Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19? zaključana tema

poruka: 8.530
|
čitano: 943.120
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?".
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Za sad nitko, no mislim da ce kroz godinu dana postat uvjetovano, aka, ne moraš, ALI...

Battlelog: D3lBoy-00
15 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
D3lBoy kaže...

Slažem se, no ne treba automatski sve što je kontra trpat u isti koš. Često to vidim, kad god netko izrazi ikakav skepticizam odma mu se odgovori "A JEL VJERUJEŠ I DA GUŠTERI SA 5G PRENOSE KORONU?!"

Prebolio sam koronu, kao i moji ukucani, kao i puno ljudi u mom mjestu, te rodbina iz drugog grada. Apsolutno nikom se nije ništa dogodilo (mladi, stari, bolesni, imuno kompromizirani, cak jedan rođak ima odstranjene limfne žlijezde samim time je užasno ugrožen), no ipak nikom od nas nije bilo kako su naši mediji prenosili. Nikom nije bio tramvaj na plucima, ne negiram da se to događa, naravno da se događa, no postotak i incidencija su bitni. Virus je tu i bit ce, niti ce ga ijedno cjepivo uništiti kao što nije ni ostale viruse koji su stalno prisutni i mogu biti opasni po život određenim osobama slabog imuniteta.

Bio sam skeptik prije, a nakon korone sam još veći, jer mi je gore bilo od alergije na ambroziju nego od tog. No razumijem, nije svima isto i zato tko se želi cijepiti može slobodno. No siliti sve ljude da se cijepe je glupo, jer što se onda ne cijepimo od influenze obavezno? Od nje se također umire, a tko je imao virusnu upalu pluća ili gripu (i koronu) zna koliko je gadnije od same korone, ne možeš baš hodat okolo i razmišljat "imam li ili ne".

 

I zbog toga što je alergija tebi i meni zajebana pa se kljukamo lijekovima (netko može i umrijeti od toga) se hrpa stvari promijenila na svijetu. Čupa se ambrozija, breze se više ne sade nigdje, svaki artikl mora imati nabrojane alergene boldano, svaki doktor te pita jel imaš kakve alergije prije nego ti da lijekove i sl. Mogli su ljudi reći "šta mene boli briga za ovu mimozicu, nek krepa kad je takav osjetljiv, nek se brine sam za sebe i zatvori u sobičak" :-)

 

Tako će se i promijeniti jer je SARS-CoV-2 opasan za hrpu drugih ljudi makar nama nije bio strašan.

I gripa je opasna, ali se nikad ne stigne proširiti toliko. I cjepivo postoji godinama pa se svi medicinari i stariji većinom cijepe odavno.

 

Obavezno cijepljenje je promašeno. Mislim da nitko nema muda u Europi propisati takvu mjeru.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
D3lBoy kaže...

Primjetio sam da je ovdje zabranjeno bit skeptičan, no eto zanima me vaše mišljenje na ovo?

https://2020news.de/en/dr-wodarg-and-dr-yeadon-request-a-stop-of-all-corona-vaccination-studies-and-call-for-co-signing-the-petition/

U slučaju da izvor nije dovoljno pouzdan i official, Dr. Yeadon je bio glava respiratornog odijela Pfizera.

Industry experience: 24 years (Ziarco, Consulting, Pfizer, GW, Welcome Labs)
# Papers published: 40 full papers, 63 abstracts, 2 books; # Patents published: 6
Innovator in inflammatory, immune and allergic diseases, developed out of deep knowledge of biology, therapeutics and business. Experienced in delivery of experimental therapeutics by oral, inhaled, nasal and injected routes.



Držite zdravi skepticizam, jer ovako instant ismijavanje drugacije-misljenika me jako podsjeca na "Tako je govorio Zarathustra", knjiga postaje ogledalo modernog društva.

 Krećeš s napadom da je zabranjeno biti skeptičan, a onda se žališ na ismijavanje. Zapravo si odmah krenuo u osobni napad, prije nego si uopće iznio neku tezu.

Skepticizam inače u potpunosti podržavam, ali ne selektivni.

 

Što se peticije tiče, radi se o dva lakrdijaša, što si i sam mogao saznati da si malo guglao, no radije si taj posao prepustio drugima.

 

FALSE: Former scientific advisor to Pfizer Michael Yeadon claims that “the pandemic is fundamentally over in the U.K.,” and, “we now know loads of people had prior immunity” to COVID-19

https://www.poynter.org/?ifcn_misinformation=former-scientific-advisor-to-pfizer-michael-yeadon-claims-that-the-pandemic-is-fundamentally-over-in-the-u-k-and-we-now-know-loads-of-people-had-prior-immunity-to-covid-19

 

Wodarg gained notoriety during public discussion of the COVID-19 pandemic when he argued that SARS-CoV-2 was only one of many similar viruses which usually go undetected as part of an ordinary seasonal period of respiratory infections, and that the worldwide activities to stop the pandemic were "hype" caused by the selective perception of researchers.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Wodarg

 

Dakle dva koronaskeptika koja dokazano nisu u pravu, što još treba reći, koliko još vremena na njih treba potrošiti?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Čitajući svakojaka naklapanja imam potrebu u nekoliko crtica podrijeliti svoja razmišljanja. Liječnik sam (nisam epidemiolog niti infektolog). COVID-19 je ozbiljna bolest za određenu dobnu skupinu i ljude s komorbiditetima, mlađi ljudi generalno prolaze bez ikakvih posljedica, uz iznimke, jer ipak se radi o velikim brojkama. Ponavljam još jednom, smatram da je cijepljenje uz antibiotik najvažnije medicinsko postignuće ikada, ništa drugo nije ni blizu. Cijepio sam se redovno, čak i dodatna cijepiva koja su nužna za mene kao liječnika. Svoju dijecu cijepim prema redovnom kalendaru bez ikakvih kašnjenja + dodatno cijepivo za pneumokok i rotaviruse (cijena je dosta velika), nadam se da to govori dovoljno o mojem mišljenju o cijepivima.

- U prvom valu COVIDa, u 4 mjesecu, priznajem i sam sam bio žrtva medijske histerije. Novi je virus, nismo puno znali o njemu, te sam bio izuzetno oprezan. Kasnije sam kroz brojne spoznaje značajno ublažio svoj stav o istome.

- Lockdown ne djeluje, nema nikakvog utjecaja na širenje virusa i smrtnost, to su pokazala brojna istraživanja u posljednjih 6 mjeseci (preko 20 neovisnih objavljenih istraživanja). Samo doprinose uništenju ekonomije, i općoj degradaciji zdravlja kod stanovništva, ne samo kao psihološki utjecaj kroz ekonomiju i psihozu nego i izravno kroz nemogućnosti/odbijanja pružanja usluga za bolesti koje se redovno liječe.

Dosta smo se već naslušali o Švedskom modelu, koji se pokazao uspješan, ali pogledajte i druge zemlje. Amerikanci su nacija opsjednuta statistikom. Prije nekoliko mjeseci je guverner Floride nodio odluku o ukidanju lockdowna i obveznom nošenju maski, i što se dogodilo - NIŠTA, par mejseci kasnije imaju i bolju statistiku od drugih saveznih država, definitivno bolju od onih koje su uvodile lockdown.

Uopće neću niti spominjati bolesnu retoriku vlastodržaca u kojoj, ako broj slučajeva počinje padati oni su zaslužni, a ako broj slučajeva raste onda je narod kriv i nedoscipliniran.

- Nošenje maski nema nikakvu zaštitu za nositelja, to je jasno pokazala i nedavna radnomizirana kontrolirana studija iz Danske. Naši mediji su na tu vijest dodali da štiti druge osobe u okruženju, ali to do sada nije dokazano, time se niti jedno istraživanje nije do sada bavilo. No ako i postoji mala mogućnost da ću time nekoga zaštititi, voljan sam staviti taj komad tkanine na svoje lice, nemam s tim problema, ali apeliram na vlast da s time budu iskreni.

- U hrvatskim bolnicama izuzetnim naporima rade prvenstveno anesteziolozi, infektolozi, internisti (brzim tečajevima priučeni na rad u jedinicama intenzivne njege). Epidemiolozi cijeli radni vijek ništa ne rade, pa će im ovo malo pomoći da izravnaju svoju krivulju rada;) Dodao bih tu anesteziološke tehničare i medicinske sestre koje rade  s tim bolesnicima. Čast iznimkama, ako sam nekoga izostavio, ali to je realna slika sustava, iznutra. Kirurški programi su prepolovljeni, radiolozi također, urologija, ORL... Jedino porodništvo funkcionira kao prije, gotovo bez promjene. Tako da, kad se želi staviti naglasak na rad medicinskog osoblja, treba jasno reći tko radi a tko ne (pouka iz nedavnog domovinskog rata - nakon 25 godina imamo pola milijuna branitelja).

- Pacijenti u COVID odjelima, na respiratorima u našim bolnicama dosta često umiru od bolničkih infekcija, prvenstveno MRSA. Bolnice su prljave, kolonizirane MRSAom (KB Dubrava, OB Varaždin...), nakon skidanja pacijenta s respiratora često dolazi do bakterijske superinfekcije rezistentnim bakterijama što često dovodi do smrtnog ishoda. Dovoljno je vidjeti samo nedavni podatak o smrtnosti od skoro 80% na raspiratorima. Kovid nije jedini razlog. Pametnome dosta.

 

Ovo sve je dovoljno da čovjek pristupa oprezno prema svemu što ima veze s novinarskim virusom, tu dolazimo do cijepiva:

- mRNA tehnologija je dostupna već od ranih 90ih godina i do sada se ništa učinkovito s njom nije napravilo, sada odjednom u pola godine Pfizer, BioNTech, Moderna, CureVac izdaju navodno efikasna cjepiva.

- Pfizer, svi znamo razmjere korupcije u toj velikoj kompaniji. Evo podsjetnik: https://corpwatch.org/article/pfizer-admits-bribery-eight-countries, napominjem i Hrvatska je bila uključena u jednu od afera. Kompanija koja meni definitivno ne ulijeva povjerenje.

- Postoji razlog zašto se cijepivo razvija određeni broj godina. Što mislite koliko je dug bio Follow-up u njihovim istraživanjima? 

- Niti danas nisam uspio naći nikakve podatke o Pfizerovoj trećoj fazi istraživanja cijepiva, sve što nalazim je propagandni materijal o navodnoj 95% efikasnosti. Gdje su brojke?

- Hrvatska je naručila 6 cijepiva od 6 različitih kompanija (mRNA i Adnovirusna cijepiva), što mislite kakvo će biti kvaliteta vođenja evidencije o nuspojavama. Tko će dobiti koje cijepivo. Pretpostavljam da će biti kaos, jer ništa drugo od našeg zdravstva niti ne očekujem.

- Jednostavno ne želim biti beta tester njihovih spojeva. Ako se ne varam, cijepivo od AstraZenece je tijekom jedne od faza istraživanja imao autoimuni encefalitis kao nuspojavu kod jednog bolesnika. To je bila vijest prije mjesec-dva, nemogu sada naći podatak.

 

Jednom riječju, hvala, ali ne hvala za sada, ako se cjepivo pokaže učinkovito za koju godinu rado ću ga primiti, osim ako mi poslodavac bude uvjetovao u međuvremenu, onda neću imati izbora. 

 

Toliko od mene, pozdrav svima i ne nasjedajte na medijsku histeriju, virus jednostavno ima svoju dinamiku širenja, na koju osim učinkovitim cijepivom ne možemo utjecati.

 

 

Moj PC  
27 2 hvala 7
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
D3lBoy kaže...

No siliti sve ljude da se cijepe je glupo, jer što se onda ne cijepimo od influenze obavezno?

 Kasd si već skeptik, zašto nisi skeptičan i prema očitim glupostima?

Tko ti je rekao da će biti obavezno i zašto mu vjeruješ?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Ne znam gdje ti zivis da se toliko brinu o ambroziji al' ja rikavam svaki 8mj. No nije mi poanta bila povlaciti paralele sa virusom (vec kakve sam simptome imao, koji se ne poklapaju sa onime što cujemo 500X dnevno, isto i kod gotovo svih koje znam), nit bi ikad trazio da netko drugi mora poduzimat ista oko tog, a pogotovo govorio "kog briga za druge".

Govorim da treba gledati širu sliku, virus je tu i neće nestat. A posljedice raznih mjera ce nas otjerat više u grob u iducih 10 godina nego sama korona, ali izgleda da ljudi moraju prvo osjetiti te posljedice na svojoj koži.

@Visak Ok, pitao sam za mišljenje, i ne nije bio napad. Za obvezno cjepivo cemo se još cut, pod obveznim smatram i uvjetovano aka ne mozes raditi, ne mozes koristiti javni prijevoz etc.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 17:13 (D3lBoy).
9 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Jadni djeca.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
D3lBoy kaže...

Za obvezno cjepivo cemo se još cut, pod obveznim smatram i uvjetovano aka ne mozes raditi, ne mozes koristiti javni prijevoz etc.

 Rekao si:

No siliti sve ljude da se cijepe je glupo

 

Znači krenuo si od prisilnog cijepljenja svih, a sada si malo razvodnio. Jasno ti je da cjepiva za sve ove godine neće biti? Ako se i uz djelomično cijepljenje korona povuče, a ljeti sigurno hoće, neće biti potrebno cijepiti sve ljude, nego samo ugrožene i izložene, kao i kod gripe.

 

Ponovo te pitam, odakle ti informacija da će biti obavezno i zašto nisi prema njoj skeptičan?

 

D3lBoy kaže...


Govorim da treba gledati širu sliku, virus je tu i neće nestat. A posljedice raznih mjera ce nas otjerat više u grob u iducih 10 godina nego sama korona, ali izgleda da ljudi moraju prvo osjetiti te posljedice na svojoj koži.

Kontriraš sam sebi, s jedne strane si jako zabrinut za posljedice mjera, a s druge se ne bi cijepio. Jasno ti je da je upravo cjepivo, i to na širokoj populaciji, najbolji način da se riješimo svih mjera i nastavimo normalno živjeti?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 18:08 (Visak).
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Moje mišljenje je da situacija progresa u smjeru uvjetovanog cjepiva, WHO vec razmatra uvođenje cjepnih "putovnica" - nešto cime se također sprdalo do nedavno, no kad WHO kaže (onaj WHO koji se više puta izblamirao od početka pandemije) onda je to činjenica.

Zato ponavljam, mislim da ce cjepivo biti kroz određeni period obavezno, možda iduce godine, možda za dvije, dakle to sam napisao jer mislim da tome idemo, logicno je da trenutno nije obavezno, pa ni nemamo cjepivo još. I zato očekujem da svi koji se sprdaju s time ostanu pri tome kad bude "ne cijepljeni ne smiju XY", a ne da se racionalizira kasnije i igra na "neodgovornost antivaxera".

 


Ako cemo o neodgovornosti, najvecu neodgovornost sam vidio ni više ni manje vec od KBCa, koji je vratio dvoje starijih pozitivnih ljudi u lokalni starački dom. Među stare i bolesne, znali su i vratili ih, neću imenovati lokaciju, no ako bude u medijima kroz koji tjedan znate odakle je.

 

Btw. Misliš li da ce cjepivo zaustaviti koronu? I misliš li da ce biti potrebno jedno (odnosno 2 po rundi)? Ili cemo se morati 2 ili više puta godišnje cjepiti dok eventualno ne stvorimo "kolektivan imunitet"?

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 18:16 (D3lBoy).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
D3lBoy kaže...

Moje mišljenje je da situacija progresa u smjeru uvjetovanog cjepiva, WHO vec razmatra uvođenje cjepnih "putovnica" - nešto cime se također sprdalo do nedavno, no kad WHO kaže (onaj WHO koji se više puta izblamirao od početka pandemije) onda je to činjenica.

 Ovo ti je WHO popis zemalja u koje već sada ne možeš ući bez raznih cjepiva:

https://www.who.int/docs/default-source/documents/emergencies/travel-advice/yellow-fever-vaccination-requirements-country-list-2019-en.pdf?sfvrsn=eee5bf3_12&download=true

 

Znači to je već standardna praksa kod raznih bolesti. No nitko te ne tjera da putuješ, pa to nije 'prisilno cijepljenje', niti itko cvili zbog te prisile, ljudi se cijepe i putuju.

 

D3lBoy kaže...


Zato ponavljam, mislim da ce cjepivo biti kroz određeni period obavezno, možda iduce godine, možda za dvije, dakle to sam napisao jer mislim da tome idemo, logicno je da trenutno nije obavezno, pa ni nemamo cjepivo još. I zato očekujem da svi koji se sprdaju s time ostanu pri tome kad bude "ne cijepljeni ne smiju XY", a ne da se racionalizira kasnije i igra na "neodgovornost antivaxera".

 Dakle ti 'misliš' da će cijepljenje biti obavezno, nemaš neku osnovu za to koju bi nam predočio, a smatraš se skeptikom? Ne ide to tako.

 

D3lBoy kaže...

 

Btw. Misliš li da ce cjepivo zaustaviti koronu? I misliš li da ce biti potrebno jedno (odnosno 2 po rundi)? Ili cemo se morati 2 ili više puta godišnje cjepiti dok eventualno ne stvorimo "kolektivan imunitet"?

 Ovisi što misliš pod 'zaustaviti'. Možda će ostati kao sezonska bolest poput gripe, samo što ćemo s cjepivom moći normalno živjeti uz nju, kao što živimo i s opasnom gripom.

A ako neće mutirati kao gripa i ako se cjepivo pokaže efikasnim mogla bi i nestati. U svakom slučaju cjepivo je jedino rješenje za povratak u normalu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Smatram se skeptikom jer ne uzimam sve zdravo za gotovo zato ni onaj link nisam iznio kao cinjenicu nego pitao za mišljenja. I onda sam nastavio iznosit svoja mišljenja... jer je cijela tema... o našem mišljenju. I ne oslanjam se na to sto govori stozer ili vlada kako nece biti obvezno, jer su do prije mjesec i nešto govorili kako nece biti ni drugog lockdowna. Pa eto, stvari se mjenjaju ne? Onda se izracionalizira i tako indirektno posere na prethodne činjenice, što samo dokazuje kako nisu činjenice već mišljenja. Kao i ovo naše, nešto što nije prošlo debelu praksu i prošlo kroz dobar dio ljudi kroz veci dio vremena je mišljenje, ne činjenica.

Također ako se ja kontradiktiram onda se i ti, jer tvrdiš kako je jedini spas cjepivo, ali isto tako tvrdiš kako nece/ne treba biti obvezno. Dakle cjepiti se mora ako se zelimo rijesiti virusa, ali i ne mora ako ne zelis?

EDIT: Što kažeš na ovo? https://www.abc.net.au/news/2020-02-05/who-coronavirus-update-china-travel/11930752 prije 10mj. i onda ovo sad: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8996725/Vaccination-passport-tourists-COVID-19-shot-development.html

Malo se ne poklapa s onim što si spomenuo, prije nego kazes "zasto ne skepticiziras te linkove", prenosim sto WHO kaze. Također pocetkom godine WHO je smirivao i govorio kako nema mjesta panici da virus nije tako ozbiljan, a onda su također svi ljepili "Ma nije to ništa ozbiljno, WHO tako kaže". I tako kako vjetar puše

 

https://twitter.com/MrNChance/status/1335985601116508162?s=19

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 18:57 (D3lBoy).
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
@Volos

Pfizer faza 3 ako tu ima sta pametno - https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-conclude-phase-3-study-covid-19-vaccine

Za maske mi se ne da sada tražiti, preko moba sam. Pronađem nekoliko članaka s istrazivanjima koja su suprotna tvojem misljenju.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
suspendiran
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Nije problem cjepivo, a nije niti obveza. Zasebno nije problem. Problem je mogućnost uvjetovanja i u ograničenjima za necijepljene.

 

Tada ti cjepivo postaje obveza ako hoćeš normalno živjeti. Na brzinu proizvedeno i testirano... Ili možda ne:

 

https://www.telegram.hr/zivot/cijelo-ovo-vrijeme-svijet-je-imao-cjepivo-za-koronu-napravljeno-je-jos-u-sijecnju/

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

@Pero Dinamit: To je samo press release, nije objavljena studija. Nema detaljnih podataka, samo PR.

Za maske, nije moje mišljenje nego su pokazale brojne studije, ne samo vezano za covid nego od ranije za influencu.

Randomizirana kontrolirana studija, bolje od toga ne može, smatra se zlatnim standardnom kliničkih studija:

https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-6817

Ako imaš nešto što će opovrgnuti zaključke ove studije, molim te zalijepi ovdje, rado ću pročitati, otvorena sam uma, bez problema primijenim mišljenje ako podatci drugačije sugeriraju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 21:33 (Volos).
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Evo ima ovdje nekoliko (70) studija vezanih uz maske

https://threader.app/thread/1279144399897866248

I ovdje u clanku ima link na studiju:
https://www.vanityfair.com/news/2020/05/masks-covid-19-infections-would-plummet-new-study-says

Naravno da nisam sve citao, ali prema komentarima rekao bih da nosenje maske vise pomaze nego odmaze.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

@Stric_Jura

 

Stožer su koristili ustaše, zato ne volim tu riječ.

 

Ovo koja je koja riječ na Balkanu, samo pokazuje da isti narod želi biti različit. Kompleksi malih naroda, nacija najbolje izlaze na vidjelu kada se od jednog jezika, stvara 3 jezika radi političko-nacionalističko prizmenih interesa.

 

Štab kao riječ volim, jer su partizani to koristili.

 

Sorić na offić, al moram sam objasniti svoj prošli post.

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
13 godina
online
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

"mi Balkanci antivakseri".. 40-50% Britanaca se neće cijepiti

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

 Poželjno je staviti kraći citat uz link na tekst (a opis uz link na video), da se zna otprilike o čemu se radi. Osobno ne klikam nasumce po linkovima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Obzirom kako ankete kotiraju, ne bi trebalo biti problema s dostupnošću cjepiva🤓

 

Na stranu to što se svi trudimo biti znanstveni i šamarati jedni druge istraživanjima, ljudi jednostavno ne vide covid19 kao dovoljnu prijetnju - nakon toga tek dolazi racionalizacija o metodologiji proizvodnje cjepiva (čip zavjere i ostale ne uzimam u obzir, ta strana krivulje je ionako skroz "out there"). Da je percepcija korone i rizika drugačija, skočili bi svi na ista ova cjepiva brže nego na kvasac i toalet papir u ožujku. Jednostavno, nije nas dovoljno strah.

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

@Pero Dinamit:Pregledao malo popis tih radova - niti jedna od tih 70 se ne može uspoređivati po dizajnu studije sa randomiziranom kontroliranom studijom koju su radili Danci.
Evo samo prvih nekoliko:

Visualizing the effectiveness of face masks in obstructing respiratory jets - sam naslov studije ti govori da se ništa u vezi maski ne dokazuje.

- Community Use Of Face Masks And COVID-19: Evidence From A Natural Experiment Of State Mandates In The US" - u usporedbi s RCTom snaga ovog dokaza je minorna, nikakva.

- Association of country-wide coronavirus mortality with demographics, testing, lockdowns, and public wearing of masks" - Ista zamjerka kao i prethodnom radu, s tim da ako uopće pročitaš rad shvatit ćeš da nisu uspjeli dokazati ništa.

- Identifying airborne transmission as the dominant route for the spread of COVID-19 - opet, sam naslov ti govori da uopće ništa uvezi s nošenjem maski ne dokazuju.

- META: "Physical distancing, face masks, and eye protection to prevent person-to-person transmission of SARS-CoV-2 and COVID-19: a systematic review and meta-analysis," - meta analiza, čega? Ako samo pročitaš par redove bit će ti jasno: "Our search identified 172 observational studies across 16 countries and six continents, with no randomised controlled trials and 44 relevant comparative studies in health-care and non-health-care settings (n=25 697 patients)." Ključna riječ NO RANDOMISED CONTROLLED TRIALS.


Koliko vidim, nisi se ni potrudio pročitati to što zalijepiš, a mislim da nisi ni dorastao da kritički sagledaš vrijednost znanstvenog rada. To je samo prvih 5-6 radova s tvog popisa, dalje mi se neda gubiti vrijeme. Lijep pozdrav.

 

P.S. I daj uozbilji se, Vanity Fair? Masksim simulator? Neozbiljan si.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 22:43 (Volos).
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

govori se opcenito o ispitivanjima cjepiva astrazenece i njenim slučajevima nuspojava

 

 

10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

nisi ni ti fer u interpretaciji danske studije

 

Limitation:

Inconclusive results, missing data, variable adherence, patient-reported findings on home tests, no blinding, and no assessment of whether masks could decrease disease transmission from mask wearers to others.

Conclusion:

The recommendation to wear surgical masks to supplement other public health measures did not reduce the SARS-CoV-2 infection rate among wearers by more than 50% in a community with modest infection rates, some degree of social distancing, and uncommon general mask use. The data were compatible with lesser degrees of self-protection.

16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ali to nije bitno izgleda.

Pa rekao sam mu da nisam sve citao, ali dobro.

On je u pravu, ja nisam. Bu-hu.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
PzKpfw kaže...

@Stric_Jura

 

Stožer su koristili ustaše, zato ne volim tu riječ.

 

Ovo koja je koja riječ na Balkanu, samo pokazuje da isti narod želi biti različit. Kompleksi malih naroda, nacija najbolje izlaze na vidjelu kada se od jednog jezika, stvara 3 jezika radi političko-nacionalističko prizmenih interesa.

 

Štab kao riječ volim, jer su partizani to koristili.

 

Sorić na offić, al moram sam objasniti svoj prošli post.

 

 

 ustaše su i hodale po Hrvatskoj i udisale zrak  u njoj  ?!?! Dakle?

 

Kuna je bila davno sredstvo plaćanja, doduše oderana koža vrste  Martens martens...

 

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Normalno da su rezultati "inconclusive", istraživanja služe da bi se pokazalo postoji li nešto (efekt nečega, korelacija, etc.).

Navedeno dansko istraživanje ne bi trebalo nikoga navesti na razmišljanje o tome da maske općenito nemaju utjecaja na to hoćeš li se zaraziti - i ne govorim da to je ili nije točno, već da ovo istraživanje jedino može dovesti do zaključka koji je tamo i naveden - nije bilo značajne razlike. Zlatni standard ili ne (postoje i značajno jači nacrti, no u zadanim uvjetima nisu mogli puno bolje), to ne znači da je ovo istraživanje bez svojih ograničenja, i to mnogo ograničenja, pogotovo u kontrolabilnosti varijabli koje bi mogle značajno utjecati na ono što se pokušava mjeriti. Autori, koliko vidim, ne bježe od toga.

 

 

Da, nije fer to interpretirati kao "nošenje maski nema nikakvu zaštitu za nositelja" i osobno mislim da je štetno kada se netko postavlja iz pozicije liječnika (nekoga tko u ovakvoj situaciji ima poziciju da značajno utječe na stavove drugih), a onda iznosi mišljena koja su mješavina osobnih sumnji i obojanih intepretacija istraživanja. Kao liječnik, što vjerujem da kolega forumaš i jest, mislim da bi trebao razmisliti o utjecaju koji može imati na nečije zdravstvene odluke i želi li uopće na to utjecati stavovima koji očigledno nisu isključivo stručni, već i osobni. Drugim riječima, je li ovo pravo vrijeme za širenje osobnog skepticizma s pozicije svojevrsnog autoriteta. Sve što je naveo je, barem u ovom slučaju, moglo proći i bez navođenja svoje struke. Pa nek stoji samo skepticizam :D

 

 

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
D3lBoy kaže...

Slažem se, no ne treba automatski sve što je kontra trpat u isti koš. Često to vidim, kad god netko izrazi ikakav skepticizam odma mu se odgovori "A JEL VJERUJEŠ I DA GUŠTERI SA 5G PRENOSE KORONU?!"

Prebolio sam koronu, kao i moji ukucani, kao i puno ljudi u mom mjestu, te rodbina iz drugog grada. Apsolutno nikom se nije ništa dogodilo (mladi, stari, bolesni, imuno kompromizirani, cak jedan rođak ima odstranjene limfne žlijezde samim time je užasno ugrožen), no ipak nikom od nas nije bilo kako su naši mediji prenosili. Nikom nije bio tramvaj na plucima, ne negiram da se to događa, naravno da se događa, no postotak i incidencija su bitni. Virus je tu i bit ce, niti ce ga ijedno cjepivo uništiti kao što nije ni ostale viruse koji su stalno prisutni i mogu biti opasni po život određenim osobama slabog imuniteta.

Bio sam skeptik prije, a nakon korone sam još veći, jer mi je gore bilo od alergije na ambroziju nego od tog. No razumijem, nije svima isto i zato tko se želi cijepiti može slobodno. No siliti sve ljude da se cijepe je glupo, jer što se onda ne cijepimo od influenze obavezno? Od nje se također umire, a tko je imao virusnu upalu pluća ili gripu (i koronu) zna koliko je gadnije od same korone, ne možeš baš hodat okolo i razmišljat "imam li ili ne".

 Možeš li mi staviti link na neki članak u kojem naši mediji prenose tijek bolesti tog tvog rođaka ili bilo koga od vas?

Postotak i incidencija? Pa jel se brojevi koje svakodnevno čitaš odnose na Jupiter? Sezona 2017-2018 29 umrlih od gripe, 2018-2019 85 umrlih od gripe, danas 69 umrlih od korone.

12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Izzy kaže...

Nije problem cjepivo, a nije niti obveza. Zasebno nije problem. Problem je mogućnost uvjetovanja i u ograničenjima za necijepljene.

 

Tada ti cjepivo postaje obveza ako hoćeš normalno živjeti. Na brzinu proizvedeno i testirano... Ili možda ne:

 

https://www.telegram.hr/zivot/cijelo-ovo-vrijeme-svijet-je-imao-cjepivo-za-koronu-napravljeno-je-jos-u-sijecnju/

 Čim članak počinje s "nevjerojatno" ne treba ga ni čitati.

Ako ćeš već vjerovati svemu što pročitaš nisi li ovo mogao protumačiti kao "cjepivo se testira i usavršava već 10 mjeseci"? Naravno da nisi jer se ne uklapa u ono što si zacrtao. 

 

Ako hoćeš linkove na članke koji govore o tome kako je drkanje štetno za vid, Fata proriče budućnost ili da je ljudski organizam svemir, samo reci.

12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ElektričnaOvca kaže...

Normalno da su rezultati "inconclusive", istraživanja služe da bi se pokazalo postoji li nešto (efekt nečega, korelacija, etc.).

Navedeno dansko istraživanje ne bi trebalo nikoga navesti na razmišljanje o tome da maske općenito nemaju utjecaja na to hoćeš li se zaraziti - i ne govorim da to je ili nije točno, već da ovo istraživanje jedino može dovesti do zaključka koji je tamo i naveden - nije bilo značajne razlike. Zlatni standard ili ne (postoje i značajno jači nacrti, no u zadanim uvjetima nisu mogli puno bolje), to ne znači da je ovo istraživanje bez svojih ograničenja, i to mnogo ograničenja, pogotovo u kontrolabilnosti varijabli koje bi mogle značajno utjecati na ono što se pokušava mjeriti. Autori, koliko vidim, ne bježe od toga.

 

 

Da, nije fer to interpretirati kao "nošenje maski nema nikakvu zaštitu za nositelja" i osobno mislim da je štetno kada se netko postavlja iz pozicije liječnika (nekoga tko u ovakvoj situaciji ima poziciju da značajno utječe na stavove drugih), a onda iznosi mišljena koja su mješavina osobnih sumnji i obojanih intepretacija istraživanja. Kao liječnik, što vjerujem da kolega forumaš i jest, mislim da bi trebao razmisliti o utjecaju koji može imati na nečije zdravstvene odluke i želi li uopće na to utjecati stavovima koji očigledno nisu isključivo stručni, već i osobni. Drugim riječima, je li ovo pravo vrijeme za širenje osobnog skepticizma s pozicije svojevrsnog autoriteta. Sve što je naveo je, barem u ovom slučaju, moglo proći i bez navođenja svoje struke. Pa nek stoji samo skepticizam :D

 

 

 Ajmo to interpretirati doslovno tako. Nošenje maski nema nikakvu zaštitu za nositelja. Znači ima za ljude u okolini. Stavi dvojicu u prostoriju i kako ćeš ih zaštititi? Case closed.

12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
BlueMax kaže...
ElektričnaOvca kaže...

Normalno da su rezultati "inconclusive", istraživanja služe da bi se pokazalo postoji li nešto (efekt nečega, korelacija, etc.).

Navedeno dansko istraživanje ne bi trebalo nikoga navesti na razmišljanje o tome da maske općenito nemaju utjecaja na to hoćeš li se zaraziti - i ne govorim da to je ili nije točno, već da ovo istraživanje jedino može dovesti do zaključka koji je tamo i naveden - nije bilo značajne razlike. Zlatni standard ili ne (postoje i značajno jači nacrti, no u zadanim uvjetima nisu mogli puno bolje), to ne znači da je ovo istraživanje bez svojih ograničenja, i to mnogo ograničenja, pogotovo u kontrolabilnosti varijabli koje bi mogle značajno utjecati na ono što se pokušava mjeriti. Autori, koliko vidim, ne bježe od toga.

 

 

Da, nije fer to interpretirati kao "nošenje maski nema nikakvu zaštitu za nositelja" i osobno mislim da je štetno kada se netko postavlja iz pozicije liječnika (nekoga tko u ovakvoj situaciji ima poziciju da značajno utječe na stavove drugih), a onda iznosi mišljena koja su mješavina osobnih sumnji i obojanih intepretacija istraživanja. Kao liječnik, što vjerujem da kolega forumaš i jest, mislim da bi trebao razmisliti o utjecaju koji može imati na nečije zdravstvene odluke i želi li uopće na to utjecati stavovima koji očigledno nisu isključivo stručni, već i osobni. Drugim riječima, je li ovo pravo vrijeme za širenje osobnog skepticizma s pozicije svojevrsnog autoriteta. Sve što je naveo je, barem u ovom slučaju, moglo proći i bez navođenja svoje struke. Pa nek stoji samo skepticizam :D

 

 

 Ajmo to interpretirati doslovno tako. Nošenje maski nema nikakvu zaštitu za nositelja. Znači ima za ljude u okolini. Stavi dvojicu u prostoriju i kako ćeš ih zaštititi? Case closed.

Ovako stvari stoje. Nošenje maski nema protektivni čimbenik za nositelja, ali postoje indicije da bi mogla zaštiti druge u okolini, makar to do sada nije nedvosmisleno dokazano. Naime dizajnirati takvu studiju je jako teško, pa se podatci oslanjaju na opservacijske studije koje imaju svoje limite.

Nemam problem s nošenjem maske niti s autoritetom, nosim je svakodnevno, a koliko vidim i moji sugrađani. Ne sjećam se kada sam u zatvorenom prostoru vidio nekoga bez maske. Čak ih za razliku od 4. mjeseca kada su ih ljudi nosili ispod nosa, sada ljudi generalno nose pravilnije.

Ono gdje ja vidim problem je to što se od ljudi pravi idiote. Da je stožer od početka bio iskren i rekao, gledajte, možda nećete maskama sebe zaštititi, ali postoji mogućnost da zaštitite ljude oko sebe, molimo vas da ih nosite u zatvorenim prostorima, mislim da bi bilo puno manje otpora i da bi ih ljudi lakše prihvatili. Ovako samo stvaraju nemir.

 

Kad je u pitanju nošenje maske, ova Danska studija je najbolje dizajnirana studija od svih koje su do sada bile vezane za nošenje maski u općoj populaciji. Naravno da ima neke manje nedostatke, ali kao RCT je po snazi svoga zaključka daleko ispred svega nabrojanog a nedvosmisleno je pokazala da nošenje maski nema protektivni čimbenik za nositelja.

 

Al sada maske na stranu, to je najmanji problem, puno veći problem je uvođenje lokdowna koji nam uništava ekonomiju, a pokazao se da nema nikakvog smisla.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice