GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

poruka: 60
|
čitano: 11.584
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni ".
8 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

Ako bismo htjeli jesti samo "prirodnu", genski neizmjenjenu hranu ne bismo trebali jesti ništa. Jer sve biljke koje jedemo ne postoje u prirodi nego su genetski izmjenjene stoljećima uzgoja i selekcije. Znači, nema nazlike između GM i drugih kultivara, razlika je samo u tehnologiji kojom se mijenja genom. 

 
19 8 hvala 2
10 godina
neaktivan
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

Tema za diskusiju:
Da li je halal jesti burek (sa sirom) ako mu je jufka napravljena od GMO psenice sa genima krmka? 

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
0 1 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
Opet mi je draže čuti da se nešto modificiralo prirodnim putem. Smatram da umjetna modifikacija unosi nebalans u prirodu.
16 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

duhovito kao i uvijek.

 

osim sto u ovo isto vrijeme ispod radara prolazi jos jedna ljepota, dok su se svi pousrali od korone - i nitko nece mrdnut njeznikom.

parafrazirat cu, ali nesto sto je pokusano biti uvaljeno u EU - zabrana autohtonih vrsta sjemena - onih starih paradajza koje nigdje vise ne mozete kupiti,

kad smo ve kod istih ce uci u proceduru ili je vec usvojeno u RH - isti klinac.

 

ako sam dobro shvatio lijepu vijest zabranit ce se proizvodnja sjemena tj. komercijalna upotreba druge generacija bilo cega sto nikne iz prvobitne

kupljne od baje tipa imenom Bayer odnosno Monasanto, ako vise volite F16, mada svi zderete uglavnom nesto na mandarinskom.

samo registrirane sorte ce se smjeti kupovati odnosno prodaviti.

 

bas me zanima tko ce zastititi onosno registrirati sve one preostale autohtone "domace" sorte jer nekako slutim "da je jeftino i jednostavno" :-)

 - sve ono naviklo na nase podneblje, domace stetocine isl. nesto sto ima bilo kakvu nutricionisticku vrijednost - postaje prle i tihi domena pa ce prije 

japanski kardio vaskularni - hyper/hipo tenzijski paradajz osvanuti na policama omiljenog giga-dziga lanca iz nemackog - die beste medizin - lanca

preprodaje otpada iz EU - nego nesto sto van je baba u vrtlinu sadila.

 

svi vise po neflixima a nitko da pogleda nesto tipa serije "Rotten" koja skicira koje jarmove ce vam kravatirati kriminalni drugari na vlasti koji su

vam upravo uvalili i ban na slobodno kretanje po lijepoj njihovoj (jer samo oni smiju). 

 

toliko o bioraznolikosti.

 

 
21 5 hvala 4
15 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

gabba, gabba, hey!

 

 

neam niš protiv gmo-a, čak štoviše. važno je samo modificirati i kukolj, kad se modificira žito, jer ... da. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula

Mislim da je tu u pitanju klasična hrvatska birokratska nepismenost - zabranjuje se stavljanje sjemena čija sorta nije registrirana na tržište. To ne znači da je zabranjeno koristiti takvo sjeme niti da je zabranjeno prodavati proizvode od takvog sjemena. Dakle, OPG koji uzgaja autohtonu sortu, to može raditi i dalje, može prodavati plodove, ali ne i sjeme. Tebi nitko ne brani da kupiš taj plod i ostaviš sjeme, ali ako netko prodaje sjeme, ono mora biti deklarirano i pripadati registriranoj sorti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
MrBlc kaže...

Mislim da je tu u pitanju klasična hrvatska birokratska nepismenost - zabranjuje se stavljanje sjemena čija sorta nije registrirana na tržište. To ne znači da je zabranjeno koristiti takvo sjeme niti da je zabranjeno prodavati proizvode od takvog sjemena. Dakle, OPG koji uzgaja autohtonu sortu, to može raditi i dalje, može prodavati plodove, ali ne i sjeme. Tebi nitko ne brani da kupiš taj plod i ostaviš sjeme, ali ako netko prodaje sjeme, ono mora biti deklarirano i pripadati registriranoj sorti.

 A slični zakoni u većini zemalja, pogotovo manje razvijenih doveli su do...?

Zašto se mogu prodavati plodovi a ne sjeme?

4 godine
protjeran
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
danen kaže...

Ako bismo htjeli jesti samo "prirodnu", genski neizmjenjenu hranu ne bismo trebali jesti ništa. Jer sve biljke koje jedemo ne postoje u prirodi nego su genetski izmjenjene stoljećima uzgoja i selekcije. Znači, nema nazlike između GM i drugih kultivara, razlika je samo u tehnologiji kojom se mijenja genom. 

Kako je razlika "samo u tehnologiji", zar ne i o vremenu koje je potrebno da se dogodi mutacija>adaptacija>selekcija>konačna ekspresija gena o čemu govori epigenetika i koja već neko vrijeme upozorava na to? S obzirom da je od prve GMO rajčice prošlo tek 25 godina, i da se u međuvremenu epigenetika razvila u zasebnu disciplinu biologije, odn. genetike, ovaj i slični komentari podsjećaju na nadobudnog adolescenta koji moli tatu da mu da auto za vikend da se malo provoza jer s autom može zbarit onu iz 4.b razreda.

 

Ako je nešto danas novo poznato o genomu, to jest da postoji čitav niz dubljih slojeva kompleksnosti povrh pukih nukleotidnih sekvenci. Nisam baš siguran da Monsanto ima odjeljak za proučavanje epigenetičkih posljedica "grunfovskih metoda" kopi-pejstanja gena. Zašto i bi? $

 

https://www.viennabiocenter.org/research/key-discoveries/epigenetics/

 

https://www.oeko.de/oekodoc/277/2006-002-en.pdf

 

https://www.futuremedicine.com/doi/full/10.2217/epi-2018-0201

8 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

Sve ovo što plišete imalo bi smisla da se hranimo biljkama direktno iz prirode, da jedemo divlje sojeve. No biljke koje jedemo ne bi mogle opstati u prirodi. Što je s hibridnom pšenicom i kukuruzom? Ili s bananama bez sjemanki? Ili - da dođemo do stočarstva - s kravama koje daju 20 litara mlijeka dnevno a ne tele dovoljno telića da to mlijeko popije? Svi su ti organizmi prilagođeni čovjeku i njegovim potrebama. Davno smo mi već unijeli nered u prirodu, pa GMO ne mijenja ništa suštinski na stvari. Od njega opet može biti za prirodu i bolje, jer ako se uzgoje rodnije kulture, bit će potrebno manje zemlje obrađivati, pa će je više ostati za nacionalne parkove i druge vidove "netaknute prirode". 

 
13 4 hvala 0
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
danen kaže...

Sve ovo što plišete imalo bi smisla da se hranimo biljkama direktno iz prirode, da jedemo divlje sojeve. No biljke koje jedemo ne bi mogle opstati u prirodi. Što je s hibridnom pšenicom i kukuruzom? Ili s bananama bez sjemanki? Ili - da dođemo do stočarstva - s kravama koje daju 20 litara mlijeka dnevno a ne tele dovoljno telića da to mlijeko popije? Svi su ti organizmi prilagođeni čovjeku i njegovim potrebama. Davno smo mi već unijeli nered u prirodu, pa GMO ne mijenja ništa suštinski na stvari. Od njega opet može biti za prirodu i bolje, jer ako se uzgoje rodnije kulture, bit će potrebno manje zemlje obrađivati, pa će je više ostati za nacionalne parkove i druge vidove "netaknute prirode". 

 Ne govorim o biljkama nego o tržištu. Ovo što nikola piše (u vlastitoj interpretaciji) je napad na neovisnost poljoprivrednika pa i države. Raznolikost vrsta jedan je od osnovnih obrambenih sustava. Jaka zima, suša, pojava biljnih bolesti... rezultiraju podbačajem ili potpunim izostankom uroda određenih sorti, ali nikad svih. Priroda se pobrinula za to.

Kod kupovine sjemena uvijek će i proizvođač i poljoprivrednik gurati ono koje njemu donosi najviše novca tj. jednu vrstu. Kad se uništi raznolikost i tlo (jer uzgoj jedne vrste vodi tome) onda postajemo potencijalna žrtva ekonomskih i političkih ucjena.

Sreća pa postoje ovakve stvari: https://www.zmag.hr/hr/projekti/drustvena-banka-sjemena.html

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
BlueMax kaže...

A slični zakoni u većini zemalja, pogotovo manje razvijenih doveli su do...?

Zašto se mogu prodavati plodovi a ne sjeme?

Možda zato što plod vidiš, možeš kušati, ima poznata svojstva, a kad kupuješ sjeme, ne možeš znati koja je sorta, da li ima uopće neku specifičnu sortu, da li se radi o ranom ili kasnom plodu i kako kalendar uzgoja uskladiti...

 

Ne kažem da to podržavam, ali je sasvim u skladu s dosadašnjim nastojanjima EU da se sve ukalupira, specificira, deklarira...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
protjeran
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
danen kaže...

Sve ovo što plišete imalo bi smisla da se hranimo biljkama direktno iz prirode, da jedemo divlje sojeve. No biljke koje jedemo ne bi mogle opstati u prirodi. Što je s hibridnom pšenicom i kukuruzom? Ili s bananama bez sjemanki? Ili - da dođemo do stočarstva - s kravama koje daju 20 litara mlijeka dnevno a ne tele dovoljno telića da to mlijeko popije? Svi su ti organizmi prilagođeni čovjeku i njegovim potrebama. Davno smo mi već unijeli nered u prirodu, pa GMO ne mijenja ništa suštinski na stvari. Od njega opet može biti za prirodu i bolje, jer ako se uzgoje rodnije kulture, bit će potrebno manje zemlje obrađivati, pa će je više ostati za nacionalne parkove i druge vidove "netaknute prirode". 

Prilagođeni čovjeku - da. A koliko je to zdravo, dugoročno? Činjenica jest da biljke koje sada jedemo ne bi mogle opstati, no isto tako je činjenica da su biljke od kojih smo dobili biljke koje jedemo - opstale. Bez "grunfovskog" varenja nukleotidnih sekvenci. Činjenica isto jest da je nutritivna vrijednost masovno proizvedenih usjeva u banani i da se zna da su za to odgovorne moderne metode tretiranja usjeva zaštitnim sredstvima i umjetnim gnjojivom čime se osiromašuje zemlja mineralima i mikrobiomom koji je ključan za razvoj biljke.

 

Da se razumijemo, ne tvrdim da treba kategorički prekinuti sa svim time. To bi značilo glad>smrt za nemali broj ljudi. Ali da treba poticati ljude oko sebe da se potrude doći do biološki uzgojene hrane - svakako.

12 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

Ako ćemo govoriti samo o rajčicama iz članka onda bi na to trebali gledati i iz drugog kuta.

Onaj kome treba lijek za snižavanje tlaka (dakle prehrana koja inače snižava tlak im nije dovoljna) mora u sebe unositi kemijske supstance. Već je osuđen na nešto neprirodno (produkt laboratorija). Možda je rajčica ipak zdraviji (recimo za probavu) način unosa lijeka od klasičnih tableta.

Treba vidjeti i koliko je ova rajčica učinkovitija od recimo prirodnog celera ili češnjaka. Ako trebam birati između tablete i ove rajčice, izabrat ću GMO rajčicu, no ako biram između GMO rajčice i didovog češnjaka dileme nema.

 
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
MrBlc kaže...
BlueMax kaže...

A slični zakoni u većini zemalja, pogotovo manje razvijenih doveli su do...?

Zašto se mogu prodavati plodovi a ne sjeme?

Možda zato što plod vidiš, možeš kušati, ima poznata svojstva, a kad kupuješ sjeme, ne možeš znati koja je sorta, da li ima uopće neku specifičnu sortu, da li se radi o ranom ili kasnom plodu i kako kalendar uzgoja uskladiti...

 

Ne kažem da to podržavam, ali je sasvim u skladu s dosadašnjim nastojanjima EU da se sve ukalupira, specificira, deklarira...

 Ako kupujem sjeme blitve od Mate onda je to sorta Matina blitva i ako me Mate zajebe onda ću drugi put kupit Stipinu blitvu a Mate će propasti (i usput dobiti šakom u nos od mene i drugih koje je zajebao). Ako su i Mate i Stipe u kurcu, onda ću sam vaditi sjeme. Sistem provjereno funkcionira već 10 000 godina.

Ako mogu kupiti isključivo od Ante a ne mogu sam vaditi sjeme, onda Ante može raditi što hoće. Može me zajebati i još on mene lupiti šakom u nos i ja ću opet kupovati kod njega.

15 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
DCQE kaže...

 A koliko je to zdravo, dugoročno?

 john maynard keynes je ovako zborio: dugoročno, svi smo mrtvi

 

a branko čopić: "i još ti ovo na kraju velim - ja sam za geemo trbuhom cijelim." 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
Pa normalna rajčica snižava tlak.
Čemu onda GMO?
Ima tlakomjer?
 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula

Tako možeš napisati za bilo koji propis - zašto moraju biti alergeni navedeni - tko je alergičan nek pita, pa mu Mate kaže "tu nema kikirikija", a ako dobije alergijsku reakciju, nek tuži Matu.

 

Uređena su pravila za stavljanje na tržište, kako čokolade koja može imati tragove kikirikija, tako i sjemena. Možda su neka pravila preregulirana, neka nisu, ali ne treba u svakog regulaciji vidjeti teorije zavjere. Tebi Mate može dati sjeme, ko dobar susjed i to je ok, ali ako će ga Mate staviti na tržište, onda to više nije susjedsko povjerenje, već proizvod koji treba imati odgovarajuću papirologiju prema regulativi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
MrBlc kaže...

Tako možeš napisati za bilo koji propis - zašto moraju biti alergeni navedeni - tko je alergičan nek pita, pa mu Mate kaže "tu nema kikirikija", a ako dobije alergijsku reakciju, nek tuži Matu.

 

Uređena su pravila za stavljanje na tržište, kako čokolade koja može imati tragove kikirikija, tako i sjemena. Možda su neka pravila preregulirana, neka nisu, ali ne treba u svakog regulaciji vidjeti teorije zavjere. Tebi Mate može dati sjeme, ko dobar susjed i to je ok, ali ako će ga Mate staviti na tržište, onda to više nije susjedsko povjerenje, već proizvod koji treba imati odgovarajuću papirologiju prema regulativi.

 Opet nije objašnjenje zašto plod može a sjeme ne.

U rajčici nema kikirikija. Barem u Matinoj. Ako je netko alergičan na kikiriki prije će dobiti reakciju od GMO rajčice nego od prirodne. Ako je alergičan na rajčicu onda rajčicu neće jesti.

 

Nemoj mene u teoretičare zavjere jer stvarno tamo ne pripadam. Ja pišem o stvarima koje su se već događale i još uvijek se događaju. ako ćeš primjer, evo:

 

Monsanto je u Argentinu ušao upravo preko regulativa. U državi ogrezloj u korupciji izborili su se za zakon o reguliranju poljoprivrede, koji sam po sebi nije bio nimalo loš, a onda su preko regulatornih agencija uništili svu konkurenciju u obliku domaćih firmi i neovisnih poljoprivrednika.

Danas njihove filijale (Roundup Powermax) drže preko 90% proizvodnje soje, kukuruza, riže i ječma koji čine 50-60% ukupnog argentinskog izvoza. I sad dolazimo do problema. Država je postala talac jedne firme. Ne poštuju nikakve zakone, čak ni one koje su sami nametnuli, i nitko im ne može ništa. Usjeve zaprašuju sredstvima bez ikakvih deklaracija i provjera od strane Argentine. Kod ljudi koji žive u područjima uzgoja pojavljuju se genetske promjene, ogroman broj djece se rađa deformiran. Umiru od direktnog trovanja. Sve dokazano i na kraju kako bi mi rekli "ujeo vuk tovara". Argentina nikad u povijesti nije imala toliku poljoprivrednu proizvodnju a seljaci im nikad nisu bili siromašniji.

 

Nije Argentina jedina. Uzeo sam je za primjer zato jer je sve dokumentirano.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
BlueMax kaže...

Opet nije objašnjenje zašto plod može a sjeme ne.

Zato što plod i repromaterijal nisu ista stvar, pa i ne moraju vrijediti ista pravila. Kojom se logikom točno birokracija vodila ne mogu znati, jedno od mogućih objašnjenja sam ti dao, a drugo moguće objašnjenje leži upravo u zaštiti bioraznolikosti i pomirenju iste s nastojanjima uvođenja regulacije - mnoge domaće sorte još nisu registrirane, pa će se na ovaj način moći nastaviti sijati i prodavati njihovi plodovim iako je prodaja samog sjemena zabranjena do registracije - OPG može i dalje proizvoditi sjeme za svoje potrebe. Njegova potreba je upravo sijanje tog sjemena u svrhu uzgoja plodova, što smije jer to nije stavljanje sjemena na tržište.

 

Pitanje je da li je takva regulativa poželjna. S jedne strane, možda djeluje kao da nije, ali ako si seljak koji je kupio sjeme i dobio neki bezličan proizvod ili proizvod kojeg su nametnici uništili jer sjeme nije imalo svojstva koja si očekivao, onda regulativa koja će osigurati da znaš kakvo sjeme kupuješ ima smisla.

 

Ako takva regulativa ima smisla, onda je pitanje da li se to može osigurati, a tu dolazimo do samog procesa registracije sorti. Ako je taj proces preskup, dugotrajan i/ili kompliciran, onda on ugrožava cilj koji se želi postići, pa se treba raditi na tome da se otkloni ta zapreka, a ako se ne može otkloniti, onda treba tražiti alternativu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...

Tako možeš napisati za bilo koji propis - zašto moraju biti alergeni navedeni - tko je alergičan nek pita, pa mu Mate kaže "tu nema kikirikija", a ako dobije alergijsku reakciju, nek tuži Matu.

 

Uređena su pravila za stavljanje na tržište, kako čokolade koja može imati tragove kikirikija, tako i sjemena. Možda su neka pravila preregulirana, neka nisu, ali ne treba u svakog regulaciji vidjeti teorije zavjere. Tebi Mate može dati sjeme, ko dobar susjed i to je ok, ali ako će ga Mate staviti na tržište, onda to više nije susjedsko povjerenje, već proizvod koji treba imati odgovarajuću papirologiju prema regulativi.

 Opet nije objašnjenje zašto plod može a sjeme ne.

U rajčici nema kikirikija. Barem u Matinoj. Ako je netko alergičan na kikiriki prije će dobiti reakciju od GMO rajčice nego od prirodne. Ako je alergičan na rajčicu onda rajčicu neće jesti.

 

Nemoj mene u teoretičare zavjere jer stvarno tamo ne pripadam. Ja pišem o stvarima koje su se već događale i još uvijek se događaju. ako ćeš primjer, evo:

 

Monsanto je u Argentinu ušao upravo preko regulativa. U državi ogrezloj u korupciji izborili su se za zakon o reguliranju poljoprivrede, koji sam po sebi nije bio nimalo loš, a onda su preko regulatornih agencija uništili svu konkurenciju u obliku domaćih firmi i neovisnih poljoprivrednika.

Danas njihove filijale (Roundup Powermax) drže preko 90% proizvodnje soje, kukuruza, riže i ječma koji čine 50-60% ukupnog argentinskog izvoza. I sad dolazimo do problema. Država je postala talac jedne firme. Ne poštuju nikakve zakone, čak ni one koje su sami nametnuli, i nitko im ne može ništa. Usjeve zaprašuju sredstvima bez ikakvih deklaracija i provjera od strane Argentine. Kod ljudi koji žive u područjima uzgoja pojavljuju se genetske promjene, ogroman broj djece se rađa deformiran. Umiru od direktnog trovanja. Sve dokazano i na kraju kako bi mi rekli "ujeo vuk tovara". Argentina nikad u povijesti nije imala toliku poljoprivrednu proizvodnju a seljaci im nikad nisu bili siromašniji.

 

Nije Argentina jedina. Uzeo sam je za primjer zato jer je sve dokumentirano.

 

 Đabe Argentini avioni i vojska, već su ih porazili i osvojilibez ispaljenog metka 

12 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

Oprosti ali kao argument si upotrijebio deklaracije o sastavu, alergijskim reakcijama i sl. Ljudi ne jedu sjeme nego plodove. Plod može, a sjeme ne može. Kako to?

 

Previše se baziraš na teoriji. Kad tako gledaš na stvari onda je normalno da je bolje ako je sve regulirano. U načelu ja nisam protiv GMO hrane . Kvalitetu samog proizvoda nisam nigdje komentirao (osim u primjeru rajčice koja snižava tlak za koju sam napisao da bi je rađe jeo nego gutao tablete). Niti sam stručan u tom području, niti sam poljoprivrednik s nekim iskustvom.

Ovo što ja pišem su nuspojave procesa proizvodnje a ne proizvoda.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2020 12:37 (BlueMax).
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
BlueMax kaže...

 Ne govorim o biljkama nego o tržištu. Ovo što nikola piše (u vlastitoj interpretaciji) je napad na neovisnost poljoprivrednika pa i države. Raznolikost vrsta jedan je od osnovnih obrambenih sustava. Jaka zima, suša, pojava biljnih bolesti... rezultiraju podbačajem ili potpunim izostankom uroda određenih sorti, ali nikad svih. Priroda se pobrinula za to.

Kod kupovine sjemena uvijek će i proizvođač i poljoprivrednik gurati ono koje njemu donosi najviše novca tj. jednu vrstu. Kad se uništi raznolikost i tlo (jer uzgoj jedne vrste vodi tome) onda postajemo potencijalna žrtva ekonomskih i političkih ucjena.

Sreća pa postoje ovakve stvari: https://www.zmag.hr/hr/projekti/drustvena-banka-sjemena.html

 

 

 neki ne vide dalje od vlastita nosa. kad sam prije x godina gledao dokumentarac o tome kako u US of A bivsi specijalci, marinci, borci za slobodu Hrvatske u Afganistanu itd. shpijaju u zasjedama s nocnim coroskopima i vrebaju drznike koji su dosli na "kriminalnu" ideju da vrse neke zitarice, ne bi li usicarili - sjeme old gumno style, mislio sam kako je to SF i kako se to samo desava bedastim Amerima.

jer zaradis suCki proces protiv korporacije - ime iste je svejedno, dakle nayebes jer nemas duzi dah od 20 vrskunskih glodara u odijelima i brdo milja kojima mogu kupiti sve; politicare, novinare sudije - i bez obzira sto dobre imas jarane - njihovo si vlasnistvo. erin brokovic je prije iznimka vrijedna holivuda nego neka realnost.  uzgoj peradi, stoke, bilo cega gdje "tournament" forama tlace farmere odnostno "growere" - pa onda na scenu stupaju malo jaci monopolisti, bilo iz Brazila, bilo netko u janjecem ruhu ko bas tada drma kolo (ili kavez, kako vam drago).

 

a davno sam stavio i link jedne indijske doktorice (doktora znanosti koji nisu nuzno rasisti i ukogrudi sovinisti) koja pojasnjava bas tu ekonmsku ovisnost koja se natura monokulturama nesviklim na drukcije podneblje, kada se uzgoj sorti uvjetuje koristenjem i golemih kolicina "Roundup-a" i slicnih kemijkih sra*a kojima se sustavno trujemo; koji su dokazano kancerogeni, ali zakoni su tako spori, ali pravedni kao i ovaj debilni koji odista nikome ne koristi, osim ranije pomenutima. takvi inace glume dobrotvore i progresivce i nakon sto ih je indija znogirala u dupe, zajahali su ostalu sirtotinju. cudom nekom, uvijek u jako napucenim zemljama.

 

bilo koja biljka (nadam se da jos nije tako u HR) za koju se uvtrde ljekovita svojstva pa pharma stavi shapu na istu tj. na index - ne smijes koristiti/prodavati - jer krsis zakon. nije bas da je ostalo travara u nas, ali sigurno bi bili s onu stranu zakona. ostala nam je samo poslijeratna vjera (mislim na onaj gdje su ustase bili negativci) u nasu pharma industriju.

da nasu... jel... :-)

 

nikad da kopiramo nesto dobro. povratak ljudi na selo, uzgoj vlastitog voca i povrca, bijeg iz grada. gradovi nam ionako vise nista pametno ne pruzaju osim betona, guzve i "vidljivog" uzduha.

 

a da se vratim na topic - neka se javi JEDAN forumas kojemu su paradajzi/pome/rajcice/tomatos iz nekog REWE lanca tj. iz supermarketa/diskonta, oni istih oblika, boje - ukusniji od onih "kvrgavih" iz bakinog vrta (bar negdasnjih brasnastih)!

 

s druge strane, ne krkaju svi kulenove seke i brace; ne tove se premasnom i preslanom hranom uz jednu zlicu MSG, ovaj... vegete (znate svi koji se hvatate za herciku nakon prosjecnog rucka)  tako da im tlak ne gruva uvijek gruva u hiper.

ta radije modificirajte rajcice da imaju THC-a, jer necemo tako skoro moci do Makedonije. na paprike...

 

btw. sjecam se i crtice prije ohoho godina kada su farmeru pokrepale krave koje je hranio GMO travom. ista je bila genetski modificirana da se brani protiv nametnika, tako da ne treba nikakve zastite od buba - jako prakticno, svi cemo se sloziti. no u jednom trenu je trava zakljucila da je neprijatelj i ono sto ju pase pa je pocela producirati neki otrov dovoljno ucinkovit da kokne organizam velicine krave - mislim da je bio kolportiran arsen :-)

sjetio sam se te epizode kad sam onomad gledao "The Happening". Velim sa "H", a ne sa "F", poznavaoci historije internetskong "materijala" ;-)

 

 

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula

Upotrijebio sam analogiju koja pokazuje zašto je deklaracija potrebna i zašto se ne ide na povjerenje, već na deklaraciju, a u istom postu sam naveo i koje su specifičnosti sjemena (sorta, otpornost, kalendar uzgoja).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
nikola kaže...

 

a da se vratim na topic - neka se javi JEDAN forumas kojemu su paradajzi/pome/rajcice/tomatos iz nekog REWE lanca tj. iz supermarketa/diskonta, oni istih oblika, boje - ukusniji od onih "kvrgavih" iz bakinog vrta (bar negdasnjih brasnastih)!

 

Bakini su ukusni, uzgojila ih je u svome vrtu, a sjeme i humus kupila u REWE-u, pa sad ne znam..

16 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
Ajar kaže...

gabba, gabba, hey!

 

 

neam niš protiv gmo-a, čak štoviše. važno je samo modificirati i kukolj, kad se modificira žito, jer ... da. 

 jednoc dobacih nekom mladjaretu s ogromnim the ramones seal-om na majici - gabba, gabba hey!

 

pogledalo me ko da nosim mantiju...

 

jos da znaju da smo bivali na koncertima dok su ovi jos bili uglavnom zivi...

 

15 godina
offline
GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskularni

GMO može biti koristan ako je rezultat dobar, ali može biti i loš, i to žestoko loš a (pre)kasno primijećen. Želiš biti "pokusni kunić"? Ono što nije GMO je odavno istestirano i znamo kako djeluje na čovjeka. Jedan od problema GMO hrane je da često sadrži do tada u prirodi nepostojeće aminokiseline i proteine, koji mogu izazvati eksploziju alergijskih i autoimunih bolesti u dobrom postotku populacije. I eto ti porasta autoimunih bolesti, i cjeloživotnog pijenja lijekova.

Idi i radi nešto korisno!
 
3 1 hvala 2
8 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
nikola kaže...
bilo koja biljka (nadam se da jos nije tako u HR) za koju se uvtrde ljekovita svojstva pa pharma stavi shapu na istu tj. na index - ne smijes koristiti/prodavati - jer krsis zakon. nije bas da je ostalo travara u nas, ali sigurno bi bili s onu stranu zakona. ostala nam je samo poslijeratna vjera (mislim na onaj gdje su ustase bili negativci) u nasu pharma industriju.

da nasu... jel... :-)

 

može neki link na ovo? koliko znam, divlju biljku se ne može patentirati kao niti jedan njen spoj poput, recimo, c-vitamina. ako se biljka uzgoji i promijene njena prirodna svojstva da proizvodi W-vitamin koji do tad nije proizvela, onda patent ima savršenog smisla.

 

 

6 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
bilo kakvo ljudsko petljanje je GMO...prenošenje krumpira iz južne Amerike u Europu je isto GMO

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
Jel miks crne žene i žutog muškarca daje GMO bebu? 😅
12 godina
offline
Re: GMO rajčica snižava tlak i štiti kardiovaskula
HCMAA kaže...
bilo kakvo ljudsko petljanje je GMO...prenošenje krumpira iz južne Amerike u Europu je isto GMO

 i evolucija je GMO. Zaključak?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice