na WHO preporuke po pitanju maski, ali preporuke koje su namijenjen onima koji donose mjere, a ne općoj populaciji: https://www.who.int/publications/i/item/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak

 

Preporuke naglašavaju da se maske preporučuju tamo gdje se ne može držati razmak i u neadekvatno ventiliranim zatvorenim prostorima (čitaj dio za opću populaciju, prva tablica je za medicinske ustanove).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

imam dojam da sam na forumu pravnika pripravnika, sve neke tvrdnje, dokazi i dužnosti 

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
forumaš kaže...

imam dojam da sam na forumu pravnika pripravnika, sve neke tvrdnje, dokazi i dužnosti 

 -zalutao si.. tj ili sudjeluješ ili spamaš što je posao za modove..

-dojam .. pa što?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ihush kaže...
forumaš kaže...

imam dojam da sam na forumu pravnika pripravnika, sve neke tvrdnje, dokazi i dužnosti 

 -zalutao si.. tj ili sudjeluješ ili spamaš što je posao za modove..

-dojam .. pa što?

 A ti se kandidiraš za jednoga? Radije mi odgovori na pitanje koje sam ti postavio u ovoj raspravi.

 

 

edit;

 

Jutarnji list - Cijepljenje uvjet za nove potpore: neslužbeno doznajemo na koje će se sektore to odnositi

 

"a ubuduće onaj radnik koji nije cijepljen neće imati pravo ni na kakvu potporu države, najavio je danas premijer Andrej Plenković."

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 17:33 (forumaš).
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
SimeKZ kaže...
Milka30 kaže...

Neće biti krivi,jer je već dokazano da zarazu sire jednako cijepljeni i necijepljeni.
Ponavljam,necijepljenima treba naplatiti bolničko liječenje,svi sretni i svi će dokazati da su bili u pravu!

Nije bit sirenja. Bit je prevencije. Ljudi moji, osnove neznate a ulazili bi rasprave. Osnovno u medicini je je prevenirati, jer kad dode do lijecenja, kasno je. 

Cjepivo je tu radi prevencije sirenja bolesti, tezih slucajeva i samog procjepljenja.

Kako vam osnove nisu jasne ljudi moji.

 

Ljudi su poceli vise prat ruke i drzati distancu, gripe skoro pa niti nema vise.

 

A ovo konstantno komentiranje "zasto se bojis a cijepljen si" je samo dokaz kako sa takvima nema rasprave, odnosno postoji samo jedan smjer razgovora. 

 

Gripa istrijebljena jer se ljudi drže mjera a korona divlja istovremeno jer se ljudi ne drže mjera.

Teško da oboje može biti istina istovremeno.

 

Neke od osnova u medicini su i ne načiniti štetu niti pogoršati nečije zdravlje.

 

S tobom postoji samo jedan smjer razgovora - oni koji se ne slažu s tobom su neobrazovani, glupi, nemaju kapaciteta shvatiti ni raspravljati. 

Tako nastupaš s visine , iznimno načitan i pametan, iznad plebsa, ali nije ti bio problem izjaviti da je cjepivo doslovno iskorijenilo polio. Svatko može pogriješiti i biti u zabludi, pa i ti. 

Potpuno krivo.

 

Gripa i COVID nejdu niti u isti recenicu. Zapravo, nemamo pojma kako izgleda COVID na "slobodi", jer od pocetka imamo mjere. 

 

Sa cime tocno medicina steti? Steti jer se kosi sa tvojim misljenjem? 

 

Ne, sa mnom se vrlo lako razgovara. Ja sam spreman poslusati i argumentirano odgovorit. Ja argumentirano odgovorim pa me netko krene spustat na nivo rasprave rekla/kazala. 

Moji nastupi uooce nisu sa visine. No, kad je netko obrazovan i direktno skoro vezan sa temom, imam sta rec u vezi toga. Ali opet... To nije dosta. 

Da, cjepivo za polio je doslovno skoro iskorijenilo polio. Polio je imao veliki povratak u trenu kada se pojavio antivax pokret. 

 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
15 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Meni bi prije nos curio skoro tijekom cijele godine, a ni blagi kašalj mi nije bio rijetkost. Kakve nebuloze od mjera, pa nismo sterilni, i što ćemo se čudno gledati kada netko pokraj nas kiše i šmrca?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Izzy kaže...

Meni bi prije nos curio skoro tijekom cijele godine, a ni blagi kašalj mi nije bio rijetkost. Kakve nebuloze od mjera, pa nismo sterilni, i što ćemo se čudno gledati kada netko pokraj nas kiše i šmrca?

 Možda imaš alergijsku reakciju. U nekim slučajevima laktoza (alergijska reakcija na istu) može prouzročiti blagi kašalj (suhi, iritirajući) i curenje nosa pa probaj 2-3 tjedna izbjegavat mliječne proizvode. Česti kašalj može biti i zbog drugih želučanih problema pa razmisli o testu intolerancije na hranu. 

 

Kod žena može biti problem i u štitnjači.

 

Svakako kreni od prehrane. Znam hrpu ljudi koji su jeli svakakvu "zdravu" hranu koja im je štetila, a koji su prestankom konzumacije riješili čitav spektar problema od kašlja, fleka po koži, crvenila, tjelesne težine itd.

 

Svima preko 30te preporučam da bar tjedan ili dva izbjegavaju laktozu jer se relativno brzo povuku simptomi "smetnji" pa odmah znaju da li je povezano s laktozom ili ne.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
2 godine
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ihush kaže...

 -zalutao si.. tj ili sudjeluješ ili spamaš što je posao za modove..

-dojam .. pa što?

 Što je čovjek pogrešno napisao ?

 

Malo šale u neozbiljnim, nestručnim objašnjenjima protivnika cijepljenja protiv C19 ne šteti.

Više štete nanose covid antivakseri zbog svoje nestručnosti.

 

Trebam li pozvati prijatelja koji je profesor na Farmaceutsko- biokemijskom fakultetu u Zagrebu, koji ima "hrpicu" znanstvenih radova i član je Hrvatskog društva za biokemiju, te nekoliko inozemnih, da Vam objasni nešto o cjepivima protiv Covida?

Poznajem ga dobro i znam da se ne želi upuštati u logomahijske rasprave na ovoj temi.

Demokracija je kada dvije budale sistemom glasovanja nadglasaju genija !
2 godine
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ivan dragi kaže...

 

Svima preko 30te preporučam da bar tjedan ili dva izbjegavaju laktozu jer se relativno brzo povuku simptomi "smetnji" pa odmah znaju da li je povezano s laktozom ili ne.

 Najjednostavnije je obaviti test IMU PRO 300 na 270 namirnica.

Demokracija je kada dvije budale sistemom glasovanja nadglasaju genija !
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Stric_Jura kaže...

jel ti penzičke s čeličnim kukovima više ne mogu pobjeći zbog magnetizma na mjestu uboda ?

 

daj reci, da si poboljšam ljubavni život i da se odem i jope cijepit'!

 

Jep, sada ih privlacim takvom silom da ti nemrem opisat, ko kad se nasprejas sa pola bocice Axa.

 

Hazar kaže...
dagoberhr kaže...

Odradjen i drugi Pfizer updajte popravio greske sa 4G sada besprijekorno radi 4 i 5G, Bill Gates me sad moze lako pratiti.

 Jesi siguran da nisi cijepljen protiv smisla za humor

 

100%

 

BTW:

Sorry decki na kasnom odgovoru ali uzivam u morskim carima pa nisam stigao biti ni blizu laptopa.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.7.2021 8:34 (dagoberhr).
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zaporožac kaže...
ivan dragi kaže...

 

Svima preko 30te preporučam da bar tjedan ili dva izbjegavaju laktozu jer se relativno brzo povuku simptomi "smetnji" pa odmah znaju da li je povezano s laktozom ili ne.

 Najjednostavnije je obaviti test IMU PRO 300 na 270 namirnica.

 

Intolerancija na hranu je posebna tema i isto kontroverzna kao i cjepivo protiv Covida-19.

I tamo industrija zarađuje na ovakvim testovima, ali upitne medicinske vrijednosti.

Osim laktoze testovi za bilo što drugo su nepouzdani (mislim na intoleranciju, autoimune bolesti i alergije su nešto potpuno drugo). I mogu dati krive ideje o uzrocima možda nekih drugih bolesti.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
6 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
SimeKZ kaže...
Maat kaže...
SimeKZ kaže...

 

Ljudi su poceli vise prat ruke i drzati distancu, gripe skoro pa niti nema vise.

 

A ovo konstantno komentiranje "zasto se bojis a cijepljen si" je samo dokaz kako sa takvima nema rasprave, odnosno postoji samo jedan smjer razgovora. 

 

Gripa istrijebljena jer se ljudi drže mjera a korona divlja istovremeno jer se ljudi ne drže mjera.

Teško da oboje može biti istina istovremeno.

 

 

Potpuno krivo.

 

Gripa i COVID nejdu niti u isti recenicu. Zapravo, nemamo pojma kako izgleda COVID na "slobodi", jer od pocetka imamo mjere. 

 

 

Gore si dao primjer zašto misliš da je gripa skoro pa nestala(iako si to izjavio kao tvrdnju bez ikakvih argumenata i dokaza, kao da je to jednostavno tako, slično kao što si za polio samo iznio dogmu ranije da je doslovno iskorijenjen cijepljenjem). Bit će da su ljudi nisu dovoljno prali ruke, i da su si bili preblizu. Zanimljivo da se ovoga nitko prije nije sjetio pa su sve do 2020. ljudi masovno umirali i razbolijevali se od gripe, eto još jedan benefit korone.

Osim toga lijep primjer kako nastupaš s visine - tvrdnja da ne idu u istu rečenicu, patronizirajuće.

Gripa je različita od korone. Eto ih u istoj rečenici. A jasno je zašto sam ih gore stavio u istu rečenicu, jer se apsurdno tvrdi da gripe nema jer se ljudi drže mjera (pranje ruku, distanca) a iste osobe tvrde često da korona divlja u širenju jer su ljudi neozbiljni i glupi i ne drže se istih tih mjera.

Apsurd koji izgleda nikome ne smeta.

 

Ako kako tvrdiš ne znamo kako izgleda COVID na "slobodi" jer od početka imamo mjere kako se onda možemo bahatiti sa izjavama što bi i kako trebalo biti kad je to onda nagađanje? 

 

SimeKZ kaže...

Sa cime tocno medicina steti? Steti jer se kosi sa tvojim misljenjem? 

 

 

Moje mišljenje je samo moje mišljenje, nisam tako bahat da bih mislio da sve znam bolje od drugih i da moram biti u pravu.

Gdje sam tvrdio da šteti, potpuno kriva interpretacija. Može pomoći, može štetiti ovisno kako se primjenjuje. Kao i u drugim profesijama nisu svi iz medicinske struke savjesni ni posvećeni svom poslu. Mnogi samo odrađuju nezainteresirano, bez obzira na posljedice. S obzirom da liječenje utječe na zdravlje i živote ne vidim da je loše istaknuti i da je jedan od osnovnih principa medicine ne nanijeti štetu ni pogoršati stanje, često se zaboravi, nekad i kod liječenja. 

Gdje nema odgovornosti ni preispitivanja uvijek dolazi do pretjeranog ispoljavanja negativnog i štetnog ponašanja i manipulacija, iskorištavanja položaja, autoriteta itd...

Kad bi farmaceutske kompanije snosile odgovornost za svoja cjepiva bila bi bitno kvalitetnija i sigurnija. Ovako imamo situaciju gdje su neka cjepiva savršeno rješenje i spašavaju živote i katastrofe a neka druga su prilično upitna i mogu uništiti zdravlje i živote. I onda imamo debilnu podjelu na vaxere i anitvaxere gdje postoje samo 2 ekstremna mišljenja koja obuhvaćaju sva cjepiva a ponašamo se kao da nema ništa između i  da je glupo gledati svako cjepivo i situaciju odvojeno.

 

SimeKZ kaže...

 

Moji nastupi uooce nisu sa visine. No, kad je netko obrazovan i direktno skoro vezan sa temom, imam sta rec u vezi toga. Ali opet... To nije dosta. 

Da, cjepivo za polio je doslovno skoro iskorijenilo polio. Polio je imao veliki povratak u trenu kada se pojavio antivax pokret. 

 

Možda ti sebe tako doživljavaš ali često je dojam drugačiji.

Iz tvojih postova stalno izbijaju tvrdnje da su drugi neobrazovani i ne razumiju i nemaš što s njima raspravljati zbog toga, jer se ne može.

'Doslovno skoro iskorijenilo' je prilično različito od 'doslovno iskrijenilo'. Sad bih mogao biti bezobrazan pa reći da doslovno i skoro 'nejdu u istu rečenicu' kao što si ti gore izveo za gripu i koronu.

 

Ponovo ću linkati factcheckiran članak

https://www.vaxbeforetravel.com/there-ongoing-risk-international-spread-polio

 

'Vaccine derived poliovirus

The rapid emergence of multiple cVDPV2 strains in several countries is unprecedented and very concerning, and not yet fully understood.

The multiple cVDPV outbreaks in 4 WHO regions (African, Eastern Mediterranean, South-east Asian and Western Pacific Regions) are very concerning, with seven new countries reporting outbreaks since the last meeting (Chad, Cote d’Ivoire, Malaysia, Pakistan, Philippines, Togo, and Zambia).  

Since the last meeting, cVDPV2 has spread through West Africa and the Lake Chad area, reaching Cote d’Ivoire, Togo, and Chad, and cVDPV1 has spread from the Philippines to Malaysia.

The Committee strongly supports the development and proposed Emergency Use Listing of the novel OPV2 vaccine which should become available mid-2020, and which it is hoped will result in no or very little seeding of further outbreaks.'

 

Vrijedi pročitati cijeli članak, ima i puno drugih izvora ali situacija je složena nije tako jednostavno kao što možda misliš.

U nekim regijama postoji značajan problem sa širenjem polio virusa kao posljedice cijepljenja, i to predstavlja ogroman dio razloga zašto  tamo jača antivax pokret. Odgovor institucija i javnog zdravstva je taj da će tamo ide sa novim i boljim cjepivom za koje se nadaju da neće izazivati isti problem i nadaju se mitigirati učinjenu štetu i gubitak povjerenja.

I ne moraš mi govoriti da je do kruženja vaccine derived polio virusa došlo uslijed nedovoljne procijepljenosti. To je medijski damage control u svrhu izbjegavanja odgovornosti i kazni. Promašena taktika i upravo razlog jačanja antivax pokreta.

Ali ogroman problem je već učinjen, cijepljenjem su izazvali outbreak virusa i sad trebaju tu istu populaciju uvjeriti da je drugo cjepivo u redu. 

Upravo tvrdnjama da su krivi zatucani antivaxeri a praviti se da su učinjene greške i šteta s opasnim cjepivom nepostojeći, i prebacivati krivnju na antivaxere je način kako se stvara antivaxere. 

Najmanje što se može učiniti  je kazniti odgovorne, isplatiti odštete i potruditi se da se tako nešto ne ponovi. Micanje odgovornosti sa farmaceutskih kompanija i odgovornih iz medicinske struke je kontraproduktivno. Stavljanje ovoga pod tepih i dogmatske tvrdnje da polio iskorijenjen ili da povratak nema veze s lošim cjepivom će stvoriti hrpu antivaxera. 

Da, posljedično na drugim mjestima je antivax pokret kriv za povratak polio virusa, ali indirektno je jako kriva situacija koju sam naveo iznad jer ljudi gube povjerenje i boje se da bi se to moglo i njima dogoditi.

U tom kontekstu smatram da je pogrešno s jedne strane apsolutno odrješenje odgovornosti proizvođača cjepiva a s druge strane masovna propaganda da su apsolutno sigurna. Vraćanju povjerenja u cjepiva bi se značajno doprinijelo kad bi postojala odgovornost proizvođača za kvalitetu tj. sigurnost istih.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.7.2021 11:18 (Maat).
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zaporožac kaže...
ihush kaže...

 -zalutao si.. tj ili sudjeluješ ili spamaš što je posao za modove..

-dojam .. pa što?

 Što je čovjek pogrešno napisao ?

 

 

 Tu se brzo javio a kad ga pitam za uvaženog dekana prestižnog mediscinskog fakultata koji je vidio početak korone 2012. godine na otvaranju OI, onda to ignorira...Budem ga izgleda još koji puta morao podsjetiti da mi to prokomentira 

12 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Jutros u trgovini rođo parkira Pežova terenca na dva parkirna mjesta(da mu netko ne ogrebe zvijer,jer ga je on platiJo u Nemačkoj teškim radom),ulazi naravno,bez maske i odmah s vrata " Neće meni nitko naredit da ja nosim brnjcu"!Odmah nakon njega ulazi starija "gospođa" i sarkastično blagajnici s vrata "Ja sam se cijepila dva puta,moram li nositi masku"?Pri tome ta,je vani pričala sa tim Rvatinom...
Čemu to?Zašto se prave problemi bez veze?Pa nije ta blagajnica kriva za takve mjere!Koliko ona jadna dnevno proživi takvih poniženja?
Antivakserska ekipo-ne kažem da ste to baš vi s Bug foruma,ali zašto takve stvari rade samo antivakseri?


Napisao sam da bi trebali antivakseri plaćati bolničko liječenje u slučaju oboljenja od Covid-a i zaradio dosta TD.
Može li mi netko od tih TD-ša odgovoriti točno u čemu je problem?
Pretpostavljam da su ti TD-ši antivakseri,pa čemu onda problem platiti liječenje,kada vi ionako ne vjerujete u cjepivo ili covid.
-Fore o već plaćanju obaveznoga zdravstvenoga osiguranja ne drže vodu,jer vam je lijek koji vas spašava od bolničkoga kreveta besplatno ponuđen!

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
2 7 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Milka30 kaže...

Jutros u trgovini rođo parkira Pežova terenca na dva parkirna mjesta(da mu netko ne ogrebe zvijer,jer ga je on platiJo u Nemačkoj teškim radom),ulazi naravno,bez maske i odmah s vrata " Neće meni nitko naredit da ja nosim brnjcu"!Odmah nakon njega ulazi starija "gospođa" i sarkastično blagajnici s vrata "Ja sam se cijepila dva puta,moram li nositi masku"?Pri tome ta,je vani pričala sa tim Rvatinom...
Čemu to?Zašto se prave problemi bez veze?Pa nije ta blagajnica kriva za takve mjere!Koliko ona jadna dnevno proživi takvih poniženja?
Antivakserska ekipo-ne kažem da ste to baš vi s Bug foruma,ali zašto takve stvari rade samo antivakseri?


Napisao sam da bi trebali antivakseri plaćati bolničko liječenje u slučaju oboljenja od Covid-a i zaradio dosta TD.
Može li mi netko od tih TD-ša odgovoriti točno u čemu je problem?
Pretpostavljam da su ti TD-ši antivakseri,pa čemu onda problem platiti liječenje,kada vi ionako ne vjerujete u cjepivo ili covid.
-Fore o već plaćanju obaveznoga zdravstvenoga osiguranja ne drže vodu,jer vam je lijek koji vas spašava od bolničkoga kreveta besplatno ponuđen!

 Zato što sustav liječenja ne funkcionira tako da liječimo samo one koje nisu svojom zaslugom oboljeli. Hoće li onda i oni koji se nisu cijepili protiv gripe, a dobili gripu isto plaćati svoje bolničko liječenje? Oni koji se nezdravo hrane i zbog toga završe u bolnici, oni koji puše, oni koji skrive prometnu nesreću, trebaju li oni plaćati bolničko liječenje ako su sami krivi što su opteretili bolnički sustav? Ako smatraš da da, onda ok, dosljedan si, ako ne, zašto zbog tih stvari ne, a zbog covida da.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Drago kaže...

Mene isto MrBlc iznenadio, tim prije jer dugo nisam niti čitao niti sudjelovao u raspravama na forumu, a nekako sam po "minulom radu" za forumaše mogao pretpostaviti koju će tezu koji zastupati, ali MrBlc točno suprotno od onoga za što sam bio siguran da će biti njegov stav.

Milka30 nastavno na Dragin kometnar i Viskove teorije o političkim stavovima i religioznosti, da ja i ti zamijenimo accounte kako bismo ispunili Dragina i Viskova očekivanja o stavovima 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Milka30 kaže...

Jutros u trgovini rođo parkira Pežova terenca na dva parkirna mjesta(da mu netko ne ogrebe zvijer,jer ga je on platiJo u Nemačkoj teškim radom),ulazi naravno,bez maske i odmah s vrata " Neće meni nitko naredit da ja nosim brnjcu"!Odmah nakon njega ulazi starija "gospođa" i sarkastično blagajnici s vrata "Ja sam se cijepila dva puta,moram li nositi masku"?Pri tome ta,je vani pričala sa tim Rvatinom...
Čemu to?Zašto se prave problemi bez veze?Pa nije ta blagajnica kriva za takve mjere!Koliko ona jadna dnevno proživi takvih poniženja?
Antivakserska ekipo-ne kažem da ste to baš vi s Bug foruma,ali zašto takve stvari rade samo antivakseri?


Napisao sam da bi trebali antivakseri plaćati bolničko liječenje u slučaju oboljenja od Covid-a i zaradio dosta TD.
Može li mi netko od tih TD-ša odgovoriti točno u čemu je problem?
Pretpostavljam da su ti TD-ši antivakseri,pa čemu onda problem platiti liječenje,kada vi ionako ne vjerujete u cjepivo ili covid.
-Fore o već plaćanju obaveznoga zdravstvenoga osiguranja ne drže vodu,jer vam je lijek koji vas spašava od bolničkoga kreveta besplatno ponuđen!

 pa i plaćaju sami. svaki mjesec ide dole s plaće. samo budale misle da je nešto besplatno.

nemam za potpis
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zaporožac kaže...
ihush kaže...

 -zalutao si.. tj ili sudjeluješ ili spamaš što je posao za modove..

-dojam .. pa što?

 Što je čovjek pogrešno napisao ?

 

Malo šale u neozbiljnim, nestručnim objašnjenjima protivnika cijepljenja protiv C19 ne šteti.

Više štete nanose covid antivakseri zbog svoje nestručnosti.

 

Trebam li pozvati prijatelja koji je profesor na Farmaceutsko- biokemijskom fakultetu u Zagrebu, koji ima "hrpicu" znanstvenih radova i član je Hrvatskog društva za biokemiju, te nekoliko inozemnih, da Vam objasni nešto o cjepivima protiv Covida?

Poznajem ga dobro i znam da se ne želi upuštati u logomahijske rasprave na ovoj temi.

 -čitaš li temu? ako ne tad čemu pitanje.. ako da tad odgovor imaš. Kako u citatu piše, recimo spamanje teme, nešto što nema veze s temom ili ostalim postovima u kojima nešto kaže, tj ako je nešto spam, tad nije ispravak nečeg što je pogrešno napisao... čisto stvar razumiejvanja čitanja koje nije lako u temama, ali ako želiš znati tad moraš pratiti i tad možda znaš..

-hoćeš li pozvati prijatelja? .. pozovi, ja ću matu-mišu-kovača! .. ima brkove, jači je. .. tj ne vidim neki argument ili nešto konkretno, nego nastavak na spam .. besmisleno.

 

- imaš ideju, mišljenje, argument, ispravak.. nešto o ovoj temi? osim prijatelja? Ostalo nije dio teme..

 

Maat kaže...
..

 

 

.. Bit će da su ljudi nisu dovoljno prali ruke, i da su si bili preblizu...

 

 -da, mora biti pogrešan sapun, domestos i sl. nešto što djeluje na gripu, ne na covid.. čudni su kriteriji koji ponekad vrijede, mada su pravila ista.. kao i argumenti ovisno tko koristi u kojem trenutku čak i isti argument s malom varijacijom u rečenici ili zarezu.. pa je tako nešto doslovno ili skoro ili iskorjenjeno ili nije.. samo stvar posanja u nekom odlomku a već u idućem može biti isti argument za suprotnu tvrdnju. Neobično, no uobičajeno :)

 

 

forumaš kaže...
Zaporožac kaže...
ihush kaže...

 -zalutao si.. tj ili sudjeluješ ili spamaš što je posao za modove..

-dojam .. pa što?

 Što je čovjek pogrešno napisao ?

 

 

 Tu se brzo javio a kad ga pitam za uvaženog dekana prestižnog mediscinskog fakultata koji je vidio početak korone 2012. godine na otvaranju OI, onda to ignorira...Budem ga izgleda još koji puta morao podsjetiti da mi to prokomentira 

 -jarunaš? što prokomentirati?

-jel osoba luda, glupa, (ne)stručna? .. smijenjen. Ako tebi smjena nije dovoljan dokaz postojanja, oboje, osobe i institucije što tad prihvaćaš kao dokaz?

-fuksova rečenica-odgovor nije dobar odgovor? Naziv institucije ili formalna titula neke fotelje su problem? Kome? Ministru nije, meni-tebi ili visku? Medijima? .. kako ćemo mi čitatelji-građani nešto nazvati ako ne onako kako nam netko to navede, npr mediji.. i ako mediji u crnoj kronici napišu da je pero zgazio iveka biciklom, tad ćemo upravo tako oslovljavati osobe, dok će možda idući dan doći ispravak imena pa pero postane stipe.. ili bicikl -traktor.. i tko tad griješi ili treba nešto ispravljati? Što kaže ministar fuksi, kao i ravnatelj institucije koji smjenjuju konkretnu osobu? .. bitan je naziv (nema ga u posljednjoj rečenici no zna se na što se odnosi.. ili se ne zna).

 

-antivaxeri? ... cijepite se. No to ne znači da je sve ok, da nema gluposti-kontradikcija i da je sve čisto-jasno ili činjenično-istinito, barem provjerljivo, .. naravno nije to matematika kao 2+2=4 pa da je recimo lako-konktretno no iste kriterije, rečenice se koristi ovisno o želji, interpretaciji, danas ovako, sutra onako.. dok činjenice ne prate stanje, znanje, struku pa kad osoba koja je stručna krene u antivax vode, svi moramo barem podići obrvu (zapitati se..) .. tj mada se ne slažem s mišljenjem smijenjenog, on je ipak stručan i ako nije lud, tad ga treba barem poslušati-razmisliti.. a ako je lud, postoje institucije + tad se pitam kako je do prije koji dan sjedio u toj fotelji (neovisno kako nazovemo titulu..).. no kod nas to nije nemoguće pa eto.. :)

 

-npr diskriminacija? segregacija?

-slobode ljudi?

-zabrana kretanja, obavljanja posla? .. vjere, izbora partnera, bilo čega?

-nekad je za kretanje ljudi bio potreban 'auswajs'.. u staljinizmu jednako neka propusnica.. sad covid-putovnica?

-po kojoj osnovi, se nekoj osobi može ograničiti kretanje (pri čemu je to definicija kazne zatvora).. ako osoba ne krši zakon, nije bolesna-zarazna nego zdrava, uz gdpr itd itd..?

 

-što sad imamo? imamo turističku sezonu i otvaranje granica.

-što će neminovno rezultirati, neovisno o 'potvrdama' koje te osobe imaju na granici.. rezultirat će povećanjem zaraza, ne nikako smanjenjem ili isto, tj može biti samo više zaraženih, zar ne?

-jedan više zaražen zbog turizma, no onaj tko je zdrav, praktički ako nema potvrdu tj dozvolu kretanja nalazi se u zatvoru.

-zdrava osoba ne širi virus, zarazu.. mora biti neki izvor, tj mora posotjati zaražena osoba i virus. Tad zdrava osoba jednostavno elementarnom logikom nije ta koja širi virus, nego je to uvijek zaražena osoba.

-turizam.. možemo li biti sigurni da su sve covid-putovnice 'čiste'? .. tj možemo biti sigurni obrnuto, da je od mase turista ipak barem jedan zarazan.. ne ni jedan. Takva osoba će ići okolo, širiti zarazu, dok zdrava osoba ostaje u zatvoru tj zabrani kretanja + nošenja maske, + javna okupljanja i ograničenja..

-zrče počinje.. hoće li barem jedna osoba na zrču biti širitelj zaraze? Što tad?

 

-država i potpore firmama za plaće.. ako se ne cijepe, nema novca.. i to kaže premijer + ministri..

-to kažu u rečenici koja je ok, kad bi bilo samo to.. tj ako su korisnici potpore, tad je logično da se pridržavaju mjera, prema onom tko daje novac.. no ispuštaju 'sitnicu', d aupravo te firme pune proračun i daju sredstva za sve, porez-zdravstvo-ostalo.. tj oni koji rade su ti koji sve financiraju i njihov novac se koristi za sve što imamo, za sve poticaje, pa je pitanje tko kome i što-koliko daje.. tj daje li vama plenki ili vi dajete plenkiju? država-građani, porez i institucije?

-ja sam građanin, plaćam poreze, plaćam sve, od sladodeda i parkinga do dopunskog zdravstvenog, račun za telekom, za struju.. ja plaćam sve, ne neki partijaner na zrču koji ima isprintan komad papira i možda sad širi virus dok se fuka ili ga fukaju jer je zdrogiran da ne zna tko-što-koga.. .. no tu je novac, ne samo od turizma i noćenja, nego i alkohola-droge, tj mora raditi jer lokalna mafija inače previše gubi a njima će plenki dati i potporu, jer privlaće turizam, mojim novcem..

 

-jesm li antiwaxer? ne, naprotiv ... no hoće li se osoba cijeptiti ne smije biti prisila, ni ekonomska ni kaznom zatvora, tj stvar osobe, slobode, prava.. kao na vjeru, spol, izbor bilo čega + osoba koja nije počinila ni jedno kazneno djelo, koja je čak zdrava, nikako nikad ne smije biti kažnjena ili uskraćenog prava ili ucjenjena.. a zdravstvena pitanja recimo postoji gdpr, no postoji 'rastezljivo' pa kad se traži neka info o kriminalnom djelu političara i sl. tad se pozovu na gdpr, a kad su u pitanju (zdravi) građani tad ne vrijedi? .. zetovac nema pravo legitimirati u busu, kaže zakon, samo policija.. a što je covid putovnica? ulaz u kafić, trgovinu, kino, svadbu? .. s potvrdom nema ograničenja, bez ima ograničenja. Diskriminacija, koja čak za bolesne-oboljele nije dozvoljena osim zaraznih bolesti i karantene koja se tad primjenjuje.. to nije problem za zarazne .. no primjenjuje se na sve, na zdrave, tj da se primjenjuje isključivo na zaražene imalo bi smisla a za to je potreban test, ne potvrda koja eliminira testiranje..

 

-pa tako, ako se želi zdravlje, eliminacija virusa, tad treba testirati sve npr na ulazu u državu.. ili u bilo koju 'sigurnu zonu', svi ostali u karantenu, tj tad barem nema diskriminacije i jasno je pravilo. No kad je cilj zarada-novac (pogotovo sumnjivih interesa, droga i sl) tad logika i pravednost kao i zakon nije primarni kriterij..

 

-pandemija je službeno završena.. time nema više krize, krizne situacije (za razliku od prije godinu..).

-pandemija je razlog uvođenja kriznih mjera, prestanak je tad automatizmom kraj kriznih mjera... no one ostaju kao i pravila koja čak nisu u cilju eliminacije virusa jer bi tad na granici bio obavezan test, ne papirić..

 

-hoćemo li na jesen imati skok u zarazi? 90% da (postoji mogućnost recimo 10% da cijepivo eliminira virus..), logika + empirija čak i kad ništa ne znamo o virusu.

-što kad na jesen dođe skok s recimo sadašnjih do 100 dnevno, na recimo 1000 ili više? Tko će tad biti kriv-odgovoran za npr zrče? Ja? Neka zdrava osoba? netko nije pravo ruke? Hoće li biti kriv smijenjeni profesor-antivakser? .. možda krizi stožer? koji ako je pandemija završena ne treba više ni postojati, ako nije završena, tad zašto ukidanje mjera + papirić koji ne znači ništa, jer ne štiti od virusa a može biti i fejk tj nije stvarni činjenični dokaz da osoba koja ga posjeduje nije zarazna ili širitelj zaraze. Da je taj papirić takav dokaz, tad bi se zalagao da svi dobijemo taj papirić.. tj tad bi svi bili zaštićeni magićnom moći papirića na kojem piše covid-pass..

 

-hoće li nam opet na jesen stožer reći da smo krivi za nepridržavanje mjera, distance i pranje ruku.. mada ja nisam piritelj zaraze-virusa i nisam ja pustio zarazu na zrče.. hoće li me država penalizirati, kao što me stavlja u zatvor bez osnove? vjerojatno hoće, jer je jača, jer to plenki i ministri-stožer može..

-eto, kaže, 'svatko ima pravo na zdrav život, ali svatko ima i obvezu brinuti o zdravlju svih ljudi..' ... brinem se za sebe i sve oko sebe, za sve građane hr-eu.. brinem i vidim zrče kao problem, no zrče je sinoć otvoreno, dozvolom onih koji kao stožer trebaju brinuti, ne kako kaže da svi moramo brinuti, nego baš on jer sjedi u toj fotelji... tj svi moramo, on ne mora?

-možda je zaboravio da osoba jednako ima pravo na slobodu? da je definicija ograničenja slobode kretanja = zatvor.

-možda je nacija turista viša pravna kategorija koja ima ubermenšen prava u odnosu na ostale-lokalce? pa oni imaju pravo kretanja, dok ostali nemaju?

 

-zaražena osoba, koja širi virus, može i mora biti zbrinuta, u karanteni, liječena do izlječenja što je cca do 10 dana (ili 22 pa i do 40), nakon čega je ta osoba negativna na bris-test tj više nije zaražena i više ne širi zarazu. Ako sam ja u ovom trenutku zaražen.. uz inkubaciju od par dana, to znači da sam za max 10-22 dana jednako zdrav kao zaražena-preboljela osoba, tj ako od danas odem u samoizolaciju nema razloga da za x-dana automatizmom ne dobijem the-potvrdu jer to kaže znanost-stuka-medicina i potvrđeno je sa svim oboljelima (ili cijepljenima), neovisno što se osoba može zaraziti više puta (više kao izuzetak).

-čista logika i znanost kažu, ako sam prebolio i nakon x-dana više nisam zarazan, čist i imam putovnicu, tad po istoj logici, zdrava osoba ima ista prava već nulti dan, tj isključivo test-pozitivna tj zaražena osoba nešto mora, kao karantenu ili liječenje.. dok zdrava ne mora ništa, nikome nešto dokazivati.. no sad mora, jer je sve izokrenuto-naopako, pa će tako opet na jesen stožer reći da smo 'mi' krivi za skok oboljelih, ne oni koji su popustili mjere i otvorili zrče, kao ni to da je krivac konkretna zaražena osoba koja je virus proširila.. no oboljele ne diskriminiramo, nego liječimo, osoba nije kriva ako je bolesna, još manje ako je zaražena virusom jer nije ta osoba stvorila virus, nego je zaražena od druge-treče-osobe. Time trenutno zaraženi nisu krivi, no oni su izvor i način širenja.. oni moraju u izolaciju, ne zdravi za koje je izolacija besmislena.. no stožer to tako ne vidi, tj naprotiv, interesi turizma i lokalne mafije, jer treba pribavljenu drogu nekako prodati.. treba zaraditi pa trošiti na skijanju u austriji mada će tad tamo biti problem zaraze.. itd itd.

-zašto je po zimi austrija u lošijem virusnom stanju.. zbog turizma, ljudi, tj način kako se virus širi-prenosi, ne zato jer ja (ne)perem ruke, mada će to na tvu stožeri i premijeri mantrati.. tj ako je borba protiv virusa, tad kao da pucaju ćorcima ili na pogrešnu metu.. ako pucaju na zdrave, ako ne testiraju.. a nemoguće da to rade slučajno ili da se nitko ne sjeti drugačije.

-eto, sad me u saboru 'štiti desnica' ili nakupina kretena.. no lupa po vladi i protiv ucjena, što je ekšli u pravu.. i kritizira dvostruke kriteije itd. ne da se slažem s ideologijom no opozicijski ih lupa i lupa ih konkretnim činjenicama.

-što ću sad, kao za slučaj smjenjenog profesora, ako sam za-protiv tad sam antivakser ili simpatizer guzonjić-grmojića-hasanbegovice i sl. karikatura? što je rekao milanović prije tjedan da će biti tako, morat će.. tj ne moram se slagati s ostalim stvarima ili politikom ali to ne znači da te osobe ne govore istinu-činjenice, tj pogotovo je bolno kad su u pravu.. a vlast-stožer-vlada-eu im često daju municiju i razlog, tj kontradikcije i nepostojanje kriterija, logike, ili će struka-zanost-zdravstvo određivati mjere ili će ekonomislti i turisti.. ili će ostati malo-malo tj sad je kriterij zaraditi pa će opet stožer ostatak godine meni govoriti da perem ruke.

 

-skok u portugalu, češkoj, novi delta soj, što ako jesen bude x10 puta gora od prošle, usprkos postojanju cijepiva i covid putovnica? Tko će tad biti kriv-odgovoran? Stožer-vlada-eu ili ja s (ne)pranjem ruku ili (ne)pridržavanja distance? .. uz problem što je ograničenje kretanja pravno = zatvor i da to prolazi, mada je pandemija službeno završena, tj ne postoji osnovni uvijet za postojanje kriznog stanja tj suspenzije zakona kao slobode kretanja.. tj nešto što inače eu i demokracije vrlo cijene.. bar formalno. Ako nema kriznog stanja tad nema suspenzija ljduskih sloboda, ako su suspenzije kao sloboda kretanja na snazi, tad je pandemija i dalje tu a tad nema logike otvarati granicu i zrče.. ili-ili, kriterij?

 

**

-jesam li antivaxer ili desničar? .. naravno, tj što osoba s jarunskom diplomom može zaključiti nego upravo to :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
tenac kaže...

 pa i plaćaju sami. svaki mjesec ide dole s plaće. samo budale misle da je nešto besplatno.

 I da i ne. Kad plaćaš osiguranje automobila, visina osiguranja ti zavisi od količine s*anja koja praviš kolima. I to je normalno - cena osiguranja proporcionalna riziku, pa ko se glupira, efektivno plaća penal. Ovde je situacija takva da ljudi koji se glupiraju nemaju nikakav penal, što je problem. Sistem zdravstvenog osiguranja je, u najboljem slučaju, postavljen tako da može da zadovolji potrebe populacije koja se normalno ponaša, a ljudi koji svesnim postupcima dovode do znatno povećanog rizika od ozbiljnog uvećanja zdravstvenih troškova ruše taj sistem, i to za sve nas. Ergo, logično bi bilo uvesti odgovarajuću protivmeru, bilo da se takvima naplaćuje veći iznos osiguranja, bilo da im određeni vidovi lečenja ne budu pokriveni postojećim.

 

Da se razumemo, cilj gornjeg pasusa je bio da objasnim argumentaciju iza onoga što je Milka30 rekao, ne tvrdim da se 100% slažem sa time da bi antivakserima trebalo početi naplaćivati lečenje. Razlog što oklevam da se složim je taj što nas to potencijalno uvodi na jednu opasnu stazu: viši troškovi osiguranja/naplaćivanje lečenja za antivaksere; istom logikom zatim isto i za pušače; pa za ljude koji piju alkohol; pa za one koji jedu "mnogo" slatkiša (makar ne bili gojazni); pa za ljude koji jedu roštilj, ili slaninu, ili prženo, ili "previše" mesa; za one koji piju gazirane sokove i uopšte slatka pića; za one koji nemaju dovoljno fizičkih aktivnosti... Gde prestaje svesno izlaganje riziku od bolesti koje se mogu preduprediti, a gde počinje normalno življenje života, sa normalnim rizicima zbog kojih i plaćamo to zdravstveno?! Gde podvući crtu? I gde će birokrate i krojači državnih proračuna povući crtu, kad jednom krenu?

 

Komplikovano i osetljivo pitanje.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
2 godine
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ihush kaže...
 -čitaš li temu? ako ne tad čemu pitanje.. ako da tad odgovor imaš. Kako u citatu piše, recimo spamanje teme, nešto što nema veze s temom ili ostalim postovima u kojima nešto kaže, tj ako je nešto spam, tad nije ispravak nečeg što je pogrešno napisao... čisto stvar razumiejvanja čitanja koje nije lako u temama, ali ako želiš znati tad moraš pratiti i tad možda znaš..

-hoćeš li pozvati prijatelja? .. pozovi, ja ću matu-mišu-kovača! .. ima brkove, jači je. .. tj ne vidim neki argument ili nešto konkretno, nego nastavak na spam .. besmisleno.

 

- imaš ideju, mišljenje, argument, ispravak.. nešto o ovoj temi? osim prijatelja? Ostalo nije dio teme..

 

Kakvu ti imaš "ideju", "argument", "ispravak" osim ispraznog nestručnog blebetanja u ovoj temi.

 

Ovdje se nije okupila ekipa imunologa koji imaju ideje, argumente, ispravke, već obični forumaši bez medicinskoga znanja (čast iznimkama)

 

Hoćeš li argumet ?!

 

Čitaj, najnovije:

 

Prof. dr. sc. Stipan Jonjić, redoviti profesor Medicinskog fakulteta sveučilišta u Rijeci...

 

https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/mitovi-o-covidu-i-cijepljenju-2206591

 

Reference; http://www.unizg.hr/fileadmin/rektorat/Novosti_press/Vijesti/Sastavnice/MEF/sciencesquaredJonjic_Stipan_cv.pdf

 

Moji argumenti mogu biti samo spoznaje koje sam pročitao od vrhunskih svjetskih znanstvenika imunologa a ne od kvazistručnjaka poput tebe i sličnih.

 

btw;

 

Listao sam malo tvoje postove i čitao da se razumiješ u softver, hardver i tu možeš puno toga kvalitetnoga reći, no ovdje si samo zbog tvojih komentara, jedan od "beznačajnijih" forumaša.

 

Nemoj ovo shvatiti kao Ad hominem napad jer bi to u ovoj temi s tvojim komentarima bila npr. oštroumna ludost odn. oksimoron.

Demokracija je kada dvije budale sistemom glasovanja nadglasaju genija !
2 godine
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Milka30 kaže...

 

-Fore o već plaćanju obaveznoga zdravstvenoga osiguranja ne drže vodu,jer vam je lijek koji vas spašava od bolničkoga kreveta besplatno ponuđen!

Predlažem Vladi RH da uvede Dopunsko osiguranje PLUS, od 70 kn mjesečno, za sve one koji se nisu, ili se ne žele cijepiti protiv C19.

Inače, plaćam Dopunsko osiguranje HZZO, a ovako (pošto sam cijepljen) ne bih morao plaćati Dopunsko PLUS osiguranje.

Dakle, dva dopunska.....

 

Eto, još jedan moj doprinos temi, u skladu s očekivanjima.

Demokracija je kada dvije budale sistemom glasovanja nadglasaju genija !
16 godina
moderator
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
MrBlc kaže...

Milka30 nastavno na Dragin kometnar i Viskove teorije o političkim stavovima i religioznosti, da ja i ti zamijenimo accounte kako bismo ispunili Dragina i Viskova očekivanja o stavovima 

 

A ne, nije to tako jednostavno - desničari-tradicionalisti, "stara desnica", tradicionalni katolici mahom ne idu uz ovu populističku i ekstremnu desnicu ("alt-right") u pitanju vakcinacija.

 

Antivaxerstvo zahvaća nove populističke ideologije, ne tradicionalne konzervativce na oba kraja spektruma. S tim da su s "lijeva" su tu uključeni "lijevi liberali" (što je "ljevica" i "ideologija" u rangu Gwyneth Paltrow vagina-scented candels, "wicca" i veganstvo - dakle identitetske politike i "culture wars"), a s desna esktremna desnica, populistička ekstremna desnica, mišakovsko-pernarovsko lupetanje i slično.

 

Zato ti i jesi neobičan slučaj jer ne spadaš u demografiju i statistiku.

 

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Malo mi je sumnjivo da lik sa dva dana staža na forumu zna i ume dešifrirat jednog ihush i to 2096 riječi - 10.474 znakova u 37 minuta. Just sayin

 

NHF meni je trebalo cca 6 godina, ELO rejting u šahu od skoro dvije tisuće, a i desetljetno iskustvo igranja poteznih strategija nije bilo na odmet.. I to sam u početku čitao njegove postove koji su bili kraći od jednog retka na 27' monitoru. Ne dobiva kartone jer ga nitko od admina ne razumije, a ovaj mu se usudi odgovarati i citirati njegove postove i solit pamet umjesto da mu se obraća sa Vi.

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
12 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Hazar kaže...
Milka30 kaže...

Jutros u trgovini rođo parkira Pežova terenca na dva parkirna mjesta(da mu netko ne ogrebe zvijer,jer ga je on platiJo u Nemačkoj teškim radom),ulazi naravno,bez maske i odmah s vrata " Neće meni nitko naredit da ja nosim brnjcu"!Odmah nakon njega ulazi starija "gospođa" i sarkastično blagajnici s vrata "Ja sam se cijepila dva puta,moram li nositi masku"?Pri tome ta,je vani pričala sa tim Rvatinom...
Čemu to?Zašto se prave problemi bez veze?Pa nije ta blagajnica kriva za takve mjere!Koliko ona jadna dnevno proživi takvih poniženja?
Antivakserska ekipo-ne kažem da ste to baš vi s Bug foruma,ali zašto takve stvari rade samo antivakseri?


Napisao sam da bi trebali antivakseri plaćati bolničko liječenje u slučaju oboljenja od Covid-a i zaradio dosta TD.
Može li mi netko od tih TD-ša odgovoriti točno u čemu je problem?
Pretpostavljam da su ti TD-ši antivakseri,pa čemu onda problem platiti liječenje,kada vi ionako ne vjerujete u cjepivo ili covid.
-Fore o već plaćanju obaveznoga zdravstvenoga osiguranja ne drže vodu,jer vam je lijek koji vas spašava od bolničkoga kreveta besplatno ponuđen!

 Zato što sustav liječenja ne funkcionira tako da liječimo samo one koje nisu svojom zaslugom oboljeli. Hoće li onda i oni koji se nisu cijepili protiv gripe, a dobili gripu isto plaćati svoje bolničko liječenje? Oni koji se nezdravo hrane i zbog toga završe u bolnici, oni koji puše, oni koji skrive prometnu nesreću, trebaju li oni plaćati bolničko liječenje ako su sami krivi što su opteretili bolnički sustav? Ako smatraš da da, onda ok, dosljedan si, ako ne, zašto zbog tih stvari ne, a zbog covida da.

Problem je definiranje "zasluga".

Ako si obilio bez cijepljenja jer nisi želio cjepivo, jesi li obolio svojom zaslugm? Malo diskutabilno.

S druge strane, neke ovisnosti (npr. cigarete) više pune nego prazne državne blagajne. teško je tu podvući crtu.

O elementima tipa promet (gdje imaš osiguranje, ali ne za sve), opasne sportove i slično - da bi trebalo revidirati zdravstveno osiguranje, bi. kako, malo je teže reći u jednoj rečenici.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice