Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19? zaključana tema

poruka: 8.530
|
čitano: 939.638
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?".
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
guslac kaže...
Al Crane kaže... 

A gle, brojevi bi bili veći za koju decimalu, da se nije reagiralo. Kao u SAD, npr.
Zbilja misliš da su svi svjetski epidemiolozi toliki debili?

 

To je pitanje da li bi bili veći, ili možda manji.

Evo recimo ova smiješna stvar da gripe nema. Ovako zaključujem:
1. Gripa je s nama od kad je civilizacije. Ako gledamo brojke iz moje tablice, jasno je da ona značajno utječe na smrtnost u vrijeme respiratornih bolesti. Pogledamo li mjesece kad je gripa jače harala, onda se pitamo zašto u tim mjesecima nije bila proglašena pandemija?
2. Ako nije pandemija, onda ću zaključiti da umrli od gripe nisu jednakovrijedni umrlima od covida. To što umrlih od gripe ima svake godine nekoliko stotina, nekad i tisuća, i tako iz godine u godinu (što je već do sada ogromna brojka) govori mi u prilog tvrdnji na početku.

3. Ako su pak jednakovrijedni ljudski životi umrlih od gripe kao i od covida, zašto nam ti vrli epidemiolozi već odavno nisu pripisali nošenje maski i držanje distance?

4. Ako ti isti epidemiolozi nisu znali da su te banalne mjere toliko učinkovite protiv gripe, onda j.bo te epidemiologe i njihovu struku.

5. Svake godine razvija se novo cjepivo protiv raznih varijanti virusa gripe. Njegova učinkovitost nije ni približna učinkovitosti ovih mjera koje sad imamo, jer gripe više nema. To onda ipak forsira kupnju tog cjepiva, tko govori ljudima da se trebaju cjepiti, zašto ti stručnjaci ne pritišću Vladu da uvede karantenu svake godine, što je radio Bill Gates do sada? (Na ovo zadnje ne očekujem ozbiljan odgovor, može neozbiljan 😁)

 Dakle, oni koji kako znaju o čemu pričaju, kažu da je korona virus puno zarazniji i opasniji od gripe.

Bezveze si se raspisao kad se svodi na igru brojeva. Gripa ne napuni sve svjetske bolničke krevete i respiratore. 

Zdravstveni sustav, osoblje i bolnice su izgrađene da budu popunjene 90%, a ne 10% (karikiram). Baš zato što su svi jednaki, pokušava se pomoći svima, a nema kapaciteta. Inače bismo mogli reći tko ima kovid nema liječnika i onda bismo nastavili sa ostalim bolestima po starom.

14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ja jesam da se ne baci 😉😉😉
SAMSUNG NOTE 10+
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Al Crane kaže...

A gle, brojevi bi bili veći za koju decimalu, da se nije reagiralo. Kao u SAD, npr.

Za koju decimalu sigurno ne bi bili veći. Dokazano je da R prirodno pada tamo gdje je epidemija jače pogodila. Na to utječe više mehanizama, počevši od toga da se ljudsko ponašanje mijenja, pa do toga da su ljudi grupirani u clustere. Širenje virusa je brže unutar clustera nego između clustera, a kad epidemija bukne, unutar pojedinih clustera prvo imaš veliko preklapanje kontakata - znači, ako smo nas 5 u kontaktu i zarazili smo se, te je R = 2 (inače, gdje je epidemija blaže pogodila), nas 5 neće zaraziti 10 ljudi jer se naši kontakti preklapaju, pa ćemo zaraziti ukupno manje ljudi i R će biti manji od dva uz istu zaraznost virusa i isto ponašanje ljudi. Kasnije ćeš imati clustere s visokim udjelom preboljelih, a oni koji su najizloženiji i u kontaktu s najvećim brojem ljudi imaju i najveći rizik da se u startu zaraze, što ih uklanja iz lanca širenja zaraze, što dodatno obara brzinu širenja virusa.

 

Projekcije o brojevima većim za koju decimalu su temeljene na konstantnom R, što je fizički nemoguće.

 

Dalje, "da se nije reagiralo" je zapravo blanket statement - i za ovu gore prirodnu reakciju ljudi bez mjera možeš reći da spada u reakcije, pa si tehnički u pravu, iako izostanak takve reakcije zapravo nije ni moguć, a pod reakcije možeš svrstati i Slovački model koji su naši stručnjaci hvalili i zagovarali, ali je na kraju podbacio. Danas Slovačka stoji po broju novozaraženih gore od nas, a po broju umrlih nas sustiže, gledajući tendencije, gotovo sigurno i prestiže. Njihova reakcija je samo odgodila neizbježno, a ovisno o tome kakav bude ostatak zime, to neizbježno bi im moglo doći u nepovoljnjije vrijeme.

 

Činjenica da bi bez ikakvih mjera svakako bilo više mrtvih ne vodi u zaključak da bi se još strožim mjerama broj mrtvih mogao značajnije smanjiti. Eventualno, ako otiđeš u ekstrem, ali taj ekstrem ima svoju cijenu, a u rijetkim zemljama je uopće provodiv.

 

Al Crane kaže...

Zbilja misliš da su svi svjetski epidemiolozi toliki debili?

Nisu svi svjetski epidemiolozi toliki debili (uvjetno rečeno, čitaj niže), ali dobar dio jest. Oni koji su se usudili oglasiti protiv mainstreama su proglašeni bešćutnim ubojicama, što je vrlo vjerojatno ušutkalo mnoge normalne.

 

S druge strane, mnogi se u ovoj krizi predstavljaju epidemiolozima, iako to nisu. Pulmolog nije stručnjak za epidemiologiju, infektolog može dati veliki doprinos, ali isključivo ako se bavi respiratornim infekcijama, dok infektolog koji se bavi postoperativnim infekcijama možda ima teoretsku podlogu, ali nema stručnost ni iskustvo...

 

 

Što se tiče samog nazivanja epidemiologa debilima, ne bih ih baš nazvao debilima. Takav rezultat je jednostavno očekivan u takvoj kombinaciji znanosti bez odgovornosti i politike koja se na tu znanost poziva. Čovjek je to lijepo objasnio, pa da ne pišem eseje tu, radije ću linkati:

 

https://www.facebook.com/martin.haspelmath/posts/10222631949599814

 

 

guslac kaže...

1. Gripa je s nama od kad je civilizacije. Ako gledamo brojke iz moje tablice, jasno je da ona značajno utječe na smrtnost u vrijeme respiratornih bolesti. Pogledamo li mjesece kad je gripa jače harala, onda se pitamo zašto u tim mjesecima nije bila proglašena pandemija?

Postoji jednostavan odgovor na tvoje pitanje - s gripom živimo daleko dulje. U različitim regijama imaš različit udio ljudi imunih na različite sojeve gripe. Zbog toga je pandemija gripe moguća isključivo ako se pojavi novi soj na koji nemamo crossimunity od prijašnjih sojeva. Za postojeće i postojećim slične sojeve je moguća samo epidemija, ne i pandemija.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Zanimljiv pogled na situaciju oko cijepljenja matere.

 

Jutarnji list - Piše Gojko Drljača: Opća histerija i javno maltretiranje Alemke Markotić

 

Njemačka uložila 25M€ u PR, u Baden-Wurttenbergu potrošeno 300 od 100.000 doza. Naša Alemka cijepila 84 godišnju mater, sad bi se svi cijepili i zgleda da ćemo do 5 mjeseca imat bar 70% procijepljenih.

 

Znao sam da će doć vrijeme kada će i naš mentalitet pokazat svoje prednosti  sad nek HDZovci kriomice počnu plaćat poreze i zapošljavat na javnim natječajima

 

Kad kao neuki kreten razmišljam, nekako mi je logično da prvo cijepimo doktore i njihove familije s kojima su u kontaktu. Iz svog iskustva sigurno znate da se u pravilu žene brinu o starim babama. Kada Alemka ušprica eksperimentalno cjepivo staroj materi, pa to osudimo, možda treba voditi računa i o tome da su upravo žene te koje se brinu o starcima koji nisu u domovima i da takav "narodni običaj" možda treba imati i nekakvo pravo glasa kada raspravljamo o prioritetima. U domove se, što Drljača točno kaže, često dolazi i preko veza i nema razloga da oni budi privilegiraniji od stare babe neke medicinske sestre koja uz staru mater vodi brigu i o covidašima.

 

Ako već neka žena radi sa covid pacijentima i može se zarazit svaki dan, zašto bi njena stara mater krepala zbog toga? Krepale su i druge matere? Točno da, ali da ja zarazim svoju mater jer sam pokupio virus slučajno u autobusu, na partiju ili kod ljubavnika - nije usporedivo s ovim kada zdravstveni djelatnik koji mora vodit brigu o covid bolesnicima (i pritom mislim na sve doktore, sestre i djelatnike koji silom prilika moraju biti u kontaktu sa covidom) zarazi svoje roditelje.

 

Ekstremni primjer, zamislimo da sutra dođe još gora pandemija. Nakon 6 mjeseci svim doktorima bi pocrkali roditelji o kojima vode brigu jer nije moralno da prvo cijepe svoje roditelje. Tko bi uopće htio biti doktor? Jel moralno tjerat ljude da rade sa smrtonosnim virusom koji se pojavi jednom u 100 godina? Sjećam se kada su u selu srali da je susjed koji vozi fekalijaša - cisternu koja prazni septičke jame za komunalno poduzeće - sam sebi besplatno ispraznio septičku. Je, da, nije baš najmoralnije, ali ja ne mislim praznit septičke jame pa ako je to cijena da se čovjek davi u smradu tuđih govana, boleština i plinova.. jebeš moral. Gdje je točno granica? Neznam.

 

Da se razumijemo, prva reakcija oko afere "cijepljenja matere" mi je bila užasna zapravo. Doslovce sam mislio - jebote kako ih sve više nije sram, kako mogu preko reda svoje zbrinjavat. Ne tvrdim ni da je Drljača u pravu, ne mogu reći ni da imam skroz definirano mišljenje o ovome. No svakako je "dobro" to što je pandemija relativno slaba pa ćemo imati ovo iskustvo u slučaju neke opasnije pandemije i dobro je da je rezultat ovakvih "afera" da se ljudi sada ipak žele cijepiti.

 

Imaju li doktori kao osobe najizloženije covidu ili nekom novom virusu pravo prvo cijepiti svoje familije? Možda i to treba definirati. Čistit ćeš tuđa govna al imaš pravo sebi očistit besplatno. Radit ćeš sa bolesnicima i opasnim virusom, al prvo će se cijepiti tvoja djeca/roditelji. Ako znamo da i oni vode brigu o svojim starcima, te da je to "društvena norma", možda treba postati pravilo pa da se prestanemo zgražat i amen.

 

Možda, nisam siguran.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ivan dragi kaže...

Zanimljiv pogled na situaciju oko cijepljenja matere.

 

Jutarnji list - Piše Gojko Drljača: Opća histerija i javno maltretiranje Alemke Markotić

 

Njemačka uložila 25M€ u PR, u Baden-Wurttenbergu potrošeno 300 od 100.000 doza. Naša Alemka cijepila 84 godišnju mater, sad bi se svi cijepili i zgleda da ćemo do 5 mjeseca imat bar 70% procijepljenih.

 

Znao sam da će doć vrijeme kada će i naš mentalitet pokazat svoje prednosti  sad nek HDZovci kriomice počnu plaćat poreze i zapošljavat na javnim natječajima

 

Kad kao neuki kreten razmišljam, nekako mi je logično da prvo cijepimo doktore i njihove familije s kojima su u kontaktu. Iz svog iskustva sigurno znate da se u pravilu žene brinu o starim babama. Kada Alemka ušprica eksperimentalno cjepivo staroj materi, pa to osudimo, možda treba voditi računa i o tome da su upravo žene te koje se brinu o starcima koji nisu u domovima i da takav "narodni običaj" možda treba imati i nekakvo pravo glasa kada raspravljamo o prioritetima. U domove se, što Drljača točno kaže, često dolazi i preko veza i nema razloga da oni budi privilegiraniji od stare babe neke medicinske sestre koja uz staru mater vodi brigu i o covidašima.

 

Ako već neka žena radi sa covid pacijentima i može se zarazit svaki dan, zašto bi njena stara mater krepala zbog toga? Krepale su i druge matere? Točno da, ali da ja zarazim svoju mater jer sam pokupio virus slučajno u autobusu, na partiju ili kod ljubavnika - nije usporedivo s ovim kada zdravstveni djelatnik koji mora vodit brigu o covid bolesnicima (i pritom mislim na sve doktore, sestre i djelatnike koji silom prilika moraju biti u kontaktu sa covidom) zarazi svoje roditelje.

 

Ekstremni primjer, zamislimo da sutra dođe još gora pandemija. Nakon 6 mjeseci svim doktorima bi pocrkali roditelji o kojima vode brigu jer nije moralno da prvo cijepe svoje roditelje. Tko bi uopće htio biti doktor? Jel moralno tjerat ljude da rade sa smrtonosnim virusom koji se pojavi jednom u 100 godina? Sjećam se kada su u selu srali da je susjed koji vozi fekalijaša - cisternu koja prazni septičke jame za komunalno poduzeće - sam sebi besplatno ispraznio septičku. Je, da, nije baš najmoralnije, ali ja ne mislim praznit septičke jame pa ako je to cijena da se čovjek davi u smradu tuđih govana, boleština i plinova.. jebeš moral. Gdje je točno granica? Neznam.

 

Da se razumijemo, prva reakcija oko afere "cijepljenja matere" mi je bila užasna zapravo. Doslovce sam mislio - jebote kako ih sve više nije sram, kako mogu preko reda svoje zbrinjavat. Ne tvrdim ni da je Drljača u pravu, ne mogu reći ni da imam skroz definirano mišljenje o ovome. No svakako je "dobro" to što je pandemija relativno slaba pa ćemo imati ovo iskustvo u slučaju neke opasnije pandemije i dobro je da je rezultat ovakvih "afera" da se ljudi sada ipak žele cijepiti.

 

Imaju li doktori kao osobe najizloženije covidu ili nekom novom virusu pravo prvo cijepiti svoje familije? Možda i to treba definirati. Čistit ćeš tuđa govna al imaš pravo sebi očistit besplatno. Radit ćeš sa bolesnicima i opasnim virusom, al prvo će se cijepiti tvoja djeca/roditelji. Ako znamo da i oni vode brigu o svojim starcima, te da je to "društvena norma", možda treba postati pravilo pa da se prestanemo zgražat i amen.

 

Možda, nisam siguran.

 

Ja sam isto rekao da je ok da se prvo cijepe i svi političari i gradski činovnici koji se po cijele dane ušupkavaju svima i svi se ušupkavaju njima, obilaze stotine gluparija i druže se sa tisućama fanova.

No onda, zašto se isto tako ne bi cijepili prvi i radnici u trgovinama, i oni se mogu zaraziti i zaraziti druge. Profesori i nastavnici? Zašto se ne bi prvi cijepili radnici u tvornicama, dostavljači, serviseri bojlera...

I tko bi trebao odrediti te prioritete. Ako se netko cijepi preko reda sjebe cijeli sustav prioriteta, isto kao i besramno ubacivanje u bilo kakav red što je kod nas isto normalna stvar.

 

Zašto se moji roditelji od 75+ godina ne mogu cijepiti, ali se zato među prvih 300 u mom gradu sa penzionerima cijepio lokalni moćni direktor muljator koji kako je i sam rekao nije boležljiv. I župan, da se ne baci. Baš se slučajno našao tamo kad se cijepilo.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
11 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Za početak, Markotićkina mama ima veći rizik oboljevanja od Covida nego neki stanovnik staračkog doma. Ne pomaže niti to što Markotićka sudjeluje u radu Stožera  gdje ima puno susreta s ljudima iz raznih dijelova života, ne samo da radi u bolnici. Sve to iscrpi čovjeka i lako padne koncentracija i desi se zaraza.

Ali, nije tu problem Markotićka, nego bi tako trebalo tretirati sve ljude koji rade u covid području, znači i čistačice. Da li bi zaštitili i njihove obitelji, ili o tako perifernim stvarima ne želimo niti razgovarati? Kao da nam fali sape kada dođemo do vojske bezimenih ljudi na minimalcu, i radije skrećemo s teme, bavimo se nekim kao poduzetnicima koji možda to baš i nisu. Recimo, ljudi koji rade u bolničkom vešeraju. Jel zna netko kako taj posao izgleda? Za mene nema sumnje da bih cijepila njih i njihove. Zna li netko što je s njima?

11 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Veliki problem svih "stručnjaka " je sto nisu neovisni..  Neko uvik financira istrazivanje i svako istrazivanje je neovisno onoliko koliko ovisi o novcima koje se daju od sponzora...

Najgora stvar ove pandemije sto su strucnjaci na svakom kutu a sto je najgore svi su oni financirani od farmaceutskih kompanija koje imaju svoje interese... 

I tako se vucemo u krug novca - dobrobiti za čovječanstvo u svijetu di vlada kapital...  

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Horatio_Hornblower kaže...

Veliki problem svih "stručnjaka " je sto nisu neovisni..  Neko uvik financira istrazivanje i svako istrazivanje je neovisno onoliko koliko ovisi o novcima koje se daju od sponzora...

Najgora stvar ove pandemije sto su strucnjaci na svakom kutu a sto je najgore svi su oni financirani od farmaceutskih kompanija koje imaju svoje interese... 

I tako se vucemo u krug novca - dobrobiti za čovječanstvo u svijetu di vlada kapital...  

 Razlika između naučnog rada, ko god da mu je sponzor, i laprdanja na internetu je ta da svaki naučni rad ima precizno opisanu metodologiju, reference na koje se poziva, sve analize se vrše u akreditovanim ustanovama, i na kraju sve prolazi peer review, dok na internetu bilo ko može da dođe i napiše nešto tipa "svi stručnjaci koji se bave trenutnom pandemijom su finansirani od strane farmaceutskih kompanija", i ne mora navesti nikakve izvore za to (uzgred, pošto je ovo opšti problem, njime se u velikoj meri bave državne naučne i zdravstvene institucije, finansirane iz državnog budžeta, a ne od strane bilo kakvog kapitala).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ivan(4) kaže...
Horatio_Hornblower kaže...

 

 Razlika između naučnog rada, ko god da mu je sponzor, i laprdanja na internetu je ta da svaki naučni rad ima precizno opisanu metodologiju, reference na koje se poziva, sve analize se vrše u akreditovanim ustanovama, i na kraju sve prolazi peer review, dok na internetu bilo ko može da dođe i napiše nešto tipa "svi stručnjaci koji se bave trenutnom pandemijom su finansirani od strane farmaceutskih kompanija", i ne mora navesti nikakve izvore za to (uzgred, pošto je ovo opšti problem, njime se u velikoj meri bave državne naučne i zdravstvene institucije, finansirane iz državnog budžeta, a ne od strane bilo kakvog kapitala).

 Razlika između naučnog rada, ko god da mu je sponzor, i laprdanja na internetu je ta da svaki naučni rad ima precizno opisanu metodologiju, reference na koje se poziva, sve analize se vrše u akreditovanim ustanovama, i na kraju sve prolazi peer review"

Jeli ti stvarno vjeruješ da je to sve tako idilično u svijetu di (ovo cu rec na pamet)  neki lijek moze dovesti proizvođaču miljune eura dolara da ce sve bit fino posteno...  Mali je miljun primjera di su ljekovi prosli sve testove svi ih odobrili a ono nuspojave katastrofalne... Previše interesa imaju sve strane od znanstvenika proizvođača financijskih institucija...  Nije to bas tako lako gledat kroz prizmu dobrote i naivnosti...  Imas i u Hrvatskoj primjera miljardu znanstvenih radova koji nemaju vezu sa mozgom i projektima koji su nastali iz toga samo zbog financijskih razloga... 

16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Horatio_Hornblower kaže...


Jeli ti stvarno vjeruješ da je to sve tako idilično u svijetu di (ovo cu rec na pamet)  neki lijek moze dovesti proizvođaču miljune eura dolara da ce sve bit fino posteno...  Mali je miljun primjera di su ljekovi prosli sve testove svi ih odobrili a ono nuspojave katastrofalne... Previše interesa imaju sve strane od znanstvenika proizvođača financijskih institucija...  Nije to bas tako lako gledat kroz prizmu dobrote i naivnosti...  Imas i u Hrvatskoj primjera miljardu znanstvenih radova koji nemaju vezu sa mozgom i projektima koji su nastali iz toga samo zbog financijskih razloga... 

Prvo što moraš shvatiti jest da je farmacija biznis.

Drugo, primjera s dugoročnim nuspojavama je realno jako malo u odnosu na broj lijekova koji se plasiraju na tržište.

Treće, prvi problem je investicija, da bi investirao moraš i zaraditi. Da bi zaradio moraš poštivati ekonomske, ne moralne zakonitosti. Sve što nije zabranjeno je dozvoljeno.

10 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

meni se čini da horejšio ne zna što je peer review

Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Medicina i slične stvari vezane za zdravstvo trebale bi biti 0HRK/EUR/USD(...) "industrije".

Trebale bi.

Life is meant to die. Accept your fates.
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Caustic kaže...

Medicina i slične stvari vezane za zdravstvo trebale bi biti 0HRK/EUR/USD(...) "industrije".

Trebale bi.

Što je pjesnik htio reći?

3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Old Iggy kaže...
Horatio_Hornblower kaže...


Jeli ti stvarno vjeruješ da je to sve tako idilično u svijetu di (ovo cu rec na pamet)  neki lijek moze dovesti proizvođaču miljune eura dolara da ce sve bit fino posteno...  Mali je miljun primjera di su ljekovi prosli sve testove svi ih odobrili a ono nuspojave katastrofalne... Previše interesa imaju sve strane od znanstvenika proizvođača financijskih institucija...  Nije to bas tako lako gledat kroz prizmu dobrote i naivnosti...  Imas i u Hrvatskoj primjera miljardu znanstvenih radova koji nemaju vezu sa mozgom i projektima koji su nastali iz toga samo zbog financijskih razloga... 

Prvo što moraš shvatiti jest da je farmacija biznis.

Drugo, primjera s dugoročnim nuspojavama je realno jako malo u odnosu na broj lijekova koji se plasiraju na tržište.

Treće, prvi problem je investicija, da bi investirao moraš i zaraditi. Da bi zaradio moraš poštivati ekonomske, ne moralne zakonitosti. Sve što nije zabranjeno je dozvoljeno.

 

Old Iggy kaže...
Caustic kaže...

Medicina i slične stvari vezane za zdravstvo trebale bi biti 0HRK/EUR/USD(...) "industrije".

Trebale bi.

Što je pjesnik htio reći?

 

To da nitko ne bi trebao "okretati" pare na medicini i srodnim "industrijama".

Moj post je potaknut boldanim dijelom u tvome postu.

Life is meant to die. Accept your fates.
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Caustic kaže...
Old Iggy kaže...

Što je pjesnik htio reći?

 

To da nitko ne bi trebao "okretati" pare na medicini i srodnim "industrijama".

Moj post je potaknut boldanim dijelom u tvome postu.

Zbog?

To je industrija kao i svaka druga. Ima enormne troškove, neuspjele pokušaje, konkurenciju.

Medicina nije besplatna, nikad nije bila i teško je zamisliti da će ikad biti. Odgovornost za zdravlje nije samo na medicinarima i farmakološkoj industriji več na svima nama, što odgovornošću što plaćanjem.

15 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Caustic kaže...
Old Iggy kaže...
Horatio_Hornblower kaže...


Jeli ti stvarno vjeruješ da je to sve tako idilično u svijetu di (ovo cu rec na pamet)  neki lijek moze dovesti proizvođaču miljune eura dolara da ce sve bit fino posteno...  Mali je miljun primjera di su ljekovi prosli sve testove svi ih odobrili a ono nuspojave katastrofalne... Previše interesa imaju sve strane od znanstvenika proizvođača financijskih institucija...  Nije to bas tako lako gledat kroz prizmu dobrote i naivnosti...  Imas i u Hrvatskoj primjera miljardu znanstvenih radova koji nemaju vezu sa mozgom i projektima koji su nastali iz toga samo zbog financijskih razloga... 

Prvo što moraš shvatiti jest da je farmacija biznis.

Drugo, primjera s dugoročnim nuspojavama je realno jako malo u odnosu na broj lijekova koji se plasiraju na tržište.

Treće, prvi problem je investicija, da bi investirao moraš i zaraditi. Da bi zaradio moraš poštivati ekonomske, ne moralne zakonitosti. Sve što nije zabranjeno je dozvoljeno.

 

Old Iggy kaže...
Caustic kaže...

Medicina i slične stvari vezane za zdravstvo trebale bi biti 0HRK/EUR/USD(...) "industrije".

Trebale bi.

Što je pjesnik htio reći?

 

To da nitko ne bi trebao "okretati" pare na medicini i srodnim "industrijama".

Moj post je potaknut boldanim dijelom u tvome postu.

 

A kako ti misliš da svijet funkcionira? Svi bi trebali imati sve besplatno, biti vrijedni i marljivi, naporno raditi za dobrobit društva, ne ubijati se, ne raditi pogreške, život je lijep.

Nitko ne bi trebao ni poginuti na pješačkom prijelazu pa pogine.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.2.2021 14:43 (Bitanga).
3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ne kažem da treba bit skroz besplatno, već da bude s 0kn profita.
Life is meant to die. Accept your fates.
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Caustic kaže...
Ne kažem da treba bit skroz besplatno, već da bude s 0kn profita.

Nema biznisa bez profita, nije to država.

Profit služi i pokrivanju brda neuspjalih stvari, kao sad kad Francuzi nisu uspjeli razviti cjepivo pa otpuštaju preko tisuću ljudi.

Što se dalje ide s razvojem farmakologije, to su stvari skuplje. Ne pokrivaju se iz vedrog neba.

11 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Peer review  je točno ono sto mu ime kaze...  

Ali stvarno recimo pfizer ce napravit neko istrazivanje platit znanstvenike laboratorije  testne grupe miljarde dolara i taj ce neki peer review bit neovisan tocan i zakonit.... Mozda u idealnom svijetu ali u svijetu di se moralnost gazi za par dolara teško... 

Danas u americi ako nemas osiguranje umires na cesti jer nemozes sebi pokrit liječenje jako je jednostavno bas tako kako zvuci a doktor si i nemozes bas ljecit svakoga a to je u vecini zapadnih država normalno da je liječenje ekstremno skupo (mi sa komunistickim nasljedem  ne znamo kako je to platit 10tak tisuca dolara samo ako slomis prst nogu ili nesto)...  Medicina je biznis a u biznisu je sve dopušteno... Imas ljek imas nuspojave na papiru cisto ako ti se nesto dogodi da nemozes tuzit proizvođača  jer lipo ti piše ... 

Moderna medicina u nekim granama je ostala na pocetku 20 stoljeca i to mogu komodno rec za svoju dijagnozu (kolitis)  di je sve metoda pokusaja i promasaja svaki doktor ima svoje zakljucke sad sve je kako si (ne) sretan. Zakljucak je da danas neprisnost i neovisnost lipo zvuci i tako je u teoriji a u praksi u prvog doktora opce prakse dat ce ti ljek od kojeg ima proviziju...  Pa dali je pliva dadali je sanofi dali je nesto trece nije bitno isti je kemijski spoj ( trebao bi biti)  ali to nuzno nije uvijek tako... 

Ps ovo je isto proslo peer review jeli tako

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_withdrawn_drugs

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.2.2021 16:40 (Horatio_Hornblower).
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Caustic kaže...
Ne kažem da treba bit skroz besplatno, već da bude s 0kn profita.

 

Što znači nula kuna profita? Da je firma stalno na nuli, a svi ostali troškovi (jednaki prihodu od prodaje) mogu biti milijarde.

Zato postoji porez na dobit, da se profit ulaže dalje, a ne gomila.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
6 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Bitanga kaže...
Caustic kaže...
Ne kažem da treba bit skroz besplatno, već da bude s 0kn profita.

 

Što znači nula kuna profita? Da je firma stalno na nuli, a svi ostali troškovi (jednaki prihodu od prodaje) mogu biti milijarde.

Zato postoji porez na dobit, da se profit ulaže dalje, a ne gomila.

 Ma to se trosi na sve, ALI (hau-evaaaaaaa), staviti cap na postotak, to je win - tipa - ulozili ste zadnjih n godina toliko, i toliko mozete dobiti bi mogao biti win

NULL!=NULL
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Horatio_Hornblower kaže...

Ali stvarno recimo pfizer ce napravit neko istrazivanje platit znanstvenike laboratorije  testne grupe miljarde dolara i taj ce neki peer review bit neovisan tocan i zakonit.... Mozda u idealnom svijetu ali u svijetu di se moralnost gazi za par dolara teško... 

Danas u americi ako nemas osiguranje umires na cesti jer nemozes sebi pokrit liječenje jako je jednostavno bas tako kako zvuci a doktor si i nemozes bas ljecit svakoga a to je u vecini zapadnih država normalno da je liječenje ekstremno skupo (mi sa komunistickim nasljedem  ne znamo kako je to platit 10tak tisuca dolara samo ako slomis prst nogu ili nesto)...  Medicina je biznis a u biznisu je sve dopušteno... Imas ljek imas nuspojave na papiru cisto ako ti se nesto dogodi da nemozes tuzit proizvođača  jer lipo ti piše ... 

Moderna medicina u nekim granama je ostala na pocetku 20 stoljeca i to mogu komodno rec za svoju dijagnozu (kolitis)  di je sve metoda pokusaja i promasaja svaki doktor ima svoje zakljucke sad sve je kako si (ne) sretan. Zakljucak je da danas neprisnost i neovisnost lipo zvuci i tako je u teoriji a u praksi u prvog doktora opce prakse dat ce ti ljek od kojeg ima proviziju...  Pa dali je pliva dadali je sanofi dali je nesto trece nije bitno isti je kemijski spoj ( trebao bi biti)  ali to nuzno nije uvijek tako... 

Ps ovo je isto proslo peer review jeli tako

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_withdrawn_drugs

Platit ćeš gadno i kod nas ako nemaš osiguranje.

Što se tiče liste, trenutno se u svijetu koristi nekakvih 20 do 30.000 lijekova. Na to nadodaj sve do sada već povučene, shvatit ćeš koliki je to biznis i da je ova lista u biti jako kratka.

11 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Da definitivno se slažem lista je kap u moru...

Iako recimo ima se lijekove koji su super ali imaju nuspojava koje se zanemaruju jer simptomi su manje losi od uzroka... 

Evo banalnosti heferol sto svi propisuju nebi uzimao mrtav užasan dok recimo solgarova formula zeljeza je relativno Ok bez ikakvih simptoma.

A zeljezo jedno i drugo... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Horatio_Hornblower kaže...

laž! svi znamo da je zdravstveni sustav "radio" neometano za sve pacijente

13 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Tada će ljude bolit briga. Sad je pandemija, in je ponašati se kao da ti je stalo do svakog života, aktualno je biti veliki humanitarac. Kad to završi, bit će nešto drugo, a o ovi ljudi jbg, od nečeg se mora umrijet hehe

 
5 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ministar kaže...
Horatio_Hornblower kaže...

laž! svi znamo da je zdravstveni sustav "radio" neometano za sve pacijente

Realno nije radio kako spada na proljeće, jesen je savršena.

Čeka se kratko, spajaju se pretrage i pregledi, da je stalno tako bilo bi super.

16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Horatio_Hornblower kaže...

 Neki nivo poremećaja funkcionisanja zdravstvenog sistema je bio neizbežan, ali verovatno nije morao biti ovoliki. Postoji više faktora koji su doprineli tome da bude ovako kako je ispalo.

 

Imali smo protivnike maski, ignorisanje zabrana okupljanja, proteste i druge pritiske kada su se pooštravale mere i, što individualno, što (makar povremeno) gotovo sistematsko zanemarivanje mera prevencije. Zahvaljujući tome, imali smo više slučajeva nego što smo morali. Zahvaljujući povećanom broju slučajeva, postojao je veći pritisak na zdravstvo nego što je morao biti, to jest zdravstvene ustanove su u većem broju i duže morale biti prenamenjene u covid bolnice i "dobio se" veći broj zaraženih lekara. Posledično, otkazano je više pregleda i intervencija nego što je moralo i nego što bi bio slučaj da su oni koji sve vreme trube protiv mera prevencije te mere poštovali.

 

Nije to jedini faktor. Nisam dovoljno upućen kako je to kod vas izgledalo, ali ovde se celom krizom upravljalo jako amaterski, neplanski i uz često stavljanje raznih drugih interesa ispred javnog zdravlja.

 

Sa jedne strane, ukidanje ograničenja kada je to služilo nekoj "višoj" svrsi, na primer oko mesec dana uoči održavanja izbora (uz par održanih predizbornih skupova, pa su onda shvatili da je glupo), zatim dozvola publike na stadionima za kraj fudbalskog prvenstva ("uz poštovanje distance", kog naravno nije bilo), Adria Tour, ili, skorije, sahrana Amfilohija, sahrana Irineja... Zatim, na papiru raznorazne mere, hoteli na planinama smeju da rade sa 30% kapaciteta, spremaju se "milioni" inspektora, a u praksi "Nije realno da tražimo od ugostitelja da vrate novac za već prodate aranžmane", i žmurenje na to da su svi hoteli popunjeni 100% i da su svuda gužve, pa čak i aktivna promocija turističkih sadržaja, svečano otvaranje novih žičara od strane najviših državnih zvaničniha itd.

 

Sa druge strane, ovde smo imali i mere koje su stroge radi same strogoće, projektovanja neke ozbiljnosti, a potencijalno su bile kontraproduktivne, kao što je bilo skraćenje radnog vremena prodavnica na do 3 popodne, i to, u jednom periodu, samo od ponedeljka do četvrtka, što je dovodilo do tiskanja ljudi ispred objekata i u njima (ti pustiš manje ljudi unutra, ali se oni opet svi nabiju oko istih rafova sa osnovnim stvarima).

 

Veći deo toga ne bi bio toliko strašan da je narod bio na dovoljno visokom nivou svesti, shvatio da su ovi gore kreteni i ponašao se pametno, ali to nije bio slučaj. I to, možda, nije ni bilo realno.

 

Na kraju, barem ovde kod nas, nisam stekao utisak da je bilo plana, nisam primetio da su unapred određivane ustanove koje neće ulaziti u covid sistem, koje će preuzimati određenu funkciju, potencijalno na nacionalnom nivou, uz raspoređivanje nešto dodatnih lekara kako bi im se povećao kapacitet. Tako znam ljude kojima su prošle godine otkazani termini i od tada do danas ništa.

 

No, koliki god ovi gore bili kreteni, na kraju se uvek vraćamo na to da ogroman deo naroda ne želi mere prevencije (ni zabrane okupljanja, ni ograničenja radnog vremena raznih ustanova, ni nošenje maski), ne želi da se vakciniše, a hoće da ovo prestane i upire prstom u posledice.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ivan(4) kaže...

 

Nisam dovoljno upućen kako je to kod vas izgledalo, ali...

 Od slova do slova isto, samo zamijeni SPC s KC.

 

Vjerujem da je u Bergamu i New Yorku obavljeno još manje preventivnih pregleda. Neki još nisu shvatili da zadnjih godinu dana postoji nekakva smrtonosna pandemija i da su određene posljedice neminovne i da samo biramo između lošeg i još goreg.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2021 13:38 (Visak).
13 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Svali sve na narod, zavadi pa vladaj.

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice