GPS treće generacije polako postaje tri puta preci

poruka: 11
|
čitano: 5.050
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "GPS treće generacije polako postaje tri puta preci".
4 godine
neaktivan
offline
GPS treće generacije polako postaje tri puta preci

Jesu li postojeći GPS čipovi na smartphoneovima, navigacijama itd kompatibilni ? Hoće li moći koristiti punu fukcionalnost GPS treće generacije ?

 

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: GPS treće generacije polako postaje tri puta p

Ukratko, neće. Niti jedan čip u smartphone-u ne podržava L2C, a kamoli novi L1C signal. Neki rijetki telefoni podržavaju L5 signal, ali s njim je situacija ionako i dosad bila dobra pa novi GPS III sateliti neće značajno pridonijeti povećanju točnosti.

 

Ima i greška u članku - nedavno nije lansiran drugi nego već treći GPS III satelit. I nije "triangulacija" nego "trilateracija" ako ćemo se baš precizno izražavati.

12 godina
offline
GPS treće generacije polako postaje tri puta preci

Kakva je usporedba sa Galileo sustavom? Zanimaju me potrosnja baterije na smartphoneu, stabilnost signala (npr GPS obavezno pukne kada sam u Münchenskom tunelu), preciznost i brzina uspostave. Mozda bi bila zanimljivo za neki buduci Bug.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.7.2020 21:40 (kerum).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: GPS treće generacije polako postaje tri puta p
kerum kaže...

Kakva je usporedba sa Galileo sustavom? Zanimaju me potrosnja baterije na smartphoneu, stabilnost signala (npr GPS obavezno pukne kada sam u Münhenskom tunelu), preciznost i brzina uspostave. Mozda bi bila zanimljivo za neki buduci Bug.

 

Bug je prekomercijalan da bi pisao o tako složenoj temi. Svi njihovi članci o GPS-u su bez razumijevanja prevedeni iz stranih izvora pa često imaju puno grešaka i smješnih jezičnih konstrukcija i termina.

U tunelu ti neće niti jedan GPS samostalno raditi. Točnost GNSS-a u pametnom telefonu je oko 2-5 m u idealnim uvjetima. Potrošnja baterije se smanjuje svakom novom generacijom čipova.

16 godina
offline
Re: GPS treće generacije polako postaje tri puta p
idelac kaže...

 I nije "triangulacija" nego "trilateracija" ako ćemo se baš precizno izražavati.

Upravo tako, ali ako ćemo bit još precizniji, ne radi se o preciznosti izražavanja nego krivom izrazu - GPS nema nikakve veze sa triangulacijom (korištenje kuteva za određivanje pozicije), tj. ne može se trilateracija (ekstrapolacija pozicije korištenjem udaljenosti) svrstati pod triangulaciju. Kruške i jabuke.

Svemir.
15 godina
offline
GPS treće generacije polako postaje tri puta preci

jel se to sad pali posebno ili u kompletu s 5g? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: GPS treće generacije polako postaje tri puta p
Ukratko, krajnji korisnik to neće osjetiti, komercijalni praktično također neće. Ovo je usavršavanje skoro savršene tehnologije, čak ni u vojnom smislu par desetaka cm ne čini razliku. Tko je imalo u doticaju sa geodezijom, zna da je već više od desetak godina točnost gps-a dovedena praktično do milimetra, samo je pitanje kome taj milimetar uopće išta znači.
Naravno, da se razmemo, pozdravljam napredak. 🙂
 
5 0 hvala 0
GPS treće generacije polako postaje tri puta preci

Jedan od rijetkih slučajeva gdje je "što manje to bolje". I to ćemo dočekati, 70 cm previše (razumljivo), 23 cm je dobro, ali bolje bi bilo 10 cm.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: GPS treće generacije polako postaje tri puta p
bruno1026 kaže...
Ukratko, krajnji korisnik to neće osjetiti, komercijalni praktično također neće. Ovo je usavršavanje skoro savršene tehnologije, čak ni u vojnom smislu par desetaka cm ne čini razliku. Tko je imalo u doticaju sa geodezijom, zna da je već više od desetak godina točnost gps-a dovedena praktično do milimetra, samo je pitanje kome taj milimetar uopće išta znači.
Naravno, da se razmemo, pozdravljam napredak. 🙂

 dobro, ali to je za dugotrajno mjerenje točaka...

 

inače '91 je napravljen bastard finskog komercijalnog GPSa, laserskog daljinomjera i Sharp E500 programabilnog kalkulatora za potrebe artiljerije, mislim da je MORH postavio 3 referentne reperske točke da se dobije preciznost - komercijalni tj. civilni je u to doba bio ograničen,a vojni je koristio samo vojska SAD-a i saveznika....

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
GPS treće generacije polako postaje tri puta preci

Vjerujem da je ovo dobro za mjerenje seizmičke aktivnosti ploča, nama šetačima i vozačima je super ako znamo koja je slijedeća ulica.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: GPS treće generacije polako postaje tri puta p
overhaul kaže...

Vjerujem da je ovo dobro za mjerenje seizmičke aktivnosti ploča, nama šetačima i vozačima je super ako znamo koja je slijedeća ulica.

 Precizno mjerenje smatram korisnim ako bi mi poljoprivrednici imali neku posebnu kartu poput Arkod-a ali posebnu da znamo gdje je koja njiva. Iskusan poljoprivrednik zna ali ako zaposlite nekog mladog tko nezna di je njiva onda mu morate objasnjavati ili pokazivati . A i iskusnim se zna dogoditi da fula njivu jer nezna di je rub, barem meni se to dogodilo da nisam razlikovao moj i tuđu njivu.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice